Saniye Akay Demirel


SİYAD Ödül Töreni


´Schindler´in Listesi´nde ya da ?Sophie´nin Seçimi´nde gözleri nemlenen ey seyirciler,´

2 Mart 2016 Çarşamba akşamı Şişli Belediyesi Kent Kültür Merkezi´nde 48. SİYAD Türkiye Sineması Ödülleri törenine katıldım. Ödüller Tuğrul Tülek´in sunumunda kısa tanıtıcı görsellerle verilmeye başlandı. Gülsen Tuncer (Adana doğumlu), Menderes Samancılar (o da), belgesel sinemacı Ahmet Soner ve kısa film düzenleyici, belgesel filmler yapan Hilmi Etikan Onur Ödülleri´ni aldı. Menderes Samancılar, Erdem Gül ve Can Dündar´ı andıktan sonra ´Ödülümü bu ülkede acı çeken annelere ve uykusunda öldürülen çocuklara adıyorum´ dedi. Daha ne desin? Gecede pek çok ödül vardı. Liste aşağıda. 

Emin Alper ve ekibi, en iyi film seçilen Abluka ile dört ayrı dalda ödül aldı. Emin Alper´e en iyi senaryo ödülünü vermek üzere sahneye davet edilen Murathan Mungan, bir yandan bir insanın hayatında yanıt vermek zorunda bırakıldığı en zor soruyla yüzleştiği Sophie´nin Seçimi filmine gönderme yaparak, bir yandan da beni yıllar öncesine, onu Ankara´da dinlediğim bir panel günündeki gençliğimize götürerek müthiş güzellikte bir konuşma yaptı. İkimiz de yaşlanmışız ama kalbimizin atışları tutkulu kalmış, insanı sevmekten hiç vaz geçmez kalmış, Sophie´nin Seçimi´ne takılı kalmış. Aynı sözcüklerle ifade ettiğim bir acıyı, bir tespiti Murathan Mungan´ın dilinden duyunca sarsıcı bir ´gönüldeşlik´ yakaladım. 

Konuşma metninin bir kısmı, Radikal alıntılamam ile şöyle, ´Birbirimizin hikâyelerine, hayatlarına ne zaman bu kadar yabancı olduk? Gezi´nin hikayelerine sahip çıkanlar; Sur´un, Cizre´nin, Amed´in, Kürdistan coğrafyasının hikayelerine niye bu kadar yabancılar? Akılları, vicdanları, ahlakları niye bu kadar yabancı oldu? Özgürlüğü hepimiz için istiyoruz. İfade özgürlüğünü hepimiz için istiyoruz. Yaşam ve varoluş hakkını hepimiz için istiyoruz. Sinemanın artık sadece ?Schindler´in Listesi´nde ya da ?Sophie´nin Seçimi´nde gözleri nemlenen seyircilerinin; bugün Sur´da bombalar altında, gözleri oyulan, parmakları, kulakları kesilen, burunları kesilen insanların hikayelerine de gözyaşları kalmış mıdır acaba? Umarım bundan sonra bütün sanatlarda olduğu gibi sinema da bize bir arada yaşamanın, kardeşçe yaşamanın; birbirimizin kalplerine, akıllarına, ruhlarına, hikâyelerine dokunmanın imkanlarını daha çok açacaktır. Bizim birbirimize her zamankinden çok daha fazla ihtiyacımız var. Hikâyelerimize dokunursak belki gerçeklerimize vakıf olabiliriz.´

Ayakta alkışladık. 

En İyi Film: Abluka
En İyi Yönetmen: Emin Alper, Abluka
En İyi Senaryo: Emin Alper ´Abluka´
En İyi Kadın Oyuncu: Esme Madra ´Nefesim Kesilene Kadar´
En İyi Erkek Oyuncu: Nadir Sarıbacak ´Sarmaşık´
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Özgür Emre Yıldırım ´Sarmaşık´
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Şebnem Hassanisoughi ´Bulantı´
En İyi Kurgu: Abluka Umut Ödülü ?Ahmet Uluçay En İyi İlk Film Ödülü´: Nefesim Kesilene Kadar
En İyi Görüntü Yönetimi: Rüzgarın Hatıraları
En İyi Belgesel: Hasret
En İyi Kısa Film: Salı
En İyi Müzik: Çekmeköy Underground
En İyi Sanat Yönetimi: Çekmeceler
En İyi Yabancı Film: ´Mad Max: Fury Road´
Siyad Onur Ödülleri: Gülşen Tuncer, Menderes Samancılar, Ahmet Soner, Hilmi Etikan

 YAZARLAR

 • Perşembe 27 °C / 19 °C Güneşli
 • Cuma 27 °C / 20 °C Güneşli
 • Cumartesi 27 °C / 20 °C Gök gürültülü sağanak yağış
 • BIST 100

  101.930%0,00
 • DOLAR

  5,6842% 0,12
 • EURO

  6,2835% 0,32
 • GRAM ALTIN

  272,42% -1,04
 • ÇEYREK ALTIN

  449,493% -1,04