OKUL ÖNCESİ DÖNEMDE KAPASİTE GELİŞİMİ
Tarih: 15.5.2018 11:43:24 / 232okunma / 0yorum
Cumali KARATAŞ

/resimler/2018-5/21/1148379261792.jpgİlk Adım Yayınevi ve Dörtler Copy Center´in birlikte düzenledikleri ve bazı katılımcı firmaların yer aldığı “Okul Öncesi Dönemde Kapasite Gelişimi” adlı seminerde Marmara Üniversitesitesi´´de Doç Dr. Özgül Polat tarafından uygulamalı seminer gerçekleştirildi. (Haber Cumali Karataş)

İlk Adım Yayınevi ve Dörtler Copy Center´in 11 Mayıs Cuma günü saat:13:00/16:30 arasında Seyhan Oteli´nde gerçekleştirdikleri; Stabilo, Craft-Arts, Uhu, Lino, Carioca, Kiddyworld ve Lets gibi eğitim alanındaki bazı katılımcı firmaların da yer aldığı “Okul Öncesi Dönemde Kapasite Gelişimi” adlı seminerde Marmara Üniversitesi´´den Doç Dr. Özgül Polat tarafından uygulamalı seminer eğitimi gerçekleştirildi. Seminer sonunda Dörtler Copy-Center sahibi Remzi Karataş tarafından Doç Dr. Özgül Polat´a; İlk Adım Yayınevi Ceosu Turan Dikmetaş tarafından da Remzi Karataş´a plaket verildi.   

/resimler/2018-5/21/1149597021474.jpgAtatürk´ün Gençliğe Hitabe´sinin okunmasıyla başlayan seminerde daha sonra İstiklâl Marşı okundu. Doç Dr. Özgül Polat, “Okul Öncesi Dönemde Kapasite Geliştirme” konusunda dinleyicilere slaytlı sunumda bulunduktan sonra verilen molada katılımcı firmaların tanıtım olarak sergilenen ürünleri davetliler tarafından ilgiyle incelendi. Mola sonrası Doç. Dr. Özgül Polat´ın sürdürdüğü uygulamalı ve davetlilerin katılımıyla sürdürdüğü “Okul Öncesi Dönemde Kapasite Gelişimi”nin ikinci bölümünde farkındalık yaratma çabalarının pratiğe yansıtılmak istenen duyarlı yaklaşımlar izlendi.   

Sunumunu Hakan Tokatlı´ın yaptığı seminerde daha sonra mikrofona gelen İlk Adım Yayınevi Ceosu Turan Dikmetaş 2019 yılı eğitim sezonu
/resimler/2018-5/15/1259239988464.jpgadına başarılar diledi. Dörtler Copy Center´in kitap ve yayın anlamında Adana´ya hizmetinden olumlu bir biçimde söz eden Turan Dikmetaş; yayınevi olarak eğitime katkıları konusunda ellerinden gelen çabayı gösterdiklerini dile getirdi.

*SİZDEN BİRİ

            İlk Adım Yayınevi Ceosu Turan Dikmetaş´tan sonra söz alan Marmara Üniversitesi Okul Öncesi Temel Eğitim Bölümü´nden Doç. Dr. Özgül Polat´ın davetlilere hoş geldin dedikten sonra, dikkat toplayan, sıcak bir iletişim gerçekleştirdiği gözlendi… Kendisinin bir akademisyen olmasına rağmen okul öncesi eğitim öğretmenliğinden /resimler/2018-5/15/1300143427114.jpggelen biri olduğunun altını çizerek “sizden biriyim” diyen Polat; 1996´dan beri bu alanda hizmet verdiğini belirtip, “çalışıp, görüp öğreniyorum, sizlerin yardımına ihtiyacım var. Ana okulu öğretmeni olmaktan gurur duyarım. Akademisyen olarak da öğretmenim.” dedi.

            Sayısal uygulamalı oyunlarla okul öncesi çocukların kapasitesini arttırmayı oyunlu, danslı gösterilerle zevkli, içten katılımı sağlayıcı bir neşeli pratiğe dönüştüren Doç.Dr. Özgül Polat; izleyicilerin de hayli beğenip, eğlendiği koro halinde eğlenceli bir katılımla anlattıklarını uygulamalı bir tempoyla pekiştirmenin yollarını denedi. Okul öncesi eğitimde 21. yüzyıl eğitimini anlatan Özgül Polat; 21 yüzyıl bireylerini yetiştirecek öğretmenlere yönelik sürdürdüğü
/resimler/2018-5/15/1306497028484.jpgseslenişinde; “Beş, beş buçuk ve altı yaş gruplarında üç binin üzerinde uygulamalı eğitimde şunu gördüm. Çocuk bu yaşlarda iyi eğitilirse hayata on sıfır önde başlıyor. Okul öncesinde öyle çalışmalar yapmalıyız ki, matematik olgunluk düzeyini çok iyi duruma getiren, hayattaki başarısını arttıracak düzeye getirmeliyiz çocuğun. Biz bunu düşündük. Okul öncesinde gerekli eğitimi alan bir çocuğun ilkokulu iyi, ortaokulu, lisesi, üniversitesi iyi gidecektir. Bu bir domino etkisidir. Bu yüzden kendinizi önemseyin, önem verin, çalışmalarınızı en üst düzeyde gerçekleştiren araçlar kullanın. Sağlıklı toplumda yaşayabilmek için, hayatla baş edebilmek için çocukları iyi yetiştirin.” dedi.   

            *ÇOCUK GELİŞİMİ 

/resimler/2018-5/15/1301104209311.jpg            “Soru soran, sorgullayan, eleştirel düşünceyi öğretmeliyiz çocuğa.” diyen    Doç. Dr. Özgül Polat; çocukların yaratıcılık ve sorun çözme konularına da dikkat çekip; okumak ile okuryazarlık arasındaki farkın altını çizerek; bilgi okur yazarlığı konusundan söz etti. Değindiği bilgi okuryazarlığı boyutlarında çocuğa ulaştırılan bilginin nasıl kullanılacağı konusunun da öğretilmesi gerektiğini ifade eden Polat; ihtiyaç duyulan bilginin nasıl tespit edilmesi konusundan söz ettikten sonra; bilgi okuryazarlığının küresel, finansal, ekonomik, sağlık, yurttaşlık iş ve girişim, çevre okuryazarlığı olarak bölümlere ayırdı. “Bunları analiz ederek çocuk gelişimine olan yararlı katkılarından söz eden Doç. Dr. Özgül Polat; devam eden yaşamda bilginin gerekliliğini gelecek kuşaklara aktarmanın zorunluluğunu vurguladı.

/resimler/2018-5/15/1301475772539.jpg                Marmara Üniversitesi´´nden Doç Dr. Özgül Polat fark yaratmak konusunda verdiği bilimsel örneklerle çocuğu fark yaratan konumdaki bir kapasite kullanımına değinerek; çocuğu standarta sokmayan alternatif üretmeye dikkat çekti. 2752 kişi ile çalıştığı anketin oldukça katkı sağlayan, inanılmaz yararlı sonuçları olup, okul öncesi eğitime katkı sağladığını belirtti.

            *ÇOCUĞU TANIMAK

            Çocuğu tanımadan uygulama yapamayacağını belirten  Doç. Dr. Özgül Polat; çocuğu tanımadan onun kapasite kullanımının, gelişimin sağlanamayacağına dikkat çekti. Çocuk, bilgi ilişkisinde, bilginin önemine dikkat çekerek, bilginin ne kadar sürede eskidiğini dinleyicilere soran Polat; bilginin, 1960´a kadar 36 yılda, 2000 yılından beri 5 yılda ve 2020 geldiğinde de, bilginin eskime süresinin 6 ayın altına ineceğini vurguladı.

/resimler/2018-5/15/1302182648193.jpg            *ANNE BABALAR

            “Şurda anne babalara, “Bizim çocuklarımız eksik kalmasın.”, Bizim çocuklarımız acaba hiç kimsede olmayan neye sahip olmalıdır?” demekte olduklarını göz önüne alarak, bu açıdan baktığımızda  anne babaların da eğitimi gerekecektir.” diyen Doç Dr. Özgül Polat;  internet kuşağı çocukların daha uzun süreli bir yaşama sahip olacaklarına değindi.

            *DÜŞÜNCE KUTUSU BEYİN

            Gelişen bilim doğrultusunda farklı olan, hataya düşürmeyen bir beyin düşünür hale getirilebileceğini belirten Doç. Dr. Özgül Polat; “Beynimizin daha fazlasını kullanmalıyız. Kullanım kapasitesini artması için nöronlar arasındaki bağlantı sayısını arttırıp, beynimizi daha çok geliştirebiliriz. Çocukların okulda ve her çocuğun kendisine ait olan ve ailelerinin birlikte uyguladığı basit proğramlarının olması lazım. Bu nedenle gelecek kuşakları yetiştiren biz öğretmenlere ciddi ve önemli görevler düşmektedir… Öğretmenler, mesleki yeterliliğin üstünde kaliteli ve donanımlı öğretmenler olmalı zorunluluğunu hiissetmelidir… Nasıl fark yaratabiliriz?.. Kapasiteyi nasıl geliştirebiliriz?.. Çocuğun bulunduğu düzeyi uygun ölçülerle tespit ederek, altı ay sonra yeniden ölçmeliyiz. Çocuğu, sahip olduğu düzeyden daha üst düzeye çekmeye çalışmalıyız.” dedi.                  

            *ÇOCUK VE FELSEFE

/resimler/2018-5/15/1302503898774.jpg         Beyin sağlığına değinip, aydın bir duyarlılık ve bakış açısıyla,çok yönlü düşünmeyle birliktefelsefenin çocuklar için olmazsa olmazlığına dikkat çeken   Doç. Dr. Özgül Polat; “Neden felsefe önemli?. Çok yönlü düşünen bireyler için önemli… Farklılık, düşünmek ve adalet kavramlarının bu doğrultudaki yerine değinen Polat; çok yönlü düşünceyi sağlamak zorunda olmanın altını çizerken, ”Çocuğu; soran, düşünmesini sağlayan, ezber bozmak zorundasınız. Resme bakan bir çocuğa, bakmayı değil, görmeyi sağlarken, önce nasıl bakmasını öğretmeliyiz aslında.” dedi.         

            *TEKNOLOJİ-MOTİVASYON

         Dikkat tembelliği yapan çocuklara değinen çeken   Doç. Dr. Özgül Polat; geçmişle günümüz arasında köprü kurmanın gerekliliğini işaret edip; yazıyı öğretirken de önce yazının icadından başlanmasının altını çizdi.  Ünlü bilim adamı Einstein´ın: “Benim çok farklı bir yeteneğim yok, ben sadece tutkulu bir meraklıyım.” dediğini anımsatan  Doçent Polat;  /resimler/2018-5/15/1303334993409.jpg“Çocuklarda merak uyandıran şeylerle bunu sağlamalıyız” dedi. Bilginin araştırmakla bulunup, kullanılabileceğini ifade een Polat; çocuk eğitiminde felsefe, bilgi, bilim olmadan 21. yüzyıl bireyinin yetişmesinin mümkün olamayacağını vurguladı. Problem çözen, esnek düşünen bir çocuğun yetişmesinin gerekliliğini anlatan Polat; yaratıcı düşüncenin önemine çekip, müziğin aynı zamanda matematik olduğunu belirterek, Pisagor´un matematikten sonra en önemli bilimin müzik olduğunu söylemesinden söz etti.    

            22 yıldan beri okul öncesinde bulunduğunu belirten Doç. Dr. Özgül Polat;   uygulamalı seminere dönüşen ikinci bölümde güleryüz, bilgi, iyimserlik, pozitif düşünce, sevgi, hoşgörü gibi insancıl erdemlerin okul öncesindeki yeri ve önemini vurguladı. Daha sonra oyun, dans vs. eşliğinde gerçekleştirilen çeşitli etkinliklerle anlatımını sürdüren Polat; izleyicelerden soru almak istediğini de belirtikten sonra, eğlenceli bir hale getirdiği öğrenim algısını Pisagorun matematiğine denk tutarcasına, okul  öncesi meslektaşlarını Rüştü Şardağ´ın şiirini yazdığı, Fehmi Tokay´ın güzel bir Bayati bestesiyle uğurladı:

            Benzemez kimse sana tavrına hayran olayım.

            Bakışından süzülen işvene kurban olayım.

Lütfuna ermek için söyle perişan olayım.  

Bakışından süzülen işvene kurban olayım./resimler/2018-5/15/1304065775271.jpg

 

 

 

 

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
BARIŞ SERGİSİ NOTLARI (07 Aralık 2018 - Cuma)
LİSE DERGİLERİ (04 Eylül 2018 - Salı)
sanat gündemi (26 Temmuz 2018 - Perşembe)
sanat gündemi (13 Temmuz 2018 - Cuma)
GEZİ NOTU (10 Temmuz 2018 - Salı)
FOLKLOR VE TÜRKÜ USTASI AZİZ ÇELİK (28 Mayıs 2018 - Pazartesi)
ALTIN SES VEDAT ÇETİNKAYA (21 Mayıs 2018 - Pazartesi)
BESTEKÂR-YAPIMCI FIRAT GEN´LE KONUŞTUK (14 Mayıs 2018 - Pazartesi)
İLTER BİR SÖZ YAZARI YEŞİLAY… (23 Nisan 2018 - Pazartesi)
BİR BESTEKÂRIN ŞİİRSEL İTİRAFLARI (16 Nisan 2018 - Pazartesi)
NECMİ ÖZDEMİR´LE MÜZİK KONUŞTUK (16 Nisan 2018 - Pazartesi)
ŞİİRDEN ROMANA ŞARKI SÖZÜ (01 Nisan 2018 - Pazar)
ALİM İNTERNET ÇAĞINDA (19 Mart 2018 - Pazartesi)
ALİM KARNE ALIYOR (12 Mart 2018 - Pazartesi)
ALİM VE HAYVAN DÜŞMANI ÇOCUKLAR (12 Mart 2018 - Pazartesi)
ÇIRAK ALİM (05 Mart 2018 - Pazartesi)
ALİM SİMİT SATIYOR (05 Mart 2018 - Pazartesi)
ALİM VE ÇOCUK KAÇIRANLAR (26 Şubat 2018 - Pazartesi)
ALİM OKULDA (26 Şubat 2018 - Pazartesi)
ALİM KAZA GEÇİRDİ (20 Şubat 2018 - Salı)
ALİM KAYBOLDU (20 Şubat 2018 - Salı)
Çocuk Öyküsü - ALİM KAYBOLDU (13 Şubat 2018 - Salı)
ALİM HASTA (12 Şubat 2018 - Pazartesi)
ŞARKILARA CAN VEREN USTA (29 Ocak 2018 - Pazartesi)
***BİR KÜÇÜK BEYAZ GÜL*** (01 Ocak 2018 - Pazartesi)
YÜZYILIN EYLEMİ “YENİ ADANA” (27 Aralık 2017 - Çarşamba)
AHMET REMZİ DESTANI (27 Aralık 2017 - Çarşamba)
***GÜNEŞ, YAĞMUR VE RÜZGÂR*** (18 Aralık 2017 - Pazartesi)
“İSTANBUL, İSTANBULL” (18 Aralık 2017 - Pazartesi)
Çocuk Öyküsü***DÜNYAYA KÜSEN GÜNEŞ*** (27 Kasım 2017 - Pazartesi)
çocuk öyküsü ***HAYLAZ BULUT*** (20 Kasım 2017 - Pazartesi)
“Çukurova´dan Sesler” 5-6 (13 Kasım 2017 - Pazartesi)
***GÜNEŞ, YAĞMUR VE RÜZGÂR*** (06 Kasım 2017 - Pazartesi)
“Çukurova´dan Sesler” 5-6 (30 Ekim 2017 - Pazartesi)
“ÇUKUROVA´DAN SESLER”-4 (25 Ekim 2017 - Çarşamba)
Çocuk Öyküleri (16 Ekim 2017 - Pazartesi)
BİR FOLKLOR AĞIDI (09 Ekim 2017 - Pazartesi)
MUZAFFER İZGÜ´NÜN ARDINDAN (03 Ekim 2017 - Salı)
ALİLİMONCU´YA VEDA (25 Eylül 2017 - Pazartesi)
MESUT MERTCAN YOK ARTIK (18 Eylül 2017 - Pazartesi)
GÜNEYDE YAPRAK DÖKÜMÜ (11 Eylül 2017 - Pazartesi)
***ÖKSÜZ MARTILAR*** (06 Eylül 2017 - Çarşamba)
Çocuk Hikâyeleri (06 Eylül 2017 - Çarşamba)
SELAHATTİN SARIKAYA ANILAR (17 Ağustos 2017 - Perşembe)
USTALARDAN - MUSTAFA KEMAL´İN KAĞNIS (31 Temmuz 2017 - Pazartesi)
60. SANAT YILINDA CAHİT SEYHANLI (18 Haziran 2017 - Pazar)
***SELAHADDİN YANIKSES´LE RÖPORTAJ*** (05 Haziran 2017 - Pazartesi)
ADANA ÖZGENTÜRK´ÜNÜ UNUTMADI (30 Mayıs 2017 - Salı)
*** ASLAN İLE KARTAL *** (15 Mayıs 2017 - Pazartesi)
Çocuk öyküleri (02 Mayıs 2017 - Salı)
ÇUKUROVA VE TRT´NİN ONURU SUAT YILDIRIM (17 Nisan 2017 - Pazartesi)
SANAT SAYFASI YILLIĞI 2016-2017 24. YIL (03 Nisan 2017 - Pazartesi)
ADANA´DAN BİR BİLGE ÖZGEN GEÇTİ (31 Ocak 2017 - Salı)
*** AHMET REMZİ DESTANI *** (02 Ocak 2017 - Pazartesi)
“SEVENLER ANLAR” NEYZEN BESTEKÂRI (19 Aralık 2016 - Pazartesi)
ADANA´DA BİR MESAM GÜNÜ (05 Aralık 2016 - Pazartesi)
ŞARKININ “OKYANUS”UNDA BİR TALAT ER (24 Ekim 2016 - Pazartesi)
BİR TÜRKÜ USTASI ALİ LİMONCU… (26 Eylül 2016 - Pazartesi)
ABDURRAHMAN KESKİNER İLE RÖPORTAJ (12 Eylül 2016 - Pazartesi)
YAPI MESLEK LİSELİLER BULUŞTU (11 Temmuz 2016 - Pazartesi)
ÇUKUROVA´DA BİR ORHAN PAMUK (26 Haziran 2016 - Pazar)
***DERGİCİ LİSELİLER*** (09 Mayıs 2016 - Pazartesi)
BİR GURBET ÖYKÜSÜ (03 Mayıs 2016 - Salı)
***ERDAL YALÇIN İLE RÖPORTAJ *** (18 Nisan 2016 - Pazartesi)
“RESMİN GÖZYAŞLARI …” (11 Nisan 2016 - Pazartesi)
MESAM´DA BAŞKANLAR DÖNEMİ (28 Mart 2016 - Pazartesi)
DÜNYA ÖYKÜ GÜNÜ KUTLANDI (22 Şubat 2016 - Pazartesi)
ÇOCUKLARA İMZA GÜNÜ (17 Şubat 2016 - Çarşamba)
ÇİÇEKLERİN DİLİYLE BİR BİTKİ SOHBETİ (08 Şubat 2016 - Pazartesi)
PORTRELERİN FOTOĞRAFÇISI ALİŞER AVCI (01 Şubat 2016 - Pazartesi)
ZEKÂYİ GÖKKAYA İLE RÖPORTAJ (26 Ocak 2016 - Salı)
ARİF KESKİNER´İN YAŞAR KEMAL´I (18 Ocak 2016 - Pazartesi)
“ŞİİR HAYATIN BURASINDA” (18 Ocak 2016 - Pazartesi)
ADANA´NIN KURTULUŞU ŞARKIYLA KUTLANDI (11 Ocak 2016 - Pazartesi)
TOROSLAR´DA BOZLAK TEŞEKKÜRÜ (09 Kasım 2015 - Pazartesi)
RESSAM SUAVİ NUMANOĞLU İLE GÖRÜŞME (02 Kasım 2015 - Pazartesi)
ÖDÜLLERLE ADINI DUYURAN BESTEKÂR (19 Ekim 2015 - Pazartesi)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-10 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-9 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-8 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-7 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-6 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-5 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-4 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-3 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-2 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-1 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
OZAN BİLDİK´LE GÖRÜŞTÜK… (15 Ekim 2015 - Perşembe)
KIBRIS DENİNCE… (07 Ekim 2015 - Çarşamba)
TED´İN SANAT ÇOCUKLARI (07 Ağustos 2015 - Cuma)
Sayfa:
EKONOMİYE BAKIŞ
BAŞYAZI VE GÜNÜN YORUMU Çetin Remzi YÜREGİR
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI
Cihat OVALI-SPOR YORUM-PANORAMA
Cihat OVALI-SPOR YORUM-PANORAMA
TEMSİLCİLERİMİZDEN 16.HAFTADA TOPLAM 3 PUAN
Cumali KARATAŞ
Cumali KARATAŞ
BARIŞ SERGİSİ NOTLARI
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
EMPERYALİZMİN MAŞALARI-2
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
ANLATILMAZ YAŞANIR
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
ATATÜRK´ÜN EBEDİYETE İNTİKALİNİN 80.YILDÖNÜMÜ KUTLAMASI
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
AMAÇ ÇATIŞMALARI VE ÖĞRETMENLER
KONUK YAZAR
KONUK YAZAR
Dost acı söyler sayın Kılıçdaroğlu
Ahmet DUMAN
Ahmet DUMAN
Belediye Kazanmak mı? Seçim Kazanmak mı?
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
SAVCI DOĞAN ÖZ´Ü SAYGIYLA ANARKEN...
M. Ziya YERGÖK
M. Ziya YERGÖK
SAHADAN GÖZLEMLER: HAYIR YÖNÜNDE
Cezmi DOĞANER
Cezmi DOĞANER
AÇIK MEKTUP
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
EKONOMİ YÖNETİMİNİN SORUMLULUĞU ARTIYOR!
Prof. Dr. Özer OZANKAYA
Prof. Dr. Özer OZANKAYA
TARİKAT-CEMAAT ÖRGÜTLENMESİ DEMOKRASİDE MEŞRU MUDUR?
Zekai BULUÇ
Zekai BULUÇ
HASTA VELİNİMETİMİZDİR !
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
ABD´yi Yerli Malı ile Protesto Etmek Yerine Beyin Göçünü Engellemek ve Bilimin Öngörüsü ile Geleceği Kurmak Gerekir
OKUR KÖŞESİ
OKUR KÖŞESİ
BAYRAM MI GELMİŞ?
Ata Alp And
Ata Alp And
SEVGİ ÜSTÜNE
1923 YENİDEN - Ercan AKARPINAR
1923 YENİDEN - Ercan AKARPINAR
İDLİP
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
FIRAT DOĞUSUNA HAREKÂT AÇIKLAMASI
Orhan ÖZDEMİR -OBRUK
Orhan ÖZDEMİR -OBRUK
KENDİ KÜLTÜRÜNDEN KORKMAK
Celal Topkan
Celal Topkan
BU NASIL BİR MÜSLÜMANLIK ANLAYIŞI?
ALİ TAŞ ADN.
ALİ TAŞ ADN.
kitaplık-elş.deneme YASEMİN BÜLBÜL-“SON SALTANAT ERTUĞRUL”(*)
Av.Cemil DENLİ
Av.Cemil DENLİ
ATATÜRK 30 AĞUSTOS´U ANLATIYOR
Saniye Akay Demirel
Saniye Akay Demirel
´Beni kör kuyularda merdivensiz bıraktın Denizler ortasında bak yelkensiz bıraktın.´
İlhan ALPER
İlhan ALPER
HÜLYA ŞENKUL VE EDEBİYAT
Ahmet ERDOĞDU
Ahmet ERDOĞDU
YENİ ADANA GAZETESİNİN KUVAYI MİLLİYE RUHUYLA 100. YILI
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Tarihten Ders Almak
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
KEDİ KAZASI
Adil OKAY
Adil OKAY
ADİL OKAY YAZDI: “ZAMANA ADANMIŞ YÜZLERİMİZ”*
Özcan İNCEOĞLU
Özcan İNCEOĞLU
Beraberliğe razı olduk
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
ADANASPOR İYİ YOLDA
Süreyya KÖLE - YANSIMALAR
Süreyya KÖLE - YANSIMALAR
ÜZÜNTÜYE CEZA
Tufan ALPAT-EMEKLİ HAKİM
Tufan ALPAT-EMEKLİ HAKİM
BEKA MESELESİ
Hüseyin ÖZBEK
Hüseyin ÖZBEK
PREVEZE Mİ İNEBAHTI MI
Vahit ŞAHİN
Vahit ŞAHİN
ADANA DEMİRSPOR´A BAŞARILAR DİLERİZ
Düşler Düşünceler-Tekgül Arı
Düşler Düşünceler-Tekgül Arı
Okur Hareketi
Birgül Ayman GÜLER
Birgül Ayman GÜLER
AKP´NİN ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ KOMİSYONDA ELE ALINIRKEN, “REJİM DÖNÜŞTÜRÜLÜYOR” ELEŞTİRİLERİ SÜRÜYOR
Nurettin ÇELMEOĞLU - BİRAZ GÜL BİRAZ DİKEN
Nurettin ÇELMEOĞLU - BİRAZ GÜL BİRAZ DİKEN
Volgada 11 gün-23
TANSEL ÇÖLAŞAN
TANSEL ÇÖLAŞAN
Sevgili dostlar merhaba,
AZ ve  ÖZ A.AKDAMAR
AZ ve ÖZ A.AKDAMAR
BİRİ ANLATSA!...
AHMET KAYTANCI-GÖKÇEBEL
AHMET KAYTANCI-GÖKÇEBEL
ZELİHA VE ÇOCUKLARI
Ahmet YAHŞİ
Ahmet YAHŞİ
SEÇİM RENKLİ GEÇİYOR
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Bugün
9 °C
Perşembe
6 °C
Cuma
8 °C
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI

/resimler/2016-2/23/1416139429844.jpg

ADANA`DA NÖBETÇİ ECZANELER

/resimler/2015-5/28/1255038362873.jpg

ADANA İLİ ÖNEMLİ TELEFONLAR

/resimler/2016-3/22/1515302901917.jpg

HAFTANIN PANAROMASI

/resimler/2018-12/17/1228165080794.jpg