ŞARKILARA CAN VEREN USTA
Tarih: 29.1.2018 14:15:12 / 513okunma / 0yorum
Cumali KARATAŞ

/resimler/2018-1/29/1416232182307.jpg            Yetmişlerin, seksenlerin Adana´sından dergilerin, gazetelerin şiir köşelerinde duygu paslaşmaları yaptığımız bir dost olan Ahmet Selçuk İlkan´ın yaklaşık bin beş yüz şiiri bestelenip, 11 kitap ve 11 şiir albümü yayınlanmış, birçok ödüller almış, kendine özgü sunumu olan, bereketli toprakların şiir ve müzik dünyasına armağan ettiği bir değer. Cumali Karataş

***Sevgili İlkan, selamlıyorum seni önce tüm sanat dostları adına ve hemen şunu sormak istiyorum: Şiirden müziğe yürüyen çok yönlü bir Ahmet Selçuk İlkan var… Şair mi, söz yazarı mı, sunucu mu, program yapımcısı mı?; Hepsi mi?.. Nedir A. Selçuk İlkan?.. 

---Hayatın bütün renklerini kucaklayan bir kalbe sahip olduğuma inanıyorum. Hem şarkılarda notaların hem şiirlerin dizelerinde kanatlanmak bana ayrı bir haz veriyor.Bu arada güzel Türkçemizin, ana dilimizin sunucu olarak zaman zaman mikrofonlarda gönüllere taşımak bana ayrı bir gurur veriyor. Öncelikle böyle bir hazinenin beşiğinde doğmakla hep onur duydum.   Tabii ki bu konuda ilk ve son söz sevenlerimin olacaktır.  

***Nerde ve ne zaman doğdunuz?

            ---Adana´nın yoksul bir mahallesinde 1955 yılında doğdum. Ailemiz dokuz çocukluydu, ben sekiz numaraydım. Ailede /resimler/2018-1/29/1422327189590.jpgtek okuyan bendim. O nedenle bana destek verdiler. Annem mimar, babam da doktor olmamı istiyordu. İki ağabeyimde avukat ya da mühendis olmamı istiyorlardı.

            ***Siz ne olmak istiyordunuz peki?

            ---Hiç kimse bana ne olmak istediğimi sormamıştı. 

            ***Şiirle ne zaman tanıştınız?

            ---Ağabeyim Süleyman İlkan´ın etkisiyle daha ilkokula giderken şiirle ilgilenmeye başlamıştım. Teksas, Tommiks, Redkit gibi Amerikan çizgi filmlerinin yaygın olduğu dönemde birçok şairin kitaplarını okumuştum. Üstelik okuduklarımı ezberlemek gibi bir zorunluluğum vardı. Çünkü akşam Süleyman ağabeyim işten eve döndüğünde uyusam bile beni uyandırır, bu gün hangi şiiri ezberledin diye sorardı?. O yıllarda Yahya Kemal Beyatlı, Mehmet Akif Ersoy, Namık Kemal, Faruk Nafiz Çamlıbel, Cahit Sıtkı Tarancı, Ahmet Haşim, Ümit Yaşar Oğuzcan gibi birçok şairin şiirleri hep ezberimdeydi. Bu günkü şiir ezberimin temel taşları o günlerde atıldı yani.

            ***Ortaokul ve lise yıllarında şiirle tanışıklık sürdü mü?

-Ortaokul ve lise yıllarında anma,  şiir okuma gibi etkinliklerde en önlerde yer alanlardan biriydim. Öğretmenlerim beni seçmesinden dolayı diğer öğrencilere önderlik yapardım.  O yıllarda çıkan gazetelerde, dergilerde amatörce heyecanlarımız vardı.

            ***Ne zaman şiir yazmaya başladınız, ilk şiiriniz hangisi?

            ---Daha öncesindeki okul yıllarımda şiir yazmaya başlasam da ilk ciddi şiir çalışmamı lise ikide iken yazdım. Hayat dergisinin yarışmasına katıldığım“Hatırlar mısın?” adlı  şiirimle ödülü almıştım. Bu şiire konu olan kıza da Berlin´e mimarlık okumaya gittiğimde söyleme gibi bir gençlik anısı da yaşamıştım.

            ***Şiirleriniz nerelerde yayınlandı, yayınlatmak için neler yaptınız?

---O yıllarda ülkemizde yayınlanan gazete sanat sayfalarına, şiir köşelerine, dergilerin sanat köşelerine, yarışmalara  şiirler gönderiyordum. Gönderdiğim şiirlerin ödüllendirilmesi de beni oldukça teşvik ediyordu.

/resimler/2018-1/29/1417437496369.jpg            ***Aynı dönemde aynı şeyleri yaşadık sayılır sevgili İlkan… Ortaokul, lise yıllarımızda dergilerde, gazete şiir köşelerinde şiirlerimiz, yazılarımız yayınlandı. Ben sizin o ”Hatırlar mısın” adlı şiirinizin ödül aldığı zamanı anımsıyorum. Ondan sonra siz şarkı sözü dünyasına girdiniz, çok emek verdiniz, tanındınız? Hayat´ın yanı sıra Resimli Roman, Hey, daha sonra da Müzik Magazin, Şey, Ayna, Merhaba gibi gazete şiir köşelerinde az şiirlerimiz yayınlanmadı. Özellikle bunların içinde en ciddisi olan Ümit Yaşar Oğuzcan´ın yönetimindeki Kelebek gazetesiydi. Orda da şiir ve kısa denemelerimiz çok yayınlandı.

            ---Öyle evet… Gençlik heyecanıyla şiirin peşinden koşup durduk sevgili Karataş.

***Neden Berlin´den mimarlık eğitimini bırakıp geldiniz?

            ---Berlin´de teknik üniversitede mimarlık okurken ne yazık ki annemi kaybettim. Bu nedenle de ona verdiğim mimarlık sözünün benim için bir anlamı artık kalmamıştı. O günden sonra şiire, edebiyata daha çok zaman ayırdım.

            ***Berlin´den dönüşünüzle birlikte müzik dünyasına girdiniz galiba?

/resimler/2018-1/29/1421518438736.jpg            ---Şiire daha çok zaman ayırsam da gel gör ki o yıllar ülkemizde darbelerin yaşandığı yıllardı…  Herkes küskün, dargın, yılgın, sürgün ya da hapisteydi. Umutsuz ve kendi dev yalnızlıklarıyla ıssız adalarında çatık kaşlarıyla umutsuz yaşıyorlardı. Bunların yaralarının sarılması gerekiyordu. Bu nedenle ben de bir gece ansızın verdiğim bir karar sonucunda Berlin´deki bütün şiirlerimi alıp İstanbul´a geldim. Amacım artık şiirlerimi notalara, şarkılara taşımaktı. Bu duygu ve heyecanla yazdığım şiirler bestelendiğinde çok beğenilen güzel şarkılar ortaya çıktı.

            ***Bu amaçla ilk yazdığınız şiir ya da şiirler hangileridir?  

---“Gözler Kalbin Aynasıdır”, “Ya Seninle Ya Sensiz”, “Aşk Kitabı”,  “Bir Gülü Sevdim” ve “Islak Mendil” gibi çok tutulan ve o yıl ki on ödülün sekizini kazanan şiirleri yazdım. 

***Böyle ödüller kazanmanızın müzik dünyasında ilerlemenize katkısı oldu mu?

 ---Elbette.. Aldığım ödüller beni çok teşvik etti. Çok şiirler yazdım.

***Bu konuştuğumuz şeyler 30-35 yılı aştı galiba değil mi?

---Yetmişli yılların sonuydu… 40. sanat yılımı doldurdum geçen yıl.

***Bunun anısına bir çalışma da yapmıştınız değilmi?

/resimler/2018-1/29/1423278128096.jpg---40. sanat yılımı taçlandırmak için 40 sanatçıyla en çok sevilen 40 şarkımın projesini hazırladık ve bunun ilk 20 şarkılık bölümünün geçtiğimiz aylarda albümünü yaptık.  

***Sanatsal birlikteliğin olmadığı sanatçı kalmadı sanıyorum.

---Doğrusu bir Orhan Gencebay ile Sezen Aksu kalmıştı. Yeni albümünde Orhan ağabey şiirlerime yer verdi. Çok değerli sanatçı Sezen Aksu´nun bestelediği şiirlerim de olsun istiyorum.

***Lisede Zeki Müren için şiir yazdığını söylermişsin… Sonraki yıllarda onunla nasıl tanıştın? Bestelenen hangi şiirini albümüne aldı?

---İstanbul´da yüksek öğrenim görürken bir yandan da müzik dünyasının kalbinin attığı İ.M.Ç.´e gidiyordum. Bir gün Zeki Müren´in bağlı olduğu şirkete gidip çalışmalarımı verdim. Daha sonra “Sen Beni Unut” adlı eserimi okudu Zeki Müren. 1980´de ise çok farklı bir şey yaptık. Muzaffer Özpınar´ın bestelediği yarım saatlik “Kahır Mektubu” adlı eserimi Zeki Müren okudu. Daha sonra, beni görmek istemesi üzerine Selami Şahin kanalıyla tanıştım Zeki Müren´le. 

  ***Şimdi şiirinizden geriye dönüp baktığınızda neler söylemek istersiniz? 

            ---Serbest şiir de yazdım, gelenekten de örnekler verdim… Yalnız modern şiirin değil, geleneğin,  halk şiirinin de etkisinde kaldığımı düşünüyorum.

            ***Şiirde erişmek istediğiniz nokta nedir?

/resimler/2018-1/29/1424024222573.jpg---Her sanatçının, sanat adamının düşü olangeleceğe kalabilmek bende de var…En büyük amacım ve idealim insana yaslanarak bir ömür boyu ölümsüzlüğü yakalamaktır.

***Biliyorum zor bir soru ama yine de sormak isterim… Şiir nedir, şair kimdir sana göre?..         

---En güzel şiir toplumda en çok ezbere bilinen şiirdir. En büyük şair de o toplumda en çok okunan şairdir. Özetle bu konuda en güzel yanıtı eleştirmenler, akademisyenler, entelektüeller değil hep zaman vermiştir. Örneğin Yahya Kemal, Nâzım Hikmet, Orhan Veli, Cahit Sıtkı Tarancı, Necip Fazıl ve Attila İlhan gibi onlarca şairin gönüllerde yaşaması gibi. Şiirin aşk gibi bir değil binlerce tanımı yapılabilir. Ama sonuçta hangisi şiirdir diye baktığımızda dilimizde ezber, kalbimizde ölümsüz olandır.                                                                                                           ***Şiir ile şarkı sözü arasındaki bir fark var mıdır; varsa nedir?             

---Elbette vardır… Şarkı sözlerinin sonuçta bir matematiği, kuralı vardır. Hece vezni, kafiye gibi ve yediden yetmişe anlaşılır olması; ayrıca melodi ve notayla zorunlu bir kucaklaşması ve eşleşmesi gerekir. Oysa şiir, şairin özgürlüğünde kendine özgü imgeleri, sözcükleri, gizemi ve kuralsızlığı ile sınırsız özgürlüğünün boyutlarında dolaşması vardır. İstenilen sözcüğü, imgeyi, betimleme kullanabilir; istenildiği kadar uzun ve kısa yazılabilir; istenildiği gibi anlaşılır ya da anlaşılmaz tercihlerde kullanılabilir.    
    ***Halkımız şiiri seviyor mu?  

            ---Bin dokuz yüzseksenli yıllara kadar şiir entellektüellerin, akademisyenlerin ıssız adalarında, gizli bahçelerinde saklanıyordu. Seksenli yıllardan sonra bu kuşakta yaşayan genç şairlerin coşku ve cesaretiyle önce albümlere, sonra plaklara, radyolara girdi. Daha sonra da şehrin sokaklarına, caddelerine, meydanlarına indi; okullarında, parklarında, meyhanelerinde yer bulmaya başladı.  Hemen hemen her radyo programında şiir okunmaya başladı. Alışılmış kalıpların dışına çıkartılarak, enstrüman ve şarkı eşliğinde sahnelere taşındı ve dolayısıyla şiir yorumlayanlar artık pop sanatçıları kadar ilgi görüp alkışlanmaya başladı. Bundan daha büyük sevgi, bundan daha büyük mutluluk olur mu? Bunda payımın ne kadar büyük olduğunu bütün şiir severler biliyordur.  

***Senin bestelerin de oldu mu peki; böyle bir çalışmanın içinde bulundun mu?

---Ben de gitar çalıyorum Zaman zaman kendi şiirlerimden bestelediklerim de oluyor…. “Benim İçin Üzülme, “Esin Rüzgârları”,  “Ayrılıkların Şairi” ve “Liselim” adlı şarkılarım söz-müzik olarak benim bestelerimdir. Ama daha çok şiirlerimin değerli bestecilerimiz tarafından bestelenmesini tercih ediyorum.

***Şimdiye kadar kaç şarkı sözün bestelendi, kaç kitabın, albümün yayınlandı sevgili İlkan?

---Şimdiye kadar 1.500 şarkı sözüm şarkılara can verdi; 11 kitabım ve 11 albümüm yayınandı. 

***Günümüz müziği eskisi kadar ilgi görüyor mu?                      

---Tabii ki müzik ruhun gıdasıdır. Asla müzik ölmez, ölmeyecektir de. Sadece müzik sektörü yasalarımızın, telif bilincimizin şu anda yeterli olmamasından kaynaklanan sorunlarla yaşamaktadır. Ama kısa zaman içerisinde yepyeni yasalarla müzik adına kaybolan yıllarımızı ve değerlerimizin boşluğunu telafi edeceğiz.                                                                                                                                                                        

***MESAM´ın (Müzik Eserleri Sahipleri Meslek Birliği) yönetiminde olan biri olarak çalışmalarınız nasıl gidiyor? Türkiye´de telif haklarında iyileşme var mı? Telif haklarının geleceğini nasıl görüyorsun?

---Biraz önce anlattığım gibi ışık dolu, aydınlık dolu, mutluluk dolu yarınlar yeni yasalarımızın yürürlüğe girmesiyle canlanacaktır. Umudumuz, hasretimiz ve sabırsızlığımız gerçekten çok büyüktür. Çünkü müzikal zenginliğimiz, kültürel değerlerimiz o kadar çok ki, bu konuda dünyaya örnek olacak kadar birikimimizle uluslar arası platformlar da ses getirebileceğimize inanıyorum. Yeter ki hem devletimiz, hem halkımız, müzik adamlarımız yaşarken hak ettiği değeri versinler. Kimi alkışlayacağını, kimi ödüllendireceğini, kimin önemli ve değerli olduğunu, gerekirse kaliteli yarışmalarla öne çıkarsın. Çünkü ölümden sonraki pişmanlığın hiçbir tesellisi, faydası yoktur. Yani bir cami avlusunda kendimize şunu fısıldamayalım:

Sağlığında bilmezlerdi kadrini

Ölümünde mermer yaparlar kabrini.                      

***Ahmet Selçuk İlkan´ın bundan sonraki sanat projeleri nelerdir?                               

---Kırk yılık sanat yaşamımı 1. bölümünü 20 sanatçıyla geçtiğimiz aylarda yapmıştım. Şimdi 2. bölümünün hazırlığını 20 sanatçıyla birlikte yapıyoruz. Bu seçkiler sevenlerimize en büyük armağan olacaktır. Bu arada konserler ve yeni çıkacak kitaplarımın hazırlıkları da var yeni şiir ve bestelerle birlikte.   

***Şiir de, müzik de yararlandığın usta, etkilendiğin ve beğendiğin şair, sanatçılar?

---Ülkemizin bütün şairleri benim en büyük hazinemdir. Ve hepsi bana ayrı ayrı öğretmen olmuşlardır. Onlarla şiiri, edebiyatı sevdim. Ben de en az onlar kadar şiri sevdirmek için çaba sarf ediyorum.

***Beğendiğin şair, yazar ve sanatçılar desem?

---Her şairin bir-iki şiiri beni etkilemiştir. Onun için bir ayrım yapmam söz konusu değildir. Gönlümün hatıra defterinde hepsinin ayrı ayrı izleri ve yerleri vardır.

***Sevgili İlkan çok teşekkür ediyorum, yoğunlukların içinde zaman ayırdın sevgili dostum…  Söyleşmemizin sonuna doğru öncelikle teşekkür ederim.

---Ben çok teşekkür ederim… Adana´mızın güzide gazetesi Yeni Adana´dan tüm Adanalı hemşerilerime ve sevenlerime gönülden selamlarımı gönderiyorum. Ayrıca, Yeni Adana gazetemizin 100. yılını da kutlarken sevgili arkadaşım verdiğin emeklerden ve ortaya koyduğun sanat çalışmalarından dolayı sana da teşekkür ediyorum.

***Görüşmemizi dilediğin birşiirinle sonlandıralım istersen Ahmet´ciğim…

-Elbette, memnuniyetle…

 

SEN VURDUN DA BEN ÖLMEDİM Mİ?

Yokluğunda ne ateşleri hasretimle yaktım da 
Bir seni yakamadım, beni yaktığın gibi 
Çölde su, mahpusta gün, oruçta ekmek gibi bekledim seni 
Sense araya korkular koydun. 
Yasaklar koydun... 
Şimdi nerdesin diye sakın sorma 
Sen çağırdın da ben gelmedim mi? 
***
Sen varken darılmazdım çiçeksiz baharlara, 
Yağmurlu havalara... Bu kasvetli akşamlara 
Sen varken 
Bakıp içlenmezdim tren istasyonlarına 
Otobüs duraklarına... 
Sen varken ayrılanlara ağlamazdım... 
Yıkılmazdım biten sevdaların ardından 
Gidenlere küsmezdim 
Kalanlara acımazdım... 
Sen varken böyle üşümezdim-titremezdim 
Masumdum, çocuklar gibi 
Böyle delirmezdim-küfretmezdim... 
Hele ölmeyi hiç düşünmezdim. 
Şimdi soruyorum sana 
Adı sevdaysa bu cehennemin 
Sen yaktın da ben yanmadım mı? 
***
Biliyorsun 
Bütün acılarına ´yeşil ışık´ yaktım olmadı 
Bütün korkularına ´arka çıktım´ olmadı 
Dağlara merdiven dayadım olmadı 
Haziranda kar oldum yağdım avuçlarına olmadı 
Sevdim olmadı -yandım olmadı-taptım olmadı 
Artık benden pes 
Bu aşkın biletini istediğin gibi kes 
Nasılsa gidiyorsun 
Biliyorum git... 
Ama ardında 
Ağlayan bir çift göz 
Paramparça bir yürek 
Ve yıkılmış bir dağ görmek istemiyorsan 
Çek silahını-daya sırtıma 
Titrersem namerdim... 
Sen vurdun da ben ölmedim mi?

 

                                                Ahmet Selçuk İlkan

                                   

Kitapları

 • Ayrılıkların Şairi, Kora yayınları, 16. baskı
 • Yakılacak Şiirler, Kora yayınları, 10. baskı
 • Adım Yalnızlık Benim, Kora yayınları, 7. baskı
 • Gitmeler Bana Kaldı, Kora yayınları, 7. baskı
 • Bir Gülü Sevdim, Kora yayınları, 8. baskı
 • Erkekler Hep Yalnız Ağlar, Kora yayınları, 8. baskı

Albümleri

 • Mum Işığında (Ayten), 1982
 • Şiir Gözlüm (Fahriye Abla), 1984
 • Bak Bir Erkek Ağlıyor, 1986
 • Bir Beyaz Karanfil, 1988
 • O Adam Benim, 1990
 • Seni Arıyorum (Allah Kahretsin), 1992
 • Şairler Ağlamaz, 1997
 • Ayrılıkların Şairi (Sen Vurdun da Ben Ölmedim mi), 2000
 • Yakılacak Adam, 2002
 • Unutmaktan Geliyorum (Senin Adın Yalan Olsun), 2004
 • Seni O Kadar Çok Sevdim Ki (Kanatsa Da İçimi), 2011

 

Ödülleri                                                                                                                              

 • "Hatırlar mısın?" Hayat Dergisi 1.´lik ödülü-1975)
 • "Tahta Masa", Eskici (Altın Kalem Ödülü-Emre Plakçılık-1980)
 • "Islak Mendil" (Altın Kalem Ödülü-Emre Plakçılık-1981)
 • "Bir Gülü Sevdim" (Altın Kalem Ödülü - Oskar Plakçılık, 1984)
 • "Hatıram Olsun" (Altın Kalem Ödülü-Oskar Plakçılık-1985)
 • "O Adam Benim" (Müyap Şiir Dalında En Çok Satan Albüm-1990)
 • "Anılar" (Altın Kalem Ödülü - Emre Plakçılık-1990)
 • "Anılar" (Yılın Şarkısı - Milliyet-1990)
 • "Sevdalıyım" (Yılın Şarkısı - Kral Tv. Müzik Ödülleri-1998)
 • "Seninle Aşkımız Eski Bir Roman" (Altın Nota Nostalji Ödülü - Levent Müzik-1999)
 • "Bir Cennettir Bu Dünya" (Altın Nota Nostalji Ödülü - Levent Müzik-1999)
 •  Fatih Üniversitesi Yılın Şairi Ödülü-2008
Anahtar Kelimeler: ŞARKILARA, VEREN, USTA
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
LİSE DERGİLERİ (04 Eylül 2018 - Salı)
sanat gündemi (26 Temmuz 2018 - Perşembe)
sanat gündemi (13 Temmuz 2018 - Cuma)
GEZİ NOTU (10 Temmuz 2018 - Salı)
FOLKLOR VE TÜRKÜ USTASI AZİZ ÇELİK (28 Mayıs 2018 - Pazartesi)
ALTIN SES VEDAT ÇETİNKAYA (21 Mayıs 2018 - Pazartesi)
BESTEKÂR-YAPIMCI FIRAT GEN´LE KONUŞTUK (14 Mayıs 2018 - Pazartesi)
İLTER BİR SÖZ YAZARI YEŞİLAY… (23 Nisan 2018 - Pazartesi)
BİR BESTEKÂRIN ŞİİRSEL İTİRAFLARI (16 Nisan 2018 - Pazartesi)
NECMİ ÖZDEMİR´LE MÜZİK KONUŞTUK (16 Nisan 2018 - Pazartesi)
ŞİİRDEN ROMANA ŞARKI SÖZÜ (01 Nisan 2018 - Pazar)
ALİM İNTERNET ÇAĞINDA (19 Mart 2018 - Pazartesi)
ALİM KARNE ALIYOR (12 Mart 2018 - Pazartesi)
ALİM VE HAYVAN DÜŞMANI ÇOCUKLAR (12 Mart 2018 - Pazartesi)
ÇIRAK ALİM (05 Mart 2018 - Pazartesi)
ALİM SİMİT SATIYOR (05 Mart 2018 - Pazartesi)
ALİM VE ÇOCUK KAÇIRANLAR (26 Şubat 2018 - Pazartesi)
ALİM OKULDA (26 Şubat 2018 - Pazartesi)
ALİM KAZA GEÇİRDİ (20 Şubat 2018 - Salı)
ALİM KAYBOLDU (20 Şubat 2018 - Salı)
Çocuk Öyküsü - ALİM KAYBOLDU (13 Şubat 2018 - Salı)
ALİM HASTA (12 Şubat 2018 - Pazartesi)
***BİR KÜÇÜK BEYAZ GÜL*** (01 Ocak 2018 - Pazartesi)
YÜZYILIN EYLEMİ “YENİ ADANA” (27 Aralık 2017 - Çarşamba)
AHMET REMZİ DESTANI (27 Aralık 2017 - Çarşamba)
***GÜNEŞ, YAĞMUR VE RÜZGÂR*** (18 Aralık 2017 - Pazartesi)
“İSTANBUL, İSTANBULL” (18 Aralık 2017 - Pazartesi)
Çocuk Öyküsü***DÜNYAYA KÜSEN GÜNEŞ*** (27 Kasım 2017 - Pazartesi)
çocuk öyküsü ***HAYLAZ BULUT*** (20 Kasım 2017 - Pazartesi)
“Çukurova´dan Sesler” 5-6 (13 Kasım 2017 - Pazartesi)
***GÜNEŞ, YAĞMUR VE RÜZGÂR*** (06 Kasım 2017 - Pazartesi)
“Çukurova´dan Sesler” 5-6 (30 Ekim 2017 - Pazartesi)
“ÇUKUROVA´DAN SESLER”-4 (25 Ekim 2017 - Çarşamba)
Çocuk Öyküleri (16 Ekim 2017 - Pazartesi)
BİR FOLKLOR AĞIDI (09 Ekim 2017 - Pazartesi)
MUZAFFER İZGÜ´NÜN ARDINDAN (03 Ekim 2017 - Salı)
ALİLİMONCU´YA VEDA (25 Eylül 2017 - Pazartesi)
MESUT MERTCAN YOK ARTIK (18 Eylül 2017 - Pazartesi)
GÜNEYDE YAPRAK DÖKÜMÜ (11 Eylül 2017 - Pazartesi)
***ÖKSÜZ MARTILAR*** (06 Eylül 2017 - Çarşamba)
Çocuk Hikâyeleri (06 Eylül 2017 - Çarşamba)
SELAHATTİN SARIKAYA ANILAR (17 Ağustos 2017 - Perşembe)
USTALARDAN - MUSTAFA KEMAL´İN KAĞNIS (31 Temmuz 2017 - Pazartesi)
60. SANAT YILINDA CAHİT SEYHANLI (18 Haziran 2017 - Pazar)
***SELAHADDİN YANIKSES´LE RÖPORTAJ*** (05 Haziran 2017 - Pazartesi)
ADANA ÖZGENTÜRK´ÜNÜ UNUTMADI (30 Mayıs 2017 - Salı)
*** ASLAN İLE KARTAL *** (15 Mayıs 2017 - Pazartesi)
Çocuk öyküleri (02 Mayıs 2017 - Salı)
ÇUKUROVA VE TRT´NİN ONURU SUAT YILDIRIM (17 Nisan 2017 - Pazartesi)
SANAT SAYFASI YILLIĞI 2016-2017 24. YIL (03 Nisan 2017 - Pazartesi)
ADANA´DAN BİR BİLGE ÖZGEN GEÇTİ (31 Ocak 2017 - Salı)
*** AHMET REMZİ DESTANI *** (02 Ocak 2017 - Pazartesi)
“SEVENLER ANLAR” NEYZEN BESTEKÂRI (19 Aralık 2016 - Pazartesi)
ADANA´DA BİR MESAM GÜNÜ (05 Aralık 2016 - Pazartesi)
ŞARKININ “OKYANUS”UNDA BİR TALAT ER (24 Ekim 2016 - Pazartesi)
BİR TÜRKÜ USTASI ALİ LİMONCU… (26 Eylül 2016 - Pazartesi)
ABDURRAHMAN KESKİNER İLE RÖPORTAJ (12 Eylül 2016 - Pazartesi)
YAPI MESLEK LİSELİLER BULUŞTU (11 Temmuz 2016 - Pazartesi)
ÇUKUROVA´DA BİR ORHAN PAMUK (26 Haziran 2016 - Pazar)
***DERGİCİ LİSELİLER*** (09 Mayıs 2016 - Pazartesi)
BİR GURBET ÖYKÜSÜ (03 Mayıs 2016 - Salı)
***ERDAL YALÇIN İLE RÖPORTAJ *** (18 Nisan 2016 - Pazartesi)
“RESMİN GÖZYAŞLARI …” (11 Nisan 2016 - Pazartesi)
MESAM´DA BAŞKANLAR DÖNEMİ (28 Mart 2016 - Pazartesi)
DÜNYA ÖYKÜ GÜNÜ KUTLANDI (22 Şubat 2016 - Pazartesi)
ÇOCUKLARA İMZA GÜNÜ (17 Şubat 2016 - Çarşamba)
ÇİÇEKLERİN DİLİYLE BİR BİTKİ SOHBETİ (08 Şubat 2016 - Pazartesi)
PORTRELERİN FOTOĞRAFÇISI ALİŞER AVCI (01 Şubat 2016 - Pazartesi)
ZEKÂYİ GÖKKAYA İLE RÖPORTAJ (26 Ocak 2016 - Salı)
ARİF KESKİNER´İN YAŞAR KEMAL´I (18 Ocak 2016 - Pazartesi)
“ŞİİR HAYATIN BURASINDA” (18 Ocak 2016 - Pazartesi)
ADANA´NIN KURTULUŞU ŞARKIYLA KUTLANDI (11 Ocak 2016 - Pazartesi)
TOROSLAR´DA BOZLAK TEŞEKKÜRÜ (09 Kasım 2015 - Pazartesi)
RESSAM SUAVİ NUMANOĞLU İLE GÖRÜŞME (02 Kasım 2015 - Pazartesi)
ÖDÜLLERLE ADINI DUYURAN BESTEKÂR (19 Ekim 2015 - Pazartesi)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-10 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-9 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-8 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-7 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-6 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-5 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-4 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-3 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-2 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-1 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
OZAN BİLDİK´LE GÖRÜŞTÜK… (15 Ekim 2015 - Perşembe)
KIBRIS DENİNCE… (07 Ekim 2015 - Çarşamba)
TED´İN SANAT ÇOCUKLARI (07 Ağustos 2015 - Cuma)
Sayfa:
EKONOMİYE BAKIŞ
BAŞYAZI VE GÜNÜN YORUMU Çetin Remzi YÜREGİR
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI
Nurettin ÇELMEOĞLU - BİRAZ GÜL BİRAZ DİKEN
Nurettin ÇELMEOĞLU - BİRAZ GÜL BİRAZ DİKEN
VOLGA´DA 11 GÜN –15
Vahit ŞAHİN
Vahit ŞAHİN
ADANA DEMİRSPOR´A BAŞARILAR DİLERİZ
Cumali KARATAŞ
Cumali KARATAŞ
LİSE DERGİLERİ
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
TEDAŞ´TAN AÇIKLAMA VAR
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
İZMİR´İN DAĞLARINDA ÇİÇEKLER AÇAR
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
MUSTAFA KEMAL´İN 20 EYLÜL 1917 İSYAN RAPORU (MIHTIRASI)
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
BİR MİLYON ÖĞRETMEN BİR MİLYON FİKİR VE ÖĞRETMENLERİN KARARA KATILMASININ SONUÇLARI
Ahmet ERDOĞDU
Ahmet ERDOĞDU
YENİ ADANA GAZETESİNİN KUVAYI MİLLİYE RUHUYLA 100. YILI
KONUK YAZAR
KONUK YAZAR
Dost acı söyler sayın Kılıçdaroğlu
Ahmet DUMAN
Ahmet DUMAN
Bu, İlk Rahip Değil.
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
SAVCI DOĞAN ÖZ´Ü SAYGIYLA ANARKEN...
M. Ziya YERGÖK
M. Ziya YERGÖK
SAHADAN GÖZLEMLER: HAYIR YÖNÜNDE
Cezmi DOĞANER
Cezmi DOĞANER
MAHATAMA GANDİ´DEN DERS
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
EKONOMİ YÖNETİMİNİN SORUMLULUĞU ARTIYOR!
Prof. Dr. Özer OZANKAYA
Prof. Dr. Özer OZANKAYA
9 EYLÜL ZAFERİ GÜNÜNDE ULUS YÖNETİCİLERİ İÇİN STRATEJİ DERSİ!
Zekai BULUÇ
Zekai BULUÇ
HASTA VELİNİMETİMİZDİR !
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
ABD´yi Yerli Malı ile Protesto Etmek Yerine Beyin Göçünü Engellemek ve Bilimin Öngörüsü ile Geleceği Kurmak Gerekir
OKUR KÖŞESİ
OKUR KÖŞESİ
BAYRAM MI GELMİŞ?
Ata Ali Alp
Ata Ali Alp
AŞK ÜZERİNE DİPNOTLAR-3
1923 YENİDEN - Ercan AKARPINAR
1923 YENİDEN - Ercan AKARPINAR
İDLİP
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
EKONOMİK KRİZ Mİ ASİMETRİK SAVAŞ MI?
Orhan ÖZDEMİR -OBRUK
Orhan ÖZDEMİR -OBRUK
KENDİ KÜLTÜRÜNDEN KORKMAK
Celal Topkan
Celal Topkan
CUMHURİYET´İN GELDİĞİ NOKTA VE SORUMLUSU KİM?
ALİ TAŞ ADN.
ALİ TAŞ ADN.
“YAŞAMAYA GEÇ KALDIM”(*)
Av.Cemil DENLİ
Av.Cemil DENLİ
ATATÜRK 30 AĞUSTOS´U ANLATIYOR
Saniye Akay Demirel
Saniye Akay Demirel
´Beni kör kuyularda merdivensiz bıraktın Denizler ortasında bak yelkensiz bıraktın.´
İlhan ALPER
İlhan ALPER
HÜLYA ŞENKUL VE EDEBİYAT
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Bereketli Hilal
Cihat OVALI-SPOR YORUM-PANORAMA
Cihat OVALI-SPOR YORUM-PANORAMA
PUANIN İYİSİ KÖTÜSÜ OLMAZ
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
DİŞLİ KEMAL
Adil OKAY
Adil OKAY
ADİL OKAY YAZDI: “ZAMANA ADANMIŞ YÜZLERİMİZ”*
Özcan İNCEOĞLU
Özcan İNCEOĞLU
ADANASPOR EVİNDE BOLU´YU AĞIRLIYOR
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
ADANASPOR BU KENTİN ASİL DURUŞUDUR
Süreyya KÖLE - YANSIMALAR
Süreyya KÖLE - YANSIMALAR
ÜZÜNTÜYE CEZA
Tufan ALPAT-EMEKLİ HAKİM
Tufan ALPAT-EMEKLİ HAKİM
RÜYAM VE YAŞADIĞIMIZ GERÇEKLER
Hüseyin ÖZBEK
Hüseyin ÖZBEK
PREVEZE Mİ İNEBAHTI MI
Ahmet YAHŞİ
Ahmet YAHŞİ
SEÇİM RENKLİ GEÇİYOR
Düşler Düşünceler-Tekgül Arı
Düşler Düşünceler-Tekgül Arı
Okur Hareketi
Birgül Ayman GÜLER
Birgül Ayman GÜLER
AKP´NİN ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ KOMİSYONDA ELE ALINIRKEN, “REJİM DÖNÜŞTÜRÜLÜYOR” ELEŞTİRİLERİ SÜRÜYOR
TANSEL ÇÖLAŞAN
TANSEL ÇÖLAŞAN
Sevgili dostlar merhaba,
GÖKTEN GELEN-BASRİ GÖK
GÖKTEN GELEN-BASRİ GÖK
İNSAN HAYATI BU KADAR UCUZ MU?
AZ ve ÖZ A.AKDAMAR
AZ ve ÖZ A.AKDAMAR
BİRİ ANLATSA!...
AHMET KAYTANCI-GÖKÇEBEL
AHMET KAYTANCI-GÖKÇEBEL
ZELİHA VE ÇOCUKLARI
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Bugün
20 °C
Salı
21 °C
Çarşamba
21 °C
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI

/resimler/2016-2/23/1416139429844.jpg

ADANA`DA NÖBETÇİ ECZANELER

/resimler/2015-5/28/1255038362873.jpg

ADANA İLİ ÖNEMLİ TELEFONLAR

/resimler/2016-3/22/1515302901917.jpg

HAFTANIN PANAROMASI

/resimler/2018-9/10/1040464688482.jpg