Vahit ŞAHİN


KİM DOĞRULARI SÖYLEMİYOR?


Gazetecilerin dokunulmazlık zırhı olmadığı için yazımızı başlığını ?Kim yalan söylüyor? yerine, ?kim doğruları söylemiyor? demek zorunda kalıyoruz.

Anayasa değişikliği referandumuna sayılı günler kala gündemde olan konu Cumhurbaşkanının TBMM´yi feshetme yetkisi var mı yok mu? Sayın Cumhurbaşkanı çıktığı TV programlarında ?yok? diyor ve iddiayı ortaya atanları ?yalancı? olmakla, ?yalan söylemekle? suçluyor. Rakipleri ise ?var? diyorlar.

Daha önce bir kez okuduğum T:C. Anayasa Değişikliği teklifini bir daha gözden geçirdim. Vallahi de billahi de Cumhurbaşkanı ?doğru? söylüyor.

13. maddedeki bu teklifin yani Anayasa´nın 116. Maddesinin H.bendinde ikinci paragrafı aynen şöyle:

?Cumhurbaşkanının seçimlerin yenilenmesine karar vermesi halinde TBMM genel seçimi ile Cumhurbaşkanlığı seçimi ile birlikte yapılır?  ve devam ediyor. O da seçimlerin yenilenmesine TBMM tarafından karar verilmesi halinde Cumhurbaşkanına üçüncü kez seçime katılmasına olanak sağlanıyor. ?İki dönem seçilir ? maddesi burada deliniyor. Konumuz burası değil tabi.

Maddeyi bir kez daha tekrarlayacak olursak, ?Cumhurbaşkanının seçimlerin yenilenmesine karar vermesi halinde..?

Hani nerede fesih? Öyle bir kelime var mı bu maddede? Yok.

Demek ki Cumhurbaşkanı haklı burada.

Burada bir kelime oyunu arayan varsa tamamen ?zındıktır.?

Türk Dil Kurumu fesihi ki maddede açıklamış. Birincisi hukuk dilinde  ?Verilmiş bir yargıyı kaldırma, bozma."Fesih kararı". İkincisi de ?Dağıtma, dağıtılma "Parlamentonun feshi" şeklindedir.

Demek ki neymiş? Cumhurbaşkanının TBMM´yi fesih yetkisi yokmuş, Cumhurbaşkanı sadece TBMM´yi yenilenmesine karar verebilirmiş?

Kimler yalancı, kimler yalan söylüyor, kim doğruları söylemiyor, buna siz karar verin.

Oyunuzu ona göre kullanın?YAZARLAR

 • Perşembe 27 °C / 19 °C Güneşli
 • Cuma 27 °C / 20 °C Güneşli
 • Cumartesi 27 °C / 20 °C Gök gürültülü sağanak yağış
 • BIST 100

  101.930%0,48
 • DOLAR

  5,6842% 0,12
 • EURO

  6,2751% 0,18
 • GRAM ALTIN

  272,42% -1,04
 • ÇEYREK ALTIN

  449,493% -1,04