İlhan ALPER


SARIKAMIŞ´TAN ERMENİLERE TARİHSEL GÖZLEM (1)


            Sarıkamış Harekâtı felaketinin 100. Yıl dönümü nedeniyle gazetemiz sanat sayfasında yayınlanan ?100 Yılın Ağıdı: Sarıkamış? adlı dizi yazının ve tabii ki de Sarıkamış felâketinin en dikkat çekici yerlerinden biri de kuşkusuz ki, yüzyıl önceki bu felakette bir yönüyle rol alan ve Ruslarla işbirliği yaparak Osmanlı´ya ihanet eden o yıllarda yurdumuzun o bölgesinde bulunan Ermeni yurttaşlarımızın önemli bölümüdür.    Diğer azınlıkta kalkan yurttaşlarımız gibi, Anayasamızın da temel maddelerinden biri olarak, Türkiye Cumhuriyeti yurttaşı olan her yurttaşımız bizim için aynı insancıl değerdedir. Eşitlik ilkesi toplumun geneli için geçerli olduğu gibi Ermeni yurttaşlarımız için de geçerlidir ve geçmişte yaşanan olay nedeniyle, Ermeni yurttaşlarımıza karşı olumsuz duygular içerisinde olunması da asla mümkün değildir.        

Değindiğimiz konuda olduğu gibi, o yıllardan günümüze uzanan tehcir kaynaklı suçlamaların sonuç olarak aydınlatılması bakımından, tarihsel incelemeler ve değerlendirmeler sadece bir savunma düşüncesi yaratmaktan öteye giden bir şey değildir. Her yurttaşımız gibi bugün Ermenileri de sevip saymaktayız insan olarak, bu böyle biline ama olayın yaşandığı yüz yıl kadar öncesinin tarihsel verilerini tahrip  ederek oluşturulan bir tarihsel yanılsamayla ülkemizi evrensel platformda zor durumda koymanın da son derece yanlış ve zararlı olduğunu söylemek isteriz. Çünkü yurt içi ve yurt dışı tarihsel kaynaklar bize suçlamaların yanlış olduğunu kaynak ve tanıklıklarıyla birlikte ortaya koymaktadır. Yapılacak tek şey arşivlerin açılıp, bu konudaki doğru ve net  bilgilerin ortaya konulmasıdır.                                                                                         

Bakınız, o dönem Erzurum´dan Kars´a kadar uzanan ve vurgulamak istediğimiz konuda önemli bir yer tutan Sarıkamış felaketinin içinde bir komutan olarak yer alan ve 6 yıl kadar Rusya´da esir kaldıktan sonra yurda dönüp, yeniden savaş öncesi görevi olan Askere Alma Daire Başkanlığı görevini yürüten Sayın Tümgeneral Ziya Yergök Bey´in ?Esaretten Sarıkamış´a isimli hatıralarında da, savaşta Mehmetçik gibi yaralanan Ermeni yurttaşımız olduğu gibi, Türkiye´de rahat yaşamları olan yurttaşlar olduklarını itiraf ederek, kendilerini eleştiren Ermeni bir tüccarın itiraflarına rastlanmaktadır. Başta Güneydoğu ve Çukurova´da olduğu gibi Fransız ve İngiliz işgalinde işgalcileri destekleyen Ermeni yurttaşlarımızın Rus işgalinde de aynı tavrı sürdürmeleri ne yazık ki Tehcire uzanan bir yol olmuştur.                                                      

O günün koşullarında olan bir tehcir ise malum? Uzun yolculukta hastalık vb. olumsuzluklar can kaybına elbette yol açmıştır. Ama öyle vurgulanmak istendiği gibi milyonlu rakamlardaki bir insan kaybını doğrulamaktan uzaktır tarihi kaynaklar.

           YAZARLAR

 • Perşembe 27 °C / 19 °C Güneşli
 • Cuma 27 °C / 20 °C Güneşli
 • Cumartesi 27 °C / 20 °C Gök gürültülü sağanak yağış
 • BIST 100

  101.930%0,00
 • DOLAR

  5,6858% 0,15
 • EURO

  6,2846% 0,34
 • GRAM ALTIN

  272,42% -1,04
 • ÇEYREK ALTIN

  449,493% -1,04