KANUN KAÇAKLARINDAN HABER ELEMANI OLURSA
Tarih: 3.5.2016 16:17:24 / 530okunma / 0yorum
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!

Mülki İdare Amiri olarak çalıştığım yıllarda Devletin istihbarat hizmetlerinin işleyişini genelde eleştirmişimdir. Devletin suç işlenmesini önlemek veya işlenmiş ve konusu suç teşkil eden bir olayın faillerini yakalamak için bir takım gizli kanallardan bilgiler toplaması, bunları tasniflemesi ve değerlendirmesi bir zorunluluktur. Hele de teknik bilgi kaynaklarının ve teknik araçların bu günkü kadar gelişmiş olmadığı dönemlerde bu, çok daha zor bir faaliyetti ve insan odaklı olarak yürütülmek zorundaydı.

Bugün bazıları basına da yansımış öyle olaylar vardır ki beceriksizlik ve acziyet abideleri olarak çıkarlar karşımıza. Bir Hırant Dink olayı mesela.  1990´lı yıllardaki JİTEM uygulamaları ve devamı. “Yeşil”in serüvenleri, gibi.

Yetkili kişi ve kuruluşların kanun kaçaklarını haber elemanı olarak kullanmaları yanlıştır ve tarafımdan hep eleştirilmiştir. Öyle olaylar yaşadım ki öncesinde, Diyarbakır vali yardımcısı iken valilerimden “bana emniyet ve asayiş hizmetlerini görev olarak vermemelerini” istemek noktasında hissettim kendimi. Hayatının hiçbir döneminde “yapıyormuş gibi davranmayan” rol yapmayan birisi olarak bu işleri üzerime almam halinde başımın belaya gireceğini biliyordum. Buna rağmen bazan kaçınamadığım bağlantılarım da olmamış değildir, bu konularda. Yeri geldiğinde anlatırım.

Bugün iki kanun kaçağı ve onları koruyan güvenlik birimleriyle mücadelemi aktaracağım dilimin döndüğünce. Elazığ´ın Sivrice´sinde yedi kişinin katili olarak arandığı halde bir türlü yakalanamayan idam mahkumu, bilinen son eşkıya Kara Mısto ile Van´ın Özalp´inde aslen İran vatandaşı iken idama mahkum olduğu için Türkiye´ye kaçan haber elemanı Mecid Sucai.

1984–85 yıllarında Elazığ Sivrice ilçesinde kaymakam vekili olarak çalıştım. Genç, azimli, atak, toy ve girişimci. 15 ayda yılların birikimi kangrenleşmiş bazı sorunları “böyle gelmiş böyle gitmez” diyerek çözüme kavuşturdum. Elbette bütün sorunları çözmek mümkün değildi. Nesnesi insan olan bir çalışmanın sorunları biter mi? Birini çözersin, diğeri başlar. Hatta bazan, bir çözümün bizatihi kendisi, başka sorunların sebebi olarak ortaya çıkar. Böyledir bu. ..

ANADOLU´NUN BİLİNEN SON EŞKIYASI: KARA MISTO

İlçede göreve başladıktan bir süre sonra bir sohbette duydum Kara Mısto ismini. Biraz araştırınca aslen Malatya´nın Pütürge ilçesinden olduğunu; Malatya, Elazığ ve Siverek´te zaman içerisinde  yedi kişiyi öldürdüğünü ve bu sebeple kanun kaçağı olarak arandığı halde Siverek, Çermik, Çüngüş, Sivrice, Baskil, Pütürge bölgesinde Elazığ, Malatya, Diyarbakır, Şanlıurfa illerinin kesişme noktasında kırk yıldır kaçak olarak yaşadığını; bu dört ilden herhangi birisinde sıkıştırıldığında, Fırat nehrini lastik sandallarla geçerek diğer bir ile geçtiğini ve böylece takipten kurtulduğunu öğrendim. O günlerde Karakaya Barajı henüz inşa halindeydi. Kara Mısto son dönemde daha çok Sivrice´nin Pütürge´ye bakan güneyindeki Fırat kenarında bulunan Doğanbağ ve Çevrimtaş köylerinde yaşamaktaydı. Bu köylerin halkı Türk kökenli olup sakin, kendi halinde, kimseye zararı olmayan gariban insanlardı.

Doğanbağ köyünün adı geçince Kara Mısto adını hatırladım. Kendisi aslen bu köyden, şimdi mülki idare amiri (İstanbul Vali Yardımcısı), devrem Faruk Eraslan  fakültede okurken aynı yurtta ve aynı odada kalırdık. Bir gün o bahsetmişti Kara Mısto´dan, “çağdaş eşkıya” diye. Kırk yıldır kanun kaçağı olup bir türlü yakalanmaz ve kimse de ona karşı aykırı davranışta bulunamaz, onu ispiyonlayamaz. Bilirler ki “onun Devlet´te adamı vardır, ispiyonlayan cezasını görür!”

İlçe Jandarma komutanına sorduğumda, kabul etmedi böyle birinin ilçe sınırları içerisinde yaşadığını.  –“Bundan on-onbeş yıl önce bizim güney köylerimizde yaşamış, ama şimdi yok, terketmiş bu yöreyi,” dedi.

Köy muhtarları, önceleri tedirgin oldular, şahsımı tanımadıklarından, bana güvenleri de henüz oluşmadığından, kaçamak cevaplar verdiler. –“Duyuyoruz, zaman zaman komşu köylere gelir gidermiş ama biz görmedik. Bizim köye gelmez o !” gibi cevaplar verdiler. Zamanla halk ve muhtarlar beni daha yakından tanıdıkça, gözü kara ve olayların üzerine giden yapımı gördükçe, daha samimi davranmaya başladılar.

Anladığım kadarıyla, son yıllarda Kara Mısto Sivrice´nin Çevrimtaş ve Doğanbağ köylerini mesken tutmuştu. Siverek´te çocuklarının yanında bulunan iki karısından birini de yanına getirmiş, burada ahbaplık geliştirdiği bazı insanların evlerinde kalmaktaydı. Önceleri yağız atlı, çifte silahlı gezen Mısto, köylere yol yapılıp ulaşım kolaylaştıktan sonra artık şov yapmıyor, çok fazla ortalıkta gözükmüyordu. Yaşı da ilerlemişti. İnsanların arasındaki dargınlıkların giderilmesinde, kız istemelerde ve benzeri hallerde aracılık yapıyor; kötü huy ve davranışlardan sakınıyordu. Ama bir gün bir yanlış yaptı ve bu olay bana kadar ulaştı.

16-17 yaşlarında bir kız çocuğu, komşu köyden 40-45 yaşlarında eşi ölmüş biri tarafından evlenmek üzere babasından istenmişti. Kız tarafı bu talebi reddetti. İsteyen adam Kara Mısto´yu aracı koydu. Kız babası Kara Mısto´yu karşısına almamak için kabul etti kızının evliliğini. Ama kız bir türlü razı gelmiyordu. Durumu Elazığ´da bulunan akrabalarına ulaştırdı. Kızın Elazığ´da yaşayan ağabeyi de bu evliliğe karşı çıktı. Kız ağabeyinin yanına taşındı. Kara Mısto bu olayı kendisine karşı büyük saygısızlık sayıp, kızın babasını sıkıştırmaya başladı. Ağabeye de haberler gönderdi, yola gelmesi için.

Genç adam bir gün bana geldi ve olayları anlattı. –“Merak etme ben ilgileneceğim,” dedim. Doğanbağ´ın yetmişine merdiven dayamış muhtarı önceleri reddettiği, Kara Mısto´nun köydeki varlığını, benim Faruk Eraslan´la arkadaşlığımı öğrendikten sonra kabul etti ve birgün:

-“Kaymakam bey bu adamın acıması yoktur. Kırk yılını ben bilirim. Devlet´te de adamları var. Aman ha benden bilmesin,” diyerek olayları anlattı. Bana ulaşan bilgilerin hepsi doğruydu. Çevrimtaş, Duygulu  ve Doğanbağ´da kimlerin evinde gecelediğini; Taşlıyayla muhtarı ile kirvelik ilişkisini; Tarlatepe ilkokulu öğretmeni ile olan dostluk bağını, hepsini anlattı.

Konuyu, haber kaynağımı gizli tutarak,  Cumhuriyet Savcısı Recep Trabzonlu ile paylaştım. Sonuçta bir adli suçlunun yakalanmasıydı söz konusu olan. Kendisi de Malatya´lı olan Savcı bey: -“Benim umudum yok ama yine de şansımızı deneyelim. Çocukluğumuzdan beri hikayeleri anlatılan bir eşkiyayı yakalamak bize nasipse mutlu oluruz,” dedi.

İlçe Jandarma Bölük Komutan Vekili Başçavuş´a savcılıkça yazılı talimat verildi. “Çevrimtaş ve Doğanbağ köylerinde barınan kanun kaçağının yakalanması” için. Ben de jandarmaya nokta atışı yapabilmeleri için yardımcı olacağımı, hangi gün hangi köyde kalacağına dair haber alırsam, kendilerine ulaştıracağımı söyledim.

O zaman telefon haberleşmesi bu günkü gibi yaygın değil. Mobil telefonlar yok, köylerin bir kaçı dışında telefon bağlantısı bile yok. Doğanbağ muhtarı bir gelişinde ona: -“Kara Mısto sizin köye geldiğinde bir arabaya atla bana bilgi ulaştır,” dedim. Adamcağız boynunu büktü. Sanra düşündüm ve haksızlık ettiğimi anladım. Hangi parayla gelecekti. Devlete yardım etmek istese de bunun bir maliyeti vardı ve kendi üzerinde kalacaktı. Üstelikte büyük risk alıyordu. –“Gözeli Jandarma Karakolu´na kadar gelip bana telefon etsen,” dedim. Yüzüme baktı: -“Kaymakam bey siz işin ciddiyetini göz ardı ediyorsunuz. Bu adamın şakası yok, Devlette adamları var, diyorum. Siz Karakoldan telefon etmemi söylüyorsunuz. Bu konuda ben bir tek size güvenirim. Bırak karakol komutanını alay komutanına bile güvenmem,” dedi. Haklıydı. Benim de istihbarat ödeneğim yoktu ki ona yardım edeyim, masraflarını olsun karşılayayım.

Artık durumu jandarmanın inisiyatifine bırakmıştık.

Aradan biraz zaman geçti. Süresini şimdi hatırlamıyorum. İlçe Jandarma komutanı:

-“Kaymakam bey, dün askerlerin başında bizzat gittim. Söylediğiniz evleri gece karanlığında tek tek aradık. Bulamadık, izine de rastlamadık. Kara Mısto diye biri yok, bizim köylerde. Savcı beye de yazılı bildirdim, operasyon sonuçlarını,” dedi.

Ben biliyordum, ama jandarma yakalıyamıyordu. O günlerde bir gün, Gözeli Jandarma Karakolu´nda askerliğini yapan Tarsus´lu bir jandarma eri ilçeye doktora gelmiş; benimle görüşmek, ziyaret etmek istediğini söyledi görevliler. –“Gelsin,” dedim. Bizim komşu köylerden birindenmiş (hangi köy olduğunu şimdi hatırlamıyorum) ve küçük kardeşim Veli´nin de arkadaşıymış. –“Abi sana bir şey söylemek istiyorum,” dedi. –“Nedir?” dedim. –“Geçen gün bölük komutanı telefonla karakol komutanımızı aradı. Ben de o sırada telefoncunun yanındaydım. Konuşmalarına şahit oldum. Bölük komutanı, karakol komutanımıza emir verdi. O da ertesi gün Çevrimtaş köyünün minibüscüsüyle haber gönderdi. (Kara Mısto diye biri varmış, yarın köye geleceğiz, ona söyleyin,  oralarda gözükmesin!) diye,” dedi. 

Tesadüfen de olsa, konu anlaşılmıştı. Jandarma görevini yapmak istemiyordu. Ne yapabilirdim? O tarihte, mülki hizmetler bakımından bana bağlı olan jandarmanın ne sicil amiriydim, ne görevden el çektirebilirdim. Üstelik yapılmayan görev bir adli görevdi ve bu anlamda beni ilgilendirmiyordu bile. Sustum.

Yine o günlerde,  Mersin´in Mut ilçesinden bir yüzbaşı Elazığ il jandarma alay komutan yardımcısıydı. Bir gün onu ziyaret ettim. Kara Mısto´yu yakalamak istediğimizi ama ilçe jandarmanın onu kaçırdığını, söyledim. –“Vazgeç, yakalayamazsınız,” dedi. –“Niye jandarmamız bu kadar aciz mi? Bir kanun kaçağı kırk yıldır yakalanmıyor?” diye sordum. –“Bunu benden duymuş olma. Hemşehrin olarak söylüyorum. Boşuna da kendini yorma, yakalanmaz. Çünkü o bizim haber elemanımız(!)” dedi.

Bir gün 7.nci Kolordu Komutanı Mustafa Katırcıoğlu paşaya –ki kendisi aynı zamanda Bölge Sıkıyönetim Komutanıydı- Sivrice´deki askeri dinlenme kampına geldiğinde, ailece birlikte olduğumuz bir akşam yemeği esnasında Kara Mısto´dan bahsettim. Jandarmayı şikayet etmedim ama jandarmanın yakalayamadığını anlattım. –“Yarın Elazığ´a gel de Harekat Başkanı ile konuyu bir değerlendirelim,” dedi.

Gittim, konuştuk. Durum değerlendirmesi yaptık. Bu defa ilçe jandarma komutan vekilinin davranışını da aktardım. Bir operasyon yapılacaksa, jandarmanın bilgisi dışında yapılmasını istedim. Harekat başkanı olan kurmay albay çok olumlu biriydi. Konuyu inceledikten sonra bana döneceğini söyledi. 3-4 gün sonra da döndü. Tekrar buluştuk. Bana: -“Kaymakam bey çok haklısın ve söylediklerinin hepsi doğru,” dedi.

Jandarma operasyonundan iki ay kadar sonra 7.nci Kolordu´nun piyade birliklerinden oluşan bir timle Kara Mısto´nun kaldığı eve gece 12.00´den sonra baskın yapıldı. Yakalanamadı.Meğer gece yarısı ev değiştirmiş. Ama aynı gün, kirvesi olan Taşlıyayla köyü muhtarına ait çadırda iki adet ruhsatsız kaleşinkof ele geçirildiğinden kirvesi tutuklandı.

Ben mücadeleme devam ettim. Kara Mısto´nun ahbabı Tarlatepe ilkokulu öğretmeni hakkında, normalde öğretmen öğrenci arasında bir yakınlık nişanesi olarak değerlendirilecek bir olay sebebiyle, “mezun olan öğrencisine diploma verirken hediye aldığı horoz”u gerekçe göstererek “rüşvet almaktan” soruşturma açtırdım. İdari olarak, ilçe dışında görevlendirilmesini istedim ve Karakoçan´ın bir köyüne tayinini sağlayıp onu uzaklaştırdım.

Böylece çevresindeki en önemli iki dostu alınmış oldu.

Ben Sivrice´deki 15 aylık görev süremi tamamlayıp ilçeden ayrılmadan önce, piyade timinin operasyonu üzerine Kara Mısto´nun bir daha Sivrice köylerinde görülmediği, Siverek tarafına terki diyar ettiği haberleri geldi. Sıkıyönetim Komutanlığı aracılığıyla Siverek bölgesi sıkıyönetim birimlerine durum intikal ettirildi.

Bu yazının çok uzadığı görülüyor. İranlı haber elemanı Mecid Sucai´yi bir sonraki yazıda anlatmak üzere, okuyucularıma esenlikler diliyorum.

Anahtar Kelimeler: KANUN, KAÇAKLARINDAN, HABER, ELEMANI, OLURSA
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
1982 ANAYASA REFERANDUMU (19 Nisan 2017 - Çarşamba)
TÜRK TİPİ BAŞKANLIK (3) (13 Nisan 2017 - Perşembe)
TÜRK TİPİ BAŞKANLIK (2) (12 Nisan 2017 - Çarşamba)
TÜRK TİPİ BAŞKANLIK (1) (11 Nisan 2017 - Salı)
MİLLİYETÇİLİK ÜLKÜCÜLÜK (09 Nisan 2017 - Pazar)
VALİLİK LOGOSU (06 Nisan 2017 - Perşembe)
BÖYLE Mİ OLMALIYDI ? (30 Mart 2017 - Perşembe)
PUTLAR VE İNSANLAR (29 Mart 2017 - Çarşamba)
KÖMÜR TAŞIMA VE DAĞITIM İHALESİ (23 Mart 2017 - Perşembe)
TACİZ Mİ, İFTİRA MI? (19 Mart 2017 - Pazar)
TACİZ Mİ, İFTİRA MI? (19 Mart 2017 - Pazar)
EĞRİYE EĞRİ DİYEBİLMEK (15 Mart 2017 - Çarşamba)
ATAMA YETKİSİ CUMHURBAŞKANINDA OLMALIDIR (11 Mart 2017 - Cumartesi)
TURAN KÖY (05 Mart 2017 - Pazar)
HAKİM HASAN BEY (22 Şubat 2017 - Çarşamba)
İFTİRA ATIYOR, HAKARET EDİYORSUNUZ! (20 Şubat 2017 - Pazartesi)
APAÇİLERİN YOLU (19 Şubat 2017 - Pazar)
SÜRGÜN (05 Şubat 2017 - Pazar)
KARLA MÜCADELE (15 Ocak 2017 - Pazar)
ALMAN FÜHRERİ HİTLER (03 Ocak 2017 - Salı)
Ç İ N Ç İ N (26 Aralık 2016 - Pazartesi)
BÖYLE GELMİŞ BÖYLE GİTMEZ! (15 Aralık 2016 - Perşembe)
ALADAĞ KKKKK (02 Aralık 2016 - Cuma)
SAKINCALI ÖĞRETMEN (2) (24 Kasım 2016 - Perşembe)
SAKINCALI ÖĞRETMEN (1) (23 Kasım 2016 - Çarşamba)
KIZILDAĞ 1986 (11 Kasım 2016 - Cuma)
MEYVELİ AĞAÇ (04 Kasım 2016 - Cuma)
TEBRİZLİ GENÇ (18 Ekim 2016 - Salı)
BİZ ONU GÜDEMEK, ARKASINDAN GİDEMEK (24 Ağustos 2016 - Çarşamba)
KARAİSALI´DA BİR MODEL DENEMESİ (29 Temmuz 2016 - Cuma)
YÜZÜNÜ DAHİ GÖRMEK İSTEMİYORUM (12 Temmuz 2016 - Salı)
TİN TİN GİDİP, TIN TIN DÖNMEK (28 Haziran 2016 - Salı)
ANGARYA YASAKTIR (27 Mayıs 2016 - Cuma)
DİLENCİSİ OLMAYAN İLÇELER (19 Mayıs 2016 - Perşembe)
Sayfa:
EKONOMİYE BAKIŞ
BAŞYAZI VE GÜNÜN YORUMU Çetin Remzi YÜREGİR
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI
Nurettin ÇELMEOĞLU - BİRAZ GÜL BİRAZ DİKEN
Nurettin ÇELMEOĞLU - BİRAZ GÜL BİRAZ DİKEN
KERRÜSE
Birgül Ayman GÜLER
Birgül Ayman GÜLER
AKP´NİN ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ KOMİSYONDA ELE ALINIRKEN, “REJİM DÖNÜŞTÜRÜLÜYOR” ELEŞTİRİLERİ SÜRÜYOR
Cumali KARATAŞ
Cumali KARATAŞ
İRFAN ATASOY, “İNCE CUMALİ”YLE SİNEMAYA GİRMİŞTİ
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
ATA´YA MEKTUP
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
MONDROS MÜTAREKESİNİ VE SEVR ANTLAŞMASINI RED EDEN, ÖZGÜRLÜK, EGEMENLİK VE ÇAĞDAŞLAŞMA GÜNEŞİ OLARAK 23 NİSAN 1920´de VAROLAN TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ´nin DOĞUŞ VE VAROLUŞ NEDENLERİ
Ahmet ERDOĞDU
Ahmet ERDOĞDU
21.12.2015 DEN 23.11.2016 YAZI VE RÖPORTAJLAR-5
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
İNANMAK BU OLSA GEREK.
KONUK YAZAR
KONUK YAZAR
Celal TOPKAN- CUMHURİYETİN 93. KURULUŞ YILDÖNÜMÜNDE ATATÜRK´Ü ANLAMAK VE KAVRAMAK
Tufan ALPAT-EMEKLİ HAKİM
Tufan ALPAT-EMEKLİ HAKİM
HAYATIMIZDAN BİRKAÇ KONU
Ahmet  DUMAN
Ahmet DUMAN
Artık, Hiçbir Şey Eskisi Gibi Değil.
Süreyya KÖLE - YANSIMALAR
Süreyya KÖLE - YANSIMALAR
ÜZÜNTÜYE CEZA
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
16 NİSANA DOĞRU, İZLENİMLER, DUYGULAR…
M. Ziya YERGÖK
M. Ziya YERGÖK
SAHADAN GÖZLEMLER: HAYIR YÖNÜNDE
Cihat OVALI-SPOR YORUM
Cihat OVALI-SPOR YORUM
82.DAKİKADA GÜÇ BİTTİ
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
BACASIZ FABRİKA TURİZM SEKTÖRÜ 2017´DE NE DURUMDA?
İlhan ALPER
İlhan ALPER
UÇAN ADAM İRFAN ATASOY
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
İnsanlığın Derinleşen Sosyal Sorunlarını Çözecek Olan İnsan Beyni mi? Yapay Zeka mı?
OKUR KÖŞESİ
OKUR KÖŞESİ
BAYRAM MI GELMİŞ?
Cezmi DOĞANER
Cezmi DOĞANER
SOSYAL DEMOKRASİ VE EKONOMİ
TANSEL ÇÖLAŞAN
TANSEL ÇÖLAŞAN
Sevgili dostlar merhaba,
AHMET KAYTANCI-GÖKÇEBEL
AHMET KAYTANCI-GÖKÇEBEL
ZELİHA VE ÇOCUKLARI
Av.Cemil DENLİ
Av.Cemil DENLİ
“ARTIK MECLİS VAR !”
Düşler Düşünceler-Tekgül Arı
Düşler Düşünceler-Tekgül Arı
Okur Hareketi
Celal Topkan
Celal Topkan
GELECEK SENİN DÜŞÜN VE ÖYLE KARAR VER
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
GENÇLİK KÜLTÜRÜ VE BAŞARISIZLIK
Hüseyin ÖZBEK
Hüseyin ÖZBEK
İNTİHAR BELGESİNİ YIRTAN MECLİSTEN ARDINDA İNTİHAR MEKTUBU BIRAKAN MECLİSE
Saniye Akay Demirel
Saniye Akay Demirel
´Beni kör kuyularda merdivensiz bıraktın Denizler ortasında bak yelkensiz bıraktın.´
Zekai BULUÇ
Zekai BULUÇ
MİLLİ BURJUVAZİYE SEVABINA ÖNERİLER -1 –
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
BÖLGESEL OYUNDA KARTLAR YENİDEN DAĞITILIYOR
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Hayallerim Var!
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
ERGENEKONCULAR
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
1982 ANAYASA REFERANDUMU
Vahit ŞAHİN
Vahit ŞAHİN
ERDDOĞAN´IN MİTİNGİNDEN İZLENİMLER
Ahmet YAHŞİ
Ahmet YAHŞİ
İHTİYARLAR PERİŞAN EDİLMESİN
GÖKTEN GELEN-BASRİ GÖK
GÖKTEN GELEN-BASRİ GÖK
ÇOCUĞA ŞİDDET
AZ ve  ÖZ A.AKDAMAR
AZ ve ÖZ A.AKDAMAR
BİRİ ANLATSA!...
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Bugün
13 °C
Perşembe
13 °C
Cuma
16 °C
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI

/resimler/2016-2/23/1416139429844.jpg

ADANA`DA NÖBETÇİ ECZANELER

/resimler/2015-5/28/1255038362873.jpg

ADANA İLİ ÖNEMLİ TELEFONLAR

/resimler/2016-3/22/1515302901917.jpg

HAFTANIN PANAROMASI

/resimler/2017-4/25/1421274409282.jpg