OZAN BİLDİK´LE GÖRÜŞTÜK…
Tarih: 15.10.2015 09:38:45 / 872okunma / 0yorum
Cumali KARATAŞ

/resimler/2015-10/15/0947329557727.jpg

“Yunus´a aşk nedir?” diye sorduklarında; “Ben ol da gör.” der.  Bence şiir; şairin parmak izidir, sığınılacak bir limandır, tabiptir, yoldaştır, gıdadır…

Daha önce yayınlanmış …. ve … adlı şiir kitapları bulunan; halk şiirinden serbest şiire uzana çizgide ürünler veren; yazdığı şiirleri besteleyip, sazıyla seslendiren, Adana´dan Sarıkamış´a çok yönlü ozanlarımızdan biri olan İ. Yavuz Bildik ile şiirden müziğe çok şey konuştuk…                                                                                                               

            ***Sevgili Bildik şiir ve saz.. Yani ozanlıktan daha çok âşıklık bana göre… Halkımızın dil alışkanlığıyla çalıp söylemek… Hangisi daha kıdemli sizde?

            --- Bende başlangıç türkülerdir. Daha sonra 0rtaokul döneminde şiir başladı. İlk şiirim, E.General Fazıl Bayraktar´ın Sarıkamış Kaymakam Vekili (Tugay Komutanı) iken düzenlediği şiir yarışmada birincilik kazanması önemli bir teşvik oldu.  Lise birinci sınıfta sazla tanıştım. Saz-türkü derken sazla şiiri de tanıştırdım. Sonraki yıllarda âşıklık geleneğinde üretmeye başladım. O gün bugün birlikte yaşıyoruz.   

            *** İlk yazdığın şiiri anımsayabiliyor musun diye sormadan önce ne zaman ve nasıl şiir yazmaya başladın? Ayrıca, o dönem yazdığın şiirler herhangi bir dergi ya da gazetede yayınlandı mı?         

            ---1967 yılında ilk şiirimi yazmıştım; “Sarıkamış” adlı şiirdi. “Rüzgârla Söyleşi” kitabımda şiire başladığım yılın vurgusunu yapmak için paylaştım.  On iki yaşlarındaydım… Genelde şiirlerimin altına tarih ve yer paylaşırım. İleriki yıllarda okurlar değerlendirirken yaşımı ve günün koşullarını dikkate alabilsinler diye. 1992 Yılına kadar hiçbir yerde şiirim yayınlanmadı.

            ***Biraz önce fotoğrafını gösterdiğin yakılan o sinemada senin sazınla verdiğin konserden söz edelim… Kilise iken sinema olup, yakıldıktan sonra da cami olan; bugün de, bu saygı duyduğumuz şehit çocuklarımız için mevlit okunan o caminin sinema olduğu yıllarda verdiğin konsere kadar olan sürede sanatsal yaşamındaki gelişmeler nasıldı?..

            ---Şu anda Kâzım Karabekir Camii olarak hizmet veren eski kilise, bizim ortaokul yıllarımızda şimdiki sinemalar kadar kaliteli ve temiz  bir sinema idi. Okul müsamereleri ve yıl sonu etkinlikleri orada düzenlenirdi. O etkinliklerden birinde (1972) o sahnede sazımla Okul korosuna eşlik etmiştim.                

            ***Tarifi sonsuz olsa da, size göre şiir-şair; birbirine çok yakın duran, zaman zaman kavram kargaşası yaratan âşık-ozan tanımlarının yanı sıra; şiir ile halk şiiri arasında herhangi bir fark var mıdır sana göre?

            ---“Yunus´a aşk nedir?” diye sorduklarında; “Ben ol da gör.” der.  Bence şiir; şairin parmak izidir, sığınılacak bir limandır, tabiptir, yoldaştır, gıdadır… Yani: şiir yaşam biçimidir. Şair denince bende yoğun duygularla düşünerek söz sanatı üreten söz ustasını çağrıştırıyor. Ozan;  şiir okuyan, saz da çalabilen, toplumun duyarlı bir üyesidir.  Âşık denince geleneğin gereği sanatlardan olan leb değmez, hatırlatma, divan açma gibi doğaçlama da yapabilen gezgin ozanlardır.

            ***Halk şiiri ile serbest şiire nasıl ve ne zaman yöneldiniz?

            --- Halk şiirine türküler ve âşıkların etkisiyle başladım.  Serbest şiire ise 1992 sonrası Adana da her hafta yaptığımız şiir muhabbetleri sırasında yöneldim. Şiir üretilen yerde şair de üretkenleşir.                      

            ***Âşıklığın yazgısında bazen derleme ve beste de vardır elbet.. Bu konudaki çalışmalarının ayrıntılarından söz edelim… Hatta senin de izlediğim bir-iki televizyon programın olmuştu, kendi eserini de seslendirmiştin galiba değil mi?     

            ---Âşıklar genelde doğaçlamaları da belli makamlardaki ezgilerle yaparlar. Son yıllarda türkü formunda besteler de kabul görür oldu. TBMM Kültür Sanat ve Yayın Kurulu “Parlamenter Bestekârlar”a ait canlı televizyon programları düzenledi ve profesyonel sanatçılar tarafından okunan albüm yaptı. Ben kendi türkümü TRT-1´de kendim seslendirdim.

            ***Genel olarak şiir/şair, halk şiiri/âşık/ozan vb. sanatsal tanımlar ve olgular üzerine artı, eksi yönde söz etmek istediğiniz, ya da bu yönde yapılması gerekli olan bir şey var mı?

            ---Ülkede yaşayan “her dört kişiden biri şair” (A.Nesin) ise şiirin kalitesi elbette tartışılacaktır. Çağın gereği özellikle âşıklık geleneğini hırpalamaktadır.  Âşıklarımızın birçoğunun yeterince okuyup araştırmadığını düşünüyorum. Sanatla ilgilenen herkes kendini geliştirmek için her olanağı değerlendirmelidir. Hiç okumayan halk şairleri var. Hepsi güzel… Karacaoğlan belki imge kullanıp, cinas, betimleme vb. şiir sanatlarından bilinçli bir şekilde yararlanmıyordu ama sonuçta yetenekten kaynaklanan bir özellikle kullanıyordu.            

            ***Halk şiirinde iz bırakan birkaç ozanımız desem, ilk anda hangi kimler aklınıza gelir?

            ---Hasan Turan, Karamehmet, Feymani, Duran Şıhlıoğlu ve bu bu bölgenin ozanları olarak Mürsel  İle Maksut Feryadi gibi ozanlarımız da var güzel şiir yazanlardan.       

            ***Genel olarak müziğimiz, özel olarak ise halk müziğimiz yeterince destekleniyor mu? Desteklenmiyorsa neler yapılması gerekir? Bu konuda bir şey söylemek ister misiniz? Ayrıca, milletvekilliği döneminde de sanata ve sanatçılara, kültüre samimiyetle çok yakın durduğuna da tanık olduk… Bir Söylem Dergisi; Yaşar Reyhani olayı; şiir kitaplarının geliriyle 8 yıllık eğitime destek katkılı okul yapman bunlardan sadece birkaçı olsa gerek… 

            ---Sadece müziğin değil, tüm sanat dallarının desteklenmesi gereğine inanıyorum. Müzik konusunda TRT önemli bir kalite ve önemli bir okuldur. Kültür Bakanlığı´nın çeşitli koroları da önemlidir. Bu kurumlardaki müzik üretip sunan sanatçıların el üstünde tutulması gerekir. Bu koroların kapatılacağı veya yerel  yönetimlere devredileceği konuşuluyor. Bu büyük bir hata olur. Ben bulunduğum her mevkide sanata katabileceğim hiçbir imkânımı esirgemedim. Duygularımda bir değişiklik yok.                    

            ***Bundan sonraki şiir çalışmalarını nasıl sürdürmeyi düşünüyorsun; yeni kitaplar var mı?

            ---Şu ana kadar yayınlanmış üç şiir kitabım var…Önümüzdeki zamanlarda “Tren ve Zaman”(serbest şiirler); “Atışmalar ve Hicivler” ile “Hece Şiirleri” olmak üzere üç dosyam yayımlanmaya hazır.                    

            ***Özellikle Kars, doğu illerimiz içerisinde ozanlığa, âşıklığa en çok meraklı olduğumuz illerimizden birsidir. Nasıl bugün bu durum? Eskisi gibi merak ve tutku var mı hâlâ?

            ---İletişim ve ulaşım olanaklarının hızla gelişmesi, toplumun sanatçılarından beklentilerinin değişiklik göstermesi âşıklık geleneğini de olumsuz etkilemektedir. Buna rağmen bölgemizde gelenek devam ettirilmektedir. Belli bir gelişmişlik düzeyine ulaşanlar da ekmek uğruna büyük şehirlere göç etmektedirler.                                                                  

AĞAMADIM DÖŞÜNE 

Yüce dağın zirvesini kapladım, 

Lapa lapa yağamadım başına,  

Eteğinden türlü çiçek topladım, 

Bir seherde ağamadım döşüne. 

*** 

Yakın durma! Baharımda nakışım, 

Coşkuluyken düzensizdir akışım,

Çok yüreği sele verdi bakışım, 

Ne hikmetse sığamadım düşüne. 

***

Çoban olup, sevdaları güdende,

Hücrelerim tutuşur tüm bedende.

Yüz çevirdin; ay tutuldu gidende,  

Güneş olup, doğamadım peşine.  

***  

Bedenimi hasılladım, yoğurdum,

Duygularım sebil ettim, savurdum. 

Buzulları sevdam ile kavurdum,  

Baharları yığamadım kışına.

 İ.Yavuz Bildik

 

Anahtar Kelimeler: OZAN, BİLDİK, GÖRÜŞTÜK
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
ALİM İNTERNET ÇAĞINDA (19 Mart 2018 - Pazartesi)
ALİM KARNE ALIYOR (12 Mart 2018 - Pazartesi)
ALİM VE HAYVAN DÜŞMANI ÇOCUKLAR (12 Mart 2018 - Pazartesi)
ÇIRAK ALİM (05 Mart 2018 - Pazartesi)
ALİM SİMİT SATIYOR (05 Mart 2018 - Pazartesi)
ALİM VE ÇOCUK KAÇIRANLAR (26 Şubat 2018 - Pazartesi)
ALİM OKULDA (26 Şubat 2018 - Pazartesi)
ALİM KAZA GEÇİRDİ (20 Şubat 2018 - Salı)
ALİM KAYBOLDU (20 Şubat 2018 - Salı)
Çocuk Öyküsü - ALİM KAYBOLDU (13 Şubat 2018 - Salı)
ALİM HASTA (12 Şubat 2018 - Pazartesi)
ŞARKILARA CAN VEREN USTA (29 Ocak 2018 - Pazartesi)
***BİR KÜÇÜK BEYAZ GÜL*** (01 Ocak 2018 - Pazartesi)
YÜZYILIN EYLEMİ “YENİ ADANA” (27 Aralık 2017 - Çarşamba)
AHMET REMZİ DESTANI (27 Aralık 2017 - Çarşamba)
***GÜNEŞ, YAĞMUR VE RÜZGÂR*** (18 Aralık 2017 - Pazartesi)
“İSTANBUL, İSTANBULL” (18 Aralık 2017 - Pazartesi)
Çocuk Öyküsü***DÜNYAYA KÜSEN GÜNEŞ*** (27 Kasım 2017 - Pazartesi)
çocuk öyküsü ***HAYLAZ BULUT*** (20 Kasım 2017 - Pazartesi)
“Çukurova´dan Sesler” 5-6 (13 Kasım 2017 - Pazartesi)
***GÜNEŞ, YAĞMUR VE RÜZGÂR*** (06 Kasım 2017 - Pazartesi)
“Çukurova´dan Sesler” 5-6 (30 Ekim 2017 - Pazartesi)
“ÇUKUROVA´DAN SESLER”-4 (25 Ekim 2017 - Çarşamba)
Çocuk Öyküleri (16 Ekim 2017 - Pazartesi)
BİR FOLKLOR AĞIDI (09 Ekim 2017 - Pazartesi)
MUZAFFER İZGÜ´NÜN ARDINDAN (03 Ekim 2017 - Salı)
ALİLİMONCU´YA VEDA (25 Eylül 2017 - Pazartesi)
MESUT MERTCAN YOK ARTIK (18 Eylül 2017 - Pazartesi)
GÜNEYDE YAPRAK DÖKÜMÜ (11 Eylül 2017 - Pazartesi)
***ÖKSÜZ MARTILAR*** (06 Eylül 2017 - Çarşamba)
Çocuk Hikâyeleri (06 Eylül 2017 - Çarşamba)
SELAHATTİN SARIKAYA ANILAR (17 Ağustos 2017 - Perşembe)
USTALARDAN - MUSTAFA KEMAL´İN KAĞNIS (31 Temmuz 2017 - Pazartesi)
60. SANAT YILINDA CAHİT SEYHANLI (18 Haziran 2017 - Pazar)
***SELAHADDİN YANIKSES´LE RÖPORTAJ*** (05 Haziran 2017 - Pazartesi)
ADANA ÖZGENTÜRK´ÜNÜ UNUTMADI (30 Mayıs 2017 - Salı)
*** ASLAN İLE KARTAL *** (15 Mayıs 2017 - Pazartesi)
Çocuk öyküleri (02 Mayıs 2017 - Salı)
ÇUKUROVA VE TRT´NİN ONURU SUAT YILDIRIM (17 Nisan 2017 - Pazartesi)
SANAT SAYFASI YILLIĞI 2016-2017 24. YIL (03 Nisan 2017 - Pazartesi)
ADANA´DAN BİR BİLGE ÖZGEN GEÇTİ (31 Ocak 2017 - Salı)
*** AHMET REMZİ DESTANI *** (02 Ocak 2017 - Pazartesi)
“SEVENLER ANLAR” NEYZEN BESTEKÂRI (19 Aralık 2016 - Pazartesi)
ADANA´DA BİR MESAM GÜNÜ (05 Aralık 2016 - Pazartesi)
ŞARKININ “OKYANUS”UNDA BİR TALAT ER (24 Ekim 2016 - Pazartesi)
BİR TÜRKÜ USTASI ALİ LİMONCU… (26 Eylül 2016 - Pazartesi)
ABDURRAHMAN KESKİNER İLE RÖPORTAJ (12 Eylül 2016 - Pazartesi)
YAPI MESLEK LİSELİLER BULUŞTU (11 Temmuz 2016 - Pazartesi)
ÇUKUROVA´DA BİR ORHAN PAMUK (26 Haziran 2016 - Pazar)
***DERGİCİ LİSELİLER*** (09 Mayıs 2016 - Pazartesi)
BİR GURBET ÖYKÜSÜ (03 Mayıs 2016 - Salı)
***ERDAL YALÇIN İLE RÖPORTAJ *** (18 Nisan 2016 - Pazartesi)
“RESMİN GÖZYAŞLARI …” (11 Nisan 2016 - Pazartesi)
MESAM´DA BAŞKANLAR DÖNEMİ (28 Mart 2016 - Pazartesi)
DÜNYA ÖYKÜ GÜNÜ KUTLANDI (22 Şubat 2016 - Pazartesi)
ÇOCUKLARA İMZA GÜNÜ (17 Şubat 2016 - Çarşamba)
ÇİÇEKLERİN DİLİYLE BİR BİTKİ SOHBETİ (08 Şubat 2016 - Pazartesi)
PORTRELERİN FOTOĞRAFÇISI ALİŞER AVCI (01 Şubat 2016 - Pazartesi)
ZEKÂYİ GÖKKAYA İLE RÖPORTAJ (26 Ocak 2016 - Salı)
ARİF KESKİNER´İN YAŞAR KEMAL´I (18 Ocak 2016 - Pazartesi)
“ŞİİR HAYATIN BURASINDA” (18 Ocak 2016 - Pazartesi)
ADANA´NIN KURTULUŞU ŞARKIYLA KUTLANDI (11 Ocak 2016 - Pazartesi)
TOROSLAR´DA BOZLAK TEŞEKKÜRÜ (09 Kasım 2015 - Pazartesi)
RESSAM SUAVİ NUMANOĞLU İLE GÖRÜŞME (02 Kasım 2015 - Pazartesi)
ÖDÜLLERLE ADINI DUYURAN BESTEKÂR (19 Ekim 2015 - Pazartesi)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-10 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-9 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-8 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-7 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-6 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-5 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-4 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-3 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-2 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-1 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
KIBRIS DENİNCE… (07 Ekim 2015 - Çarşamba)
TED´İN SANAT ÇOCUKLARI (07 Ağustos 2015 - Cuma)
Sayfa:
EKONOMİYE BAKIŞ
BAŞYAZI VE GÜNÜN YORUMU Çetin Remzi YÜREGİR
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI
Nurettin ÇELMEOĞLU - BİRAZ GÜL BİRAZ DİKEN
Nurettin ÇELMEOĞLU - BİRAZ GÜL BİRAZ DİKEN
BİLEMEDİK Mİİİ BEREMEDİK Mİ?
Vahit ŞAHİN
Vahit ŞAHİN
KÜÇÜK AFİŞ DESTEĞİNDEN ULUSLAR ARASI FESTİVALE
Cumali KARATAŞ
Cumali KARATAŞ
ALİM İNTERNET ÇAĞINDA
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
ELVEDA ÖZALP
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
FARK YARATAN ERKEKLER
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
ŞEHİTLERİ ANMA VE ÇANAKKALE ZAFERİ´NİN 103. YIL DÖNÜMÜ KUTLAMASI TÜRK TARİHİNDE İMAN GÜCÜNÜN,MANAVİYATIN VE MORAL GÜCÜNÜN YERİ VE ÖNEMİ NEDİR ?
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
AÇILIMLI İLETİŞİM
Ahmet ERDOĞDU
Ahmet ERDOĞDU
YENİ ADANA GAZETESİNİN KUVAYI MİLLİYE RUHUYLA 100. YILI
KONUK YAZAR
KONUK YAZAR
YENİ ADANA GAZETESİ VE BASIN BAYRAMI..
Ahmet DUMAN
Ahmet DUMAN
Çift Meclisten Diktaya…
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
YENİDEN LAİK VE BİLİMSEL EĞİTİM
M. Ziya YERGÖK
M. Ziya YERGÖK
SAHADAN GÖZLEMLER: HAYIR YÖNÜNDE
Cezmi DOĞANER
Cezmi DOĞANER
OSMANLI DÖNEMİNDE EĞİTİM (1)
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
NÜKLEER SAVAŞA İKİ DAKİKA KALDI!
Prof. Dr. Özer OZANKAYA
Prof. Dr. Özer OZANKAYA
Türkiye Cumhuriyeti´nin Saygıdeğer Yurttaşları,
Zekai BULUÇ
Zekai BULUÇ
57. ALAYIN KAYIP SANCAĞI NEREDE?
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
Hayvanların Döğüşünden Beslenmek ve Hayvanlardan Öğreneceklerimiz
OKUR KÖŞESİ
OKUR KÖŞESİ
BAYRAM MI GELMİŞ?
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
AFRİN´LE DEVAM EDEN KAZANIMLAR
Orhan ÖZDEMİR -OBRUK
Orhan ÖZDEMİR -OBRUK
KENDİ KÜLTÜRÜNDEN KORKMAK
Celal Topkan
Celal Topkan
ŞEKER FABRİKALARININ ÖNEMİ
Av.Cemil DENLİ
Av.Cemil DENLİ
UĞUR MUMCU
Saniye Akay Demirel
Saniye Akay Demirel
´Beni kör kuyularda merdivensiz bıraktın Denizler ortasında bak yelkensiz bıraktın.´
İlhan ALPER
İlhan ALPER
NEYDİ O GÜNLER
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Benden Bu Kadar!
Cihat OVALI-SPOR YORUM-PANORAMA
Cihat OVALI-SPOR YORUM-PANORAMA
İLLA Kİ ALT YAPI
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
ELVEDA LEYLA
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
DR.ERCAN ATALAY VE ASKF
Süreyya KÖLE - YANSIMALAR
Süreyya KÖLE - YANSIMALAR
ÜZÜNTÜYE CEZA
Tufan ALPAT-EMEKLİ HAKİM
Tufan ALPAT-EMEKLİ HAKİM
ÇİZGİSEL RESİMLERLE ADANA
Hüseyin ÖZBEK
Hüseyin ÖZBEK
PREVEZE Mİ İNEBAHTI MI
Ahmet YAHŞİ
Ahmet YAHŞİ
HER MAÇ BÖYLE OLMALI
Düşler Düşünceler-Tekgül Arı
Düşler Düşünceler-Tekgül Arı
Okur Hareketi
Birgül Ayman GÜLER
Birgül Ayman GÜLER
AKP´NİN ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ KOMİSYONDA ELE ALINIRKEN, “REJİM DÖNÜŞTÜRÜLÜYOR” ELEŞTİRİLERİ SÜRÜYOR
TANSEL ÇÖLAŞAN
TANSEL ÇÖLAŞAN
Sevgili dostlar merhaba,
GÖKTEN GELEN-BASRİ GÖK
GÖKTEN GELEN-BASRİ GÖK
İNSAN HAYATI BU KADAR UCUZ MU?
AZ ve  ÖZ A.AKDAMAR
AZ ve ÖZ A.AKDAMAR
BİRİ ANLATSA!...
AHMET KAYTANCI-GÖKÇEBEL
AHMET KAYTANCI-GÖKÇEBEL
ZELİHA VE ÇOCUKLARI
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Bugün
14 °C
Cumartesi
11 °C
Pazartesi
11 °C
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI

/resimler/2016-2/23/1416139429844.jpg

ADANA`DA NÖBETÇİ ECZANELER

/resimler/2015-5/28/1255038362873.jpg

ADANA İLİ ÖNEMLİ TELEFONLAR

/resimler/2016-3/22/1515302901917.jpg

HAFTANIN PANAROMASI

/resimler/2018-3/20/1456575522121.jpg