Zekai BULUÇ


NEO LİBERALLER, EN ÇOK NEYİ SEVERLER ?


 NEO LİBERALLER , EN ÇOK NEYİ SEVERLER ?

                                                                               

       Özgürlüğün kayıtsız koşulsuz sermayede olmasını severler. Sigortasız ve sendikasız emekçi çalıştırmayı severler ! Birkaç aylık maaşını istemeyip; boynu bükük çalışan emekçilere bayılırlar! Sendika isteyen emekçilere,Washington portakalı sendikacılığı yapan sendikaları önerirler. Bu tür sendikaları istemelerinin tek sebebi,Washington Portakalı sendikacılarıyla  ‘’Al gülüm,ver gülüm! ’’yapıldığı için zevkten dört köşe olurlar !

       İşçinin hakkını gerçekten savunan sendikalara gitmek isteyen işçileri tazminatsız çıkarmak için , iş kanununun ‘’ Ahlaka aykırı hareket’’ maddesini uygulayarak kapı önüne koymaktan pek hazlanırlar ! İşsizliği körüklerler ! Niçin mi ? Ne kadar çok işsizlik olursa ; emekçileri o kadar çok düşük fiyata çalıştırırlar! 

       Emekçileri sigortasız sendikasız ve iş emniyeti sağlamadan çalıştırıp; akşam eve döndüklerinde eşlerine ve çocuklarına hangi vicdanla ve hangi sevgiyle sarılırlar ? Bir türlü anlayamıyorum! 

       Neo liberal abilere ve ablalara sevabına NOT: Üretim için , emek ,sermaye ve hammadde üçlüsü ; üretimin sac ayağıdır! Bu üç sac ayağından birisi olan emek,kırılırsa eğer ; yeşil banknotlarınız ve hammaddelerinizin kıymeti harbiyesi kalmaz! Yeşil banknotlarınız,ancak ithal etle yapılan köfte yemeye ve ithal boyalı gazoz içmeye yarar!  

                                                               *****

       Yakın bir geçmişte bir siyasetçi ‘’ Kamu mallarını babalar gibi satarım ! ‘’ dedi ve sattı! Kamu malları babalar gibi satılınca ; en önce babalar işsiz kaldı ! Bir insan kendisine yapılmasını istemediği şeylerin başkasına da yapılmasını istememeli ! İşsiz babaların , babalar günü mü kutlanırmış ? Ben elindeki 10 kilo bulgurun 4 kilosunu Tekalif-i Milliye yasası dolayısıyla , Kuvayi Milliyeye veren dedelerin torunu olduğum için ilk gençlik çağımda bile ,seyyar kebapçılardan bir dürüm yaptırıp ,yolda yiyemezdim !

Nedeni mi? Küçük bir çocuk elimdeki kebap dürümünü görünce ,nefsi çeker diye düşünür ve korkardım!

       Evde kalın.

       Sağlıcakla kalın.YAZARLAR

 • Cuma 38 ° / 23 ° Güneşli
 • Cumartesi 38 ° / 22 ° Güneşli
 • Pazar 37 ° / 21 ° Güneşli
 • BIST 100

  1.087%-1,24
 • DOLAR

  7,3808% 0,54
 • EURO

  8,7201% 0,48
 • GRAM ALTIN

  461,61% 0,13
 • Ç. ALTIN

  761,6565% 0,13