NÜKLEER SAVAŞA İKİ DAKİKA KALDI!
Tarih: 28.2.2018 10:31:39 / 2554okunma / 0yorum
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY

Dünya ülkeler arası kutuplaşmanın arttığı, bölgesel çatışmaların yoğunlaştığı, konvansiyonel silahlanmanın hızlandığı ve nükleer silahlanmanın yeniden başladığı çok tehlikeli bir döneme girdi. Kafkaslar, Balkanlar ve Ortadoğu üçgeninde, dünyanın en stratejik bölgesinde olan Türkiye bu tehlikeyi en yakından yaşayan ülke.

            ABD Başkanı Trump, 27 Ocak 2017 tarihinde “ABD´nin Nükleer Durumunun İncelenmesi”ni istemişti. Bu çalışma 4 Şubat 2018 tarihinde yayınlanan bir raporla sonuçlandırıldı. Yayınlanan Nükleer Durum İncelemesi Raporu uzun yıllardır bu gibi raporlarda adları anılmayan iki ülkeyi; Çin ve Rusya´yı yeniden ABD´ye karşı en büyük tehdit olarak tanımladı. Bu tehdide karşı da ABD´nin "özel ve esnek" adımlar atarak nükleer kapasitesini geliştireceği belirtildi. Hedefin nükleer silah miktarını artırmak olmadığı, mevcut kapasiteyi modernleştirme ve düşük verimli nükleer başlıklar geliştirmek olduğu vurgulanan raporda, bir diğer ifadeyle ABD, caydırıcılığı arttırmak amacıyla savaşlarda kullanabileceği küçük çaplı nükleer silahlar geliştireceğini ilan etti. ABD´nin bu yeni atağına karşılık Rusya Federasyon Konseyi Savunma ve Güvenlik Komitesi Başkan Yardımcısı Frants Klintseviç ise Rusya´nın kendisini bu tehditlerden korumak zorunda kalacağını vurgulayan bir açıklama yaptı. Tüm bu gelişmeler dünyanın yeniden soğuk savaş dönemine girdiğini gösteriyor.

            Kuşkusuz Dünya için bir nükleer savaş tehlikesi büyümekte. Bir diğer ifadeyle “Kıyamet Günü” yaklaşmakta.

            II. Dünya Savaşı sırasında ABD, Kanada ve İngiltere nükleer silah üretmek için Manhattan Projesi adıyla bir proje başlatmışlardı. Projede çok sayıda bilim insanı ve nükleer fizikçi çalıştı. Bu bilim insanları İkinci Dünya Savaşı´nda Hiroşima ve Nagasaki´ye atılan atom bombalarını imal ettiler. Ancak atılan bombalar sonrasında ortaya çıkan büyük yıkıma bakarak, belki de bir anlamda yaptıklarından pişman olarak, bir nükleer savaş olasılığına karşı Dünyayı uyarmak amacıyla 1947 yılında, Dünyanın bir nükleer savaşa ne kadar yakın ya da uzak olduğunu anlatabilmek için “Doomsday Clock” yani Kıyamet Günü Saati adıyla bir simgesel saat oluşturdular. Kıyameti “Geceyarısı” yani “Midnight” olarak tanımlayan bilim insanları, simgesel Kıyamet Günü Saati´ni kendilerinin iki ayda bir çıkararak yayınladığı ve bilim dünyasında saygın bir yeri olan “Atom Bilim İnsanları Bülteni” adlı derginin 1947 yılı Haziran sayısının kapağında yayınladılar. Dergiyi çıkaran ünlü nükleer fizikçiler başta olmak üzere bir grup bilim insanı uluslararası diplomatik, siyasal ve askeri gelişmeleri inceleyip, özellikle nükleer silahlara sahip ülkelerin arasında ortaya çıkan uluslararası güç dengesine bakarak Dünyanın bir felakete ne kadar yaklaştığını ya da felaketten uzaklaştığını dakikalarla göstermeyi amaçlamışlardı.

            Simgesel Doomsday Clock´ın yani Kıyamet saatinin ilk yayınlandığı 1947 yılı Haziran ayı sayısında, bilim insanları uluslararasında ortaya çıkan güç dengesine ve yapılan incelemelere dayanarak, kıyamet gününe 7 dakika kaldığına karar vermişlerdi. Bu kararın sonucunda saat 12´ye 7 olarak ayarlanmış ve Dergi kapağında böyle yayınlanmıştı.

Derginin bilim insanları 1947 yılından günümüze kadar geçen 70 yılda dünyadaki gelişen olaylar sonucu ortaya çıkan güç dengelerini değerlendirerek, aşağıdaki tabloda da görüleceği üzere, Kıyamet Saatini 24 kez ayarladılar. 1949 yılında bir nükleer savaşa üç dakika ve 1953 yılında da saati bir dakika daha ileriye alarak savaşa çok yaklaşıldığını belirtmek üzere iki dakika kaldığına karar verdiler.  

 

            Ancak zaman geçtikçe nükleer savaşın yaratacağı yıkıcı etkinin anlaşılması ve ülkelerin bu konudaki toplumsal duyarlılıklarının artması, uluslararası düzeyde olumlu askeri, siyasal ve diplomatik gelişmelere yol açtı. Bunun sonucunda nükleer savaş tehlikesinden uzaklaşıldığını göstermek üzere saat gece yarısından dakikalarla uzaklaştırıldı. Örneğin bilim insanları olumlu gelişmeleri değerlendirerek, 1991 yılında bir nükleer savaşa yani kıyamet gününe 17 dakika kaldığını ilan ettiler. Ancak ne yazık ki 1991 yılından başlayarak, Sovyetler Birliği´nin yıkılması sonucunda önce tek kutuplu bir dünya ve sonraları da yeniden çok kutuplu bir dünyaya doğru yeni gelişmelerin ortaya çıkması, silahlanma yarışını yeniden hızlandırdı. Bir yandan Rusya ve Çin´in dünya güç dengesinde tekrar ortaya çıkmaları ve Kuzey Kore´nin yeni bir nükleer güç olarak belirmesi, Trump´ın nükleer silahlanmayı yeniden başlatması öte yandan Ukrayna-Kırım, Ortadoğu gibi bölgesel savaşların yoğunlaşması bir nükleer savaş tehlikesini eskiden olmadık derecede büyütmeye başladı. Bu gelişmelerin sonucunda 1991 yılından sonra yapılan dokuz ayarlamanın biri dışında her seferinde Midnight´a yani nükleer savaşa daha da yaklaşıldığı ilan edildi. 1991´de gece yarısına yani kıyamete uzaklık 17 dakika iken 1994´de 14 dakikaya ve sonraları hızla azalarak en son 2017 yılında 2.5 dakikaya düşürüldü.

            25 Ocak 2018 tarihi saatin en son ayarlandığı gündür. Bir yıl önce, gece yarısına 2.5 dakika kalmışken, son bir yıl içinde yaşanan gelişmeler saatin tekrar ayarlanmasına yol açtı. CNN tarafından da canlı yayınlanan bir programla bilim insanları gece yarısına yani nükleer savaşa yarım dakika daha yaklaşıldığını ve sadece iki dakika kalındığını ilan ettiler. Yaptıkları resmi açıklamada; “dünyadaki başlıca nükleer aktörlerin, nükleer alanda kullandıkları pervasız dil ile zaten tehlikeli durumu daha da ısıttıklarını ve çok pahalı ve kaza olasılıklarının ve yanlış algılamaların artmasına yol açacak çok riskli yeni bir silahlanma yarışının zirvesinde” olduklarını belirttiler.

            Gerçekten de bir yandan ABD ve NATO, Avrupa´ya çok sayıda tank, askeri personel ve taşıyıcı taşımakta. Öte yandan Rusya Avrupa´da sınırlarını gelişmiş silahlar ve çok sayıda asker ile tahkim etmekte. Öte yandan Ortadoğu, Avrupa´daki Ukrayna sorunundan daha ciddi uluslararası bir çatışma, savaş, kaos bölgesi olarak Dünya barışına bir büyük tehdit oluşturmakta.

            Dünyanın içinde bulunduğu böyle tehlikeli bir dönemde Türkiye´nin hızla ve zaman geçirmeden Atatürk´ün “Yurtta Barış, Dünya´da Barış” ilkesine hızla ve daha fazla sahip çıkması ve bu yönde adımlar atması ülkemizin bekası için kaçınılmaz bir gerekliliktir.

 

Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY

Ufuk Üniversitesi

Anahtar Kelimeler: NÜKLEER, SAVAŞA, DAKİKA, KALDI
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
DEĞİŞİM ZAMANI (19 Haziran 2018 - Salı)
GÜÇLÜ ÜLKE NASIL OLUNUR? (08 Şubat 2018 - Perşembe)
2018 YILINA GİRERKEN TÜRKİYE EKONOMİSİ (23 Aralık 2017 - Cumartesi)
CHP NEDEN BAŞARILI OLAMIYOR? (13 Kasım 2017 - Pazartesi)
EKONOMİMİZDE HİNT YAZI (23 Ekim 2017 - Pazartesi)
RANT MI ÖNEMLİ YEŞİL ALANLAR MI? (08 Ekim 2017 - Pazar)
EKONOMİYE HAYAT ÖPÜCÜĞÜ (23 Temmuz 2017 - Pazar)
GÜNEŞİN GİZEMLİ BAHÇESİ (25 Haziran 2017 - Pazar)
BORSA İSTANBUL´DA NELER OLUYOR ? (28 Mayıs 2017 - Pazar)
DÖRDÜNCÜ SANAYİ DEVRİMİ VE TÜRKİYE (15 Mayıs 2017 - Pazartesi)
EKONOMİMİZ VE 16 NİSAN REFERANDUMU (27 Mart 2017 - Pazartesi)
BÜYÜK TEHLİKE: SÜNNİ-Şİİ SAVAŞI (13 Mart 2017 - Pazartesi)
EKONOMİMİZ KRİZDE Mİ? (23 Ocak 2017 - Pazartesi)
ÜEURO-DOLAR SAVAŞININ KAZANANI OLUR MU? (12 Aralık 2016 - Pazartesi)
ORTA GELİR TUZAĞINDAN ÇIKIŞ HAYAL OLUYOR (14 Kasım 2016 - Pazartesi)
Sayfa:
EKONOMİYE BAKIŞ
BAŞYAZI VE GÜNÜN YORUMU Çetin Remzi YÜREGİR
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI
Nurettin ÇELMEOĞLU - BİRAZ GÜL BİRAZ DİKEN
Nurettin ÇELMEOĞLU - BİRAZ GÜL BİRAZ DİKEN
VOLGA´DA 11 GÜN –15
Vahit ŞAHİN
Vahit ŞAHİN
ADANA DEMİRSPOR´A BAŞARILAR DİLERİZ
Cumali KARATAŞ
Cumali KARATAŞ
LİSE DERGİLERİ
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
TEDAŞ´TAN AÇIKLAMA VAR
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
İZMİR´İN DAĞLARINDA ÇİÇEKLER AÇAR
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
MUSTAFA KEMAL´İN 20 EYLÜL 1917 İSYAN RAPORU (MIHTIRASI)
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
BİR MİLYON ÖĞRETMEN BİR MİLYON FİKİR VE ÖĞRETMENLERİN KARARA KATILMASININ SONUÇLARI
Ahmet ERDOĞDU
Ahmet ERDOĞDU
YENİ ADANA GAZETESİNİN KUVAYI MİLLİYE RUHUYLA 100. YILI
KONUK YAZAR
KONUK YAZAR
Dost acı söyler sayın Kılıçdaroğlu
Ahmet DUMAN
Ahmet DUMAN
Bu, İlk Rahip Değil.
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
SAVCI DOĞAN ÖZ´Ü SAYGIYLA ANARKEN...
M. Ziya YERGÖK
M. Ziya YERGÖK
SAHADAN GÖZLEMLER: HAYIR YÖNÜNDE
Cezmi DOĞANER
Cezmi DOĞANER
MAHATAMA GANDİ´DEN DERS
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
EKONOMİ YÖNETİMİNİN SORUMLULUĞU ARTIYOR!
Prof. Dr. Özer OZANKAYA
Prof. Dr. Özer OZANKAYA
9 EYLÜL ZAFERİ GÜNÜNDE ULUS YÖNETİCİLERİ İÇİN STRATEJİ DERSİ!
Zekai BULUÇ
Zekai BULUÇ
HASTA VELİNİMETİMİZDİR !
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
ABD´yi Yerli Malı ile Protesto Etmek Yerine Beyin Göçünü Engellemek ve Bilimin Öngörüsü ile Geleceği Kurmak Gerekir
OKUR KÖŞESİ
OKUR KÖŞESİ
BAYRAM MI GELMİŞ?
Ata Ali Alp
Ata Ali Alp
AŞK ÜZERİNE DİPNOTLAR-3
1923 YENİDEN - Ercan AKARPINAR
1923 YENİDEN - Ercan AKARPINAR
İDLİP
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
EKONOMİK KRİZ Mİ ASİMETRİK SAVAŞ MI?
Orhan ÖZDEMİR -OBRUK
Orhan ÖZDEMİR -OBRUK
KENDİ KÜLTÜRÜNDEN KORKMAK
Celal Topkan
Celal Topkan
CUMHURİYET´İN GELDİĞİ NOKTA VE SORUMLUSU KİM?
ALİ TAŞ ADN.
ALİ TAŞ ADN.
“YAŞAMAYA GEÇ KALDIM”(*)
Av.Cemil DENLİ
Av.Cemil DENLİ
ATATÜRK 30 AĞUSTOS´U ANLATIYOR
Saniye Akay Demirel
Saniye Akay Demirel
´Beni kör kuyularda merdivensiz bıraktın Denizler ortasında bak yelkensiz bıraktın.´
İlhan ALPER
İlhan ALPER
HÜLYA ŞENKUL VE EDEBİYAT
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Bereketli Hilal
Cihat OVALI-SPOR YORUM-PANORAMA
Cihat OVALI-SPOR YORUM-PANORAMA
PUANIN İYİSİ KÖTÜSÜ OLMAZ
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
DİŞLİ KEMAL
Adil OKAY
Adil OKAY
ADİL OKAY YAZDI: “ZAMANA ADANMIŞ YÜZLERİMİZ”*
Özcan İNCEOĞLU
Özcan İNCEOĞLU
ADANASPOR EVİNDE BOLU´YU AĞIRLIYOR
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
ADANASPOR BU KENTİN ASİL DURUŞUDUR
Süreyya KÖLE - YANSIMALAR
Süreyya KÖLE - YANSIMALAR
ÜZÜNTÜYE CEZA
Tufan ALPAT-EMEKLİ HAKİM
Tufan ALPAT-EMEKLİ HAKİM
RÜYAM VE YAŞADIĞIMIZ GERÇEKLER
Hüseyin ÖZBEK
Hüseyin ÖZBEK
PREVEZE Mİ İNEBAHTI MI
Ahmet YAHŞİ
Ahmet YAHŞİ
SEÇİM RENKLİ GEÇİYOR
Düşler Düşünceler-Tekgül Arı
Düşler Düşünceler-Tekgül Arı
Okur Hareketi
Birgül Ayman GÜLER
Birgül Ayman GÜLER
AKP´NİN ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ KOMİSYONDA ELE ALINIRKEN, “REJİM DÖNÜŞTÜRÜLÜYOR” ELEŞTİRİLERİ SÜRÜYOR
TANSEL ÇÖLAŞAN
TANSEL ÇÖLAŞAN
Sevgili dostlar merhaba,
GÖKTEN GELEN-BASRİ GÖK
GÖKTEN GELEN-BASRİ GÖK
İNSAN HAYATI BU KADAR UCUZ MU?
AZ ve  ÖZ A.AKDAMAR
AZ ve ÖZ A.AKDAMAR
BİRİ ANLATSA!...
AHMET KAYTANCI-GÖKÇEBEL
AHMET KAYTANCI-GÖKÇEBEL
ZELİHA VE ÇOCUKLARI
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Bugün
20 °C
Salı
21 °C
Çarşamba
21 °C
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI

/resimler/2016-2/23/1416139429844.jpg

ADANA`DA NÖBETÇİ ECZANELER

/resimler/2015-5/28/1255038362873.jpg

ADANA İLİ ÖNEMLİ TELEFONLAR

/resimler/2016-3/22/1515302901917.jpg

HAFTANIN PANAROMASI

/resimler/2018-9/10/1040464688482.jpg