SELAHATTİN SARIKAYA ANILAR
Tarih: 17.8.2017 09:11:02 / 774okunma / 0yorum
Cumali KARATAŞ

/resimler/2017-8/17/0912217134752.jpgŞABAN GEN anlatıyor: 1963 yılı sonlarında askerden geldiğimin haftasıydı. Piknik Aile Çay Bahçesi´nde çay içmeye gitmiştim. Adana İl Radyosu´nun “Çukurova´dan Sesler” topluluğunun konseri var demişlerdi.

Onları seyretmeye gitmiştim. Çok geçmeden sahneye çıktılar.  Baktım tüm benim sahne arkadaşlarım… Mithat Ateş, Canan Işık, Halit Araboğlu, Fahri Işık, Mürvet Kekilli… Konser sonunda kulise gittim. Selahattin Sarıkaya bir sandalyede oturuyordu. Beni gören saz arkadaşlarım geldi, tokalaşıp, öpüşüp konuşmaya başlarken saz arkadaşlarımdan Mithat Ateş gidip Selahattin Sarıkaya´ya bir şeyler söyledi.

 

Bunun üzerine Selahattin Sarıkaya:

-Şaban gel başlasana; madem askerden gelmişsin neden gelmiyorsun” dedi.

            Ben de:

            -Askerden yeni geldim, birkaç gün dinleniyorum, gelirim dedim.           

            Gidip Ali Limoncu´ya danıştım. Ali Limoncu düşündü…

            Oğlum dedi radyo kötü şey değil git dedi.

/resimler/2017-8/17/0912434478958.jpg            Radyoya gittim sonuçta. “Çukurova´dan Sesler” topluluğuna da dahil oldum. Haftada bir-iki konser vermeye başladık. Daha sonra şefimizve “Çukurova´dan Sesler”in yöneticisi Selahattin Sarıkaya Odeon Plak´a müzik direktörü olunca İstanbul´a gitti.

            ***AHMET DEMİR anlatıyor:

            Ahmet Demir´in yaşadığı hatıralar 1967-68 yıllarına ait. Ahmet Demir, onlarca plağı olan meşhur bir sahne sanatçısı o zaman. Stüdyolardan, gazinolardan, turnelerden beri gelmiyor.

            Ahmet Demir uzun yıllar İstanbul ve Adana´da birlikte oldukları        

“Selahattin Sarıkaya´yla hangi bir hatıramı anlatayım ki”, diyor. Bazı anılarını anlatırken, beste yaptığında türküyse kendine, arabeskse Burhan Bilgin´e teybe okuduğunu söylüyor. Burhan abinin sesi de mi var dediğimde, Burhan Bilginin üç plak çıkardığını, bestesi olan “Ben Geldim Meyhaneci”yi kendisinin okuduğunu söyledi. 

1  Bir gün Halit Araboğlu plak doldurduktan sonra Selahaattin Sarıkaya, Burhan Bilgin ve Ahmet Demir birlikte Selahattin Sarıkaya´nın çok sevdiği Sarayburnu´na gidiyorlar. Karlı havada arabanın içinde otururlarken hemen arkalarında da duran arabada da polis varmış.

Polis çıkıp gelmiş:

            -Hayrola ne yapıyorsunuz bu karlı havada.

            Halit Araboğlu´nun elinde yakıcı bir madde varmış.

            -Hocamla geldik işte falan derken polise, Selahattin Sarıkaya onun eline vurarak,

-Bizimi yakacan” demiş

Vurunca da elindeki madde kara gömülmüş, kaybolmuş.

                                                           ***

/resimler/2017-8/17/0909386350275.jpg2  “Geze Geze de Yüreğime Dert Oldu”, “Haram Oldu da Bana Bu Antebin Elleri”adlı tanınan eserlerinin de içerisinde olduğu 60 kadar plaklı meşhur bir sahne sanatçısı olan Ahmet Demir, 20 gün önce randevusunu aldıkları plak doldurma konusu için stüdyoya girecek. Kendisi gibi Birecik´li olan Nuri Sesigüzel bağlantılı düşmanı da çok o zamanlar. Akşam hemşerilerinin ısrarlarına dayanamayarak yemeğe çıkıyorlar. Sonuçta yapmaması gereken bir şeyi yaparak epeyi alkol alıyor. Ertesi günü Azap Yokuşu´ndaki Diskofen adlı firmaya plak doldurmaya gittiğinde, akşamdan kalma haliyle eserleri plağa okuyamıyor. Sonuçta plak doldurma işini erteliyorlar. Dönüşte Selahattin Sarıkaya, Yaşar Akgüneş, Şarlo Cemil hep birlikte çıkarlarken yokuş yukarı Beyazıt´a doğru, Selahattin Sarıkaya´nın kilolu hâliyle nefesi her tıkandıkça niye böyle yaptın falan diyerek bağırıp çağırmaya başlıyor Ahmet Demir´e. Derken, bir daha ki plak doldurma randevusu gelip çattığında da Selahattin Sarıkaya işi garantiye almak için akşamdan gidip, o gece Ahmet Demir´in evinde kalıyor. 

                                                           ***

4 Selahaatin Sarıkaya bir gün İstanbul´da karşılaştığı Ahmet Demir´in Beyoğlu´nda kaldığı otele onun yanında gidince oteli beğeniyor ve oraya yerleşiyor. Bu ara beste verdiği Selma İstanbullu da orda kalmaya başlıyor. Selahattin Sarıkaya kalp krizi geçirdiğinde Selma İstanbullu ile birlikte hastanede saatlerce de bekliyorlar. Daha sonra Selma İstanbullu ona ev de tutuyor. 20 gün kadar hastanede kaldıktan sonra tuttukları o eve Selahattin Sarıkaya´yı yerleştiriyorlar. Ahmet Demir daha eve geldiğinde Selma İstanbullu´dan telefon geliyor. “Baba düştü.”diye. Lavabonun açık olan penceresini kapatmak için klozetin üstüne çıkan Selahattin Sarıkaya düşüyor ve yine hastanelik oluyor.

5  Âşık Veysel İstanbul´a gelince Selahattin Sarıkaya ilgilenirdi hep, oraya buraya götürür getirdi. İşte o günlerde dillerde anlatılan bir hatıraları… Bir gün birlikte çorba içerlerken Selahattin Sarıkaya ona şaka yapmış. Kendi önündeki çorbadan değil de Âşık Veysel´in çorbasından içmeye başlamış. Fakat gariptir, ÂşıkVeysel´in çorbasına her kaşığı daldırdığında Âşık tepki veriyorrmuş başlamış gözleri görmediği halde. 

***BURHAN BİLGİN anlatıyor:

            Burhan Bilgin, İbrahim Tatlıses´in sahibi olduğu dönemde Tempo Televizyonu´nda Çukurova´dan Sesler´i yapan Tuncay Kaplan´ın  “Sen yap…” demesi üzerine 2,5 yıldır Tempo televizyonunda Çukurova´dan Sesler´i yaptığını belirtiyor. Konuşmasına eklediği anı da Adana´da geçiyor.

             Bir gün Selahattin Sarıkaya´nın evine Âşık Veysel gelmiş. Burhan Bilgin de çiğ köfte yoğurmuş.

Âşık Veysel yemek sırasında Selahattin Sarıkaya´nın eşine:

-Yıldız kızım aklında olsun Selahattin çok nane yiyor diyor.

Yıldız hanım:

-Nasıl yani… derken de ekliyor.

-Yok yani çiğ köftenin yanında diyor.

Mesajı alanlar gülmeye başlıyor.

            ***BURHAN PAKER anlatıyor.

            Selahattin Sarıkaya´yla İstanbul´da tanıştım… Adana´dayken ismen biliyordum. Şaban Gen, Devran Baba ve Mithat Ateş zaman zaman bahsediyorlardı. İlgimi de çekti çok. Selahattin Sarıkaya İstanbul´a gittiğinde, liseden arkadaşım olan Yaşar Akgüneş benim de tabi olduğum “Çukurova´dan Sesleri” çalıştırıyordu.

Onunla nasıl tanıştığıma gelince… Ben üniversite sınavını kazanınca İstanbul´a hukuk okumaya gitmiştim. Kalacak yerim yoktu. Cebimde param da yoktu.  İstanbul´a gitmeden önce bana Adana´da demişlerdi ki:

-İstanbul´da Selahattin Sarıkaya´yı bul. Ben de gittim buldum. 

Onunla tanışmak için plak firmasına yanına gittim. Kaç tane sekreterden geçip Selahattin Sarıkaya´ya ulaşıyordun .

Tanıştıktan sonra Selahattin Sarıkaya bana:

-Oğlum senin kalacak yerin falan yok; nerde kalacaksın? 

-Valla abi işte tamtakır kuru bakır işte böyle geldim.  

-Evladım böyle olmaz dedi. Biraz düşündü.

-Sen ne iş yapıyorsun deyince ben de müzisyen olduğumu, Adana Radyosu´nda çaldığımı, sahneye çıktığımı söyledim.

-Eyi dedi o zaman, telefon açtı. Nereye telefon açtı, kiminle konuştu bilmiyorum.

“Adana´dan geldi, arabeskçi falan dedi. Kefili benim, bu çocuğu bir dinle dedi.

            Sonra bana dönüp:

            -İstanbul´u biliyor musun? dedi.

            Ben daha yeni gitmiştim İstanbul´a.

-Yok abi bilmiyorum dedim.

            Bir kağıda adresi yazdı. Sonra odacısına dedi ki:

            -Bir taksi çağır. Eşyalarıyla beraber bunu bu adrese götürsün.

            Sonra bana dönüp:

            -Paran var mı? dedi.

            -Yok deyince çıkarıp taksi parasını verdi.

            Sonra odacısına dönüp:

            -Al şu parayı, bu adrese götürsün teslim etsin dedi.

            İstanbul´a yeni gelmişim. Her taraf apartman dolu. Büyük şehir curcunası.  O yıllarda Adana´da doğru dürüst apartman yok. O zaman bir Sulardaki Amerikan Konsolosluğu binası bir de Türk Ticaret Bankası binası var. Bu binaları görünce, nasıl 6-7 kat binayı üst üste koymuşlar diyorduk. Oysa İstanbul´da apartmanlar arasında kaybolduk adeta.  

            Sonunda aradığımız adrese geldik. Şoförle birlikte bir binanın 4. katına çıktık. İçerden saz sesleri geliyordu. Ben tedirgin oldum; elim, ayağım boşandı. Şoför zile bastı. Hanım hatun bir bayan kapıyı açtı.

            Şoför:

            -Abla, Selahattin abinin dediği çocuk bu. 

O zaman kadın:

-Ahmet Ahmet bak Adana´dan gelen çocuk bu dedi.

Bornozlu bir adam çıktı böyle salondan. Bu yüzü ben tanıyorum… Bir baktım Ahmet Sezgin. Sinemadan tanıyordum. Oynadığı filmler vardı. Elim ayağım çözüldü. Rahmetlik şimdi demesin: 

-Gel gel Adanalı dedi. Kolumdan tutup, salona götürdü.

-Bakın dedi Adanalı çocuk bu. Yücel Paşmakçı, Hamdi Özbay, Tuncer İnan gibi Halk müziğinin ve TRT´nin köşe taşları sazlarla beni tanıştırdı. Sıradan adamlarla çalışmazdı Ahmet Sezgin.

Ahmet Sezgin bana: “Sen niçin geldin” dedi.

Ben de:”Okuyacağım” dedim. Sonra Ahmet Sezgin bana o ünlü sazların arasında yer verdi. Sonra da, benim şarkım “Aşk Bir Istırap”ı çalın dedi.  Heyecandan aralarında kaval çalamadım. Üflüyorum çalmıyor, ses çıkarmıyor… Ahmet Sezgin´i oynadığıfilmlerden tanıyorum. Sazlar desen radyoda duyduğum ünlüisimler. Rüya âlemi gibi. Heyecandan zangır zangır titriyorum. Ahmet Sezgin durumu fark etti… Beni rahatlatmak için Karadeniz fıkraları anlatmaya başladı. Üflemeye başlayınca da “durr…” dedi. “Ya bu arabesk üflüyor… Benim gurubumdan dedi. Sonra da adamlarla çalışmaya başladık.  Üç gün sonra Osman Kavran´ın Vatan Caddesi´ndeki altı bin kişilik Lunaparktaki gazinoda  kaval olarak çalışmaya başladım.  Bana hemen takım elbise alındı. Ahmet Sezgin sonra İstanbul Hukuk Fakültesi´nde velim de oldu. Şimdi ben oraya başlayınca plak kaydında çalmam için öbür sanatçılardan tekliflergelmeye de başladı. İşte rahmetli Selahattin Sarıkaya bana burda böyle bir iyilik yaptı.

Ayrıca, Selahattin Sarıkaya bana “Oğlum gel Sarıkaya plağın başında dur “Şu Adanalıların bayrağı inmesin…” diye oğlu Murat´ın durduğu plak firmasının başına geçmem için teklif de yaptı.

Yine şunu da söylemem gerekir ki… Beste yapmasını Selahattin Sarıkaya´dan öğrendim… Selahattin sarıkaya plak firmasında yetkiliyken gece gelip bir demet para bırakırdı yanımıza… “Yarın sabaha stüdyoya gireceksiniz; sözüyle, müziğiyle şarkı yapacaksınız” derdi. Konfeksiyon gibi üretim yapardık. Selahattin Sarıkaya sözüne yardım eder, Kazım Karaörs de notaya alırdı.

Bu ara Burhan Paker birşeyler hatırlayarak gülmeye başladı… Israr ettiğimizde ancak söylemeye başladı: Bir gün keyifliyken şafak vakti sabaha kadar çalıp söyledik. Ezan okunduğunu sandık. Selahattin Sarıkaya güldü:”Lan oğlum sütçü” dedi.

Dağılıp gittiğimizde bu sefer o güleceğimizbirolay yaşadı: Dağıldık, şafak atmak üzereyken, Kabataş´a geçip, Aksaray´daki evine gidecek. Tam o sırada geçen bir taksiyi durdurup,biner. Binerken de Aksaray yerine Ayazpaşa deyince taksici kendini dolandırıp,dolandırıp bindiğiyere getirip indirmiş. “Lan oğlum deprem mi oldu?” demiş “her taraf dümdüz…” 

ADANA KÖPRÜBAŞI

            Adana köprübaşı

            Otur saraya karşı.

            Gel beraber gezelim.

            Dosta, düşmana karşı.

                        ***

            Vur çapayı çapayı.

            Vur kazmayı kazmayı.

            Kız başına bağlamış.

            Oyalı da ipek yazmayı.

                        ***

            Pamuk içinde çivit.

            Elinde altın divit.

            Hem sararmış, hem solmuş.

            Birkız için bir yiğit.                         

“Selahattin Sarıkaya
Anahtar Kelimeler: SELAHATTİN, SARIKAYA, ANILAR
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
BARIŞ SERGİSİ NOTLARI (07 Aralık 2018 - Cuma)
LİSE DERGİLERİ (04 Eylül 2018 - Salı)
sanat gündemi (26 Temmuz 2018 - Perşembe)
sanat gündemi (13 Temmuz 2018 - Cuma)
GEZİ NOTU (10 Temmuz 2018 - Salı)
FOLKLOR VE TÜRKÜ USTASI AZİZ ÇELİK (28 Mayıs 2018 - Pazartesi)
ALTIN SES VEDAT ÇETİNKAYA (21 Mayıs 2018 - Pazartesi)
BESTEKÂR-YAPIMCI FIRAT GEN´LE KONUŞTUK (14 Mayıs 2018 - Pazartesi)
İLTER BİR SÖZ YAZARI YEŞİLAY… (23 Nisan 2018 - Pazartesi)
BİR BESTEKÂRIN ŞİİRSEL İTİRAFLARI (16 Nisan 2018 - Pazartesi)
NECMİ ÖZDEMİR´LE MÜZİK KONUŞTUK (16 Nisan 2018 - Pazartesi)
ŞİİRDEN ROMANA ŞARKI SÖZÜ (01 Nisan 2018 - Pazar)
ALİM İNTERNET ÇAĞINDA (19 Mart 2018 - Pazartesi)
ALİM KARNE ALIYOR (12 Mart 2018 - Pazartesi)
ALİM VE HAYVAN DÜŞMANI ÇOCUKLAR (12 Mart 2018 - Pazartesi)
ÇIRAK ALİM (05 Mart 2018 - Pazartesi)
ALİM SİMİT SATIYOR (05 Mart 2018 - Pazartesi)
ALİM VE ÇOCUK KAÇIRANLAR (26 Şubat 2018 - Pazartesi)
ALİM OKULDA (26 Şubat 2018 - Pazartesi)
ALİM KAZA GEÇİRDİ (20 Şubat 2018 - Salı)
ALİM KAYBOLDU (20 Şubat 2018 - Salı)
Çocuk Öyküsü - ALİM KAYBOLDU (13 Şubat 2018 - Salı)
ALİM HASTA (12 Şubat 2018 - Pazartesi)
ŞARKILARA CAN VEREN USTA (29 Ocak 2018 - Pazartesi)
***BİR KÜÇÜK BEYAZ GÜL*** (01 Ocak 2018 - Pazartesi)
YÜZYILIN EYLEMİ “YENİ ADANA” (27 Aralık 2017 - Çarşamba)
AHMET REMZİ DESTANI (27 Aralık 2017 - Çarşamba)
***GÜNEŞ, YAĞMUR VE RÜZGÂR*** (18 Aralık 2017 - Pazartesi)
“İSTANBUL, İSTANBULL” (18 Aralık 2017 - Pazartesi)
Çocuk Öyküsü***DÜNYAYA KÜSEN GÜNEŞ*** (27 Kasım 2017 - Pazartesi)
çocuk öyküsü ***HAYLAZ BULUT*** (20 Kasım 2017 - Pazartesi)
“Çukurova´dan Sesler” 5-6 (13 Kasım 2017 - Pazartesi)
***GÜNEŞ, YAĞMUR VE RÜZGÂR*** (06 Kasım 2017 - Pazartesi)
“Çukurova´dan Sesler” 5-6 (30 Ekim 2017 - Pazartesi)
“ÇUKUROVA´DAN SESLER”-4 (25 Ekim 2017 - Çarşamba)
Çocuk Öyküleri (16 Ekim 2017 - Pazartesi)
BİR FOLKLOR AĞIDI (09 Ekim 2017 - Pazartesi)
MUZAFFER İZGÜ´NÜN ARDINDAN (03 Ekim 2017 - Salı)
ALİLİMONCU´YA VEDA (25 Eylül 2017 - Pazartesi)
MESUT MERTCAN YOK ARTIK (18 Eylül 2017 - Pazartesi)
GÜNEYDE YAPRAK DÖKÜMÜ (11 Eylül 2017 - Pazartesi)
***ÖKSÜZ MARTILAR*** (06 Eylül 2017 - Çarşamba)
Çocuk Hikâyeleri (06 Eylül 2017 - Çarşamba)
USTALARDAN - MUSTAFA KEMAL´İN KAĞNIS (31 Temmuz 2017 - Pazartesi)
60. SANAT YILINDA CAHİT SEYHANLI (18 Haziran 2017 - Pazar)
***SELAHADDİN YANIKSES´LE RÖPORTAJ*** (05 Haziran 2017 - Pazartesi)
ADANA ÖZGENTÜRK´ÜNÜ UNUTMADI (30 Mayıs 2017 - Salı)
*** ASLAN İLE KARTAL *** (15 Mayıs 2017 - Pazartesi)
Çocuk öyküleri (02 Mayıs 2017 - Salı)
ÇUKUROVA VE TRT´NİN ONURU SUAT YILDIRIM (17 Nisan 2017 - Pazartesi)
SANAT SAYFASI YILLIĞI 2016-2017 24. YIL (03 Nisan 2017 - Pazartesi)
ADANA´DAN BİR BİLGE ÖZGEN GEÇTİ (31 Ocak 2017 - Salı)
*** AHMET REMZİ DESTANI *** (02 Ocak 2017 - Pazartesi)
“SEVENLER ANLAR” NEYZEN BESTEKÂRI (19 Aralık 2016 - Pazartesi)
ADANA´DA BİR MESAM GÜNÜ (05 Aralık 2016 - Pazartesi)
ŞARKININ “OKYANUS”UNDA BİR TALAT ER (24 Ekim 2016 - Pazartesi)
BİR TÜRKÜ USTASI ALİ LİMONCU… (26 Eylül 2016 - Pazartesi)
ABDURRAHMAN KESKİNER İLE RÖPORTAJ (12 Eylül 2016 - Pazartesi)
YAPI MESLEK LİSELİLER BULUŞTU (11 Temmuz 2016 - Pazartesi)
ÇUKUROVA´DA BİR ORHAN PAMUK (26 Haziran 2016 - Pazar)
***DERGİCİ LİSELİLER*** (09 Mayıs 2016 - Pazartesi)
BİR GURBET ÖYKÜSÜ (03 Mayıs 2016 - Salı)
***ERDAL YALÇIN İLE RÖPORTAJ *** (18 Nisan 2016 - Pazartesi)
“RESMİN GÖZYAŞLARI …” (11 Nisan 2016 - Pazartesi)
MESAM´DA BAŞKANLAR DÖNEMİ (28 Mart 2016 - Pazartesi)
DÜNYA ÖYKÜ GÜNÜ KUTLANDI (22 Şubat 2016 - Pazartesi)
ÇOCUKLARA İMZA GÜNÜ (17 Şubat 2016 - Çarşamba)
ÇİÇEKLERİN DİLİYLE BİR BİTKİ SOHBETİ (08 Şubat 2016 - Pazartesi)
PORTRELERİN FOTOĞRAFÇISI ALİŞER AVCI (01 Şubat 2016 - Pazartesi)
ZEKÂYİ GÖKKAYA İLE RÖPORTAJ (26 Ocak 2016 - Salı)
ARİF KESKİNER´İN YAŞAR KEMAL´I (18 Ocak 2016 - Pazartesi)
“ŞİİR HAYATIN BURASINDA” (18 Ocak 2016 - Pazartesi)
ADANA´NIN KURTULUŞU ŞARKIYLA KUTLANDI (11 Ocak 2016 - Pazartesi)
TOROSLAR´DA BOZLAK TEŞEKKÜRÜ (09 Kasım 2015 - Pazartesi)
RESSAM SUAVİ NUMANOĞLU İLE GÖRÜŞME (02 Kasım 2015 - Pazartesi)
ÖDÜLLERLE ADINI DUYURAN BESTEKÂR (19 Ekim 2015 - Pazartesi)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-10 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-9 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-8 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-7 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-6 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-5 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-4 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-3 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-2 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-1 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
OZAN BİLDİK´LE GÖRÜŞTÜK… (15 Ekim 2015 - Perşembe)
KIBRIS DENİNCE… (07 Ekim 2015 - Çarşamba)
TED´İN SANAT ÇOCUKLARI (07 Ağustos 2015 - Cuma)
Sayfa:
EKONOMİYE BAKIŞ
BAŞYAZI VE GÜNÜN YORUMU Çetin Remzi YÜREGİR
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI
Cihat OVALI-SPOR YORUM-PANORAMA
Cihat OVALI-SPOR YORUM-PANORAMA
TEMSİLCİLERİMİZDEN 16.HAFTADA TOPLAM 3 PUAN
Cumali KARATAŞ
Cumali KARATAŞ
BARIŞ SERGİSİ NOTLARI
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
EMPERYALİZMİN MAŞALARI-2
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
ANLATILMAZ YAŞANIR
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
ATATÜRK´ÜN EBEDİYETE İNTİKALİNİN 80.YILDÖNÜMÜ KUTLAMASI
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
AMAÇ ÇATIŞMALARI VE ÖĞRETMENLER
KONUK YAZAR
KONUK YAZAR
Dost acı söyler sayın Kılıçdaroğlu
Ahmet DUMAN
Ahmet DUMAN
Belediye Kazanmak mı? Seçim Kazanmak mı?
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
SAVCI DOĞAN ÖZ´Ü SAYGIYLA ANARKEN...
M. Ziya YERGÖK
M. Ziya YERGÖK
SAHADAN GÖZLEMLER: HAYIR YÖNÜNDE
Cezmi DOĞANER
Cezmi DOĞANER
AÇIK MEKTUP
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
EKONOMİ YÖNETİMİNİN SORUMLULUĞU ARTIYOR!
Prof. Dr. Özer OZANKAYA
Prof. Dr. Özer OZANKAYA
TARİKAT-CEMAAT ÖRGÜTLENMESİ DEMOKRASİDE MEŞRU MUDUR?
Zekai BULUÇ
Zekai BULUÇ
HASTA VELİNİMETİMİZDİR !
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
ABD´yi Yerli Malı ile Protesto Etmek Yerine Beyin Göçünü Engellemek ve Bilimin Öngörüsü ile Geleceği Kurmak Gerekir
OKUR KÖŞESİ
OKUR KÖŞESİ
BAYRAM MI GELMİŞ?
Ata Alp And
Ata Alp And
SEVGİ ÜSTÜNE
1923 YENİDEN - Ercan AKARPINAR
1923 YENİDEN - Ercan AKARPINAR
İDLİP
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
FIRAT DOĞUSUNA HAREKÂT AÇIKLAMASI
Orhan ÖZDEMİR -OBRUK
Orhan ÖZDEMİR -OBRUK
KENDİ KÜLTÜRÜNDEN KORKMAK
Celal Topkan
Celal Topkan
BU NASIL BİR MÜSLÜMANLIK ANLAYIŞI?
ALİ TAŞ ADN.
ALİ TAŞ ADN.
kitaplık-elş.deneme YASEMİN BÜLBÜL-“SON SALTANAT ERTUĞRUL”(*)
Av.Cemil DENLİ
Av.Cemil DENLİ
ATATÜRK 30 AĞUSTOS´U ANLATIYOR
Saniye Akay Demirel
Saniye Akay Demirel
´Beni kör kuyularda merdivensiz bıraktın Denizler ortasında bak yelkensiz bıraktın.´
İlhan ALPER
İlhan ALPER
HÜLYA ŞENKUL VE EDEBİYAT
Ahmet ERDOĞDU
Ahmet ERDOĞDU
YENİ ADANA GAZETESİNİN KUVAYI MİLLİYE RUHUYLA 100. YILI
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Tarihten Ders Almak
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
KEDİ KAZASI
Adil OKAY
Adil OKAY
ADİL OKAY YAZDI: “ZAMANA ADANMIŞ YÜZLERİMİZ”*
Özcan İNCEOĞLU
Özcan İNCEOĞLU
Beraberliğe razı olduk
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
ADANASPOR İYİ YOLDA
Süreyya KÖLE - YANSIMALAR
Süreyya KÖLE - YANSIMALAR
ÜZÜNTÜYE CEZA
Tufan ALPAT-EMEKLİ HAKİM
Tufan ALPAT-EMEKLİ HAKİM
BEKA MESELESİ
Hüseyin ÖZBEK
Hüseyin ÖZBEK
PREVEZE Mİ İNEBAHTI MI
Vahit ŞAHİN
Vahit ŞAHİN
ADANA DEMİRSPOR´A BAŞARILAR DİLERİZ
Düşler Düşünceler-Tekgül Arı
Düşler Düşünceler-Tekgül Arı
Okur Hareketi
Birgül Ayman GÜLER
Birgül Ayman GÜLER
AKP´NİN ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ KOMİSYONDA ELE ALINIRKEN, “REJİM DÖNÜŞTÜRÜLÜYOR” ELEŞTİRİLERİ SÜRÜYOR
Nurettin ÇELMEOĞLU - BİRAZ GÜL BİRAZ DİKEN
Nurettin ÇELMEOĞLU - BİRAZ GÜL BİRAZ DİKEN
Volgada 11 gün-23
TANSEL ÇÖLAŞAN
TANSEL ÇÖLAŞAN
Sevgili dostlar merhaba,
AZ ve  ÖZ A.AKDAMAR
AZ ve ÖZ A.AKDAMAR
BİRİ ANLATSA!...
AHMET KAYTANCI-GÖKÇEBEL
AHMET KAYTANCI-GÖKÇEBEL
ZELİHA VE ÇOCUKLARI
Ahmet YAHŞİ
Ahmet YAHŞİ
SEÇİM RENKLİ GEÇİYOR
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Bugün
9 °C
Perşembe
6 °C
Cuma
8 °C
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI

/resimler/2016-2/23/1416139429844.jpg

ADANA`DA NÖBETÇİ ECZANELER

/resimler/2015-5/28/1255038362873.jpg

ADANA İLİ ÖNEMLİ TELEFONLAR

/resimler/2016-3/22/1515302901917.jpg

HAFTANIN PANAROMASI

/resimler/2018-12/17/1228165080794.jpg