DEMOKRASİ
Tarih: 24.2.2017 12:33:10 / 487okunma / 0yorum
Tufan ALPAT-EMEKLİ HAKİM

 En mütevazi tarifle demokrasi ; çok partili siyasi hayat demektir. Bu anlayışa ve gerçek duruma göre demokrasi tek parti ile  de yaşanır, hiç parti olmasa da yaşanır. Fakat belki de çok partili hayatta dahi yaşanamaz. Çünkü demokrasi  insanlarla işleyen, duran, ilerleyen, gerileyen yani insan eliyle çalışan bir işlevdir. O halde insanlar davasında samimi, ne kadar ülke ve millet sevgisinde üst seviyede ise, ülke geleceği kişisel kaygıların üstünde ise o ülkede demokrasi vardır veya yeşermektedir. Bunlardan birinin eksikliği halinde ve kişisel çıkarların yoğunlaştığı dönemlerde demokrasi hastalanır ve kötü sonuçlara doğru gidebilir. Türk Milleti kendi ismi ile hayata doğmuş, beylikler halinde kurulup gelişmiş altıyüz yıl Osmanlı adı altında imparatorluk hayatı yaşamış, acı-tatlı sayısız hadiseler yaşamış, iyi yetişmiş padişahlar nezaretinde iyi olmuş, zaman zaman bocalamış, zaman zaman kalkınmış ve fani ömrü tahakkuk ettiğinde muhteşem bir saltanatın yerinde muhteşem bir enkaz bırakmıştır.

Muhteşem enkaz zayi olmamış, milliyetçi insanlar ve kahraman ordumuz Mustafa Kemal  önderliğinde ideal olarak 1919´da Samsun´da  doğmuş, rütbe ve makam reddedilerek Anadolu karış karış gezilmiş perişan haldeki Türk halkı istiklal doğrultusunda aydınlatılmış, vatan ve vatandaşlık şuuru aşılanmış, mayada mevcut  kabiliyet şahlandırılmış ve dünya devlerine karşı  yeni hamlelerle eski güçlü saltanat dönemi Çanakkale Savaşları ile de perçinlenmiş olarak Türkiye cumhuriyeti ideali hayata geçmiş ve kurulmuştur.

Cumhuriyet yeni bir ideal, ulvi bir hedef bizi bağrına basacak bir sığınak olarak ümit olarak doğmuş ve umut edildiği şekilde kurulup gelişmiştir.

Türk Milletinin bin yıllık bir maziden sonra yeni bir rejime ısınması kolay olmasa bile zorda olmamış ve millet bu rejime karşı bağrını açmış cumhuriyeti ilerletmeye ve yaşatmaya azmetmiştir.

O tek azim ve iradeyle  cumhuriyet bugünlere gelmiş olup birçok dönemler yaşamıştır ve fakat sarsılmamıştır. Çünkü Atatürk´ün tek ideali; millet, vatan, cumhuriyet ve ileri seviyede yaşamaktan ibaret olup o dahiyane  zeka ve idare milletin arzusunu ve isteğini aynı istikamette ileriye doğru yürütmüş o büyük faninin ömrünün sona ermesiyle milli irade İnönü ve arkadaşlarının elinde devam etmeye başlamış ve çok partili hayat zamanı geldi düşüncesi ile Demokrat Parti kurulmuştur. Fakat istiklal ve mutluluk tek parti elinde dahi mümkün olsa bile çok partili hayat daha fazla umut getirmemiş 27 Mayıs İhtilali ile cumhuriyet tarihinde bir demokrasi safhası kapatılmıştır. Bunda halkın demokrasiye karşı olan kültür eksikliği, okur-yazar azlığı etken olup siyasilerin geri kalmışlıkla desteklenen davranışları ileriye doğru hamleyi engellemiştir . Sonra düzen tekrar kurulmuş fakat sağ ve sol iki akım ülkeyi yine demokrasi kültürü eksikliği sebebi  ile sarsmaya başlamış ve millet karanlık günlere muhatap olmuştur.

Bu arada merhum Ecevit ve merhum Alparslan Türkeş´in karşılıklı ortanın solu ve ortanın sağı idealleri iki sivri siyasi oluşumu meydana getirmiş, demokrasi yolunda varlık olmak isteyen gençlik iki kola ayrılmış bu ayrılışın sonucunda halk içinde silahlı vuruşmayı yaratmıştır. Fakat iki siyasi istikamet dahi biri diğerini yenememiş 12 Eylül´le beraber tarihe gömülmüştür.

Şimdi 12 Eylül´lü kötüleyip, bundan pişman olanlar bulunduğu gibi genelde 12 Eylül ve icraatı, anayasası bir bakıma lanetlenmekte fakat ne gariptir ki kırk senedir o anayasa değiştirilememektedir. Bunda siyasetin samimiyetsizliği ve iki yüzlülüğü, basiretsizliği sebep olarak bulunmaktadır.

Görülmüştür ki siyasi liderlerin birçok konuda başarıları genel hayatta başarılı olmakla beraber siyasi konularda başarısız kalmaktadır. Ortanın solu-sağı idealleri gibi…

Şimdi yeni anayasa, yeni Türkiye sloganı doğmuştur veya doğmaktadır. Her siyasi fikir ve yenilik arzusu modern bir gelişim olup saygı ve ilgi cezbeder fakat bu saygı ve ilgi halk iradesinin kendi doğuşu içinde olmayıp telkinle, ikna etme yolu ile yani iktidar ve devlet gücü yolu ile tesise çalışılırsa sonuç başarıya ulaşmadan bitebilir. Başarıya ulaşma istidadı gösterirse o zamanda gereksiz, lüzumsuz kalabilir. Bu hallerde halkın iradesine devlet gücünü yüklemek doğru olmaz. Ne var ki serbest propaganda ve yayın imkanı içinde halk çoğunluğu kendini yeni idealin peşinde görür ve benimserse hedefe ulaşmak daha kolay ve daha isabetli olur.

Bu yolda hazırlanan anayasa taslağı öncelikle acele ve eksik hazırlanmış intibaı vermektedir. Zaman ve uygulanma tarihi itibarı ile günümüzden uzak tarihlere bağlı olup yasaların verdiği alışkanlıklardan uzak bulunmaktadır .

Partili cumhurbaşkanı sistemi epeyce mahzur yüklü bir sistemdir. Örnek verilirse her iktidar devletin temsilcisi olup kendi ismi ile anılmaktadır. A – B partisi veya koalisyonu gibi hükümetlere isim verilmektedir. Yeni sistemi düşünürsek başbakan yokluğunda partili cumhurbaşkanının kuracağı hükümeti A şahsın veya B şahsın hükümeti yerine A veya B şahsın devleti olarak tanımlamak mümkün olmayacak mıdır? Demokrasi, çok siyasi partili ve karma görüşlü sistem olması gerektiğine göre partili cumhurbaşkanı bu yolu kapatmış olmayacak mıdır? Zira tek kişiye kararnameler ile geniş görevler vermek mümkün olmayacak mıdır ve cumhurbaşkanının etkili denetim şekli var sayılacak mıdır?

Bütün bunlar devlet hayatında önemli konular olup liderlerin kişisel siyasi ideolojilerini halka sunmaları hakları olmakla beraber sakıncalı tarafı da bulunduğuna ve bir millet topluluğunu kendi inisiyatifi dışında yeni hedeflere sürüklemek zarar verebileceği cihetle dikkatle ele alınmalıdır.

Bu yazı bir kişisel görüş olup herhangi bir siyasi ve parti görüşü bulunmamaktadır.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                       

 

 

 

�nemi olan 11 Şubat 2011-30 Haziran 2012 arasında, Devlet Başkanlığına, askeri yönetim adına General Muhammed Hüseyin Tantavi getirilerek, güç odaklarının da baskısıyla, demokratik bir seçim için yapılan çalışmaların sonunda, Muhammed Mursi, 30 Haziran 2012´den itibaren Devlet Başkanı olmuştu. Ancak, Mursi liderliğindeki Müslüman Kardeşler, ne kadar modern ve ılımlı davranmaya çalışsa da yapılan açıklamalar ve çıkarılan kanunlarla, halkın çağdaşlıktan uzaklaşmaya başlayacağı da görülüyordu. Halk şaşkınken, yeni bir müdahale ile asker yeniden yönetime el koydu. Bu gelişmeye, neredeyse tüm Dünya ülkeleri sessiz kalırken, Türkiye´nin tepkisi çok sert oldu. Başbakanın, doğrudan Mısır´da yaşanan gelişmeler karşısında yaptığı sert açıklamalar, Türkiye-Mısır ilişkilerinde gerginliğe yol açarak, ekonomik sıkıntıları da beraberinde getirdi.

 

Bölgesel gelişmeler devam ederken, 5 Ağustos 2013´te, aralarında eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ´un da olduğu, 66´sı tutuklu 275 sanığın yargılandığı Ergenekon Davasında, 13´ncü Ağır Ceza Mahkemesi, 6 yıl 2 ay süren soruşturma ve yargılama süreci sonunda, 321´inci duruşmasında kararını açıkladı. Mahkeme, Ergenekon Terör Örgütü olarak isimlendirilen bir örgütün varlığını kabul ederek, sanıklara, ağırlaştırılmış müebbede varan çeşitli cezalar verirken, 21 sanığın da beraatına karar verdi. Yargılama sürecinde hayatını kaybedenlerin davası düştü. Ardından davada Yargıtay süreci başladı. (Devam edecek)

Can UĞURATEŞ

Anahtar Kelimeler: DEMOKRASİ
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
ÇİZGİSEL RESİMLERLE ADANA (22 Mart 2018 - Perşembe)
YANGINLAR (16 Mart 2018 - Cuma)
DEVLET BABA MIDIR? (05 Mart 2018 - Pazartesi)
CİNSEL HADIM (22 Şubat 2018 - Perşembe)
SİYASET VE DÜNYA (12 Şubat 2018 - Pazartesi)
DÜNYA VE SİYASET (01 Şubat 2018 - Perşembe)
İŞTE TÜRK ASKERİ BUDUR (24 Ocak 2018 - Çarşamba)
İŞTE TÜRK ASKERİ BUDUR (23 Ocak 2018 - Salı)
BASIN DÜNYASI (16 Ocak 2018 - Salı)
HALİMİZ VE GELECEĞİMİZ (08 Ocak 2018 - Pazartesi)
5 OCAK VE YENİ ADANA (07 Ocak 2018 - Pazar)
ATATÜRK VE ÇANKAYA (03 Ocak 2018 - Çarşamba)
MODEL VE MODA (29 Aralık 2017 - Cuma)
BASIN KAHRAMANI (26 Aralık 2017 - Salı)
GENEL OLARAK (20 Aralık 2017 - Çarşamba)
HADDİNİ VE HAKKINI BİLMEMEK (19 Aralık 2017 - Salı)
HUKUK VE ... (18 Aralık 2017 - Pazartesi)
İKİ KONU (14 Aralık 2017 - Perşembe)
İSRAİL VE ABD (13 Aralık 2017 - Çarşamba)
TÜRKİYE VE DÜNYA (10 Aralık 2017 - Pazar)
ABD BAŞKANI VE HALKI (08 Aralık 2017 - Cuma)
ABD BAŞKANI VE HALKI (07 Aralık 2017 - Perşembe)
ANALİZ (05 Aralık 2017 - Salı)
YÜZYILIN SİYASİ DAVASI (01 Aralık 2017 - Cuma)
KADIN-ERKEK (28 Kasım 2017 - Salı)
ODALAR (26 Kasım 2017 - Pazar)
DÜNYA VE SİYASET (24 Kasım 2017 - Cuma)
ÇEŞİT ÇEŞİT SONBAHAR (22 Kasım 2017 - Çarşamba)
HAYAT VE KÜLTÜR (21 Kasım 2017 - Salı)
DEVLET VE ÖZEL SEKTÖR (17 Kasım 2017 - Cuma)
SİYASETİN RENGİ (14 Kasım 2017 - Salı)
ZAMAN VE İNSAN (12 Kasım 2017 - Pazar)
MİLLİ EĞİTİM (08 Kasım 2017 - Çarşamba)
TÜRKİYE´NİN ASİSTANLARI (07 Kasım 2017 - Salı)
HUKUK VE AVUKATLAR (06 Kasım 2017 - Pazartesi)
BELEDİYELER (03 Kasım 2017 - Cuma)
SİYASETTE SAĞDUYU (30 Ekim 2017 - Pazartesi)
SİYASETTE SAĞDUYU (29 Ekim 2017 - Pazar)
ADANA (25 Ekim 2017 - Çarşamba)
NİKAH VE MÜFTÜLÜK (22 Ekim 2017 - Pazar)
FINDIK OLAYI VE BENZERLERİ (20 Ekim 2017 - Cuma)
TÜRKİYE VE ABD (19 Ekim 2017 - Perşembe)
KISA KISA (17 Ekim 2017 - Salı)
İMAM HATİP OKULU (13 Ekim 2017 - Cuma)
BİR İSMAİL KULAK VARDI (12 Ekim 2017 - Perşembe)
KADER VE YAŞLILIK (05 Ekim 2017 - Perşembe)
KADINLAR HAKKINDA (29 Eylül 2017 - Cuma)
ÇUKUROVA BELEDİYE BAŞKANLIĞINA (28 Eylül 2017 - Perşembe)
DEVLET-HAYAT-HUKUK (26 Eylül 2017 - Salı)
ASLINDAN UZAKLAŞIRKEN GENEL DURUM ÜZERİNE (21 Eylül 2017 - Perşembe)
MEVSİMLER DEĞİŞİRKEN (30 Ağustos 2017 - Çarşamba)
DEVLET VE BÜROKRASİ (25 Ağustos 2017 - Cuma)
ÇOBANANA (21 Ağustos 2017 - Pazartesi)
ADANA´DA FUTBOL (21 Haziran 2017 - Çarşamba)
TÜRKİYE CUMHURİYETİ VE ATATÜRK (16 Haziran 2017 - Cuma)
DOĞAN GÜNEŞ (13 Haziran 2017 - Salı)
Bürokraside arıza vardır (11 Haziran 2017 - Pazar)
HAYATIN SAFHALARI (09 Haziran 2017 - Cuma)
ELEKTRİK ENERJİSİ (06 Haziran 2017 - Salı)
SİYASET VE DİPLOMASİ (05 Haziran 2017 - Pazartesi)
TRAFİK SORUNLARI (01 Haziran 2017 - Perşembe)
ŞEHİR ÇÖPLERİ VE TOPLAYICILARI (29 Mayıs 2017 - Pazartesi)
SİYASET VE GENEL DURUM (26 Mayıs 2017 - Cuma)
İKİ KONU (25 Mayıs 2017 - Perşembe)
KÜÇÜK YAŞTA EVLENMELER (19 Mayıs 2017 - Cuma)
HAYATIN İÇİNDEN BİRKAÇ NOKTA (16 Mayıs 2017 - Salı)
SİYASET DÜNYASI (14 Mayıs 2017 - Pazar)
SİYASET VE ÜLKENİN GENEL KONUMU (10 Mayıs 2017 - Çarşamba)
AKIL OLGUNLUĞU VE SİYASET (09 Mayıs 2017 - Salı)
BİRLEŞMİŞ MİLLETLER? (07 Mayıs 2017 - Pazar)
CUMHURİYETİN NİMETLERİ (05 Mayıs 2017 - Cuma)
GÜNÜMÜZE BAKIŞ (02 Mayıs 2017 - Salı)
CUMHURİYETİN NİMETLERİ (28 Nisan 2017 - Cuma)
HAYATIMIZDAN BİRKAÇ KONU (23 Nisan 2017 - Pazar)
ANAYASA ÜZERİNE NOTLAR (20 Nisan 2017 - Perşembe)
ADANA İÇİN (19 Nisan 2017 - Çarşamba)
AKLIN DURMASI (14 Nisan 2017 - Cuma)
TÜRKÇE (05 Nisan 2017 - Çarşamba)
ANAYASA (04 Nisan 2017 - Salı)
SAĞLIK MERKEZLERİ (02 Nisan 2017 - Pazar)
BİRKAÇ KONU (31 Mart 2017 - Cuma)
ŞIMARIK VE ŞAŞKIN AVRUPA (26 Mart 2017 - Pazar)
DEVLETLER VE İNSAN (22 Mart 2017 - Çarşamba)
KANUNLAR ÜZERİNE (19 Mart 2017 - Pazar)
ULUSLAR VE DÜNYA SİYASETİ (17 Mart 2017 - Cuma)
ÖZELEŞTİRİ (13 Mart 2017 - Pazartesi)
HAYAT ŞARTLARI (07 Mart 2017 - Salı)
SOSYAL GEN (06 Mart 2017 - Pazartesi)
DÜNYA SİYASETİ (01 Mart 2017 - Çarşamba)
SOSYAL HUKUK DEVLETİ (23 Şubat 2017 - Perşembe)
DEVLET – MİLLİ VE SİYASİ HAYAT (09 Şubat 2017 - Perşembe)
BASIN (07 Şubat 2017 - Salı)
DEVLET-MİLLET-SİYASET (02 Şubat 2017 - Perşembe)
ÇEVRE (01 Şubat 2017 - Çarşamba)
DEVLET KÖYLERDEN BAŞLAR (27 Ocak 2017 - Cuma)
DEMOKRASİ VE BÜROKRASİ (26 Ocak 2017 - Perşembe)
SİYASET VE GÜNDEM (17 Ocak 2017 - Salı)
DEMOKRASİ VE SİSTEM (13 Ocak 2017 - Cuma)
GEÇMİŞTE VE GÜNÜMÜZDE ADANA BASINI (09 Ocak 2017 - Pazartesi)
SİYASET VE SONUÇ (06 Ocak 2017 - Cuma)
Sayfa:
EKONOMİYE BAKIŞ
BAŞYAZI VE GÜNÜN YORUMU Çetin Remzi YÜREGİR
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI
Nurettin ÇELMEOĞLU - BİRAZ GÜL BİRAZ DİKEN
Nurettin ÇELMEOĞLU - BİRAZ GÜL BİRAZ DİKEN
BİLEMEDİK Mİİİ BEREMEDİK Mİ?
Vahit ŞAHİN
Vahit ŞAHİN
YENİ HAYAT
Cumali KARATAŞ
Cumali KARATAŞ
ALİM İNTERNET ÇAĞINDA
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
ELVEDA ÖZALP
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
FARK YARATAN ERKEKLER
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
ŞEHİTLERİ ANMA VE ÇANAKKALE ZAFERİ´NİN 103. YIL DÖNÜMÜ KUTLAMASI TÜRK TARİHİNDE İMAN GÜCÜNÜN,MANAVİYATIN VE MORAL GÜCÜNÜN YERİ VE ÖNEMİ NEDİR ?
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
AÇILIMLI İLETİŞİM
Ahmet ERDOĞDU
Ahmet ERDOĞDU
YENİ ADANA GAZETESİNİN KUVAYI MİLLİYE RUHUYLA 100. YILI
KONUK YAZAR
KONUK YAZAR
YENİ ADANA GAZETESİ VE BASIN BAYRAMI..
Ahmet DUMAN
Ahmet DUMAN
Çift Meclisten Diktaya…
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
YENİDEN LAİK VE BİLİMSEL EĞİTİM
M. Ziya YERGÖK
M. Ziya YERGÖK
SAHADAN GÖZLEMLER: HAYIR YÖNÜNDE
Cezmi DOĞANER
Cezmi DOĞANER
OSMANLI DÖNEMİNDE EĞİTİM (1)
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
NÜKLEER SAVAŞA İKİ DAKİKA KALDI!
Prof. Dr. Özer OZANKAYA
Prof. Dr. Özer OZANKAYA
Türkiye Cumhuriyeti´nin Saygıdeğer Yurttaşları,
Zekai BULUÇ
Zekai BULUÇ
57. ALAYIN KAYIP SANCAĞI NEREDE?
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
Hayvanların Döğüşünden Beslenmek ve Hayvanlardan Öğreneceklerimiz
OKUR KÖŞESİ
OKUR KÖŞESİ
BAYRAM MI GELMİŞ?
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
BÖLGESEL DENGELERDE TÜRKİYE
Orhan ÖZDEMİR -OBRUK
Orhan ÖZDEMİR -OBRUK
KENDİ KÜLTÜRÜNDEN KORKMAK
Celal Topkan
Celal Topkan
ŞEKER FABRİKALARININ ÖNEMİ
Av.Cemil DENLİ
Av.Cemil DENLİ
UĞUR MUMCU
Saniye Akay Demirel
Saniye Akay Demirel
´Beni kör kuyularda merdivensiz bıraktın Denizler ortasında bak yelkensiz bıraktın.´
İlhan ALPER
İlhan ALPER
NEYDİ O GÜNLER
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Benden Bu Kadar!
Cihat OVALI-SPOR YORUM-PANORAMA
Cihat OVALI-SPOR YORUM-PANORAMA
İLLA Kİ ALT YAPI
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
ELVEDA LEYLA
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
DR.ERCAN ATALAY VE ASKF
Süreyya KÖLE - YANSIMALAR
Süreyya KÖLE - YANSIMALAR
ÜZÜNTÜYE CEZA
Tufan ALPAT-EMEKLİ HAKİM
Tufan ALPAT-EMEKLİ HAKİM
ÇİZGİSEL RESİMLERLE ADANA
Hüseyin ÖZBEK
Hüseyin ÖZBEK
PREVEZE Mİ İNEBAHTI MI
Ahmet YAHŞİ
Ahmet YAHŞİ
HER MAÇ BÖYLE OLMALI
Düşler Düşünceler-Tekgül Arı
Düşler Düşünceler-Tekgül Arı
Okur Hareketi
Birgül Ayman GÜLER
Birgül Ayman GÜLER
AKP´NİN ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ KOMİSYONDA ELE ALINIRKEN, “REJİM DÖNÜŞTÜRÜLÜYOR” ELEŞTİRİLERİ SÜRÜYOR
TANSEL ÇÖLAŞAN
TANSEL ÇÖLAŞAN
Sevgili dostlar merhaba,
GÖKTEN GELEN-BASRİ GÖK
GÖKTEN GELEN-BASRİ GÖK
İNSAN HAYATI BU KADAR UCUZ MU?
AZ ve  ÖZ A.AKDAMAR
AZ ve ÖZ A.AKDAMAR
BİRİ ANLATSA!...
AHMET KAYTANCI-GÖKÇEBEL
AHMET KAYTANCI-GÖKÇEBEL
ZELİHA VE ÇOCUKLARI
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Pazartesi
11 °C
Salı
11 °C
Çarşamba
13 °C
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI

/resimler/2016-2/23/1416139429844.jpg

ADANA`DA NÖBETÇİ ECZANELER

/resimler/2015-5/28/1255038362873.jpg

ADANA İLİ ÖNEMLİ TELEFONLAR

/resimler/2016-3/22/1515302901917.jpg

HAFTANIN PANAROMASI

/resimler/2018-3/20/1456575522121.jpg