CUMHURİYETİN DÖNÜM NOKTALARI (4)
Tarih: 4.12.2016 14:13:46 / 749okunma / 0yorum
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe

Türkiye´de, siyasetteki şekil değiştirmeler tüm hızıyla sürerken, Dünyadaki gelişmeler de soğuk savaş boyutuyla iki kutuplu olarak devam ediyordu. İkinci Dünya Savaşı sonrası oluşan dengelerde, iki kutuplu bir görüntü alan Dünyada, Doğu ve Batı olmak üzere iki blok, 1949´da atılan imzalarla kurulan NATO ve 1955´te kurulan Varşova Paktı olarak, önemli bir cepheleşmeyle, silahlanmaya başladı. Bu kutuplaşmanın sonuçları, tüm Dünya coğrafyasında yaşanan mücadeleler ve milyonlarca can kaybıyla kendini göstermeye başladı.

Dünya savaşının ardından kapitalist yayılımla, komünist yayılımın sağlanması için, her iki blok, üçüncü ülkelerde büyük bir mücadeleye başladı. ABD, komünizm yayılmacılığını önleyeceğini bahane ederek, okyanus ötesi müdahalelere başladı. Türkiye dâhil NATO kapsamındaki veya yandaşı olan ülkelerden 16´sında askeri üs kurdu. (Adana´da bulunan ve 1954 yılında tamamlanarak hizmete açılan İncirlik üssü de bunlardan biri ve ABD, İncirlik dâhil bu üslerden altısında, taktik nükleer silahlar bulundurmaktadır.) 1 Mayıs 1960´da sağ olarak yakalanan pilotunun Pakistan´dan Norveç´e uçtuğunu söylemesine rağmen, bu uçakların ana üslerinden olduğu bilinen İncirlikten havalandığı iddia edilen ve kendi hava sahasında SSCB tarafından düşürülerek, sağ ele geçirilen pilotu sorgulanan bir U-2 Casus Uçağı (Dragon Lady, çok kısa sürelerde yüksek irtifalara ulaşabilen, atmosfere yakın yüksek irtifalarda uçabilen, ikmalsiz 3000 mil havada kalabilen, yakıtsız 300 mil kadar süzülme yeteneğine sahip, yüksek donanımlı kamera ve kayıt cihazlarına sahip, istihbarat maksatlı kullanılan, ABD yapımı uçak) ABD ile SSCB´nin arasını daha da gererken, Türkiye de, uluslararası siyasette çok zor durumda kaldı.

Soğuk Savaş döneminin ilk sıcak çatışması, Kore Savaşıyla 1950-1953 arasında yaşandı. İlk defa Kuzey Kore ve Güney Kore destekçisi görünümü veren iki karşıt blok, karşı karşıya gelerek acımasız bir savaş başlattığında, ABD karşısında, bu kez Komünist Çin vardı. Türkiye, 1951´de bu savaşa bir tugay seviyesinde katıldı.

25 Mart 1957´de Avrupa´da yeni bir gelişme oldu ve imzalanan Roma Antlaşması ile kurulan Avrupa Ekonomik Topluluğu (AET), 01 Ocak 1958´de yürürlüğe girdi. AET´nin amacı, malların, işgücünün, hizmetlerin ve sermayenin serbest dolaştığı bir ortak pazarın kurulması ve en nihayetinde Avrupa´da siyasi bütünlüğe gidilmesiydi. Böylece dünyada üçlü bir güç dengesinin oluşmaya başlayacağının emareleri de net olarak ortaya çıktı. Küresel jeopolitik, hiç durmaksızın, artan bir ivme ile değişiyordu. Aslında Avrupa, Birinci Dünya Savaşından önce de bir takım anlaşmalarla, yüzyıllara dayalı düşmanlıklardan kurtularak, Dünyada yeni bir güç oluşturmanın yollarını arıyordu. Bu arayışlarda da Avrupa Kıta bütünlüğü içerisinde Almanya ve Fransa öne çıkıyor ve Fransa, özellikle İkinci Dünya savaşı sonrası süreçte, Fransız Milli Kahramanı De Goulle ile İngiltere´yi dahi dışlıyordu. Ancak, engellenemeyen Küresel güç odaklarının müdahalesi de kaçınılmazdı.

Başka bir kıtada 1953´te başlayan ve Dünyanın yakından takip ettiği gelişmeler, 1959´da kutupsal dengelerde sallantıya neden oldu. Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB), Küba´da yaşanan değişimle birlikte (1953-1959 Küba Devrimi), ABD´nin yanı başında bir üs elde etme imkânına kavuşarak, buraya, SSCB lideri Nikita Khrushchev´in talimatıyla füze yerleştirmeye başladı. Maksat, Kennedy yönetimiyle masaya oturarak, hem Küba´yı güvence altına almak, hem de Türkiye´ye 1961´de yerleştirilmiş olan füzeleri söktürerek, kendi yakın emniyetini sağlamaktı. Ekim 1962´de Küba´ya yerleştirilmeye başlanan füzelerle, SSCB amacına ulaştı. Bu krizle, Dünya nükleer güçleri ilk defa, bizzat karşı karşıya gelmişti. Kriz sonrasında, nükleer güçte denge unsuru benimsendi. Türk halkı da ikinci kez, İncirlik Üssünün kendi güvenliği ile alakalı olmadığını gördü.

1953-1959 Küba Devrimin, Dünyaya kazandırdığı bir akım vardı. Devrimin en renkli kişiliklerinden Ernesto Che Guavera (1928 doğumlu Arjantin´li hekim, Marsist-Leninist düşünceye sahip devrimci, gerilla lideri. Küba´da Fidel Kastro ile birlikte başlattığı devrimci mücadelesini, diğer Güney Amerika ülkelerine de yaymaya çalışırken, 1967´de Bolivya´da öldü.)  sergilediği mücadeleci liderlik ve yaptığı halkların özgürlüğü mücadelesiyle, tüm Dünyada olduğu gibi, Türkiye´de de gençlik tarafından örnek alınan bir lider, simge, idol konumuna geldi. 

Bu süreçte, soğuk savaşın gerginliği tüm sertliğiyle hissedilirken, ABD bu kez, 1954´te Fransız sömürgeciliğinden kanlı bir şekilde kurtulan Vietnam´da, komünist yayılımın önlenmesi için, 1964´ten itibaren giderek şiddeti ve yoğunluğu artan bir savaşa girdi. Bu savaş, tüm acımasızlığıyla Ocak 1973´e kadar devam ederek, 27 Ocak 1973 Paris Antlaşmasıyla sona erdi. ABD kaybetmişti ama algı tabii ki farklı yönlendirildi.

Bu dönemde Türkiye´nin bir sorunu daha vardı. 1878´de Osmanlı tarafından Birleşik Krallık´a bırakılan Kıbrıs´ta, olaylar bir türlü durulmuyordu. 1920´lerden, 1950´lerin sonuna kadar süren karışıklıklardan sonra, 19 Şubat 1959´da Birleşik Krallık, Yunanistan ve Türkiye arasında imzalanan Londra Antlaşmasıyla, 16 Ağustos 1960´ta bağımsız Kıbrıs Cumhuriyeti kuruldu. Ancak, toplumlar arası uzlaşma bir türlü sağlanamıyordu ve Aralık 1963´te, Kıbrıs Türklerine karşı silahlı saldırılar başladı. Bu saldırılar tarihe, “Kanlı Noel” adıyla geçti. 30 Aralık 1963´te, Yeşil Hat Antlaşması yapıldı. Ancak, Kıbrıs´ta olaylar bir türlü durulmuyordu ve çatışmaların artması ile Rumların silahlanma kararının ardından, 2 Haziran 1964´te, İnönü Hükümeti Kıbrıs´a çıkartma kararı aldı.

Bu gelişmenin ardından, ABD Başkanı Lyndon B. Johnson tarafından, oldukça kaba bir üslupta yazılan ve Türkiye´nin, müttefiklerine danışmadan, kendi başına hareket etmesini eleştirdiği gibi, böyle bir müdahalede ABD silahlarının da kullanmasına müsaade edilmeyeceğini bildirerek, SSCB´nin olası müdahalesi durumunda, NATO´nun, Türkiye´yi savunma konusunda isteksiz davranacağını da ima eden bir mektup, 5 Haziran 1964´te, Başbakan İnönü´ye iletildi. Bu mektup bir dönüm noktasıydı ve Türkiye´nin, önündeki süreçte müttefiklerine ne kadar güvenebileceğinin sinyallerini veriyordu. Açıkçası Türkiye, bu mektupla birlikte, uluslar arası arenada yalnız olduğu realitesiyle yüzleştirildi. Bu mektubun ardından, Türkiye müdahaleden vazgeçti. Türkiye, kendi iç siyasetinde darbeyle bir dönüm noktası daha yaşarken, zorlu bir dış siyasetle de mücadelesi gerekiyordu. Üstelik bekası için, Kıbrıs´ta kontrol kesinlikle sağlanmalıydı ve bu konuda, güç odaklarının çıkarlarıyla çeliştiğinden yalnız olduğunu da anlamıştı.

Dünya jeopolitiği sürekli dinamik bir yapıyla ve dikkat gerektiren bir hız ve değişkenlikle devamlılığını sürdürürken, 1971 muhtırasının, ülke üzerindeki etkileri devam ediyor ve ülkede müthiş bir siyasi mücadele sergileniyordu. 1973´te yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimiyle, askeri vesayetin kaldırılması veya en azından Mecliste yapılacak oylamayla, Meclisin istediği ve soruna yol açmayacak birinin Cumhurbaşkanı yapılmasının gerekliliğine inanılıyordu.  Kurucu unsur olarak kendini Cumhuriyetin tek koruyucusu ve kollayıcısı olarak algılayan asker, iç siyasette de zaman zaman kendini aynı konumda görerek yaptığı müdahalelerle, aslında demokrasiye ve ülkenin demokratik öğretisinin gelişimine zarar veriyordu.  Adalet Partisi ve Cumhuriyet Halk Partisi işbirliğine giderek, kendi adayları olan Cumhuriyet Senatosu Kontenjan Üyesi Fahri Korutürk´ü, 6 Nisan 1973´de Cumhurbaşkanı seçerek, parlamento dışı baskılara karşı yeni bir dönüm noktası oluşturmaya çalışıldı. Aslında bu seçimin de ne kadar vesayet önleyici olduğu tartışmalıydı. Çünkü seçilen Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk, eski Deniz Kuvvetleri Komutanlarından, emekli bir amiraldi.

1973 seçimleri, ülkenin ileriye dönük beklentilerinde önemli bir unsur olacaktı ve ülkede egemen güçler arasında önemli bir mücadele, hırslı bir rekabet başladı. Seçim sonucunda CHP, 1950´de kaybettiği seçim sonrası yapılan seçimlerin ardından, ilk defa birinci parti oldu.

Bu seçimin ertesinde de uzun süreçli bir Hükümet bunalımı yaşanmasının ardından, Ocak 1974´te kurulan CHP-MHP koalisyonu, ülkeyi bir dönüm noktasına daha götürdü.

15 Temmuz 1974´te Kıbrıs´ta yaşanan darbe girişimiyle, Nikos Sampson, 17 Temmuz 1974´te, yeni Kıbrıs Hükümetinin Geçici Devlet Başkanı seçilerek, bir gün sonra, Kıbrıs Helen Cumhuriyetini ilan etti. Gelinen konjonktürde, bölgesel jeopolitikte etkinliği ve ülkenin çıkarlarını koruyarak, Kıbrıs Türklerinin de güvenliğini sağlamak maksadıyla, 20 Temmuz 1974´te Kıbrıs Barış Harekâtı yapıldı.

Kıbrıs Barış Harekâtı, ülke üzerindeki etkileriyle, yeni bir dönüm noktası oldu. (Devam edecek)

Can UĞURATEŞ

 

Anahtar Kelimeler: CUMHURİYETİN, DÖNÜM, NOKTALARI
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
ADI BARIŞ KONAN ŞEHİR (16 Mayıs 2018 - Çarşamba)
BÖLGESELDEN KÜRESELE YÖNELEN STRES (12 Nisan 2018 - Perşembe)
DENGELER DEĞİŞİRKEN (05 Nisan 2018 - Perşembe)
BÖLGESEL OYUN DEĞİŞİYOR MU? (31 Mart 2018 - Cumartesi)
KARARLILIK VE BAŞARIDAN FAYDALANMA (27 Mart 2018 - Salı)
BÖLGESEL DENGELERDE TÜRKİYE (23 Mart 2018 - Cuma)
AFRİN´LE DEVAM EDEN KAZANIMLAR (21 Mart 2018 - Çarşamba)
BÖLGESEL VAATLERDE GELİNEN DURUM (07 Mart 2018 - Çarşamba)
AFRİN GELİŞMELERİ ÜZERİNE (14 Şubat 2018 - Çarşamba)
TÜRKİYE´DE SOLU TEMSİL ETMEK (08 Şubat 2018 - Perşembe)
ZEYTİN DALIYLA İLERLERKEN (26 Ocak 2018 - Cuma)
ZEYTİN DALININ DAĞITTIĞI SİS PERDESİ (24 Ocak 2018 - Çarşamba)
HAREKÂTTA ENFORMASYON EKSİKLİĞİ (22 Ocak 2018 - Pazartesi)
HAREKÂT: ZEYTİN DALI (21 Ocak 2018 - Pazar)
AFRİN HAREKÂTINI BEKLERKEN (18 Ocak 2018 - Perşembe)
AFRİN ÜZERİNDEN (16 Ocak 2018 - Salı)
SINIR ÖTESİNDE GELİNEN DURUM (15 Ocak 2018 - Pazartesi)
DÜŞÜNDÜKÇE AKLIMIZA GELENLER (09 Ocak 2018 - Salı)
İRAN İSTİKAMETİNE BAKIŞ (04 Ocak 2018 - Perşembe)
BAŞ DÖNDÜREN GÜNDEM (29 Aralık 2017 - Cuma)
BM KARARI ARDINDAN (22 Aralık 2017 - Cuma)
TRUMP YİNE TEHDİT ETTİ (21 Aralık 2017 - Perşembe)
CEPHELERDE ÖNEMLİ BİR DEĞİŞİM YOK (20 Aralık 2017 - Çarşamba)
KUDÜS BAŞKENT DERKEN (19 Aralık 2017 - Salı)
KUDÜS KİMİN BAŞKENTİ (08 Aralık 2017 - Cuma)
GÜNDEMDEKİ KUDÜS (06 Aralık 2017 - Çarşamba)
İNGİLTERE NE YAPIYOR? (22 Kasım 2017 - Çarşamba)
NATO TATBİKATINDA SKANDAL (19 Kasım 2017 - Pazar)
KISA BİR BÖLGESEL DEĞERLENDİRME (15 Kasım 2017 - Çarşamba)
VE GÖZLER SUUDİ ARABİSTAN ÜZERİNDE (07 Kasım 2017 - Salı)
YENİ SINAV SİSTEMİ ÜZERİNE (05 Kasım 2017 - Pazar)
DENGELER DEĞİŞİRKEN (03 Kasım 2017 - Cuma)
RAKKA´DA AÇILAN POSTER (22 Ekim 2017 - Pazar)
CEPHELERDE YENİ BİR ŞEY YOK (17 Ekim 2017 - Salı)
GÜÇLÜ TÜRKİYE (13 Ekim 2017 - Cuma)
VİZE KRİZİNİN ANIMSATTIKLARI (11 Ekim 2017 - Çarşamba)
TSK İDLİP İSTİKAMETİNDE (10 Ekim 2017 - Salı)
EĞİTİM SİSTEMİNDE YENİDEN… (20 Eylül 2017 - Çarşamba)
DEVRİMLER KENDİ KAHRAMANLARINI YER (22 Ağustos 2017 - Salı)
KARADENİZ´DE PKK (16 Ağustos 2017 - Çarşamba)
KUZEY SURİYE ŞEKİLLENİRKEN (08 Ağustos 2017 - Salı)
BEYİNLERİN MÜCADELESİ (04 Ağustos 2017 - Cuma)
DÜNYA YENİDEN BLOKLARA AYRILIRKEN (02 Ağustos 2017 - Çarşamba)
PSİKOLOJİK HARBİN SINIRLARINDA (30 Temmuz 2017 - Pazar)
MUTAND YÜZÜNÜ GÖSTERDİ (25 Temmuz 2017 - Salı)
ORTADOĞU GELİŞMELERİ (21 Temmuz 2017 - Cuma)
CAZİBE MERKEZLERİ (17 Temmuz 2017 - Pazartesi)
DEMOKRASİ SINAVI (30 Haziran 2017 - Cuma)
TSK GÜVENİ HAK EDİYOR (20 Haziran 2017 - Salı)
CUMHURİYET HALK PARTİSİ YOLLARDA (18 Haziran 2017 - Pazar)
NATO ZİRVESİNİN ARDINDAN (26 Mayıs 2017 - Cuma)
ABD NEREYE KOŞUYOR (25 Mayıs 2017 - Perşembe)
ABD-TÜRKİYE VE BÖLGE (16 Mayıs 2017 - Salı)
ABD´NİN SİLAH YARDIMI (10 Mayıs 2017 - Çarşamba)
EĞİTİM DERKEN (04 Mayıs 2017 - Perşembe)
DENGESİZLERİN DOĞAL DENGESİ (28 Nisan 2017 - Cuma)
DEMOKRASİ VE ÖZGÜRLÜK (27 Nisan 2017 - Perşembe)
GELİŞMELERLE REFERANDUMUN GETİRİSİ (13 Nisan 2017 - Perşembe)
SURİYE GELİŞMELERİ (09 Nisan 2017 - Pazar)
UÇLARDA DOLAŞMAK (27 Mart 2017 - Pazartesi)
RAKKA HAREKÂTININ DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ (01 Mart 2017 - Çarşamba)
CUMHURİYETİN DÖNÜM NOKTALARI (16) (24 Şubat 2017 - Cuma)
REFERANDUM SÖYLEMLERİ ÜZERİNE (22 Şubat 2017 - Çarşamba)
DOĞRU KARAR VEREBİLECEK MİYİZ? (19 Şubat 2017 - Pazar)
CUMHURİYETİN DÖNÜM NOKTALARI (15) (17 Şubat 2017 - Cuma)
EVET Mİ HAYIR MI? (16 Şubat 2017 - Perşembe)
CUMHURİYETİN DÖNÜM NOKTALARI (14) (10 Şubat 2017 - Cuma)
GÜÇ HALKIN ELİNDE (07 Şubat 2017 - Salı)
REFERANDUMA GİDERKEN (06 Şubat 2017 - Pazartesi)
CUMHURİYETİN DÖNÜM NOKTALARI (13) (01 Şubat 2017 - Çarşamba)
ÖZGÜRLÜK ÜZERİNE (22 Ocak 2017 - Pazar)
CUMHURİYETİN DÖNÜM NOKTALARI (11) (18 Ocak 2017 - Çarşamba)
MEDENİYETİN HAFIZASI MI SİLİNİYOR? (16 Ocak 2017 - Pazartesi)
CUMHURİYETİN DÖNÜM NOKTALARI (10) (12 Ocak 2017 - Perşembe)
CUMHURİYETİN DÖNÜM NOKTALARI (9) (05 Ocak 2017 - Perşembe)
CUMHURİYETİN DÖNÜM NOKTALARI (8) (30 Aralık 2016 - Cuma)
CUMHURİYETİN DÖNÜM NOKTALARI (7) (21 Aralık 2016 - Çarşamba)
ANKARA´DA SUİKAST (21 Aralık 2016 - Çarşamba)
HATAY ÜZERİNDEN HALEP GELİŞMELERİ (19 Aralık 2016 - Pazartesi)
HALEP GELİŞMELERİYLE GELİNEN DURUM (15 Aralık 2016 - Perşembe)
CUMHURİYETİN DÖNÜM NOKTALARI (6) (15 Aralık 2016 - Perşembe)
KİN, NEFRET VE DÜŞMANLIK (13 Aralık 2016 - Salı)
KAOSTAN GEÇERKEN (12 Aralık 2016 - Pazartesi)
CUMHURİYETİN DÖNÜM NOKTALARI (5) (07 Aralık 2016 - Çarşamba)
ŞAHSİ MENFAATLERLE TÜRKİYE (30 Kasım 2016 - Çarşamba)
TÜRKİYE NEREYE KOŞUYOR (25 Kasım 2016 - Cuma)
TERÖRLE MÜCADELEDE BÜTÜNLÜK (24 Kasım 2016 - Perşembe)
CUMHURİYETİN DÖNÜM NOKTALARI (3) (23 Kasım 2016 - Çarşamba)
CUMHURİYETİN DÖNÜM NOKTALARI (2) (17 Kasım 2016 - Perşembe)
CUMHURİYETİN DÖNÜM NOKTALARI (1) (09 Kasım 2016 - Çarşamba)
FIRAT´IN GAZABI (07 Kasım 2016 - Pazartesi)
BÖLGESEL GELİŞMELERDE TÜRKİYE (24 Ekim 2016 - Pazartesi)
MUSUL OPERASYONUYLA GELEN BÜYÜK TEHLİKE (19 Ekim 2016 - Çarşamba)
MUSUL OPERASYONUNDAN YANSIYANLAR (18 Ekim 2016 - Salı)
MUSUL OPERASYONU BAŞLADI (17 Ekim 2016 - Pazartesi)
DEMOKRASİ Mİ? (10 Ekim 2016 - Pazartesi)
SURİYE YENİDEN ŞEKİLLENİRKEN (26 Eylül 2016 - Pazartesi)
DERİNLİKTE HAREKÂT (22 Eylül 2016 - Perşembe)
Bölgesel Dengeler (05 Eylül 2016 - Pazartesi)
YENİ TERİMLER İLE YENİ HEDEFLER. (01 Eylül 2016 - Perşembe)
FIRAT KALKANI OPERASYONUNDA ENFORMASYONUN ÖNEMİ (29 Ağustos 2016 - Pazartesi)
FIRAT´IN BATISINDA GELİŞMELER (25 Ağustos 2016 - Perşembe)
FIRAT KALKANI (24 Ağustos 2016 - Çarşamba)
STRATEJİK DERİNLİK (17 Ağustos 2016 - Çarşamba)
YANLIŞ ÜSTÜNE YANLIŞ (14 Ağustos 2016 - Pazar)
O, YİNE HAKLI ÇIKTI (05 Ağustos 2016 - Cuma)
DEMOKRASİMİZ BÜYÜK BİR TEHLİKE ATLATTI (03 Ağustos 2016 - Çarşamba)
KORKARIM UYUYAN BİR DEVİ UYANDIRDIK (29 Temmuz 2016 - Cuma)
TÜRKİYE ÜZERİNE OYNANAN OYUN (26 Temmuz 2016 - Salı)
YENİDEN YAPILANMA ÜZERİNE (22 Temmuz 2016 - Cuma)
BÜYÜK TEHLİKENİN ARDINDAN (19 Temmuz 2016 - Salı)
GÖÇMENLER ÜZERİNDEN SİYASET (04 Temmuz 2016 - Pazartesi)
YENİDEN NORMALLEŞME SÜRECİ (03 Temmuz 2016 - Pazar)
HAK VERİLMEZ, ALINIR (31 Mayıs 2016 - Salı)
KURULAN OYUNDA SADECE PİYON OLMAK (16 Mayıs 2016 - Pazartesi)
TÜRKİYE ÜZERİNE KURULAN OYUN (05 Mayıs 2016 - Perşembe)
OYUN KURUCU OLMAK (03 Mayıs 2016 - Salı)
KUŞATMA ALTINDAKİ TÜRKİYE (26 Nisan 2016 - Salı)
YENİ SÜREÇTE TÜRKİYE (05 Nisan 2016 - Salı)
TERÖRLE MÜCADELE (18 Mart 2016 - Cuma)
DEVREYE YENİ PLANLAR MI GİRİYOR? (15 Mart 2016 - Salı)
YİNE TERÖR VE YİNE ANKARA (14 Mart 2016 - Pazartesi)
KAHRAMANLARIN ANISINA (11 Mart 2016 - Cuma)
ANLAYAMADIĞIMIZ KAVRAMLAR (01 Mart 2016 - Salı)
ZORUNLU BEYAZ BARIŞIN ARDINDAN (21 Şubat 2016 - Pazar)
İSTİHBARAT BİR BÜTÜNDÜR (18 Şubat 2016 - Perşembe)
TÜRKİYE SURİYE´YE GİRECEK Mİ? (08 Şubat 2016 - Pazartesi)
BUZLU ZEMİNDE İLERLERKEN (02 Şubat 2016 - Salı)
HAVA SAHASI İHLALLERİ (01 Şubat 2016 - Pazartesi)
CENEVRE´DEN SONUÇ ÇIKACAK MI? (28 Ocak 2016 - Perşembe)
CHP NEREYE KOŞUYOR (18 Ocak 2016 - Pazartesi)
BÖLGESEL DEĞERLENDİRME (08 Ocak 2016 - Cuma)
EKİP OYUNU (28 Aralık 2015 - Pazartesi)
KÖŞE KAPMACA (10 Aralık 2015 - Perşembe)
GÜÇ GEREKTİRİYORMUŞ DIŞ SİYASET (07 Aralık 2015 - Pazartesi)
BÖLGESEL GELİŞMELER (02 Aralık 2015 - Çarşamba)
NEDEN TÜRKMENLER (24 Kasım 2015 - Salı)
RADİKALLEŞME VE HASSASİYET (18 Kasım 2015 - Çarşamba)
YENİ BİR MİLAT (16 Kasım 2015 - Pazartesi)
DEĞİŞEN BOYUTUYLA TERÖR (15 Kasım 2015 - Pazar)
İDEOLOJİYE UYGUN YENİDEN YAPILANMA (13 Kasım 2015 - Cuma)
KÜRESELLEŞME YOLUNDA (13 Kasım 2015 - Cuma)
BÖLGESEL GELİŞMELER (11 Kasım 2015 - Çarşamba)
GÜNDEMİN SÖYLETTİKLERİ (09 Kasım 2015 - Pazartesi)
NEDİR BAŞARMAK (05 Kasım 2015 - Perşembe)
SEÇİM SÜRECİNİN ARDINDAN (02 Kasım 2015 - Pazartesi)
HALK EMANETİNİ SAHİPLENDİ (30 Ekim 2015 - Cuma)
HASTA ADAM (19 Ekim 2015 - Pazartesi)
DEMOKRASİ Mİ BARIŞ MI? (16 Ekim 2015 - Cuma)
SAĞDUYULU OLMA ZAMANI (13 Ekim 2015 - Salı)
DERİN SULAR SESSİZ AKAR (08 Ekim 2015 - Perşembe)
GÜNDEMDEN KISA BİR DEĞERLENDİRME (05 Ekim 2015 - Pazartesi)
DEMOKRASİLERDE İNANÇ (01 Ekim 2015 - Perşembe)
KARŞIDAKİNİ ANLAMAK (21 Eylül 2015 - Pazartesi)
GERÇEK DEMOKRASİ ZAMANI (09 Eylül 2015 - Çarşamba)
KORKTUKLARI OLDU (24 Ağustos 2015 - Pazartesi)
TERÖR SORUNU (12 Ağustos 2015 - Çarşamba)
BÜYÜK BİR HAYAL Mİ? (04 Ağustos 2015 - Salı)
MÜCADELE SÜREKLİ VE KARARLI OLMALIDIR (29 Temmuz 2015 - Çarşamba)
FALCI OLMAYA GEREK YOK (27 Temmuz 2015 - Pazartesi)
KRİTİK GÜNLER (2) (24 Haziran 2015 - Çarşamba)
KRİTİK GÜNLER (1) (23 Haziran 2015 - Salı)
Sayfa:
EKONOMİYE BAKIŞ
BAŞYAZI VE GÜNÜN YORUMU Çetin Remzi YÜREGİR
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI
Nurettin ÇELMEOĞLU - BİRAZ GÜL BİRAZ DİKEN
Nurettin ÇELMEOĞLU - BİRAZ GÜL BİRAZ DİKEN
YAŞASIN SEÇİM
Vahit ŞAHİN
Vahit ŞAHİN
KAPİTALSİZ KAPİTALSİSTLER
Cumali KARATAŞ
Cumali KARATAŞ
PLAK FABRİKATÖRÜ ALİ UĞURLU PLAK FABRİKATÖRÜ ALİ UĞURLU
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
EMPERYALİZMİN KISKACINDA TÜRK TARIMI - 15
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
ÖNCE VATAN
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
ATATÜRK´ÜN ÖZGÜRLÜK BİLDİRİSİ AMASYA GENELGESİ´NİN 99. YILDÖNÜMÜ KUTLAMASI
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
BENCİL ÖĞRENCİLERLE BAŞA ÇIKMAK
Ahmet ERDOĞDU
Ahmet ERDOĞDU
YENİ ADANA GAZETESİNİN KUVAYI MİLLİYE RUHUYLA 100. YILI
KONUK YAZAR
KONUK YAZAR
YENİ ADANA GAZETESİ VE BASIN BAYRAMI..
Ahmet DUMAN
Ahmet DUMAN
Örselenmiş bir toplum…
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
SAVCI DOĞAN ÖZ´Ü SAYGIYLA ANARKEN...
M. Ziya YERGÖK
M. Ziya YERGÖK
SAHADAN GÖZLEMLER: HAYIR YÖNÜNDE
Cezmi DOĞANER
Cezmi DOĞANER
DEMOKRASİ VE DİKTATÖRLÜK(2)
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
DEĞİŞİM ZAMANI
Prof. Dr. Özer OZANKAYA
Prof. Dr. Özer OZANKAYA
AMASYA GENELGESİ´NİN 99. YILDÖNÜMÜ! MUSTAFA KEMAL´İN ÖRGÜTLEDİĞİ "MİLLET İTTİFAKI"NIN İLK ADIMLARI!
Zekai BULUÇ
Zekai BULUÇ
“ÇANAKKALE GEÇİLMEZ”E SAYGI DUYMAK !
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
Üniversite Mezunları Türkiye´nin Nitelikli İş Gücünü Karşılayacak Düzeyde Eğitimli mi?
OKUR KÖŞESİ
OKUR KÖŞESİ
BAYRAM MI GELMİŞ?
Ata Ali Alp
Ata Ali Alp
ALİ UĞURLU VE UZUN HAVALAR-GAZELLER
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
ADI BARIŞ KONAN ŞEHİR
Orhan ÖZDEMİR -OBRUK
Orhan ÖZDEMİR -OBRUK
KENDİ KÜLTÜRÜNDEN KORKMAK
Celal Topkan
Celal Topkan
19 MAYIS 1919
ALİ TAŞ ADN.
ALİ TAŞ ADN.
“PERİŞAN BABA TAHER VE ÇİFT BEYİTLERİ”(*)
Av.Cemil DENLİ
Av.Cemil DENLİ
UĞUR MUMCU
Saniye Akay Demirel
Saniye Akay Demirel
´Beni kör kuyularda merdivensiz bıraktın Denizler ortasında bak yelkensiz bıraktın.´
İlhan ALPER
İlhan ALPER
HÜLYA ŞENKUL VE EDEBİYAT
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Bereketli Hilal
Cihat OVALI-SPOR YORUM-PANORAMA
Cihat OVALI-SPOR YORUM-PANORAMA
TEŞEKKÜRLER TOROS KAPLANLARI
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
İYİ Kİ TARLADAYIM
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
DR.ERCAN ATALAY VE ASKF
Süreyya KÖLE - YANSIMALAR
Süreyya KÖLE - YANSIMALAR
ÜZÜNTÜYE CEZA
Tufan ALPAT-EMEKLİ HAKİM
Tufan ALPAT-EMEKLİ HAKİM
CUMHURİYET TARİHİNDE İLK
Hüseyin ÖZBEK
Hüseyin ÖZBEK
PREVEZE Mİ İNEBAHTI MI
Ahmet YAHŞİ
Ahmet YAHŞİ
SEÇİM RENKLİ GEÇİYOR
Düşler Düşünceler-Tekgül Arı
Düşler Düşünceler-Tekgül Arı
Okur Hareketi
Birgül Ayman GÜLER
Birgül Ayman GÜLER
AKP´NİN ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ KOMİSYONDA ELE ALINIRKEN, “REJİM DÖNÜŞTÜRÜLÜYOR” ELEŞTİRİLERİ SÜRÜYOR
TANSEL ÇÖLAŞAN
TANSEL ÇÖLAŞAN
Sevgili dostlar merhaba,
GÖKTEN GELEN-BASRİ GÖK
GÖKTEN GELEN-BASRİ GÖK
İNSAN HAYATI BU KADAR UCUZ MU?
AZ ve  ÖZ A.AKDAMAR
AZ ve ÖZ A.AKDAMAR
BİRİ ANLATSA!...
AHMET KAYTANCI-GÖKÇEBEL
AHMET KAYTANCI-GÖKÇEBEL
ZELİHA VE ÇOCUKLARI
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Bugün
23 °C
Salı
22 °C
Çarşamba
21 °C
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI

/resimler/2016-2/23/1416139429844.jpg

ADANA`DA NÖBETÇİ ECZANELER

/resimler/2015-5/28/1255038362873.jpg

ADANA İLİ ÖNEMLİ TELEFONLAR

/resimler/2016-3/22/1515302901917.jpg

HAFTANIN PANAROMASI

/resimler/2018-5/3/1300599925334.jpg