İlhan ALPER


SARIKAMIŞ´TAN ERMENİLERE TARİHSEL GÖZLEM (2)


Kaynaklara bakıldığında, olayların olduğu o yıllarda Türkiye´de, iddaa edildiği gibi 2,4 milyon değil de, 1,4 milyon Ermeni olduğunu ve bunun da yaklaşık bir milyonunun 1917 Rus devrimiyle birlikte Türkiye´den çekilen Rus ordusuyla birlikte Türkiye´den ayrıldığını belirtmektedir Prof. Dr. Kemal Karpat.  Bu rakamın İngiliz konsolosluğunun tespit ettikleri bir rakam olduğunu, Ermeni Patriğinin rakamlarının bu rakamlardan bir milyon fazla çıkması konusunda ise sorulan bir soruya, Patrik gönderdiği bir mektupta, bazı yerlerde sayılan Ermeni nüfusun iki kez sayıldığını söyleyip, bun a örnek olarak da, Sivas´da sayılan Ermenileri bir de Erzurum´da sayılan Ermenilerin arasına soktuklarını ve üstelik göçebe Müslümanları saymadıklarını, yalnızca yerleşik halkın tamamını saydıklarını söylemiştir. (Kemal Karpat-1)   Birinci Dünya Savaşı´nda 1,5 milyon Ermeni´nin  öldüğü iddaası konusunda ise  Amerikalı Tarihçi Prof. Dr. Justin Mc Carthy de, Türk Asya Stratejik Araştırmalar Merkezi (TASAM) tarafından 29 Mayıs 2014 tarihinde Edirne´de düzenlenen 3. Dünya Formu´nun ?Osmanlı´dan Türkiye Cumhuriyeti´ne Türk-Ermeni İlişkilerine Tarihsel Bakış? konulu oturumunda değinmiştir? 

        1912-1921 yılları arasında 3 milyon Müslüman´ın (ki bu Türk olarak yer almalı, çünkü konu evrenselleşiyor böyle olunca)  öldüğü belirtilirken, Tehcir sırasında Ermenilere karşı tutumları nedeniyle, suç işlemiş sayılarak, bir valinin idam edilip, diğerinin de idam edilmek üzereyken intihar ettiği, ayrıca 2 bin kişinin de aynı gerekçeyle yargılandığı ve buna karşın  kaç Ermeni veya Rus´un işledikleri suçlardan dolayı mahkemeye çıkarıldıkları sorulmaktadır.   

 Justin bilgilendirmeyi sürdürür?  

Zorunlu iskânın gerçekleştiği o yıllarda Anadolu´daki toplam Ermeni nüfusunun 1,5 milyon civarında olduğunu ve bunun en az yarısının kendi isteğiyle Türkiye´den ayrıldığını belirtip; ?Ölüm ve Sürgün? adlı kitabında ise Kemal Karpat´ın  ?Bir milyon Ermeni Bolşevik devrimiyle birlikte Anadolu´dan çekilen Rus ordusunun himayesinde Rusya tarafına geçmiştir? sözlerine destek verirken, Osmanlı´dan Rusya´ya göçenlerle gelenlerin demografik yönden de bir denge kurduklarına da dikkat çeker.

        Amerikalı bir doktor olan Clarence Ussher´in  Van yöresindeki Ermenilere ayırdığı ?Türkiye´de Bir Amerikalı Hekim? (1917)  adlı kitabında yer alan Van yöresindeki, ?Rus kuvvetleri 4 Ağustos´ta Van´ı terk edip kuzeye doğru çekildiğinde, işgal ettiği yerlerin tüm Ermeni halkı da onların peşi sıra gitti? şeklindeki sözlerini de desteklemektedir  Amerikalı Tarihçi Prof. Dr. Justin Mc Carthy.          YAZARLAR

 • Perşembe 27 °C / 19 °C Güneşli
 • Cuma 27 °C / 20 °C Güneşli
 • Cumartesi 27 °C / 20 °C Gök gürültülü sağanak yağış
 • BIST 100

  101.930%0,00
 • DOLAR

  5,6858% 0,15
 • EURO

  6,2846% 0,34
 • GRAM ALTIN

  272,42% -1,04
 • ÇEYREK ALTIN

  449,493% -1,04