OHAL, TEZKERE, FIRAT KALKANI…
Tarih: 15.11.2016 12:12:15 / 673okunma / 0yorum
TANSEL ÇÖLAŞAN

Sevgili dostlar merhaba,

 BU GÜN SİZLERLE OHAL, TEZKERE, FIRAT KALKANI GİBİ KONULAR HAKKINDAKİ GÖRÜŞLERİMİ PAYLAŞMAK İSTİYORUM.

Türkiye1946 da çok partili siyasi hayata geçmiş, ancak ülkeye demokrasi gelmemiş, o tarihten sonra Türkiye giderek kendi ulusal menfaatleri doğrultusunda içeriden değil, emperyalizmin kıskacında dışarıdan yönetilir hale gelmiş, "Sözde" demokrasi kahramanları siyasiler eliyle, kısır, popülist politikalarla bugünki şeyhler, dervişler, müritler  ülkesi olmaya doğru dolu dizgin yol almaya başlamıştır.

ABD Küreselleşmeyi yeni dünya düzeni olarak dayatırken, Ortadoğu´da BOP´un, Arap baharının ideolojik alt YAPISI hazırlanmış, bu çerçevede ülkemizde de TÜRK-İSLAM sentezi, ILIMLI İSLAM, giderek siyasi İSLAM Cumhuriyet´in kurucu ideolojisi KEMALİZMİN yerine konmaya çalışılmış, devletin tüm kurumları bu zihniyete teslim edilmiş, anayasal kurum MGK´un tehlikeyi işaret eden "28 Şubat" Kararları hükümete darbe sayılmış, halkın Cumhuriyet ve kurucusu ATATÜRK´le bağı kopartılmaya çalışılmıştır

2002 sonrası AKP´nin iktidara getirilişi de BU ABD odaklı, AB destekli emperyal projeye, Büyük Ortadoğu Projesine, (ikinci İsrail=büyük Kürdistan´a) hizmet AMAÇLIDIR. Proje, bugün içeride Soros bağlantılı yeni "yetmez ama evet"çiler ve Yandaş BASIN ve PKK eliyle yürütülmektedir.

Türkiye´nin "dönüştürülmesi" Sürecinde Tabi ki ABD-CİA destekli FETO´cu yapı da yer almış, aynı MENZİL´in yolcusu oldukları için de ÖZELLİKLE 14 yıllık AKP HÜKÜMETLERİ tarafından korunup kollanmış "ne istedilerse verilmiş",  Devletin tüm kurumlarını ele geçirmelerine göz yumulmuş ve BİRLİKTE ATATÜRK´ÜN Kurduğu tam BAĞIMSIZ, laik, demokratik Cumhuriyet ve ulusal-üniter devlet yapısının altı oyulmuştur.

Dershaneler üzerinden başlayan, MİT ve 17-25 Aralık´la devam eden, aralarındaki GÜÇ kavgası sonunda 15 Temmuz da, "GÖRÜNÜRDE" hükümete karşı bir darbe teşebbüsüne kadar varmıştır.

ZATEN CUMHURBAŞKANI, darbe teşebbüsünün ardından FETO´cuları "AYNI MENZİLE" giden farklı yollardan biri olarak gördükleri için müsamaha gösterdiklerini, sinsi hesaplarını göremedikleri için Allah´tan ve milletten af dilemiş,  FETO´cu siyasilerin de üzerine kararlılıkla gidileceğini söylemişti.

Demokrasiyi her tür Karşıt Güce karşı savunmak, ATATÜRK ´ün Kurduğu Cumhuriyete sahip çıkmak hepimizin ilk görevidir. Bu nedenle FETO TERÖR ÖRGÜTÜ´nün her türlü ayağı temizlenmelidir.

Ama, Cumhurbaşkanı´nın "AYNI MENZİL" sözü (yani aynı hedef, aynı amaç) Sakın 2023´te, BİRLİKTE Cumhuriyet´in Altını oymak olmasın? Bu söz açıklanmaya muhtaçtır. CEVABI hala resmen verilmemiştir.

Ayrıca, bugünün "sorumsuz"CUMHURBAŞKANI, 2002-2014 Yılları arasında kurulan tüm AKP hükümetlerinin başı, "sorumlu" başbakanıdır.

Bugün nasıl CUMHURBAŞKANI olarak, yok saydığı Anayasa´nın 104. maddesi uyarınca "Anayasanın uygulanmasını " gözetmekle görevli ise, 14 yıllık BAŞBAKANLIK Döneminde de Anayasa´nın 112. maddesi uyarınca Hükümet´in genel siyasetinin yürütülmesinden bakanlar kurulu ile birlikte Meclis´e karşı SORUMLUDUR. GEÇMIŞE DÖNÜK SİYASİ SORUMLULUĞU VARDIR.

Bu nedenle, geçmiş 14 yıllık AKP hükümetlerinin FETO´cu yapılanmanın tüm devleti bir ahtapot gibi sarmasındaki rolleri ve siyasi sorumluluklarının, Anayasanın 100. Maddesi Hükmü uyarınca ortaya çıkartılması ve sorumlulara yüce Divan yolu açılması, TBMM´in önünde bir GÖREV olarak durmaktadır.

OHAL İLANI VE UYGULAMALARINA GELİNCE, OHAL Anayasal bir kurumdur. Şartları oluştuğu için İlanı yerindedir. Ama her Anayasal kurum gibi, GETİRİLİŞ AMACI,kapsamı,koşulları,süresi özenle korunarak uygulanması önemlidir.

OHAL geçici bir yönetim biçimidir. OHAL süresinde çıkartılan KHK´Ler OHAL süresi ile sınırlı geçici nitelikte düzenlemeler getirebilir. Ayrıca Meclis açıksa hemen, değilse içtüzük gereği Meclis´ce onaylanmışsa hukuki metin olabilir.

KALICI nitelikteki düzenlemeler ise, Meclis´te yasa yoluyla çıkartılabilir.

AYRICA, OHAL SÜRESiNCE ÇIKARILAN KHK´ler ANCAK ANAYASAL KOŞULLARA UYGUNSA ANAYASA´nın 148. Maddesi koruyuculuğu altındadır. AKSİ HALDE MECLİS´in onayı beklenmeksizin Resmi Gazete´de ilanı üzerine SÜRESINDE İPTAL DAVASI AÇILMASI MÜMKÜNDÜR.

Hükümet 15 Temmuz sonrası Meclisi olağan tatile sokmuş, açıldıktan sonra da Meclis´in onay yolunu işletmeye niyetli görünmemektedir. MECLİS DEVRE DIŞIDIR.

ANLAŞILAN O Kİ, CUMHURBAŞKANI BAŞKANLIK SISTEMI ADI ALTINDA DAYATTIĞI, AMA MECLISTEN GEÇİREMEDİĞİ ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİNİ BUGÜN FIILEN HAYATA GEÇİRMİŞ BULUNMAKTA VE OHAL´i DEVAMLI UZATARAK BIR YANDAN HIZLA CUMHURIYETIN  KALAN SON KURUMLARINI DA YOK ETMEYİ, DİĞER YANDAN DA TÜM MUHALEFETI SUSTURMAYI PLANLAMAKTADIR.

FETO´cu darbe teşebbüsü Cumhurbaşkanı´na BIR TAŞLA İKİ KUŞ VURMAK ŞANSINI VERMİŞTİR.

ÖTE YANDAN, OHAL UYGULAMALARI DAHA ŞİMDİDEN CADI AVINA  DÖNÜŞMÜŞTÜR. FETO´cu yapılanmanın siyasi ayağına, kilit isimlerine DOKUNULMADAN, FETO kurumları ile ilgili oldukları iddiasıyla pek çok kişinin mağdur edildiği, FETO´cu şirketlere yada bazı belediyelere kayyum atamalarının KHK´lerin amacını aştığı, özellikle gözaltı sürelerinin cezalandırmaya dönüştüğü görülmektedir.

AMA  BURADA ÖZELLIKLE TSK ÜZERINDE OYNANAN OYUNA İŞARET ETMEK GEREKIYOR;

SİYASİ İKTİDAR´ın, OHAL´den yararlanarak, sivilleşme adı altında TSK´NIN YAPISINI Kökten değiştiren, emir-kumanda kademesini dağıtan, doğal kaynağını kurutan,gücünü Kıran, tabir caizse ancak SEVR´i DAYATANLARIN AMAÇLADIĞI ŞEKİLDE "ETKİSİZ" kılan ve ancak yasa yolu ile yapılabilecek bir düzenlemeyi, MECLİSİ DEVRE DIŞI BIRAKIP "GEÇİCİ"NİTELİKTEKİ KHK İLE YAPMAYA KALKMASI öncelikle ANAYASAYA AYKIRIDIR,KABUL EDİLEMEZ.

Ayrıca ORTADOĞUDA "KÜRT KORİDORU" AÇILMAK İSTENİRKEN TSK´nın gücünü sıfırlayacak bir düzenlemenin yürürlüğe sokulması vahimdir.

TSK´NIN YAPISINI TÜMÜYLE değiştiren bu YAPI, ASLINDA AB İLERLEME RAPORLARINDA, FETO´nun ABANT TOPLANTILARINDA, SOROS´cuların görüşlerinde TÜRK ORDUSUNA BİÇİLEN YAPIDIR.  BOP´a hizmet AMAÇLIDIR.

AKP, FETO İLE MÜCADELE ADI ALTINDA ABD, AB ve SOROS´cuların İSTEKLERİNİ YERİNE GETİRMEKTEDİR. Bu karara en çok sevinen de herhalde HDP´dir. YANİ, AKP CEPHESİNDE DEĞİŞEN BİR ŞEY YOK.

ADD OLARAK BİZ, ANILAN KHK´nin yürürlüğe girmesi üzerine gazetelere ilan vererek MECLİSTE Kİ 110 milletvekilini  İPTAL DAVASI AÇMALARI İÇİN GÖREVE ÇAĞIRDIK.

NİTEKIM CHP, ANAYASAYA AYKIRI BU DÜZENLEMENİN İPTALİ İÇİNANAYASA MAHKEMESİNE BAŞVURMUŞTUR.

AYM´den DOSYANIN ÖNCELİKLE İNCELENEREK TÜRK ORDUSUNUN SAYGINLIĞINI İADE ETMESİNİ İSTEMEK TÜRK MİLLETİNİN HAKKIDIR.

Türkiye´nin sınır güvenliği AÇISINDAN önemli bir konu olan FIRAT Kalkan´ı operasyonuna da değinmek istiyorum. OPERASYON KÜRT KORİDORUNU ÖNLEMEK ADINA zorunlu bir önlemdir. Ama yanında yer aldığımız ve yarın silahlarının namlularını kime çevirecekleri belli olmayan GURUPLARLA İŞBİRLİĞİNE GİRİYOR OLMAMIZ RİSKTİR.

AYRICA bu Harekatın fiziki hedefleri amaca uygun olarak sınırlandırılmalıdır.Güvenli bölge tesis etmek ve PYD/YPG´nin Fırat´ın batısına ilerleyişini durdurmak AMAÇLI bu Harekâtın ABD tarafından Rakka´ya, Musul´a yönlendirilerek askerimizin Ortadoğu bataklığına Çekilmesi tehlikesi de vardır. Tezkerenin süresi uzatılırken, TBMM bu tehlikeleri önceden görüp gerekli sınırlamaları yapmalı idi. Çünkü Suriye´nin Meşru yönetimiyle anlaşmadan Suriye´de sürecek varlığımız emperyalizmin asıl hedefi olan Türkiye´yi parçalamak siyasetinde kargaşa yaratmak için kullanılabilecektir.

Çözüm, Suriye´nin toprak bütünlüğünün sağlanmasında Meşru Esat Yönetimi´ne destek vermekten geçmektedir. Bu aynı zamanda Türkiye´nin bütünlüğüne ve iç Barış´a da hizmet edecektir.

ATATÜRK DEVRİMLERİNDEN UZAKLAŞMANIN AĞIR BEDELLERİNİ ÖDÜYORUZ.

HOŞÇAKALIN.

 

ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ GENEL BAŞKANI 

TANSEL ÇÖLAŞAN

 

Anahtar Kelimeler: OHAL, TEZKERE, FIRAT, KALKANI
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
Sevgili dostlar merhaba, (02 Mart 2017 - Perşembe)
OHAL (29 Ağustos 2016 - Pazartesi)
CUMHURİYETİ YAŞATACAĞIZ. (09 Mayıs 2016 - Pazartesi)
ANAYASA TUZAĞI (07 Mart 2016 - Pazartesi)
Sayfa:
EKONOMİYE BAKIŞ
BAŞYAZI VE GÜNÜN YORUMU Çetin Remzi YÜREGİR
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI
Nurettin ÇELMEOĞLU - BİRAZ GÜL BİRAZ DİKEN
Nurettin ÇELMEOĞLU - BİRAZ GÜL BİRAZ DİKEN
YAŞASIN SEÇİM
Vahit ŞAHİN
Vahit ŞAHİN
KAPİTALSİZ KAPİTALSİSTLER
Cumali KARATAŞ
Cumali KARATAŞ
PLAK FABRİKATÖRÜ ALİ UĞURLU PLAK FABRİKATÖRÜ ALİ UĞURLU
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
EMPERYALİZMİN KISKACINDA TÜRK TARIMI - 15
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
ÖNCE VATAN
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
ATATÜRK´ÜN ÖZGÜRLÜK BİLDİRİSİ AMASYA GENELGESİ´NİN 99. YILDÖNÜMÜ KUTLAMASI
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
BENCİL ÖĞRENCİLERLE BAŞA ÇIKMAK
Ahmet ERDOĞDU
Ahmet ERDOĞDU
YENİ ADANA GAZETESİNİN KUVAYI MİLLİYE RUHUYLA 100. YILI
KONUK YAZAR
KONUK YAZAR
YENİ ADANA GAZETESİ VE BASIN BAYRAMI..
Ahmet DUMAN
Ahmet DUMAN
Örselenmiş bir toplum…
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
SAVCI DOĞAN ÖZ´Ü SAYGIYLA ANARKEN...
M. Ziya YERGÖK
M. Ziya YERGÖK
SAHADAN GÖZLEMLER: HAYIR YÖNÜNDE
Cezmi DOĞANER
Cezmi DOĞANER
DEMOKRASİ VE DİKTATÖRLÜK(2)
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
DEĞİŞİM ZAMANI
Prof. Dr. Özer OZANKAYA
Prof. Dr. Özer OZANKAYA
AMASYA GENELGESİ´NİN 99. YILDÖNÜMÜ! MUSTAFA KEMAL´İN ÖRGÜTLEDİĞİ "MİLLET İTTİFAKI"NIN İLK ADIMLARI!
Zekai BULUÇ
Zekai BULUÇ
“ÇANAKKALE GEÇİLMEZ”E SAYGI DUYMAK !
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
Üniversite Mezunları Türkiye´nin Nitelikli İş Gücünü Karşılayacak Düzeyde Eğitimli mi?
OKUR KÖŞESİ
OKUR KÖŞESİ
BAYRAM MI GELMİŞ?
Ata Ali Alp
Ata Ali Alp
ALİ UĞURLU VE UZUN HAVALAR-GAZELLER
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
ADI BARIŞ KONAN ŞEHİR
Orhan ÖZDEMİR -OBRUK
Orhan ÖZDEMİR -OBRUK
KENDİ KÜLTÜRÜNDEN KORKMAK
Celal Topkan
Celal Topkan
19 MAYIS 1919
ALİ TAŞ ADN.
ALİ TAŞ ADN.
“PERİŞAN BABA TAHER VE ÇİFT BEYİTLERİ”(*)
Av.Cemil DENLİ
Av.Cemil DENLİ
UĞUR MUMCU
Saniye Akay Demirel
Saniye Akay Demirel
´Beni kör kuyularda merdivensiz bıraktın Denizler ortasında bak yelkensiz bıraktın.´
İlhan ALPER
İlhan ALPER
HÜLYA ŞENKUL VE EDEBİYAT
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Bereketli Hilal
Cihat OVALI-SPOR YORUM-PANORAMA
Cihat OVALI-SPOR YORUM-PANORAMA
TEŞEKKÜRLER TOROS KAPLANLARI
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
İYİ Kİ TARLADAYIM
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
DR.ERCAN ATALAY VE ASKF
Süreyya KÖLE - YANSIMALAR
Süreyya KÖLE - YANSIMALAR
ÜZÜNTÜYE CEZA
Tufan ALPAT-EMEKLİ HAKİM
Tufan ALPAT-EMEKLİ HAKİM
CUMHURİYET TARİHİNDE İLK
Hüseyin ÖZBEK
Hüseyin ÖZBEK
PREVEZE Mİ İNEBAHTI MI
Ahmet YAHŞİ
Ahmet YAHŞİ
SEÇİM RENKLİ GEÇİYOR
Düşler Düşünceler-Tekgül Arı
Düşler Düşünceler-Tekgül Arı
Okur Hareketi
Birgül Ayman GÜLER
Birgül Ayman GÜLER
AKP´NİN ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ KOMİSYONDA ELE ALINIRKEN, “REJİM DÖNÜŞTÜRÜLÜYOR” ELEŞTİRİLERİ SÜRÜYOR
TANSEL ÇÖLAŞAN
TANSEL ÇÖLAŞAN
Sevgili dostlar merhaba,
GÖKTEN GELEN-BASRİ GÖK
GÖKTEN GELEN-BASRİ GÖK
İNSAN HAYATI BU KADAR UCUZ MU?
AZ ve  ÖZ A.AKDAMAR
AZ ve ÖZ A.AKDAMAR
BİRİ ANLATSA!...
AHMET KAYTANCI-GÖKÇEBEL
AHMET KAYTANCI-GÖKÇEBEL
ZELİHA VE ÇOCUKLARI
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Bugün
23 °C
Salı
22 °C
Çarşamba
21 °C
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI

/resimler/2016-2/23/1416139429844.jpg

ADANA`DA NÖBETÇİ ECZANELER

/resimler/2015-5/28/1255038362873.jpg

ADANA İLİ ÖNEMLİ TELEFONLAR

/resimler/2016-3/22/1515302901917.jpg

HAFTANIN PANAROMASI

/resimler/2018-5/3/1300599925334.jpg