Cumali KARATAŞ


OPEL’LERİN MÜZİK AŞKI 


Orhan Kemal’lerin, Yaşar Kemal’lerin, Yılmaz Güney’lerin bereketli topraklarından aile boyu Opel’ler de çıkıyor, Gülcan/Nurcan Opel’lerden Tarkan’a kadar uzanan müzik zincirinin ilk ve son halkaları olarak. Ortada değişmeyen bir gerçek var ise o da, değişik müzik tarzlarında da olsa dorukta olma özelliğinin genetik bir bayrak yarışını anımsatan heyecanla yarım yüzyıldır sürüyor olmasıdır. 

 

 

*BEREKETLİ TOPRAKLARIN SANATÇILARI 
Çukurova’nın bereketli toprakları İskenderun’dan Tarsus’a kadar uzanır. Denize ağzını vermiş koca bir C harfinin kucağındaki Çukurova Tarsus’u da bu yönden şanslı kılar. Orhan Kemal’lerin, Yaşar Kemal’lerin, Yılmaz Güney’lerin izleri görülür. İşte sırtıını Toroslar’a veren bu altın ovanın bereketli toprakları sanatta da yediverenliğini sürdür ki  Tarsus’a, Mersin’e ne cevherler sunar… İspanyol ressam ve heykeltıraş Pablo Picasso her ne kadar “Sanat, bize gerçeği bildiren bir yalandır” dese de onlar kendi sanatlarının gerçeklerini mırıldayan yüz binlerle paylaşırlar. 
Cevherler derken de, Lûtfi Oğuzcan, Ümit Yaşar Oğuzcan, Ethem Çalışkan, Cavit Orhan Tütengil,  Kaplan Tarsuslu, Hasan Özçivi, Bayram Koca, Fahri Işık, Âşık Mahrumi gibi saydığımız isimler sadece birkaçı. Elbette ki gerisinde birçok sanatçılar bulunur. Bunlardan ikisi var ki müzik dünyasının plak ve kasetlerinde yoğun bir biçimde yer alan, Tarsus’tan Türkiye’ye  bir müzik rüzgârı estiren  Gülcan Opel ileNurcan Opel, yani Opel kardeşler. 
Müziğin kucağında doğarlar, çocuk yaşlardasahneye adım atarlar. 
Onların gerçekleri budur işte… 
Ses gibi genetik bir yetenekle Türkiye’ye haykıran Opel kardeşler, Friedrich Schiller göndermeli bir vurguyla,  halk sanatından emzirildikçe büyüyen birer müzik çocuğu gibidirler. Bacon’u anımsatan bir değiniyle de el, kafa ve kalp birlikteliğiyle ortaya konabilen yeteneksel bir değerdirler.  

 


*SANATÇI OPELLER…

Çok erken yaşta müziğin içinde kendilerini bulan Gülcan Ve Nurcan Opel kardeşler.
Yolun başında abla Gülcan Opel vardır… Aramızda olmayan kız kardeşi Nurcan Opel’i 
O kazandırır müzik dünyasına.  Onlarca plak, kasetlerle halkın gönlünde taht kurarak müziğe imzalarını atarlar. 
Gülcan Opel, adını duyuran bir ses sanatçısı olarak müzik yolculuklarının başında vardır ama asıl onun gerisinde olan anne Rahime hanımdır.  Ses güzelliği vardır Rahime hanımda. . Gülcan Opel, ses güzelliğini annesinden aldığını söyler. 
Rahime hanım aynı zamanda zamanda bestekâr olarak düşünülebilir… 
Beste ve güftesi kendisine ait olan “Seher Yeli Her Yellerin Başısın” adlı bir bestesi vardır Rahime Yıldırım’ın. Sesi de güzeldir ayrıca. Gülcan Opel annesinin bestesini plağa okur. Daha sonra Arif Sağ da aynı besteyi plak yapar. .  
Gülcan Opel’in, kendi konserlerinde de organizatörlük yapan ağabeyi Ali Rıza Yıldırım Almanya’da bağlama çalmaktadır. Yazımızın dsa konusu olan, dünya iyisi dost küçük kardeş Yusuf bilindiği üzere hâlen Tarsus’ta Opel Müzik’i yaşatmaktadır. Yine Almanya’da müzik yapan Gülcan Opel’in kardeşinin kızı Sinem’in sesinin çok güzel olduğu Tarkan tarafından dile getirilmektedir.
Nurcan Opel’le evlenen Çukurovalı Barak  sanatçısı Ahmet Çiçek de önemli bir halka olarak eklenir.  
Opel zincirinin son halkası Tarkan sayılır…  

*VE TARKAN

Annesi Kayserili, babası Rizeli olan Tarkan, anne tarafından Opel’lere akrabadır. Gülcan Opel ile Tarkan kuzendirler. Bir heves ve etkileşim olduğu düşünülebilir…   Gülcan Opel, ünlü bir ses sanatçısı olarak müzik yaptığı o günlerde bir gün Almanya’dayken, programı bittiğinde, Tarkan’ın babası onu alıp teyzesin yanına evlerine götürür üstündeki sahne kostümlü giysisiyle. Tarkan o yıllarda daha küçük bir çocuktur. Yıllar sonra Gülcan Opel sahneyi bırakıp, Tarkan ünlü bir ses sanatçısı olarak Antalya’ya geldiğinde konser sonrası Gülcan Opel’e:”O pembe elbisen hâlâ duruyor mu” der “Gülcan Abla?”


 *ÖNCÜ GÜLCAN OPEL

Aslında Yıldırım ailesi için Gülcan Opel’in olması bir şanstır. Ailenin müzik lokomotifi odur. Kardeşi Nurcan Opel, Kuzeni Sinem, yine kuzeni Tarkan daha sonraları eklenirler bu sanat katarına. 
Nurcan Opel, ablası müzikte bir şarkıcı olarak plaklarla adını duyurduktan sonra müzik dünyasına girer. Geç girse de hızlı bir yükseliş yaparak onlarca plak ve kaset yapar. Başarılı bir müzik performansı sergileyen Nurcan Opel bir sahne sanatçısı olarak adını tüm Türkiye’ye duyurur. Kendisi gibi bir sahne sanatçısı olan Ahmet Çiçek’le hayatını birleştirir.  

Friedrich Schiller’in bir de “Sanat özgürlüğün kızıdır” sözünü anımsatır bize. Tarsus’tan Bu müzik rüzgârının başlangıç noktasında olan abla Gülcan Opel müzik dünyasına aileden ilk adım atan biri olarak, sanatçı olabilmek için yaşını da büyüterek Tarsus Park’ında sahneye çıkar. Orası da çok ilginç bir yerdir hani… Parkın içindeki havuzda bulunan döner, yüzer sahnede sanatçılar programlarını gerçekleştirirler. 
Asıl adı olan Gülcan Yıldırım’la da ilk plağını çıkaran Gülcan Opel zaman içinde, tıpkı Wolfgang Van Goethe’nin,  “Yeteneği olan için bu dünya dilsiz değildir” sözünü doğrulurcasına bir sahne yaşamını inşa eder…  
Yıldırım ailesi yani bilinen o sanat mahlasıyla Opel’ler; Gülcan Opel’in bayrak koşusuyla başlamıştır uzun yıllar sürecek olan sanat maratonuna… 
Gülcan Yıldırım olarak çıkan ilk plâğı tutmaz ve çıkardığı birkaç plaktan sonra Mahmut Tezcan’ın Opel soyadını vererek çıkardığı plağı tutar ve şansı açılır Gülcan Opel’in. Dinlenir, tanınır, sevilen bir ses olarak plakları yüz binler satan bir ses sanatçısı olarak ilerler müzik dünyasında. İstanbul’da maç arasında plağı çalınır. 
100 kadar plak, 5-6 longplay ve 70-80 kadar kaset yaparak müziğe damgasını vuran Gülcan Opel’in kazandığı altın plaklar da vardır:   
---“Uykuda mısın Sevgili Yârim” 
---“Dane Dane Benleri Var Yüzünde.”
---“Tatlı Dile, Güler Yüze”  
---“Çok Zalimsin Sevdiğim”
---“Seher Vakti Çaldım Yârim Kapısını” 
---“Eskici” 
Ailede genetik olarak bir ses güzelliği vardır… Anneden ses güzelliği gelir. Annenin söz ve müziği kendisine ait olan ve kendisiyle, Arif Sağ’ın okuduğu “Seher Her Yellerin Başısın” adlı bestesi bulunduğu daha önce söylemiştik.     
Gülcan Opel, Tarsus Halk Eğitim Merkezi’nde ve daha sonraları İrfan Özbakır ve Selami Şahin’den müzik dersleri alır.  
Arif Sağ’la çok çalışır. İki ay Anadolu turnesin ardından Almanya ve tüm Avrupa ilkelerinde turneye çıkarlar. Almanya’da organizatörlük yapan, bağlama çalan abisi Ali Rıza Yıldırım’ın organizatörlüğünde Müslüm Gürses, Gülcan Opel, Afmet Çiçek gibi sanatçılarla konserler gerçekleştiririler. Hatay’da bindikleri Mercedes otomobil halk tarafından havaya kaldırılır. 

*NURCAN OPEL
Erken yaşta aramızdan ayrılan Nurcan Opel, müzik dünyasına 50 kadar plak ve kaset bıraktı. Bir dönemin aranan ses sanatçılarından biri olarak müziğin içinde kendini bulan merhum Nurcan Opel’in en büyük şansı ailesidir. O da, ablası Gülcan Opel gibi ailesinden, başta da annesi Rahime Hanım’dan destek görür.   
Müziği seven ve bir eseri bulunan bir anneye sahip olmanın getirdiği avantajla müzik yoluna koyulan Nurcan Opel’in ayrıca diğer ve en önemli şansı Gülcan Opelk gibi,plak ve sahne hayatıyla ün yapan bir ablaya sahip olmasıdır. 
Ağabey Yususf bey’in de dahil olduğu sanat grubuyla Çukurova’nın çeşitli yerlerinde konser verirler. Ceyhan Aile Çay Bahçesi’nde verdiklerikonserde ise, ablasının fırsat vermesiyle kendisinisahnede bulur. Daha sonraki zamanlarda sahnelerde yer almayı sürdüren Nurcan Opel daha sonraları Okey Plak’la müzikte ciddi bir adım atar. Daha sonra hızla plakları çoğalan ve ses sanatçısı olarak kabul gören Nurcan Opel;  
İşte budur onların müzik öyküleri… Yolun başında olan abla Gülcan Opel ile kız kardeşi Nurcan Opel onlarca plak, kasetlerle halkın gönlünde taht kurarak müziğe imzalarını atma başarını gösterirler. Nurcan Opel daha sonra, Çukurova’da barak türlküleriyle tanınan Ahmet Çiçek ile evlenir. 

*SANAT VE İNSAN
İşte böyle… 
Wolfgan Van Goethe’nin, “Kabiliyetli olan için bu dünya dilsizdeğildir” diye ünlü bir sözü var, şimdi onu anımsattı bana. Arthur Schopenhauer’in, “Sanatta ancak yeteneğin değeri vardır” sözü de Goethe’yi ve konumuz olan Opel’lerin sanatsal konumunu destekler ve işaret eder. 
Ve görülüyor ki ne kadar doğru söylemiş Twyla Tharp: 
“Sanat, evden çıkmadan evden kaçmanın tek yoludur.” 
Şarkılarını yurt ve dünya dinliyor…
 YAZARLAR

 • Çarşamba 33 ° / 22 ° Gök gürültülü sağanak yağış
 • Perşembe 35 ° / 22 ° Güneşli
 • Cuma 34 ° / 22 ° Güneşli
 • BIST 100

  119.680%0,29
 • DOLAR

  6,8669% 0,13
 • EURO

  7,7603% 0,30
 • GRAM ALTIN

  398,47% 0,63
 • ÇEYREK ALTIN

  657,4755% 0,63