MESUT MERTCAN YOK ARTIK
Tarih: 18.9.2017 08:56:00 / 562okunma / 0yorum
Cumali KARATAŞ

   /resimler/2017-9/18/0857153053198.jpg            Mesut Mertcan, tedavi gördüğü Adana Huzurevi´nden sonsuzluğa uğurlandı. Gönül kapılarından serpilen sevgi çiçeklerinin havada savrulduğu son yolculuğundaki dostluk töreniyle unutulmazlar locasındaki yerini o da aldı kuşkusuz. Sevgi halkalarının oluşturduğu dostluk zincirinin bir ucu artık zaman ötesinde. Onu sevgiyle, saygıyla anıyoruz, uğurluyoruz, yüreğimizde kalıcılığını bırakarak. 
Cumali Karataş

Bir yıldız kaydı; Mesut Mertcan... Düştüğü yer Adana Akkapı Mezarlığı´ydı. Son sözleri gibi, günler öncesinden “dipteyim” diye dile getirdiği üzere düşeceği yere düşmüştü artık. Düştüğü yer Adana Akkapı Mezarlığı´ydı. Onu sevgiyle ve saygıyla anıyoruz. Darbe bildirisini de okuyan Mesut Mertcan ekranların şatafatlı zamanlarından Adana Huzurevi´ne kayan bir yıldızdı. Tüm Adana sonyıllarda yoksunluğu yaşanan sanki bir samimiyet sınavına girercesine onunla ilgilendi… Sade vatandaştan, sanatçısına, belediye başkanlarına kadar hemşehrilerine ev sahipliği yaptılar…

 *ONA VEDA…

/resimler/2017-9/18/0857599124174.jpgMesut Mertcan çileli bir yaşam yolculuğunun ardından aramızdan ayrıldı. Şeker hastalığı, depresif bozukluk, zona gibi rahatsızlıklarının yanı sıra onun asıl rahatsızlığı bel kayması, belinin sağında solunda birer fıtık olmasıydı. Ayrıca, sağ bacağında damar tıkanıklığı olması nedeniyle yürüyemiyordu. Belden aşağı komple tedavi görmekteydi. 

Her şeye rağmen bir umudu vardı yaşamdan yana… İyi olacaktı, ayağa kalkacaktı, hatta şiir kitabını bile bastıracaktı. Fakat gel gör ki tüm hayallerini bir adım öteye bile götüremedi.

Sonuçta… Her vakti saati gelen gibi onu da kara toprağın bağrına gömdük. Şimdi artık hatıralarının gelgitleriyle dolu bir zaman dalgalanmasında sevgiyle anacağız onu.

           

*MESUT MERTCAN VE ADANA

            Mesut Mertcan, darbe bildirisini de okuyan TRT´nin ünlü spikeri. Ekranların şatafatlı zamanlarından Adana Huzurevi´ne kayan bir yıldız. Tüm Adana onunla ilgilendi… Sade vatandaştan, sanatçısına, belediye başkanlarına kadar hemşehrilerine ev sahipliği yaptılar…

            Mesut Mertcan´la birkaç kez görüşen, röportaj yapan biri olarak, Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin´in kendisini tedavi olabilmesi için Adana Huzurevi´ne getirdiğini söylemişti. Hatta, basından izlediğimiz kadarıyla Soner Çetin tarafından bir de akülü araç armağan edilmişti. Mesut Mertcan, Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar´ında kendisiyle ilgilendiğini ayrıca Büyükşehir´den gelenler olduğunu da söylemişti.  Hatta  birdefasında Zeydan Bey´in telefonunu bana sormuştu. Israrla görüşmek istiyordu. Zekeriya Turan Bayburt´tan rica edip, sonuçsuz bir arama da yapmıştık.   

 /resimler/2017-9/18/0859019437901.jpg           Birkaç kez görüşsek, onunla ilgili güncem olsa da, daha çok ilgilenmeye zamanımız olmamıştı doğrusu… Sigarayı bırakmıyordu, ben de ona bir defasında istemeye istemeye bir paket sigara almıştım. Fakat ondan öte içki sorunu vardı… Devamlı yanında taşıyordu. Hatta kendisini odasından alıp bahçeye çıkardığım bir gün merakla odasına geri dönmek zorunda  kalmıştık… Çıkış kapısına doğru yürürken sağ elini sol böğrüne atıp “Allahh!”.. demişti. Bir şey mi oldu diye kaygılanmıştım. “İçki…” demişti. Odasına dönüp, plastik şişenin içerisinde bulunan içkiyi almıştık. Sanırım boğmaydı bu.

            Kendisine:

            -Mesut abi içkiyi bıraksann…” dediğimde şu yanıtı vermişti bana:

            -Kime ne zararım varr?..

            Doğru… Zararı kendineydi.  

            İnşallah iyileşirsiniz, ümit var sanıyorum iyiye gidiyorsunuz… diyerek ona moral vermeye çalıştığımda “Gayet tabii… Allah´tan ümit kesilmez.” demişti. İleriye dönük tasarılarınız var mıdır? dediğimde de “Var, hepsi kafamda ama. İnşallah iyi olduktan sonra düşüneceğim onları, önce sağlık.” demişti.

O sağlık arıyordu, iyileşmeyi umuyordu. Daha başka şiirler belki, hikâyeler yazacaktı… Kitap, cd çıkaracaktı; onu sevenleri dizeleriyle selamlayacaktı.

            Huzurevinde durağan, sakin bir yaşamı vardı. Bahçede kahve içip güneşleniyordu. Türküleri dinliyor ama söyleyemiyordu. Ayrıca, Türkçenin usta söylemcisi Mesut Mertcan iyi bir edebi kitap okuruydu da…

Sevenleri, dostları yalnız bırakmıyordu. Çocukları, torunları Ankara´dan geliyordu. Mersin´den gelenleri de vardı. Tanıyan, tanımayan geliyordu onu ziyarete.

             Günümüz spikerleri için, “İyi arkadaşlar var. Fakat kamera hem arkadaş hem de korkunç bir canavardır. Onun karşısında iyi davranmak lazım. Bu nedenle bazı arkadaşların çok çalışmaları lazım…” uyarısında bulunmuştu.

            Beni en çok üzen,  “Oluyor, oluyor…” demesiydi. Bunu, “Dönüp baktığınızda o günleri arıyor musunuz?” Şeklindeki soruma yanıt olarak vermişti.

 

/resimler/2017-9/18/0859312250974.jpg*SUNUCU MESUT MERTCAN     

            Okuldaki bir etkinliğin sunucusu gelmediği için sahneye itilen Mesut Mertcan sunuculuğunu Beyaz Saray´dan pavyon ve gazinolara kadar taşıyarak sunucu olmuştu…

            Mesut Mertcan Bebekli Kilise´nin yukarılarındaki bir çıkmaz sokakta büyüyor. Evlerinin balkon duvarlarının delikli tuğlalarına taktığı hortumu mikrofon gibi kullanması geleceğinin işaretlerini veriyor. Adana Erkek Lisesi´ndeki bir etkinlikte de sunucunun yokluğu nedeniyle sahneye itilince, Türkiye´nin önemli sunuculuğuna giden yolun başını yakalamış oluyor. Devamında pavyon, gazino gibi yerlerde sürdürüyor sunuculuğunu. Edip abinin (Akbayram) anlattığına göre, Edip Akbayram ve Hasan Bora´yla birlikte, üçü Beyaz Saray´da program yaptıkları sıralarda bir türkücü, bir sunucu ve bir organizatör olarak üçünün de hayallerinin buluştuğu yer meşhur olmakmış. Üç samimi arkadaş, üç can dost, üçünün de gözlerinde kalmıyor meşhur olmak sevdası… Edip Akbayram, bazı besteleri de olan  çok özel bir ses sanatçısı oluyor, Mesut Mertcan Türkiye´nin önemli bir sunucusu, Hasan Bora ise ünlü bir organizatör.

            Sonuçta…

Edip Akbayram ve Hasan Bora´yla birlikte Seyhan Baraj´ının sularına bakarak çorba içtiği günlerden TRT´nin önemli bir sunuculuğuna yükselmişti. Kimlerle çalışmamıştı ki?.. Ziya Taşkent, Güneri Tecer, İsmet Nedim, Beyaz Kelebekler gibi zamanın ünlü sanatçılarıyla ve gruplarıyla programlar yapmıştı. 

            Hasan Bora onu İstanbul´a götürmüştü... Hasan Bora´nın kanalıyla İstanbul´da tanıştığı Beyaz Kelebekler´le Taşlık Gazinosu´ndaki programlarında sahne alıyor. Sunduğu ilk assolist Behiye Aksoy oluyor. Daha sonra, Fahretttin Aslan´ın Maksim Gazinosu´nda çalışıyor. Kışın Maksim´de, yazın da Taşlık´ta programlar yapıyor. Bir süre sonra Adana´ya dönüp, Beyaz Saray´da çalışmasının ardından Mesut Mertcan şöhrete giden yolu tırmanmayı sürdürüyor.

*MESUT MERTCAN´IN TRT YILLARI

            Mesut Mertcan´ın TRT yılları 1974-1987 yılları arasında yaşanıyor…

            1974 yılında açılan TRT sınavını kazanarak TRT Erzurum Radyosu´na spiker olarak giriyor. 1975 yılında geçici /resimler/2017-9/18/0859599751535.jpggörevle gittiği TRT Ankara Radyosu´na daha sonra ataması yapılıyor. 1975 yılı başında TRT´nin kurum içi açtığı bir sınavı daha kazanarak TRT Haber Merkezi´ne giriyor. 1976´da televizyon spikerliğine geçiyor; Can Akbel ile birlikte “Güne Bakış”ı sunmaya başlıyorlar. Altı ay kadar sonra ise yine kurum içi yapılan bir sınavı daha kazanarak, Zafer Cilasun´un ölümünden sonra Ana Haber Spikeri oluyor.

Mesut Mertcan, 1981´de TRT´den istifa ediyor. 1982 yılında TRT´nin çağırması üzerine yeniden TRT´ye dönerek, Ana Haber Spikeri olarak görev yapmayı sürdürüyor. 1987 yılında yeniden istifa ederek Sosyal Halkçı Parti´den (SHP) Adana Milletvekili adayı olsa da seçilemiyor.

Ahmet Özel ile Cem Uzan tarafından 1989 yılında kurulan ve Türkiye´nin ilk özel televizyonu olan Star TV´de görev almaya başlıyor daha sonra. Ahmet Özal Star TV´den ayrılıp Kanal 6´yı kurduğunda da (1992-2007) orda spikerlik yapmaya başlıyor. Daha sonra da, Ulusal Kanal´ın yanı sıra çeşitli televizyonlarda spikerlik yapmayı sürdürüyor.  Bu dönemde bazı ajanslarda reklam spikerliği de yapıyor.

*12 EYLÜL SPİKERİ

Mesut Mertcan,12 Eylül bildirisini sunduğu için “12 Eylül spikeri” olarak da anılıyor…  

Aradan geçen 36 yıl sonra kendisi o geceyi bize şöyle anlatır:

“Korkuyla karışık bir heyecan vardı. Sudan çıkmış bir balık gibiydim… Gece saat 24´e geliyordu. Evimin kapısı çalındı. Gelen, Televizyon Haberler Müdürü Özden Vardar´dı. Genel Müdür Doğan Kasaroğlu ile birlikte bir toplantı halinde olduklarını söyledi. Kadrolarla ilgili bir görüşmeymiş. Benim istendiğimi söyledi. Dışarıda bir askeri araç bekliyordu; bindim. Bir yüzbaşı ile bir binbaşı önde oturuyorlardı. En arkada da silahlı iki er vardı. Bir anlam veremedim. Herhalde dedim kendi kendime nöbet değişiminden geliyorlar.  Fikret Küpeli Paşa (ki kendisiyle tanışıklığım vardı.) “Hoş geldin Mesut” dedi. Oraya gelme nedenimi açıkladı. Türk Silahlı Kuvvetleri yönetime el koymuş ve bildiriyi ben okuyacakmışım. Daha sonra Ankara Radyosu´na gittik. Binanın çevresi tanklar, zırhlı araçlar ve askerlerle çevriliydi. Bense şaşkın ördek gibi olmuştum. Komutanlar hepimize çok iyi davranıyorlardı. Saat dörde beş kala bildiriyi okumaya başladım. İçimdeki korku göğsümde adeta kol geziyordu. Saat dokuza kadar değişen aralıklarla bildiriyi okudum. Saat dokuzda devamlılık spikeri gelince haber merkezine döndüm. Sokaklar ıssız ve sessizdi. Yalnızca tanklar ve askerler vardı.”    

Mesut Mertcan meslek yaşamı boyunca birçok ödüller ve plaketler alır…

/resimler/2017-9/18/0900223345795.jpgGünaydın Gazetesi tarafından açılan, halkın oylarıyla belirlenen bir yarışma sonucunda Yılın En İyi Haber Spikeri (1977) seçilir. Sosyal Halkçı Parti´den milletvekili adayı olduğunda ise seçilemez.  

*SANAT VE MERTCAN

Mesut Mertcan şiir, öykü ve tiyatroyla ilgileniyor... Şiir ve mizahi öyküleri vardı. Şiirlerine genelde hiç tarih koymadığını söylüyordu; Milattan sonra bilmem kaç….” diye geçiş tiriyordu.  Ayrıca tiyatroya da ilgi duyuyor. Altmışlı yılların sonuna doğru Bünyamin Satanoğlu, Zeki Göker, Ali Özgentük ve Ercan Kont gibi tiyatrocularla birlikte “Adana Gençlik Tiyatrosu”nu kurmuşlar.  Doksanlı yıllarda ise bir şiir CD´si çıkarmış. CD´de, diğer şairlerin yanı sıra kendisinsin de iki şiiri yer almıştı. Mizah öykülerini Şair Ümit Yaşar Oğuzcan, Müjdat Gezen beğenmiş.  Bir arkadaşına verince de hepsi kaybolmuş. İşte kendisinin “Bir kitaplık kadar…” dediği şiirleri vardı. Şiirlerinin bir yayınevi tarafından kitap olarak çıkarılmasını istiyordu. ve bana, “…Bir kitap çıkarmak istiyorum. Sağlam bir yayınevi olursa çıkarırım.” Demesi üzerine arayışa geçmiştik. Yerel yönetimler dahil bir-iki yerle görüşmelerimiz olmuştu. O, şiir kitabından bir şeyler de kazanmak istiyordu. Şiiri de merak konusuydu tabii ki… Bir şiirini gördüğümde de fena bir şiir kumaşı olmadığına karar vermiştim. Bir şeyler yapılabilirdi de Mesut Bey´in bu şiir kitabı konusunu parasal bir tasarruf olarak değerlendirmek istemesi vardı. Bu durumda da iş daha zorlaşıyordu. Bunun dışında Mesut Mertcan´ın hayatını kapsayan bir kitap da düşünmüştük. Fakat o konuya da parasal olarak yaklaştığından dolayı herhangi bir gelişme olmadı. Diğer şiirlerini alamadığım gibi, onunla ilgili bilgi ve belgeleri almak mümkün olmadı. Sadece, tuttuğum günlükte onunla ilgili 3-5 sayfa yer aldı. Mesut Mertcan´ın iyi olduğunda bu konulara el atmak istiyordu. Bu da olası olmadı.

            Mesut Mertcan´ı Adana Huzurevi´nde birkaç kez ziyaret ettim… Hiç unutmam, bir seferinde akülü arabasını alarak Huzurevi bahçesine çıktığımızda, sağ elini böğrüne attığı an derin bir “Allahh…” çekmişti. Bayağı kaygılanmıştım bir şey mi oldu diye. Meğer içkisini unutmuş… Dönüp aldık küçük plastik şişedeki berrak sıvıyı. Galiba boğmaydı.  

              Onun yüreği, sesi, dili ve Türkçesi gibi şiiri de güzeldi. Mesut Mertcan tek şiirle kendini ortaya koyabilen bir kalemdi… İnsancıl, toplumsal, gerçekçi, yalın ve lirik bir şiirselliği vardı dizelerinin…

Sağlıklar dileyerek yanından ayrılırken, paylaştığımız şiirin dizeleri anımsanabilecek türdendi…    

            BİZDEN BİRİLERİ

            Bir Ali, bir Mehmet, bir Fatma bacı vardı oy

            Tenleri kavruk kavruk

            Elleri nasır nasır

            Yürekleri çelik çelik

            Bizden birileri vardı.

            Umutları vardı ak duygularında

            Çocukları vardı başak boyunda…

İbram pabuç ister

Zeynep okul ister

Hakkını ister bizden birileri

Elde kazma kürek

Çıkında soğan ekmek

Ezilmişliği yaşarlar türkülerinde

Oy anam anam oy.

MesutMertcan

 ***MESUT MERTCAN***   

            15 Eylül 1946 tarihinde Adana´nın Tepebağ mahallesinde doğdu. Babası Salih Bey, şimdi adı değişen ve kardeşleri tarafından işletilen Vatan Gazozu işletmecisiydi. 10 çocuklu bir ailede büyüdü. Babasının ilk eşinden olan tek çocuğuydu. Tepebağ İlkokulu, Çukurova Koleji ve İstanbul Levent Koleji´nde öğrenimine devam etti. Daha sonra babasının ekonomik durumunun bozulmasının üzerine bir yıl Adana Erkek Lisesi´nde öğrenimini sürdürdü. Ardından, Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi İngilizce Bölümü´nü bitirmeden 2. sınıfından ayrıldı. Piyade olarak alındığı askerliğini Edremit Orduevi´nde sunucu olarak tamamladı. Askerlik sonrası çocuklarının annesi Aysel Hanım ile evlenen (1973) ve daha sonra da ayrılan Mesut Mertcan´ın iki çocuğu bulunmakta olup, büyük oğlu Ziraat Mühendisi, küçük oğlu ise özel bir firmada çalışmaktadır. Uzun yıllar TRT, Star TV ve Kanal 6 ve Ulusal Kanal başta olmak üzere birçok televizyon kanallarında ve reklam ajanslarında spikerlik yapan Mesut Mertcan 2014 yılında rahatsızlandı. Adana Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin´in ilgilenerek Adana´ya getirmesi üzerine Huzurevi´nde misafir edilen Mesut Mertcan´ın tedavisi de devam etmektedir.  

Türkiye´nin önemli spikerlerinden biri olan Mesut Mertcan´ın TRT hayatı 1974 yılında sınavını kazandığı TRT Erzurum Radyosu´na sunucu olarak girmesiyle başladı. 1975 yılında geçici görevle gittiği TRT Ankara Radyosu´na tayini çıktı.  1975 yılı başında TRT´nin kurum içi açtığı bir sınavı daha kazanarak TRT Haber Merkezi´ne girdi. 1976´da televizyon spikerliğine geçti; Can Akbel ile birlikte “Güne Bakış”ı sunmaya başladılar. Altı ay kadar sonra ise yine kurum içi yapılan bir sınav sonucu Zafer Cilasun´un ölümünden sonra ana haber spikeri oldu.

            İlk ödülü 1977 yılında Günaydın Gazetesi tarafından açılan, halkın oylarıyla belirlenen  bir yarışma sonucunda Yılın En İyi Haber Spikeri (1977) seçilerek kazandı. 1981´de  TRT´den istifa etti; 1982 yılında göreve çağrılması üzerine yeniden TRT´ye dönerek ana haber spikeri olarak görevine devam etti. 1987 yılında yeniden istifa ederek Sosyal Halkçı Parti´den (SHP) Adana Milletvekili adayı olsa da seçilemedi. Daha sonra çeşitli ajanslarda reklam spikerliği yapmaya başladı. Ahmet Özel ile Cem Uzan tarafından Türkiye´nin ilk özel televizyonu olarak kurulan (1 Mart 1989) Star televizyonuna davet edilmesi üzerine spiker olarak görev yapmaya başladı. Ahmet Özal Star TV´den ayrılıp Kanal 6´yı kurduğunda ise görev verilmesi üzerine Kanal-6´da spikerlik yapmaya başladı (4 Ekim 1992-10 Mayıs 2007).  Kanal-6 sonrasında Ulusal Kanal´da bir süre spiker olarak görev yapan Mesut Mertcan daha sonra da çeşitli televizyonlarda spikerliğini sürdürdü.

Anahtar Kelimeler: MESUT, MERTCAN, ARTIK
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
LİSE DERGİLERİ (04 Eylül 2018 - Salı)
sanat gündemi (26 Temmuz 2018 - Perşembe)
sanat gündemi (13 Temmuz 2018 - Cuma)
GEZİ NOTU (10 Temmuz 2018 - Salı)
FOLKLOR VE TÜRKÜ USTASI AZİZ ÇELİK (28 Mayıs 2018 - Pazartesi)
ALTIN SES VEDAT ÇETİNKAYA (21 Mayıs 2018 - Pazartesi)
BESTEKÂR-YAPIMCI FIRAT GEN´LE KONUŞTUK (14 Mayıs 2018 - Pazartesi)
İLTER BİR SÖZ YAZARI YEŞİLAY… (23 Nisan 2018 - Pazartesi)
BİR BESTEKÂRIN ŞİİRSEL İTİRAFLARI (16 Nisan 2018 - Pazartesi)
NECMİ ÖZDEMİR´LE MÜZİK KONUŞTUK (16 Nisan 2018 - Pazartesi)
ŞİİRDEN ROMANA ŞARKI SÖZÜ (01 Nisan 2018 - Pazar)
ALİM İNTERNET ÇAĞINDA (19 Mart 2018 - Pazartesi)
ALİM KARNE ALIYOR (12 Mart 2018 - Pazartesi)
ALİM VE HAYVAN DÜŞMANI ÇOCUKLAR (12 Mart 2018 - Pazartesi)
ÇIRAK ALİM (05 Mart 2018 - Pazartesi)
ALİM SİMİT SATIYOR (05 Mart 2018 - Pazartesi)
ALİM VE ÇOCUK KAÇIRANLAR (26 Şubat 2018 - Pazartesi)
ALİM OKULDA (26 Şubat 2018 - Pazartesi)
ALİM KAZA GEÇİRDİ (20 Şubat 2018 - Salı)
ALİM KAYBOLDU (20 Şubat 2018 - Salı)
Çocuk Öyküsü - ALİM KAYBOLDU (13 Şubat 2018 - Salı)
ALİM HASTA (12 Şubat 2018 - Pazartesi)
ŞARKILARA CAN VEREN USTA (29 Ocak 2018 - Pazartesi)
***BİR KÜÇÜK BEYAZ GÜL*** (01 Ocak 2018 - Pazartesi)
YÜZYILIN EYLEMİ “YENİ ADANA” (27 Aralık 2017 - Çarşamba)
AHMET REMZİ DESTANI (27 Aralık 2017 - Çarşamba)
***GÜNEŞ, YAĞMUR VE RÜZGÂR*** (18 Aralık 2017 - Pazartesi)
“İSTANBUL, İSTANBULL” (18 Aralık 2017 - Pazartesi)
Çocuk Öyküsü***DÜNYAYA KÜSEN GÜNEŞ*** (27 Kasım 2017 - Pazartesi)
çocuk öyküsü ***HAYLAZ BULUT*** (20 Kasım 2017 - Pazartesi)
“Çukurova´dan Sesler” 5-6 (13 Kasım 2017 - Pazartesi)
***GÜNEŞ, YAĞMUR VE RÜZGÂR*** (06 Kasım 2017 - Pazartesi)
“Çukurova´dan Sesler” 5-6 (30 Ekim 2017 - Pazartesi)
“ÇUKUROVA´DAN SESLER”-4 (25 Ekim 2017 - Çarşamba)
Çocuk Öyküleri (16 Ekim 2017 - Pazartesi)
BİR FOLKLOR AĞIDI (09 Ekim 2017 - Pazartesi)
MUZAFFER İZGÜ´NÜN ARDINDAN (03 Ekim 2017 - Salı)
ALİLİMONCU´YA VEDA (25 Eylül 2017 - Pazartesi)
GÜNEYDE YAPRAK DÖKÜMÜ (11 Eylül 2017 - Pazartesi)
***ÖKSÜZ MARTILAR*** (06 Eylül 2017 - Çarşamba)
Çocuk Hikâyeleri (06 Eylül 2017 - Çarşamba)
SELAHATTİN SARIKAYA ANILAR (17 Ağustos 2017 - Perşembe)
USTALARDAN - MUSTAFA KEMAL´İN KAĞNIS (31 Temmuz 2017 - Pazartesi)
60. SANAT YILINDA CAHİT SEYHANLI (18 Haziran 2017 - Pazar)
***SELAHADDİN YANIKSES´LE RÖPORTAJ*** (05 Haziran 2017 - Pazartesi)
ADANA ÖZGENTÜRK´ÜNÜ UNUTMADI (30 Mayıs 2017 - Salı)
*** ASLAN İLE KARTAL *** (15 Mayıs 2017 - Pazartesi)
Çocuk öyküleri (02 Mayıs 2017 - Salı)
ÇUKUROVA VE TRT´NİN ONURU SUAT YILDIRIM (17 Nisan 2017 - Pazartesi)
SANAT SAYFASI YILLIĞI 2016-2017 24. YIL (03 Nisan 2017 - Pazartesi)
ADANA´DAN BİR BİLGE ÖZGEN GEÇTİ (31 Ocak 2017 - Salı)
*** AHMET REMZİ DESTANI *** (02 Ocak 2017 - Pazartesi)
“SEVENLER ANLAR” NEYZEN BESTEKÂRI (19 Aralık 2016 - Pazartesi)
ADANA´DA BİR MESAM GÜNÜ (05 Aralık 2016 - Pazartesi)
ŞARKININ “OKYANUS”UNDA BİR TALAT ER (24 Ekim 2016 - Pazartesi)
BİR TÜRKÜ USTASI ALİ LİMONCU… (26 Eylül 2016 - Pazartesi)
ABDURRAHMAN KESKİNER İLE RÖPORTAJ (12 Eylül 2016 - Pazartesi)
YAPI MESLEK LİSELİLER BULUŞTU (11 Temmuz 2016 - Pazartesi)
ÇUKUROVA´DA BİR ORHAN PAMUK (26 Haziran 2016 - Pazar)
***DERGİCİ LİSELİLER*** (09 Mayıs 2016 - Pazartesi)
BİR GURBET ÖYKÜSÜ (03 Mayıs 2016 - Salı)
***ERDAL YALÇIN İLE RÖPORTAJ *** (18 Nisan 2016 - Pazartesi)
“RESMİN GÖZYAŞLARI …” (11 Nisan 2016 - Pazartesi)
MESAM´DA BAŞKANLAR DÖNEMİ (28 Mart 2016 - Pazartesi)
DÜNYA ÖYKÜ GÜNÜ KUTLANDI (22 Şubat 2016 - Pazartesi)
ÇOCUKLARA İMZA GÜNÜ (17 Şubat 2016 - Çarşamba)
ÇİÇEKLERİN DİLİYLE BİR BİTKİ SOHBETİ (08 Şubat 2016 - Pazartesi)
PORTRELERİN FOTOĞRAFÇISI ALİŞER AVCI (01 Şubat 2016 - Pazartesi)
ZEKÂYİ GÖKKAYA İLE RÖPORTAJ (26 Ocak 2016 - Salı)
ARİF KESKİNER´İN YAŞAR KEMAL´I (18 Ocak 2016 - Pazartesi)
“ŞİİR HAYATIN BURASINDA” (18 Ocak 2016 - Pazartesi)
ADANA´NIN KURTULUŞU ŞARKIYLA KUTLANDI (11 Ocak 2016 - Pazartesi)
TOROSLAR´DA BOZLAK TEŞEKKÜRÜ (09 Kasım 2015 - Pazartesi)
RESSAM SUAVİ NUMANOĞLU İLE GÖRÜŞME (02 Kasım 2015 - Pazartesi)
ÖDÜLLERLE ADINI DUYURAN BESTEKÂR (19 Ekim 2015 - Pazartesi)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-10 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-9 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-8 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-7 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-6 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-5 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-4 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-3 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-2 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-1 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
OZAN BİLDİK´LE GÖRÜŞTÜK… (15 Ekim 2015 - Perşembe)
KIBRIS DENİNCE… (07 Ekim 2015 - Çarşamba)
TED´İN SANAT ÇOCUKLARI (07 Ağustos 2015 - Cuma)
Sayfa:
EKONOMİYE BAKIŞ
BAŞYAZI VE GÜNÜN YORUMU Çetin Remzi YÜREGİR
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI
Nurettin ÇELMEOĞLU - BİRAZ GÜL BİRAZ DİKEN
Nurettin ÇELMEOĞLU - BİRAZ GÜL BİRAZ DİKEN
VOLGA´DA 11 GÜN –15
Vahit ŞAHİN
Vahit ŞAHİN
ADANA DEMİRSPOR´A BAŞARILAR DİLERİZ
Cumali KARATAŞ
Cumali KARATAŞ
LİSE DERGİLERİ
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
TEDAŞ´TAN AÇIKLAMA VAR
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
İZMİR´İN DAĞLARINDA ÇİÇEKLER AÇAR
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
MUSTAFA KEMAL´İN 20 EYLÜL 1917 İSYAN RAPORU (MIHTIRASI)
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
BİR MİLYON ÖĞRETMEN BİR MİLYON FİKİR VE ÖĞRETMENLERİN KARARA KATILMASININ SONUÇLARI
Ahmet ERDOĞDU
Ahmet ERDOĞDU
YENİ ADANA GAZETESİNİN KUVAYI MİLLİYE RUHUYLA 100. YILI
KONUK YAZAR
KONUK YAZAR
Dost acı söyler sayın Kılıçdaroğlu
Ahmet DUMAN
Ahmet DUMAN
Bu, İlk Rahip Değil.
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
SAVCI DOĞAN ÖZ´Ü SAYGIYLA ANARKEN...
M. Ziya YERGÖK
M. Ziya YERGÖK
SAHADAN GÖZLEMLER: HAYIR YÖNÜNDE
Cezmi DOĞANER
Cezmi DOĞANER
MAHATAMA GANDİ´DEN DERS
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
EKONOMİ YÖNETİMİNİN SORUMLULUĞU ARTIYOR!
Prof. Dr. Özer OZANKAYA
Prof. Dr. Özer OZANKAYA
9 EYLÜL ZAFERİ GÜNÜNDE ULUS YÖNETİCİLERİ İÇİN STRATEJİ DERSİ!
Zekai BULUÇ
Zekai BULUÇ
HASTA VELİNİMETİMİZDİR !
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
ABD´yi Yerli Malı ile Protesto Etmek Yerine Beyin Göçünü Engellemek ve Bilimin Öngörüsü ile Geleceği Kurmak Gerekir
OKUR KÖŞESİ
OKUR KÖŞESİ
BAYRAM MI GELMİŞ?
Ata Ali Alp
Ata Ali Alp
AŞK ÜZERİNE DİPNOTLAR-3
1923 YENİDEN - Ercan AKARPINAR
1923 YENİDEN - Ercan AKARPINAR
İDLİP
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
EKONOMİK KRİZ Mİ ASİMETRİK SAVAŞ MI?
Orhan ÖZDEMİR -OBRUK
Orhan ÖZDEMİR -OBRUK
KENDİ KÜLTÜRÜNDEN KORKMAK
Celal Topkan
Celal Topkan
CUMHURİYET´İN GELDİĞİ NOKTA VE SORUMLUSU KİM?
ALİ TAŞ ADN.
ALİ TAŞ ADN.
“YAŞAMAYA GEÇ KALDIM”(*)
Av.Cemil DENLİ
Av.Cemil DENLİ
ATATÜRK 30 AĞUSTOS´U ANLATIYOR
Saniye Akay Demirel
Saniye Akay Demirel
´Beni kör kuyularda merdivensiz bıraktın Denizler ortasında bak yelkensiz bıraktın.´
İlhan ALPER
İlhan ALPER
HÜLYA ŞENKUL VE EDEBİYAT
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Bereketli Hilal
Cihat OVALI-SPOR YORUM-PANORAMA
Cihat OVALI-SPOR YORUM-PANORAMA
PUANIN İYİSİ KÖTÜSÜ OLMAZ
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
DİŞLİ KEMAL
Adil OKAY
Adil OKAY
ADİL OKAY YAZDI: “ZAMANA ADANMIŞ YÜZLERİMİZ”*
Özcan İNCEOĞLU
Özcan İNCEOĞLU
ADANASPOR EVİNDE BOLU´YU AĞIRLIYOR
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
ADANASPOR BU KENTİN ASİL DURUŞUDUR
Süreyya KÖLE - YANSIMALAR
Süreyya KÖLE - YANSIMALAR
ÜZÜNTÜYE CEZA
Tufan ALPAT-EMEKLİ HAKİM
Tufan ALPAT-EMEKLİ HAKİM
RÜYAM VE YAŞADIĞIMIZ GERÇEKLER
Hüseyin ÖZBEK
Hüseyin ÖZBEK
PREVEZE Mİ İNEBAHTI MI
Ahmet YAHŞİ
Ahmet YAHŞİ
SEÇİM RENKLİ GEÇİYOR
Düşler Düşünceler-Tekgül Arı
Düşler Düşünceler-Tekgül Arı
Okur Hareketi
Birgül Ayman GÜLER
Birgül Ayman GÜLER
AKP´NİN ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ KOMİSYONDA ELE ALINIRKEN, “REJİM DÖNÜŞTÜRÜLÜYOR” ELEŞTİRİLERİ SÜRÜYOR
TANSEL ÇÖLAŞAN
TANSEL ÇÖLAŞAN
Sevgili dostlar merhaba,
GÖKTEN GELEN-BASRİ GÖK
GÖKTEN GELEN-BASRİ GÖK
İNSAN HAYATI BU KADAR UCUZ MU?
AZ ve  ÖZ A.AKDAMAR
AZ ve ÖZ A.AKDAMAR
BİRİ ANLATSA!...
AHMET KAYTANCI-GÖKÇEBEL
AHMET KAYTANCI-GÖKÇEBEL
ZELİHA VE ÇOCUKLARI
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Bugün
20 °C
Salı
21 °C
Çarşamba
21 °C
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI

/resimler/2016-2/23/1416139429844.jpg

ADANA`DA NÖBETÇİ ECZANELER

/resimler/2015-5/28/1255038362873.jpg

ADANA İLİ ÖNEMLİ TELEFONLAR

/resimler/2016-3/22/1515302901917.jpg

HAFTANIN PANAROMASI

/resimler/2018-9/10/1040464688482.jpg