ERCAN KONT İLE TİYATRO VE SAHNEYİ KONUŞTUK
Tarih: 22.9.2015 10:42:26 / 1757okunma / 0yorum
Cumali KARATAŞ

/resimler/2015-9/22/1046236085323.jpg

Sanatta 50 yılı kutlayan Ercan Kont, Adana´nın tiyatro ve sunuculuk alanında özel bir yeri olan sanatçılardan. İşportacılıktan konservatuar müdürlüğüne kadar uzanan yaşamında, zabıtanın el koyduğu mallarını almak için gittiği Adana Belediyesi binasında duyduğu bir anons sonucu tiyatroya adım atan Kont; yapacağımız görüşmeye iki çantayla gelip, üç çantayla gitti… Hiç böyle bir şey görmemiştim tabii... Onun genel duyarlılığı burda da kendini gösterirken, konuya verdiği önem ve ciddiyet dikkate ve saygıya değerdi…                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                         Cumali Karataş

            ***Nasıl oldu bu tiyatro yolculuğu, tiyatroya nasıl başladınız?

            ---Fakir bir ailenin çocuğuydum. Okul saatlerinin dışında işportacılık, çığırtkanlık yapardım. Bay giysileri satardım. Ben satışa başladığımda millete duyuru yapardım. Milet toplanırdı. Fakat ben diğer çığırtkanlardan farklıydım. Şöyle ki… Diğer çığırtkanlar:”İthal mal, İtalyan malı, Alman malı. Batan gemiden çıkan mallar.. Yana fabrikadan kurtarılanlar. Mağazada 10 lira, bizde  5 lira” diye bağırırlardı. Ben öyle demezdim… Ayağımın altındaki o küçük taburenin üzerinde bağırdığım zaman herkes beni görürdü ve bize gelirdi… “Ne ithal malı, ne İtalya, ne Alman malı ne Amerika. Ne yanan fabrikadan kurtarılan, ne de batan gemiden çıkan mallar. Türk malı bunlar. Türkiye´de imal ediliyor. Türkiye´de satılıyor. Mağazada 10 lira, bizde 20 lira” derdim, herkes şaşırırdı. Çünkü farklı söylemim olunca merak edip gelip alırlardı.  Hatta bazı işyerlerinden “gel bizde çalış” diye teklif alırdım. Bu yaptığım işportacılıkta belli zaman sonra dükkânlara toplu mal veren esnaflardan beni tanıyanlar parasız mal verirlerdi. Sattıktan sonra parasını verirdim. Bir defasında Vakıflar Sarayı önünde satış yaparken zabıtalar gelip mallarımı aldılar.  Neyse ki çok mal yoktu. Aldıklarında itiraz ettim, vermek istemedim. “Belediye´ye gelip ordan alacaksın” dediler.  Ben de, şimdiki Büyükşehir Belediye binasının olduğu yerdeki belediyeye gidip zabıtaları bekliyordum. O sırada belediye hoparlöründen bir ses duydum. Şöyle diyordu: “Dikkat, dikkat Adana Belediyesi Şehir Tiyatrosu için figüran aranıyor. İsteklilerin tiyatro müdürlüğüne başvurmaları gerekmektedir…” Anonsu duyunca hemen hızlıca tiyatro müdürlüğüne gidip başvuruda bulundum. Zabıtanın el koyduğu mallarım n´oldu bilemiyorum. O yıl, yani 1964-1965 tiyatro sezonu William Shakespeare´in ‘Othello´ adlı oyunu ile başladı. Oyunda mızrak tutan bir figürandım. Sahneye ilk adımımı atışım bu şekilde oldu?  

            ***Sevgiyle başladı mutlaka da, genetik bir özellik, aileden gelen bir etki, küçük yaşlarda sanat ve kültürle bağlantı, çevre faktörü var mıydı?

            ---Sevgi var ama yönlendirme, genetik özellik yok. Küçük yaşlarda sinemaya, kitap okumaya ilgim vardı… Şöyle ki… Şehitduran gibi bir kenar mahalle çocuğuydum. Mahallemizdeki Aile sinemasının çığırtkanıydım. Sinemada gösterilecek filmlerin afiş kartonlarını eğimli olarak sırt sırta yerleştirip, elimizdeki huni şeklindeki şeyi de ağzımıza götürüp:”Dikkat dikkat bu akşam Yazlık Aile Sineması´nda… “diye başlayıp, filmin adını ve filmde oynayacak sanatçılarını sayıp, film hakkında kısa bir bilgi de vererek, insanların sinemaya gelmelerini sağlardık.  Kenar mahalle çocuğu olarak kültür ve sanatla ilgilenip, kütüphanelerden kitap alıp okurduk da. Bu kütüphaneden kitap alıp okuma alışkanlığı bugünlere kadar sürdü. Hatta üç yıl kadar önce Kütüphaneden en çok kitap alıp okuyanlar arasından her ilden bir kişi ve 81 ilden de ilk beş kişi arasına seçilip, ödüllendirildim.     

            ***Sizin tiyatroya başladığınız o dönemde Adana Şehir Tiyatrosu´nda hangi isimler vardı?

            ---Oğuz Bora(müdür), Türkan Bora, Macit Flordon, Erhan Gökgücü, Nihat Ziyalan ve Şükrü Üstün gibi isimler vardı.

            ***Peki, Ziya Paşa´dan bu yana ne değişti Adana´da?

---Ziya Paşa´nın o gün ki koşullarda Adana´da tiyatro kurması başlı başına bir devrimdir. Ziya Paşa´dan sonra aynı hızla devam etti mi bilemiyorum. Bizim tiyatroya başladığımız dönemde, sezon sonunda kapandı Belediye Şehir Tiyatro´su. Herkes memleketine gitti. Adana´da kalan Nihat Ziyalan, Şükrü Üstün gibi sanatçılara, Belediye Başkanı olan Ege Bağatur´un o döneminde salon verildi ama paralı mı verildi parasız mı verildi bilemiyorum.

***Bugün için Adana´da tiyatroyu nasıl değerlendiriyorsunuz?

---Son yapılan belediye başkanlığı seçimleri sonucunda göreve gelen Başkanlar kendilerinden önceki dönemlerde yapılanları kat kat aşıyorlar ve şu anda belediyeler sanatsal ve kültürel yönden toplumun tüm kesimlerini ilgilendiren etkinlikler yapıyorlar.

***Sinemaya da geçtiniz sanırım?..

            ---Adana´da çekimi yapılan filmlerde rol aldım… Bunlar; Kadir İnanır´ın başrolünü oynadığı , “Tatar Ramazan”ın ikincisi olan “Tatar Ramazan Sürgün”de hapishane başkatibi, “Ezo Gelin”de imam, “Kara Duvak”ta papaz ve  “Asi” adlı televizyon dizisinde cevizleri çalınan hacı olarak yer aldım.

            ***Tiyatronun yanına koyduğunuz sunuculuk olayı var bir de yurdun çeşitli yerlerinde yapılan festivallere kadar uzanan.. Şahsen ben Adana ve sunu denildiğinde Mesut Mertcan ve sizi anımsıyorum ilk anda?..

            ---Büyük bir şansım varmış ki ben askerden döndüğümde (1968) Mesut Mertcan askere gidecekti. Onun sunucululuğunu yaptığı Emirgan Aile Çay Bahçesi sunucusuz kalmıştı. Düğünlerde sunuculuk yapan ben iyi bir fırsat yakalamıştım. Öylece, Asfalt Rıza´nın işletmeciliğini yaptığı Emirgan Aile Çay Bahçesi´nde sunuculuğa başladım. Diyarbakır, Malatya, Hacıbektaş´a kadar birçok yerlerdeki festival ve etkinlikte, anmada sunuculuk yaptım böylece.

             ***Mutlaka bir yetenek değil mi?.. Ses yapısı, rengi, özellikleriyle özümsenen bir hitabet sanatı sunuculuk?..

---Tabii, sunuculuk sonuçta bir yetenektir.

***Sunum olarak görev aldığınız bazı etkinlikler öncesi çok dikkatli bir biçimde hazırlandığınızı görüyorum zaman zaman. Salonun en arkasından etkinlikleri de izliyorsunuz?..

---Bir görev aldığım zaman o görev yerinde yapılacakların neler olacağını en ince noktasına kadar sorar, bilgilenirim.  O bilgileri görev yaptığım ana kadar devamlı olarak nasıl değerlendireceğimi düşünür ve olaya motive olurum. Sürekli en arkada oturarak, yalnız oyunu değil, oyunu izleyenleri de izlerim. Bu benim ilkem... Bundaki çabam, olayı derinliğine görüp, bilgi edinip, gerekirse araştırarak güzel bir sunum gerçekleştirmek ve her an gelen yeniliklere kendimi hazırlamamdır. Ayrıca…  Belki de hayatta tiyatro seyretmemiş insanların bir araya gelerek hazırladıkları bir oyunu sahneledikleri yere gidip pürdikkat izlerim. Bu izleme sonrasında algıladıklarımı daima düşünür ve ondan ders alırım. Her defasında yeni bir şey öğreniyorsunuz. Onu olgunlaştırıp, topluma o zaman sunuyorsunuz.

***Yapılan işe sevgi ve saygı duyma, ince bir duyarlılık bu…

---Evet.. Hatta bunun bir iki anısı da var.. Şöyle ki… Tiyatro yaparken, oyunun provası olsun olmasın kimseyi rahatsız etmeden, provaları bozmadan gider izlerdim. Bir gün oyun sonrasında:”Sizin göreviniz bitti, gidebilirsiniz” dediler.  Biz de sahneden ayrıldık. Evlerimize gidecektik. Ben ve mahalle arkadaşım, sessizce ve gizlice, salon karanlık olduğu için kimse görmeden en arka sıralara geçip oturarak,  ustaların provalarını izlemeye başladık. O sırada yönetmen:”Tühh keşke figüranları göndermeseydik, bundan sonraki bölümü de prova yapardık” deyince ben ve arkadaşım:”Biz buradayız” diye seslendik. Hemen bizi sahneye aldılar ve o bölümü prova yaptık. Böylece ikimiz de diğer arkadaşlardan bir adım öne geçtik.                   

***Sanırım bir elli yıl da sunuculuk yaptınız… Ne değişti dünden bugüne bu dalda ve gösterilen ilgi nasıl?

---Sunumda teknolojiden yararlanılarak yeniliklerin görsel olarak sonucu da sorun olur. Yenilikler de oluyor.

***Peki nasıl, sunuculuk tehlikeli bir meslek mi?

---Hayır, sunuculuk tehlikeli bir meslek değil ama çok dikkat edilmesi gereken hassas bir meslektir. Örneğin: Affedersiniz, “Oku da adam ol baban gibi, eşek olma” tümcesindeki virgülü yanlış yere koymanın yol açtığı bir pot kırma, insanın sahne hayatına son verebilen bir meslektir. Bunun geçmişte televizyon bağlantılı örnekleri mevcuttur.            

***Sunuculuğunuzda önemli sanatçı ve siyasetçileri de sunduğunuz oldu mu?

            ---Adana Altın Koza Film Şenliği´nde (1968) ödül kazanan Yılmaz Güney, Malatya Kaysı Festivali´nde Turgut Özal ve Yenice Barış Şenlikleri´nde Erdal İnönü ile aynı sahneyi paylaştım…      

            ***Sunuculukta unutamadığınız bir anı, sunum ya da anekdot olayı yaşandı mı?     

---Anı derseniz, tabii ki burda Yılmaz Güney´i unutmam mümkün değil… Adana Film Şenliği için bir sunucu arandığında, dönemin Esnaf Kefalet Kooperatifleri Başkanı olan Hakkı Başman´ın önerisiyle sunucu olarak görev aldım. Yıl 1968… Sular sinemasında, ödül alan Yılmaz Güney´i sahneye davet etmem gerekiyordu. Sırası geldiğinde, Yılmaz Güney´i sanatı nedeniyle, kişiliği nedeniyle, çizgisini yitirtmeden çevirdiği filmleri ve insancıllığını anlatarak sunup, sahneye davet ettim. O zamanki sahnenin altı büfe idi. O nedenle yüksekti. Merdiven ile çıkıyordu. Ben de geleceğe tarafa bakarak büyük bir heyecanla görmek istiyordum. Merdivenden çıktığı için önce saçını, sonra alnını, kaşını, gözünü, giderek yüzünü ve de sahneye çıktığında da tümüyle gördüğümde, sahneye ilk adımını attığı andan, yanıma gelinceye kadar ki attığı adımları, yürüyüş şeklini ve tüm hareketlerini şu anda bile tüm detaylarına kadar hatırlıyorum. Aradan bunca yıl geçmiş olmasına rağmen o güzel insan beni o günlere götürüyor ve heyecanlanıyorum.       

***Bu sunularda oldukça beğenilen güzel de şiirler okuyorsunuz…                       

---Evet, şiirler okuyor, okuduğum şairin şiiri hakkında veciz sözlerde söylüyorum.

***Şiir de yazıyorsunuz; Nerelerde şiirleriniz yayınlandı? Bir kitap çıkarmayı düşündünüz mü?

---Bugüne kadarki olan yaşantımda gördüğüm, etkilendiğim şeyleri yazıyorum. Şiirlerim kitap çıkaracak kadar değil, daha az.  

***Şiirin dışında, sanat ve edebiyatın diğer dallarında herhangi bir uğraşın oldu mu?

---Şöyle söyleyeyim… 1963´den beri günlük tutuyorum. Fakat her gün değil de, ilginç olan, önemli olan yaşanmışlıkları zaman zaman yazıyorum.

            *** Tiyatro sanatçısı ve sunucu adayları olan gençlere neler önerebilirsiniz?... 

            ---Genç sanatçı adayı arkadaşlar hiçbir zaman kendileri, olgunlaştım, sanatçı oldum deyip sahne hayatını sürdürmek isterlerse, o düşünce insanı olduğu yerde bırakır. Ve sanatçı olma yolunda yaya kalırlar. Çalışan, kendini yenileyen kişiler ilerleyip, şöhret olurken, ben öğrendim diyenler yerinde sayarlar.

***Tiyatro, şiir ve sunum…. Bu dallarda beğendiğin sanatçılar kimlerdir derken; Tiyatroda, sunuculuk da unutamadığınız bir anınız var mı?   

---Neşet Ertaş, Erol Büyükburç, Âşık Mahzuni Şerif, Aziz Ahmet, Musa Eroğlu başta olmak üzere, turnelere çıkıp, sahneyi paylaştığım sanatçı arkadaşlarım var. Birinin adını versem diğerine ayıp olacak. 

***Teşekkür ederim sevgili dostum, güzel bir röportaj gerçekleştirmeye çalıştık… Bu arada sizin sanattaki 50. yılınızı bir kez de burada kutlarken, genç sanatçı adaylarına önerileriniz nelerdir diye soru, bir şiirinizle de noktalamak istiyorum röportajımızı. 

           

DÜN - BUGÜN – YARIN

                              DÜN

            Dün doğdum, büyüdüm, öğrendim.

            Anladım, anlattım, savundum.

            Özümden, sözümden hiç dönmedim.

            Seçim, sandık, oy, demokrasi dedim.

                              BUGÜN

            Sermayem sevgimdir, sitem değildir.

             Servetim gönlümdür, gömüm değildir.

            Karun´dan zengin olsan bana ne.

            Para çok şey ama her şey değildir.

 

                               YARIN

            Varsın yol geçsin mezarımdan

            İnsanlar kıvrılmasınlar.

            Varsın vazgeçsin makamından.

            İnsanlar kıvırmasınlar.

                                                   Ercan Kont

  ***ERCAN KONT***                           

            Ercan Kont, üç kız ve üç erkek kardeşe sahip olan bahçevan bir baba ve ev hanımı bir annenin çocuğu olarak 2 Mayıs 1942 yılında,  Adana´da doğdu. 1. İnönü İlkokulu, Tepebağ Ortaokulu ve Adana Erkek Lisesi´ndeki öğrenim hayatı sonrasında Ankara Tandoğan Astsubay Orduevi´nde vatani görevini er olarak tamamladı. Askerlik görevinden sonra bir süre işportacılık yapan Ercan Kont; daha sonra Adana Belediyesi´ne girdi. 1980-1994 yılları arasında çalıştığı Adana Anakent Belediyesi´nde Konservatuar Müdürü olarak da görev yapan Ercan Kont; Mualla Hanım´la evli olup Işık ve Dilek adlarında iki kız çocukları vardır. Emekli olarak Adana´da yaşamını sürdüren, tiyatro ve sunuculukla ilgilenen Kont; Adana Gösteri Sanatları Merkezi´nde halen tiyatro yapmanın yanı sıra, ülkenin dört bir yanındaki etkinliklerde sunuculuk da yapmaktadır.          

Anahtar Kelimeler: ERCAN, KONT, TİYATRO, SAHNEYİ, KONUŞTUK
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
ALİM İNTERNET ÇAĞINDA (19 Mart 2018 - Pazartesi)
ALİM KARNE ALIYOR (12 Mart 2018 - Pazartesi)
ALİM VE HAYVAN DÜŞMANI ÇOCUKLAR (12 Mart 2018 - Pazartesi)
ÇIRAK ALİM (05 Mart 2018 - Pazartesi)
ALİM SİMİT SATIYOR (05 Mart 2018 - Pazartesi)
ALİM VE ÇOCUK KAÇIRANLAR (26 Şubat 2018 - Pazartesi)
ALİM OKULDA (26 Şubat 2018 - Pazartesi)
ALİM KAZA GEÇİRDİ (20 Şubat 2018 - Salı)
ALİM KAYBOLDU (20 Şubat 2018 - Salı)
Çocuk Öyküsü - ALİM KAYBOLDU (13 Şubat 2018 - Salı)
ALİM HASTA (12 Şubat 2018 - Pazartesi)
ŞARKILARA CAN VEREN USTA (29 Ocak 2018 - Pazartesi)
***BİR KÜÇÜK BEYAZ GÜL*** (01 Ocak 2018 - Pazartesi)
YÜZYILIN EYLEMİ “YENİ ADANA” (27 Aralık 2017 - Çarşamba)
AHMET REMZİ DESTANI (27 Aralık 2017 - Çarşamba)
***GÜNEŞ, YAĞMUR VE RÜZGÂR*** (18 Aralık 2017 - Pazartesi)
“İSTANBUL, İSTANBULL” (18 Aralık 2017 - Pazartesi)
Çocuk Öyküsü***DÜNYAYA KÜSEN GÜNEŞ*** (27 Kasım 2017 - Pazartesi)
çocuk öyküsü ***HAYLAZ BULUT*** (20 Kasım 2017 - Pazartesi)
“Çukurova´dan Sesler” 5-6 (13 Kasım 2017 - Pazartesi)
***GÜNEŞ, YAĞMUR VE RÜZGÂR*** (06 Kasım 2017 - Pazartesi)
“Çukurova´dan Sesler” 5-6 (30 Ekim 2017 - Pazartesi)
“ÇUKUROVA´DAN SESLER”-4 (25 Ekim 2017 - Çarşamba)
Çocuk Öyküleri (16 Ekim 2017 - Pazartesi)
BİR FOLKLOR AĞIDI (09 Ekim 2017 - Pazartesi)
MUZAFFER İZGÜ´NÜN ARDINDAN (03 Ekim 2017 - Salı)
ALİLİMONCU´YA VEDA (25 Eylül 2017 - Pazartesi)
MESUT MERTCAN YOK ARTIK (18 Eylül 2017 - Pazartesi)
GÜNEYDE YAPRAK DÖKÜMÜ (11 Eylül 2017 - Pazartesi)
***ÖKSÜZ MARTILAR*** (06 Eylül 2017 - Çarşamba)
Çocuk Hikâyeleri (06 Eylül 2017 - Çarşamba)
SELAHATTİN SARIKAYA ANILAR (17 Ağustos 2017 - Perşembe)
USTALARDAN - MUSTAFA KEMAL´İN KAĞNIS (31 Temmuz 2017 - Pazartesi)
60. SANAT YILINDA CAHİT SEYHANLI (18 Haziran 2017 - Pazar)
***SELAHADDİN YANIKSES´LE RÖPORTAJ*** (05 Haziran 2017 - Pazartesi)
ADANA ÖZGENTÜRK´ÜNÜ UNUTMADI (30 Mayıs 2017 - Salı)
*** ASLAN İLE KARTAL *** (15 Mayıs 2017 - Pazartesi)
Çocuk öyküleri (02 Mayıs 2017 - Salı)
ÇUKUROVA VE TRT´NİN ONURU SUAT YILDIRIM (17 Nisan 2017 - Pazartesi)
SANAT SAYFASI YILLIĞI 2016-2017 24. YIL (03 Nisan 2017 - Pazartesi)
ADANA´DAN BİR BİLGE ÖZGEN GEÇTİ (31 Ocak 2017 - Salı)
*** AHMET REMZİ DESTANI *** (02 Ocak 2017 - Pazartesi)
“SEVENLER ANLAR” NEYZEN BESTEKÂRI (19 Aralık 2016 - Pazartesi)
ADANA´DA BİR MESAM GÜNÜ (05 Aralık 2016 - Pazartesi)
ŞARKININ “OKYANUS”UNDA BİR TALAT ER (24 Ekim 2016 - Pazartesi)
BİR TÜRKÜ USTASI ALİ LİMONCU… (26 Eylül 2016 - Pazartesi)
ABDURRAHMAN KESKİNER İLE RÖPORTAJ (12 Eylül 2016 - Pazartesi)
YAPI MESLEK LİSELİLER BULUŞTU (11 Temmuz 2016 - Pazartesi)
ÇUKUROVA´DA BİR ORHAN PAMUK (26 Haziran 2016 - Pazar)
***DERGİCİ LİSELİLER*** (09 Mayıs 2016 - Pazartesi)
BİR GURBET ÖYKÜSÜ (03 Mayıs 2016 - Salı)
***ERDAL YALÇIN İLE RÖPORTAJ *** (18 Nisan 2016 - Pazartesi)
“RESMİN GÖZYAŞLARI …” (11 Nisan 2016 - Pazartesi)
MESAM´DA BAŞKANLAR DÖNEMİ (28 Mart 2016 - Pazartesi)
DÜNYA ÖYKÜ GÜNÜ KUTLANDI (22 Şubat 2016 - Pazartesi)
ÇOCUKLARA İMZA GÜNÜ (17 Şubat 2016 - Çarşamba)
ÇİÇEKLERİN DİLİYLE BİR BİTKİ SOHBETİ (08 Şubat 2016 - Pazartesi)
PORTRELERİN FOTOĞRAFÇISI ALİŞER AVCI (01 Şubat 2016 - Pazartesi)
ZEKÂYİ GÖKKAYA İLE RÖPORTAJ (26 Ocak 2016 - Salı)
ARİF KESKİNER´İN YAŞAR KEMAL´I (18 Ocak 2016 - Pazartesi)
“ŞİİR HAYATIN BURASINDA” (18 Ocak 2016 - Pazartesi)
ADANA´NIN KURTULUŞU ŞARKIYLA KUTLANDI (11 Ocak 2016 - Pazartesi)
TOROSLAR´DA BOZLAK TEŞEKKÜRÜ (09 Kasım 2015 - Pazartesi)
RESSAM SUAVİ NUMANOĞLU İLE GÖRÜŞME (02 Kasım 2015 - Pazartesi)
ÖDÜLLERLE ADINI DUYURAN BESTEKÂR (19 Ekim 2015 - Pazartesi)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-10 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-9 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-8 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-7 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-6 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-5 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-4 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-3 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-2 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-1 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
OZAN BİLDİK´LE GÖRÜŞTÜK… (15 Ekim 2015 - Perşembe)
KIBRIS DENİNCE… (07 Ekim 2015 - Çarşamba)
TED´İN SANAT ÇOCUKLARI (07 Ağustos 2015 - Cuma)
Sayfa:
EKONOMİYE BAKIŞ
BAŞYAZI VE GÜNÜN YORUMU Çetin Remzi YÜREGİR
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI
Nurettin ÇELMEOĞLU - BİRAZ GÜL BİRAZ DİKEN
Nurettin ÇELMEOĞLU - BİRAZ GÜL BİRAZ DİKEN
BİLEMEDİK Mİİİ BEREMEDİK Mİ?
Vahit ŞAHİN
Vahit ŞAHİN
KÜÇÜK AFİŞ DESTEĞİNDEN ULUSLAR ARASI FESTİVALE
Cumali KARATAŞ
Cumali KARATAŞ
ALİM İNTERNET ÇAĞINDA
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
ELVEDA ÖZALP
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
FARK YARATAN ERKEKLER
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
ŞEHİTLERİ ANMA VE ÇANAKKALE ZAFERİ´NİN 103. YIL DÖNÜMÜ KUTLAMASI TÜRK TARİHİNDE İMAN GÜCÜNÜN,MANAVİYATIN VE MORAL GÜCÜNÜN YERİ VE ÖNEMİ NEDİR ?
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
AÇILIMLI İLETİŞİM
Ahmet ERDOĞDU
Ahmet ERDOĞDU
YENİ ADANA GAZETESİNİN KUVAYI MİLLİYE RUHUYLA 100. YILI
KONUK YAZAR
KONUK YAZAR
YENİ ADANA GAZETESİ VE BASIN BAYRAMI..
Ahmet DUMAN
Ahmet DUMAN
Çift Meclisten Diktaya…
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
YENİDEN LAİK VE BİLİMSEL EĞİTİM
M. Ziya YERGÖK
M. Ziya YERGÖK
SAHADAN GÖZLEMLER: HAYIR YÖNÜNDE
Cezmi DOĞANER
Cezmi DOĞANER
OSMANLI DÖNEMİNDE EĞİTİM (1)
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
NÜKLEER SAVAŞA İKİ DAKİKA KALDI!
Prof. Dr. Özer OZANKAYA
Prof. Dr. Özer OZANKAYA
Türkiye Cumhuriyeti´nin Saygıdeğer Yurttaşları,
Zekai BULUÇ
Zekai BULUÇ
57. ALAYIN KAYIP SANCAĞI NEREDE?
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
Hayvanların Döğüşünden Beslenmek ve Hayvanlardan Öğreneceklerimiz
OKUR KÖŞESİ
OKUR KÖŞESİ
BAYRAM MI GELMİŞ?
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
AFRİN´LE DEVAM EDEN KAZANIMLAR
Orhan ÖZDEMİR -OBRUK
Orhan ÖZDEMİR -OBRUK
KENDİ KÜLTÜRÜNDEN KORKMAK
Celal Topkan
Celal Topkan
ŞEKER FABRİKALARININ ÖNEMİ
Av.Cemil DENLİ
Av.Cemil DENLİ
UĞUR MUMCU
Saniye Akay Demirel
Saniye Akay Demirel
´Beni kör kuyularda merdivensiz bıraktın Denizler ortasında bak yelkensiz bıraktın.´
İlhan ALPER
İlhan ALPER
NEYDİ O GÜNLER
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Benden Bu Kadar!
Cihat OVALI-SPOR YORUM-PANORAMA
Cihat OVALI-SPOR YORUM-PANORAMA
İLLA Kİ ALT YAPI
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
ELVEDA LEYLA
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
DR.ERCAN ATALAY VE ASKF
Süreyya KÖLE - YANSIMALAR
Süreyya KÖLE - YANSIMALAR
ÜZÜNTÜYE CEZA
Tufan ALPAT-EMEKLİ HAKİM
Tufan ALPAT-EMEKLİ HAKİM
ÇİZGİSEL RESİMLERLE ADANA
Hüseyin ÖZBEK
Hüseyin ÖZBEK
PREVEZE Mİ İNEBAHTI MI
Ahmet YAHŞİ
Ahmet YAHŞİ
HER MAÇ BÖYLE OLMALI
Düşler Düşünceler-Tekgül Arı
Düşler Düşünceler-Tekgül Arı
Okur Hareketi
Birgül Ayman GÜLER
Birgül Ayman GÜLER
AKP´NİN ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ KOMİSYONDA ELE ALINIRKEN, “REJİM DÖNÜŞTÜRÜLÜYOR” ELEŞTİRİLERİ SÜRÜYOR
TANSEL ÇÖLAŞAN
TANSEL ÇÖLAŞAN
Sevgili dostlar merhaba,
GÖKTEN GELEN-BASRİ GÖK
GÖKTEN GELEN-BASRİ GÖK
İNSAN HAYATI BU KADAR UCUZ MU?
AZ ve  ÖZ A.AKDAMAR
AZ ve ÖZ A.AKDAMAR
BİRİ ANLATSA!...
AHMET KAYTANCI-GÖKÇEBEL
AHMET KAYTANCI-GÖKÇEBEL
ZELİHA VE ÇOCUKLARI
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Bugün
14 °C
Cumartesi
11 °C
Pazartesi
11 °C
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI

/resimler/2016-2/23/1416139429844.jpg

ADANA`DA NÖBETÇİ ECZANELER

/resimler/2015-5/28/1255038362873.jpg

ADANA İLİ ÖNEMLİ TELEFONLAR

/resimler/2016-3/22/1515302901917.jpg

HAFTANIN PANAROMASI

/resimler/2018-3/20/1456575522121.jpg