DEMOKRASİ
Tarih: 24.2.2017 12:33:10 / 285okunma / 0yorum
Tufan ALPAT-EMEKLİ HAKİM

 En mütevazi tarifle demokrasi ; çok partili siyasi hayat demektir. Bu anlayışa ve gerçek duruma göre demokrasi tek parti ile  de yaşanır, hiç parti olmasa da yaşanır. Fakat belki de çok partili hayatta dahi yaşanamaz. Çünkü demokrasi  insanlarla işleyen, duran, ilerleyen, gerileyen yani insan eliyle çalışan bir işlevdir. O halde insanlar davasında samimi, ne kadar ülke ve millet sevgisinde üst seviyede ise, ülke geleceği kişisel kaygıların üstünde ise o ülkede demokrasi vardır veya yeşermektedir. Bunlardan birinin eksikliği halinde ve kişisel çıkarların yoğunlaştığı dönemlerde demokrasi hastalanır ve kötü sonuçlara doğru gidebilir. Türk Milleti kendi ismi ile hayata doğmuş, beylikler halinde kurulup gelişmiş altıyüz yıl Osmanlı adı altında imparatorluk hayatı yaşamış, acı-tatlı sayısız hadiseler yaşamış, iyi yetişmiş padişahlar nezaretinde iyi olmuş, zaman zaman bocalamış, zaman zaman kalkınmış ve fani ömrü tahakkuk ettiğinde muhteşem bir saltanatın yerinde muhteşem bir enkaz bırakmıştır.

Muhteşem enkaz zayi olmamış, milliyetçi insanlar ve kahraman ordumuz Mustafa Kemal  önderliğinde ideal olarak 1919´da Samsun´da  doğmuş, rütbe ve makam reddedilerek Anadolu karış karış gezilmiş perişan haldeki Türk halkı istiklal doğrultusunda aydınlatılmış, vatan ve vatandaşlık şuuru aşılanmış, mayada mevcut  kabiliyet şahlandırılmış ve dünya devlerine karşı  yeni hamlelerle eski güçlü saltanat dönemi Çanakkale Savaşları ile de perçinlenmiş olarak Türkiye cumhuriyeti ideali hayata geçmiş ve kurulmuştur.

Cumhuriyet yeni bir ideal, ulvi bir hedef bizi bağrına basacak bir sığınak olarak ümit olarak doğmuş ve umut edildiği şekilde kurulup gelişmiştir.

Türk Milletinin bin yıllık bir maziden sonra yeni bir rejime ısınması kolay olmasa bile zorda olmamış ve millet bu rejime karşı bağrını açmış cumhuriyeti ilerletmeye ve yaşatmaya azmetmiştir.

O tek azim ve iradeyle  cumhuriyet bugünlere gelmiş olup birçok dönemler yaşamıştır ve fakat sarsılmamıştır. Çünkü Atatürk´ün tek ideali; millet, vatan, cumhuriyet ve ileri seviyede yaşamaktan ibaret olup o dahiyane  zeka ve idare milletin arzusunu ve isteğini aynı istikamette ileriye doğru yürütmüş o büyük faninin ömrünün sona ermesiyle milli irade İnönü ve arkadaşlarının elinde devam etmeye başlamış ve çok partili hayat zamanı geldi düşüncesi ile Demokrat Parti kurulmuştur. Fakat istiklal ve mutluluk tek parti elinde dahi mümkün olsa bile çok partili hayat daha fazla umut getirmemiş 27 Mayıs İhtilali ile cumhuriyet tarihinde bir demokrasi safhası kapatılmıştır. Bunda halkın demokrasiye karşı olan kültür eksikliği, okur-yazar azlığı etken olup siyasilerin geri kalmışlıkla desteklenen davranışları ileriye doğru hamleyi engellemiştir . Sonra düzen tekrar kurulmuş fakat sağ ve sol iki akım ülkeyi yine demokrasi kültürü eksikliği sebebi  ile sarsmaya başlamış ve millet karanlık günlere muhatap olmuştur.

Bu arada merhum Ecevit ve merhum Alparslan Türkeş´in karşılıklı ortanın solu ve ortanın sağı idealleri iki sivri siyasi oluşumu meydana getirmiş, demokrasi yolunda varlık olmak isteyen gençlik iki kola ayrılmış bu ayrılışın sonucunda halk içinde silahlı vuruşmayı yaratmıştır. Fakat iki siyasi istikamet dahi biri diğerini yenememiş 12 Eylül´le beraber tarihe gömülmüştür.

Şimdi 12 Eylül´lü kötüleyip, bundan pişman olanlar bulunduğu gibi genelde 12 Eylül ve icraatı, anayasası bir bakıma lanetlenmekte fakat ne gariptir ki kırk senedir o anayasa değiştirilememektedir. Bunda siyasetin samimiyetsizliği ve iki yüzlülüğü, basiretsizliği sebep olarak bulunmaktadır.

Görülmüştür ki siyasi liderlerin birçok konuda başarıları genel hayatta başarılı olmakla beraber siyasi konularda başarısız kalmaktadır. Ortanın solu-sağı idealleri gibi…

Şimdi yeni anayasa, yeni Türkiye sloganı doğmuştur veya doğmaktadır. Her siyasi fikir ve yenilik arzusu modern bir gelişim olup saygı ve ilgi cezbeder fakat bu saygı ve ilgi halk iradesinin kendi doğuşu içinde olmayıp telkinle, ikna etme yolu ile yani iktidar ve devlet gücü yolu ile tesise çalışılırsa sonuç başarıya ulaşmadan bitebilir. Başarıya ulaşma istidadı gösterirse o zamanda gereksiz, lüzumsuz kalabilir. Bu hallerde halkın iradesine devlet gücünü yüklemek doğru olmaz. Ne var ki serbest propaganda ve yayın imkanı içinde halk çoğunluğu kendini yeni idealin peşinde görür ve benimserse hedefe ulaşmak daha kolay ve daha isabetli olur.

Bu yolda hazırlanan anayasa taslağı öncelikle acele ve eksik hazırlanmış intibaı vermektedir. Zaman ve uygulanma tarihi itibarı ile günümüzden uzak tarihlere bağlı olup yasaların verdiği alışkanlıklardan uzak bulunmaktadır .

Partili cumhurbaşkanı sistemi epeyce mahzur yüklü bir sistemdir. Örnek verilirse her iktidar devletin temsilcisi olup kendi ismi ile anılmaktadır. A – B partisi veya koalisyonu gibi hükümetlere isim verilmektedir. Yeni sistemi düşünürsek başbakan yokluğunda partili cumhurbaşkanının kuracağı hükümeti A şahsın veya B şahsın hükümeti yerine A veya B şahsın devleti olarak tanımlamak mümkün olmayacak mıdır? Demokrasi, çok siyasi partili ve karma görüşlü sistem olması gerektiğine göre partili cumhurbaşkanı bu yolu kapatmış olmayacak mıdır? Zira tek kişiye kararnameler ile geniş görevler vermek mümkün olmayacak mıdır ve cumhurbaşkanının etkili denetim şekli var sayılacak mıdır?

Bütün bunlar devlet hayatında önemli konular olup liderlerin kişisel siyasi ideolojilerini halka sunmaları hakları olmakla beraber sakıncalı tarafı da bulunduğuna ve bir millet topluluğunu kendi inisiyatifi dışında yeni hedeflere sürüklemek zarar verebileceği cihetle dikkatle ele alınmalıdır.

Bu yazı bir kişisel görüş olup herhangi bir siyasi ve parti görüşü bulunmamaktadır.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                       

 

 

 

�nemi olan 11 Şubat 2011-30 Haziran 2012 arasında, Devlet Başkanlığına, askeri yönetim adına General Muhammed Hüseyin Tantavi getirilerek, güç odaklarının da baskısıyla, demokratik bir seçim için yapılan çalışmaların sonunda, Muhammed Mursi, 30 Haziran 2012´den itibaren Devlet Başkanı olmuştu. Ancak, Mursi liderliğindeki Müslüman Kardeşler, ne kadar modern ve ılımlı davranmaya çalışsa da yapılan açıklamalar ve çıkarılan kanunlarla, halkın çağdaşlıktan uzaklaşmaya başlayacağı da görülüyordu. Halk şaşkınken, yeni bir müdahale ile asker yeniden yönetime el koydu. Bu gelişmeye, neredeyse tüm Dünya ülkeleri sessiz kalırken, Türkiye´nin tepkisi çok sert oldu. Başbakanın, doğrudan Mısır´da yaşanan gelişmeler karşısında yaptığı sert açıklamalar, Türkiye-Mısır ilişkilerinde gerginliğe yol açarak, ekonomik sıkıntıları da beraberinde getirdi.

 

Bölgesel gelişmeler devam ederken, 5 Ağustos 2013´te, aralarında eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ´un da olduğu, 66´sı tutuklu 275 sanığın yargılandığı Ergenekon Davasında, 13´ncü Ağır Ceza Mahkemesi, 6 yıl 2 ay süren soruşturma ve yargılama süreci sonunda, 321´inci duruşmasında kararını açıkladı. Mahkeme, Ergenekon Terör Örgütü olarak isimlendirilen bir örgütün varlığını kabul ederek, sanıklara, ağırlaştırılmış müebbede varan çeşitli cezalar verirken, 21 sanığın da beraatına karar verdi. Yargılama sürecinde hayatını kaybedenlerin davası düştü. Ardından davada Yargıtay süreci başladı. (Devam edecek)

Can UĞURATEŞ

Anahtar Kelimeler: DEMOKRASİ
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
ASLINDAN UZAKLAŞIRKEN GENEL DURUM ÜZERİNE (21 Eylül 2017 - Perşembe)
MEVSİMLER DEĞİŞİRKEN (30 Ağustos 2017 - Çarşamba)
DEVLET VE BÜROKRASİ (25 Ağustos 2017 - Cuma)
ÇOBANANA (21 Ağustos 2017 - Pazartesi)
ADANA´DA FUTBOL (21 Haziran 2017 - Çarşamba)
TÜRKİYE CUMHURİYETİ VE ATATÜRK (16 Haziran 2017 - Cuma)
DOĞAN GÜNEŞ (13 Haziran 2017 - Salı)
Bürokraside arıza vardır (11 Haziran 2017 - Pazar)
HAYATIN SAFHALARI (09 Haziran 2017 - Cuma)
ELEKTRİK ENERJİSİ (06 Haziran 2017 - Salı)
SİYASET VE DİPLOMASİ (05 Haziran 2017 - Pazartesi)
TRAFİK SORUNLARI (01 Haziran 2017 - Perşembe)
ŞEHİR ÇÖPLERİ VE TOPLAYICILARI (29 Mayıs 2017 - Pazartesi)
SİYASET VE GENEL DURUM (26 Mayıs 2017 - Cuma)
İKİ KONU (25 Mayıs 2017 - Perşembe)
KÜÇÜK YAŞTA EVLENMELER (19 Mayıs 2017 - Cuma)
HAYATIN İÇİNDEN BİRKAÇ NOKTA (16 Mayıs 2017 - Salı)
SİYASET DÜNYASI (14 Mayıs 2017 - Pazar)
SİYASET VE ÜLKENİN GENEL KONUMU (10 Mayıs 2017 - Çarşamba)
AKIL OLGUNLUĞU VE SİYASET (09 Mayıs 2017 - Salı)
BİRLEŞMİŞ MİLLETLER? (07 Mayıs 2017 - Pazar)
CUMHURİYETİN NİMETLERİ (05 Mayıs 2017 - Cuma)
GÜNÜMÜZE BAKIŞ (02 Mayıs 2017 - Salı)
CUMHURİYETİN NİMETLERİ (28 Nisan 2017 - Cuma)
HAYATIMIZDAN BİRKAÇ KONU (23 Nisan 2017 - Pazar)
ANAYASA ÜZERİNE NOTLAR (20 Nisan 2017 - Perşembe)
ADANA İÇİN (19 Nisan 2017 - Çarşamba)
AKLIN DURMASI (14 Nisan 2017 - Cuma)
TÜRKÇE (05 Nisan 2017 - Çarşamba)
ANAYASA (04 Nisan 2017 - Salı)
SAĞLIK MERKEZLERİ (02 Nisan 2017 - Pazar)
BİRKAÇ KONU (31 Mart 2017 - Cuma)
ŞIMARIK VE ŞAŞKIN AVRUPA (26 Mart 2017 - Pazar)
DEVLETLER VE İNSAN (22 Mart 2017 - Çarşamba)
KANUNLAR ÜZERİNE (19 Mart 2017 - Pazar)
ULUSLAR VE DÜNYA SİYASETİ (17 Mart 2017 - Cuma)
ÖZELEŞTİRİ (13 Mart 2017 - Pazartesi)
HAYAT ŞARTLARI (07 Mart 2017 - Salı)
SOSYAL GEN (06 Mart 2017 - Pazartesi)
DÜNYA SİYASETİ (01 Mart 2017 - Çarşamba)
SOSYAL HUKUK DEVLETİ (23 Şubat 2017 - Perşembe)
DEVLET – MİLLİ VE SİYASİ HAYAT (09 Şubat 2017 - Perşembe)
BASIN (07 Şubat 2017 - Salı)
DEVLET-MİLLET-SİYASET (02 Şubat 2017 - Perşembe)
ÇEVRE (01 Şubat 2017 - Çarşamba)
DEVLET KÖYLERDEN BAŞLAR (27 Ocak 2017 - Cuma)
DEMOKRASİ VE BÜROKRASİ (26 Ocak 2017 - Perşembe)
SİYASET VE GÜNDEM (17 Ocak 2017 - Salı)
DEMOKRASİ VE SİSTEM (13 Ocak 2017 - Cuma)
GEÇMİŞTE VE GÜNÜMÜZDE ADANA BASINI (09 Ocak 2017 - Pazartesi)
SİYASET VE SONUÇ (06 Ocak 2017 - Cuma)
Sayfa:
EKONOMİYE BAKIŞ
BAŞYAZI VE GÜNÜN YORUMU Çetin Remzi YÜREGİR
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI
Nurettin ÇELMEOĞLU - BİRAZ GÜL BİRAZ DİKEN
Nurettin ÇELMEOĞLU - BİRAZ GÜL BİRAZ DİKEN
ŞATAF
Vahit ŞAHİN
Vahit ŞAHİN
MOZART
Cumali KARATAŞ
Cumali KARATAŞ
MESUT MERTCAN YOK ARTIK
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
TEOG
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
AKDENİZ AKŞAMLARI
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
19 EYLÜL GAZİLER GÜNÜ BÜYÜK TÜRK MİLLETİNE VE KAHRAMAN TÜRK ORDUSU İLE EMNİYET MENSUPLARINA KUTLU VE MUTLU OLSUN
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
ÖĞRENCİLERİNAKADEMİK BENLİK KAVRAMININ OLUŞUMUNA KATKI YETERLİ DEĞİLDİR.
Ahmet ERDOĞDU
Ahmet ERDOĞDU
21.12.2015 DEN 23.11.2016 YAZI VE RÖPORTAJLAR-5
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
DR.ERCAN ATALAY VE ASKF
KONUK YAZAR
KONUK YAZAR
DÜŞÜNCENİN BİLİM, SANAT VE GERÇEĞE UYGUNLUĞU-Fikri Akdeniz (*)
Ahmet DUMAN
Ahmet DUMAN
Anketi Boş Ver, Listeye Bak!
Süreyya KÖLE - YANSIMALAR
Süreyya KÖLE - YANSIMALAR
ÜZÜNTÜYE CEZA
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
AYRICALIKLI OLAN KİM?
M. Ziya YERGÖK
M. Ziya YERGÖK
SAHADAN GÖZLEMLER: HAYIR YÖNÜNDE
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
2018 MEMUR VE EMEKLİLER İÇİN DAHA DA SIKINTILI OLACAK
Prof. Dr. Özer OZANKAYA
Prof. Dr. Özer OZANKAYA
ERZURUMLU İBRAHİM HAKKI EFENDİ VE O´NA "HAZRET" DÜZEYİNDE SAYGI GÖSTEREN ANADOLU HALKI, 260 YIL ÖNCE, “İNSAN´IN DA EVRİM SONUCU OLUŞTUĞUNU VE MAYMUNDAN SONRAKİ DÜZEYİ TEMSİL ETTİĞİNİ” YAZMIŞTI!
Zekai BULUÇ
Zekai BULUÇ
MOLLA MUSTAFA BARZANİ ´DEN MESUT BARZANİ´YE
İlhan ALPER
İlhan ALPER
MERTCAN´IN ARDINDAN
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
‘Öğrenciler Neden Üniversite Tercih Yapmak İstemiyor?´
OKUR KÖŞESİ
OKUR KÖŞESİ
BAYRAM MI GELMİŞ?
TANSEL ÇÖLAŞAN
TANSEL ÇÖLAŞAN
Sevgili dostlar merhaba,
AHMET KAYTANCI-GÖKÇEBEL
AHMET KAYTANCI-GÖKÇEBEL
ZELİHA VE ÇOCUKLARI
Av.Cemil DENLİ
Av.Cemil DENLİ
ARMAGEDDON
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
İNANÇ, ÖĞRETİLER, ÖRGÜTLENME VE ŞİDDET (4)
Düşler Düşünceler-Tekgül Arı
Düşler Düşünceler-Tekgül Arı
Okur Hareketi
Hüseyin ÖZBEK
Hüseyin ÖZBEK
İNTİHAR BELGESİNİ YIRTAN MECLİSTEN ARDINDA İNTİHAR MEKTUBU BIRAKAN MECLİSE
Celal Topkan
Celal Topkan
TÜRK TİPİ BAŞKANLIK SİSTEMİNİN TÜRKİYE´Yİ GÖTÜRECEĞİ NOKTA
Saniye Akay Demirel
Saniye Akay Demirel
´Beni kör kuyularda merdivensiz bıraktın Denizler ortasında bak yelkensiz bıraktın.´
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Ben, Sen, O. Biz, Siz, Onlar
Cihat OVALI-SPOR YORUM
Cihat OVALI-SPOR YORUM
Tarihe Sığmayan Bir Destan
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
DOSTLAR BENİ HATIRLASIN
Cezmi DOĞANER
Cezmi DOĞANER
ANAOKULU EĞİTİMİNİN GELİŞİM ALANLARI
Tufan ALPAT-EMEKLİ HAKİM
Tufan ALPAT-EMEKLİ HAKİM
ASLINDAN UZAKLAŞIRKEN GENEL DURUM ÜZERİNE
Ahmet YAHŞİ
Ahmet YAHŞİ
ADANASPOR EVİNDE YİĞİT
Birgül Ayman GÜLER
Birgül Ayman GÜLER
AKP´NİN ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ KOMİSYONDA ELE ALINIRKEN, “REJİM DÖNÜŞTÜRÜLÜYOR” ELEŞTİRİLERİ SÜRÜYOR
GÖKTEN GELEN-BASRİ GÖK
GÖKTEN GELEN-BASRİ GÖK
ÇOCUK GELİNLER
AZ ve  ÖZ A.AKDAMAR
AZ ve ÖZ A.AKDAMAR
BİRİ ANLATSA!...
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Bugün
20 °C
Salı
22 °C
Çarşamba
21 °C
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI

/resimler/2016-2/23/1416139429844.jpg

ADANA`DA NÖBETÇİ ECZANELER

/resimler/2015-5/28/1255038362873.jpg

ADANA İLİ ÖNEMLİ TELEFONLAR

/resimler/2016-3/22/1515302901917.jpg

HAFTANIN PANAROMASI

/resimler/2017-9/20/0925138612232.jpg