DOKUMACI KUŞLAR
Dokumacı kuşların yuvaları, bugün kuş bilimciler ve diğer doğa bilimciler tarafından, kuşların yaptığı en ilginç yapılar olarak gösterilmektedir.
Tarih: 18.6.2015 16:23:28 / 569okunma / 0yorum
Vahit ŞAHİN

Bu kuşlar doğada buldukları bitki liflerini ve ip olarak kullanabilecekleri her türlü uzun bitki sapını ´´Dokuma´´ şeklinde örerek kendilerine çok sağlam yuvalar inşa  ederler.

Yuva yapma işi daha çok erkek kuşa aittir. Dişi kuş yuva tamamlanınca iç kısmını tanzim eder. Dokumacı kuş ilk iş olarak kullanacağı malzemeyi toplar. Malzeme olarak civarda ne varsa bilhassa ince, bükülebilen ve kopmayan ot sapı, palmiye yaprağı ve benzerlerini kullanır. Yeşil ve taze yapraklardan kendine ince uzun şeritler keser veya yaprakların orta damarları alır.  Bir yaprağın veya sapın ucundan gagasıyla sıkıca tutan kuş, uçarak uzunca bir şerit koparır.  Özellikle taze yaprakları seçmesinin bir nedeni vardır. Kuru yapraklardan alacağı malzemeyi kontrol edebilmesi ve bunları dokumada kullanması çok zordur. Ancak taze yaprak lifleri ile bu işlemler çok kolay gerçekleşir. 

İskete kuşlarında olduğu gibi yuva bir çatal üzerine kurulur.  Çatal, ağız kısmının alt tarafından şeritler uzatılarak halka şeklinde  teşkil edilir. Halka her iki yana genişletilerek bir yana kuluçka odası, diğer yana da, ağzı aşağıya uçuş borusuna doğru uzatılan bir ön oda hazırlanır.

Kuş öncelikle çatallı bir dala bir yapraktan kopardığı uzun bir lifin ucunu sararak işe başlar.  Bir ayağı ile lifin ucunu dalın üzerinde tutarken, diğer ucunu gagasıyla idare eder. Liflerin düşmelerini engellemek için onları düğüm atarak  birbirine bağlar. İlk olarak bir çember oluşturur. Bu yuvasının girişidir.  Daha sonra ise gagasını mekik gibi kullanarak yaprak liflerini diğer liflerin üzerinden ve altından sırayla geçirir.  Dokuma işlemi sırasından her lifin ne kadar çekilmesi gerektiğini de hesaplaya bilmelidir. Çünkü eğer dokuması gevşek olursa yuva hemen çöker. Ayrıca yuvanın son halini zihninde canlandıra bilmelidir ki, duvarların ne zaman kavisleneceğine  veya dışarı doğru çıkıntı verileceğine karar versin.?

Girişi dokuduktan sonra yuvanın duvarlarını dokumaya başlar. Bunun için baş aşağı durur ve içeriden çalışmaya devam eder. Gagasıyla bir lifi diğerinin altına sokar ve sonra hassas bir şekilde dışarıda kalan ucunu tutar ve sıkıca çeker. Böylece son derece muntazam bir dokuma oluşturur.

Dokumacı kuşu, bazen sepetçiler bazen de normal dokumacılar gibi çalışır.  Dokumacı kuşunun kullandığı şeritler ise dokuma tezgahlarında olduğu gibi  uzun değildir. Bu durumda şeritlerin ucunu daha önceki şerit boşluğuna geçirerek  vaya öncekine düğümleyerek  tespit etmek zorunda kalır.  Ayaklarıyla şeridin diğer ucunun sıkıca tutarak  gagasıyla yaptığı  örgü şekilleri çok çeşitlidir ve duruma göre değişir.

En basit şekliyle bir dala veya bir şeride başka bir şeridi ilmik şeklinde atar. Bir şeridi başka bir ilmikten geçirir veya şeridi bir daha düğümler  veya sadece spiral şeklinde sarar ve neticede yine ilmikler, örgüler arasında şeritleri geçirmeyi ve çekmeyi iyi becerir.  Böylece yapılacak yuva için kalıp zemin hazırlanmışsa arış ve atkı sistemiyle asıl dokuma işine geçer, yuvayı sağlamlaştırır ve sıklaştırır. Şeritlerin birbirine dikey dizilişi yuva ağzı istikametine ise diyagonal (çapraz) oluşu gayet muntazamdır.  Bu sayede yuva, sağlamlığını ve elastikiyetini kazanır.

Görüldüğü gibi dokumacı kuş yuvasını yaparken hep bir kaç aşama sonrasını hesaplayarak hareket etmektedir. Yuvası için en uygun malzemeyi toplar.  Yuvayı dokumaya rastgele bir yerden başlamaz. Önce girişi oluşturur ve oradan duvarlara devam eder.  Nerede kavis vereceğini, nereyi genişleteceğini çok iyi bilir.  Üstelik bunları yaparken son derece ustaca, akılcı ve yetenekli tavırlar sergilerler. Davranışlarında hiç bir acemilik belirtisi görülmez. Aynı anda bir iki işi yapabilecek kadar ( bir yandan ayağı ile yaprak lifini düşmemesi için tutup diğer yandan lifin diğer ucunu gagasıyla idare eder) yeteneklidir. Hiç bir hareketi rastgele değil, oldukça şuurlu ve amaca yöneliktir.

Dokumacı kuşların başka bir türü ise yağmurun etkisini göz önünde bulundurarak tavanı akmayan çok sağlam bir yuva inşa eder. Bu kuş çevreden topladığı bitki liflerini ağzında bulunan bir salgıyla karıştırarak özel bir harç imal eder. Bu salgı bitki liflerine esneklik ve su geçirmeme özelliği kazandırır ve böylece yuva için mükemmel bir sıva malzemesi oluşur. Yuva tamamlana kadar geçen süre içerisinde bu işlemleri defalarca tekrar eden dokumacı kuşların gösterdikleri bu becerileri, tesadüfen, bilinçsizce kazandıklarını iddia etmek hiç kuşkusuz ki imkansızdır. Bu kuşlar evlerinin yapımında hiç zorlanmadan aynı anda mimar bir inşaat mühendisi ve bir şantiye ustası gibi çalışırlar.

Şimdiye kadar anlatılan örneklerde görüldüğü gibi her kuş türünün kendine özgü bir yuva inşa etme tekniği vardır.  Ve bu tekniklerin her biri bilinci, aklı ve düşünme yeteneğini olmayan bir hayvandan beklenemeyecek kadar karmaşıktır, her biri bir tasarım ve plan gerektirir.

Bir düşünelim? Karşımızda akıl, bilinç, plan ve tasarım ürünü eserler üreten canlılar bulunmaktadır. Ancak bu canlıların bu gibi özelliklere sahip olmaları imkansızıdır. Öyle ise bu canlılar bu davranışları nasıl gösterirler?

Kuşların ve tüm diğer canlıların davranışlarında görülen aklın, bilginin ve yeteneğin kaynağının tek açıklaması vardır. Bunların tümü bu hayvanlara Allah tarafından ilham edilen özelliklerdir. Allah bu canlıları yaratmış onlara koruma, avlanma, beslenme, üreme yöntemlerini ayrı ayrı ilham etmiştir.

Onlara yuvalarını inşa ettiren kusursuz planlar yaptıran onları koruyan  ve barındıran sonsuz merhamet ve şefkat sahibi olan Allah´tır.  Evrimcilerin iddia ettikleri gibi ne tabiat ana ne de tesadüfler bu canlıları son derece karmaşık yuvalar inşa etmek için proglamlayamazlar.  Tüm canlılar üstün bir yaratıcı olan  Rabbimizin ilhamına uydukları için kendilerinden kesinlikle beklenmeyecek davranışlar sergilerler. ?

Anahtar Kelimeler: DOKUMACI, KUŞLAR
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
ERDDOĞAN´IN MİTİNGİNDEN İZLENİMLER (08 Nisan 2017 - Cumartesi)
KİM DOĞRULARI SÖYLEMİYOR? (28 Mart 2017 - Salı)
BİR EVET HİKAYESİ (24 Mart 2017 - Cuma)
BASTON-STEPNE-CAN SİMİDİ (10 Mart 2017 - Cuma)
ÜLKÜCÜ SEÇMEN OLMAK ÇOK ZOR (08 Mart 2017 - Çarşamba)
İZMİR´İ KISKANIYORUM (23 Şubat 2017 - Perşembe)
GAFİL GEZME ŞAŞKIN? (21 Şubat 2017 - Salı)
ŞİMDİ ÇALGI ÇENGİ ZAMANI DEĞİL (16 Şubat 2017 - Perşembe)
YILANIN BELİNİ KIRAN POLİTİKA (12 Şubat 2017 - Pazar)
DÜŞÜNMEDEN “EVET” (10 Şubat 2017 - Cuma)
BU TARİHİ ASLA UNUTMAYINIZ (23 Ocak 2017 - Pazartesi)
BİR KABİNDE ÜÇ ERKEK (11 Ocak 2017 - Çarşamba)
SİYASETTE TUTARLI OLMAK (10 Ocak 2017 - Salı)
KALDIRIM İŞGALİ (07 Ocak 2017 - Cumartesi)
KALDIRIM İŞGALİ (05 Ocak 2017 - Perşembe)
3 YIL ÇABUK GEÇTİ KALDI 2 YIL (24 Aralık 2016 - Cumartesi)
TRUMP´IN İLK (BALKON) KONUŞMASI (13 Kasım 2016 - Pazar)
BİR ´KANDIRILDIK VAKASI´ DAHA (15 Temmuz 2016 - Cuma)
FARE KAPANLI DEMOKRASİ (05 Haziran 2016 - Pazar)
ÇAY DEYİP GEÇMEYİN.. (11 Mayıs 2016 - Çarşamba)
TARİH BÖYLE SÖYLÜYOR (09 Mayıs 2016 - Pazartesi)
İSTİKRAR (23 Eylül 2015 - Çarşamba)
BALIK HAFIZALI (15 Eylül 2015 - Salı)
ZINDIK (27 Ağustos 2015 - Perşembe)
İSTİKŞAF (11 Ağustos 2015 - Salı)
SAYLAV (20 Temmuz 2015 - Pazartesi)
ABDİ İPEKÇİ CADDESİ (09 Temmuz 2015 - Perşembe)
KOALİSYON, ÇOK DİKENLİ ISIRGAN DEMETİDİR (08 Temmuz 2015 - Çarşamba)
ÖRNEK KENT MALATYA (29 Haziran 2015 - Pazartesi)
MALATYA´YA VAR DA BİZE YOK MU? (25 Haziran 2015 - Perşembe)
BU TBMM ÇOK RENKLİ GEÇECEK (24 Haziran 2015 - Çarşamba)
BABALAR GÜNÜ (22 Haziran 2015 - Pazartesi)
BALIK HAFIZALI TOPLUMUZ (25 Mayıs 2015 - Pazartesi)
"ADANALI`NIN YALANA KARNI TOK" (23 Mayıs 2015 - Cumartesi)
YUVAYA DÖNÜŞ (18 Mayıs 2015 - Pazartesi)
BU TARİHİ ASLA UNUTMAYIN (01 Ocak 0001 - Pazartesi)
Sayfa:
EKONOMİYE BAKIŞ
BAŞYAZI VE GÜNÜN YORUMU Çetin Remzi YÜREGİR
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI
Nurettin ÇELMEOĞLU - BİRAZ GÜL BİRAZ DİKEN
Nurettin ÇELMEOĞLU - BİRAZ GÜL BİRAZ DİKEN
ZORUNLU İZİN
Birgül Ayman GÜLER
Birgül Ayman GÜLER
AKP´NİN ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ KOMİSYONDA ELE ALINIRKEN, “REJİM DÖNÜŞTÜRÜLÜYOR” ELEŞTİRİLERİ SÜRÜYOR
Cumali KARATAŞ
Cumali KARATAŞ
ÇUKUROVA VE TRT´NİN ONURU SUAT YILDIRIM
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
BİR FOTOĞRAF ALIN ELİNİZE
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
MONDROS MÜTAREKESİNİ VE SEVR ANTLAŞMASINI RED EDEN, ÖZGÜRLÜK, EGEMENLİK VE ÇAĞDAŞLAŞMA GÜNEŞİ OLARAK 23 NİSAN 1920´de VAROLAN TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ´nin DOĞUŞ VE VAROLUŞ NEDENLERİ
Ahmet ERDOĞDU
Ahmet ERDOĞDU
21.12.2015 DEN 23.11.2016 YAZI VE RÖPORTAJLAR-5
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
İNANMAK BU OLSA GEREK.
KONUK YAZAR
KONUK YAZAR
Celal TOPKAN- CUMHURİYETİN 93. KURULUŞ YILDÖNÜMÜNDE ATATÜRK´Ü ANLAMAK VE KAVRAMAK
Tufan ALPAT-EMEKLİ HAKİM
Tufan ALPAT-EMEKLİ HAKİM
ANAYASA ÜZERİNE NOTLAR
Ahmet  DUMAN
Ahmet DUMAN
Artık, Hiçbir Şey Eskisi Gibi Değil.
Süreyya KÖLE - YANSIMALAR
Süreyya KÖLE - YANSIMALAR
ÜZÜNTÜYE CEZA
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
16 NİSANA DOĞRU, İZLENİMLER, DUYGULAR…
M. Ziya YERGÖK
M. Ziya YERGÖK
SAHADAN GÖZLEMLER: HAYIR YÖNÜNDE
Cihat OVALI-SPOR YORUM
Cihat OVALI-SPOR YORUM
82.DAKİKADA GÜÇ BİTTİ
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
BACASIZ FABRİKA TURİZM SEKTÖRÜ 2017´DE NE DURUMDA?
İlhan ALPER
İlhan ALPER
TRT VE SANAT-KÜLTÜR
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
İnsanlığın Derinleşen Sosyal Sorunlarını Çözecek Olan İnsan Beyni mi? Yapay Zeka mı?
OKUR KÖŞESİ
OKUR KÖŞESİ
BAYRAM MI GELMİŞ?
Cezmi DOĞANER
Cezmi DOĞANER
SOSYAL DEMOKRASİ VE EKONOMİ
TANSEL ÇÖLAŞAN
TANSEL ÇÖLAŞAN
Sevgili dostlar merhaba,
AHMET KAYTANCI-GÖKÇEBEL
AHMET KAYTANCI-GÖKÇEBEL
ZELİHA VE ÇOCUKLARI
Av.Cemil DENLİ
Av.Cemil DENLİ
“ARTIK MECLİS VAR !”
Düşler Düşünceler-Tekgül Arı
Düşler Düşünceler-Tekgül Arı
Okur Hareketi
Celal Topkan
Celal Topkan
GELECEK SENİN DÜŞÜN VE ÖYLE KARAR VER
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
GENÇLİK KÜLTÜRÜ VE BAŞARISIZLIK
Hüseyin ÖZBEK
Hüseyin ÖZBEK
İNTİHAR BELGESİNİ YIRTAN MECLİSTEN ARDINDA İNTİHAR MEKTUBU BIRAKAN MECLİSE
Saniye Akay Demirel
Saniye Akay Demirel
´Beni kör kuyularda merdivensiz bıraktın Denizler ortasında bak yelkensiz bıraktın.´
Zekai BULUÇ
Zekai BULUÇ
EMPERYALİZMİN NİHAİ HEDEFİ ORTADOĞUDA YENİ BİR HARİTA MI ?
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
GELİŞMELERLE REFERANDUMUN GETİRİSİ
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Hayallerim Var!
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
23 NİSAN ÇOCUK BAYRAMI
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
1982 ANAYASA REFERANDUMU
Vahit ŞAHİN
Vahit ŞAHİN
ERDDOĞAN´IN MİTİNGİNDEN İZLENİMLER
Ahmet YAHŞİ
Ahmet YAHŞİ
İHTİYARLAR PERİŞAN EDİLMESİN
GÖKTEN GELEN-BASRİ GÖK
GÖKTEN GELEN-BASRİ GÖK
ÇOCUĞA ŞİDDET
AZ ve  ÖZ A.AKDAMAR
AZ ve ÖZ A.AKDAMAR
BİRİ ANLATSA!...
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Bugün
15 °C
Pazartesi
10 °C
Salı
10 °C
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI

/resimler/2016-2/23/1416139429844.jpg

ADANA`DA NÖBETÇİ ECZANELER

/resimler/2015-5/28/1255038362873.jpg

ADANA İLİ ÖNEMLİ TELEFONLAR

/resimler/2016-3/22/1515302901917.jpg

HAFTANIN PANAROMASI

/resimler/2017-4/11/1349590700111.jpg