sanat gündemi
Tarih: 26.7.2018 15:13:13 / 1093okunma / 0yorum
Cumali KARATAŞ

LİSE DERGİLERİ (1)

Okul çağlarında gençlerin bir ürününün dergi ya da gazetelerde yayımlanması onlar için, beraberinde yoğun bir heyecan getiren büyük bir olay olduğu kadar bazen de sanat okyanusuna açıldıkları o limanın ilk rıhtımlarından biri olabiliyor. Bu da, doğal olarak, bizler de dahil olmak üzere, “sanat ölüyor…” sanısına kapılanları mahcup edebiliyor; iyi ki de edebiliyor… Sonuçta okullarda hâlâ dergiler çıkarılıyor, sanat yolculuklarına hâlâ çıkılıyor.  Aslında gençler için fazla karamsar olmak doğru değil galiba.

           /resimler/2018-7/26/1518139820312.jpg Bu ilk rıhtım olayı aynı zamanda özgüven de sağlayan çok güzel bir nostaljik anı olduğu kadar, söz konusu kişinin sanat seyrinin ciddiyeti oranındaki bir değere endeksli olduğu da,  somut örnekler verecek kadar bir doğru ve gerçektir….

Bu konuda, kendimden bir örnek vermeden geçemeyeceğim…

Anımsıyorum da; o Hababam Sınıflarının yer yer tekin olmayan haylazlığında, doğaldır ki, olası bir vukuatı önleyebilmek için apansız ve eli sopalı girilen sınıf aramalarının hüküm sürdüğü ortaokul öğrenciliğimizde bizim de böyle bir okul dergisinde nostaljik anımız olmuştu…

Son deminde ne yazık ki yetişemediğim sevgili ortaokul öğretmenim Nabi Alıcıgüzel´in her seferinde sırtımı sıvazlayarak:”Sana bir kitap çıkaracağız…” diyerek keyiflendiği o günlerde, benim de mutlu olmadığım söylenemezdi… Orta bir de ki o yaz bir destan çıkarmış olmamız da duyulmaya başladığın da bir de işin içine şiir girmişti. Aslında birkaç yıl önceydi de bu şiir konusu. Dördüncü sınıfa kadar uzanıyordu. Kaybettiğim o beyaz deftere Seyhan nehri kenarlarında yazdığım eşkıya dörtlükleri vardı. Hamido, Koçero, Hakimo ve Tilki Selim gibi eşkıyalardı bunlar. Belki de, Yaşar Kemal´ın dayısı Mahiro da vardı bu eşkıyalar içerisinde. Halk sempati duyardı ki biz de çocukça dörtlükler yazmıştık onlar için.

Evet, Hababam Sınıfı diyorduk ya aslında ondan pek çok öteydi. Tehlikeli sonuçlar doğuran tatsız olaylar yaşanıyordu…. Resim yazılısında, engeline rağmen pencereden bahçeye atlayıp, yazılısını orda yaptıktan sonra aynı yoldan sınıfa geri dönenler; sustalı bıçaklarla okula gelenler; öğretmene kafa atıp, pencereden bahçeye atlayıp giderken, sevgilisini de götürenler, daha neler neler… İşte böyle günlerin birinde idareye çağrılmak tekin değildi. Bu yüzden bende de soru işaretlerine yol açmıştı. Olumsuz bir davranışımı da bulamıyordum, öğretmeni yere seren Ahmet´in arkadaşı olmam dışında. Müdür Yardımcısı Adem Bey:”Bunları sen mi yazdın?.” deyince mesele anlaşılmıştı. Gösterdiği şiirlere bakınca, “Evet ben yazdım” demiştim. Bunlar, “Benim Bahçem” ve “Bayrağım” adlı şiirlerimdi. Her ikisi de daha sonra okul dergisi “Beşocak”ta yayınlanmıştı. Ne yazık ki, olayın ciddiyetini anlamam için çok zaman geçecekti. O zaman da, ne o şiirlerin yayınlandığı dergilerden, ne de o yıl yayımlanan destandan bir eser kalacaktı. İşte bizim de böyle bir okul dergisi maceramız var sonuçta.

/resimler/2018-7/26/1519117165406.jpgBu nedenle, kendi sanatsal yaşamımızdan biliriz ki sanatın, özellikle şiir ve edebiyatın ilk çıkış noktası olan dergiler gençler için son derece önemlidir. Gençler, öğrenciliklerinin bu yıllarında değerini pek bilmezler belki ama ileride sanat yollarındaki ciddiyetlerini anlamaya başladıklarında geriye dönüş gereksinimi duyabilirler. 

İşte bu nedenle ki, gençlerin, öğrencilerin dergi çıkarmaları son derece güzel, yararlı, sanatsal seyirlerine özgüven kazandırabilen anlamlı bir hoş girişimdir. Bu tip hareketlerin bilinçli bir biçimde desteklenip, yüreklendirilmesi gerekir. Gerekir ki, çok uzun olan sanat yoluna koyulabilsin. O uzun sanat yoluna doğru bir yönde koyulabilsinler. Olay bu işte.

Ayrıca, bireysel olarak bir dışavurum yoluyla oluşturduğu terapi kadar, okulda öğrenciler arasındaki sosyo/kültürel iletişimi, paylaşım ve dayanışmayı bir anlamda da güçlendiren girişimlerden biridir de sanat ve dergicilik… Özellikle ortaokul ve lise yıllarında yeteneksel kaynaklı önleyemedikleri bir yaratıcı dürtüyle edebiyatın uzun yoluna koyulma gibi sevinçli bir telaşın peşine düşen gençler için dergicilik yapmak, kendi okul dergilerinde şiirlerini, öykülerini, yazılarını, çizimlerini yayımlatabilmek, onların yaşam boyu unutamayacakları bir olay olduğu kadar, sosyalleştirip, yaşamlarına da özgüven duygusu katmaktadır. 

Özellikle, bizde erken yaşta sanatsal yönlendirme yapabilecek bir eğitim sistemi  yokluğunun bulunması gibi bir olumsuzluğu adeta dengeleyen bu kaynaktan pratik girişimi bu yüzden ki oldukça önemlidir. Bazı okulların birden de çok dergi çıkarmaya yönelmeleri, bu heyecana gençleri ortak etmeleri son derece güzel bir girişimdir. Bu yüzden ki, biz de bu gün gençlerin bu güzel uğraşının peşinden giderken, gençleri yüreklendirip, bu izlenmesi zevkli ve insana katkı sağlayan dergileri paylaşmanın da gerektiğine inanıyoruz.

*”AFLNÂME”:

Adana Fen Lisesi Yayın Dergisi olan “Aflnâme” 13. sayıyı bulmuş. Okul adına Gaffar Dağdaş´ın (ok. md.) adının geçtiği dergide Mahmut Dündar (edb. öğr.) Genel Yayın Yönetmenliğini; Halil Çinkur, Abdurrrahman Köse ve Mahmut Çakar gibi edebiyat öğretmenleri de yayın danışmanları olarak yer alırken; Emre Arslanhan, Yalçın Karpuzcu, Furkan Emre, Sena Sofuoğlu, Leyla Nur Karaytuğ, Kadir İnip, Rüveyda Serdaroğlu ve Beyzanur İspir gibi öğrenciler de, güzel bir şekilde yazı ve inceleme kurulunu oluşturmuşlar. Kapakta tarihi Adana Taş köprü ile Adana Fen Lisesi´nin tarihi Taş Bina´sının verildiği derginin sayfa tasarımı Rahime Dilmen, kapak tasarımı ise İlker Gül tarafından gerçekleştirilmiş. Abdurrahman Köse ve Şükrü Gedik öğretmenler de dergiye fotoğraflarıyla renk katmışlar. Derginin Yazı ve İnceleme Kurulu´nda ise sekiz öğrencinin birden yer alması gençler ve edebiyat açısından hayli olumlu ve anlamlı bulunurken, “Keyifli Okumalar” başlığıyla Beyzanur İspir adlı öğrencinin de sevimli yazısıyla editör bağlamında giriş yapması diğer bir kazanım.

             Okul Müdürü Gaffar Dağdaş, J.Mallach´ın “Dünyadaki en büyük güç, ateşlenmiş insan gücüdür” sözüne dayanarak gönderme yaptığı “Ağzınla Kuş Tutsan” adlı kısa bir üst bölümle başlamış “Eğitimde Motivasyon” (Güdülenme) başlıklı yazısına. “Motivasyon, okuldaki öğrenci davranışlarının yönünü, şiddetini, kararlılığını ve eğitim ortamlarında istenilen amaca ulaşmada hızı belirleyen en önemli güç kaynaklarından biridir.” Vurgusunu yapan Gaffar Dağdaş; “Araştırmalar, güdülenme ve başarı arasında kuvvetli bir pozitif ilişki olduğunu göstermektedir.” demekle birlikte, “…Okul eğitimindeki yaşanan çeşitli sorunları ortadan kaldırmak ve sürekli olarak okul eğitimini geliştirmek için etkili, yaratıcı, vizyoner, isteklendirici, bilgili, ilkeli liderlerin rehberlik ettiği yöneticilerin varlığı hayati derecede önemli olduğu unutulmamalı, bu yönde çalışma yapılmalıdır.” (s.5) demektedir.     

            /resimler/2018-7/26/1519570291042.jpgTarih Öğretmeni Yusuf Koyuncuoğlu, Atatürk´ün, “Biz her şeyi gençliğe bırakacağız… Geleceğin ümidi, ışıklı çiçekleri onlardır. Bütün ümidim gençliktedir.” sözü ile Konfüçyüs´ün “Bir yıl sonrasını düşünüyorsan tohum ek, on yıl sonrasını düşünüyorsan ağaç dik, yüz yıl sonrasını düşünüyorsan insan yetiştir” sözleriyle giriş yaptığı “Umudumuz Gençlik (s.6-7) adlı yazısında, “Bugün genelde milletimizin, özelde ise gençliğimizin içine düştüğü olumsuz durum ‘hazırcılık kültürü´dür…” yakınmasıyla eleştirel yaklaşırken, “…Kültürel alanda yaptığımız en önemli uğraş; onların senaryolarını yazıp sipariş ettiği filmleri izlemek ve onların işaret ettiği kitapları okumaktan ibaret. Bu durumun bize kazandıracağı bir şey olmadığı gün gibi ortadadır. Unutulmamalıdır ki; başkalarının yazdığı senaryolarda büyüyen bir nesil bu senaryoda bir oyuncu olmak zorundadır…” demektedir. Sözünü sürdüren Koyuncuoğlu konuyu şiir ve sanata da getirerek; “…Üzülerek belirteyim ki bugün bir araştırma yapılsa acaba okullardan mezun olan öğrencilerimizin ya da diğer yetişkin insanımızın yüzde kaçı ya da kaçımız değişik şairlerimizden on tane şiir okuyabilir. Yine kaçı, geçmişteki Türk devlet adamlarının güzel faaliyetleriyle ilgili on tane hikâye anlatabilir. Ya da dünyaca ünlü yerli yabancı kaç gerçek bilim adamının çileli hayatını okumuştur. Kaç tane doğu klasiği okumuştur, kaç tane Batı klasiği?.” (s.6)  

            Tarih Öğretmeni Yusuf Koyuncuoğlu böyle derken, öğrenci Kadir İnip´in hazırladığı “Adana Fen Lisesi Taş Binası (Eytamhane) Tarihi”nde (s.23/25), okulun kuruluşunu gerçekleştiren Hamdi Aksoy´la bir röportaj yer alır. Okulun tarihinden de Çukurova merkezli Klikya Ermeni Krallığını kurmak için Adana´daki Ermenilerin 14 Nisan 1909 tarihli isyanı çıkar… Bu isyanda amaçlarına ulaşamazlar tabii ki. Olaylar sürerken Adana´ya Cemal Paşa atanır. Bittikten sonra kentte imar çalışmalarına başlar.  Yetim olan Ermeni çocukları için de şimdiki Adana Fen Lisesi binası olan Eytemhane inşa edilir. Daha sonra da bu Ermeni Eytemhanesi´ne atanan Vahakyan adlı müdürün, devletin kesesinden beslenen bu çocukları birer Ermeni komitacılar gibi yetiştirerek ileriye yönelik bir tehlikeli potansiyel yarattığı da ayrı bir konu olduğunu belirtip Eytemhane´ye dönersek, binanın daha sonraları Kızlar Okulu, Enver Paşa Mektebi, Eytemhane İlkokulu, Erkek Öğretmen Okulu, Kız Öğretmen Okulu, Eğitim Enstitüsü (1975-1980) ve son olarak Fen Lisesi olarak kullanıldığını görüyoruz. Hatta yapılan röportajda, bu tarihi yapıyı Fen Lisesi binası olarak hazırlayan Hamdi Aksoy´a okulun mimari yapısı ile ilgili konuya girilerek, binayı yurt dışından inceleme amaçlı bir heyet gelip gelmediği sorulduğunda, Aksoy: “Evet, binanın fotoğraflarını çeken, çizimini yapan bir heyet geldi ama sonra onlardan haber alamadım.” demektedir. Diğer bir ilginç konu, Tarih öğretmeni Cezmi Yurtsever tarafından tespit edilen okulun karolarının altındaki Türk bayrağıdır. Yurtsever´e göre bu Türk bayrağına yapılan bir hakarettir. Ayaklar altına alındığını göstermektedir. Tarih öğretmeni Yusuf Koyuncuoğlu´na göre ise karoların yapıldığı yerde vurulan bu baskı, karoların nereye gönderileceğini göstermektedir. Sonraki dönemde, alınan izinler sonucunda bunun değiştirildiği belirtilmektedir.(s.25)

*AFL VE SANAT:

“AFLnâme´de sanat ne durumda dediğimiz zaman da önce şiir algılanabiliyor her yönüyle. Soma´ya duyarlı olan “AFLnâme” şiire de duyarlı. Sonradan gördüğüm için, bunu baştan garipsemiştim. Oysa derginin girişinde kara bir sayfa var… Beyzanur İspir adlı öğrenci “Yas´ın 2. Günü-15.05.2014” üst göndermesiyle Soma´daki ekmek kavgasında şehit verdiğimiz insanlarımız için bir şiir yazarken, taşı gediğine koymuş… Ve hemen sol tarafındaki sayfada da AFL´nin Soma´da yitirdiğimiz işçilerimiz için verdiği bir başsağlığı ilanı var.  

-Merhaba ey büyük adam.

Üşüyorsun görüyorum…

Niye?

Kalbini ısıtacak kömürü

İstemeye yüzün mü yok?

F:SEN KİMSİN?

Petek Doğrul´un “İstanbul Gibi” (s.54) şiiriyle karşılaşıyoruz önce. Sonrasında, derginin son yaprağı olan “Şiir” köşesinde görüyoruz ki; Melisa Büyüknisan “Bir Satırlık Duygu”; Kadir İnip, “Gözyaşlarım”; Sıla Tatlısu, “Çocuk Değil midir?”; Özlem Kurt, “Sen”; Ayşe Betül Yaşar, “Ne Acı”; Yağız Efe Şabanoğlu, “Nisan”; İlayda Alıcı, “Üzülme”; Sena Sofuğlu, “Elveda”; Umut Can Dündar, Şeyma Gökdemir ve Fatma Nur Keleş´in ortak yazdıkları algılanan “AFL´ 17” adlı şiirleri yazmışlar. (s.79-80) Bununla birlikte, bir ironi gibi yansıyan, “dergi kurulunun uğraşıp didinip okurlar için seçtiği” şiirler de var. Bu seçkinin (!) fotoğraflı olarak bir büyük gazetede de yayınlandığı düşünülebiliyor.  “Mizah” köşesinde yer veren kurulun bakış açısı da onu gösteriyor olmalı. Burda yer vermeye bile değmez. Çok berbat yazılmış doğrusu. Gülemiyor bile insan o saçma dizelere. Şiiri ne hale getirmişler…

           /resimler/2018-7/26/1520314510518.jpg “Mizah” köşesinin yansımaları sürüyor… Sena Soğuoğlu (9-D) “AFL´de Çöm Olmak”(s.8) köşesinde, M.Furkan Pan (10-A) “Eşek Yükü” yazıda (s.8); Şükrü Gedik, Nursima Ersoy, Mahmut Dündar, Halil Karataş, Abdullah Öden, Habib Şahin, Yusuf Koyuncuoğlu, Mahmut Çakar, Taner Bulut ve Ömer Şahin gibi öğretmenlerle sıcak, neşeli diyalogların serpiştirildiği *”Öğretmenlerin İnciler”de çizimlerle yerini belirlemede. (s.35-38) “Mizah”ta ilerleyince “Sen Kimsin” (s.48-49),  “Örgütlü Toplum” (s.51),   Yalçın Karpuzcu ve Emre Arslanhan    “Merak Ettiklerimiz” (s.52-53) ile sürmekte. Sena Sofuoğlu, Rüveyda Serdaroğlu ve Yalçın Karpuzcu gibi öğrenciler “Okulun Enleri”ne (s.58) takmışlar biraz. “Elimizi Ayağımızı Dolaştıran 15 Panik Durumu” ve “Büyüdüğünüzü Anladığınız 15 An” da (s.74) bu makaranın sarmasına dolanmış durumda. @rslanhanemre imzalı gibi duran yazıda da “Halayın Faydaları” (s.77) bir güzel sıralanmış. Örneğin:”Flash Tv yayınlarının % 99´unu oluşturur.”; “Evlenip,  balayına gidemeyenler için idealdir.” Ya da, “Kız kime çeker sorusunun cevabıdır.” Mizahi dalgalanma sürüyor… Tabii bir de “Komik Adlar ve Soyadları” (s.52) var. “Ali Geber” örneğin. Bir Ali´niz varsa Allah korusun diyeceksiniz biliyorum. Sonra bir de bu kinayeli isimlerde “Meliha Enişte”, Ramazan Öldürür” ve “Ali Gel”, “Ahmet Gelme” gibi isimler burdayım diyor hemen.

            Yağız Efe Şabanoğlu (9-C) “Bir Kadın Destanı”, Beyzanur İspir ise “Kapı Komşumuz Olan Bir Dünya” (s.75) adlı yazılarıyla ”Öykü” köşesine renk katmışlar. “Deneme”de ise Emine Öz (11-B) “Sinestizi nedir? (s.21) yazıyla yer almakta.                                                                                                             

            “Resim” köşesi de kalabalık biraz. Güzel de resimler var. Maide Dilay, Leyla Karaytuğ ve Merve Deniz Şenelen gibi öğrencilerin hazırlamış olduğu “Kalemden Kâğıda” adlı köşede sanatsal nitelikleri olan 11 güzel resim yer almakta. Leyla Karaytuğ ile Merve Deniz Şenelen ise kuru boya ve kara kalem resimlerle bu kervana katılmış. (s.74) Leyla Karaytuğ ise yaptığı bir resimle birlikte, Balzac´ın “Her büyük servetin arkasında bir suç gizlidir…” veciziyle “Sinema” köşesindeki “Sinemanın ‘Baba´sı” adlı yazıda, ilginç portakal sahneli vurgularından da söz ettiği “Baba” filmini anlatmakta. (s.59-61) “Anı” köşesinde Murat Arslan “20 Yılın Ardından Okulumuzla İlgili Düşüncelerim” (s.10-11) demiş. “Gezi”de Semanur Demirel “Uzakdoğu´nun Yakın Halleri” adlı gezi yazısıyla izlenimlerini yansıtmış. (s.63-65) Dergide ayrıca, Nilay Acar´ın iki fotoğrafıyla (s.20-32) karşılaşılmakta.

“Derleme” önemli tabii. Bu yönde de bir çalışma mevcut… Emre Arslanhan  (11/B) “Kıyafetname” adlı yazısında önemli bir şair ve bilim adamı olan Erzurumlu İbrahim Hakkı´dan (1703-1780) alınan bir yazıyla son bulmuş. Manzum ve düzyazı olarak toplam 15 kadar yapıt veren İbrahim Hakkı´nın en önemli eserleri olarak “Divan” ile birlikte; astronomi, fizik, psikoloji, sosyoloji, tasavvuf ve dini alanlarda  400 kadar kaynaktan yararlanarak hazırladığı ve “Marifetname” adlı ansiklopedik özellik taşıyan yapıtı da bulunmaktadır. Bu kitapta ilk kez bir bilim adamı tarafından Güneş Sistemi´nin (hey´et-i cedide) anlatıldığı vurgulanmaktadır. (Vikipedi) Erzurumlu İbrahim Hakkı´nın şiirleri de vardır. İbrahim Hakkı remil mi attı bilmiyorum ama onun işte o şiirlerden biri olan “Kıyafetnême”den alınan dizeler şöyledir:

Boyu uzun olan saf temiz kalpli olur.

Saçı sert olan akıl ile cesaret bulur.      

Başının tepesi yassı olan kimse üzüntü çekmez.

Saçı kumral ise güzel, sahibi ise eşsizdir.

Kaşı yay gibi eğri olan her zaman güzel olur.

Burun ucu yuvarlak olsa sahibi sevinçli olur.

Güler yüzlü ve tatlı sözü olan kimse muhterem olur.

Dişi normal olanın işi doğruluk ve neşedir.

Hızlı konuşan kimse çabuk anlayışlı olur.

Normal omuzlu olan sırları ve işaretleri anlar.

Sırtı geniş olanın kuvveti çok olur.(s.43)

               /resimler/2018-7/26/1521057792391.jpg İnsanın, zamanın ışığı kuşkusuz ki bilgi, bilim ve kitaptır. Bu konuda da verilacek yanıtlarımız bulunmaktadır… “Bilgi” köşesi “Merak Ettiklerimiz” (s-52-53); Fizik Öğretmeni Şener Şahin “Cavendısh Deneyi - Dünyayı Tartmak” ve “Işık Hızının Ölçülmesi” (s.34-35) adlı yazılarıyla bu alandaki yerini almakta. Rüveyda Serdaroğlu ve Buse Karakuş adlı öğrenciler ise  “Kitap” başlıklı sayfada, “AFL´de En Çok Okunan 5 Kitap” adlı güzel bir köşe hazırlamışlar… Bu kısa kitap tanıtım yazılarında “Yüzüklerin Efendisi”nin yazarı İngiliz şair, filolog,  Profesör  John Ronald Reuel Tolkien´in (1892-1973) “The Hobbit” ile Amerikalı senarist-yazar Suzanne Collins´in “Açlık Oyunları” adlı kurgu romanları ile birlikte; Peyami Safa´nın (1899-1961) “Yalnızız”ı; Amerikalı yazarlar Adam Fawer´in on sekiz dile çevrilen ve en iyi ilk roman dalında “2006 İnternational Thriller Writers Ödülü”nü kazanan “Olasılıksız”ı ile Yine Printz Ödülü´nü (2006) kazanan John Michael Green´in  “Aynı Yıldızın Altında” romanları yer almaktadır.

“Demokrasi” yaşamımızın temel zeminlerinden biri, bilgi, bilim ve sanatın yanı sıra, onun da gençlerimizin hazırladığı sayfalarda yer alması güzel bir şey. Okulun Meclis Başkanı olan Melike Bayar bu konuda “Seçim” adlı bir yazı hazırlamış. (s.27)

Sonrasında, evet vefa… Son zamanlarda unutulmaya başlayan bir sözcük. Değerlerini yitiren bir toplum olmaya doğru yavaş yavaş giderken, yozlaşmanın bu insancıl duygumuzu da deforme etmeye başladığını görüyoruz.  İşte böyle… “Bir dokun, bin ah işit…” “Vefa” adlı köşede Türk Dili ve Edebiyat Öğretmeni Mahmut Dündar´ın “Kadîr Yazısı”ında yaşamını yitiren okulun eski öğretmenlerinden Kadir Öz anlatılmış. (s.12/14)

“Spor”da ise Beden Eğitimi Öğretmenleri Raif Doğan ile Mahmut Şahin “Okulumuzda Spor” (s.16-20) adlı köşeyi hazırlarlarken; Emre Arslanhan ile Onur Selek adlı öğrenciler “AFL Şampiyonları”nı (s.15) hazırlamış.  Bunun dışında “Haberler” var…

 Rüveyda Serdaroğlu (9-A) “Kebap Günü” ve “Kan Bağışı”  (s.44-47),

 “Hafize Ceren Durukan (9-D) AFL´den “Mezuniyet Töreni”ni (s.55) hazırlamış.  “Mezuniyet Fotoğrafları” (s.56) var ayrıca. Ayşegül Demir “Veda” başlıklı sayfada “Kalanlara selam Olsun” (s.57) demiş. Bunun dışında, hani şu cep telefonlarla yapılan ve günün modası olan selfi yapmak mı ne, ona yönelik görüntüler var. Tabii adı da güzel, öz Türkçe bir sözcük hiç olmazsa. İşte bu “Özçekim”lerde sıcak ve samimi görüntüler var. (s.76)  Ayrıca, “Okulumuz” sayfasında

Sena Sofuoğlu´nun (9-D) “AFL Ailesi”

 adlı bir yazısı var.

            Gezilerin de yer aldığı, “haberler” adlı bölümde okuldan çeşitli fotoğraflı haberler, kutlama ve etkinlikler yer almakta. (67/72) İngilizce Öğretmeni Şükrü Gedik´in “Okulumuzda Avrupalı Konuklar” adlı yazısıyla birlikte “Gelenler/Ayrılanlar” adlı köşede okula gelen ve giden öğretmenler yer almış.  (s.78) “Başarı” adlı bölümde ise “2013 Gurur Tablomuz”, “2014 YGS Başarısına Ödül” (s.32 ) verilirken; Nida Nur Çömelek´in (10-A) “Öğretmenler Günü” (s.22) yazısı ve Nisanur Bayiş ile Emine Ebru Çulha adlı öğrencilerin hazırladığı “İstiklâl Marşımızın Yazılış Macerası”nı görselleştiren ‘İstiklâl Marşı Doğuyor´ filmi” (s.40-41) görselleştirilmiş. Bunun dışında, “Mezunlardan Hayat Dersi” (s.72) verilmesi sağlanırken; “5 Ocak Konferansı”(S.9), “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı”nı Kutladık”(s.9) ve “Bilim Fuarı” (s.32-33) gibi haberler okulda gerçekleştirilen etkinlikler adına bir yoğunluk sergilemekte.  

*“AFL NÂME”(16):

Okul Müdürü Gaffar Dağdaş´ın “Öğretmen” konulu giriş yazısından sonra Kimya Öğretmeni Erhan Ağcabay, Nobel Kimya Ödülü´nü alan  (2015) Prof. Dr.Aziz Sancar´ın hayatını inceleyen bir yazı yazmış.  “Mehmet Akif´e, (İrem Fatma Şahin) başlıklı yazılar bulunmakta.  Eylül Özkan´ın “Penguen”, Berkay Akpınar´ın “Yiğit Özgür”, Kadir İnip´in “Üç Nokta” adlı yazıları bulunmakta. Leyla Nur Karaytuğ ile İrem Dinçkuyucu yurt dışında öğrenim gören AFLmezunu Hatice Nur Eken´le; Sena Sofuoğlu ve Elif Gül Koyuncuoğlu´nun AFL´den mezun Betül Kubat´la irdeleyici röportajlar  yapmışlar. Biyoloji Öğretmeni Fikret Alıç, “Minik Dünyam”; Tarih Öğretmeni Murat Ercan, ”Yalnızca Bir Çocuk Bayramı Değildir 23 Nisan”; Leyla Nur Karaytuğ “394. Mektup”,   adlı bir yazı yazmış.                                                                                                                                                                                                                                       /resimler/2018-7/26/1521474043109.jpg                                                                        

İlerleyen sayfalarda Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Mahmut Dündar´ın “Edebiyatımızda Çanakkale”, “Ruhi Su”, Tarih Öğretmeni Yusuf Koyuncuoğlu´nun “Gün Ola ‘Geçmiş´ Beyaz Perde Aktarıla”, (Leyla Nur Karaytuğ), “Karikatüristliğe Dair”,  Ecem Tokgöz ile Özlem Yıldız adlı öğrenciler “Şiir Hikâyeleri”nde Attila İlhan´ın aşkını “Pia”, Necip Fazıl´ın “Beklenen”, Cemal Süreya´nın “Üvercinka”, Sezai Karakoç´un “Mona Rosa”, Özdemir Asaf´ın “Lavinia”  başlıkları altında irdeliyorlar. William Shakespeare (Eyüp Taşçı), Yönetmen Ahmet Uluçay´ın sinema aşkını anlatan “Karpuz Kabuğundan Gemi Değil Titanic Bile Yaparsın”, Ubedydullah Özdoğan, Nuri Bilge Ceylan´ın sinemasının anlatıldığı “Ceylan´a Dair Bir Pencere” (Rahime Nisa Aslan), “Bizim” Gözümüzle… (Ayşe Betül Yaşar), bir başka AFL mezunu Ebru Sargın Kocanın “Maden Sergisi”nin haberine yer verilmiş.  Dergi yayın kurulu, doğumunun 100. Yılında Cemil Meriç´i anarken; Nilsu Gülseven, “Kültür Aşkı” adlı yazıyla dergide yer almış. Bunun dışında dergide, şiir dinletisi dahil çeşitli etkinlikler yer alırken; şiire ayrılan iki sayfada Yaşar Bolat´ın “Kapama Gözlerini”, Cansu Çoksert´in “Hayat Yolculuktur”, Hatice Nur Çetin´in “İnsanlık Nerde”, İrem Akgül´ün “Nefret İmaları”, Nilgin Avcı´nın “Yağmur”, Eda Deliosmanoğlu´nun “Yarım Kalmış İnsanlar” ve Elmas Bozdoğan´ın “Yağmur” adlı şiirleri yer almaktadır.

            HAYAT YOLCULUKTUR

Başı ve sonu olmayan yolculuktur hayat.

Yürürsün nereden geldiğinibilmeden.

Koşarsın nereye gittiğini düşünmeden.

                ***

Çelişkilerle doludur hayat.

Geleceğinikaybedesin geçmişe özlem duyarak.

Geçmişinikaybedersin;gelecek için kaygılanarak.

                ***                                                                                                              

Bir curcunadır hayat.

Bir yanda sevinçlerin, bir yanda hüzünlerin yaşandığı;

Kimilerinin düştüğü, kimilerinin kalktığı.

                ***

Ama şunu unutma; renklerin uyumudur hayat.

Beyazı beyaz yapan siyahtır.

Siyahı siyah yapan da beyaz.

                                                               Cansu Çoksert

*ALA DERGİ”:

Adana Anadolu Lisesi´nin yayın organı olan ALA´nın 2017´de yayınlanan 9. sayısı. ALA´nın İmtiyaz Sahibi: Okul Müdürü Erdal Sevim. Yazı İşleri Müdürleri: T.Dili ve Edebiyat Öğretmenleri Refika Eren ile Seyfettin Taş. Editör: BT Rehber Öğretmen Gökhan Baştürk, İnceleme Kurulu: Mdr.  Yrd. Mustafa Harput, T.Dili ve Edb. Öğr. Sevim Gedik, Fizik Öğretmeni Sibel Duymaz. Fotoğraflar: Kimya Öğretmeni Arslan Köle, Gökhan Baştürk, Bedenb Eğt. Öğr. Özlem Kaçmaz. Kapak Tasarım ise Gökhan Baştürk´e ait. “Dergi ve Yazmanın Önemi” adlı Seyfettin Taş´ın başyazısında, ”Dergiler, bizlere hayatı daha geniş bir perspektifle görmemize olanak sağlar…” notu düşülürken, Okul Müdürü Erdal Sevim, eğitimin kalitesinden söz etmektedir. ALA´lı gençlerin kazandıkları okul listesi de verilerek sergilenen başarı grafiğinin yanı sıra okuldaki etkinlikler fotoğraflanarak dergideki yerlerini almaktalar.

“Kitap Eleştirisi” bölümünde Seher Ulutaş Vıctor Hugo´nun “Notre-Dame´ın Kamburu” adlı kitabı konu edilirken, Zal Yıldırım´ın “İşkaryot” adlı şiiri de yer almaktadır. R. EmirDemir´in Durmuşağzıaçık´la yaptığı bir röportaj var. ALA´da son olarak yer alan yazılar, Nisa Filiz´in, öykü yarışması birincisi olan “Sessiz Akasya Ağacı” adlı öykü ile Aynur Şenyürek´in “Seni Cumhuriyetimden Tanıyorum” adlı  yazıdır.

*”CİNGÖZ”:

/resimler/2018-7/26/1522324829116.jpgŞehit Temel Cingöz Anadolu Lisesi´nin yayın organı olan Cingöz Edebiyat Kültür ve Araştırma Dergisi yıl:2, Sayı:2, Mayıs 2017 tarihini taşımaktadır.  Okul Müdürü Ali Galip Temel´in imtiyaz sahipliğinde çıkan dergide, Yazı İşleri Müdürür: Hülya Yener, Yayın Kurulu: Mehmet Mert Gönen, Nail Demir; Yazı İnceleme Kurulu: Mert Alyagut, Görkem Keser ve Fulya İncirliler olarak yer almışlar.

Mehmet Akif Ersoy´un İstiklâl Marşı´yla başlayan dergide Muhammed Emin Döner, “Konuşuyorsun”; Dilek Kayhan, “Ben Kimim?”; Büşra Akçal, “Ben…”, Erdem Uslu, “Serbest Resim”; Okul Müdürü Ali Galip Temel, ”Eğitim ve Öğretime Dair…” bir yazı yazmış. Yaren Bayluk, “Bahardı, Havada Portakal Çiçeği Kokusu Vardı…”, Nail Demir, “Şirin Sokak Kedimiz ”Hediye”; Fulya İncirliler,”Nisan´da Adana´da Karnaval!!!” ve “Sınav Günü Hasta Olmayın”; Fizik Öğretmeni Yüksel Metin, “Dünya Neden Yavaşlıyor”; Mert Alyagut, ”Obezite”; Emine Akkapulu, “Üniversite Sınavına Girecek Arkadaşlarımıza İpuçları”; Eçine Açıkgözlü, “Adana Musiki Derneği´nden Hocam Serdar Bilgetekin, Bize Musiki Geçmişinden Bahsetti”; Mustafa Keskin, “Okulun Tiyatrocu Çocuğu”; Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Hülya Yener, Onurlandırmanın Gücü Adına”; Ayşegül Kaplan, Berke Kızılyel ve Görkem Keser “Magarsus Ziyaretinden Gezi Notlarımız”…” “Kemal Atatürk ve Adana”;Eğitimci/Sosyolog Gökmen Can, ”Ne Olacak Şu Öğrencilerin Hali”; Abdullah Coşkun, “Güneş Sisteminin Sonu Nasıl Gelecek Merak Ettiniz mi?”; Muhammed Emin Döner, ”Emin Box”; Din Dersi ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni Songül Karakuş, ”Tercihlerimiz ve Biz”; Nail Demir, ”Sihirli Kartlar”; Batuhan Hasan Demirci, “Filler Üzerine Yazı!”; Ebru Başer-Ezgi Genç, “Erasmus”; Englis Home Kurucu Müdürü Şadi Alyeni, ”İngilizce Nasıl Öğrenilmez”; “Hepimizin İçinde Bir Şans Mıknatısı Var”; “Buse Özcan-Kutluay Kale, “Limit Sizsiniz”.

Anahtar Kelimeler: sanat, gündemi
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
YÜZYILIN ARDINDAN*YENİ ADANA SEVDASI (24 Aralık 2018 - Pazartesi)
Sanat gündemi -BİR RESSAMIN ELLİ YILI (17 Aralık 2018 - Pazartesi)
BARIŞ SERGİSİ NOTLARI (07 Aralık 2018 - Cuma)
LİSE DERGİLERİ (04 Eylül 2018 - Salı)
sanat gündemi (13 Temmuz 2018 - Cuma)
GEZİ NOTU (10 Temmuz 2018 - Salı)
FOLKLOR VE TÜRKÜ USTASI AZİZ ÇELİK (28 Mayıs 2018 - Pazartesi)
ALTIN SES VEDAT ÇETİNKAYA (21 Mayıs 2018 - Pazartesi)
BESTEKÂR-YAPIMCI FIRAT GEN´LE KONUŞTUK (14 Mayıs 2018 - Pazartesi)
İLTER BİR SÖZ YAZARI YEŞİLAY… (23 Nisan 2018 - Pazartesi)
BİR BESTEKÂRIN ŞİİRSEL İTİRAFLARI (16 Nisan 2018 - Pazartesi)
NECMİ ÖZDEMİR´LE MÜZİK KONUŞTUK (16 Nisan 2018 - Pazartesi)
ŞİİRDEN ROMANA ŞARKI SÖZÜ (01 Nisan 2018 - Pazar)
ALİM İNTERNET ÇAĞINDA (19 Mart 2018 - Pazartesi)
ALİM KARNE ALIYOR (12 Mart 2018 - Pazartesi)
ALİM VE HAYVAN DÜŞMANI ÇOCUKLAR (12 Mart 2018 - Pazartesi)
ÇIRAK ALİM (05 Mart 2018 - Pazartesi)
ALİM SİMİT SATIYOR (05 Mart 2018 - Pazartesi)
ALİM VE ÇOCUK KAÇIRANLAR (26 Şubat 2018 - Pazartesi)
ALİM OKULDA (26 Şubat 2018 - Pazartesi)
ALİM KAZA GEÇİRDİ (20 Şubat 2018 - Salı)
ALİM KAYBOLDU (20 Şubat 2018 - Salı)
Çocuk Öyküsü - ALİM KAYBOLDU (13 Şubat 2018 - Salı)
ALİM HASTA (12 Şubat 2018 - Pazartesi)
ŞARKILARA CAN VEREN USTA (29 Ocak 2018 - Pazartesi)
***BİR KÜÇÜK BEYAZ GÜL*** (01 Ocak 2018 - Pazartesi)
YÜZYILIN EYLEMİ “YENİ ADANA” (27 Aralık 2017 - Çarşamba)
AHMET REMZİ DESTANI (27 Aralık 2017 - Çarşamba)
***GÜNEŞ, YAĞMUR VE RÜZGÂR*** (18 Aralık 2017 - Pazartesi)
“İSTANBUL, İSTANBULL” (18 Aralık 2017 - Pazartesi)
Çocuk Öyküsü***DÜNYAYA KÜSEN GÜNEŞ*** (27 Kasım 2017 - Pazartesi)
çocuk öyküsü ***HAYLAZ BULUT*** (20 Kasım 2017 - Pazartesi)
“Çukurova´dan Sesler” 5-6 (13 Kasım 2017 - Pazartesi)
***GÜNEŞ, YAĞMUR VE RÜZGÂR*** (06 Kasım 2017 - Pazartesi)
“Çukurova´dan Sesler” 5-6 (30 Ekim 2017 - Pazartesi)
“ÇUKUROVA´DAN SESLER”-4 (25 Ekim 2017 - Çarşamba)
Çocuk Öyküleri (16 Ekim 2017 - Pazartesi)
BİR FOLKLOR AĞIDI (09 Ekim 2017 - Pazartesi)
MUZAFFER İZGÜ´NÜN ARDINDAN (03 Ekim 2017 - Salı)
ALİLİMONCU´YA VEDA (25 Eylül 2017 - Pazartesi)
MESUT MERTCAN YOK ARTIK (18 Eylül 2017 - Pazartesi)
GÜNEYDE YAPRAK DÖKÜMÜ (11 Eylül 2017 - Pazartesi)
***ÖKSÜZ MARTILAR*** (06 Eylül 2017 - Çarşamba)
Çocuk Hikâyeleri (06 Eylül 2017 - Çarşamba)
SELAHATTİN SARIKAYA ANILAR (17 Ağustos 2017 - Perşembe)
USTALARDAN - MUSTAFA KEMAL´İN KAĞNIS (31 Temmuz 2017 - Pazartesi)
60. SANAT YILINDA CAHİT SEYHANLI (18 Haziran 2017 - Pazar)
***SELAHADDİN YANIKSES´LE RÖPORTAJ*** (05 Haziran 2017 - Pazartesi)
ADANA ÖZGENTÜRK´ÜNÜ UNUTMADI (30 Mayıs 2017 - Salı)
*** ASLAN İLE KARTAL *** (15 Mayıs 2017 - Pazartesi)
Çocuk öyküleri (02 Mayıs 2017 - Salı)
ÇUKUROVA VE TRT´NİN ONURU SUAT YILDIRIM (17 Nisan 2017 - Pazartesi)
SANAT SAYFASI YILLIĞI 2016-2017 24. YIL (03 Nisan 2017 - Pazartesi)
ADANA´DAN BİR BİLGE ÖZGEN GEÇTİ (31 Ocak 2017 - Salı)
*** AHMET REMZİ DESTANI *** (02 Ocak 2017 - Pazartesi)
“SEVENLER ANLAR” NEYZEN BESTEKÂRI (19 Aralık 2016 - Pazartesi)
ADANA´DA BİR MESAM GÜNÜ (05 Aralık 2016 - Pazartesi)
ŞARKININ “OKYANUS”UNDA BİR TALAT ER (24 Ekim 2016 - Pazartesi)
BİR TÜRKÜ USTASI ALİ LİMONCU… (26 Eylül 2016 - Pazartesi)
ABDURRAHMAN KESKİNER İLE RÖPORTAJ (12 Eylül 2016 - Pazartesi)
YAPI MESLEK LİSELİLER BULUŞTU (11 Temmuz 2016 - Pazartesi)
ÇUKUROVA´DA BİR ORHAN PAMUK (26 Haziran 2016 - Pazar)
***DERGİCİ LİSELİLER*** (09 Mayıs 2016 - Pazartesi)
BİR GURBET ÖYKÜSÜ (03 Mayıs 2016 - Salı)
***ERDAL YALÇIN İLE RÖPORTAJ *** (18 Nisan 2016 - Pazartesi)
“RESMİN GÖZYAŞLARI …” (11 Nisan 2016 - Pazartesi)
MESAM´DA BAŞKANLAR DÖNEMİ (28 Mart 2016 - Pazartesi)
DÜNYA ÖYKÜ GÜNÜ KUTLANDI (22 Şubat 2016 - Pazartesi)
ÇOCUKLARA İMZA GÜNÜ (17 Şubat 2016 - Çarşamba)
ÇİÇEKLERİN DİLİYLE BİR BİTKİ SOHBETİ (08 Şubat 2016 - Pazartesi)
PORTRELERİN FOTOĞRAFÇISI ALİŞER AVCI (01 Şubat 2016 - Pazartesi)
ZEKÂYİ GÖKKAYA İLE RÖPORTAJ (26 Ocak 2016 - Salı)
ARİF KESKİNER´İN YAŞAR KEMAL´I (18 Ocak 2016 - Pazartesi)
“ŞİİR HAYATIN BURASINDA” (18 Ocak 2016 - Pazartesi)
ADANA´NIN KURTULUŞU ŞARKIYLA KUTLANDI (11 Ocak 2016 - Pazartesi)
TOROSLAR´DA BOZLAK TEŞEKKÜRÜ (09 Kasım 2015 - Pazartesi)
RESSAM SUAVİ NUMANOĞLU İLE GÖRÜŞME (02 Kasım 2015 - Pazartesi)
ÖDÜLLERLE ADINI DUYURAN BESTEKÂR (19 Ekim 2015 - Pazartesi)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-10 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-9 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-8 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-7 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-6 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-5 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-4 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-3 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-2 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-1 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
OZAN BİLDİK´LE GÖRÜŞTÜK… (15 Ekim 2015 - Perşembe)
KIBRIS DENİNCE… (07 Ekim 2015 - Çarşamba)
TED´İN SANAT ÇOCUKLARI (07 Ağustos 2015 - Cuma)
Sayfa:
EKONOMİYE BAKIŞ
BAŞYAZI VE GÜNÜN YORUMU Çetin Remzi YÜREGİR
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI
Cihat OVALI-SPOR YORUM-PANORAMA
Cihat OVALI-SPOR YORUM-PANORAMA
22.HAFTADA BİRER PUANLA YETİNDİK
Cumali KARATAŞ
Cumali KARATAŞ
BEYLİKDÜZÜ´NDEN SEFAKÖY´E İSTANBUL TÜYAP KİTAP FUARI
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
‘ŞİRK DİNİ´ VE BU DİNİN İLAHLARI
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
ADANA RESMİNE BAK
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
ATATÜRK İLKELERİNİN VE DEVRİMLERİNİN ÖLÜMSÜZ VE SADIK BEKÇİSİ UĞUR MUMCUNUN ŞEHADETİNİN 26.YIL DÖNÜMÜ
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
TOPLUMSAL AYRIŞMA VE EĞİTİM
KONUK YAZAR
KONUK YAZAR
Dost acı söyler sayın Kılıçdaroğlu
Ahmet DUMAN
Ahmet DUMAN
Yılmaz Özdil´in “Mustafa Kemal´i”
M. Ziya YERGÖK
M. Ziya YERGÖK
SAHADAN GÖZLEMLER: HAYIR YÖNÜNDE
Cezmi DOĞANER
Cezmi DOĞANER
SOSYAL DEMOKRASİDE YEREL YÖNETİMLER
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
SAVCI DOĞAN ÖZ´Ü SAYGIYLA ANARKEN...
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
EKONOMİ YÖNETİMİNİN SORUMLULUĞU ARTIYOR!
Prof. Dr. Özer OZANKAYA
Prof. Dr. Özer OZANKAYA
FRANSA´DA SARI-YELEKLİLER, YENİ BİR UYGARLIK TASARIMI ARIYORLAR - ARADIKLARI, ATATÜRK´ÜN UYGARLIK TASARIMI OLMASIN?! -
Zekai BULUÇ
Zekai BULUÇ
BU NE PERHİZ BU NE LAHANA TURŞUSU
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
Nasıl Bir Eğitim Sitemimiz Olsaydı Ar-Gör Ceren Şenel Öğrencisi Tarafından Öldürülmezdi
OKUR KÖŞESİ
OKUR KÖŞESİ
BAYRAM MI GELMİŞ?
Ata Alp And
Ata Alp And
DOSTLAR HATIRLANDIKÇA-2
1923 YENİDEN - Ercan AKARPINAR
1923 YENİDEN - Ercan AKARPINAR
İDLİP
EĞİTİMCİNİN KALEMİNDEN-Kemal Çelikkaya
EĞİTİMCİNİN KALEMİNDEN-Kemal Çelikkaya
Gözlemler…İzlenimler…
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
BÖLGEYE PANORAMİK BAKIŞ
Orhan ÖZDEMİR -OBRUK
Orhan ÖZDEMİR -OBRUK
KENDİ KÜLTÜRÜNDEN KORKMAK
Celal Topkan
Celal Topkan
TÜRKİYE´NİN GELDİĞİ NOKTANIN VE İKİ YÜZLÜLÜĞÜN RESMİ
ALİ TAŞ ADN.
ALİ TAŞ ADN.
“DOSTLAR BİZİ HATIRLASIN”
Saniye Akay Demirel
Saniye Akay Demirel
´Beni kör kuyularda merdivensiz bıraktın Denizler ortasında bak yelkensiz bıraktın.´
Av.Cemil DENLİ
Av.Cemil DENLİ
ATATÜRK 30 AĞUSTOS´U ANLATIYOR
İlhan ALPER
İlhan ALPER
HÜLYA ŞENKUL VE EDEBİYAT
Ahmet ERDOĞDU
Ahmet ERDOĞDU
YENİ ADANA GAZETESİNİN KUVAYI MİLLİYE RUHUYLA 100. YILI
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Tarihten Ders Almak
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
AL BAŞINA BELAYI
Adil OKAY
Adil OKAY
ADİL OKAY YAZDI: “ZAMANA ADANMIŞ YÜZLERİMİZ”*
Özcan İNCEOĞLU
Özcan İNCEOĞLU
DEMİRSPOR´DA ÜMİTLER TÜKENİYOR
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
ADANALI OLUNMAZ ADANALI DOĞULUR
Süreyya KÖLE - YANSIMALAR
Süreyya KÖLE - YANSIMALAR
ÜZÜNTÜYE CEZA
Tufan ALPAT-EMEKLİ HAKİM
Tufan ALPAT-EMEKLİ HAKİM
DÜNYA FAZİLET SAHİPLERİ İLE ŞEREFLİ VE MUTLUDUR
Hüseyin ÖZBEK
Hüseyin ÖZBEK
PREVEZE Mİ İNEBAHTI MI
Vahit ŞAHİN
Vahit ŞAHİN
ADANA DEMİRSPOR´A BAŞARILAR DİLERİZ
Düşler Düşünceler-Tekgül Arı
Düşler Düşünceler-Tekgül Arı
Okur Hareketi
Nurettin ÇELMEOĞLU - BİRAZ GÜL BİRAZ DİKEN
Nurettin ÇELMEOĞLU - BİRAZ GÜL BİRAZ DİKEN
Volgada 11 gün-23
Birgül Ayman GÜLER
Birgül Ayman GÜLER
AKP´NİN ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ KOMİSYONDA ELE ALINIRKEN, “REJİM DÖNÜŞTÜRÜLÜYOR” ELEŞTİRİLERİ SÜRÜYOR
TANSEL ÇÖLAŞAN
TANSEL ÇÖLAŞAN
Sevgili dostlar merhaba,
AZ ve  ÖZ A.AKDAMAR
AZ ve ÖZ A.AKDAMAR
BİRİ ANLATSA!...
AHMET KAYTANCI-GÖKÇEBEL
AHMET KAYTANCI-GÖKÇEBEL
ZELİHA VE ÇOCUKLARI
Ahmet YAHŞİ
Ahmet YAHŞİ
SEÇİM RENKLİ GEÇİYOR
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI

/resimler/2016-2/23/1416139429844.jpg

ADANA`DA NÖBETÇİ ECZANELER

/resimler/2015-5/28/1255038362873.jpg

ADANA İLİ ÖNEMLİ TELEFONLAR

/resimler/2016-3/22/1515302901917.jpg

HAFTANIN PANAROMASI

/resimler/2019-2/18/1521222535101.jpg