CUMHURİYETİN DÖNÜM NOKTALARI (7)
Tarih: 21.12.2016 12:50:41 / 563okunma / 0yorum
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe

PKK terörü, Türkiye´nin gelişimine, bölgesel jeopolitikteki ve küresel yapılanmadaki yerine, olumlu ve olumsuz yönde katkılarda bulundu. Terörün olumlu yanı mı olur? Elbette olmaz diye düşünürken, TSK´nın, uzun yıllar savaş tecrübesinden uzaklaşarak, bölgesinde önemli bir güç olduğu iddiasını ortaya atarken bu gücün ağırlıklı olarak sayıya, eğitim ve disipline bağlı olduğu görülerek, modernizasyonda gerilerde olduğu anlaşıldı. Arazi şartlarında kullanılacak taktik araçlar, ikinci dünya savaşından kalma ya da Marshall yardımlarıyla gelen, savaş görmüş eski nesil araçlardı. Bir kısmı da Alman yardımı olarak gönderilen araçlardı ki arazide taktik kullanımında sorunlar yaşanıyordu. Helikopter konusunda sıkıntı vardı. Çünkü halen, ABD´nin Vietnam´da kullandığı helikopterler kullanıyordu. UH-19D modeli helikopter, ABD yardımı olarak 1958´de envantere girmişti. Ortaya çıkan durum vahimdi. Az sayıda komando birliği dışında kalan kara kuvvetleri birlikleri, mükellefiyet esasıyla asker alma yapıldığından, dönemler halinde silahaltına alınıp, dönemler halinde terhis ediliyor ve bu durum, bir anda gelen tecrübesiz askerle, mücadelede zafiyet yaratıyordu. Yeterli miktarda gece görüş sistemi mevcut değildi ve bu maksatla tankların termal kameraları veya TOW gibi silahların termal görüşleri kullanılarak, açık giderilmeye çalışılıyordu. GPS cihazları yoktu. Birliklerin kullandığı haberleşme araçlarının bataryalarında sorunlar yaşanıyordu. 

Kıbrıs harekâtı sonrası açılmış olan askeri teknolojiye yönelik tesislere ek olarak çalışmalar başladı ve Skorsky tipi genel maksat, Kobra ve Süper Kobra tipi taarruz, Cougar tipi genel maksat helikopterleri temin edilerek, envantere alındı. ABD yapımı ve Alman yardımı genel maksat araçları envanter dışına itilerek, yerine, yeni ve taktik kullanıma elverişli araçları geldi ve ülkede üretimlerine başlandı. Tuzla/İstanbul´da T model jeepler, farklı kullanım maksatlarına yönelik üretilmeye başlandı. Çok Namlulu Roketatar (ÇNRA) üretilmeye başlandı. Silah fabrikasında yerli havan silahları üretimine geçildi ki bunları artırabiliriz. Ayrıca, uzman erbaş istihdamı ile bir nebze de olsa profesyonellik yolunda adım atıldı. Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TAI), 1987´den itibaren  F-16 savaş uçaklarını, montaj da olsa üretmeye başladı ve ASELSAN ile TUBİTAK katkılarıyla harp silah ve araçlarının modernizasyonunda millileşme başladı. TSK, muharebe açıklarını, eksiklerini tespit ederek bu yönde yatırımlarla bölgesel güç olma yarışından vazgeçmedi. TSK, gece muharebelerinde, gayri nizami harpte, hızlı ve acımasız sürecin verdiği tecrübeyle, Dünyada en önemli otorite haline geldi ve uçar birlik harekâtını alay seviyesinde gerçekleştirebilecek, eğitim ve donanıma ulaştı. Bu gelişmeler doğal olarak küresel güç odaklarının dikkatini çekiyor ve bölgesel hedeflerine yönelik muhtemelen tedbirlerini geliştiriyorlardı.

Ancak, ülke neredeyse ekonomik gücünün önemli bir kısmını terörle mücadeleye ayırdığından, gelişme hızı yavaşlıyor, belirli bölgelere ve iş kollarına yatırımlar yapılamıyor, ülkenin bir kısmında eğitim aksıyor ve halk, istemese de yaşanan kayıplarla, etnik bölünmeye sürüklenme aşamasına yaklaşıyordu.

Türkiye, bu gelişmelerin dışında tüm gücünü, terörle mücadele yönünde kullanmaya başladığında, ülkede artık yeni bir döneme girişin de hazırlıkları yapılıyordu. 1959´da AET´ye üyelik başvurusu yapan Türkiye, 12 Eylül 1963´de, Ankara Antlaşmasıyla üyeliğe kabul süreci başladığı halde, 1987´de, Avrupa Birliğine tam üyelik başvurusuyla, yeni bir dönüm noktası başlatırken, aynı zamanlamalarla, ülkede türban tartışmaları da başlatıldı. Bu gelişmeler karşısında Türkiye´nin, önünü görerek, geleceğe yönelik etkin planlamalarla siyasete yön vermesi gerekirken, bu tarihlerden itibaren, ülkede kutuplaşma giderek artmaya başladı.

Ortaya konulmaya çalışılan senaryolarla, ülkede Alevi-Sünni, Türk-Kürt, Seküler-Dindar ki bu konuda kavramlar karıştırılarak Laik- Dindar ayrımcılığına yönelik girişimler ve hızla artan bir ivmeyle kutuplaşma başladı.

Bu dönemde, Dünyada jeopolitik sürekli yeni şekiller almaya devam ediyor ve SSCB rejimi giderek gerileyip, meydanı ABD egemenliğine doğru terk ediyordu. Komünizm artık kaybetmeye, kapitalizmle beslenen emperyalist güçler hâkimiyetini artırmaya başlamıştı. Bu kapsamda, İkinci Dünya Savaşı sonunda Almanya Federal Cumhuriyeti ve Alman Demokratik Cumhuriyeti olarak bölünen Almanya, 3 Ekim 1990´da, Almanya Federal Cumhuriyeti adı altında birleşti. Soğuk savaş döneminde, SSCB tarafından yaptırılmış olan Berlin Duvarının yıkılması değişimin simgesi oldu.

Gelişen süreçte Yeni Dünya Düzeninin temelleri atılmaya başlanarak, Dünya üzerindeki sınırların daha rahat etki altına alınarak kullanılması yönünde gelişmeler de başladı. Ülkelerin parçalanması ve küçük devletlerin kurulmasıyla, küresel oyun kurucuların tam kontrolünün sağlanması planlanıyordu. 

Aralık 1987´de, Yugoslavya Federal Cumhuriyeti´nde Slobodan Miloşeviç´in, darbeyle Sırp Komünist Partisinin başına geçmesiyle, Avrupa´nın 4´ncü büyük ordusu olan Yugoslavya Federal Ordusu, Sırpların kontrolüne geçti. Ayrılıkçı gelişmelerle, Haziran 1991´de iç savaş başladı ve NATO, 30 Ağustos 1995´te, Sırp hedeflerine hava harekâtına başladı. İç savaş tüm acımasızlığı ve acımasızca işlenen insanlık suçlarıyla, 14 Aralık 1994´e kadar devam etti.

Bu arada, 1991´de dağılan SSCB ulusları, birer birer bağımsızlıklarını ilan ederek, yeni ve küçük devletler kuruyordu. Dünyada oluşan yeni akımlarla, Doğu Avrupa, Balkanlar, Kafkaslar ve Orta Asya´nın batısı yeniden şekillenmeye başladı. Bu fikir akımlarını kullanan kapitalizm düşünce yapısındaki emperyalist güçlerin, Türkiye´deki etnik dağılımı, bir şekilde kaşımayacağını düşünmek, büyük bir hata olacaktı.

2 Ağustos 1990´da, Irak, Kuveyt´i işgal etmeye başladı. Irak´ın Kuveyt´i işgali, başlangıçta bölgesel çıkarlara yönelik bir gelişme gibi değerlendirilse de 1950´lerden itibaren SSCB ile iyi ilişkiler içerisinde olan Irak´ı, 17 Ağustos 1991´de Çöl Fırtınası Operasyonu adıyla yapılan karşı taarruzla vuran ABD kuvvetleri komutanı, Çöl Ayısı lakaplı General Norman Schwarzkopf, sonradan yaptığı bir açıklamada, bu harekâtın senaryosunu akademi yıllarında çalıştığını söyleyince, durumun farklı ve yıllara dayalı bir ABD planlamasının parçası olduğu ortaya çıktı. ABD, bir yandan Rusya´yı çeviriyor bir yandan da SSCB´den kopan ülkeleri de dâhil ettiği, BOP Projesini uyguluyordu. ABD´nin aynı zamanda, SSCB´nin işgali ardından istediği yönde şekillenen Afganistan´la ilgili planları vardı. ABD, suyollarını, su kaynaklarını da petrol alanlarıyla birlikte kontrol altına alarak, küresel ısınmayla birlikte değişecek ve kısalacak olan yeni Dünya ticaret yollarını hesaplayarak, küresel güç olmaya devam etmek istiyordu.

Bu yıllarda hiçbir uluslararası fikri mülkiyet antlaşmasına imza atmayan Çin, bu sayede taklide yönelik geliştirdiği teknolojiyle, ordusunu, personel sayısına dayalı bir güç olmaktan çıkarmaya çalıştığı gibi, ekonomik olarak da güçlenmek ve küresel dengede yerini almak için mücadele veriyordu.     Üstelik ekonomisini ABD Doları üzerine dayandırarak yaptıkları, ABD´nin dikkatini çekmişti.

Türkiye´nin AB yolunda verdiği mücadele, terörle mücadelede karşısına sorunlar çıkarmaya başladı.15 Ekim 1987´de imzaya açılan AB Yerel Yönetimler Özerklik Şartı, terör örgütü ve yandaşlarının işine geliyordu. Zaman zaman terör bölgesine gelen AB bürokratları, sorunlar yaratmaya başladı.

1964´te ömür boyu hapse mahkûm edilen Nelson Mandela´nın, Türkiye´deki terör bağlantılı gelişmelerde örnek gibi gösterilmesi geleceğe yönelik bir algı operasyonun ilk aşamalarındandı. Mandela´nın, 1990´da serbest kalarak, 1994´te Devlet Başkanı olması da döneminde sıkça gündeme getirilen örnek olarak, terörle mücadelede psikolojik sıkıntılar yarattı.

SSCB´yi oluşturan ülkeler, 1990´dan itibaren bağımsızlıklarını ilan etmeye başladı ve SSCB Macaristan´da bulunan birliklerini geri çekti.

Bu dönemde, aslında çok etkin ve dengeli bir siyasetle kolaylıkla çözülebilecek olan türban meselesi de ülke gündeminde giderek, yerini artırmaya başladı. (Devam edecek)

Can UĞURATEŞ

 

Anahtar Kelimeler: CUMHURİYETİN, DÖNÜM, NOKTALARI
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
AFRİN´LE DEVAM EDEN KAZANIMLAR (21 Mart 2018 - Çarşamba)
BÖLGESEL VAATLERDE GELİNEN DURUM (07 Mart 2018 - Çarşamba)
AFRİN GELİŞMELERİ ÜZERİNE (14 Şubat 2018 - Çarşamba)
TÜRKİYE´DE SOLU TEMSİL ETMEK (08 Şubat 2018 - Perşembe)
ZEYTİN DALIYLA İLERLERKEN (26 Ocak 2018 - Cuma)
ZEYTİN DALININ DAĞITTIĞI SİS PERDESİ (24 Ocak 2018 - Çarşamba)
HAREKÂTTA ENFORMASYON EKSİKLİĞİ (22 Ocak 2018 - Pazartesi)
HAREKÂT: ZEYTİN DALI (21 Ocak 2018 - Pazar)
AFRİN HAREKÂTINI BEKLERKEN (18 Ocak 2018 - Perşembe)
AFRİN ÜZERİNDEN (16 Ocak 2018 - Salı)
SINIR ÖTESİNDE GELİNEN DURUM (15 Ocak 2018 - Pazartesi)
DÜŞÜNDÜKÇE AKLIMIZA GELENLER (09 Ocak 2018 - Salı)
İRAN İSTİKAMETİNE BAKIŞ (04 Ocak 2018 - Perşembe)
BAŞ DÖNDÜREN GÜNDEM (29 Aralık 2017 - Cuma)
BM KARARI ARDINDAN (22 Aralık 2017 - Cuma)
TRUMP YİNE TEHDİT ETTİ (21 Aralık 2017 - Perşembe)
CEPHELERDE ÖNEMLİ BİR DEĞİŞİM YOK (20 Aralık 2017 - Çarşamba)
KUDÜS BAŞKENT DERKEN (19 Aralık 2017 - Salı)
KUDÜS KİMİN BAŞKENTİ (08 Aralık 2017 - Cuma)
GÜNDEMDEKİ KUDÜS (06 Aralık 2017 - Çarşamba)
İNGİLTERE NE YAPIYOR? (22 Kasım 2017 - Çarşamba)
NATO TATBİKATINDA SKANDAL (19 Kasım 2017 - Pazar)
KISA BİR BÖLGESEL DEĞERLENDİRME (15 Kasım 2017 - Çarşamba)
VE GÖZLER SUUDİ ARABİSTAN ÜZERİNDE (07 Kasım 2017 - Salı)
YENİ SINAV SİSTEMİ ÜZERİNE (05 Kasım 2017 - Pazar)
DENGELER DEĞİŞİRKEN (03 Kasım 2017 - Cuma)
RAKKA´DA AÇILAN POSTER (22 Ekim 2017 - Pazar)
CEPHELERDE YENİ BİR ŞEY YOK (17 Ekim 2017 - Salı)
GÜÇLÜ TÜRKİYE (13 Ekim 2017 - Cuma)
VİZE KRİZİNİN ANIMSATTIKLARI (11 Ekim 2017 - Çarşamba)
TSK İDLİP İSTİKAMETİNDE (10 Ekim 2017 - Salı)
EĞİTİM SİSTEMİNDE YENİDEN… (20 Eylül 2017 - Çarşamba)
DEVRİMLER KENDİ KAHRAMANLARINI YER (22 Ağustos 2017 - Salı)
KARADENİZ´DE PKK (16 Ağustos 2017 - Çarşamba)
KUZEY SURİYE ŞEKİLLENİRKEN (08 Ağustos 2017 - Salı)
BEYİNLERİN MÜCADELESİ (04 Ağustos 2017 - Cuma)
DÜNYA YENİDEN BLOKLARA AYRILIRKEN (02 Ağustos 2017 - Çarşamba)
PSİKOLOJİK HARBİN SINIRLARINDA (30 Temmuz 2017 - Pazar)
MUTAND YÜZÜNÜ GÖSTERDİ (25 Temmuz 2017 - Salı)
ORTADOĞU GELİŞMELERİ (21 Temmuz 2017 - Cuma)
CAZİBE MERKEZLERİ (17 Temmuz 2017 - Pazartesi)
DEMOKRASİ SINAVI (30 Haziran 2017 - Cuma)
TSK GÜVENİ HAK EDİYOR (20 Haziran 2017 - Salı)
CUMHURİYET HALK PARTİSİ YOLLARDA (18 Haziran 2017 - Pazar)
NATO ZİRVESİNİN ARDINDAN (26 Mayıs 2017 - Cuma)
ABD NEREYE KOŞUYOR (25 Mayıs 2017 - Perşembe)
ABD-TÜRKİYE VE BÖLGE (16 Mayıs 2017 - Salı)
ABD´NİN SİLAH YARDIMI (10 Mayıs 2017 - Çarşamba)
EĞİTİM DERKEN (04 Mayıs 2017 - Perşembe)
DENGESİZLERİN DOĞAL DENGESİ (28 Nisan 2017 - Cuma)
DEMOKRASİ VE ÖZGÜRLÜK (27 Nisan 2017 - Perşembe)
GELİŞMELERLE REFERANDUMUN GETİRİSİ (13 Nisan 2017 - Perşembe)
SURİYE GELİŞMELERİ (09 Nisan 2017 - Pazar)
UÇLARDA DOLAŞMAK (27 Mart 2017 - Pazartesi)
RAKKA HAREKÂTININ DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ (01 Mart 2017 - Çarşamba)
CUMHURİYETİN DÖNÜM NOKTALARI (16) (24 Şubat 2017 - Cuma)
REFERANDUM SÖYLEMLERİ ÜZERİNE (22 Şubat 2017 - Çarşamba)
DOĞRU KARAR VEREBİLECEK MİYİZ? (19 Şubat 2017 - Pazar)
CUMHURİYETİN DÖNÜM NOKTALARI (15) (17 Şubat 2017 - Cuma)
EVET Mİ HAYIR MI? (16 Şubat 2017 - Perşembe)
CUMHURİYETİN DÖNÜM NOKTALARI (14) (10 Şubat 2017 - Cuma)
GÜÇ HALKIN ELİNDE (07 Şubat 2017 - Salı)
REFERANDUMA GİDERKEN (06 Şubat 2017 - Pazartesi)
CUMHURİYETİN DÖNÜM NOKTALARI (13) (01 Şubat 2017 - Çarşamba)
ÖZGÜRLÜK ÜZERİNE (22 Ocak 2017 - Pazar)
CUMHURİYETİN DÖNÜM NOKTALARI (11) (18 Ocak 2017 - Çarşamba)
MEDENİYETİN HAFIZASI MI SİLİNİYOR? (16 Ocak 2017 - Pazartesi)
CUMHURİYETİN DÖNÜM NOKTALARI (10) (12 Ocak 2017 - Perşembe)
CUMHURİYETİN DÖNÜM NOKTALARI (9) (05 Ocak 2017 - Perşembe)
CUMHURİYETİN DÖNÜM NOKTALARI (8) (30 Aralık 2016 - Cuma)
ANKARA´DA SUİKAST (21 Aralık 2016 - Çarşamba)
HATAY ÜZERİNDEN HALEP GELİŞMELERİ (19 Aralık 2016 - Pazartesi)
HALEP GELİŞMELERİYLE GELİNEN DURUM (15 Aralık 2016 - Perşembe)
CUMHURİYETİN DÖNÜM NOKTALARI (6) (15 Aralık 2016 - Perşembe)
KİN, NEFRET VE DÜŞMANLIK (13 Aralık 2016 - Salı)
KAOSTAN GEÇERKEN (12 Aralık 2016 - Pazartesi)
CUMHURİYETİN DÖNÜM NOKTALARI (5) (07 Aralık 2016 - Çarşamba)
CUMHURİYETİN DÖNÜM NOKTALARI (4) (04 Aralık 2016 - Pazar)
ŞAHSİ MENFAATLERLE TÜRKİYE (30 Kasım 2016 - Çarşamba)
TÜRKİYE NEREYE KOŞUYOR (25 Kasım 2016 - Cuma)
TERÖRLE MÜCADELEDE BÜTÜNLÜK (24 Kasım 2016 - Perşembe)
CUMHURİYETİN DÖNÜM NOKTALARI (3) (23 Kasım 2016 - Çarşamba)
CUMHURİYETİN DÖNÜM NOKTALARI (2) (17 Kasım 2016 - Perşembe)
CUMHURİYETİN DÖNÜM NOKTALARI (1) (09 Kasım 2016 - Çarşamba)
FIRAT´IN GAZABI (07 Kasım 2016 - Pazartesi)
BÖLGESEL GELİŞMELERDE TÜRKİYE (24 Ekim 2016 - Pazartesi)
MUSUL OPERASYONUYLA GELEN BÜYÜK TEHLİKE (19 Ekim 2016 - Çarşamba)
MUSUL OPERASYONUNDAN YANSIYANLAR (18 Ekim 2016 - Salı)
MUSUL OPERASYONU BAŞLADI (17 Ekim 2016 - Pazartesi)
DEMOKRASİ Mİ? (10 Ekim 2016 - Pazartesi)
SURİYE YENİDEN ŞEKİLLENİRKEN (26 Eylül 2016 - Pazartesi)
DERİNLİKTE HAREKÂT (22 Eylül 2016 - Perşembe)
Bölgesel Dengeler (05 Eylül 2016 - Pazartesi)
YENİ TERİMLER İLE YENİ HEDEFLER. (01 Eylül 2016 - Perşembe)
FIRAT KALKANI OPERASYONUNDA ENFORMASYONUN ÖNEMİ (29 Ağustos 2016 - Pazartesi)
FIRAT´IN BATISINDA GELİŞMELER (25 Ağustos 2016 - Perşembe)
FIRAT KALKANI (24 Ağustos 2016 - Çarşamba)
STRATEJİK DERİNLİK (17 Ağustos 2016 - Çarşamba)
YANLIŞ ÜSTÜNE YANLIŞ (14 Ağustos 2016 - Pazar)
O, YİNE HAKLI ÇIKTI (05 Ağustos 2016 - Cuma)
DEMOKRASİMİZ BÜYÜK BİR TEHLİKE ATLATTI (03 Ağustos 2016 - Çarşamba)
KORKARIM UYUYAN BİR DEVİ UYANDIRDIK (29 Temmuz 2016 - Cuma)
TÜRKİYE ÜZERİNE OYNANAN OYUN (26 Temmuz 2016 - Salı)
YENİDEN YAPILANMA ÜZERİNE (22 Temmuz 2016 - Cuma)
BÜYÜK TEHLİKENİN ARDINDAN (19 Temmuz 2016 - Salı)
GÖÇMENLER ÜZERİNDEN SİYASET (04 Temmuz 2016 - Pazartesi)
YENİDEN NORMALLEŞME SÜRECİ (03 Temmuz 2016 - Pazar)
HAK VERİLMEZ, ALINIR (31 Mayıs 2016 - Salı)
KURULAN OYUNDA SADECE PİYON OLMAK (16 Mayıs 2016 - Pazartesi)
TÜRKİYE ÜZERİNE KURULAN OYUN (05 Mayıs 2016 - Perşembe)
OYUN KURUCU OLMAK (03 Mayıs 2016 - Salı)
KUŞATMA ALTINDAKİ TÜRKİYE (26 Nisan 2016 - Salı)
YENİ SÜREÇTE TÜRKİYE (05 Nisan 2016 - Salı)
TERÖRLE MÜCADELE (18 Mart 2016 - Cuma)
DEVREYE YENİ PLANLAR MI GİRİYOR? (15 Mart 2016 - Salı)
YİNE TERÖR VE YİNE ANKARA (14 Mart 2016 - Pazartesi)
KAHRAMANLARIN ANISINA (11 Mart 2016 - Cuma)
ANLAYAMADIĞIMIZ KAVRAMLAR (01 Mart 2016 - Salı)
ZORUNLU BEYAZ BARIŞIN ARDINDAN (21 Şubat 2016 - Pazar)
İSTİHBARAT BİR BÜTÜNDÜR (18 Şubat 2016 - Perşembe)
TÜRKİYE SURİYE´YE GİRECEK Mİ? (08 Şubat 2016 - Pazartesi)
BUZLU ZEMİNDE İLERLERKEN (02 Şubat 2016 - Salı)
HAVA SAHASI İHLALLERİ (01 Şubat 2016 - Pazartesi)
CENEVRE´DEN SONUÇ ÇIKACAK MI? (28 Ocak 2016 - Perşembe)
CHP NEREYE KOŞUYOR (18 Ocak 2016 - Pazartesi)
BÖLGESEL DEĞERLENDİRME (08 Ocak 2016 - Cuma)
EKİP OYUNU (28 Aralık 2015 - Pazartesi)
KÖŞE KAPMACA (10 Aralık 2015 - Perşembe)
GÜÇ GEREKTİRİYORMUŞ DIŞ SİYASET (07 Aralık 2015 - Pazartesi)
BÖLGESEL GELİŞMELER (02 Aralık 2015 - Çarşamba)
NEDEN TÜRKMENLER (24 Kasım 2015 - Salı)
RADİKALLEŞME VE HASSASİYET (18 Kasım 2015 - Çarşamba)
YENİ BİR MİLAT (16 Kasım 2015 - Pazartesi)
DEĞİŞEN BOYUTUYLA TERÖR (15 Kasım 2015 - Pazar)
İDEOLOJİYE UYGUN YENİDEN YAPILANMA (13 Kasım 2015 - Cuma)
KÜRESELLEŞME YOLUNDA (13 Kasım 2015 - Cuma)
BÖLGESEL GELİŞMELER (11 Kasım 2015 - Çarşamba)
GÜNDEMİN SÖYLETTİKLERİ (09 Kasım 2015 - Pazartesi)
NEDİR BAŞARMAK (05 Kasım 2015 - Perşembe)
SEÇİM SÜRECİNİN ARDINDAN (02 Kasım 2015 - Pazartesi)
HALK EMANETİNİ SAHİPLENDİ (30 Ekim 2015 - Cuma)
HASTA ADAM (19 Ekim 2015 - Pazartesi)
DEMOKRASİ Mİ BARIŞ MI? (16 Ekim 2015 - Cuma)
SAĞDUYULU OLMA ZAMANI (13 Ekim 2015 - Salı)
DERİN SULAR SESSİZ AKAR (08 Ekim 2015 - Perşembe)
GÜNDEMDEN KISA BİR DEĞERLENDİRME (05 Ekim 2015 - Pazartesi)
DEMOKRASİLERDE İNANÇ (01 Ekim 2015 - Perşembe)
KARŞIDAKİNİ ANLAMAK (21 Eylül 2015 - Pazartesi)
GERÇEK DEMOKRASİ ZAMANI (09 Eylül 2015 - Çarşamba)
KORKTUKLARI OLDU (24 Ağustos 2015 - Pazartesi)
TERÖR SORUNU (12 Ağustos 2015 - Çarşamba)
BÜYÜK BİR HAYAL Mİ? (04 Ağustos 2015 - Salı)
MÜCADELE SÜREKLİ VE KARARLI OLMALIDIR (29 Temmuz 2015 - Çarşamba)
FALCI OLMAYA GEREK YOK (27 Temmuz 2015 - Pazartesi)
KRİTİK GÜNLER (2) (24 Haziran 2015 - Çarşamba)
KRİTİK GÜNLER (1) (23 Haziran 2015 - Salı)
Sayfa:
EKONOMİYE BAKIŞ
BAŞYAZI VE GÜNÜN YORUMU Çetin Remzi YÜREGİR
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI
Nurettin ÇELMEOĞLU - BİRAZ GÜL BİRAZ DİKEN
Nurettin ÇELMEOĞLU - BİRAZ GÜL BİRAZ DİKEN
BİLEMEDİK Mİİİ BEREMEDİK Mİ?
Vahit ŞAHİN
Vahit ŞAHİN
KÜÇÜK AFİŞ DESTEĞİNDEN ULUSLAR ARASI FESTİVALE
Cumali KARATAŞ
Cumali KARATAŞ
ALİM İNTERNET ÇAĞINDA
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
ELVEDA ÖZALP
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
FARK YARATAN ERKEKLER
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
ŞEHİTLERİ ANMA VE ÇANAKKALE ZAFERİ´NİN 103. YIL DÖNÜMÜ KUTLAMASI TÜRK TARİHİNDE İMAN GÜCÜNÜN,MANAVİYATIN VE MORAL GÜCÜNÜN YERİ VE ÖNEMİ NEDİR ?
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
AÇILIMLI İLETİŞİM
Ahmet ERDOĞDU
Ahmet ERDOĞDU
YENİ ADANA GAZETESİNİN KUVAYI MİLLİYE RUHUYLA 100. YILI
KONUK YAZAR
KONUK YAZAR
YENİ ADANA GAZETESİ VE BASIN BAYRAMI..
Ahmet DUMAN
Ahmet DUMAN
Çift Meclisten Diktaya…
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
YENİDEN LAİK VE BİLİMSEL EĞİTİM
M. Ziya YERGÖK
M. Ziya YERGÖK
SAHADAN GÖZLEMLER: HAYIR YÖNÜNDE
Cezmi DOĞANER
Cezmi DOĞANER
OSMANLI DÖNEMİNDE EĞİTİM (1)
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
NÜKLEER SAVAŞA İKİ DAKİKA KALDI!
Prof. Dr. Özer OZANKAYA
Prof. Dr. Özer OZANKAYA
Türkiye Cumhuriyeti´nin Saygıdeğer Yurttaşları,
Zekai BULUÇ
Zekai BULUÇ
57. ALAYIN KAYIP SANCAĞI NEREDE?
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
Hayvanların Döğüşünden Beslenmek ve Hayvanlardan Öğreneceklerimiz
OKUR KÖŞESİ
OKUR KÖŞESİ
BAYRAM MI GELMİŞ?
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
AFRİN´LE DEVAM EDEN KAZANIMLAR
Orhan ÖZDEMİR -OBRUK
Orhan ÖZDEMİR -OBRUK
KENDİ KÜLTÜRÜNDEN KORKMAK
Celal Topkan
Celal Topkan
ŞEKER FABRİKALARININ ÖNEMİ
Av.Cemil DENLİ
Av.Cemil DENLİ
UĞUR MUMCU
Saniye Akay Demirel
Saniye Akay Demirel
´Beni kör kuyularda merdivensiz bıraktın Denizler ortasında bak yelkensiz bıraktın.´
İlhan ALPER
İlhan ALPER
NEYDİ O GÜNLER
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Benden Bu Kadar!
Cihat OVALI-SPOR YORUM-PANORAMA
Cihat OVALI-SPOR YORUM-PANORAMA
İLLA Kİ ALT YAPI
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
ELVEDA LEYLA
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
DR.ERCAN ATALAY VE ASKF
Süreyya KÖLE - YANSIMALAR
Süreyya KÖLE - YANSIMALAR
ÜZÜNTÜYE CEZA
Tufan ALPAT-EMEKLİ HAKİM
Tufan ALPAT-EMEKLİ HAKİM
ÇİZGİSEL RESİMLERLE ADANA
Hüseyin ÖZBEK
Hüseyin ÖZBEK
PREVEZE Mİ İNEBAHTI MI
Ahmet YAHŞİ
Ahmet YAHŞİ
HER MAÇ BÖYLE OLMALI
Düşler Düşünceler-Tekgül Arı
Düşler Düşünceler-Tekgül Arı
Okur Hareketi
Birgül Ayman GÜLER
Birgül Ayman GÜLER
AKP´NİN ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ KOMİSYONDA ELE ALINIRKEN, “REJİM DÖNÜŞTÜRÜLÜYOR” ELEŞTİRİLERİ SÜRÜYOR
TANSEL ÇÖLAŞAN
TANSEL ÇÖLAŞAN
Sevgili dostlar merhaba,
GÖKTEN GELEN-BASRİ GÖK
GÖKTEN GELEN-BASRİ GÖK
İNSAN HAYATI BU KADAR UCUZ MU?
AZ ve  ÖZ A.AKDAMAR
AZ ve ÖZ A.AKDAMAR
BİRİ ANLATSA!...
AHMET KAYTANCI-GÖKÇEBEL
AHMET KAYTANCI-GÖKÇEBEL
ZELİHA VE ÇOCUKLARI
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Bugün
14 °C
Cumartesi
11 °C
Pazartesi
11 °C
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI

/resimler/2016-2/23/1416139429844.jpg

ADANA`DA NÖBETÇİ ECZANELER

/resimler/2015-5/28/1255038362873.jpg

ADANA İLİ ÖNEMLİ TELEFONLAR

/resimler/2016-3/22/1515302901917.jpg

HAFTANIN PANAROMASI

/resimler/2018-3/20/1456575522121.jpg