PORTRELERİN FOTOĞRAFÇISI ALİŞER AVCI
Tarih: 1.2.2016 08:32:14 / 1268okunma / 0yorum
Cumali KARATAŞ

/resimler/2016-2/1/0834423589479.jpg

       Çizgi roman kahramanlarından etkilenip çocuk yaşlarda resme gönül veren Alişer Avcı, “renkler arasındaki sonsuz geçişleri ihmal etmeyen; özellikle renk ve ışıktan kaynaklanan görsel izlenimleri şiirden resme gittiği sanatsallıkta yansıtmanın yanı sıra; şiirden yola çıktığı öykü yolculuğunda ödüller kazanan çok yönlü bir başarı grafiği çizmektedir.

                                                                                                                  Cumali Karataş

“Gecikmiş Renk Şiirleri” ve  “Yazının Yüzleri”ne dört kişisel sergi açan

            ***Sevgili dost Alişer size merhaba derken, ayağımın tozuyla sormak istediğim bir ilk soru varsa o da resmin bir yetenek olduğuna inanıp inanmamanızdır?

           

---Eğer yetenekten kastımız deha ortaya çıkarmak ise tabii ki yetenek sahibi olmak gibi bir zorunluluğumuz var. Ama resim veya müzik yapalım, biraz da bu sanatları ilerletelim bu etkinlikleri yaparken mutlu olalım telaşıyla yaklaşırsak yeteneğe gerek yok çünkü bana göre herkes resimde kendini bir noktaya kadar ilerletebilir. Eğitim alırsa gayet güzel resimler yapabilir, bunları evine asacak kadar başarılı çalışmalar çıkarabilir hatta sergiler açabilir. Ama sanatçı olmak veya bu alanda iddia sahibi olmak başka bir şey.

            ***Resme başlamanıza etken olarak, ailede bir genetik olgu, sevgi  ya da bir etki oldu mu?

---Resme başlamamda herkesten ve her şeyden çok çizgi roman kahramanlarının etkisi olmuştur. O hikâyeleri büyük bir heyecan ile okur ve çizimlerini yapardım. İlk çizgileri atma deneyimim o günlere dayanır Çocukluğumda o kitaplar ışıklı tayflar gibi çekerdi beni. Daha sonrasında ben de onların içine girmeyi başardım sanırım.

***Resme ne zaman başladınız demiyorum çünkü 13 yaşlarındayken katıldığınız bir resim yarışmasında aynı anda 1. ve 2. olarak ödüller kazandığınız ödüller var; o çocukluk yıllarında resme başladığınız düşünülüyor…

/resimler/2016-2/1/0835252485571.jpg---Evet resme başlama serüveni ödülden çok daha eskilere dayanıyor tabii. Yoksa bir yarışmayı kazanmak hem de iki ayrı ödülü kaldırmak öyle kolay olmuyor kesinlikle büyük bir arka plan gerektiriyor. İnanılmaz bir emek ve çaba ile yoğrulan bir arka plan.

***Resim yaşamınızı sonrasında nasıl sürdürdünüz?

            ---Çizgi ile başlayan bu hikâye renklerin ve lekelerin de katılmasıyla bambaşka bir boyut kazandı ve dokundukça büyüyen bir imgeye dönüştü. Değişik renk ve tekniklerin keşfiyle resim bir yaşam biçimine dönüştü. Kişisel ve karma sergiler, çeşitli sanatsal etkinlikler ve eğitmenliğe dönüşen bir süreç ile devam etti. Daha sonra da kişisel atölyemi kurdum. Artika Sanat Merkezi benim sanat hayatımda çok güçlü bir soluktur.

            ***Sanatsal yaşamınızdaki sonraki gelişmeler nasıl oldu?

            ---Yurt içinde ve yurt dışında çeşitli sanat festivalleri veya bienallere katılım ve aktif rol alma biçiminde gelişti. Hatta Türk-Yunan dostluğu ve kardeşliği için düzenlenen bir uluslararası sanat festivaline davetli olarak Yunanistan adalarına gidip karma sergi oluşturduk. Sanatın böylesine birleştirici ve barışçıl bir özelliği olduğunu da unutmamak da fayda var.

***Bir suçüstü olarak değil de; fırçanızın kriminal incelemesini yapacak olursak suç ortaklarınız olarak karşımıza kimler çıkabilir?

            ---Gerek Türkiye den gerekse yurt dışından geniş bir yelpazeye yayılan ilham kaynağım söz konusu. Fırçamın şekillenmesinde yurt dışından Andrew Salgado, Colin Davidson, Jimmy Law, Anna Bocek gibi günümüz ressamlarının ciddi bir etkisi olmuştur. Türkiye´de ise bu isimler; Fikret Mualla, Abidin Dino, Faruk Cimok, Neşe Erdok benim için aynı kategoride yer alanlardır.

***Karma sergilere katılan, dört kişisel sergi açan biri olarak siz, dünden bugüne resminize baktığınızda, somut olarak “Gecikmiş Renk Şiirleri” ve  “Yazının Yüzleri”ne uzanan çizgide sanatsal açıdan açık yüreklilikle kendinizi nasıl özetlersiniz? 

           /resimler/2016-2/1/0838434989508.jpg ---“Gecikmiş Renk Şiirleri” sanat anlayışımın süt dişleri niteliğindeydi bana göre. “Yazının Yüzleri”ne kadar olan süreçte iyice toparlanmamı ve kanat alıştırmalarından sıyrılıp etkili eserler ortaya çıkarmamı sağladı. Empresyonizme yaslanan renkçi resim anlayışımı bu sürece borçlu olduğumu söyleyebilirim.

***Son dönem galiba portreler ağırlıkta, bunun özel bir nedeni olabilir mi?

---Portre çalışmak benim için ayrı bir heyecan. İnsanları bireyler üzerinde düşünmeye zorlamak istiyorum. Belki de birey olmayı bir türlü başaramayan toplumumuz için en gerekli tılsımı yakalamaya çalışıyorum. Benim portrelerim kendi başına var olmak isteyen, kendi hikâyesini kendi yazmak isteyen kişilerden oluşuyor. Öte taraftan toplumun bireye olan kayıtsızlığını sorgulamak, bireyin toplumla çatışmasını ön plana çıkarmaya çalışıyorum. Portrelerimin yüzlerinde maviler, morlar, yeşiller diğer tüm renklerle dans eder ve arka plan ile birleşir. Çoğu zaman arka plan ve yüzü birbirinden ayırmak zorlaşır.

***10 Kasım´da doğmuşsunuz; Atatürk portresi yapmayı da düşündünüz mü?

            ---Evet tam 10 Kasım´da doğdum. Bundan dolayı değil tabii ki ama Atatürk´ün hem portrelerini hem de rölyeflerini yaptım. Bundan sonraki süreçte de imkân olursa yeniden yaparım tabii ki.

***Sanatsal akım olarak kendinizi nerede görüyorsunuz; yol aldığınız ya da almayı düşündüğünüz bir akım var mı?

            ---Kendi sanatsal anlayışımı empresyonizme yakın buluyorum. Çünkü ben de empresyonistler gibi çok fazla renk kullanıyorum ve renkler arasındaki sonsuz geçişleri ihmal etmiyorum. Özellikle renk ve ışıktan kaynaklanan görsel izlenimleri yansıtmayı hedefliyorum.

***Resimde ilerleme kaydettik mi?.. Resmin konumu, düzeyi, geçmişi, diğer ülkelerle kıyaslamaları konusunda ne diyeceksiniz?

            ---Özellikle akademik eğitimde ciddi ilerlemeler kat ettiğimizi düşünüyorum ülke olarak, fakat yaratıcılıkta ve özgün üretimde eksiklerimiz var gibi geliyor bana. Çünkü nüfusa oranla şöhreti sınırlarımızı aşan az sayıda sanatçılarımız doğuyor hâlbuki fırçası olabildiğine güçlü ve başarılı sanatçılar çok fazla sayıda mevcut.

***Şiir de yazmanızın yanı sıra; öykülerinizle de ödüller kazanmışsınız; hangi yarışmalarda, hangi öykülerinizle kazandığınız ödüllerdi bunlar?

---Yazıya öyküyle başladım, öyküye ise anı yazarlığı ile başladım. Yazdığım anıları daha sonra öykü haline getirerek farklı bir içeriğe yöneldim. Çeşitli eğitim sendikalarının Türkiye genelinde düzenlediği yarışmalarda üç kere üçüncülük ödülü aldım. Çoğu ressam gibi şiire de bulaştım hem de büyük bir heyecan ile kendimi verdim. Çeşitli dergilerde yayınlama başarısını gösterebildiğime sevindim. Birkaç iyi şiirim olduğunu düşünüyorum.

***Resimde, öyküde kazanılan ödüller… Sanatsal açıdan bir yararı oluyor mu ödüllerin?

---Ödüllerin şöyle bir olumlu tarafı vardır bana göre. Yaptığınız ürünlerin bu işin üst mutfağında yer alanlar tarafından kayda değer görülmesi dolayısıyla yaptığınız işin ümit verici olduğuna dair algıların gelişmesi anlamına geliyor. Bir anlamı ile kendinizi sınama imkânını yakalamış oluyorsunuz o bakımdan ödüller teşvik edicidir.

***Şiirdeki, öyküdeki yararlandığınız isim ya da ustalar oldu mu?

            ---Şiirde Attila İlhan, İsmet Özel, Nazım Hikmet; öyküde ise Edgar Allen Poe, Sabahattin Ali ve Murat Özyaşar bir çırpıda sayabileceklerim.

***Bundan sonrası için sanatsal açıdan neler yapmayı düşünüyorsunuz?

/resimler/2016-2/1/0839500459600.jpg ---Resim benim için bir yaşam biçimi, tabii ki bundan sonra da resimler yapmaya ve sergiler açmaya devam edeceğim. “Yazının Yüzleri” projesinin ikinci adımını kısa bir süre içinde Diyarbakır´da açacağım umarım. Öyle bir planlamam var. Daha sonra da kısmetse bir Avrupa şehrinde kişisel bir resim sergisi açmayı hedefledim.

***Son yazdığınız bir şiirle noktalayalım görüşmemizi isterseniz.

---Olabilir tabii…

            KAZIM

biraz daha dikkat etsene Kazım

bak bir haziran daha geliyor

Bir kırmızı daha eksildi hayatımızdan

Ne peşine düşen bu ayrılık

Ne yürüyüşündeki yalnızlık

Otuz üç yaşında olmayı yakıştıramadık sana

Kaza süsü verilmiş hala

Saçlarının kazıntısına

Alişar Avcı

***ALİŞER AVCI ***

Alişer Avcı, 10 Kasım 1973´te Mardin´in Kızıltepe ilçesinde annesinin beşinci babasının onuncu çocuğu olarak doğdu. İlk ve orta öğrenimini Kızıltepe´de tamamladı. 1998 yılında Dicle Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim-İş Bölümünden mezun oldu. Şu ana kadar dört tane kişisel resim sergisi açtı, yurt içinde ve yurt dışında çeşitli karma sergilere katıldı. Resimden ilk ödülünü on üç yaşındayken bir resim yarışmasında aynı anda birinci ve ikinci seçilerek aldı. Çeşitli öykü yarışmalarında üç kez Türkiye üçüncülüğü aldı. Öykü ve şiirleri “Öykü Teknesi”, “Söke Öykü Roman”, “Deliler Teknesi” ve “Tersakan Toros” gibi çeşitli dergilerde yayınlandı. Halen Adana´da resim öğretmenliği yapıp; resim çalışmalarını da kendine ait atölyesinde sürdürmekle birlikte Nazım Hikmet Kültür Merkezi´nde sanat ve resim eğitmenliği yapmaktadır.

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
ALTIN SES VEDAT ÇETİNKAYA (21 Mayıs 2018 - Pazartesi)
BESTEKÂR-YAPIMCI FIRAT GEN´LE KONUŞTUK (14 Mayıs 2018 - Pazartesi)
İLTER BİR SÖZ YAZARI YEŞİLAY… (23 Nisan 2018 - Pazartesi)
BİR BESTEKÂRIN ŞİİRSEL İTİRAFLARI (16 Nisan 2018 - Pazartesi)
NECMİ ÖZDEMİR´LE MÜZİK KONUŞTUK (16 Nisan 2018 - Pazartesi)
ŞİİRDEN ROMANA ŞARKI SÖZÜ (01 Nisan 2018 - Pazar)
ALİM İNTERNET ÇAĞINDA (19 Mart 2018 - Pazartesi)
ALİM KARNE ALIYOR (12 Mart 2018 - Pazartesi)
ALİM VE HAYVAN DÜŞMANI ÇOCUKLAR (12 Mart 2018 - Pazartesi)
ÇIRAK ALİM (05 Mart 2018 - Pazartesi)
ALİM SİMİT SATIYOR (05 Mart 2018 - Pazartesi)
ALİM VE ÇOCUK KAÇIRANLAR (26 Şubat 2018 - Pazartesi)
ALİM OKULDA (26 Şubat 2018 - Pazartesi)
ALİM KAZA GEÇİRDİ (20 Şubat 2018 - Salı)
ALİM KAYBOLDU (20 Şubat 2018 - Salı)
Çocuk Öyküsü - ALİM KAYBOLDU (13 Şubat 2018 - Salı)
ALİM HASTA (12 Şubat 2018 - Pazartesi)
ŞARKILARA CAN VEREN USTA (29 Ocak 2018 - Pazartesi)
***BİR KÜÇÜK BEYAZ GÜL*** (01 Ocak 2018 - Pazartesi)
YÜZYILIN EYLEMİ “YENİ ADANA” (27 Aralık 2017 - Çarşamba)
AHMET REMZİ DESTANI (27 Aralık 2017 - Çarşamba)
***GÜNEŞ, YAĞMUR VE RÜZGÂR*** (18 Aralık 2017 - Pazartesi)
“İSTANBUL, İSTANBULL” (18 Aralık 2017 - Pazartesi)
Çocuk Öyküsü***DÜNYAYA KÜSEN GÜNEŞ*** (27 Kasım 2017 - Pazartesi)
çocuk öyküsü ***HAYLAZ BULUT*** (20 Kasım 2017 - Pazartesi)
“Çukurova´dan Sesler” 5-6 (13 Kasım 2017 - Pazartesi)
***GÜNEŞ, YAĞMUR VE RÜZGÂR*** (06 Kasım 2017 - Pazartesi)
“Çukurova´dan Sesler” 5-6 (30 Ekim 2017 - Pazartesi)
“ÇUKUROVA´DAN SESLER”-4 (25 Ekim 2017 - Çarşamba)
Çocuk Öyküleri (16 Ekim 2017 - Pazartesi)
BİR FOLKLOR AĞIDI (09 Ekim 2017 - Pazartesi)
MUZAFFER İZGÜ´NÜN ARDINDAN (03 Ekim 2017 - Salı)
ALİLİMONCU´YA VEDA (25 Eylül 2017 - Pazartesi)
MESUT MERTCAN YOK ARTIK (18 Eylül 2017 - Pazartesi)
GÜNEYDE YAPRAK DÖKÜMÜ (11 Eylül 2017 - Pazartesi)
***ÖKSÜZ MARTILAR*** (06 Eylül 2017 - Çarşamba)
Çocuk Hikâyeleri (06 Eylül 2017 - Çarşamba)
SELAHATTİN SARIKAYA ANILAR (17 Ağustos 2017 - Perşembe)
USTALARDAN - MUSTAFA KEMAL´İN KAĞNIS (31 Temmuz 2017 - Pazartesi)
60. SANAT YILINDA CAHİT SEYHANLI (18 Haziran 2017 - Pazar)
***SELAHADDİN YANIKSES´LE RÖPORTAJ*** (05 Haziran 2017 - Pazartesi)
ADANA ÖZGENTÜRK´ÜNÜ UNUTMADI (30 Mayıs 2017 - Salı)
*** ASLAN İLE KARTAL *** (15 Mayıs 2017 - Pazartesi)
Çocuk öyküleri (02 Mayıs 2017 - Salı)
ÇUKUROVA VE TRT´NİN ONURU SUAT YILDIRIM (17 Nisan 2017 - Pazartesi)
SANAT SAYFASI YILLIĞI 2016-2017 24. YIL (03 Nisan 2017 - Pazartesi)
ADANA´DAN BİR BİLGE ÖZGEN GEÇTİ (31 Ocak 2017 - Salı)
*** AHMET REMZİ DESTANI *** (02 Ocak 2017 - Pazartesi)
“SEVENLER ANLAR” NEYZEN BESTEKÂRI (19 Aralık 2016 - Pazartesi)
ADANA´DA BİR MESAM GÜNÜ (05 Aralık 2016 - Pazartesi)
ŞARKININ “OKYANUS”UNDA BİR TALAT ER (24 Ekim 2016 - Pazartesi)
BİR TÜRKÜ USTASI ALİ LİMONCU… (26 Eylül 2016 - Pazartesi)
ABDURRAHMAN KESKİNER İLE RÖPORTAJ (12 Eylül 2016 - Pazartesi)
YAPI MESLEK LİSELİLER BULUŞTU (11 Temmuz 2016 - Pazartesi)
ÇUKUROVA´DA BİR ORHAN PAMUK (26 Haziran 2016 - Pazar)
***DERGİCİ LİSELİLER*** (09 Mayıs 2016 - Pazartesi)
BİR GURBET ÖYKÜSÜ (03 Mayıs 2016 - Salı)
***ERDAL YALÇIN İLE RÖPORTAJ *** (18 Nisan 2016 - Pazartesi)
“RESMİN GÖZYAŞLARI …” (11 Nisan 2016 - Pazartesi)
MESAM´DA BAŞKANLAR DÖNEMİ (28 Mart 2016 - Pazartesi)
DÜNYA ÖYKÜ GÜNÜ KUTLANDI (22 Şubat 2016 - Pazartesi)
ÇOCUKLARA İMZA GÜNÜ (17 Şubat 2016 - Çarşamba)
ÇİÇEKLERİN DİLİYLE BİR BİTKİ SOHBETİ (08 Şubat 2016 - Pazartesi)
ZEKÂYİ GÖKKAYA İLE RÖPORTAJ (26 Ocak 2016 - Salı)
ARİF KESKİNER´İN YAŞAR KEMAL´I (18 Ocak 2016 - Pazartesi)
“ŞİİR HAYATIN BURASINDA” (18 Ocak 2016 - Pazartesi)
ADANA´NIN KURTULUŞU ŞARKIYLA KUTLANDI (11 Ocak 2016 - Pazartesi)
TOROSLAR´DA BOZLAK TEŞEKKÜRÜ (09 Kasım 2015 - Pazartesi)
RESSAM SUAVİ NUMANOĞLU İLE GÖRÜŞME (02 Kasım 2015 - Pazartesi)
ÖDÜLLERLE ADINI DUYURAN BESTEKÂR (19 Ekim 2015 - Pazartesi)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-10 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-9 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-8 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-7 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-6 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-5 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-4 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-3 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-2 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-1 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
OZAN BİLDİK´LE GÖRÜŞTÜK… (15 Ekim 2015 - Perşembe)
KIBRIS DENİNCE… (07 Ekim 2015 - Çarşamba)
TED´İN SANAT ÇOCUKLARI (07 Ağustos 2015 - Cuma)
Sayfa:
EKONOMİYE BAKIŞ
BAŞYAZI VE GÜNÜN YORUMU Çetin Remzi YÜREGİR
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI
Nurettin ÇELMEOĞLU - BİRAZ GÜL BİRAZ DİKEN
Nurettin ÇELMEOĞLU - BİRAZ GÜL BİRAZ DİKEN
BAĞDAT´IN MIRRALARI SİNDİRİYOR ADAMLARI
Vahit ŞAHİN
Vahit ŞAHİN
CHP DEVRE DIŞI
Cumali KARATAŞ
Cumali KARATAŞ
ALTIN SES VEDAT ÇETİNKAYA
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
EMPERYALİZMİN KISKACINDA TÜRK TARIMI – 9
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
BİZİM EVİN HALLERİ
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
GAZİ MECLİSİN DOĞUŞ VE VAROLUŞ NEDENLERİ
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
YILLARDIR AKP İKTİDARI DÖNEMİNDE ÇAĞDAŞ ÖĞRETMENLERİN YAŞADIKLARI
Ahmet ERDOĞDU
Ahmet ERDOĞDU
YENİ ADANA GAZETESİNİN KUVAYI MİLLİYE RUHUYLA 100. YILI
KONUK YAZAR
KONUK YAZAR
YENİ ADANA GAZETESİ VE BASIN BAYRAMI..
Ahmet DUMAN
Ahmet DUMAN
Üslup İnsanın Ta Kendisidir.
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
SAVCI DOĞAN ÖZ´Ü SAYGIYLA ANARKEN...
M. Ziya YERGÖK
M. Ziya YERGÖK
SAHADAN GÖZLEMLER: HAYIR YÖNÜNDE
Cezmi DOĞANER
Cezmi DOĞANER
OSMANLI HASTALIĞI
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
YAŞASIN 23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMIMIZ
Prof. Dr. Özer OZANKAYA
Prof. Dr. Özer OZANKAYA
İSLAM DÜNYASINI HEM SÖMÜRÜP GERİ BIRAKTIRAN, HEM DE KUTSAL KİTABI KUR´AN´A SALDIRAGELEN “SİYASET BATISI”NA VERİLMESİ GEREKLİ YANIT!
Zekai BULUÇ
Zekai BULUÇ
ARAP ŞEYHLERİNİN PETRO-DOLARLARI KİMİN BANKALARINA YATIYOR?
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
Çocukluğumda Yaşadığımız 23 Nisan Etkinlikleri Bugünün Gözü İle Yeniden Bakmak İbrahim ORTAŞ
OKUR KÖŞESİ
OKUR KÖŞESİ
BAYRAM MI GELMİŞ?
Ata Ali Alp
Ata Ali Alp
VEDAT ÇETİNKAYA VE TÜRK MÜZİĞİ
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
ADI BARIŞ KONAN ŞEHİR
Orhan ÖZDEMİR -OBRUK
Orhan ÖZDEMİR -OBRUK
KENDİ KÜLTÜRÜNDEN KORKMAK
Celal Topkan
Celal Topkan
19 MAYIS 1919
ALİ TAŞ ADN.
ALİ TAŞ ADN.
“KISASLI ÂŞIK SEFAİ”(*)
Av.Cemil DENLİ
Av.Cemil DENLİ
UĞUR MUMCU
Saniye Akay Demirel
Saniye Akay Demirel
´Beni kör kuyularda merdivensiz bıraktın Denizler ortasında bak yelkensiz bıraktın.´
İlhan ALPER
İlhan ALPER
HÜLYA ŞENKUL VE EDEBİYAT
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Bereketli Hilal
Cihat OVALI-SPOR YORUM-PANORAMA
Cihat OVALI-SPOR YORUM-PANORAMA
TEŞEKKÜRLER TOROS KAPLANLARI
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
FİL EFSANESİ
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
DR.ERCAN ATALAY VE ASKF
Süreyya KÖLE - YANSIMALAR
Süreyya KÖLE - YANSIMALAR
ÜZÜNTÜYE CEZA
Tufan ALPAT-EMEKLİ HAKİM
Tufan ALPAT-EMEKLİ HAKİM
DEMOKRASİDE İKTİDAR VE MUHALEFET
Hüseyin ÖZBEK
Hüseyin ÖZBEK
PREVEZE Mİ İNEBAHTI MI
Ahmet YAHŞİ
Ahmet YAHŞİ
HER MAÇ BÖYLE OLMALI
Düşler Düşünceler-Tekgül Arı
Düşler Düşünceler-Tekgül Arı
Okur Hareketi
Birgül Ayman GÜLER
Birgül Ayman GÜLER
AKP´NİN ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ KOMİSYONDA ELE ALINIRKEN, “REJİM DÖNÜŞTÜRÜLÜYOR” ELEŞTİRİLERİ SÜRÜYOR
TANSEL ÇÖLAŞAN
TANSEL ÇÖLAŞAN
Sevgili dostlar merhaba,
GÖKTEN GELEN-BASRİ GÖK
GÖKTEN GELEN-BASRİ GÖK
İNSAN HAYATI BU KADAR UCUZ MU?
AZ ve  ÖZ A.AKDAMAR
AZ ve ÖZ A.AKDAMAR
BİRİ ANLATSA!...
AHMET KAYTANCI-GÖKÇEBEL
AHMET KAYTANCI-GÖKÇEBEL
ZELİHA VE ÇOCUKLARI
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Bugün
21 °C
Salı
20 °C
Çarşamba
20 °C
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI

/resimler/2016-2/23/1416139429844.jpg

ADANA`DA NÖBETÇİ ECZANELER

/resimler/2015-5/28/1255038362873.jpg

ADANA İLİ ÖNEMLİ TELEFONLAR

/resimler/2016-3/22/1515302901917.jpg

HAFTANIN PANAROMASI

/resimler/2018-5/3/1300599925334.jpg