GEZİ NOTU *** İSTANBUL 2016 *** * İSTANBUL 1966
Tarih: 11.7.2016 12:18:17 / 1487okunma / 0yorum
Cumali KARATAŞ

            /resimler/2016-7/12/1225132207167.jpg

Lise yıllarımızda, bıçkın gençliğin bir yerde rüştünü ispatlaması İstanbul´a kaçmakla olurdu. Baba-oğul iktidar savaşının doğurduğu bir psikolojik sonuç olarak da değerlendirilebilecek bir durum olarak düşünülen bu olgunun subjektif mağdurları vardı elbette her tarafa göre. Anımsıyorum… Bizim mahalleden Kürt Ahmed İstanbul´a kaçmıştı. Arkadaş grubumuzdan Hüseyin gitmişti İstanbul´a; gidiş o gidiş… Dahası, yalınayağa varıncaya kadar top oynanan bizim mahallenin bahçeden bozma futbol sahasında olmayan bir lisan fantezisiyle konuşulan o sohbetli vedada Bakır´ın bir uğurlanışı vardı ki İstanbul´a, mümkün olsaydı da o Bakır´la Çeto Necmi´nin konuşmalarını ilginç bir mahalle komedisi olarak kayıt altına alabilseydik.

            İstanbul Anadolu´nun Almanya´sıydı ya; hani taşı toprağı altındı ya. Gözüne kestiren, soluğu Topkapı´da alıyordu. Ver elini Haydar Paşa diyenin haddi hesabı yoktu.  Bu gidişin sırrı “hayatını kurtarmakta” yatıyordu…

            -Ne yapim, hayatımı kurtardım arkadaş, iyi ki de gelmişim…

            -Vay gelmez olaydım; nerden gelmişim…

            -Vahh benim memleketim vahh… Gül gibi baba toprağını bırakıp da nasıl geldik buralara…  

            Bir dokun, bin ah işit sonuçta… Gelmeyen bir pişman, gelen bin pişmandı sonuçta.

            İçine girince anlıyordunuz… İstanbul, bizim o çocuksu naiflikler dünyasında pul üstünde gördüğümüz şehir değildi artık. Yalnız ticaret, ekonomi, iş dünyası değil, sanatın, kültürün de başkentiydi artık.

            Onun bunun böyle aklı estikçe kaçması, sinema ve edebiyat dünyasının kalbinin orda atması gazete ilanlarına kadar tutkuyu yanıtlardı… Güzel şiir yazanlara orda kitap çıkarılacaktı, sözde şair-yazar olacaklardı. Ya da artist olmak işten değildi. Erkeklerin neyse ya, evden kaçan kızların da vay halineydi artist-martis olacağım sevdasıyla.

            O yıllar tabii insanı çok gülümsetiyor şimdi… Sonraki yıllarda Ceyhan hapishanesinde ziyaret ettiğim Hazım´ın yazdığı aşk mektubunda davasına:”Bu mektubu nüzümarada oku…” uyarısını çektiği yıllardı. Şiir, mektup işleri de iyiydi ki, bazı arkadaşların sevdiklerine mektup yazıp, şiir eklediğimiz de olurdu. Edebiyat o ortaokul yıllarına kadar iniyordu ya bizde de böyle o sevda hep diri. Sonra, şair, yazar olmak almış başını gidiyor. Şiirlerimiz yayınlanıyor okul dergisinde, destan bastırıp da satmışız üstelik! Edebiyat Öğretmenimiz kitap bastıracağız deyip gaz verip duruyor.  Yılmaz Güney öncesi o yıllar… “Yiğit Kanı” filmi sonrasında imzalı fotoğrafımız da gelmiş ki Kartal Tibet´ten, mahallede görmeyen kalmamış; havamız bin beş yüz yani.. Sen gel de kestirme yoldan artist, şair, yazar olma da ne yapacaksın. Ama yine de neyse ki bir kül yutmaz tavrımız vardı bu artist, şair, yazar ilanlarına karşı. Albenisi düşselliğe sürüklese de, o işin içinde bir bit yeniği olduğunu algılamıyor değildik.

            Biz tabii ne kaçıp göçtük, ne de İstanbullara gittik. Devam şiire, tarlaya, kazmaya, kozaya. İyi ki de gitmemişiz yani. Yazının yüzünde kazma, koza, pırasa, gül, portakal… Bir Elci Selim Emmimiz var, toprağı bol olsun, Kabadayı Köşker Tevfik´in abisi, şu tarla senin bu tarla benim deyip düşüyoruz yollara. Ama ondan çok daha önce de simit, eskimo, kunduracı çıraklıkları var Arasta´da, Tuzhanı´nda, dayılarımın yanında.

*İSTANBUL 2016:

            O yıllarda gidemedik ama sonraki yıllarda İstanbul´a sayısız defalar gidip, geldik. Bir yerde asker ocağımız sayılan İstanbul´da birçok anılarımız da oldu. İlk boğaz köprüsünün açıldığı günlerde geçtik; fotoğrafçılık yaptık asker ocağında; Çağlayan´dan, Mecidiyeköy´den geçtik..

            Sonraki yıllardaki bu gidişler sürdü… Arabayla, trenle, uçakla gidişlerimiz oldu. Son yıllarda ise MESAM ile ilgili olarak gitmeler başladı… Bir keresinde, “Adana Yollarında”, “Canım Gülüm Postacı” türküleri de bulunan ünlü bestekâr, şef Abdurrahman Yağdıran´la birlikte bir gitmemiz oldu ki pek keyifliydi.

            Mart´ın 18´i ve yine İstanbul… İki yılda bir yapılan Olağan Genel Kurul´ın 14.´si için İstanbul yollarındayız yine. Atatürk Hava Limanı´ndan metro yoluyla Şirinevler´de inip, metrobüsle Bomontinin üst taraflarında inip, Şişli´ye doğru aşağıya yürüyorum. Çok geçmeden de Cevahir Grand´dan giriyorum içeri. Sevgili Hüseyin´le birlikte kalıyorum. O, kendisine daha uyduğu için geceden düşmüş yola. Çok geçmeden de yerleşip, görüşüyoruz.

            Ertesi günü yapılacak genel kurul. Geçmiş yılların yapılan genel kurullarını anımsıyoruz. Yine bir gerilimli genel kurul olacak diye düşünmekteyiz. Bu konu genel olarak sıkıntı yaratan bir vurgu olarak yerini koruyor. Oysa sanatçıların, kurumsal olarak sanatçı kabul edilen bir kurumun genel kurulu böyle olmamalı diye düşünüyoruz. Sonuçta bir demokratik ortam. Saygı, sevgi, barış içinde olmalı her şey… Sonra, oraya, yönetime seçilen insanları sudan bahanelerle al aşağı etmek doğru bir şey de değildir.  

            *MESAM´DA BAŞKANLAR DÖNEMİ:

            Umutların doğmasına yol açan MESAM´ın 14. Olağan Genel Kurul´undaki olumlu, sıcak ve samimi havanın ardından genel kurul  iradesinin ezici çoğunlukla yansıdığı yönetim tablosunun ardından “MESAM´da Başkanlar Dönemi” diye bir haber yapmıştım.  Orhan Gencebay, Arif Sağ, Attila Özdemiroğlu ve Ali Rıza Binboğa gibi MESAM´da Başkanlık yapmış olan birikim ve deneyimli isimlerin de aralarında olduğu Cahit Berkay, Emre Saltık, Ahmet Selçuk İlkan, Recep Ergül, Metin Karataş, Ali Haydar Timisi ve Suat Suna gibi isimlerden oluşan bir yönetim kadrosu göreve gelmişti. Bunun yansıması güç adına da olumlu bir işaretti. Eski yönetim kulunda yer alan isimlere Orhan Gencebay, Ali Rıza Binboğa ve Attila Özdemiroğlu gibi isimlerin eklenmesiyle güç ve uyum kazanabileceği düşünülen yeni MESAM yönetim kurulunun seçildiği 14. Olağan Genel Kurulu çok sakin geçmesiyle de dikkate değerdi. Orhan Gencebay ile Arif Sağ´ın birlik mesajı vermesinin önümüzdeki döneme yansıyabilecek bir olumluluk olarak da algılanan yansıttığı da gözlenen genel kurulda telif hakları adına bir umut doğurduğu görülüyordu. Fakat değindiğim gibi, daha sonra Attila Özdemiroğlu´nu kaybettik ne yazık ki.  

            Genel Kurula gelince… 19 Mart Cumartesi günü İstanbul Şişli´deki Grand Cevahir Hotel´de yapılan MESAM 14. Olağan Genel Kurulu´nda söz alan MESAM Yönetim Kurulu Başkanı Arif Sağ 160´dan fazla ülkeyle telif hakları konusunda birlikte çalıştıklarından söz ederek, MESAM ile MSG´nin birleşmesi için çalışacaklarını söyledi. Sözlerini sürdüren Başkan Sağ; MESAM´ın bir siyasi kurum olmadığını belirtirken, hep birlikte Türkiye´deki telif haklarlının daha da geliştirilmesi için çalışacaklarından söz ederek; “Sevgili Orhan ve diğer arkadaşlarımızla birlikte sanatçılara uygun güzel bir kongre yapmak istediklerinden söz etti. 435 asil ve 155 vekaleten olmak üzere 590 oy sayısıyla girilen genel kurulda konuşan Başkan Arif Sağ´dan sonra faaliyet, yönetim, denetim gibi raporlar genel kurula sunuldu.  Birtakım eleştiriler ve bilgi vermelerle süren MESAM 14. Genel Kurulu´nda Yönetim kurulu ile birlikte Haysiyet Kurulu, Denetleme Kurulu ve Teknik Bilim Kurulları üyeliklerinin de seçimleri yapıldı. Ali Çağan, Hüseyin Aslan, Lütfi Gültekin, İsmail Hazar ve Fethi Perilioğlu Haysiyet Kurulu; Ali Ekber Eren, Mustafa Budan, Adem Aslandoğan, Hülya Şenkul ve Engin Aydın Denetlemem Kurulu;  Erdal Erzincan, Zafer Gündoğdu, Atilla Meriç, Kenan Çallı ve Kadir Şeker gibi isimler de Teknik Bilim Kurulu üyeliklerine seçildiler. Yedeklerde ise Ali Yavuz, Celal Ulusu, Ali Tekintüre, Faruk Demir, Erol Parlak, Amir Ateş, Fuat Güner, Ali Rıza Erdoğan, Elif Nun İçelli, Ahmet Can Akyol ve Turhan Taşan  (Yönetim Kurulu), Kadir Tapucu, Mustafa Karaçeper, Canan Karadeniz, Kadir Demir, Yaşar Sarıkaya (Haysiyet Kurulu), Mehmet Özcan, Banu Kırbağ, Nurettin Özcan, Ümran Çetin, Ömer Faruk Güney (Denetleme Kurulu), Zekai Tunca, Ali İhsan Kısaç, Selim Çaldıran,  Muharrem Naci Temiz ve Mustafa Sayan gibi isimler yer aldılar.

            *MESAM-MÜZİK:

            MESAM bir telif hakları kuruluşu. Kurulduğu yıllardan bu yana Nevzat Sümer´den, Yıldırım Gürses´ten günümüze Erol Sayan´lara, Ali Rıza Binboğa´lara, Arif Sağ´lara kadar süregelen süreçte yüzlerce sanatçı büyüklerimiz, arkadaşlarımız emek vere vere, yoktan var ede ede alıp bugünlere getirmişler.  Sonuçta bugün Türkiye´de eğer telif haklarından söz edilebiliyorsa bu, o güzel insanların bu kurum altındaki o idealize olan çabaları sonucundadır. Bu da böyle bilinmektedir. Oysa geçmişe baktığımızda, müziğin o altın devrinde dile düşen şarkıları olan insanlar hiçbir şey alamamışlardır; ya da komik rakamlar almışlardır. Buna bir somut örnek olarak şunu verebileceğim:1988-89 yıllarında G.Ekspres gazetesinde yaptığım bir dizi müzik röportajında, bir dönemin altın plaklar kazanan “Feryat” ve “Uykuda mısın Sevgili Yârim?” gibi dile düşen besteleri bulunan merhûm Kazım Sanrı´yla da bir röportaj gerçekleştirmiştim. Kazım Sanrı o röportajda İstanbul´un plakçılar çarşısı olan Unkapanı´na gittiği plak firmalarının bir çay bile ısmarlamayıp, “…seni meşhur ettik” dediklerini ve bir lira alamadan döndüğünü belirtiyordu. Düşünün bir, Kazım Sanrı´nın “Uykuda mısın Sevgili Yârim”ini, aralarında Zeki Müren de olmak üzere 33 kişi plağa okumuş, Kazım Sanrı telif hakkı olarak beş kuruş alamıyor.   Olacak şey değil bu… Şimdi, bugün yürürlükte olan telif hakları gereğince Kazım Sanrı´ya hakkı ödenmiş olsa adam villalar alır.

            Aradan geçen yaklaşık 50 yıllık süreçte telif hakları oldukça gelişti ve evrensel düzeyde telif haklarıyla örtüşmesi için çaba harcanmakta. Şimdi bu yarım yüzyıllık dönemsel süreçte Türkiye´de telif haklarının gelişim ve müzikal değerin, müziğin gündem oluşturmasının da sevinçle üzüntüyü birlikte taşıyan bir paradoks getirdiği de ortada bulunan somut bir eylem… Bu eylem bir yandan müzik konusundaki telif haklarını olumlu bir düzeye taşırken, diğer yandan ne yazık ki müzikte bir kısır döngü çıkmazını başlatan olumsuz bir süreç olarak müzik tarihindeki yerini almaya başlamıştır. Kısaca sonuç şu yani… Dün müzik vardı, telif hakları yoktu; bugün müzik yok, telif hakları var. Eee sanatçı diyecektir yani müziksiz telif haklarını ben ne yapim?... Bu kuru kuruya gadanı alimden öteye giden bir şey değildir sonuçta. Özellikle geçimini müzikten sağlayan sanatçılar, müzisyenler şarkısız günlerine ağıtlar yakıp ağlayacaktır ama bu da kimsenin umurunda değildir. Konunun teşvik görmesi gereken en önemli yanlarından biri de budur kuşkusuz. Sanatın, sanatçının, onu temsil edenlerin çağın getirdiklerinin de elbirliğiyle yok ettiği “duygu yitikliğine” karşı bir arayışa yönelip, önlem alınma istencini henüz daha bu günlere kadar görmedik. O nedenle MESAM´a, MSG´ye, MÜYOBİR´e ve aslında, Kültür Bakanlığı´na ve de TRT´ye düşen görev bu konuda güçlü bir çalışmaya gereksinim vardır. Çünkü o dahi insan Atatürk´ün nerdeyse yüzyıl öncesinden tespit edip vurguladığı “Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir.” Sözünün yansıttığı olumsuzluğu ne yazık ki bu gün toplum olarak yaşamaktayız. Kendi kültürümüze sahip olamamanın vurdumduymazlığıyla bugün sanat damarlarımız kopmakta, tıkanmakta; sanatı sevmeyen, önem vermeyen insanların, bakış açılarının da çabalarıyla bugün sanatta kavramlar değişmekte, teknolojinin bu alandaki olumsuz etkileriyle de uçurum derinleşerek, sanat yok olup gitmektedir. Buna karşı bir devlet politikasının yokluğu da ne yazık ki çok büyük bir eksikliktir. Bu nedenle, özellikle, varlığını telife, sanatçıya, sanatsal üretime dayayan bir kuruluş olan MESAM ve diğerlerinin en başta bu konuda diken üstü bir duyarlılık içerisinde olmaları gerekmez mi?

Yeniden MESAM´a döndüğümüzde, çok farklı, güzel, sanatçı meslek birliğine yakışan güzel bir genel kurulun gerçekleştiğini söyleyebilirim. Peki neden böyle bir hava yaşandığını da sormak gerekir değil mi?.. Bu konuda alacağımız yanıt, bir önceki genel kurulda birlikte davranmayan Orhan Gencebay ve Arif Sağ´ın güç birliği kararı almış olduklarından kaynaklandığını söyleyebiliriz.  Telif hakları ve müzik konusunda olumlu şeyler yapmak isteyen bu güç birliğinin bu konuda bir umut doğurduğu söylenebilir. Yani kısacası, bu genel kurulda da bir şeyler yapılmazsa eğer yeniden karamsar ve gerilimli hava etkin olacak ve bundan kaybeden MESAM ve sanatçılar olacaktır sonuçta. MESAM konusunda söylemek istediğim son söz; telif haklarının gelişmesi, bizim Yunanistan kadar aldığımız telif haklarının evrensel ölçülere çıkarılması ve müziğin içinde bulunduğu genel sorunların çözüme kavuşturulmasıdır. Bu sorunların bir tarafı da teşvik bağlantılı olarak MESAM ödüllerinin devreye sokulması, MESAM´ın kiradan kurtarılması ve gerekirse MESAM´ın ticari kimlikte bir görsel yayın organı olması gerekir. Kira diyoruz… Çünkü MESAM´ın 30 yılda verdiği kiralarla üç hizmet binası satın alınabilirdi.

            Şimdi şu genel kurul…

Her zamankinden çok farklı, olumlu, sanatçı meslek birliğine yakışan güzel bir genel kurulun gerçekleştiğini söyleyebilirim. Peki neden böyle bir hava yaşandığını da sormak gerekir değil mi?.. Bu konuda alacağımız yanıt, bir önceki genel kurulda ayrık olan Orhan Gencebay-Arif Sağ güç birliğidir. MESAM´da oldukça geniş bir oy potansiyeli olan bu iki müzik ustasının aldığı bu karar, müzik ve telif hakları konusunda bir umut doğurduğu söylenebilir… Müziğin ve telifin, oluşmayan, tıkanan, işlevsiz olan yollarının, sorunları çok iyi bilen ve çözüm için adım atacaklarına inanılan bu yönetimin çözebileceği, yararlar sağlayabileceğine inanılmaktadır. Genel kurulda, muhalif olarak, bu yönetimin bire dört-beş artı vermesinin özeti kısaca budur. Yani kısacası, bu genel kurul sonrası dönemde bir şeyler yapılmazsa eğer hiçbir genel kurulda bir şeyler yapılabileceğine de inanılmamaktadır. MESAM´ın da böyle bir lüksü yoktur, olması da istenmemektedir. Sonuçta, kaybeden MESAM ve sanatçılar olacaktır.  

            MESAM  konusunda söylemek istediğim son söz; telif haklarının gelişmesi, bizim Yunanistan kadar aldığımız telif haklarının evrensel ölçülere çıkarılması ve müziğin içinde bulunduğu genel sorunların çözüme kavuşturulmasıdır. Bu sorunların bir tarafı da teşvik bağlantılı olarak teşvik edici bir MESAM (ya da diğer müzik kuruluşlarıyla ortak) ödüllerinin devreye sokulması, MESAM´ın kiradan kurtarılması ve gerekirse MESAM´ın ticari kimlikte bir görsel yayın organı olması gerekir.

*MESAM´DAN DOST TABLOLAR:

            MESAM´daki dostlarından biri de M. Sabri Akçagül… Aydın´dan İzmir´e müzik uğraşını beste, güfte, şef, dernek yöneticiliği ve müzik firması gibi çok yönlü uğraşlarla sürdüren M. Sabri Akçagül´ün eserleri, Fatma Güneç´in “Kuşadası - İsterim”, Safiye Yetimoğlu´nun “Sen Sen Bebek”, Seher Dilmaç´ın “Bir Sevda Olmalı”, Tolga Meriç´in “Kanım Türkiye´m” - “Beylerbeyi Güzeli” ve Canan Sezgin Geylan-Yahya Geylan  ikilisinin “Ben Seni İki Kişilik Sevdim” adlı cd ve albümlerinde yer almış.

Bununla birlikte; M. Sabri Akçagül´ün hayatının ve bestelerinin notalarının yer aldığı üç kitapta da yayınlanmış. Dernekler kurmanın, yönetmenin, udi olmanın, güfte yazıp, beste yapan M. Sabri Akçagül, İleri Türk Mûsıkîsi Konservatuarı Derneği´nde Lâika Karabey´den tanbur öğrenmiş; büyük müzisyen, teorisyen ve müzikolog Hüseyin Sâdettin Arel´in takdirini kazanmış. Hatta bestelediği iki şarkısını da onlara ithaf etmiş. Bestelerini inceleyen H.Saadettin Arel ise:”Laika bu çocukla ilgilen” diye de özel bir yaklaşım göstermiş. Musıki çalışmaları yüzünden yatılı okul kurallarını çiğneyen, müzik çalışmalarını kıyıda köşede, merdiven altlarında gizlice yapan, aileden gelen harçlıklarını notaya yatıran M.Sabri Akçagül daha sonra, Aydın İleri Türk Mûsıkîsi Derneği´ni kurup, başkanlığını ve şefliğini yaparak birçok sanatçının yetişmesini sağlamış.  Yine daha sonra İzmir Musıki Derneği Başkanlığına getirilmiş. Uzun yıllardan beri çok yönlü olarak müziğe hizmet eden M.Sabri Akçagül´ün yüzü aşkın bestesinin içerisinde güftesi Sami Derintuna´ya ait olan “Yorgunum Dostlarım Yorgunum Artık” gibi bazı eserleri de bulunmaktadır.  

            Bunun dışında, MESAM denince, pek neşeli çağrışım yapmıyor… Sanattaki yaprak dökümü MESAM için de geçerli. Bakınız “Başkanlar Dönemi” dedik, sanki nazar değdi. MESAM Yönetim Kurulu üyesi Atilla Özdemiroğlu´nu kaybettik. Yolu açık olsun, toprağı bol olsun Atilla ağabeyin… Çok değerli bir sanatçı ve müzisyen olduğu kadar, MESAM konusunda engin birikimi olan bir başkan olmanın yanı sıra; tam bir İstanbul beyefendisi olabilecek zarafet ve inceliğindeydi. Son genel kurulda yoktu, hasta olduğu söyleniyordu. Çok geçmeden de aramızdan ayrıldı. MESAM´daki diğer bir kaybımız Bayram Koca´ydı. Bir, iki kez de telefonda görüşmüştük. Adana´ya geleceğini önceden bildirecekti, görüşecektik. Tarsus´lu Bayram Koca gazelhan, türkücü ve hafızdı. Daha sonra, henüz daha yeni, erken bir zamanda Mesut Eray´ı kaybettik. Fotoğraf ustası olan Eray, aynı zamanda uzun yıllardan beri fotoğrafçılık da yapmaktaydı.  Kaset, şiir kitabı ve albümü vardı. Uzun yıllardan beri Adana ve Çukurova´da da sahne almaktaydı. Yorucu çalışmalarına son zamanlarda musîki derneği başkanlığı (Gönül Bahçesi)  ile gazete sahipliğini (Ses Haber) Arada bir kirveliğimiz, 1988 yılından beri süregelen basın-sanat sarmalındaki çalışmalarımız olmuştu.  Son olarak topluca gittiğimiz o tren yolculuğu pek keyifli olduğu gibi sanatsal açıdan da özgünlük taşıyan bir gezi notuna kaynaklık yapmıştı. Hiç hesapta olmayan bir zamanda aramızdan ayrıldı.  Toprağı bol, yolu açık olsun diyorum.

         Şimdi dönelim sevgili Ali Tekintüre´nin dizelerine….

Aldanma çocuksu mahzun yüzüne

            Mutlaka terk edip gidecek bir gün.

            Kanma sever gibi göründüğüne.

            Seni sevmiyorum diyecek bir gün. (Gidecek Bir Gün-s.5)

                        ***

            Gözümde canlanır koskoca mazi.

            Sevdiğim nerede, ben neredeyim.

            Suçumuz neydi ki ayrıldık böyle.

Kaybolmuş benliğim, ben ne haldeyim.(Dilektaşı-s.13)

            MESAM derken de, adıma imzalanan iki sanatçı dosttun kitaplarından da biraz olsun söz edebilmem çerçevenin bir parçası olsa gerek… Bunlardan ilki Ali Tekintüre. Kurul adaylıklarında “Hayırlı olsun…” dileğini ilk ondan duyduğum bir dost… Bu yüzden de, naif, içten, yalın bir müzik adamı demek gerektiğini düşünüyorum her ne kadar şiir kitabından söz açılsa da. Ayrıca, Tekintüre´nin 1500 kadar eseri kaset ve cd´lerde, 350 şarkısı filmlerde, 50 kadarı da kliplerde yer almış. Şiir ya da sözlerinden 100 tanesinin de bestesi kendisine ait. Tam bir profesyonel yani sevgili Tekintüre…

            Kırılsın ellerim neye yarıyor.

            Gençliğim gidiyor, tutamıyorum.

            Tanrım bana vermiş yorgun ayaklar.

            Bahtımın peşinde koşamıyorum. (Kırılsın Ellerim-s.6)

            Ali Tekintüre´nin bestelenen şiir ve şarkılarını Zeki Müren, Orhan Gencebay, Ferdi Tayfur, Bülent Ers0y, Adnan Şenses, İbrahim Tatlıses, Emel Sayın, Neşe Karaböcek, Gülden Karaböcek, Müslüm Gürses ve Emrah başta olmak üzere birçok ses sanatçısı Tekintüre´nin yapıtlarını seslendirmiş. Ve sonra, onun bu halk şarkılarında milyonlar kendini bulmuş… “Tanrım Beni Baştan Yarat”, “Kadehi Şişeyi Kırarım”, “Aldanma Çocuksu Mahsun Yüzüne”, “Dilek Taşı”, “Sürünüyorum”, “Kırılsın Ellerim”, “Anadan Ayrı”, “Kaderi ben mi Yarattım”, “Aldana Aldana”, “seni Yakacaklar”, “Canım dediklerim” ve “Benim İçin Üzülme” gibi daha onlarca dile düşen şarkılar bunlar yani. Bunu müzik piyasasında söz-güfte vb. olarak gündeme getirmek her babayiğidin harcı olmasa gerek. O nedenle kutluyorum, şiir kitabıyla, “Yaşamaya Geç kaldım” diyen sevgili arkadaşım Ali Tekintüre´yi. Ayrıca 

            Gelmeyin üstüme sakın gelmeyin.

            Dostu, arkadaşı kırarım bugün.

            Gözümde anılar canlandı yine.

Kadehi, şişeyi kırarım bu gün.(Kadehi Şişeyi Kırarım Bugün-s.74)

Diğer şiir kitabı Hikmet Işık Cankat´ın “Cidağı”, orda da bazı güzel şiirler var, Umut veren bir şiir işçisi Cankat. Poeetik yolculukta gitgide ufkunu açan güzel örnekler var…

SAPAN

Bazı aşklar

Öyle saçma, öyle sapan?

Gerdirip aralarına lastiği, Bir kâğıt misali

Fırlatasım var

Gittiği yere kadar…(s.73)

Hikmet Işık Cankat 

Hikmet Işık Cankat, “giriftar” diyerek eskilere gidiyor. Nereye kadar gidiyor diyeceksiniz… Çok değil… Halil Soyuer´e kadar gidiyor. “Gidiceğin Yere Beni de Götür” diyen merhum Soyuer´in “Hançer-i aşkınla ey yâr”ından hicaz bir klasik yaratan ünlü besteci Ekrem Güyer´in griftârlığına gönderme yapan Hikmet Işık, “Darmadağın kalmalı/Bugün saçlarım,/Ruhum yerine/Gel tara öyle bir/Grift/ar ki…”(Girift/ar-s.84), darmadağınlığını biraz da; “Yanan/Masumiyetlerimiz,/Sevgiyle bakabilen/Gözlerimizdi…/İnsanca yaşama dair/Umutlarımız,/Kardeşliğe dair inançlarımızdı…/…” diyerek dizlerine adeta vurarak yaşamın barbarlığına dair olan tanıklıklarını, yakınmasının ucuna eklenen ”…/Yandı bitti kül oldu…” eyvahıyla “Madımak Anısına” (s.34) dile getirirken, son sözünü Berkin´e saklar…

BERKİN´E

Bu sabah da uyandım

Uyandığıma utandım!

Ömrümün on beş yaşını düştükten sonra

Kalan ömrümden!

Berkin…(s.36)

Hikmet Işık Cankat

             *İSTANBUL VE “İNSANCIL”:

            Cevahir´e akşamüstü indiğimde, ilk fırsatta ayağımın tozuyla Taksim´e kadar uzanmayı düşünüyordum. Fakat o Taksim´de yaşanan terör barbarlığı yüzünden sonraya bıraktım. İstanbul gibi yoğunluk taşıyan bir yerde bir gün daha kalarak ancak uğrayacağım yerlerle görüşebilirim diye düşünüyorum.  Bu nedenle, bu İstanbul gelişinde klip çekimini bitirmeye çalışan Tahir´lerin bulunduğu yere metrobüs, dolmuş aktarmalı olarak gidiyorum. Daha sonra da, Beylikdüzü´ndeki otele geçiyoruz. Bu ara otelde Tahir´in klipini de izleme fırsatımız oluyor. Genelde ağabeyinin yazdığı şiirleri besteleyen sevgili Tahir Çakay´ın, bestelerine çektiği kliplerin de gayet güzel olduğu konusunda düşünce birliğine varıyoruz.

Ertesi sabah çok erkenden ordan ayrılıp, metrobüsle bir yirmi küsür duraktan sonra Çemberlitaş´tan inip, yayınevindeki bir arkadaşın da yanına uğradıktan sonra, Taksim´e gitmek üzere Beyazıt´a geliyorum. Daha sonra da, geçtiğim karşıdan Tünel yoluyla Taksim´e iniyorum. Galatasaray Lisesi´nin çok daha aşağısındaki tünel istasyonunda inince de inilecek durak konusunda yanıldığımı anlıyorum. Çünkü Taksim´de ineceğimi sanıyordum doğrusu. Yapacak bir şey yok… İstiklâl caddesinden Taksim´e doğru yürüyorum. Bu ara ileriye doğru gittikçe, İstiklal caddesinin eski kalabalığının olmadığını gözlemliyorum. Kolay değil tabii… Son aylarda birçok yerde patlayan bombalarla birçok vatandaşımızı kaybettik. İnsanlar, haklı olarak kalabalıklara girmeye çekiniyor. Bu ara, 2-3 gün önceki Taksim´deki bombalamayı protesto eden bir eylemin üzerine geliyoruz. Eylem ve davranışlarıyla terörü lanetleyen yurttaşların arasında bulunuyorum. Bu ara birkaç fotoğraf da alıyorum.  

Daha sonra “İnsancıl´dayım…

300. sayıyı deviren, yayınladığı kitap ve yazın atölyeleri, seminerleriyle gürül gürül aydınlanmaya akan “İnsancıl” dergisine kısa bir ziyaret yapıyorum… Doksanlı yılların başından beri İnsancıl´a şiir ve yazı gönderiyorum.  Orda bir aydınlanma gözcümüz var: Cengiz Gündoğdu. Anadolu´nun, yazarının, yazının, sanatın değerini iyi bilen bir aydınlatan sanat ustası. Bir başucu kitabı olan son çıkardığı yapıtlar da bunun somut bir göstergesi. Üstat Gündoğdu´nun “yazılarını gönder…” dediği günden beri tüm çalışmalarımı gönderiyorum İnsancıl´a. Tabii hepsi bu değil… “İnsancıl”ın, adına özgü bir nitelikle sanatsal bir simge haline gelmesinde emeği geçen Berrin Taş´ı da unutmamak gerekir. İnsanların bazen yaşamları boyunca tek bir kitap çıkaramadığı göz önüne alındığında, sanatsal çizgi ve düzeyinden ödün vermeden böyle yüzlerce dergi, kitap çıkarıp, bunları yapıtlaştırmak hiç de kolay bir şey değildir.  Burdan tüm “İnsancıllılara selam ve sevgi gönderip, insan ve toplum adına kendilerine teşekkür etmek gerektiğini düşünürken; Cengiz Gündoğdu´nun “Estetik Kalkışma”, “Aydınlanma Kalkışması” ve hatta en son olarak daha henüz okuyamadığım güldeste içeriğinde hazırlanan “Romanda Estetik Kalkışma-1”in oldukça yararlı birer başucu yapıtları olduğunu düşüyorum.

Ve sanırım şimdi bir şiirin yeri…

“Bir geliş, pir geliş…” demiştim “…Zile´den. 33 yıl olmuş dönmeyeli…” “Kelebek Şairleri” anılmalı o yıllarda yazılıp, Ümit Yaşar Oğuzcan´ın süzgecinden geçen şiir ve küçük denemelerde Sezar´ın kulaklarını çınlattığımız, Zile kalesindeki “Veni, Vidi, Vici” taş yazıtları duruyor mu hâlâ bilmem…” gibi bir değininin ardından da devamı gelmişti: “…Mağrur Sezar, “Geldim/Gördüm/Yendim” sözcükleriyle zaferini ilan edişiyle ‘tarihe not düşerken´ nerden bilebilirdi ki, onlarca yüzyıl sonra da olsa, ´Silivri dolaylarından yanıt veren bir ozanın ‘derin duyarlıklı´ dizelerinde tarihe bir de insancıl not düşüleceğini. “

GELDİM GÖRDÜM KALDIM

           -M.Balbay´a

            Geldim

            yaşamanın kıyısına

            gözyaşlarını

            geleceğe akıtanların yanına

            ***

            gördüm

            babasının sesini öpmek isteyen çocuğu

            tam kırıklarından sarılmaya çalışan saflığı

            sevgiyle çatışan kimsesizliğini insanın.

            ***

            kaldım

            yaşamanın kıyısında

            gözyaşlarını

            geleceğe akıtanların yanında. (Değerler Kitabı/Güzele Şarkı-s.35)

Nerden nereye değil mi?... Edebiyat tarihinin alt sıralarında yer bulacağına inandığım “Kelebek Şairleri..” dönemi… Yüzünü bile görmeden, tek sözcük konuşup, talepte bulunmadan, şiir bağlantılı bir dolaylılıkla şiir yoluma ışık tutan iki insan varsa onlar Ümit Yaşar Oğuzcan ile Şemsi Belli olmuştur. Edebiyatta bu böyle… Her iki şair ile birlikte, tam bir müzik dahisi, enteli olan çok yönlü büyük usta Avni Anıl´ı da burda saygıyla anmanın bir gönül borcu olduğunu düşünüyorum. Işıklar içinde yatsınlar; toprakları bol olsun…

            Tam da zamanında gelmişiz…İnsancıl”daki tablo o gün bambaşka… Kartonlar, kitaplar adeta ayaklanmış giderim diyor!... Sonra bir nakliye pazarlığının da tam üstüne gelmişiz. Eee kolay değil, ben de 18-20 ev değişmişim, bu konulara hâkimiyet var yani… Sonra.. Seni iki arada bir derede sıkıştırmaya çalışan taşımacı blöfleri. Son defasında… Bir ay önceden anlaşıp, tembihlerle yokladığım taşıma firmasının üçkağıtçısı, eşyaları ve onlarca koli kitapları koliler içerisinde gördüğü halde “Abi eşyan çok fazlaymış, fazla adam…” falan dediğinde hemen gönderip, yüz lira fazla vererek başka bir taşıma firmasını o gün getirtmiştim. Sinir bir şey yani, enayi sanıyorlar milleti… Bunu da orda anlatıp, ortada dönen pazarlığa vurduk biraz. Sonunda anlaşma sağlanıp, tarih kararlaştırıldı. Bu ara “İnsancıl” bir gelişim var ki sormayın gitsin… Çok zaman geçtiği için de tanınmıyoruz haliyle. Böyle bir gülüşmemiz oluyor. Çok geçmeden ayrılıyorum “İnsancıl”dan. Yeniden Adana´ya merhaba…    /resimler/2016-7/12/1227064553141.jpg/resimler/2016-7/12/1227178615791.jpg/resimler/2016-7/12/1227301584851.jpg/resimler/2016-7/12/1227411272480.jpg/resimler/2016-7/12/1227527522763.jpg/resimler/2016-7/12/1228045491736.jpg/resimler/2016-7/12/1228176429464.jpg/resimler/2016-7/12/1228288304788.jpg

Anahtar Kelimeler: GEZİ, NOTU, İSTANBUL, 2016, İSTANBUL, 1966
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
LİSE DERGİLERİ (04 Eylül 2018 - Salı)
sanat gündemi (26 Temmuz 2018 - Perşembe)
sanat gündemi (13 Temmuz 2018 - Cuma)
GEZİ NOTU (10 Temmuz 2018 - Salı)
FOLKLOR VE TÜRKÜ USTASI AZİZ ÇELİK (28 Mayıs 2018 - Pazartesi)
ALTIN SES VEDAT ÇETİNKAYA (21 Mayıs 2018 - Pazartesi)
BESTEKÂR-YAPIMCI FIRAT GEN´LE KONUŞTUK (14 Mayıs 2018 - Pazartesi)
İLTER BİR SÖZ YAZARI YEŞİLAY… (23 Nisan 2018 - Pazartesi)
BİR BESTEKÂRIN ŞİİRSEL İTİRAFLARI (16 Nisan 2018 - Pazartesi)
NECMİ ÖZDEMİR´LE MÜZİK KONUŞTUK (16 Nisan 2018 - Pazartesi)
ŞİİRDEN ROMANA ŞARKI SÖZÜ (01 Nisan 2018 - Pazar)
ALİM İNTERNET ÇAĞINDA (19 Mart 2018 - Pazartesi)
ALİM KARNE ALIYOR (12 Mart 2018 - Pazartesi)
ALİM VE HAYVAN DÜŞMANI ÇOCUKLAR (12 Mart 2018 - Pazartesi)
ÇIRAK ALİM (05 Mart 2018 - Pazartesi)
ALİM SİMİT SATIYOR (05 Mart 2018 - Pazartesi)
ALİM VE ÇOCUK KAÇIRANLAR (26 Şubat 2018 - Pazartesi)
ALİM OKULDA (26 Şubat 2018 - Pazartesi)
ALİM KAZA GEÇİRDİ (20 Şubat 2018 - Salı)
ALİM KAYBOLDU (20 Şubat 2018 - Salı)
Çocuk Öyküsü - ALİM KAYBOLDU (13 Şubat 2018 - Salı)
ALİM HASTA (12 Şubat 2018 - Pazartesi)
ŞARKILARA CAN VEREN USTA (29 Ocak 2018 - Pazartesi)
***BİR KÜÇÜK BEYAZ GÜL*** (01 Ocak 2018 - Pazartesi)
YÜZYILIN EYLEMİ “YENİ ADANA” (27 Aralık 2017 - Çarşamba)
AHMET REMZİ DESTANI (27 Aralık 2017 - Çarşamba)
***GÜNEŞ, YAĞMUR VE RÜZGÂR*** (18 Aralık 2017 - Pazartesi)
“İSTANBUL, İSTANBULL” (18 Aralık 2017 - Pazartesi)
Çocuk Öyküsü***DÜNYAYA KÜSEN GÜNEŞ*** (27 Kasım 2017 - Pazartesi)
çocuk öyküsü ***HAYLAZ BULUT*** (20 Kasım 2017 - Pazartesi)
“Çukurova´dan Sesler” 5-6 (13 Kasım 2017 - Pazartesi)
***GÜNEŞ, YAĞMUR VE RÜZGÂR*** (06 Kasım 2017 - Pazartesi)
“Çukurova´dan Sesler” 5-6 (30 Ekim 2017 - Pazartesi)
“ÇUKUROVA´DAN SESLER”-4 (25 Ekim 2017 - Çarşamba)
Çocuk Öyküleri (16 Ekim 2017 - Pazartesi)
BİR FOLKLOR AĞIDI (09 Ekim 2017 - Pazartesi)
MUZAFFER İZGÜ´NÜN ARDINDAN (03 Ekim 2017 - Salı)
ALİLİMONCU´YA VEDA (25 Eylül 2017 - Pazartesi)
MESUT MERTCAN YOK ARTIK (18 Eylül 2017 - Pazartesi)
GÜNEYDE YAPRAK DÖKÜMÜ (11 Eylül 2017 - Pazartesi)
***ÖKSÜZ MARTILAR*** (06 Eylül 2017 - Çarşamba)
Çocuk Hikâyeleri (06 Eylül 2017 - Çarşamba)
SELAHATTİN SARIKAYA ANILAR (17 Ağustos 2017 - Perşembe)
USTALARDAN - MUSTAFA KEMAL´İN KAĞNIS (31 Temmuz 2017 - Pazartesi)
60. SANAT YILINDA CAHİT SEYHANLI (18 Haziran 2017 - Pazar)
***SELAHADDİN YANIKSES´LE RÖPORTAJ*** (05 Haziran 2017 - Pazartesi)
ADANA ÖZGENTÜRK´ÜNÜ UNUTMADI (30 Mayıs 2017 - Salı)
*** ASLAN İLE KARTAL *** (15 Mayıs 2017 - Pazartesi)
Çocuk öyküleri (02 Mayıs 2017 - Salı)
ÇUKUROVA VE TRT´NİN ONURU SUAT YILDIRIM (17 Nisan 2017 - Pazartesi)
SANAT SAYFASI YILLIĞI 2016-2017 24. YIL (03 Nisan 2017 - Pazartesi)
ADANA´DAN BİR BİLGE ÖZGEN GEÇTİ (31 Ocak 2017 - Salı)
*** AHMET REMZİ DESTANI *** (02 Ocak 2017 - Pazartesi)
“SEVENLER ANLAR” NEYZEN BESTEKÂRI (19 Aralık 2016 - Pazartesi)
ADANA´DA BİR MESAM GÜNÜ (05 Aralık 2016 - Pazartesi)
ŞARKININ “OKYANUS”UNDA BİR TALAT ER (24 Ekim 2016 - Pazartesi)
BİR TÜRKÜ USTASI ALİ LİMONCU… (26 Eylül 2016 - Pazartesi)
ABDURRAHMAN KESKİNER İLE RÖPORTAJ (12 Eylül 2016 - Pazartesi)
YAPI MESLEK LİSELİLER BULUŞTU (11 Temmuz 2016 - Pazartesi)
ÇUKUROVA´DA BİR ORHAN PAMUK (26 Haziran 2016 - Pazar)
***DERGİCİ LİSELİLER*** (09 Mayıs 2016 - Pazartesi)
BİR GURBET ÖYKÜSÜ (03 Mayıs 2016 - Salı)
***ERDAL YALÇIN İLE RÖPORTAJ *** (18 Nisan 2016 - Pazartesi)
“RESMİN GÖZYAŞLARI …” (11 Nisan 2016 - Pazartesi)
MESAM´DA BAŞKANLAR DÖNEMİ (28 Mart 2016 - Pazartesi)
DÜNYA ÖYKÜ GÜNÜ KUTLANDI (22 Şubat 2016 - Pazartesi)
ÇOCUKLARA İMZA GÜNÜ (17 Şubat 2016 - Çarşamba)
ÇİÇEKLERİN DİLİYLE BİR BİTKİ SOHBETİ (08 Şubat 2016 - Pazartesi)
PORTRELERİN FOTOĞRAFÇISI ALİŞER AVCI (01 Şubat 2016 - Pazartesi)
ZEKÂYİ GÖKKAYA İLE RÖPORTAJ (26 Ocak 2016 - Salı)
ARİF KESKİNER´İN YAŞAR KEMAL´I (18 Ocak 2016 - Pazartesi)
“ŞİİR HAYATIN BURASINDA” (18 Ocak 2016 - Pazartesi)
ADANA´NIN KURTULUŞU ŞARKIYLA KUTLANDI (11 Ocak 2016 - Pazartesi)
TOROSLAR´DA BOZLAK TEŞEKKÜRÜ (09 Kasım 2015 - Pazartesi)
RESSAM SUAVİ NUMANOĞLU İLE GÖRÜŞME (02 Kasım 2015 - Pazartesi)
ÖDÜLLERLE ADINI DUYURAN BESTEKÂR (19 Ekim 2015 - Pazartesi)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-10 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-9 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-8 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-7 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-6 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-5 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-4 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-3 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-2 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-1 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
OZAN BİLDİK´LE GÖRÜŞTÜK… (15 Ekim 2015 - Perşembe)
KIBRIS DENİNCE… (07 Ekim 2015 - Çarşamba)
TED´İN SANAT ÇOCUKLARI (07 Ağustos 2015 - Cuma)
Sayfa:
EKONOMİYE BAKIŞ
BAŞYAZI VE GÜNÜN YORUMU Çetin Remzi YÜREGİR
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI
Nurettin ÇELMEOĞLU - BİRAZ GÜL BİRAZ DİKEN
Nurettin ÇELMEOĞLU - BİRAZ GÜL BİRAZ DİKEN
VOLGA´DA 11 GÜN –15
Vahit ŞAHİN
Vahit ŞAHİN
ADANA DEMİRSPOR´A BAŞARILAR DİLERİZ
Cumali KARATAŞ
Cumali KARATAŞ
LİSE DERGİLERİ
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
TEDAŞ´TAN AÇIKLAMA VAR
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
İZMİR´İN DAĞLARINDA ÇİÇEKLER AÇAR
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
MUSTAFA KEMAL´İN 20 EYLÜL 1917 İSYAN RAPORU (MIHTIRASI)
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
BİR MİLYON ÖĞRETMEN BİR MİLYON FİKİR VE ÖĞRETMENLERİN KARARA KATILMASININ SONUÇLARI
Ahmet ERDOĞDU
Ahmet ERDOĞDU
YENİ ADANA GAZETESİNİN KUVAYI MİLLİYE RUHUYLA 100. YILI
KONUK YAZAR
KONUK YAZAR
Dost acı söyler sayın Kılıçdaroğlu
Ahmet DUMAN
Ahmet DUMAN
Bu, İlk Rahip Değil.
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
SAVCI DOĞAN ÖZ´Ü SAYGIYLA ANARKEN...
M. Ziya YERGÖK
M. Ziya YERGÖK
SAHADAN GÖZLEMLER: HAYIR YÖNÜNDE
Cezmi DOĞANER
Cezmi DOĞANER
MAHATAMA GANDİ´DEN DERS
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
EKONOMİ YÖNETİMİNİN SORUMLULUĞU ARTIYOR!
Prof. Dr. Özer OZANKAYA
Prof. Dr. Özer OZANKAYA
9 EYLÜL ZAFERİ GÜNÜNDE ULUS YÖNETİCİLERİ İÇİN STRATEJİ DERSİ!
Zekai BULUÇ
Zekai BULUÇ
HASTA VELİNİMETİMİZDİR !
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
ABD´yi Yerli Malı ile Protesto Etmek Yerine Beyin Göçünü Engellemek ve Bilimin Öngörüsü ile Geleceği Kurmak Gerekir
OKUR KÖŞESİ
OKUR KÖŞESİ
BAYRAM MI GELMİŞ?
Ata Ali Alp
Ata Ali Alp
AŞK ÜZERİNE DİPNOTLAR-3
1923 YENİDEN - Ercan AKARPINAR
1923 YENİDEN - Ercan AKARPINAR
İDLİP
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
EKONOMİK KRİZ Mİ ASİMETRİK SAVAŞ MI?
Orhan ÖZDEMİR -OBRUK
Orhan ÖZDEMİR -OBRUK
KENDİ KÜLTÜRÜNDEN KORKMAK
Celal Topkan
Celal Topkan
CUMHURİYET´İN GELDİĞİ NOKTA VE SORUMLUSU KİM?
ALİ TAŞ ADN.
ALİ TAŞ ADN.
“YAŞAMAYA GEÇ KALDIM”(*)
Av.Cemil DENLİ
Av.Cemil DENLİ
ATATÜRK 30 AĞUSTOS´U ANLATIYOR
Saniye Akay Demirel
Saniye Akay Demirel
´Beni kör kuyularda merdivensiz bıraktın Denizler ortasında bak yelkensiz bıraktın.´
İlhan ALPER
İlhan ALPER
HÜLYA ŞENKUL VE EDEBİYAT
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Bereketli Hilal
Cihat OVALI-SPOR YORUM-PANORAMA
Cihat OVALI-SPOR YORUM-PANORAMA
PUANIN İYİSİ KÖTÜSÜ OLMAZ
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
DİŞLİ KEMAL
Adil OKAY
Adil OKAY
ADİL OKAY YAZDI: “ZAMANA ADANMIŞ YÜZLERİMİZ”*
Özcan İNCEOĞLU
Özcan İNCEOĞLU
ADANASPOR EVİNDE BOLU´YU AĞIRLIYOR
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
ADANASPOR BU KENTİN ASİL DURUŞUDUR
Süreyya KÖLE - YANSIMALAR
Süreyya KÖLE - YANSIMALAR
ÜZÜNTÜYE CEZA
Tufan ALPAT-EMEKLİ HAKİM
Tufan ALPAT-EMEKLİ HAKİM
RÜYAM VE YAŞADIĞIMIZ GERÇEKLER
Hüseyin ÖZBEK
Hüseyin ÖZBEK
PREVEZE Mİ İNEBAHTI MI
Ahmet YAHŞİ
Ahmet YAHŞİ
SEÇİM RENKLİ GEÇİYOR
Düşler Düşünceler-Tekgül Arı
Düşler Düşünceler-Tekgül Arı
Okur Hareketi
Birgül Ayman GÜLER
Birgül Ayman GÜLER
AKP´NİN ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ KOMİSYONDA ELE ALINIRKEN, “REJİM DÖNÜŞTÜRÜLÜYOR” ELEŞTİRİLERİ SÜRÜYOR
TANSEL ÇÖLAŞAN
TANSEL ÇÖLAŞAN
Sevgili dostlar merhaba,
GÖKTEN GELEN-BASRİ GÖK
GÖKTEN GELEN-BASRİ GÖK
İNSAN HAYATI BU KADAR UCUZ MU?
AZ ve  ÖZ A.AKDAMAR
AZ ve ÖZ A.AKDAMAR
BİRİ ANLATSA!...
AHMET KAYTANCI-GÖKÇEBEL
AHMET KAYTANCI-GÖKÇEBEL
ZELİHA VE ÇOCUKLARI
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Bugün
20 °C
Salı
21 °C
Çarşamba
21 °C
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI

/resimler/2016-2/23/1416139429844.jpg

ADANA`DA NÖBETÇİ ECZANELER

/resimler/2015-5/28/1255038362873.jpg

ADANA İLİ ÖNEMLİ TELEFONLAR

/resimler/2016-3/22/1515302901917.jpg

HAFTANIN PANAROMASI

/resimler/2018-9/10/1040464688482.jpg