***SELAHADDİN YANIKSES´LE RÖPORTAJ***
Tarih: 5.6.2017 11:20:59 / 821okunma / 0yorum
Cumali KARATAŞ
/resimler/2017-6/5/1057572514715.jpgGazelhan Selahattin Yanıkses, Yıldız Tezcan´dan Adnan Pekak´a kadar uzanan dönemsel gündemli Çay bahçesi sanatçılığının güzel sesli gurbetçi sanatçılarından biri olarak; yurt dışına kadar uzanan sanatının yanı sıra futbol ve güreşle ilgilenip, Adana´nın simgesi olan kebapçılığıyla da tanınan genetik nitelikli renkli bir kişilik. Cumali Karataş

  ***Çay bahçeli dönemlerde Adana sahnelerinde yer alan Selahaddin Yanıkses´i Yeni Adana gazeteleri okurları tanısın ya da anımsasın desem  nasıl söze başlarsınız Sayın Yanıkses?..

 

             ---1940 yılında, eski adı Saliha olan,  Adana´nın Hanedan mahallesinde doğdu. Çocukluğum ise Kocavezir mahallesinde geçti. 

            ***Ne yaptınız, okula mı gittiniz?

            ---İlkokul mezunuyum. Onu da dışardan bitirdim. Fakirdik, okuyamadık.

            ***Okula gitmeniz gereken o yıllarda neler yaptınız peki?

            ---Kebap çırağı olarak iş hayatına atıldım… Pamuk, koza, kazma gibi tarla işleri yapıp, simit ve lahmucun ile Koşumeydanı´nda (Emek mahallesi yeri) cerede su sattım. Sonra da Kuruköprü´de Selim Genç´in yanında kebapçı çıraklığı olarak çalışmaya başladım.   

            ***Çıraklığın devamı geldi mi? Usta olup, iş yeri açtınız mı?

            ---Geldi evet…  Uzun yıllar Adana´da kebapçı olarak çalıştım. Kendim ya da ortaklı olarak birçok işyeri açtım. Almanya´nın Ulm şehrine bağlı Urumbach´a Kebapçı ustası olarak gittim. Bir yıl kalıp dönerek, Adana´da kebapçılığa devam ettim.  

/resimler/2017-6/5/1058593765948.jpg            ***Sonrasında kebapçılık devam etti sanırım?..

            ---Etti evet, hem de çok yoğun bir biçimde… 

            ***Anlatın o zaman…Bir kebap nostaljisi yapalım Acılı Adanalısından….

            ---Daha sonra, Karasoku´daki Kebapçı Yusuf´ta, Karataş´taki Hafız Mehmed´in yanında  çalıştım. Bir süre sonra da Onbaşılar´da garsonluk yaptım. Ardından, Küçüksaat´ta, Mestan Hamamı´nın yanındaki Özasmaaaltı kebap salonunun kurucuları arasında yer aldım;  aynı yerde garsonluk da yapmaya başladım. İstanbul, Tarlabaşı ve İmamoğlu´nun yanı sıra; Cemalpaşa ve Dörtyol gibi Adana semtlerinde ortaklı olarak işyerleri açarak kebapçılık yaptım. Bir süre sonra yeniden Özasmaaltı´na döndüm. Askerlik sonrasında 1969´da işçi olarak Almanya´ya gittim.

***Askerliğinizi de sanatçı olarak mı yaptınız?

---Evet, askerliğimi Burdur Orduevi´nde ses sanatçısı olarak yaptım… 

/resimler/2017-6/5/1102122675984.jpg            ***Almanya dediniz… Yurtdışında da kebapçı olarak mı bulundunuz?

            ---1969´da işçi olarak Almanya´ya gittiğimde kebapçı olarak gitmemiştim. Ama 1984´de Almanya´ya gittiğimde, Ulm şehrine bağlı Urumbach´a kebapçı ustası olarak gittim. İşte o ilk gidişimde birkaç yıl kalıp sonra kesin dönüş yaparak, Abidinpaşa caddesindeki eski Osmanlı Bankası´nın yerinde bulunan “Merhaba-1 Restaurant”ı açmıştım. Bir yıl sonra ise “Merhaba”yı bırakıp, İmamoğlu´nda iki kez, ortaklı olarak kebapçı dükkânı açtım. Daha sonra ise, Adana´nın Dörtyol semtinde bulunan Gima´nın (Teknosa) arkasında işyeri açarak kebapçılığa başladm.

            ***İkinci kez de Almanya´ya gittiniz…

---Bir yıl kalıp döndüm. Kebapçılığa devam ettim.    

            ***Yurt dışında da sahne aldınız mı?

            ---Evet, ilk gittiğimde, gündüz Siemens´de çalışırken, haftada üç gece de sahne aldım Münich´de.

            ***Müzik adına, Adana´da neler yaptınız.

---Henüz daha 7 yaşlarında iken kebapçı çırağı olarak içkili restaurantlarda çalışırken, sesinin güzelliğiyle dikkat çektiğimden, masalarda şarkı, türkü söyleyerek başladık müziğe. 18-19 yaşlarında Emirgan, Kervansaray, Ulus Parkı Aile Çay Bahçesi gibi yerlerde sahne aldım. Burdur Orduevi´nde ses sanatçısı olarak müzikle ilişkimi sürdürdü. Askerlik sonrasında ise akşamları adı geçen çay bahçeleriyle birlikte, bazı pavyonlarda konuk sanatçı olarak zevkine yer aldım. 

***Müziğe başladığınızda ailenizden bir destek gördünüz mü?

---Bir destek görmedim doğrusu.

***Ailenizde başka sesi güzel olanlar var mı?

---Annem Zeliha hanımın sesi güzeldi. Kardeşim Rifat Yanıkses´in sesi güzeldi. Onu da 12-13 yıl önce kaybettik. Oğlum Muzaffer Yanıkses´in sesi güzeldir.  Halen Almanya´da hem okuyor, hem sahne alıyor. Amcamın oğulları olan Hasan Özçivi ile Bahri Hazinses de aynı keza. Yeğenim rahmetli Turgay Yanıkses´in de sesi güzeldir. Bir kaset çıkarmıştı. YeğenimKubilay´ın (…) sesi güzeldir, Müslim´ün taklitidir. Sonra, bir de hısım olarak, Fahri Işık yengemin kardeşidir.      

/resimler/2017-6/5/1107410494897.jpg---Maşallah silme gidiyor Selahattin abi…Bunu genetik olarak değerlendirmek olası;  aile boyu, sülale boyu güzel sese sahipsiniz.

(Keyifleniyor Selahattin abi eski günlere dalarak…) 

***Peki… Bahri Hazinses de Almanya´ya gitmişti değil mi?

---Bahri Hazinses, Almanya´nın Agusburg şehrindeydi. Rahmetli oldu. Hasan Özçivi´nin yeğeniydi.

***Kimlerle sahne aldınız peki?

---Ses sanatçısı olarakNurinnisa Toksöz,  Yıldız Tezcan, Şükran Ay, Müslüm Gürses, Ferdi Tayfur, Mürvet Kekilli, İsmail Polat, Canan Işık, Mahmut Özçiftçi, ÖmerÇıtak, Osman Genç, Adnan Pekak, Kazım Sanrı, Ali Limoncu, Mustafa Küçük gibi isimler vardı.

***Saz olarak peki kimler vardı?

---Selahattin Sarıkaya, Mehmet Bebili, Şaban Gen, Yaşar Akgüneş, Şarlo Cemil, Ramazan Ceyhanlı, Ahmet Yatmaz, Ali Ayvaz, Orhan Şenyaylar, Ahmet Çiçek, Yılmaz Şenyaylar, Ramazan Şenyaylar ve baba Şenyaylar.

***İsimlerden gidiyoruz… Bir de o dönem, sizin dışınızda olup da Adana ve Çukurova sahnelerinden aımsayabildiğiniz isimler var mıdır?

---Cahit Seyhanlı, Şadan Adanalı, Nedim Adanalı, Celal Adanalı, Abdurrahman Yağdıran,  Fahri Işık, Hasan Özçivi, Bahri Hazinses, Gül Avadan ve Kaplan Tarsuslu gibiisimler de vardır hatırlayabildiğim kadarıyla.

***Ses sanatçılığı dışında olarak herhangibir sanata karşı ilginiz, yakınlığınız oldu mu?  

---Sadece   futbol oynadım…

***Nerde, hangi takımda?

---Adana´nın eski amatör futbol takımlarından olan Hanedanspor´da, amatör kümede  oynadım. Gavur Tahsin´in takımı olan İdmanyurdu´nda lisansım çıkacaktı, zaman bulup da gidemedim; fakirdik, çalışıyorduk,antrenmanlarına gidemedim…             

/resimler/2017-6/5/1109569872569.jpg***Derneklerde ya da özel öğretmen kanalıyla müzik eğitimi aldınız mı?

---Derneklere gitmedim. Ders almadım. Nota bilgim yok.

***O dönemin müzik hayatı ile günümüzün müzik hayatını karşılaştırsak desem, nasıl bir sonuca varırsınız?..

---Eski günler daha güzeldi tabii… O zaman müziğe büyük bir ilgi, sevgi, saygı vardı.

***Bundan sonra yapacağınız herhangibir proje var mıdır?..

---Ben gazelhan olduğum için eski uzun hava, gazellerden oluşan bir albüm yapmayı düşünüyorum…      

  ***Zevk ve hobileriniz nelerdir?

---Futbol, müzik, seyahat ve sohbet.   

***Etkilendiğiniz isimler var mıdır?

---İbrahim Tatlıses, Celal Adanalı, Şadan Adanalı, Cahit Seyhanlı, Kaplan Tarsuslu, Hasan Özçivi…

***Beğendiğiniz sanatçılar kimlerdir?..

  --- Hamiyet Yüceses, Perihan Perihan Altındağ Sözeri, Müzeyyen Senar, Zeki Müren, Bülent Ersoy, Münir Nurettin Selçuk, Ahmet Üstün, Mustafa Sağyaşar, İbrahim Tatlıses, Celal Adanalı, Şadan Adanalı, Cahit Seyhanlı, Kaplan Tarsuslu, Hasan Özçivi…

            ***Röportaj için size teşekkür ederken, sizi etkileyen bir müzik olay varsa eğer paylaşabilir miyiz?

            --- Asıl ben teşekkür ederim emeğiniz, araştırmalarınız için… Yeni Adana gazetesinin 100. yılını bugünden kutluyor,çalışanlarına,okurlarına saygı ve selamlar gönderiyorum… Şimdi siz hatıra deyince hemen iki hatıram aklıma geliyor… İlki çok sevdiğim, takdir ettiğim iki Adanalı sanatçıyla ilgili… Şadan Adanalı´nın Cahit Seyhanlı´nın telefon numarasını istediğinde, Cahit Seyhanlı´nın onayını aldıktan sonra verdiğimi hatırlıyorum.  Bir de… Almanya´da bulunduğum, müzikle ilgilendiğim, sahne aldığım o yıllarda Münih´te konseri olan Neşet Ertaş´la tanıştığımda geceyarısına kadar oturup uzun uzadıya sohbet etmemizi hatırlıyorum… Vakit çok geç olsa da, nasıl olsa Neşet Ertaş´ın arabası var, beni eve bırakır diye aklımdan geçiyordu. Fakat durum umduğum gibi olmadı. Çünkü…  Neşet Ertaş´ın arabası yoktu.  Sohbet ettiğimiz lokalin üstündeki evde kalıyordu. Bu hatıramı da hiç unutamam. 

                                    *** SELAHADDİN YANIKSES*** 1940 yılında Adana´nın Hanedan mahallesinde doğdu. Babası Sümerbank´ta /resimler/2017-6/5/1115023784796.jpgişçi, annesi ev hanımı olan Selahaddin Yanıkses, ilkokulu dışardan bitirdi; çocuk yaşlarda hayata atıldı… Küçük yaşlarda ailesiyle pamuk, koza, kazma gibi tarla işlerinin yanı sıra; simit ve lahmucun ile Koşumeydanı´nda (Emek mahallesi yeri) cerede su sattı. Kuruköprü´de Selim Genç´in yanında kebapçı çıraklığı olarak çalışmaya başladı.  Daha sonra, Karasoku´daki Kebapçı Yusuf´ta, Karataş´taki Hafız Mehmed´in yanında  yanında çalışan Yanıkses; bir süre sonra da Onbaşılar´da garsonluk yaptı. Daha sonra, Küçüksaat´ta, Mestan Hamamı´nın yanındaki Özasmaaaltı kebap salonunun kurucuları arasında yer alıp, aynı yerde garsonluk da yapmaya başlayan Selahaddin Yanıkses; İstanbul, Tarlabaşı´nda ortaklarıyla açtığı işyerinde kebapçılık yapmaya başladıktan bir süre sonra yeniden Özasmaaltı´na döndü. Askerliğini Burdur Orduevi´nde ses sanatçısı olarak yapan Yanıkses, garson olarak yeniden Özasmaaltı´nda döndü. 1969´da işçi olarak Almanya´ya gitti. Birkaç yıl sonra kesin dönüş yaparak, Abidinpaşa caddesindeki eski Osmanlı Bankası´nın yerinde “Merhaba-1 Restaurant”ı açtı. Bir yıl sonra ise “Merhaba”yı bırakıp, İmamoğlu´nda iki kez, ortaklı olarak kebapçı dükkânı açtı. Daha sonra ise, Adana´nın Dörtyol semtinde bulunan Gima´nın (Teknosa) arkasında işyeri açarak kebapçılığa başladı.

1974 yılında Özasmaaltı´ndan sonra Cemalpaşa´da kebapçı olarak işyeri açtı.

/resimler/2017-6/5/1118463164232.jpg1984 yılında kebapçı ustası olarak Almanya´ya giden Selahaddin Yanıkses, bir yıl kadar kaldıktan sonra yeniden Adana´ya dönerek

15 yaşında güreş yapmaya başlayıp, küçüklerde bir süre güreşti. 

7 yaşında kebapçı çırağı olarak içkili restaurantlarda çalışırken, sesinin güzelliğiyle dikkat çekerken, masalarda şarkı, türkü söylemeye başladı. 18-19 yaşlarında Emirgan, Kervansaray, Ulus Parkı Aile Çay Bahçesi gibi yerlerde sahne almaya başladı. Burdur Orduevi´nde ses sanatçısı olarak müzikle ilişkisini sürdürdü. Askerlik sonrasında ise akşamları adı geçen çay bahçelerinde sahne almayı sürdürmenin yanı sıra bazı pavyonlarda konuk sanatçı olarak zevkine yer aldı.    

Askerden sonra, Almanya´ya giderken Hülya Plak´a bir plak yapsa da, sonradan, bu kaydın piyasaya çıkmadığını öğrendi.   

Almanya´da bir ara Siemens´de çalışan ve toplam olarak 18 yıl kadar kalan Selahaddin Yanıkses; bazı akşamlar, Türk restaurantlarında sahne aldı

                                                                                          Cumali Karataş

 /resimler/2017-6/5/1119292383771.jpg           Gazelhan Selahattin Yanıkses, Yıldız Tezcan´dan Adnan Pekak´a kadar uzanan dönemsel gündemli Çay bahçesi sanatçılığının güzel sesli gurbetçi sanatçılarından biri olarak; yurt dışına kadar uzanan sanatının yanı sıra futbol ve güreşle ilgilenip, Adana´nın simgesi olan kebapçılığıyla da tanınan genetik nitelikli renkli bir kişilik.   

          ***Çay bahçeli dönemlerde Adana sahnelerinde yer alan Selahaddin Yanıkses´i Yeni Adana gazeteleri okurları tanısın ya da anımsasın desem  nasıl söze başlarsınız Sayın Yanıkses?..

             ---1940 yılında, eski adı Saliha olan,  Adana´nın Hanedan mahallesinde doğdu. Çocukluğum ise Kocavezir mahallesinde geçti. 

            ***Ne yaptınız, okula mı gittiniz?

            ---İlkokul mezunuyum. Onu da dışardan bitirdim. Fakirdik, okuyamadık.

            ***Okula gitmeniz gereken o yıllarda neler yaptınız peki?

            ---Kebap çırağı olarak iş hayatına atıldım… Pamuk, koza, kazma gibi tarla işleri yapıp, simit ve lahmucun ile Koşumeydanı´nda (Emek mahallesi yeri) cerede su sattım. Sonra da Kuruköprü´de Selim Genç´in yanında kebapçı çıraklığı olarak çalışmaya başladım.   

            ***Çıraklığın devamı geldi mi? Usta olup, iş yeri açtınız mı?

            ---Geldi evet…  Uzun yıllar Adana´da kebapçı olarak çalıştım. Kendim ya da ortaklı olarak birçok işyeri açtım. Almanya´nın Ulm şehrine bağlı Urumbach´a Kebapçı ustası olarak gittim. Bir yıl kalıp dönerek, Adana´da kebapçılığa devam ettim.  

            ***Sonrasında kebapçılık devam etti sanırım?..

            ---Etti evet, hem de çok yoğun bir biçimde… 

            ***Anlatın o zaman…Bir kebap nostaljisi yapalım Acılı Adanalısından….

            ---Daha sonra, Karasoku´daki Kebapçı Yusuf´ta, Karataş´taki Hafız Mehmed´in yanında  çalıştım. Bir süre sonra da Onbaşılar´da garsonluk yaptım. Ardından, Küçüksaat´ta, Mestan Hamamı´nın yanındaki Özasmaaaltı kebap salonunun kurucuları arasında yer aldım;  aynı yerde garsonluk da yapmaya başladım. İstanbul, Tarlabaşı ve İmamoğlu´nun yanı sıra; Cemalpaşa ve Dörtyol gibi Adana semtlerinde ortaklı olarak işyerleri açarak kebapçılık yaptım. Bir süre sonra yeniden Özasmaaltı´na döndüm. Askerlik sonrasında 1969´da işçi olarak Almanya´ya gittim.

***Askerliğinizi de sanatçı olarak mı yaptınız?

---Evet, askerliğimi Burdur Orduevi´nde ses sanatçısı olarak yaptım… 

            ***Almanya dediniz… Yurtdışında da kebapçı olarak mı bulundunuz?

            ---1969´da işçi olarak Almanya´ya gittiğimde kebapçı olarak gitmemiştim. Ama 1984´de Almanya´ya gittiğimde, Ulm şehrine bağlı Urumbach´a kebapçı ustası olarak gittim. İşte o ilk gidişimde birkaç yıl kalıp sonra kesin dönüş yaparak, Abidinpaşa caddesindeki eski Osmanlı Bankası´nın yerinde bulunan “Merhaba-1 Restaurant”ı açmıştım. Bir yıl sonra ise “Merhaba”yı bırakıp, İmamoğlu´nda iki kez, ortaklı olarak kebapçı dükkânı açtım. Daha sonra ise, Adana´nın Dörtyol semtinde bulunan Gima´nın (Teknosa) arkasında işyeri açarak kebapçılığa başladm.

            ***İkinci kez de Almanya´ya gittiniz…

---Bir yıl kalıp döndüm. Kebapçılığa devam ettim.    

            ***Yurt dışında da sahne aldınız mı?

            ---Evet, ilk gittiğimde, gündüz Siemens´de çalışırken, haftada üç gece de sahne aldım Münich´de.

            ***Müzik adına, Adana´da neler yaptınız.

---Henüz daha 7 yaşlarında iken kebapçı çırağı olarak içkili restaurantlarda çalışırken, sesinin güzelliğiyle dikkat çektiğimden, masalarda şarkı, türkü söyleyerek başladık müziğe. 18-19 yaşlarında Emirgan, Kervansaray, Ulus Parkı Aile Çay Bahçesi gibi yerlerde sahne aldım. Burdur Orduevi´nde ses sanatçısı olarak müzikle ilişkimi sürdürdü. Askerlik sonrasında ise akşamları adı geçen çay bahçeleriyle birlikte, bazı pavyonlarda konuk sanatçı olarak zevkine yer aldım. 

***Müziğe başladığınızda ailenizden bir destek gördünüz mü?

---Bir destek görmedim doğrusu.

***Ailenizde başka sesi güzel olanlar var mı?

---Annem Zeliha hanımın sesi güzeldi. Kardeşim Rifat Yanıkses´in sesi güzeldi. Onu da 12-13 yıl önce kaybettik. Oğlum Muzaffer Yanıkses´in sesi güzeldir.  Halen Almanya´da hem okuyor, hem sahne alıyor. Amcamın oğulları olan Hasan Özçivi ile Bahri Hazinses de aynı keza. Yeğenim rahmetli Turgay Yanıkses´in de sesi güzeldir. Bir kaset çıkarmıştı. YeğenimKubilay´ın (…) sesi güzeldir, Müslim´ün taklitidir. Sonra, bir de hısım olarak, Fahri Işık yengemin kardeşidir.      

---Maşallah silme gidiyor Selahattin abi…Bunu genetik olarak değerlendirmek olası;  aile boyu, sülale boyu güzel sese sahipsiniz.

(Keyifleniyor Selahattin abi eski günlere dalarak…) 

***Peki… Bahri Hazinses de Almanya´ya gitmişti değil mi?

---Bahri Hazinses, Almanya´nın Agusburg şehrindeydi. Rahmetli oldu. Hasan Özçivi´nin yeğeniydi.

***Kimlerle sahne aldınız peki?

---Ses sanatçısı olarakNurinnisa Toksöz,  Yıldız Tezcan, Şükran Ay, Müslüm Gürses, Ferdi Tayfur, Mürvet Kekilli, İsmail Polat, Canan Işık, Mahmut Özçiftçi, ÖmerÇıtak, Osman Genç, Adnan Pekak, Kazım Sanrı, Ali Limoncu, Mustafa Küçük gibi isimler vardı.

***Saz olarak peki kimler vardı?

---Selahattin Sarıkaya, Mehmet Bebili, Şaban Gen, Yaşar Akgüneş, Şarlo Cemil, Ramazan Ceyhanlı, Ahmet Yatmaz, Ali Ayvaz, Orhan Şenyaylar, Ahmet Çiçek, Yılmaz Şenyaylar, Ramazan Şenyaylar ve baba Şenyaylar.

***İsimlerden gidiyoruz… Bir de o dönem, sizin dışınızda olup da Adana ve Çukurova sahnelerinden aımsayabildiğiniz isimler var mıdır?

---Cahit Seyhanlı, Şadan Adanalı, Nedim Adanalı, Celal Adanalı, Abdurrahman Yağdıran,  Fahri Işık, Hasan Özçivi, Bahri Hazinses, Gül Avadan ve Kaplan Tarsuslu gibiisimler de vardır hatırlayabildiğim kadarıyla.

***Ses sanatçılığı dışında olarak herhangibir sanata karşı ilginiz, yakınlığınız oldu mu?  

---Sadece   futbol oynadım…

***Nerde, hangi takımda?

---Adana´nın eski amatör futbol takımlarından olan Hanedanspor´da, amatör kümede  oynadım. Gavur Tahsin´in takımı olan İdmanyurdu´nda lisansım çıkacaktı, zaman bulup da gidemedim; fakirdik, çalışıyorduk,antrenmanlarına gidemedim…             

***Derneklerde ya da özel öğretmen kanalıyla müzik eğitimi aldınız mı?

---Derneklere gitmedim. Ders almadım. Nota bilgim yok.

***O dönemin müzik hayatı ile günümüzün müzik hayatını karşılaştırsak desem, nasıl bir sonuca varırsınız?..

---Eski günler daha güzeldi tabii… O zaman müziğe büyük bir ilgi, sevgi, saygı vardı.

***Bundan sonra yapacağınız herhangibir proje var mıdır?..

---Ben gazelhan olduğum için eski uzun hava, gazellerden oluşan bir albüm yapmayı düşünüyorum…      

  ***Zevk ve hobileriniz nelerdir?

---Futbol, müzik, seyahat ve sohbet.   

***Etkilendiğiniz isimler var mıdır?

---İbrahim Tatlıses, Celal Adanalı, Şadan Adanalı, Cahit Seyhanlı, Kaplan Tarsuslu, Hasan Özçivi…

***Beğendiğiniz sanatçılar kimlerdir?..

  --- Hamiyet Yüceses, Perihan Perihan Altındağ Sözeri, Müzeyyen Senar, Zeki Müren, Bülent Ersoy, Münir Nurettin Selçuk, Ahmet Üstün, Mustafa Sağyaşar, İbrahim Tatlıses, Celal Adanalı, Şadan Adanalı, Cahit Seyhanlı, Kaplan Tarsuslu, Hasan Özçivi…

            ***Röportaj için size teşekkür ederken, sizi etkileyen bir müzik olay varsa eğer paylaşabilir miyiz?

            --- Asıl ben teşekkür ederim emeğiniz, araştırmalarınız için… Yeni Adana gazetesinin 100. yılını bugünden kutluyor,çalışanlarına,okurlarına saygı ve selamlar gönderiyorum… Şimdi siz hatıra deyince hemen iki hatıram aklıma geliyor… İlki çok sevdiğim, takdir ettiğim iki Adanalı sanatçıyla ilgili… Şadan Adanalı´nın Cahit Seyhanlı´nın telefon numarasını istediğinde, Cahit Seyhanlı´nın onayını aldıktan sonra verdiğimi hatırlıyorum.  Bir de… Almanya´da bulunduğum, müzikle ilgilendiğim, sahne aldığım o yıllarda Münih´te konseri olan Neşet Ertaş´la tanıştığımda geceyarısına kadar oturup uzun uzadıya sohbet etmemizi hatırlıyorum… Vakit çok geç olsa da, nasıl olsa Neşet Ertaş´ın arabası var, beni eve bırakır diye aklımdan geçiyordu. Fakat durum umduğum gibi olmadı. Çünkü…  Neşet Ertaş´ın arabası yoktu.  Sohbet ettiğimiz lokalin üstündeki evde kalıyordu. Bu hatıramı da hiç unutamam.

                                    *** SELAHADDİN YANIKSES***

            1940 yılında Adana´nın Hanedan mahallesinde doğdu. Babası Sümerbank´ta işçi, annesi ev hanımı olan Selahaddin Yanıkses, ilkokulu dışardan bitirdi; çocuk yaşlarda hayata atıldı… Küçük yaşlarda ailesiyle pamuk, koza, kazma gibi tarla işlerinin yanı sıra; simit ve lahmucun ile Koşumeydanı´nda (Emek mahallesi yeri) cerede su sattı. Kuruköprü´de Selim Genç´in yanında kebapçı çıraklığı olarak çalışmaya başladı.  Daha sonra, Karasoku´daki Kebapçı Yusuf´ta, Karataş´taki Hafız Mehmed´in yanında  yanında çalışan Yanıkses; bir süre sonra da Onbaşılar´da garsonluk yaptı. Daha sonra, Küçüksaat´ta, Mestan Hamamı´nın yanındaki Özasmaaaltı kebap salonunun kurucuları arasında yer alıp, aynı yerde garsonluk da yapmaya başlayan Selahaddin Yanıkses; İstanbul, Tarlabaşı´nda ortaklarıyla açtığı işyerinde kebapçılık yapmaya başladıktan bir süre sonra yeniden Özasmaaltı´na döndü. Askerliğini Burdur Orduevi´nde ses sanatçısı olarak yapan Yanıkses, garson olarak yeniden Özasmaaltı´nda döndü. 1969´da işçi olarak Almanya´ya gitti. Birkaç yıl sonra kesin dönüş yaparak, Abidinpaşa caddesindeki eski Osmanlı Bankası´nın yerinde “Merhaba-1 Restaurant”ı açtı. Bir yıl sonra ise “Merhaba”yı bırakıp, İmamoğlu´nda iki kez, ortaklı olarak kebapçı dükkânı açtı. Daha sonra ise, Adana´nın Dörtyol semtinde bulunan Gima´nın (Teknosa) arkasında işyeri açarak kebapçılığa başladı.

1974 yılında Özasmaaltı´ndan sonra Cemalpaşa´da kebapçı olarak işyeri açtı.

1984 yılında kebapçı ustası olarak Almanya´ya giden Selahaddin Yanıkses, bir yıl kadar kaldıktan sonra yeniden Adana´ya dönerek

15 yaşında güreş yapmaya başlayıp, küçüklerde bir süre güreşti. 

7 yaşında kebapçı çırağı olarak içkili restaurantlarda çalışırken, sesinin güzelliğiyle dikkat çekerken, masalarda şarkı, türkü söylemeye başladı. 18-19 yaşlarında Emirgan, Kervansaray, Ulus Parkı Aile Çay Bahçesi gibi yerlerde sahne almaya başladı. Burdur Orduevi´nde ses sanatçısı olarak müzikle ilişkisini sürdürdü. Askerlik sonrasında ise akşamları adı geçen çay bahçelerinde sahne almayı sürdürmenin yanı sıra bazı pavyonlarda konuk sanatçı olarak zevkine yer aldı.    

Askerden sonra, Almanya´ya giderken Hülya Plak´a bir plak yapsa da, sonradan, bu kaydın piyasaya çıkmadığını öğrendi.   

Almanya´da bir ara Siemens´de çalışan ve toplam olarak 18 yıl kadar kalan Selahaddin Yanıkses; bazı akşamlar, Türk restaurantlarında sahne aldı

Anahtar Kelimeler: SELAHADDİN, YANIKSES, RÖPORTAJ
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
LİSE DERGİLERİ (04 Eylül 2018 - Salı)
sanat gündemi (26 Temmuz 2018 - Perşembe)
sanat gündemi (13 Temmuz 2018 - Cuma)
GEZİ NOTU (10 Temmuz 2018 - Salı)
FOLKLOR VE TÜRKÜ USTASI AZİZ ÇELİK (28 Mayıs 2018 - Pazartesi)
ALTIN SES VEDAT ÇETİNKAYA (21 Mayıs 2018 - Pazartesi)
BESTEKÂR-YAPIMCI FIRAT GEN´LE KONUŞTUK (14 Mayıs 2018 - Pazartesi)
İLTER BİR SÖZ YAZARI YEŞİLAY… (23 Nisan 2018 - Pazartesi)
BİR BESTEKÂRIN ŞİİRSEL İTİRAFLARI (16 Nisan 2018 - Pazartesi)
NECMİ ÖZDEMİR´LE MÜZİK KONUŞTUK (16 Nisan 2018 - Pazartesi)
ŞİİRDEN ROMANA ŞARKI SÖZÜ (01 Nisan 2018 - Pazar)
ALİM İNTERNET ÇAĞINDA (19 Mart 2018 - Pazartesi)
ALİM KARNE ALIYOR (12 Mart 2018 - Pazartesi)
ALİM VE HAYVAN DÜŞMANI ÇOCUKLAR (12 Mart 2018 - Pazartesi)
ÇIRAK ALİM (05 Mart 2018 - Pazartesi)
ALİM SİMİT SATIYOR (05 Mart 2018 - Pazartesi)
ALİM VE ÇOCUK KAÇIRANLAR (26 Şubat 2018 - Pazartesi)
ALİM OKULDA (26 Şubat 2018 - Pazartesi)
ALİM KAZA GEÇİRDİ (20 Şubat 2018 - Salı)
ALİM KAYBOLDU (20 Şubat 2018 - Salı)
Çocuk Öyküsü - ALİM KAYBOLDU (13 Şubat 2018 - Salı)
ALİM HASTA (12 Şubat 2018 - Pazartesi)
ŞARKILARA CAN VEREN USTA (29 Ocak 2018 - Pazartesi)
***BİR KÜÇÜK BEYAZ GÜL*** (01 Ocak 2018 - Pazartesi)
YÜZYILIN EYLEMİ “YENİ ADANA” (27 Aralık 2017 - Çarşamba)
AHMET REMZİ DESTANI (27 Aralık 2017 - Çarşamba)
***GÜNEŞ, YAĞMUR VE RÜZGÂR*** (18 Aralık 2017 - Pazartesi)
“İSTANBUL, İSTANBULL” (18 Aralık 2017 - Pazartesi)
Çocuk Öyküsü***DÜNYAYA KÜSEN GÜNEŞ*** (27 Kasım 2017 - Pazartesi)
çocuk öyküsü ***HAYLAZ BULUT*** (20 Kasım 2017 - Pazartesi)
“Çukurova´dan Sesler” 5-6 (13 Kasım 2017 - Pazartesi)
***GÜNEŞ, YAĞMUR VE RÜZGÂR*** (06 Kasım 2017 - Pazartesi)
“Çukurova´dan Sesler” 5-6 (30 Ekim 2017 - Pazartesi)
“ÇUKUROVA´DAN SESLER”-4 (25 Ekim 2017 - Çarşamba)
Çocuk Öyküleri (16 Ekim 2017 - Pazartesi)
BİR FOLKLOR AĞIDI (09 Ekim 2017 - Pazartesi)
MUZAFFER İZGÜ´NÜN ARDINDAN (03 Ekim 2017 - Salı)
ALİLİMONCU´YA VEDA (25 Eylül 2017 - Pazartesi)
MESUT MERTCAN YOK ARTIK (18 Eylül 2017 - Pazartesi)
GÜNEYDE YAPRAK DÖKÜMÜ (11 Eylül 2017 - Pazartesi)
***ÖKSÜZ MARTILAR*** (06 Eylül 2017 - Çarşamba)
Çocuk Hikâyeleri (06 Eylül 2017 - Çarşamba)
SELAHATTİN SARIKAYA ANILAR (17 Ağustos 2017 - Perşembe)
USTALARDAN - MUSTAFA KEMAL´İN KAĞNIS (31 Temmuz 2017 - Pazartesi)
60. SANAT YILINDA CAHİT SEYHANLI (18 Haziran 2017 - Pazar)
ADANA ÖZGENTÜRK´ÜNÜ UNUTMADI (30 Mayıs 2017 - Salı)
*** ASLAN İLE KARTAL *** (15 Mayıs 2017 - Pazartesi)
Çocuk öyküleri (02 Mayıs 2017 - Salı)
ÇUKUROVA VE TRT´NİN ONURU SUAT YILDIRIM (17 Nisan 2017 - Pazartesi)
SANAT SAYFASI YILLIĞI 2016-2017 24. YIL (03 Nisan 2017 - Pazartesi)
ADANA´DAN BİR BİLGE ÖZGEN GEÇTİ (31 Ocak 2017 - Salı)
*** AHMET REMZİ DESTANI *** (02 Ocak 2017 - Pazartesi)
“SEVENLER ANLAR” NEYZEN BESTEKÂRI (19 Aralık 2016 - Pazartesi)
ADANA´DA BİR MESAM GÜNÜ (05 Aralık 2016 - Pazartesi)
ŞARKININ “OKYANUS”UNDA BİR TALAT ER (24 Ekim 2016 - Pazartesi)
BİR TÜRKÜ USTASI ALİ LİMONCU… (26 Eylül 2016 - Pazartesi)
ABDURRAHMAN KESKİNER İLE RÖPORTAJ (12 Eylül 2016 - Pazartesi)
YAPI MESLEK LİSELİLER BULUŞTU (11 Temmuz 2016 - Pazartesi)
ÇUKUROVA´DA BİR ORHAN PAMUK (26 Haziran 2016 - Pazar)
***DERGİCİ LİSELİLER*** (09 Mayıs 2016 - Pazartesi)
BİR GURBET ÖYKÜSÜ (03 Mayıs 2016 - Salı)
***ERDAL YALÇIN İLE RÖPORTAJ *** (18 Nisan 2016 - Pazartesi)
“RESMİN GÖZYAŞLARI …” (11 Nisan 2016 - Pazartesi)
MESAM´DA BAŞKANLAR DÖNEMİ (28 Mart 2016 - Pazartesi)
DÜNYA ÖYKÜ GÜNÜ KUTLANDI (22 Şubat 2016 - Pazartesi)
ÇOCUKLARA İMZA GÜNÜ (17 Şubat 2016 - Çarşamba)
ÇİÇEKLERİN DİLİYLE BİR BİTKİ SOHBETİ (08 Şubat 2016 - Pazartesi)
PORTRELERİN FOTOĞRAFÇISI ALİŞER AVCI (01 Şubat 2016 - Pazartesi)
ZEKÂYİ GÖKKAYA İLE RÖPORTAJ (26 Ocak 2016 - Salı)
ARİF KESKİNER´İN YAŞAR KEMAL´I (18 Ocak 2016 - Pazartesi)
“ŞİİR HAYATIN BURASINDA” (18 Ocak 2016 - Pazartesi)
ADANA´NIN KURTULUŞU ŞARKIYLA KUTLANDI (11 Ocak 2016 - Pazartesi)
TOROSLAR´DA BOZLAK TEŞEKKÜRÜ (09 Kasım 2015 - Pazartesi)
RESSAM SUAVİ NUMANOĞLU İLE GÖRÜŞME (02 Kasım 2015 - Pazartesi)
ÖDÜLLERLE ADINI DUYURAN BESTEKÂR (19 Ekim 2015 - Pazartesi)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-10 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-9 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-8 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-7 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-6 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-5 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-4 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-3 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-2 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-1 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
OZAN BİLDİK´LE GÖRÜŞTÜK… (15 Ekim 2015 - Perşembe)
KIBRIS DENİNCE… (07 Ekim 2015 - Çarşamba)
TED´İN SANAT ÇOCUKLARI (07 Ağustos 2015 - Cuma)
Sayfa:
EKONOMİYE BAKIŞ
BAŞYAZI VE GÜNÜN YORUMU Çetin Remzi YÜREGİR
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI
Nurettin ÇELMEOĞLU - BİRAZ GÜL BİRAZ DİKEN
Nurettin ÇELMEOĞLU - BİRAZ GÜL BİRAZ DİKEN
VOLGA´DA 11 GÜN –15
Vahit ŞAHİN
Vahit ŞAHİN
ADANA DEMİRSPOR´A BAŞARILAR DİLERİZ
Cumali KARATAŞ
Cumali KARATAŞ
LİSE DERGİLERİ
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
TEDAŞ´TAN AÇIKLAMA VAR
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
İZMİR´İN DAĞLARINDA ÇİÇEKLER AÇAR
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
MUSTAFA KEMAL´İN 20 EYLÜL 1917 İSYAN RAPORU (MIHTIRASI)
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
BİR MİLYON ÖĞRETMEN BİR MİLYON FİKİR VE ÖĞRETMENLERİN KARARA KATILMASININ SONUÇLARI
Ahmet ERDOĞDU
Ahmet ERDOĞDU
YENİ ADANA GAZETESİNİN KUVAYI MİLLİYE RUHUYLA 100. YILI
KONUK YAZAR
KONUK YAZAR
Dost acı söyler sayın Kılıçdaroğlu
Ahmet DUMAN
Ahmet DUMAN
Bu, İlk Rahip Değil.
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
SAVCI DOĞAN ÖZ´Ü SAYGIYLA ANARKEN...
M. Ziya YERGÖK
M. Ziya YERGÖK
SAHADAN GÖZLEMLER: HAYIR YÖNÜNDE
Cezmi DOĞANER
Cezmi DOĞANER
MAHATAMA GANDİ´DEN DERS
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
EKONOMİ YÖNETİMİNİN SORUMLULUĞU ARTIYOR!
Prof. Dr. Özer OZANKAYA
Prof. Dr. Özer OZANKAYA
9 EYLÜL ZAFERİ GÜNÜNDE ULUS YÖNETİCİLERİ İÇİN STRATEJİ DERSİ!
Zekai BULUÇ
Zekai BULUÇ
HASTA VELİNİMETİMİZDİR !
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
ABD´yi Yerli Malı ile Protesto Etmek Yerine Beyin Göçünü Engellemek ve Bilimin Öngörüsü ile Geleceği Kurmak Gerekir
OKUR KÖŞESİ
OKUR KÖŞESİ
BAYRAM MI GELMİŞ?
Ata Ali Alp
Ata Ali Alp
AŞK ÜZERİNE DİPNOTLAR-3
1923 YENİDEN - Ercan AKARPINAR
1923 YENİDEN - Ercan AKARPINAR
İDLİP
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
EKONOMİK KRİZ Mİ ASİMETRİK SAVAŞ MI?
Orhan ÖZDEMİR -OBRUK
Orhan ÖZDEMİR -OBRUK
KENDİ KÜLTÜRÜNDEN KORKMAK
Celal Topkan
Celal Topkan
CUMHURİYET´İN GELDİĞİ NOKTA VE SORUMLUSU KİM?
ALİ TAŞ ADN.
ALİ TAŞ ADN.
“YAŞAMAYA GEÇ KALDIM”(*)
Av.Cemil DENLİ
Av.Cemil DENLİ
ATATÜRK 30 AĞUSTOS´U ANLATIYOR
Saniye Akay Demirel
Saniye Akay Demirel
´Beni kör kuyularda merdivensiz bıraktın Denizler ortasında bak yelkensiz bıraktın.´
İlhan ALPER
İlhan ALPER
HÜLYA ŞENKUL VE EDEBİYAT
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Bereketli Hilal
Cihat OVALI-SPOR YORUM-PANORAMA
Cihat OVALI-SPOR YORUM-PANORAMA
PUANIN İYİSİ KÖTÜSÜ OLMAZ
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
DİŞLİ KEMAL
Adil OKAY
Adil OKAY
ADİL OKAY YAZDI: “ZAMANA ADANMIŞ YÜZLERİMİZ”*
Özcan İNCEOĞLU
Özcan İNCEOĞLU
ADANASPOR EVİNDE BOLU´YU AĞIRLIYOR
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
ADANASPOR BU KENTİN ASİL DURUŞUDUR
Süreyya KÖLE - YANSIMALAR
Süreyya KÖLE - YANSIMALAR
ÜZÜNTÜYE CEZA
Tufan ALPAT-EMEKLİ HAKİM
Tufan ALPAT-EMEKLİ HAKİM
RÜYAM VE YAŞADIĞIMIZ GERÇEKLER
Hüseyin ÖZBEK
Hüseyin ÖZBEK
PREVEZE Mİ İNEBAHTI MI
Ahmet YAHŞİ
Ahmet YAHŞİ
SEÇİM RENKLİ GEÇİYOR
Düşler Düşünceler-Tekgül Arı
Düşler Düşünceler-Tekgül Arı
Okur Hareketi
Birgül Ayman GÜLER
Birgül Ayman GÜLER
AKP´NİN ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ KOMİSYONDA ELE ALINIRKEN, “REJİM DÖNÜŞTÜRÜLÜYOR” ELEŞTİRİLERİ SÜRÜYOR
TANSEL ÇÖLAŞAN
TANSEL ÇÖLAŞAN
Sevgili dostlar merhaba,
GÖKTEN GELEN-BASRİ GÖK
GÖKTEN GELEN-BASRİ GÖK
İNSAN HAYATI BU KADAR UCUZ MU?
AZ ve  ÖZ A.AKDAMAR
AZ ve ÖZ A.AKDAMAR
BİRİ ANLATSA!...
AHMET KAYTANCI-GÖKÇEBEL
AHMET KAYTANCI-GÖKÇEBEL
ZELİHA VE ÇOCUKLARI
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Bugün
20 °C
Salı
21 °C
Çarşamba
21 °C
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI

/resimler/2016-2/23/1416139429844.jpg

ADANA`DA NÖBETÇİ ECZANELER

/resimler/2015-5/28/1255038362873.jpg

ADANA İLİ ÖNEMLİ TELEFONLAR

/resimler/2016-3/22/1515302901917.jpg

HAFTANIN PANAROMASI

/resimler/2018-9/10/1040464688482.jpg