O BİR GÜZEL YAZI USTASI RESSAM: ETEM ÇALIŞKAN
Tarih: 8.5.2017 09:10:35 / 2107okunma / 0yorum
Cumali KARATAŞ

/resimler/2017-5/8/0911546771226.jpgAtatürk´ün “paşa”lığa layık gördüğü güneyli Kuvvayi Milliyeci Kara Hacı´nın torunu olan ve Atatürk portresi, Atatürk imzası, Atatürk´ün Gençliğe Hitabesi, Nutuk, İstiklal Marşı, Anıtkabir yazıtı ile Kuran´ı/resimler/2017-5/8/0906483327642.jpg Kerim´i Türkçe olarak yazdığı özgün kalıgrafik yazılarıyla tanınan hattat, ressam Etem Çalışkan ile sanatı ve yaşamı üstüne söyleştik

 

*ATATÜRK VE KARA HACI:  

 

***Söyleşiye farklı ve Atatürk´le ilgili bir kanaldan girelim isterseniz Sayın Etem Çalışkan… Atatürk portresi, Atatürk imzası, Nutuk ve Anıtkabir kalıgrafik yazıları böyle onursal bir koskoca bütünlük…  Bir şey daha var ki, o da dikkate değer… Dedeniz Atatürk´le tanışmış galiba değil mi?

/resimler/2017-5/8/0907309891012.jpg---Dedem Kara Hacı Çukurova´daki Kuvayi Milliye´nin komutanlarından biriydi. Atatürk Adana´ya geldiğinde dedem de onu karşılamaya gelenler arasındaymış. Köyden atla geldiği için geç kalmış. Adana´daki karşılamaya dahil olduğunda ordakiler:

-Kara Hacı geldi demişler.

Bunun üzerine Atatürk ayağa kalkıp onu karşılamış.

Dedem:

-Paşam hoş geldiniz dediğinde de;

Atatürk:

-Asıl paşa olan sensin… Ben senden başka kimseye ayağa kalkmam… Paşa paşa senin kahramanlığını bana çok anlattılar Adana´da demiş.

***Siz dedenizi, dedeniz sanatınızı gördü mü?

---İkisini de evet diyebilirim… İlk yazımı yazdığımda dedem misafirlerinin yanında benimle övünmüştü.

            ***Basında yer alan Atatürk portreleriyle tanındınız. Hangi gazetelerdi onlar?

            ---Akşam gazetesinde çalışmaya başladığım 1962´nin 10 Kasım´ında tam sayfa Atatürk çizimlerim yayınlanmaya başladı. Hatta Atatürk´ün başındaki kalpağı da Lenin kalpağına benzettikleri için hakkımda komünisttir dedikodusu yapılmıştı. Oysa ki asıl kalpaklı olan da Atatürk´tü.        

            ***Kalıgrafik yazılarınızla Atatürk imzası nasıl doğdu, bunu anlatabilir misiniz?      

            ---Milliyet gazetesinde çalışmaya başladığım 1969´un 10 Kasım´ında tam sayfa olarak çizdiğim Atatürk portresinin kompozisyonda bir eksiklik olduğunu hissetmiştim. İşte o eksiklik, Atatürk´ün kendi el yazısının çizgisiyle o imzayı çizince tamamlandı. Çizerken de daha kalıgrafik, daha kalıcı ve biraz daha ayıklanmış olarak o imzayı çizdim. Bu haliyle yayımlandıktan sonra uzun yıllar böyle kaldı. Daha sonra da, resimle bir bütün olarak çizdiğim imza resimden çıkarak ayrı bir simge ve değer haline geldi.

 /resimler/2017-5/8/0908208017010.jpg           ***Güzel Sanatlar Akademisi´nden hocanız olan Prof. Dr. Emin Barın ile birlikte Anıtkabir yazıtlarını ne zaman ve nasıl yazdınız? 

            ---Anıtkabir yazıtlarını 1953 yazında hocamla birlikte yazdık. O zamanlar öğrencisi olduğum hocam Emin Barın´ın asistanı gibiydim. Yazımı beğenen hocam diğer öğrenci arkadaşlarımın yazısını bana kontrol ettirirdi. Heykeltıraşlar, taş ustaları, mozaikçiler arasında güzel bir çalışmamız olmuştu.

            ***Kalıgrafik yazı konusunda başka çalışmalarınız oldu mu?

            ---Ayrıca, tezhip sanatçısı Rikkat Kunt (1903-1986) ile birlikte Anıtkabir´in ilk “Şeref Defteri” çalışmasına da katıldım. Rikkat Kunt sayfa süsleme çizgilerini yaparken, o defterin cildini de hocam Emin Barın yapmıştı. Bunun dışında, Maliye Bakanlığı anı paraları ve PTT Genel Müdürlüğü tarafından bastırılan cumhurbaşkanlığı forsundaki 16 yıldızın ifadesini taşıyan PTT anı pulları çalışmam var.   

            *RESİM - GÜZEL YAZI:

            ***Resimle ne zaman tanıştınız?

            ----Resimle ortaokulda tanıştım.

            ***Yararlandığınız, size resmi, resim yapmayı öğreten isimler oldu mu?

/resimler/2017-5/8/0908445673708.jpg---Ortaokuldaki resim öğretmenimiz Hasan Kavukçu idi. O benimle ilgilendi. Ayrıca yine o yıllarda tanıştığım bir handa at arabalarını süsleyen biri de toz boya, neft ve beziri öğretti.

***Güzel yazı yazma merakı ne zaman başladı?

--- İlkokula başladığım günden beri güzel yazı yazıyorum. İçimden gelen bir şey tabii bu güzel yazı yazma merakı.

***Güzel yazı yazmak bir yetenek midir?

---Evet yetenektir… Yaratılıştan gelen bu eğilimin bir yetenek olduğunu düşünüyorum.

***Çocukluk yıllarınızda güzel yazı ile ilgili çalışmalarınız oldu mu?

---İlk yazımı ortaokulda iken yazdığımda, dedem misafirlerin yanında benimle övündü. Yine ortaokul yıllarında dayımın dükkân tabelasını yazdım.

***Tabela yazdınız, resim bilgileriyle donandınız; peki resim yapmaya başladınız mı?

---Resim yapmaya da ortaokulda başladım. Evde resim yapıyordum. Sonra bir gün teyzem evi temizlerken benim boya malzemelerini de atınca, hayvanları bağladıkları alt evde gizlice resim yapmaya başladım.    

            ***Resim ve güzel yazı yazma uğraşlarınızı lise yıllarında da sürdürdünüz mü?

            ---O yıllarda Mersin´de lise yeni açılmıştı. Ben de ilk öğrencilerinden biri olmuştum. Okul hayatımın yanı sıra tabela ve film afişi hazırlıyordum. Halkevi sinemasının maaşlı afişçisiydim. Matematik hocamız Müdür Yardımcısı Seyit Bey´in dediğine göre bir öğretmen kadar da kazanıyormuşum meğer.

            *RESSAM  ZEKİ  MÜREN:

/resimler/2017-5/8/0909139736805.jpg            ***Özgeçmişinize baktığımızda İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi´nde öğrenci iken Zeki Müren, Ayhan Işık, Erol Keskin, Çolpan İlhan ve Pekcan Koşar gibi sinema, müzik ve tiyatro dünyasından ünlü sanatçıları ile birlikte öğrenim gördüğünüz görülüyor?.. Bunun bir şans olduğunu düşünüyor musunuz?. 

            ---Güzel Sanatlar Akademisi´nde okumanın yanı sıra Babıali´de çalıştığım o yıllarda aynı akademide birlikte öğrenim gördüğümüz Ayhan Işık sinemada olmanın yanı sıra Bâbıali´de resimli roman çizen bir ressamdı. Ayrıca o dönemin akademi öğrencileri arasında Zeki Müren, Çolpan İlhan, Erol Keskin ve Pekcan Koşar gibi tanınmış müzik, sinema ve tiyatro sanatçıları da vardı. Bununla birlikte, 1952 yılında Avrupa Güzeli seçilen Günseli Başar da bizim Güzel Sanatlar Akademisi´nin öğrencileri arasında bulunuyordu. Onlarla birlikte olmak da bir şans olduğu kadar kazanımdı da elbette.     

            ***Zeki Müren´le de dostluğunuz oldu mu? Birlikte sanatsal çalışmalar yaptınız mı?

            ---Zeki Müren, Kumaş Desenleri Atölyesi´ndeydi, orada resim çalışmasını sürdürürdü. Ayrıca modayla da ilgilenirdi. Güzel bir sesi vardı, şiirin yanı sıra şarkılarının güftelerini de kendisi yazardı. Musikide yenilikler de yaptı. Önemli ve çok yönlü bir sanatçıydı.  Onunla da dostluğumuz vardı. Ayrıca iyi bir gözlemciydi de. Neşeli ve hoş sohbet bir insandı. Atölyeleri dolaşır, öğrencilerle konuşurdu.

***Zeki Müren´le nasıl tanıştınız?

            ---Zeki Müren´le, benim yaptığım çizgileri görünce merak edip sorması sonucu tanıştık. Zeki Müren ayrıca askerlik arkadaşımdı da.

            *GÜZEL YAZI  SEVDASI:

            ***Kalıgraflık hattatlık mı demektir?

---Evet kalıgraflık hattatlık demektir… Arap harfleriyle yazılan güzel yazı, hat sanatıdır; bir inancın ürünüdür ve güzel yazı anlamında Hüsn-i Hat olarak geçer. Kalıgrafi de güzel yazı demektir. Sonuçta ikisi de aynı şeydir.

            ***Peki Sayın Etem Çalışkan ülkemizde kalıgrafi, yani güzel yazı nasıl doğdu?      

            ---Milli Eğitim Bakanlığı 1930´lu yıllarda Emin Barın, Sait Yada ve Ferit Apa´yı güzel yazı için Almanya´ya gönderdi. Bu, isimlerini saydığımız değerli ustalar Almanya´dan güzel yazı hocası olarak döndüler. Emin Barın ve Sait Yada Almanya´dan yazı ustası olarak dönerken, Ferit Apa da matbaacılık üzerine çalışmaya başlayarak, Doğuş Matbaası´nı kurdu. Emin Barın da aynı zamanda, öğrenciyken Almanya´da aldığı ödüller olan kitap cildi hocasıydı.  İşte bu üç kişi Türkiye´nin ilkleridir. Yeni yazıda sanat anlamında atılan ilk adamlar bu üç kişi tarafından atıldı. Gazi Eğitim´den mezun olanlar güzel yazı dersiyle mezun oldu. Bunu gittikleri okullara da taşıyarak güzel yazının gelişmesini, yaygınlaşmasını sağladılar.

            ***Nasıl gelişti peki?

            ---Üniversitesinin Güzel Sanatlar Fakültesi´nin grafik bölümünde kalıgrafi dersi var idi. İlk kalıgrafi hocası Prof. Emin Barın´dı. İlk öğrencisi yaşça da onlardan büyük olan bendeniz ve İlhami Turan, Yılmaz Özbek, İslam Seçen ile Savaş Çevik  idi. Bu isimlerle Emin Barın hocanın “Beşi bir yerdeler” birliğini kurdum. Yılmaz Özbek´i sonsuzluğa uğurladık. Kalanlarımız, kişisel çalışmalarımız dışında üniversite ve kuruluşlarda ders vermeyi güzel yazı sanatçısı olarak sürdürüyoruz.     

            ***Güzel yazı yazmayı bırakmayı düşündünüz mü hiç?

            ---Yazı yazmayı bırakmak benim için hayatın bittiği anlamındadır. Adeta bir son nefesi vermek gibi bir şeydir.

***Güzel yazı açısından Türkiye´de durum nasıl? Ayrıca, herkes kalıgrafi ustası ya da sanatçısı olabilir mi?

            ---Biraz olsun Türkiye´de yaygınlaştı kalıgrafi… Ankara´da iyi kalıgrafi sanatçıları var, kurslar da veriliyor. Adana, Tarsus, Eskişehir ve bazı yerlerde de ilgi var. Bunun ekonomik anlamda da insanlara katkısı oluyor. Tabak vb. şeylere de yazıyorlar. Kalıgrafik yazıyı herkes yazabilir. İlgi ve yetenek olursa daha iyi oluyor.

            *SANAT - SANATÇI:

            ***Nasıl olmalıdır sanatçı?  

---Toplumu, toplumun bireylerini yönlendiren, barışçıl ve  hoşgörülü olmalıdır sanatçı..

            ***Etik yönden peki?

            ---Sanatçı güzel, güzel ahlaklı olmalıdır.

            ***Sanat hakkında ne düşünüyorsunuz?

            ---Doğa sanatın özü ve kaynağıdır… Yazı, resim, renk, yüzey ve ses olarak hepsi doğada vardır çünkü… Rüzgârların vurduğu ağaç yapraklarının sallantısından çıkan musıkidir. Fakat bunu duyabilirsen fark edebilirsin. Ayrıca; bulutlar, renkler; akşam, gece, şafak ve gündüz rengi sanatçıyı etkileyen doğa varlıklarıdır.

            Sayın Karataş izninizle, sanat konusuna şunu da eklemek isterim…

            Sanat kurallar içinde kuralsızlıktır. Evren ve evrenin güneşinin uydusu dünyamızın bir Nokta´dan devinim, sanatın ve sanatçının esin kaynağıdır.. Ve her şey mavi, yani sonsuzluğun sahibi görünmeyen bir NOKTA´nın egemen devinimindedir.

            ***Söyleşi için çok teşekkür ederim Sayın Etem Çalışkan..

            ---Ben teşekkür ederim… Adana´ya sevgiler, günaydın…

Anahtar Kelimeler: GÜZEL, YAZI, USTASI, RESSAM, ETEM, ÇALIŞKAN
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
BARIŞ SERGİSİ NOTLARI (07 Aralık 2018 - Cuma)
LİSE DERGİLERİ (04 Eylül 2018 - Salı)
sanat gündemi (26 Temmuz 2018 - Perşembe)
sanat gündemi (13 Temmuz 2018 - Cuma)
GEZİ NOTU (10 Temmuz 2018 - Salı)
FOLKLOR VE TÜRKÜ USTASI AZİZ ÇELİK (28 Mayıs 2018 - Pazartesi)
ALTIN SES VEDAT ÇETİNKAYA (21 Mayıs 2018 - Pazartesi)
BESTEKÂR-YAPIMCI FIRAT GEN´LE KONUŞTUK (14 Mayıs 2018 - Pazartesi)
İLTER BİR SÖZ YAZARI YEŞİLAY… (23 Nisan 2018 - Pazartesi)
BİR BESTEKÂRIN ŞİİRSEL İTİRAFLARI (16 Nisan 2018 - Pazartesi)
NECMİ ÖZDEMİR´LE MÜZİK KONUŞTUK (16 Nisan 2018 - Pazartesi)
ŞİİRDEN ROMANA ŞARKI SÖZÜ (01 Nisan 2018 - Pazar)
ALİM İNTERNET ÇAĞINDA (19 Mart 2018 - Pazartesi)
ALİM KARNE ALIYOR (12 Mart 2018 - Pazartesi)
ALİM VE HAYVAN DÜŞMANI ÇOCUKLAR (12 Mart 2018 - Pazartesi)
ÇIRAK ALİM (05 Mart 2018 - Pazartesi)
ALİM SİMİT SATIYOR (05 Mart 2018 - Pazartesi)
ALİM VE ÇOCUK KAÇIRANLAR (26 Şubat 2018 - Pazartesi)
ALİM OKULDA (26 Şubat 2018 - Pazartesi)
ALİM KAZA GEÇİRDİ (20 Şubat 2018 - Salı)
ALİM KAYBOLDU (20 Şubat 2018 - Salı)
Çocuk Öyküsü - ALİM KAYBOLDU (13 Şubat 2018 - Salı)
ALİM HASTA (12 Şubat 2018 - Pazartesi)
ŞARKILARA CAN VEREN USTA (29 Ocak 2018 - Pazartesi)
***BİR KÜÇÜK BEYAZ GÜL*** (01 Ocak 2018 - Pazartesi)
YÜZYILIN EYLEMİ “YENİ ADANA” (27 Aralık 2017 - Çarşamba)
AHMET REMZİ DESTANI (27 Aralık 2017 - Çarşamba)
***GÜNEŞ, YAĞMUR VE RÜZGÂR*** (18 Aralık 2017 - Pazartesi)
“İSTANBUL, İSTANBULL” (18 Aralık 2017 - Pazartesi)
Çocuk Öyküsü***DÜNYAYA KÜSEN GÜNEŞ*** (27 Kasım 2017 - Pazartesi)
çocuk öyküsü ***HAYLAZ BULUT*** (20 Kasım 2017 - Pazartesi)
“Çukurova´dan Sesler” 5-6 (13 Kasım 2017 - Pazartesi)
***GÜNEŞ, YAĞMUR VE RÜZGÂR*** (06 Kasım 2017 - Pazartesi)
“Çukurova´dan Sesler” 5-6 (30 Ekim 2017 - Pazartesi)
“ÇUKUROVA´DAN SESLER”-4 (25 Ekim 2017 - Çarşamba)
Çocuk Öyküleri (16 Ekim 2017 - Pazartesi)
BİR FOLKLOR AĞIDI (09 Ekim 2017 - Pazartesi)
MUZAFFER İZGÜ´NÜN ARDINDAN (03 Ekim 2017 - Salı)
ALİLİMONCU´YA VEDA (25 Eylül 2017 - Pazartesi)
MESUT MERTCAN YOK ARTIK (18 Eylül 2017 - Pazartesi)
GÜNEYDE YAPRAK DÖKÜMÜ (11 Eylül 2017 - Pazartesi)
***ÖKSÜZ MARTILAR*** (06 Eylül 2017 - Çarşamba)
Çocuk Hikâyeleri (06 Eylül 2017 - Çarşamba)
SELAHATTİN SARIKAYA ANILAR (17 Ağustos 2017 - Perşembe)
USTALARDAN - MUSTAFA KEMAL´İN KAĞNIS (31 Temmuz 2017 - Pazartesi)
60. SANAT YILINDA CAHİT SEYHANLI (18 Haziran 2017 - Pazar)
***SELAHADDİN YANIKSES´LE RÖPORTAJ*** (05 Haziran 2017 - Pazartesi)
ADANA ÖZGENTÜRK´ÜNÜ UNUTMADI (30 Mayıs 2017 - Salı)
*** ASLAN İLE KARTAL *** (15 Mayıs 2017 - Pazartesi)
Çocuk öyküleri (02 Mayıs 2017 - Salı)
ÇUKUROVA VE TRT´NİN ONURU SUAT YILDIRIM (17 Nisan 2017 - Pazartesi)
SANAT SAYFASI YILLIĞI 2016-2017 24. YIL (03 Nisan 2017 - Pazartesi)
ADANA´DAN BİR BİLGE ÖZGEN GEÇTİ (31 Ocak 2017 - Salı)
*** AHMET REMZİ DESTANI *** (02 Ocak 2017 - Pazartesi)
“SEVENLER ANLAR” NEYZEN BESTEKÂRI (19 Aralık 2016 - Pazartesi)
ADANA´DA BİR MESAM GÜNÜ (05 Aralık 2016 - Pazartesi)
ŞARKININ “OKYANUS”UNDA BİR TALAT ER (24 Ekim 2016 - Pazartesi)
BİR TÜRKÜ USTASI ALİ LİMONCU… (26 Eylül 2016 - Pazartesi)
ABDURRAHMAN KESKİNER İLE RÖPORTAJ (12 Eylül 2016 - Pazartesi)
YAPI MESLEK LİSELİLER BULUŞTU (11 Temmuz 2016 - Pazartesi)
ÇUKUROVA´DA BİR ORHAN PAMUK (26 Haziran 2016 - Pazar)
***DERGİCİ LİSELİLER*** (09 Mayıs 2016 - Pazartesi)
BİR GURBET ÖYKÜSÜ (03 Mayıs 2016 - Salı)
***ERDAL YALÇIN İLE RÖPORTAJ *** (18 Nisan 2016 - Pazartesi)
“RESMİN GÖZYAŞLARI …” (11 Nisan 2016 - Pazartesi)
MESAM´DA BAŞKANLAR DÖNEMİ (28 Mart 2016 - Pazartesi)
DÜNYA ÖYKÜ GÜNÜ KUTLANDI (22 Şubat 2016 - Pazartesi)
ÇOCUKLARA İMZA GÜNÜ (17 Şubat 2016 - Çarşamba)
ÇİÇEKLERİN DİLİYLE BİR BİTKİ SOHBETİ (08 Şubat 2016 - Pazartesi)
PORTRELERİN FOTOĞRAFÇISI ALİŞER AVCI (01 Şubat 2016 - Pazartesi)
ZEKÂYİ GÖKKAYA İLE RÖPORTAJ (26 Ocak 2016 - Salı)
ARİF KESKİNER´İN YAŞAR KEMAL´I (18 Ocak 2016 - Pazartesi)
“ŞİİR HAYATIN BURASINDA” (18 Ocak 2016 - Pazartesi)
ADANA´NIN KURTULUŞU ŞARKIYLA KUTLANDI (11 Ocak 2016 - Pazartesi)
TOROSLAR´DA BOZLAK TEŞEKKÜRÜ (09 Kasım 2015 - Pazartesi)
RESSAM SUAVİ NUMANOĞLU İLE GÖRÜŞME (02 Kasım 2015 - Pazartesi)
ÖDÜLLERLE ADINI DUYURAN BESTEKÂR (19 Ekim 2015 - Pazartesi)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-10 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-9 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-8 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-7 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-6 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-5 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-4 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-3 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-2 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-1 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
OZAN BİLDİK´LE GÖRÜŞTÜK… (15 Ekim 2015 - Perşembe)
KIBRIS DENİNCE… (07 Ekim 2015 - Çarşamba)
TED´İN SANAT ÇOCUKLARI (07 Ağustos 2015 - Cuma)
Sayfa:
EKONOMİYE BAKIŞ
BAŞYAZI VE GÜNÜN YORUMU Çetin Remzi YÜREGİR
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI
Cihat OVALI-SPOR YORUM-PANORAMA
Cihat OVALI-SPOR YORUM-PANORAMA
UMUTSUZLUĞA KAPILMAMAK GEREK
Cumali KARATAŞ
Cumali KARATAŞ
BARIŞ SERGİSİ NOTLARI
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
EMPERYALİZMİN MAŞALARI-2
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
BİR GÜNÜN MANZARASI
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
ATATÜRK´ÜN EBEDİYETE İNTİKALİNİN 80.YILDÖNÜMÜ KUTLAMASI
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
AMAÇ ÇATIŞMALARI VE ÖĞRETMENLER
KONUK YAZAR
KONUK YAZAR
Dost acı söyler sayın Kılıçdaroğlu
Ahmet DUMAN
Ahmet DUMAN
Belediye Kazanmak mı? Seçim Kazanmak mı?
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
SAVCI DOĞAN ÖZ´Ü SAYGIYLA ANARKEN...
M. Ziya YERGÖK
M. Ziya YERGÖK
SAHADAN GÖZLEMLER: HAYIR YÖNÜNDE
Cezmi DOĞANER
Cezmi DOĞANER
TÜRKİYE´NİN DIŞARDAN GÖRÜNÜŞÜ
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
EKONOMİ YÖNETİMİNİN SORUMLULUĞU ARTIYOR!
Prof. Dr. Özer OZANKAYA
Prof. Dr. Özer OZANKAYA
TARİKAT-CEMAAT ÖRGÜTLENMESİ DEMOKRASİDE MEŞRU MUDUR?
Zekai BULUÇ
Zekai BULUÇ
HASTA VELİNİMETİMİZDİR !
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
ABD´yi Yerli Malı ile Protesto Etmek Yerine Beyin Göçünü Engellemek ve Bilimin Öngörüsü ile Geleceği Kurmak Gerekir
OKUR KÖŞESİ
OKUR KÖŞESİ
BAYRAM MI GELMİŞ?
Ata Alp And
Ata Alp And
SEVGİ ÜSTÜNE
1923 YENİDEN - Ercan AKARPINAR
1923 YENİDEN - Ercan AKARPINAR
İDLİP
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
FIRAT DOĞUSUNA HAREKÂT AÇIKLAMASI
Orhan ÖZDEMİR -OBRUK
Orhan ÖZDEMİR -OBRUK
KENDİ KÜLTÜRÜNDEN KORKMAK
Celal Topkan
Celal Topkan
BU NASIL BİR MÜSLÜMANLIK ANLAYIŞI?
ALİ TAŞ ADN.
ALİ TAŞ ADN.
kitaplık-elş.deneme YASEMİN BÜLBÜL-“SON SALTANAT ERTUĞRUL”(*)
Av.Cemil DENLİ
Av.Cemil DENLİ
ATATÜRK 30 AĞUSTOS´U ANLATIYOR
Saniye Akay Demirel
Saniye Akay Demirel
´Beni kör kuyularda merdivensiz bıraktın Denizler ortasında bak yelkensiz bıraktın.´
İlhan ALPER
İlhan ALPER
HÜLYA ŞENKUL VE EDEBİYAT
Ahmet ERDOĞDU
Ahmet ERDOĞDU
YENİ ADANA GAZETESİNİN KUVAYI MİLLİYE RUHUYLA 100. YILI
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Tarihten Ders Almak
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
VEYSEL GARANİ
Adil OKAY
Adil OKAY
ADİL OKAY YAZDI: “ZAMANA ADANMIŞ YÜZLERİMİZ”*
Özcan İNCEOĞLU
Özcan İNCEOĞLU
Beraberliğe razı olduk
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
ADANASPOR İYİ YOLDA
Süreyya KÖLE - YANSIMALAR
Süreyya KÖLE - YANSIMALAR
ÜZÜNTÜYE CEZA
Tufan ALPAT-EMEKLİ HAKİM
Tufan ALPAT-EMEKLİ HAKİM
BEKA MESELESİ
Hüseyin ÖZBEK
Hüseyin ÖZBEK
PREVEZE Mİ İNEBAHTI MI
Vahit ŞAHİN
Vahit ŞAHİN
ADANA DEMİRSPOR´A BAŞARILAR DİLERİZ
Düşler Düşünceler-Tekgül Arı
Düşler Düşünceler-Tekgül Arı
Okur Hareketi
Birgül Ayman GÜLER
Birgül Ayman GÜLER
AKP´NİN ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ KOMİSYONDA ELE ALINIRKEN, “REJİM DÖNÜŞTÜRÜLÜYOR” ELEŞTİRİLERİ SÜRÜYOR
Nurettin ÇELMEOĞLU - BİRAZ GÜL BİRAZ DİKEN
Nurettin ÇELMEOĞLU - BİRAZ GÜL BİRAZ DİKEN
Volgada 11 gün-23
TANSEL ÇÖLAŞAN
TANSEL ÇÖLAŞAN
Sevgili dostlar merhaba,
AZ ve  ÖZ A.AKDAMAR
AZ ve ÖZ A.AKDAMAR
BİRİ ANLATSA!...
AHMET KAYTANCI-GÖKÇEBEL
AHMET KAYTANCI-GÖKÇEBEL
ZELİHA VE ÇOCUKLARI
Ahmet YAHŞİ
Ahmet YAHŞİ
SEÇİM RENKLİ GEÇİYOR
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Bugün
10 °C
Pazar
11 °C
Pazartesi
8 °C
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI

/resimler/2016-2/23/1416139429844.jpg

ADANA`DA NÖBETÇİ ECZANELER

/resimler/2015-5/28/1255038362873.jpg

ADANA İLİ ÖNEMLİ TELEFONLAR

/resimler/2016-3/22/1515302901917.jpg

HAFTANIN PANAROMASI

/resimler/2018-12/6/1516488376145.jpg