FRANSA´DA SARI-YELEKLİLER, YENİ BİR UYGARLIK TASARIMI ARIYORLAR - ARADIKLARI, ATATÜRK´ÜN UYGARLIK TASARIMI OLMASIN?! -
Tarih: 9.2.2019 22:46:41 / 488okunma / 0yorum
Prof. Dr. Özer OZANKAYA

Sosyalizmin, komünizmin, sosyal demokrasinin .. ana yurtlarından Fransa´da Sarı-yelekliler, bildiğime göre artık “Marx, Engels, Lenin = Bilimsel Sosyalizm!” diye haykırmıyorlar.

Oysa kendi uluslarından seçkin düşünür Georges Duhamel´in, ya da ünlü siyaset bilimcileri Maurice Duverger´nin, ya da Atatürk´ü dünyaya fransızca anlatan bir kitabın yazarı Arjantinli siyaset bilimcisi Blanco Villalta´nın Türk Devrimine ilişkin saptamalarını bilselerdi, belki de Atatürk´ü anımsarlardı.

Gerçekten de Atatürk, Türk Devrimini özetlediği ONUNCU YIL SÖYLEVİni Türk ulusuna şu tümceyle seslenerek bitirmek istemiş, bir yakınının bunun bir “ayrılık” anlamına gelip Türk ulusunu üzeceğini söylemesi üzerine metinden çıkarmıştı:

“BÜTÜN BU SÖYLEDİKLERİM GERÇEKLEŞTİĞİ GÜN, SENDEN VE BÜTÜN UYGAR İNSANLIKTAN DİLEĞİM ŞUDUR: BENİ ANIMSAYINIZ.”

  • İnsansever (humanist) Fransız düşünürü Georges Duhamel, La Turquie: Nouvelle Puissance de l´Occident (Türkiye: Batı´nın yeni Gücü) adlı kitabında Türk Devrimi ve onun önderi için şunları yazmıştır:

"Ne Cromwell, ne Robespierre, ne Lenin ve ardından gelenler, önderlik ettikleri ulusu bilim felsefesi, düşünme yöntemi, kısacası geleceğini değiştirme yoluna götürmeğe kalkışmamışlardır... Türkiye Mustafa Kemal´in itmesiyle kendisine yalnız becerikli işçiler, teknisyenler ve mühendislerin yeterli olmadığını, tersine, işlere asıl yön veren bilim filozoflarına, yöntem kurucularına gereksinimi bulunduğunu kavradı. Mustafa Kemal, böylece, bütün insanlığın içinde çırpındığı uygarlık bunalımının temel sorununa, yani çağdaş bilimin sağladığı güçlü teknolojinin nasıl kullanılacağı sorununa en geçerli yaklaşımı getirdi."

  • Ünlü Fransız siyaset bilimcisi Prof. Maurice Duverger, Asya ve Afrika´nın geri bıraktırılmış ülkelerindeki siyasal çatışmalara nasıl yaklaşmak gerketiğini tartışırken, Atatürk Türkiyesi´nin model değeri üzerine şunları yazıyordu:

"Kemalist sistem, az gelişmiş ülkelerin Moskova ve Pekin etkisinde kalmamış olmalarında hem doğrudan, hem de dolaylı biçimde etkili olmuştur. Kemalizm, Kuzey Amerika ve Batı Avrupa düzenlerinde (=yani kapitalizmde, Ö.O.) bulunmayan nitelikleri ile Marksizmin gerçekten seçeneğidir. Marksizm uygulamasına girmek istemeyen ülkeler, Batı demokrasisinde gördükleri yetersizliklere çözüm getiren Kemalist düzeni tercih edebilirler."

  • Almanya´dan da aynı yolda bir örnek var: Alman filozof Herbert Melzig, "Kamal Atatürk: Untergang und Aufstieg der Türkei (Kemal Atatürk: Türkiye´nin Çöküşü ve Yükselişi)" adlı kitabında aynen şu değerlendirmeyi yapmıştır:

"Eski çağın büyük filozofu Eflatun´un ´Ya yöneticiler filozof (yani bilge kişi), ya da filozoflar yönetici olsalar!´ yolundaki iki binyıllık dileği, ilk kez 20.yüzyılda Atatürk´ün kişiliğinde tam olarak gerçekleşmiş bulunuyor. Atatürk bir dâhi, bir düşünür olarak ulusunun yazgısını eline almış, bu ulusla atıldığı bağımsızlık savaşı ile ve başka ulusların haklarını koruyan bir barışla insanlığa görkemli bir örnek vermiştir. Yeni Türkiye Atatürk´le yalnız islam anlayış ve görüşlerini değil, aynı zamanda Avrupa´nın düşünme biçimini de aşmıştır. Türkiye bir dürüstlük, içtenlilik ve gerçekçilik politikası gütmekte ve bu yüzden tepkilere, başarısızlıklara uğramamaktadır."

  • Arjantinli Siyaset Bilimcisi ve bu ülkenin Türkiye Büyükelçiliğini yapmış olan Blanco Villalta de şunları yazmıştır:

"Atatürk insanlık tarihinin kaydettiği zafer taklarının altından, asıl olarak bütün zamanların en büyük komutanlarından biri özelliği ile değil, bir ulusu bağımsızlığına kavuşturup yeni, çağdaş ve gönençli bir devlet kurucusu niteliği ile de değil, asıl olarak siyaset kuramının en büyük filozoflarından biri olarak geçmiştir. Atatürk, insanlığın geleceği için geniş olanaklar içeren bir siyasal plan katkısında bulunmuştur: ortaya attığında tümüyle devrimci nitelik taşıyan bir düzen; ekonominin yönetiminde temel sorumluluğu devlete veren ve devleti, zorunlu ve yararlı olduğu ölçüde ekonomiye karıştıran, ama onun ötesine de geçirtmeyen, ekonomik ve toplumsal nitelikte bir siyasal düzen; ve yöneticilerini seçmekte, kendi düşüncelerini benimsemekte, vicdani inançlarında tam an¬lamıyla özgür olan ve seçim hakkına sahip bulunan bir ulus yarattı."

Peki, Atatürk´ün çağımız insanlığı için önerdiği uygarlık tasarımı neydi?

Bunu öğrenmek için 1929 yılında yazdığı, ama herkesçe özgürce irdelenip eleştirilebilsin için Prof. Afet İnan´ın imzasıyla yayınlanmasını uygun gördüğü YURTTAŞ İÇİN MEDENİ BİLGİLER kitabının “Devletin Yurttaşa Karşı Ödevleri” bölümünü okumak yeterli bilgi verebilir.

Ancak, Yurttaş İçin Medeni Bilgiler´i okurken, Atatürk´ün ondan iki yıl önce yazdığı NUTUK´ta Türk Devrimi´nin doktrine değil bilime ve bilimle aynı şeyleri gerektirdiğini bildiği demokrasiye dayalı olduğuna ilişkin şu yaşamsal uyarısını da gözönünde tutmak gerekir :

“Bizim programımıza karşı çkıanlar, onu, görmeğe alışık oldukları bir doktrine benzetemiyorlardı. Oysa programımız temelliydi ve işlemseldi  (= toplumumuzun somut gereklerine dayalıydı ve uygulamanın sorumluluğunu da üstlenmiştik). Biz de isteseydik UYGULANAMAYACAK DÜŞÜNCELERİ VE KURAMSAL BİR TAKIM AYRINTILARI YALDIZLAYIP BİR DOKTRİN YAZABİLİRDİK. Öyle yapmadık. Ulusumuzun maddi ve manevi gelişme gereksinimlerin doğrultusunda İŞLEM VE EYLEMLERİMİZLE SÖZLERİN VE KURAMLARIN ÖNÜNDE GİTMEYİ YEĞLEDİK."

"Sözlerin ve kuramların önünde gitmek!"

Atatürk, bir bilim filozofu gibi, yaşamın kuramları izlemediğini, kuramların yaşamın somut gerçeklerini izleyerek kendilerini düzeltip tamamlamaları gerektiğini, bir süre sonra da yaşamlarının sona ereceğini biliyordu.

(Ben de TOPLUMBİLİM ve CUMHURİYET ÇINARI (CEM Yay.) adlı kitaplarımda ve üniversitelerdeki derslerimde, konferans ve TV radyo programlarımda, kırk yıldanberi, hep Atatürk´ün bu evrensel ölçekli katkısını dikkatlere getirmeğe çalışagelenlerden birisi, belki de ilkiyim. Bunun kıvancını yaşıyorum.)

Atatürk´ün partisi CHP yönetici ve stratejleri başta olmak üzere, Türk siyaset, bilim, sanat ve düşün insanlarının Atatürk´ün ve önderlik ettiği Türk Devriminin evrensel ölçekteki değerini anlatmada yetersiz kalışı üzüntü vericidir.

Sarı - Yelekliker hareketi, Atatürk´ün aklın ve bilimin yoluna dayalı uygarlık tasarımını ve özellikle “Demokratik Devletçi” dizgesini insanlığın anımsamasına yararsa, O´nun Anıt-Kabir´i bir başka ışıyacaktır.

 

...

 

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
3 MART LAİKLİK YASALARI 95 YAŞINDA! (04 Mart 2019 - Pazartesi)
ÖZELEŞTİRİ DE GEREKLİ! (03 Haziran 2018 - Pazar)
PROF. BERNARD LEWİS (22 Mayıs 2018 - Salı)
Sayfa:
EKONOMİYE BAKIŞ
BAŞYAZI VE GÜNÜN YORUMU Çetin Remzi YÜREGİR
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI
Cihat OVALI-SPOR YORUM-PANORAMA
Cihat OVALI-SPOR YORUM-PANORAMA
ÜMİDİMİZİ KORUYORUZ
Cumali KARATAŞ
Cumali KARATAŞ
ZEYNEP EZMEN´LE SÖYLEŞİ
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
TERÖRİST SUÇLAMASI
PROF. DR. FİKRİ AKDENİZ - BİLİM DÜNYASI
PROF. DR. FİKRİ AKDENİZ - BİLİM DÜNYASI
ADANA-ANAMUR GEZİMİZİN ARDINDAN-12
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
ON BEŞ GÜNLÜK BİR ÖYKÜ
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
18 MART ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ VE ÇANAKKALE ZAFERİNİN 104. YIL DÖNÜMÜ KUTLAMASI
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
OKULLARDA DAVRANIŞ DÜZELTME VE DEĞİŞTİRME
KONUK YAZAR
KONUK YAZAR
Dost acı söyler sayın Kılıçdaroğlu
Ahmet DUMAN
Ahmet DUMAN
Geçersiz Sayılan, Oylar mı? Yoksa Milli İrade mi?
M. Ziya YERGÖK
M. Ziya YERGÖK
SAHADAN GÖZLEMLER: HAYIR YÖNÜNDE
Cezmi DOĞANER
Cezmi DOĞANER
NEDEN DÜŞÜNDÜĞÜNÜ SÖYLEMEZ İNSAN KORKAR(1)
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
SAVCI DOĞAN ÖZ´Ü SAYGIYLA ANARKEN...
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
EKONOMİ YÖNETİMİNİN SORUMLULUĞU ARTIYOR!
Prof. Dr. Özer OZANKAYA
Prof. Dr. Özer OZANKAYA
LAİK DEVLET İLKESİNİN ANAYASAMIZA GİRİŞİNİN 91. YILDÖNÜMÜ
Zekai BULUÇ
Zekai BULUÇ
YENİ LİBERALİZM GELDİ, SEFA GELDİ HOŞ GELDİ!
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
8 Mart Dünya emekçi kadınalar günü tüm çalışan-emekçi kadınlarımız için kutlu olsun.
OKUR KÖŞESİ
OKUR KÖŞESİ
BAYRAM MI GELMİŞ?
Ata Alp And
Ata Alp And
aktüalite ve edebiyat - AŞK
1923 YENİDEN - Ercan AKARPINAR
1923 YENİDEN - Ercan AKARPINAR
İDLİP
EĞİTİMCİNİN KALEMİNDEN-Kemal Çelikkaya
EĞİTİMCİNİN KALEMİNDEN-Kemal Çelikkaya
ALTMIŞ BEŞ YAŞ ÜSTÜ YOLCULARI VE ÖZEL HALK OTOBÜSLERİ
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
HALKTAN BİRİ OLMAK, HALKIN ARASINDA OLMAK
Celal Topkan
Celal Topkan
KİM KAYBETTİ
ALİ TAŞ ADN.
ALİ TAŞ ADN.
kitaplık-“BENCİL SÖYLEŞİ”
Av.Cemil DENLİ
Av.Cemil DENLİ
ATATÜRK 30 AĞUSTOS´U ANLATIYOR
İlhan ALPER
İlhan ALPER
NEYDİ O GÜNLER
Ahmet ERDOĞDU
Ahmet ERDOĞDU
YENİ ADANA GAZETESİNİN KUVAYI MİLLİYE RUHUYLA 100. YILI
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Tarihten Ders Almak
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
YASİN
Adil OKAY
Adil OKAY
ADİL OKAY YAZDI: “ZAMANA ADANMIŞ YÜZLERİMİZ”*
Özcan İNCEOĞLU
Özcan İNCEOĞLU
TOROS KAPLANI GALİBİYET İSTİYOR
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
ADANALI OLUNMAZ ADANALI DOĞULUR
AZ ve  ÖZ A.AKDAMAR
AZ ve ÖZ A.AKDAMAR
BİRİ ANLATSA!...
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI

/resimler/2016-2/23/1416139429844.jpg

ADANA`DA NÖBETÇİ ECZANELER

/resimler/2015-5/28/1255038362873.jpg

ADANA İLİ ÖNEMLİ TELEFONLAR

/resimler/2016-3/22/1515302901917.jpg

HAFTANIN PANAROMASI

/resimler/2019-4/16/1521058014549.jpg