İlhan ALPER


ORTADOĞU VE SURİYE DÜĞÜMÜ-2


Sanırız ki, Versay belgeli, Almanya´nın iki dünya savaşına sıkışan ulusal ezikliğiyle, bugün Rusya´nın S.S.C.B. hegomanyasının hâkim olduğu ruh hali arasında                              fazla bir fark olmasa gerek?

            O ruh hali, Hitler gibi bir ressam bozuntusunun söylevleriyle birleşince, sonunda iflas eden bir faşizme giden yolda savaşı tek bir şans olarak değerlendirirken, bir dünya felaketinin altında ezilip kalmıştır.     

            Ali Koç belki de bir ironi olarak kapitalizmi suçlamasında ne kadar haklıdır bilemeyiz ama Sonuçta bugün Rusya, bir zamanlar adına ?Demirperde? dediğimiz Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği gibi dev bir ülkeler topluluğundan kırpıla kırpıla bugün bu hâle gelmiştir. Bu hâl, ABD gibi bir rakibinin konumundan da çok indirgenecek bir boyutlardadır.

            Anımsayacaksınız yakın tarihi?                                                                           

            Afganistan demiştir Rusya; uzun yıllar boğuşması bir sonuca ulaşmamıştır. Dahası Çeçenistan, Ukrayna örnekleri yaşanmıştır. Başta enerji kaynakları olmak üzere, dağılan Sovyetler Birliği ülkelerini kendine bağlama yoluna gitse de bunda da tam anlamıyla başarılı olduğu söylenemez.

Eee? Kala kala dünyanın yalnızlaştırdığı bir Suriye kalmıştır bugün Rusya´nın elinde?  Rusya´nın oynadığı enerji kumarında ABD´nin BOP kartına karşılık Suriye pokerdeki tek restidir oyuna süreceği.

            Bu ulusal ruh halinin getirdiği bir sonuç olarak Batı´dan ambargo zılgıtı yiyen Rusya, Suriye sevdası yüzünden yol açtığı sınır ihlaliyle de Türkiye tarafından uçağı düşürülerek savaşın eşiğine nerdeyse gelmiştir. Tabii ki bu NATO ve ABD ile de bir anlamda karşı karşıya gelmek demektir.

             Sonuç ortadadır?

            Adeta bir İmparatorluk gibi geleneksel ruh halini arayan ve de sonuç olarak kendine barışcıl görmediği gelişmeler karşısında arayışa girdiği gözlenen Rusya riskli bir süreç yaşadığı kadar yansıtmaktadır da.                                                                         

            Demek oluyor ki bütün sebep ruh halinde?

            Bu ruh halinin toplumsallaşmasında Hitler´den, Mussoloni´ye, Lenin´e kadar kıyımlara neden olan kanlı diktatörleri bulabilmek olası?

O halde en güzeli demokrasi; demokrasinin içselleştirilip, toplumsallaştırdığı barışcıl o ruh hali. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk de bunu görüp, demiş zaten ?Yurt sulh, cihanda sulh? diye.

*(07.12. 2015)

                        

 YAZARLAR

 • Perşembe 27 °C / 19 °C Güneşli
 • Cuma 27 °C / 20 °C Güneşli
 • Cumartesi 27 °C / 20 °C Gök gürültülü sağanak yağış
 • BIST 100

  101.930%0,48
 • DOLAR

  5,6842% 0,12
 • EURO

  6,2751% 0,18
 • GRAM ALTIN

  272,42% -1,04
 • ÇEYREK ALTIN

  449,493% -1,04