İRFAN ATASOY, “İNCE CUMALİ”YLE SİNEMAYA GİRMİŞTİ
Tarih: 24.4.2017 09:10:41 / 2408okunma / 0yorum
Cumali KARATAŞ

/resimler/2017-4/24/0913040893740.jpgÇocukluk arkadaşı Yılmaz Güney´le birlikte oynadığı ilk film olan “İnce Cumali”yle Antalya Film Festivali´nde “En İyi Film”, “En İyi Senaryo”, “En İyi Yönetmen” ve “En İyi Yardımcı Oyuncu” dallarında dört altın portakal kazanan İrfan Atasoy, sinemada yer aldığı bu ilk filmin yapımcılığını da üstlenmişti. (Cumali KARATAŞ)

İrfan Atasoy gençyaşta başladığı senaryo yazarlığıyla Yeşilçam´ma ilk adım atıp; oyuncu, yönetmen ve yapımcı olarak birçok filmin gerçekleşmesinde yer almakla birlikte, film işletmeciliği de yapmaya başladı.  Yapımcılığını da yaptığı, oynadığı ilk film, çocukluk arkadaşı Yılmaz Güney´le birlikte yer aldığı, Antalya Film Festivali´nden dört “Altın Portakal” ödülü kazanan “İnce Cumali”ydi. Sinemadaki çok yönlü çizgisiyle Yeşilçam´a sayısız filmler armağan eden; çizgi film “Killing”  uyarlamalarıyla sinemada bir furya başlatıp, daha sonra, sinemada bir ilk olarak, yabancı film yapımcılarıyla ortak filmler gerçekleştirip, film işletmeciliğine yönelen İrfan Atasoy´la festivalin Altın Koza olduğu 2015 güzünde ayaküstü bir söyleşi gerçekleştirmiştik…

/resimler/2017-4/24/0913330425445.jpg 

O GÜNLERİN ADANA´SINDA: 

            • Çocukluk günlerinizin Adana´sına dönersek neler söylemek istersiniz?..

-Mahallenin en fakiriydik. Babam hamaldı, anam temizlik işlerine gidiyordu. Babam beni Namık Kemal İlkokulu´na yazdı. Pamuk toplamaya gittik. Geç geldik okula, almadılar. 1. sınıftan sonra beni okula almadılar.      

• Okul yok; kazma, koza, pamuk… Neler yaptınız sonrasında?

-Adana Demirspor´da futbol oynuyordum. Yetersiz besleniyorduk. Sonra yüzücü oldum Adana Demirspor´da, Kaput bezini maviye boyayıp şort yaptım kendime. Sonra atladık üç kişi… Ben Türkiye 3. oldum ama üç kişiyiz zaten.

/resimler/2017-4/24/0904448227630.jpg• Çalışmadınız mı?.. İş hayatınız nasıl başladı?        

-Turan Top´un yanında 30 lira haftalıkla çalışıyordum. Ordan Kemal Film´e geçtim Pursantaj Memuru olarak, haftalık 75 lira almaya başladım. Dar Film´de Mustafa Barke´nin yanında çalıştım. Sivas´a gittim askere, okuma yazmam yok de, Ali okuluna alırlar demişlerdi. Ben cahilim, okuma yazmam yok dedim, Ali Okulu´na aldılar. Bir çavuş vardı orda. Sonra o çavuşu “Her Kurşuna Bir Ölüm” adlı filmin çekimine getirdiler. Tanıdım… Dedim bu adamı her gün getirin. Çıkıyor, damdan atlatıyorum, ordan, burdan derken bunun iflahı gevredi.

• Çavuşa filmde güzel rol vermişsiniz…

-Sonra birgün tümende fotoğraf makinası bozuldu. Kim yapar, kim yapar derken ben  yaparım dedim. “İstanbul´a git” dediler, “başında dur, bozulursa yaparsın.” Yönetmen Nusret Eraslan vardı. Foto Film Merkezi´nden. O yapılmasına yardımcı oldu.   

• Nasıl senaryo yazarı oldunuz?

/resimler/2017-4/24/0905250728418.jpg-Dolmuş parası 1 lira veriyorlardı. Bir lirayı almak için dolmuşa binmiyordum, koşuyordum. Hasan Tual´de çalışmaya başladım bu ara. Bir gün biri geldi, senaryo yazdırma yüzünden kavga çıktı. Adam, “Senden istediğim gibi yaz” diyordu. Ben yazarım dedim. Bir top parşömen kağıtı aldı. Daktilo ile birlikte bana da 20 lira verdi. O gece 67 sayfalık senaryo yazdım. Adam gitti, bir daha gelmedi. Bilmiyorum ne oldu. Sonra başka biri geldi. Senaryo yazdırıp 50 lira verdi. Orda piçi anlattı. Sansür, piç yok dedi Türkiye´de, engelledi. Sonra Adana´ya geldim.

• Yeniden İstanbul´a nasıl gittiniz?                            

-İşte Adana´ya geldiğim o günlerde bir gün Kuruköprü´nün ordayım. Cebimde param yok. Baktım İstanbul´a tabut götüren bir kamyon, ben de atlayıp gittim. Öyle bir tabutlu kamyonla parasız gidişim oldu İstanbul´a. Uzun yıllar senaryo yazarak, oyunculuk yaparak hizmetlerimiz oldu Yeşilçam´da. Sonra yapımcı oldum. Alacağımı alamadım falan öyle.      

“İNCE CUMALİ”:

• Yılmaz Güney´le oynadığınız “İnce Cumali” filmi çok ses getirdi, özellikle de Adana´da oldukça ilgi  gördü.

-”İnce Cumali” ilk oynadığım filmdi.Yapımcılığını da üstlenmiştim. Çocukluk arkadaşım Yılmaz Güney´le oynamıştım o filmde. “İnce Cumali” Antalya´da 4 dalda ödül aldı. “İnce Cumali”yi onun ardından Havuz Pavyon´da  öldürdüler Deveci´ler.

• Filmin İnce Cumali´yle bir bağlantısı var mıydı? 

-İnce Cumali yanıma geldi. Ona, filme senin adını koyumu dediğimde “Koy be kardeşş” dedi. Sonra sordum nasıl film diye. “Güzel de köylü işi olmuş” dedi.   

• “İnce Cumali”nin en iyi filminiz olduğu söyleniyor; “Topal”, “İblis” de var diyorlar. Toplam kaç filminiz oldu? 

-14 filmim var.

GÜNEY-FESTİVAL-SİNEMA:

• Festivali nasıl buldunuz?

/resimler/2017-4/24/0905596822820.jpg-Altın Koza geçen yıllardakinden çok iyiydi. Gide gide daha iyi oluyor. Organize eksikliği var. Ayrıca ”Kış” filminin yarışmaya girmemesi lazım. Bura için olumsuz. Bir yerde ödül aldımı, bir daha girmemesi lazım. Ayrıca Adana ve sinema derken… Şöyle bir bakınca Adana´nın tarihi yok. Tarih deyince eskiyi bozmadan yapılan şey tabiii… Türkiye´de en çok oyuncu ve edebiyatçı çıkan yer Adanalının çektiği filmler yok. Yahu Adanalının oynadığı filmler yok. Arşivi olması lazım. Adana´da çekilen filmlerin panoraması olması lazım. Necip Sancıoğlu o sene birini müzayeden aldı. Arşiv yok. Hiçbiri elde yok.    

• Adana filmleri derken, “Umut”un ayrı bir yeri ve önemi var değil mi?

-“Umut” bugün dünyadaki en iyi 10 filmden biri. Senaryosu yok, kafada, ama bir şiirdi. Adamın finalde bir vuruluşu vardı. Bale yapar gibidir. Adamın fikrindedir her şey, hayalperesttir… Adam hiç senaryo falan yazmazdı. Müthiş bir sokak kültür ve hayali vardı. Yılmaz Güney sette değil mi? Bir-iki saat kaybolurdu ortalıktan Şerif´e derdi sen şunu şunu çek. Sonra çıkardı işin içindnen Aynştayn gibiydi. Memduh Ün şöyle yap, böyle yap derdi. Onun her şey kafasındaydı. Senaryosuz yapar çıkardı.

• “Umutsuzlar”ı da beğenmiştim o yıllarda. Adeta sessizliğin sesiydi… Sinema dili güzeldi bana göre.                                        

-Türk sinemasında çekilen 1000´den fazla kabadayılık filmi içinde en iyisi “Umutsuzlar”dır.

• Bir hatıranız desem böyle filmle ilgili falan…          

-Fatma´yı en iyi film seçilen “Yarın Son Gündür” için almaya gittim Memduh Ün´den. Memduh abiye dedim ki, Memduh Abi senden Fatma´yı istiyorum, Yılmaz Güney ile film için. Fatma´nın film ücreti 7.500 liraydı. 30 bin istedi. 30 bin yaptım´ dedi.  

/resimler/2017-4/24/0906314948543.jpg• Yılmaz Güney çocukluk arkadaşınız mıydı?

-Evet çocukluk arkadaşımdı. Çocukken Yılmaz Güney´le dikenli incir yemeye giderdik. Yılmaz Güney´in kimsesi yoktu. Meşhur oldu sonra bir sürü akrabası çıktı. Bir anası Güllü vardı.

• Unutulmaz bir adam değil mi?

-Unutulmaz… Her şeyi hak etti adam. Yaşayamadı ama öldükten sonra yattığı Adam şöhretler mezarlığında yatıyor. Fakat her gün taze gül geliyor, kimin gönderdiği belli değil.

• Sinema için ne diyorsunuz genel anlamda?

-Sinema evrenseldir; sanat dünyanın malıdır.

            • Türk sineması peki?..                      

-Türk sineması 100 yılda iyi noktaya geldi. Daha da iyi oluyor gitgide ama bizi sansür engelledi. Avrupa´da zaten bir Arapları çık; Türk sineması var.

• Ya bizim oyuncularımız?                                        

-Bizim oyuncularımız Yunan tanrıları gibi… Bir Ayhan Işık, Göksel Arsoy, Ediz Hun, Fikret Hakan, Yunan Tanrıları gibi.            

            • Sizin de gizli hayranlarınız var mı?

-Amsterdam´da yaşayan bir hayranım orda adıma müze yapmış. Kalkıp geldi bir gün
İstanbul´a. Dedi:”Abi senin durumun kötüymüş.” Para getirmiş bana. Dedim:´Oğlum benim durumum iyi. Paranı cebine koy. Kimseye söyleme, çarparlar seni. Şimdi adam iki, ayda bir İstanbul´a yanıma geliyor. 

 İRFAN ATASOY

İrfan Atasoy 1937 yılında Adana´da doğdu.  Namık Kemal İlkokulu´na yazıldığı yıl pamuk toplamaya gittiği için okula alınmadı. Sonraki yıllarda Adana Demirspor futbol ve yüzme takımlarında yer aldı. O yıllarda yüzmede Türkiye 3.´sü oldu. Senaryo yazarı, sinema oyuncusu, yapımcı ve yönetmenlik yaptığı sinemaya 20 yaşlarında /resimler/2017-4/24/0907434324866.jpgyazdığı “Kahraman Üçler” adlı senaryo ile girdi. Daha sonraları film işletmeciliği yapmaya başladı. Antalya Film Festivali´nde (1967) “En İyi Film”, “En İyi Senaryo”, “En İyi Yönetmen” ve “En İyi Yardımcı Oyuncu”  dalarlında dört Altın Portakal ödülü kazanan “İnce Cumali” adlı filmde çocukluk arkadaşı Yılmaz Güney´le birlikte yer aldı.  Hemen ardından, aynı yıl, sinemada bir furyaya neden olan “Killing” filminde oyuncu olarak oynadı. Sinemadaki sonraki yıllarında oyuncu, yönetmen ve yapımcı olarak birçok filmde yer alan ve filmler yapan İrfan Atasoy; yabancı ortaklı filmlerin yapımcılığını da gerçekleştirdi.  Daha sonra film ithalatı ve sinema işletmeciliği yapmaya başladı.

Yapımcı Olarak Ödülleri:

-         ”İnce Cumali”-1968-Antalya Film Festivali

-         (En İyi Film-En İyi Senaryo-Türkan Duru/En İyi Yönetmen:Yılmaz Duru/En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu:Erol Taş)

-         ”Yarın Son Gündür-Altın Koza Film Festivali

-         (En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Süleyman Turan)

FİLMOGRAFİSİ

-         Rezil-1978

-         Hamal-1976

-         Mikrop-1976

-         Dört Hergele-1974

-         Yankesici-1974

-         Anasının Gözü-1974

-         Topal-1973

-         Zalim-1973

-         Ölüm Peşimizde-1972

-         Son Durak Ölüm-1972

-         Üçkâğıtçılar-1972

-         Kara Bela-1972

-         Casus Avcıları-1972

-         Darağacı-1972

-         Kan Su Gibi Akacak-1969

-         Kendi Düşen Ağlamaz-1969

-         Kahraman Üçler-1957

Yapımcı:

-         Rezil-1978

-         Erkeğim-1977

-         Hamal-1976

-         Sütü Bozuk-1976

-         Tolga-1975

-         Dört Hergele-1974

-         Anasının Gözü-1974

-         Yankesici-1974

-         Dayan Oğlum-1974

-         Susuz Yaz-1973

-         Topal-1973

-         Zalim-1973

-         İblis-1972

-         Yarın Son Gündür-1971

-         Belanın Kralı-1971

-         Beş Hergele-1971

-         Kara Cellat-1971

-         Kurşun Memed-1971

-         Casus Kıran / Yedi Canlı Adam-1970

-         Canlı Hedef-1970

-         Çifte Yürekli-1970

-         Kanımın Son Damlasına Kadar-1970

-         Piyade Osman-1970

-         Yedi Belalılar-1970

-         Kan Su Gibi Akacak-1969

-         Çifte Tabancalı Kabadayı-1969

-         Bin Defa Ölürüm-1969

-         Kendi Düşen Ağlamaz-1969

-         Çirkin Kral Affetmez-1967

-         İnce Cumali-1967

-         Balatlı Arif-1967

Yönetmen:

-         Erkeğim-1977

-         Sütü Bozuk-1976

-         Üçkâğıtçılar-1972

-         Yedi Belalılar-1970

Oyuncu:

-         Rezil-1978

-         Erkeğim-1977

-         Hammal-1976

-         Quei Paracul Pi Di Jolando E Margherito-1975

-         Gördüğün Yerde Vur-1975

-         Tolga-1975

-         Anasının Gözü-1974

-         Dört Hergele-1974

-         Susuz Yaz-1973

-         Zalim-1973

-         Topal-1973

-         Kara Osman-1973

-         Kanlı Öç-1972

-         Ölmek Var Dönmek Yok-1972

-         Savulun Geliyorum-1972

-         Kara Bela-1972

-         Kabadayılar Kralı-1972

-         Acı Kader-1972

-         Adanalı Kardeşler-1972

-         Casus Avcıları-1972

-         Dağlar Kralı-1972

-         Darağacı-1972

-         İblis-1972

-         Ölür Müsün Öldürür Müsün?-1972

-         Ölüm Peşimizde-1972

-         Son Durak Ölüm-1972

-         Üçkâğıtçılar-1972

-         Şehmuz-1972

-         Belanın Kralı 1971

-         Azrail-1971

-         Azrail Peşimizde-1971

-         Beş Hergele-1971

-         Cehenneme Hoş geldin-1971

-         Her Kurşuna Bir Ölü-1971

-         Jilet Kazım-1971

-         Kara Cellat-1971

-         Casus Kıran / Yedi Canlı Adam-1970

-         Maskeli Şeytan-1970

-         Bin Defa Ölürüm-1969

-         Casus Kıran-1968

-         Kızıl Maske-1968

-         İnce Cumali-1967

-         Killing İstanbul´da-1967

-         Şark Yıldızı-1967

-         Killing Uçan Adam´a Karşı-1967

Ortak yapımları:

-         4 Hergele / Quei Paracul Pi Di Jolando E Margherito-1975

-         Gördüğün Yerde Vur / Special Squad Shoots on Sight / La Polizia Ordina:Sparate a Vista-1975

-         Hamama Giren Terler / A Forza di Sberle-1974

-         Yankesici / Twins-1974

-         Anasının Gözü-1979

*Vikipedi´den yararlanılmıştır.

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
LİSE DERGİLERİ (04 Eylül 2018 - Salı)
sanat gündemi (26 Temmuz 2018 - Perşembe)
sanat gündemi (13 Temmuz 2018 - Cuma)
GEZİ NOTU (10 Temmuz 2018 - Salı)
FOLKLOR VE TÜRKÜ USTASI AZİZ ÇELİK (28 Mayıs 2018 - Pazartesi)
ALTIN SES VEDAT ÇETİNKAYA (21 Mayıs 2018 - Pazartesi)
BESTEKÂR-YAPIMCI FIRAT GEN´LE KONUŞTUK (14 Mayıs 2018 - Pazartesi)
İLTER BİR SÖZ YAZARI YEŞİLAY… (23 Nisan 2018 - Pazartesi)
BİR BESTEKÂRIN ŞİİRSEL İTİRAFLARI (16 Nisan 2018 - Pazartesi)
NECMİ ÖZDEMİR´LE MÜZİK KONUŞTUK (16 Nisan 2018 - Pazartesi)
ŞİİRDEN ROMANA ŞARKI SÖZÜ (01 Nisan 2018 - Pazar)
ALİM İNTERNET ÇAĞINDA (19 Mart 2018 - Pazartesi)
ALİM KARNE ALIYOR (12 Mart 2018 - Pazartesi)
ALİM VE HAYVAN DÜŞMANI ÇOCUKLAR (12 Mart 2018 - Pazartesi)
ÇIRAK ALİM (05 Mart 2018 - Pazartesi)
ALİM SİMİT SATIYOR (05 Mart 2018 - Pazartesi)
ALİM VE ÇOCUK KAÇIRANLAR (26 Şubat 2018 - Pazartesi)
ALİM OKULDA (26 Şubat 2018 - Pazartesi)
ALİM KAZA GEÇİRDİ (20 Şubat 2018 - Salı)
ALİM KAYBOLDU (20 Şubat 2018 - Salı)
Çocuk Öyküsü - ALİM KAYBOLDU (13 Şubat 2018 - Salı)
ALİM HASTA (12 Şubat 2018 - Pazartesi)
ŞARKILARA CAN VEREN USTA (29 Ocak 2018 - Pazartesi)
***BİR KÜÇÜK BEYAZ GÜL*** (01 Ocak 2018 - Pazartesi)
YÜZYILIN EYLEMİ “YENİ ADANA” (27 Aralık 2017 - Çarşamba)
AHMET REMZİ DESTANI (27 Aralık 2017 - Çarşamba)
***GÜNEŞ, YAĞMUR VE RÜZGÂR*** (18 Aralık 2017 - Pazartesi)
“İSTANBUL, İSTANBULL” (18 Aralık 2017 - Pazartesi)
Çocuk Öyküsü***DÜNYAYA KÜSEN GÜNEŞ*** (27 Kasım 2017 - Pazartesi)
çocuk öyküsü ***HAYLAZ BULUT*** (20 Kasım 2017 - Pazartesi)
“Çukurova´dan Sesler” 5-6 (13 Kasım 2017 - Pazartesi)
***GÜNEŞ, YAĞMUR VE RÜZGÂR*** (06 Kasım 2017 - Pazartesi)
“Çukurova´dan Sesler” 5-6 (30 Ekim 2017 - Pazartesi)
“ÇUKUROVA´DAN SESLER”-4 (25 Ekim 2017 - Çarşamba)
Çocuk Öyküleri (16 Ekim 2017 - Pazartesi)
BİR FOLKLOR AĞIDI (09 Ekim 2017 - Pazartesi)
MUZAFFER İZGÜ´NÜN ARDINDAN (03 Ekim 2017 - Salı)
ALİLİMONCU´YA VEDA (25 Eylül 2017 - Pazartesi)
MESUT MERTCAN YOK ARTIK (18 Eylül 2017 - Pazartesi)
GÜNEYDE YAPRAK DÖKÜMÜ (11 Eylül 2017 - Pazartesi)
***ÖKSÜZ MARTILAR*** (06 Eylül 2017 - Çarşamba)
Çocuk Hikâyeleri (06 Eylül 2017 - Çarşamba)
SELAHATTİN SARIKAYA ANILAR (17 Ağustos 2017 - Perşembe)
USTALARDAN - MUSTAFA KEMAL´İN KAĞNIS (31 Temmuz 2017 - Pazartesi)
60. SANAT YILINDA CAHİT SEYHANLI (18 Haziran 2017 - Pazar)
***SELAHADDİN YANIKSES´LE RÖPORTAJ*** (05 Haziran 2017 - Pazartesi)
ADANA ÖZGENTÜRK´ÜNÜ UNUTMADI (30 Mayıs 2017 - Salı)
*** ASLAN İLE KARTAL *** (15 Mayıs 2017 - Pazartesi)
Çocuk öyküleri (02 Mayıs 2017 - Salı)
ÇUKUROVA VE TRT´NİN ONURU SUAT YILDIRIM (17 Nisan 2017 - Pazartesi)
SANAT SAYFASI YILLIĞI 2016-2017 24. YIL (03 Nisan 2017 - Pazartesi)
ADANA´DAN BİR BİLGE ÖZGEN GEÇTİ (31 Ocak 2017 - Salı)
*** AHMET REMZİ DESTANI *** (02 Ocak 2017 - Pazartesi)
“SEVENLER ANLAR” NEYZEN BESTEKÂRI (19 Aralık 2016 - Pazartesi)
ADANA´DA BİR MESAM GÜNÜ (05 Aralık 2016 - Pazartesi)
ŞARKININ “OKYANUS”UNDA BİR TALAT ER (24 Ekim 2016 - Pazartesi)
BİR TÜRKÜ USTASI ALİ LİMONCU… (26 Eylül 2016 - Pazartesi)
ABDURRAHMAN KESKİNER İLE RÖPORTAJ (12 Eylül 2016 - Pazartesi)
YAPI MESLEK LİSELİLER BULUŞTU (11 Temmuz 2016 - Pazartesi)
ÇUKUROVA´DA BİR ORHAN PAMUK (26 Haziran 2016 - Pazar)
***DERGİCİ LİSELİLER*** (09 Mayıs 2016 - Pazartesi)
BİR GURBET ÖYKÜSÜ (03 Mayıs 2016 - Salı)
***ERDAL YALÇIN İLE RÖPORTAJ *** (18 Nisan 2016 - Pazartesi)
“RESMİN GÖZYAŞLARI …” (11 Nisan 2016 - Pazartesi)
MESAM´DA BAŞKANLAR DÖNEMİ (28 Mart 2016 - Pazartesi)
DÜNYA ÖYKÜ GÜNÜ KUTLANDI (22 Şubat 2016 - Pazartesi)
ÇOCUKLARA İMZA GÜNÜ (17 Şubat 2016 - Çarşamba)
ÇİÇEKLERİN DİLİYLE BİR BİTKİ SOHBETİ (08 Şubat 2016 - Pazartesi)
PORTRELERİN FOTOĞRAFÇISI ALİŞER AVCI (01 Şubat 2016 - Pazartesi)
ZEKÂYİ GÖKKAYA İLE RÖPORTAJ (26 Ocak 2016 - Salı)
ARİF KESKİNER´İN YAŞAR KEMAL´I (18 Ocak 2016 - Pazartesi)
“ŞİİR HAYATIN BURASINDA” (18 Ocak 2016 - Pazartesi)
ADANA´NIN KURTULUŞU ŞARKIYLA KUTLANDI (11 Ocak 2016 - Pazartesi)
TOROSLAR´DA BOZLAK TEŞEKKÜRÜ (09 Kasım 2015 - Pazartesi)
RESSAM SUAVİ NUMANOĞLU İLE GÖRÜŞME (02 Kasım 2015 - Pazartesi)
ÖDÜLLERLE ADINI DUYURAN BESTEKÂR (19 Ekim 2015 - Pazartesi)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-10 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-9 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-8 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-7 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-6 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-5 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-4 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-3 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-2 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-1 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
OZAN BİLDİK´LE GÖRÜŞTÜK… (15 Ekim 2015 - Perşembe)
KIBRIS DENİNCE… (07 Ekim 2015 - Çarşamba)
TED´İN SANAT ÇOCUKLARI (07 Ağustos 2015 - Cuma)
Sayfa:
EKONOMİYE BAKIŞ
BAŞYAZI VE GÜNÜN YORUMU Çetin Remzi YÜREGİR
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI
Nurettin ÇELMEOĞLU - BİRAZ GÜL BİRAZ DİKEN
Nurettin ÇELMEOĞLU - BİRAZ GÜL BİRAZ DİKEN
VOLGA´DA 11 GÜN –15
Vahit ŞAHİN
Vahit ŞAHİN
ADANA DEMİRSPOR´A BAŞARILAR DİLERİZ
Cumali KARATAŞ
Cumali KARATAŞ
LİSE DERGİLERİ
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
TEDAŞ´TAN AÇIKLAMA VAR
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
İZMİR´İN DAĞLARINDA ÇİÇEKLER AÇAR
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
MUSTAFA KEMAL´İN 20 EYLÜL 1917 İSYAN RAPORU (MIHTIRASI)
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
BİR MİLYON ÖĞRETMEN BİR MİLYON FİKİR VE ÖĞRETMENLERİN KARARA KATILMASININ SONUÇLARI
Ahmet ERDOĞDU
Ahmet ERDOĞDU
YENİ ADANA GAZETESİNİN KUVAYI MİLLİYE RUHUYLA 100. YILI
KONUK YAZAR
KONUK YAZAR
Dost acı söyler sayın Kılıçdaroğlu
Ahmet DUMAN
Ahmet DUMAN
Bu, İlk Rahip Değil.
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
SAVCI DOĞAN ÖZ´Ü SAYGIYLA ANARKEN...
M. Ziya YERGÖK
M. Ziya YERGÖK
SAHADAN GÖZLEMLER: HAYIR YÖNÜNDE
Cezmi DOĞANER
Cezmi DOĞANER
MAHATAMA GANDİ´DEN DERS
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
EKONOMİ YÖNETİMİNİN SORUMLULUĞU ARTIYOR!
Prof. Dr. Özer OZANKAYA
Prof. Dr. Özer OZANKAYA
9 EYLÜL ZAFERİ GÜNÜNDE ULUS YÖNETİCİLERİ İÇİN STRATEJİ DERSİ!
Zekai BULUÇ
Zekai BULUÇ
HASTA VELİNİMETİMİZDİR !
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
ABD´yi Yerli Malı ile Protesto Etmek Yerine Beyin Göçünü Engellemek ve Bilimin Öngörüsü ile Geleceği Kurmak Gerekir
OKUR KÖŞESİ
OKUR KÖŞESİ
BAYRAM MI GELMİŞ?
Ata Ali Alp
Ata Ali Alp
AŞK ÜZERİNE DİPNOTLAR-3
1923 YENİDEN - Ercan AKARPINAR
1923 YENİDEN - Ercan AKARPINAR
İDLİP
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
EKONOMİK KRİZ Mİ ASİMETRİK SAVAŞ MI?
Orhan ÖZDEMİR -OBRUK
Orhan ÖZDEMİR -OBRUK
KENDİ KÜLTÜRÜNDEN KORKMAK
Celal Topkan
Celal Topkan
CUMHURİYET´İN GELDİĞİ NOKTA VE SORUMLUSU KİM?
ALİ TAŞ ADN.
ALİ TAŞ ADN.
“YAŞAMAYA GEÇ KALDIM”(*)
Av.Cemil DENLİ
Av.Cemil DENLİ
ATATÜRK 30 AĞUSTOS´U ANLATIYOR
Saniye Akay Demirel
Saniye Akay Demirel
´Beni kör kuyularda merdivensiz bıraktın Denizler ortasında bak yelkensiz bıraktın.´
İlhan ALPER
İlhan ALPER
HÜLYA ŞENKUL VE EDEBİYAT
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Bereketli Hilal
Cihat OVALI-SPOR YORUM-PANORAMA
Cihat OVALI-SPOR YORUM-PANORAMA
PUANIN İYİSİ KÖTÜSÜ OLMAZ
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
DİŞLİ KEMAL
Adil OKAY
Adil OKAY
ADİL OKAY YAZDI: “ZAMANA ADANMIŞ YÜZLERİMİZ”*
Özcan İNCEOĞLU
Özcan İNCEOĞLU
ADANASPOR EVİNDE BOLU´YU AĞIRLIYOR
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
ADANASPOR BU KENTİN ASİL DURUŞUDUR
Süreyya KÖLE - YANSIMALAR
Süreyya KÖLE - YANSIMALAR
ÜZÜNTÜYE CEZA
Tufan ALPAT-EMEKLİ HAKİM
Tufan ALPAT-EMEKLİ HAKİM
RÜYAM VE YAŞADIĞIMIZ GERÇEKLER
Hüseyin ÖZBEK
Hüseyin ÖZBEK
PREVEZE Mİ İNEBAHTI MI
Ahmet YAHŞİ
Ahmet YAHŞİ
SEÇİM RENKLİ GEÇİYOR
Düşler Düşünceler-Tekgül Arı
Düşler Düşünceler-Tekgül Arı
Okur Hareketi
Birgül Ayman GÜLER
Birgül Ayman GÜLER
AKP´NİN ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ KOMİSYONDA ELE ALINIRKEN, “REJİM DÖNÜŞTÜRÜLÜYOR” ELEŞTİRİLERİ SÜRÜYOR
TANSEL ÇÖLAŞAN
TANSEL ÇÖLAŞAN
Sevgili dostlar merhaba,
GÖKTEN GELEN-BASRİ GÖK
GÖKTEN GELEN-BASRİ GÖK
İNSAN HAYATI BU KADAR UCUZ MU?
AZ ve  ÖZ A.AKDAMAR
AZ ve ÖZ A.AKDAMAR
BİRİ ANLATSA!...
AHMET KAYTANCI-GÖKÇEBEL
AHMET KAYTANCI-GÖKÇEBEL
ZELİHA VE ÇOCUKLARI
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Bugün
20 °C
Salı
21 °C
Çarşamba
21 °C
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI

/resimler/2016-2/23/1416139429844.jpg

ADANA`DA NÖBETÇİ ECZANELER

/resimler/2015-5/28/1255038362873.jpg

ADANA İLİ ÖNEMLİ TELEFONLAR

/resimler/2016-3/22/1515302901917.jpg

HAFTANIN PANAROMASI

/resimler/2018-9/10/1040464688482.jpg