Av.Serra Taşköprü - KARDELENLER DURAĞI


PSİKİYATRİ’DE ŞİDDET! -1-


Psikiyatri hastalarının çoğunun psikiyatristler tarafından uğradığı şiddet hiç dikkate alınmamıştır. Maalesef psikiyatristlerin çoğu hastalara ya da hastalarına şiddet uygulamaktadır. Bu bir tür psikolojik şiddettir. Duygusal travma boyutuna gelebilen bu tür bir şiddet etik ilkeler ve kurallar olarak maalesef ki değerlendirilmektedir. 

Fiziksel şiddetten bazen çok bazen daha da çok olumsuz etkileri olan bu tür bir şiddet hastaların en güçlü ve etkili ilaç olan sevgiden ve ilgiden, değerden mahrum yani yoksun kalarak mağdur olmalarına neden dahi olabilmektedir. Bırakın sevgiyi olumsuz karşıt aktarıma yani psikiyatristlerin olumsuz tutum, tavır ve söylemlerine maruz kalabilen ve bazen de sessizlikle müdahaleden kaçınılan birçok hasta vardır. 

Birçok sözde ruh ve akıl sağlığı ile ilgili hastanede maalesef insanlıkdışı muameleye bazen maruz kalan birçok hasta bulunmakla bu mağduriyeti yaşatan birçok da psikiyatrist bulunmaktadır. Bazı psikiyatristler ellerindeki imkanları ve gücü kendileri lehine hastalar aleyhine kullanabilmekte nasıl olsa adı çıkmış deliye kimse inanmaz diye mağduriyeti arttırmaktadırlar. 

Oysaki akıl ve ruh sağlığı ile ilgilenenlerin sözde etik kuralları düşünmeden hastalara gülümseyebilmesi, samimi olarak onları desteklemesi ve damgalamadan birey görmesi gerekmektedir.

Deontoloji yani ödevbilim öğretisi gereği belli bazı ülkelerin de katılığı onaylıyor ve destekliyor olması hastaların sadece antidepresan ve benzeri psikiyatrik ilaçlara tedavi edilebileceğine yoğun inanç ve kanaat maalesef tedavisi mümkün olmayan ya da eksik tedavi yöntemlerine cevap vermeyen hastalar ve hastalıklar yaratmaktadır. Bir hukukçu olarak bazı psikiyatrların nasıl destekçisi isem çoğu psikiyatri hastasının da manevi avukatıyım. 

Etik kurallar sadece birkaç doğaya ve insanlığa aykırı kendi yüksek egolarını ortaya koyup sözde hastaları korumak kılıfına sokulan oysaki gerçekte kendilerini koruyan ve gözeten, çoğunun taşıdığı yüksek egosu hastalara karşı neredeyse narsisizm boyutuna ulaşan kişinin koyduğu kurallardır. 

Bazı nadir yani ender rastlanan psikiyatristler vardır ki onları buradan kutlarım ve yolları açık olsun dilerim. 

İNSANLIK ETİKTEN ÖNCE GELİR!
 YAZARLAR

 • Pazar 36 ° / 24 ° Gök gürültülü sağanak yağış
 • Pazartesi 36 ° / 23 ° Gök gürültülü sağanak yağış
 • Salı 36 ° / 23 ° Gök gürültülü sağanak yağış
 • BIST 100

  114.809%-0,85
 • DOLAR

  6,8684% 0,11
 • EURO

  7,7716% 0,29
 • GRAM ALTIN

  397,12% -0,21
 • ÇEYREK ALTIN

  655,248% -0,21