Cihat OVALI-SPOR YORUM-PANORAMA


ŞEHİRDEKİ GALATASARAY HEYECANI


Uzun bir aradan sonra gelen dört büyüklerden Galatasaray,  Adana ekonomisini biraz olsun hareketlendirdi. Öyle ki,  Adana 5 Ocak Stadı dışındaki seyyar satıcıların tezgahlarındaki satışlar küçümsenmeyecek boyutta. Çevre  illerden gelen konuk takımın taraftarının yöresel yiyeceklere yönelmeleri sevindirici. Buna karşın, stadın seyirci kapasitesinin çok altında bir taraftar topluluğunun olmasına üzüldüğümü de belirtmeden geçemeyeceğim.

Ortalama 8-9.000 seyirci önünde sahaya çıktı Adanaspor ve Galatasaraylı futbolcular.  Takımlarını destekleyen taraftarın coşkusu övgüye değer. Bilet fiyatlarının, Galatasaray  takımın gelmesi sebebiyle, astronomik fiyatlardan satışa sunulmasını, Güney kale arkasındaki Turbey  taraftarlarının sırtlarını sahaya dönerek protesto etmelerinin çok medenice olduğunu söylemem gerek. Umarım Yönetim bu ikazı bir kenarına kaydetmiştir.

Misafir takım istediğini alana kadar baskılı bir futbol ortaya koydu. 5,8,16,35,41,64,66,69,70,71 ve 79.dakikalarda yarattığı gol pozisyonlarından, 71.dakikada Bruma´nın şahsi gayretiyle bulduğu golle üç puanı hanesine yazdırmayı bildi. Ama,  bu demek değil ki maç içinde (11) pozisyon bulan takımın, galibiyeti  hak eden bir oyun tarzıyla kazandığı sonucuna varalım. Özellikle şampiyonluğu oynayan sarı kırmızılı takım göze hoş gelen bir futbol oynamaktan çok uzak. Takım futbolundan çok kişisel beceriler üst seviyede. Günümüz çağdaş futbolunda en iyi defansın hücum futbolu olduğunu varsayarsak,  1-0 öne geçtikten sonra yaptığı tek atağın  79.dakikada Selçuk İnan´la yakaladığı serbest atış olmasının, büyüklüğüyle tezat arz ettiğinin belirtisidir.

Ev sahibi takımın da pozisyonlarının olduğunu belirtmek gerek. Golü yedikten sonraki üstün gayreti, keşke maç berabereyken de göstermiş olsaydı. Her ne kadar 12,26,30,44,45,51,82 ve 90+´da yakaladığı pozisyonları var ise de,  bunlardan 51.dakikada Tevfik Altındağ´ın vuruşunu, kaleci Muslera´nın adeta uzayıp çelmesi en olabilecek gol pozisyonuydu. Sahaya çıkan (11) futbolcudan (9)´unun   yabancı olmasının da ayrıca irdelenmesi gereken bir husus olduğunu düşünüyorum. Onlara, karşı takım nasıl anlatıldıysa, ezik bir futbol sergilemelerine sebep oldular. Teknik ekibin de bu konuda şapkasını önüne koyup düşünmesinde fayda var.

Adanaspor´un Süper Lig´deki rakibinin Galatasaray olmadığının bilincindeyiz. Kendi saha ve seyircisi önünde beraberlik alması en güzel sonuç olurdu. Diğer haftalarda alabileceği puan veya puanlar bu maçta kaybedilen puanı telafi etmek için bir sebep teşkil edecektir.

 

 

 

 YAZARLAR

 • Perşembe 35 ° / 25 ° Gök gürültülü sağanak yağış
 • Cuma 35 ° / 25 ° Gök gürültülü sağanak yağış
 • Cumartesi 33 ° / 25 ° Gök gürültülü sağanak yağış
 • BIST 100

  1.034%-5,26
 • DOLAR

  7,2758% 3,28
 • EURO

  8,6516% 3,28
 • GRAM ALTIN

  480,86% 4,13
 • ÇEYREK ALTIN

  793,419% 4,13