GEZİ NOTU
Tarih: 10.7.2018 09:38:49 / 459okunma / 0yorum
Cumali KARATAŞ

Gül hırsızlığı var sabahın seherinde, daha öncekiler ne işe yaradıysa!...Bir sokak gülünün dalından kopardığım kırmızı gülü sabahın seherinde arkadaşlara veriyorum. Sevgili Remzi, Ramazan ve Riyad gülümsüyorlar böyle bir jest karşısında.

            Toplandık işte gidiyoruz… Yakın bir yer, Konya; Dörtler olarak bir Konya seyahati bu. Hem ziyaret hem ticaret gibi bir şey. Sabahın erken saatinde kalkıp yola düşüyoruz. 

            Güzel köyler yolumuzun üstünde.. Tepeden ovaya kuşbakışı bakanından ovanın kucağında bereketine ortak olan köylere kadar sayısız köyler. Hani diyoruz ya; Ahmet Kutsi Tecer´in diliyle:”Orda bir köy var uzakta/O köy bizim köyümüdür.” diye. Uzaklı yakınlı sayısız köyler… Bazıları oldukça albenili. Gözüktüğü gibi tam bir köylü çocuğu olmasam da tepeden göz kırpan köylere kayıtsız kalamıyorum… Sessiz, sakin, doğayla baş başa olan böyle bir yaşamda düşündüğüm tarzdaki bir yaşam için neler vermeye hazır olduğum aklıma geliyor laf aramızda!..

            Toroslar´ın nazlı nazlı duruşundan esintiler getirmeye başlıyor rakımlara tırmandıkça.

            Ora bura derken Pozantı´dayız… Yukarı tepelere doğru göz gezdirirken, köşker dedemin mezarı kim bilir hangi yükseltinin toprağında yitikliğini sürdürüyor diye düşünmüyor da değilim.

            Özgür gökyüzünün bazı yenilgileri tatmaya başlamasının kaçınılmazlığına da tanık oluyor insan… Pozantı´nın gökyüzü de parsellenmeye başlamış… Gökyüzünü işgal eden çok katlı yapılar adeta, daha gerilerdeki başı dumanlı dağlara kafa tutar gibi. 

Yeni yol harıl harıl çalışıyor… Son yıllarda İstanbul´a uçakla gidip gelmeler nedeniyle yeni yolun bitmiş halini daha yeni görüyoruz. Yazlık tünel girişleriyle başlayan tünel geçişleri..

            Şeker pınarının tadı damağımızda kalan suyuna kurulan Hayatsu; Çiftehan kaplıcası…    Havası ve kaplıcasıyla tanınan 5.800 nüfuslu Ulukışla´dayız. Yaz aylarında, birçok yayla yöresinde olduğu gibi kuşkusuz ki burda da nüfus artıyor. Ulukışla´nın rakımı yaklaşık 1.400… Aracı kullanan Ramazan beyin babası, eski sendikacılardan Sinan bey Ulukışla´nın oralarda aldığı birkaç dönüm yerde yaşamını sürdürüyor… Sebze, meyve ekiyor; Toroslar2ın eteğinde doğa tutkunu bir yaşamı var. Oraya vardığımızda o seçkin doğa ortamında bol kirazlı bir sabah kahvaltısı yapıyoruz. Koyu bir sohbet başlıyor.  Ulukışla´nın havasının şeker hastalığına iyi geldiğini öğreniyoruz. Hatta buraya yabancıların hastane yapma teklifiyle geldikleri de söyleniyor.

            Adana-Ankara yolundan Konya yoluna girdiğimizde şoför yıldıran uzun bir yola koyuluyoruz. Sanırız 175 km. kadar bir karayolu gidişinden sonra Konya´ya varılıyor. Konya ovasının bir yarıçapı özelliğinde bu yol. Konya sonrasında da Akşehir, Beyşehir yönünde devam eden bu yol Konya ovasının çapı niteliğinde olmakla birlikte, Konya ovasının da büyüklüğü hakkında düşünsel bir sonuca vardırıyor insanı…

            Bazı Avrupa ülkeleri Konya kadar… Konya, 15 kadar Avrupa ülkesinin yüzölçümünden büyük. Bunların içinde Lüksemburg, Karadağ, Slovenya, Makedonya, Arnavutluk, Ermenistan, Moldova ve Belçika´da var.  Hollanda´nın yüz ölçümü 41.526 km.2, Konya´nın yüz ölçümü 38 bin km. kare. Hollanda´nın 2016´daki tarımsal ihracatı 85 milyar euro, artmayı da sürdürüyor. Yüzölçümü bakımından daha aşağılara geldiğimizde; 2.586 km.2 olan Lüksemburg´un 2016 yılı ihracatı 17 milyar dolar, 32.545 km.2´lik Belçika´nın ihracatı 259 milyar dolar, 41.290 km.2´lik İsviçre´nin 211 milyar dolar.  Aynı dönemde Konya´nın ihracatı ise yaklaşık 1,5 milyar dolar. Sonuçta kırkta,altmışta biri ve bizim Konya ihracatımız konusunda çok mesafe almamız gerektiğinin somut bir işareti. Güneş ve doğanın cömert davrandığı ülkemizde, rakamlarını gördüğümüz diğer ülkelerle olan bu aşırı mesafeyi ekonomi ve dış satım adına kapatabildiğimizde bunun istihdam, üretim ve GYSMH´a sağlayacağı katkılardan kuşku yoktur. Öyleyse, nehir mi getirilecek, hayvancılık mı yapılacak, neler yapılacaksa bir an önce yapılmalıdır. 

            Konya ovasının önemli bir bölümü yeşil alan değil sonra. Bu, susuz ve çıplak yerlerin suya gereksinimi olduğu görülüyor olmanın yanı sıra yıllardan beri yazılıp, çizilen şeyler.. Hatta  Göksu ya da Karasu´nun Konya ovasına akıtılması gibi öteden beri sözü edilen tarım projeleri de var.

            Dönüyoruz türkülere… Türkülerle aramız iyi ya, Konya yoluna koyulduğumuzda o güzelim Konya türküsünü düğünlerde tanık olduğumuz hâliyle tutturuyoruz. Tabii bu “Konyalım”ın da değişik bazı güfteleri var…

 /resimler/2018-7/10/0943100972249.jpg

            Hani benim elli gram prasam.

                Bir mum yaksam Konyalımı arasam

Konyalım yürü yürü yavrum yürü fistanını sürü.

                Şimdi de burdan geçti hovardanın biri.

                                               ***

                Hani benim elli gram yoğurdum

                Konyalıdan ben bir oğlan doğurdum.

Konyalım yürü yürü yavrum yürü fistanını sürü.

                Şimdi de burdan geçti hovardanın biri.

                                               ***

                Haniya da benim elli gram bulgurum.

                Konyalının kaşlarına vurgunum.

Konyalım yürü yürü yavrum yürü fistanını sürü.

                Şimdi de burdan geçti hovardanın biri.

 

                                                                               Fethiye Korkmaz

 

            Bu türküler müthiş yapıtlardır tabii ki… Bedri Rahmi´yi şairliğinden utandırması boşuna değildir diye düşünürken arabadan zayıf bir tonda gelen türkü mırıldanmasını koro hâline dönüştürüyoruz…

 

            Makaram sarı bağlar lo, kız söyler gelin ağlar.

                Niye ben ölmüşmüyem lo, Asya´m karalar bağlar.

Liberde liberde, yeni düştüm bu derde.

                Devriyeliler sardı da bizi, meğer kaderim böyle.

                                                               ***

Makarada ipliğim lo, Asya benim kekliğim.

                Hiç aklımdan çıkmıyor lo tenhalarda öptüğüm.

Liberde liberde, yeni düştüm bu derde.

                Devriyeliler sardı da bizi, meğer kaderim böyle.

 /resimler/2018-7/10/0948171290821.jpg

                                                                              Selahattin Mazlumoğlu

               

 “Yeşilim”, “Aslan Mustafa´m”, “Bağlar Gazeli”, “Sabahtan Uğradım”, “Evlerinin Önü”, “Caminin Mazini Yok”, “Çıbık Telden Bağlamam”, “Caminin Mazini Yok”, “Atımı Bağladım Nar Ağacına”, “Ay Karanlık Bulamadım Yolumu” ve “Bülbül ne Gezersin Çukurova´da” gibi dillere düşen türküleri de var Konya´nın.

            Zülfü Livaneli, Bedia Aktürk, Rahşan Ecevit, Tarık Buğra ve “Aman Dağdan İndim Düze Ben” gazeliyle tanınan Rıza Konyalı gibi sanat ağırlıklı isimler ilk anda anımsanabiliyor bu toprağın çocukları olarak. Tabii ki bunların en başında da Mevlana Celaleddin Rumi...

 

         *MEVLANA

 

            Ben bende değil, sende hem sen, hem ben.

                Ben hem benimim, hem de senin, sen de benim.

            Bir öyle garip hale bugün geldim ki

                Sen ben misin bilmiyorum, ben mi senim. (Ben Bende değil-Mevlana)

 

          Mevlevi tarikatının kurucusu olan Mevlana Celalettin Rumi (Belh 1207- Konya 1273) 10-12 yaşlarında ailesi ile birlikte Karaman´a gelip yerleşiyorlar. Babası, “Sultan ül-ülema” ünvanlı Bahaettin Velet´tir. Dedesi, Alaattin Harizmşah´ın da damadı olan Hüseyin Bin Ahmet Hatibi´dir. Ayrılması için kesin bir neden olmakla gösterilmekle beraber, “Maarif” adlı kitabında özgür düşünceleri nedeniyle Belh´te yaşamasının zor olduğu düşünülmektedir. O tarihlerde her türlü düşüncenin hoşgörüyle karşılandığı ya da tartışılabildiği yer olan Anadolu´ya gelip yerleşiyor ailesi ve çocuklarıyla birlikte. Oğlu Mevlana´yı Semerkantlı Lala Şerafettin´in kızı Gevher Hatun´la evlendiriyor. Bir süre sonra ise Selçuklu Sultanı Alaattin Keykubat´ın çağrısı üzerine Konya´ya gelip yerleşiyorlar. Babasının Konya´da ölmesi (1231) üzerine onun yerine geçen Mevlana,  babasının eski müritlerinden Burhanaettin Muhakkık-i Tirmizi´nin Konya´ya gelerek Mevlana´ya:”Baban hem dışla hem içle (ruhla) ilgili bilimleri biliyordu. Sen de dışla bilgileri baban kadar biliyorsun, ancak içle ilgili bilimler konusunda henüz yetişmemişsin!” demesi üzerine, Tirmizi´ye, dokuz yıl süre ile onun ölümüne kadar (1232-1242) müritlik yapar. Daha sonra, birçok romanlara da konu olan Şems´i Tebrizi ile karşılaşır (1244). Aralarında büyük bir yakınlaşma ve mistik sevgi doğar. Günlerce, haftalarca birlikte inzivaya çekilerek yaşamaya başlarlar. Bu durum oldukça tepki çeker ve Şams´e düşman kazandırır. Bunun üzerine Şems Şam´a kaçsa da, Mevlana, oğlu Sultan Velet´i Şam´a göndererek, onun yeniden Konya´ya dönmesini sağlar. Şems´in ölümünden sonra onun yerini Selahattin Zerkubi ve onun Mesnevi´yi yazmasına neden olan Hüsamettin Çelebi alır. Mevlana, 17 Aralık 1273´te Konya´da ölür.  (Büyük Laruesse)

 /resimler/2018-7/10/0947356289851.jpg

                Güneş gibi ol şefkatte, merhamette.

                Gece gibi ol ayıpları örtmekte.

                Akarsu gibi ol keremde, cömertlikte.

                Ölü gibi ol öfkede, asabiyette.

                Toprak gibi ol, tevazuda, mahviyette.

                Ya olduğun gibi ol, ya olduğun gibi görün.

 

Bazı kaynaklarda yer alan ve Mevlana hakkındaki romanlarda da işlendiği gibi, Şems´i Şam´dan getirten Mevlana´nın üvey kızı olan Kimya´yı, aradaki yaş farkına rağmen Şems´e verdiğini; Kimya´ya platonik aşk duyan Mevlana´nın oğlu Alaaddin´in Şems´e düşman kesildiğini hatta öldürenler arasında yer aldığı yolunda ifadeler var.  Ortadan kaldırılan Şems´in sonu hakkında kesin bir bilgi veren kaynak olmasa da, onun öldürüldüğü yolunda güçlü kanılar var. Ayrıca, gerçekçiolduğu söylenen yazılan bazı romanlardaolduğu üzere, Alaadin´in gizli sevgisinin kurbanı olan Kimya´nın öldürülüşüne Mevlana ve Şems´in onay vermelerinibirtürlükabul edemiyordum. Daha sonra, bu satırları yazdığım gün çarşıda karşılaşıp birer çay içerek konuştuğum, birçok felsefi kitabı, denemeleri olan sevgili Gazeteci-Yazar  A.Kadir Kaçar´la konumuz da Mevlana idi.  İlgi alanına girdiği için özellikle bir düzüne Mevlana kitabı okuyan Kaçar´la, Mevlana´ya mal edilen “Gel”li söylem ve Şems´li söylentiler üstüne de konuştuk fikir birliği içinde.       

            “Aşk, sandığın kadar değil yandığın kadardır.”; “Aşk davaya benzer, cefa çekmek de şahide; şahidin yoksa davayı kazanamazsın ki.”; “Topraktan geldik toprağa gideceğiz; mühim olan çamurlaşmamak!” sözleri doğru ve çelişkili, somut örneklerle yaşamı farklı bir felsefi noktadan sanatlıca işaret eden Mevlana tümceleridir. Mevlana, insancıl ve yaşamsalo etik değerlere olan duyarlılığını da yine o çelişkili ve gerçekçi göstergeler üzerinden verir:

 

            Nice insanlar gördüm üzerinde elbise yok;

                Nice elbiseler gördüm içinde insan yok!

           

            “Vakit Seher?/Zamanın rahmine sabahın nuftesi düştüaz önce/Gün doğuyor yine ve yeniden/Şimdi hatırla ki; sende birzamanlar yokluğun karanlığında yitiktin.” (Sabah Güneşi) dizelerindeki soyut imgelemle zaman işçiliğine soyunan Mevlana; piskolojik/felsefi bakış açılarıyla beninden ayrılıp, benzeştirdiği zaman ve insan senteziyle duygularına açılım sağlar… “Sonsuz bir karanlığın içinde doğdum./Işığı gördüm, korktum./Ağladım.//Zamanla ışıkta yaşamayı öğrendim/Karanlığı gördüm, korktum.” örneği, biçimsel, çağrışım/akılcı donanımlı katlarıyla  karanlık merkezli o çelişik konumlarda buluşturduğu vurgulamalarıyla ansal sorgulamalara yüklediği işlevlerle, düşünsel ve felsefi özü güncel bir teknikle şiirsellik adına buluşturduğu görülür.  Aynı şekilde, içeriksel bu paradokstan damıttığı şiirsellik yaşam ve doğum kesitlerinden sergileyip, buluşturduğu benzetme görsellikleriyle insan ve topluma aydınca bir çağrışım yapmadığını da kim söyleyebilir?..

 

            Sonsuz bir karanlığın içinden doğdum

                Işığı gördüm,korktum.

                Ağladım.

                ***

                Zamanla ışıkta yaşamayı öğrendim.

                Karanlığı gördüm, korktum. 

 

            *ÂŞIK ŞEM´İ 

Konya´da Mevlana Müzesinin hemen yanında kaldırım üstündeki bir mezar dikkatimizi çekiyor. Mezar taşında da belirtildiği üzere bu mezar Konyalı Âşık Şem´i´ye (1783-1839) ait… Konyalı tanınmış âşıklardan olan Şem´i hakkındaki kısa bilgiler, torunu Abdullah Şemi´nin netteki sayfasında yer alıyor… Eğitimsiz olan, 25 yaşında okuma yazma öğrenen Âşık Şem´i,  doğaçlama olarak hece ve aruz ölçüsünde şiirler söyleyen bir âşık. Asıl adı Ahmet olan Şem´i ince düşünceli, hazır cevap ve espritüel biri olduğu için Şem´i soyadını almış. Âşıkların bulunduğu Buğday Pazarı civarındaki kahvehanelerde yetişmiş. Padişah tarafından, sanatı nedeniyle kendisine çarşı ağalığı ünvanı verilmiş.

             Konya´da tarihi ve doğal güzellikler olarak başka yerler de var… Mevlana, Pir Sultan Abdal, Tavusbaba, Sultanlar, Gömeç Hatun ve Nasrettin Hoca gibi türbelere ek olarak Sahipata Külliyesi´nin yanı sıra; İnce Minareli Medrese, Karatay Medresesi ve  Sırçalı Medrese inanç odaklı tarihsel ve mimari yapılar olarak yer almaktadır. Sille Köyü ile Kilistra Antik kentinin yanı sıra ise Körükini, Yerköprü, Güvercinlik, Balatini, İnbaşı ve Tınaztepe gibi mağaralar var. Karapınar Çölü ile Beyşehir Gölü Milli Parkı, Tuz Gölü, Obruk Gölü, Akşehir Gölü ve Meke Gölü doğal zenginlik ve güzellikleriyle tanınan yerlerdir. Bu gezimiz günübirlik ve ticari sayılabilir biraz. Daha geniş bir zamanda Konya´daki diğer tarihi, antik ve doğal yerleri de göreceğiz.

 

            *DÖNERKEN

            Niğde´ye bir gönül selamı gönderiyorum… Faruk Nafiz Çamlıbel´in yazdığı “Han Duvarları” adlı şiiri üzerine konuştuklarımız aklıma geliyor. TRT Çukurova Radyosu eski spikerlerinden olan Niğdeli arkadaşım şair Şükriye Turan´la, Faruk Nafiz Çamlıbel´in Niğde üzerinden seyahatinde doğan, “Han Duvarları”nın geçtiği ve Faruk Nafiz´in kaldığı, Maraşlı Şeyh Oğlu Satılmış´la şiirinin tanıştığı o Niğde hanını görmek üzere sözleşmemiz aklıma geliyor. “Han Duvarları” adlı şiirin bir bölümüne yer verirken, bu gezimiz için de belki başka bir zamana diyoruz.

 

               HAN DUVARLARI
                                                             
   Yağız atlar kişnedi, meşin kırbaç şakladı,
    Bir dakika araba yerinde durakladı.
    Neden sonra sarsıldı altımda demir yaylar,     
    Gözlerimin önünden geçti kervansaraylar...     
    Gidiyordum, gurbeti gönlümle duya duya,     
    Ulukışla yolundan Orta Anadolu´ya.     
    İlk sevgiye benzeyen ilk acı, ilk ayrılık!     
    Yüreğimin yaktığı ateşle hava ılık,     
    Gök sarı, toprak sarı, çıplak ağaçlar sarı...     
    Arkada zincirlenen yüksek Toros Dağları,     
    Önde uzun bir kışın soldurduğu etekler,     
    Sonra dönen, dönerken inleyen tekerlekler... (şiirden kısa alıntı)   
                    
 /resimler/2018-7/10/0948465353863.jpg
                                                            Faruk Nafiz Çamlıbel

 

            *AHMET DEMİR´DEN ACI HABER

         Konya´da henüz dönmüşken Ahmet Demir´in acı haberini alıyoruz… Bir süredir onunla yakın temas halinde bulunan Fırat Gen, Ahmet Demir´i kaybettiğimizi bildiriyor. Bir süredir hastanede tedavi gören Ahmet Demir apansız aramızdan ayrılıyor. Evine gitsek de bulamıyoruz. Vasiyeti üzerine, memleketi olan Birecik´te toprağa veriliyor… Ahmet Demir “Geze geze de yüreğime dert oldu” ve “Haram oldu da bana bu Antebin” elleri adlı eserleriyle tanınıyor. Çeşitli firmalardan 53 plak ve 10 kaseti çıkan, yetmişli yılların şöhretli bir sahne sanatçısı Ahmet Demir. Şaban Abi´nin de dile getirdiği gibi, saygılı, alçak gönüllü, tatlı dilli ve hoş görülü bir müzik çınarımızdı Ahmet Demir. Adana ve Birecik´in başı sağ olsun.   

 

Aman geze geze de yüreğime dert oldu oldu anam der toldu oy

Aman ağlaya ağlaya gözlerime kan doldu anam kan doldu.

Aman ben seni alacaktım da gelin Eminem zalım baban yolumuza bend oldu  

Aman gelsene de zalım gelsene; benim halım perişan oldu da gelip görsene.

 

Anahtar Kelimeler: GEZİ, NOTU
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
YÜZYILIN ARDINDAN*YENİ ADANA SEVDASI (24 Aralık 2018 - Pazartesi)
Sanat gündemi -BİR RESSAMIN ELLİ YILI (17 Aralık 2018 - Pazartesi)
BARIŞ SERGİSİ NOTLARI (07 Aralık 2018 - Cuma)
LİSE DERGİLERİ (04 Eylül 2018 - Salı)
sanat gündemi (26 Temmuz 2018 - Perşembe)
sanat gündemi (13 Temmuz 2018 - Cuma)
FOLKLOR VE TÜRKÜ USTASI AZİZ ÇELİK (28 Mayıs 2018 - Pazartesi)
ALTIN SES VEDAT ÇETİNKAYA (21 Mayıs 2018 - Pazartesi)
BESTEKÂR-YAPIMCI FIRAT GEN´LE KONUŞTUK (14 Mayıs 2018 - Pazartesi)
İLTER BİR SÖZ YAZARI YEŞİLAY… (23 Nisan 2018 - Pazartesi)
BİR BESTEKÂRIN ŞİİRSEL İTİRAFLARI (16 Nisan 2018 - Pazartesi)
NECMİ ÖZDEMİR´LE MÜZİK KONUŞTUK (16 Nisan 2018 - Pazartesi)
ŞİİRDEN ROMANA ŞARKI SÖZÜ (01 Nisan 2018 - Pazar)
ALİM İNTERNET ÇAĞINDA (19 Mart 2018 - Pazartesi)
ALİM KARNE ALIYOR (12 Mart 2018 - Pazartesi)
ALİM VE HAYVAN DÜŞMANI ÇOCUKLAR (12 Mart 2018 - Pazartesi)
ÇIRAK ALİM (05 Mart 2018 - Pazartesi)
ALİM SİMİT SATIYOR (05 Mart 2018 - Pazartesi)
ALİM VE ÇOCUK KAÇIRANLAR (26 Şubat 2018 - Pazartesi)
ALİM OKULDA (26 Şubat 2018 - Pazartesi)
ALİM KAZA GEÇİRDİ (20 Şubat 2018 - Salı)
ALİM KAYBOLDU (20 Şubat 2018 - Salı)
Çocuk Öyküsü - ALİM KAYBOLDU (13 Şubat 2018 - Salı)
ALİM HASTA (12 Şubat 2018 - Pazartesi)
ŞARKILARA CAN VEREN USTA (29 Ocak 2018 - Pazartesi)
***BİR KÜÇÜK BEYAZ GÜL*** (01 Ocak 2018 - Pazartesi)
YÜZYILIN EYLEMİ “YENİ ADANA” (27 Aralık 2017 - Çarşamba)
AHMET REMZİ DESTANI (27 Aralık 2017 - Çarşamba)
***GÜNEŞ, YAĞMUR VE RÜZGÂR*** (18 Aralık 2017 - Pazartesi)
“İSTANBUL, İSTANBULL” (18 Aralık 2017 - Pazartesi)
Çocuk Öyküsü***DÜNYAYA KÜSEN GÜNEŞ*** (27 Kasım 2017 - Pazartesi)
çocuk öyküsü ***HAYLAZ BULUT*** (20 Kasım 2017 - Pazartesi)
“Çukurova´dan Sesler” 5-6 (13 Kasım 2017 - Pazartesi)
***GÜNEŞ, YAĞMUR VE RÜZGÂR*** (06 Kasım 2017 - Pazartesi)
“Çukurova´dan Sesler” 5-6 (30 Ekim 2017 - Pazartesi)
“ÇUKUROVA´DAN SESLER”-4 (25 Ekim 2017 - Çarşamba)
Çocuk Öyküleri (16 Ekim 2017 - Pazartesi)
BİR FOLKLOR AĞIDI (09 Ekim 2017 - Pazartesi)
MUZAFFER İZGÜ´NÜN ARDINDAN (03 Ekim 2017 - Salı)
ALİLİMONCU´YA VEDA (25 Eylül 2017 - Pazartesi)
MESUT MERTCAN YOK ARTIK (18 Eylül 2017 - Pazartesi)
GÜNEYDE YAPRAK DÖKÜMÜ (11 Eylül 2017 - Pazartesi)
***ÖKSÜZ MARTILAR*** (06 Eylül 2017 - Çarşamba)
Çocuk Hikâyeleri (06 Eylül 2017 - Çarşamba)
SELAHATTİN SARIKAYA ANILAR (17 Ağustos 2017 - Perşembe)
USTALARDAN - MUSTAFA KEMAL´İN KAĞNIS (31 Temmuz 2017 - Pazartesi)
60. SANAT YILINDA CAHİT SEYHANLI (18 Haziran 2017 - Pazar)
***SELAHADDİN YANIKSES´LE RÖPORTAJ*** (05 Haziran 2017 - Pazartesi)
ADANA ÖZGENTÜRK´ÜNÜ UNUTMADI (30 Mayıs 2017 - Salı)
*** ASLAN İLE KARTAL *** (15 Mayıs 2017 - Pazartesi)
Çocuk öyküleri (02 Mayıs 2017 - Salı)
ÇUKUROVA VE TRT´NİN ONURU SUAT YILDIRIM (17 Nisan 2017 - Pazartesi)
SANAT SAYFASI YILLIĞI 2016-2017 24. YIL (03 Nisan 2017 - Pazartesi)
ADANA´DAN BİR BİLGE ÖZGEN GEÇTİ (31 Ocak 2017 - Salı)
*** AHMET REMZİ DESTANI *** (02 Ocak 2017 - Pazartesi)
“SEVENLER ANLAR” NEYZEN BESTEKÂRI (19 Aralık 2016 - Pazartesi)
ADANA´DA BİR MESAM GÜNÜ (05 Aralık 2016 - Pazartesi)
ŞARKININ “OKYANUS”UNDA BİR TALAT ER (24 Ekim 2016 - Pazartesi)
BİR TÜRKÜ USTASI ALİ LİMONCU… (26 Eylül 2016 - Pazartesi)
ABDURRAHMAN KESKİNER İLE RÖPORTAJ (12 Eylül 2016 - Pazartesi)
YAPI MESLEK LİSELİLER BULUŞTU (11 Temmuz 2016 - Pazartesi)
ÇUKUROVA´DA BİR ORHAN PAMUK (26 Haziran 2016 - Pazar)
***DERGİCİ LİSELİLER*** (09 Mayıs 2016 - Pazartesi)
BİR GURBET ÖYKÜSÜ (03 Mayıs 2016 - Salı)
***ERDAL YALÇIN İLE RÖPORTAJ *** (18 Nisan 2016 - Pazartesi)
“RESMİN GÖZYAŞLARI …” (11 Nisan 2016 - Pazartesi)
MESAM´DA BAŞKANLAR DÖNEMİ (28 Mart 2016 - Pazartesi)
DÜNYA ÖYKÜ GÜNÜ KUTLANDI (22 Şubat 2016 - Pazartesi)
ÇOCUKLARA İMZA GÜNÜ (17 Şubat 2016 - Çarşamba)
ÇİÇEKLERİN DİLİYLE BİR BİTKİ SOHBETİ (08 Şubat 2016 - Pazartesi)
PORTRELERİN FOTOĞRAFÇISI ALİŞER AVCI (01 Şubat 2016 - Pazartesi)
ZEKÂYİ GÖKKAYA İLE RÖPORTAJ (26 Ocak 2016 - Salı)
ARİF KESKİNER´İN YAŞAR KEMAL´I (18 Ocak 2016 - Pazartesi)
“ŞİİR HAYATIN BURASINDA” (18 Ocak 2016 - Pazartesi)
ADANA´NIN KURTULUŞU ŞARKIYLA KUTLANDI (11 Ocak 2016 - Pazartesi)
TOROSLAR´DA BOZLAK TEŞEKKÜRÜ (09 Kasım 2015 - Pazartesi)
RESSAM SUAVİ NUMANOĞLU İLE GÖRÜŞME (02 Kasım 2015 - Pazartesi)
ÖDÜLLERLE ADINI DUYURAN BESTEKÂR (19 Ekim 2015 - Pazartesi)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-10 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-9 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-8 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-7 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-6 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-5 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-4 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-3 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-2 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-1 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
OZAN BİLDİK´LE GÖRÜŞTÜK… (15 Ekim 2015 - Perşembe)
KIBRIS DENİNCE… (07 Ekim 2015 - Çarşamba)
TED´İN SANAT ÇOCUKLARI (07 Ağustos 2015 - Cuma)
Sayfa:
EKONOMİYE BAKIŞ
BAŞYAZI VE GÜNÜN YORUMU Çetin Remzi YÜREGİR
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI
Cihat OVALI-SPOR YORUM-PANORAMA
Cihat OVALI-SPOR YORUM-PANORAMA
22.HAFTADA BİRER PUANLA YETİNDİK
Cumali KARATAŞ
Cumali KARATAŞ
BEYLİKDÜZÜ´NDEN SEFAKÖY´E İSTANBUL TÜYAP KİTAP FUARI
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
‘ŞİRK DİNİ´ VE BU DİNİN İLAHLARI
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
ADANA RESMİNE BAK
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
ATATÜRK İLKELERİNİN VE DEVRİMLERİNİN ÖLÜMSÜZ VE SADIK BEKÇİSİ UĞUR MUMCUNUN ŞEHADETİNİN 26.YIL DÖNÜMÜ
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
TOPLUMSAL AYRIŞMA VE EĞİTİM
KONUK YAZAR
KONUK YAZAR
Dost acı söyler sayın Kılıçdaroğlu
Ahmet DUMAN
Ahmet DUMAN
Yılmaz Özdil´in “Mustafa Kemal´i”
M. Ziya YERGÖK
M. Ziya YERGÖK
SAHADAN GÖZLEMLER: HAYIR YÖNÜNDE
Cezmi DOĞANER
Cezmi DOĞANER
SOSYAL DEMOKRASİDE YEREL YÖNETİMLER
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
SAVCI DOĞAN ÖZ´Ü SAYGIYLA ANARKEN...
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
EKONOMİ YÖNETİMİNİN SORUMLULUĞU ARTIYOR!
Prof. Dr. Özer OZANKAYA
Prof. Dr. Özer OZANKAYA
FRANSA´DA SARI-YELEKLİLER, YENİ BİR UYGARLIK TASARIMI ARIYORLAR - ARADIKLARI, ATATÜRK´ÜN UYGARLIK TASARIMI OLMASIN?! -
Zekai BULUÇ
Zekai BULUÇ
BU NE PERHİZ BU NE LAHANA TURŞUSU
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
Nasıl Bir Eğitim Sitemimiz Olsaydı Ar-Gör Ceren Şenel Öğrencisi Tarafından Öldürülmezdi
OKUR KÖŞESİ
OKUR KÖŞESİ
BAYRAM MI GELMİŞ?
Ata Alp And
Ata Alp And
DOSTLAR HATIRLANDIKÇA-2
1923 YENİDEN - Ercan AKARPINAR
1923 YENİDEN - Ercan AKARPINAR
İDLİP
EĞİTİMCİNİN KALEMİNDEN-Kemal Çelikkaya
EĞİTİMCİNİN KALEMİNDEN-Kemal Çelikkaya
ANILARDA GEZİNMEK
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
BÖLGEYE PANORAMİK BAKIŞ
Orhan ÖZDEMİR -OBRUK
Orhan ÖZDEMİR -OBRUK
KENDİ KÜLTÜRÜNDEN KORKMAK
Celal Topkan
Celal Topkan
TÜRKİYE´NİN GELDİĞİ NOKTANIN VE İKİ YÜZLÜLÜĞÜN RESMİ
ALİ TAŞ ADN.
ALİ TAŞ ADN.
“DOSTLAR BİZİ HATIRLASIN”
Saniye Akay Demirel
Saniye Akay Demirel
´Beni kör kuyularda merdivensiz bıraktın Denizler ortasında bak yelkensiz bıraktın.´
Av.Cemil DENLİ
Av.Cemil DENLİ
ATATÜRK 30 AĞUSTOS´U ANLATIYOR
İlhan ALPER
İlhan ALPER
HÜLYA ŞENKUL VE EDEBİYAT
Ahmet ERDOĞDU
Ahmet ERDOĞDU
YENİ ADANA GAZETESİNİN KUVAYI MİLLİYE RUHUYLA 100. YILI
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Tarihten Ders Almak
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
AL BAŞINA BELAYI
Adil OKAY
Adil OKAY
ADİL OKAY YAZDI: “ZAMANA ADANMIŞ YÜZLERİMİZ”*
Özcan İNCEOĞLU
Özcan İNCEOĞLU
DEMİRSPOR´DA ÜMİTLER TÜKENİYOR
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
ADANALI OLUNMAZ ADANALI DOĞULUR
Süreyya KÖLE - YANSIMALAR
Süreyya KÖLE - YANSIMALAR
ÜZÜNTÜYE CEZA
Tufan ALPAT-EMEKLİ HAKİM
Tufan ALPAT-EMEKLİ HAKİM
DÜNYA FAZİLET SAHİPLERİ İLE ŞEREFLİ VE MUTLUDUR
Hüseyin ÖZBEK
Hüseyin ÖZBEK
PREVEZE Mİ İNEBAHTI MI
Vahit ŞAHİN
Vahit ŞAHİN
ADANA DEMİRSPOR´A BAŞARILAR DİLERİZ
Düşler Düşünceler-Tekgül Arı
Düşler Düşünceler-Tekgül Arı
Okur Hareketi
Nurettin ÇELMEOĞLU - BİRAZ GÜL BİRAZ DİKEN
Nurettin ÇELMEOĞLU - BİRAZ GÜL BİRAZ DİKEN
Volgada 11 gün-23
Birgül Ayman GÜLER
Birgül Ayman GÜLER
AKP´NİN ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ KOMİSYONDA ELE ALINIRKEN, “REJİM DÖNÜŞTÜRÜLÜYOR” ELEŞTİRİLERİ SÜRÜYOR
TANSEL ÇÖLAŞAN
TANSEL ÇÖLAŞAN
Sevgili dostlar merhaba,
AZ ve  ÖZ A.AKDAMAR
AZ ve ÖZ A.AKDAMAR
BİRİ ANLATSA!...
AHMET KAYTANCI-GÖKÇEBEL
AHMET KAYTANCI-GÖKÇEBEL
ZELİHA VE ÇOCUKLARI
Ahmet YAHŞİ
Ahmet YAHŞİ
SEÇİM RENKLİ GEÇİYOR
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI

/resimler/2016-2/23/1416139429844.jpg

ADANA`DA NÖBETÇİ ECZANELER

/resimler/2015-5/28/1255038362873.jpg

ADANA İLİ ÖNEMLİ TELEFONLAR

/resimler/2016-3/22/1515302901917.jpg

HAFTANIN PANAROMASI

/resimler/2019-2/18/1521222535101.jpg