İlhan ALPER


MERHABA ADANASPOR


         Yıllar önce futbol oynayıp futbol yazıları yazan biri için, hele ki koyu bir kent milliyetçisi ise kolay değildir şimdi oturup da Adanaspor için yazmamak? Biz de bir yazı yazalım hele bakalım dedik; yüreklerin coşkusunu yüreğimize ekleyerek biraz. .

         Her zaman deriz, düşünürüz?  Bir şehrin gündemde kalması biraz da özelliklerinin markalaşması vs.. olgularla olur. Toplumsal sevgi ve paylaşımı da arttırır varsın her ne kadar futbol-afyon bağlantısı kuran bakış açıları olsa da.

         Adanaspor için de böyle bu, Demirspor için de?. Aslında ikisi de bu kentin birer simgesi olan ve tarihi geçmişleri, başarıları, Türk futbolunda simge futbolcuları olan kent takımlarımızın özlenen başarılar içinde olması çok olumlu bir şey. Sonra Adana farklı bir şehirdir, şimdi çok daha farklı bir şehir oldu? İç göç alan Adana, Türkiye´nin işsizlik ve banka borçlusunun en çok olduğu bir Adana, son yıllarda Suriyeli göçmenlerin de gelmesiyle  çok daha farklı bir şehir oldu ve bu şehirde 40-50 yıl önceki sanayi ve fabrikaların artık olmadığı da bilinen bir gerçek. Bu durumda futbol ne yapar? Bir şey yapmaz demeyin?  Hiç değilse kente bir hareket getirir; karamsar hava dağılır; küçük esnafının sportif ticaretten payına düşeni almasını sağlar; kentin olumsuzluklarına dikkat çeker, çözüm üretilmesini kolaylaştırır..

      Şimdi bakınız, küçük esnaf falan deyince belki dudak bükeniniz olmuştur; zabıtalardan köşe bucak kaçanların da içinde olduğu bu kent insanın bulunduğu yerden hayata insancıl ve toplumsal açıdan bakmayan bir insanın dudak bükmekten başka da yapacak bir şeyi yoktur, olamaz da...

         Sonra bakıyorsunuz; Bursa´nın, Gaiantep´in, Trabzon´un, Kasımpaşa semtinin futbol takımları var süper ligde. Koskoca Adana´nın bir tane takımı yok. Neden olmasın. Bir de olsun, iki de.

          Bu nedenle? Adanaspor´un son haftalardaki yenilgisiz galibiyetleriyle puan cetvelinin üst sıralarına doğru bir depara kalkmasının oldukça güzel ve memnun edici bir yükseliş olduğunu söyleyebiliriz.

         Füze Selamileri, Kartal Yaşar´ları, Diş Hasan´ları, Fatih Terimleri, Reşit´leri, Miliç´leri, Velkoviç´leri bağrına basan bu şehir, daha nice yerli yabancı futbolcuları bereketli sofrasında konuk etmenin haklı gururunu yaşayacaktır.

         Gönlümüz senden yanadır Adanaspor?  Adanaspor´lusu, Demirsporlusu tek yürek olmuş seni süper lige uğurlamanın gururunu yaşamaktadır. Senin de onları hiçbir zaman etmeyecek bir güç ve performans içinde olduğunu biliyoruz. Dileriz ki, playoff karşılaşmaları sonucu Demirspor´u da orda göreceğimiz çifte sevinç yaşanabilsin.



YAZARLAR

 • Perşembe 27 °C / 19 °C Güneşli
 • Cuma 27 °C / 20 °C Güneşli
 • Cumartesi 27 °C / 20 °C Gök gürültülü sağanak yağış
 • BIST 100

  101.930%0,00
 • DOLAR

  5,6858% 0,15
 • EURO

  6,2846% 0,34
 • GRAM ALTIN

  272,42% -1,04
 • ÇEYREK ALTIN

  449,493% -1,04