CUMHURİYETİN DÖNÜM NOKTALARI (18)
Tarih: 10.3.2017 13:08:53 / 392okunma / 0yorum
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe

13 Mayıs 2014´te, Manisa´nın Soma ilçesinden gelen haberle, tüm Türkiye sarsıldı. Maden ocağında meydana gelen kazada, yüzlerce madenci yer altında mahsur kaldı. Halk, daha önceki tecrübelerinden, yer altında mahsur kalan madencilerin sonunu tahmin edebiliyordu. 17 Mayıs´ta Enerji Bakanının yaptığı açıklamayla, beklenen, tahmin edilen gerçek ortaya çıktı. 301 maden işçisi hayatını kaybetti. Bu kazadan yaklaşık 20 gün önce, ilgili madenin güvenlik araştırması teklifinin Meclis´te reddedilmesi, sıkıntılı bir sürecin de başlamasına yol açtı.

Türkiye, arka arkaya yaşanan gelişmelerle, kaos ortamı içerisinde siyasal faaliyetlerine devam ederken, olayların ardı arkası kesilmemeye başladı.

12 Haziran 2014´te, Türkiye´nin başına bir kez daha çuval geçirildi. Dünya siyaset tarihinde ilklerden biri daha yaşanarak, Türkiye´nin Musul Başkonsolosluğu, IŞİD tarafından kuşatıldı ve ardından, içeride bulunan konsolosluk görevlilerinin teslim olmasıyla, işgal edildi. Başkonsolos ve başkonsolosluğu korumakla görevli Özel Harekat Polisleri dahil, 49 kişi rehin alındı. Bu eylemle ilgili birçok spekülasyon olsa da Devlet/Hükümet yetkililerince, IŞİD´in, Musul´u işgalinde, Türkiye´ye yönelik eylem yapmayacağı mesajları verdiği belirtilerek, bu nedenle, gelişmelerle Musul´un işgal edileceği bilindiği halde, Başkonsolosluğun, buradaki faaliyetlerine devam ettiği ve başkonsolosluğun faaliyetlerinin, bölgede takdirde karşılandığı bildirildi ama işgalle birlikte ülke topraklarının, bir terör örgütü tarafından işgal edilerek, yaşanan küresel ve bölgesel itibar kaybına kimse açıklama getiremedi.

Bu konuda ortaya atılan iddialar da Türkiye´nin dış siyasetini sıkıntıya soktu. Çünkü bu duruma bilerek düşüldüğü ve maksadın, IŞİD´e karşı doğrudan mücadeleyi geciktirmek olduğu iddia edildi.

Aslında Musul, Başkonsolosluk işgalinden iki hafta önce, IŞİD´in etkisi altındaydı ve Musul-Kerkük bölgesinde Türk istihbaratı yoğun bir etkinliğe sahipti. Gelen istihbaratla, iki haftalık süreçte tahliye hazırlıkları yapılsa da tahliye emri işgalden bir gün önce ve boşaltma kararının Başkonsolosa bırakıldığı şekilde geldiğinde, çok geç kalınmıştı. 

İşgalin ardından tüm Dünya ülkelerinden kınamalar gelse de Türkiye´de bir şeylerin ters gittiği, sürekli stratejik derinlik, derin siyaset söylemleri yapılsa da Devlet kademelerinde görev yapan kadroların veya Hükümetin, etkin analizler yapamadığı açıkça ortadaydı. Bu hata yeniden itibar kaybına yol açtı.

Türkiye gündemine yine bir ilk damgasını vurmak üzereydi. Cumhuriyet tarihinde ilk defa Cumhurbaşkanlığı seçimleri halk tarafından yapılacaktı ve 11´nci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül´ün görev süresi, 28 Ağustos 2014´te doluyordu. Önemli bir propaganda süreciyle, seçime üç adayla gidildi ve 10 Ağustos´ta yapılan seçimle, Recep Tayyip Erdoğan, %51,79 oy oranıyla, Türkiye´nin 12´nci Cumhurbaşkanı seçilerek, 28 Ağustos´ta görevine başladı. Bu seçimlerdeki önemli gelişmelerden biri, HDP´nin Cumhurbaşkanı adayı olarak seçime katılan Selahattin Demirtaş´ın, aldığı %9,76´lık oy oranıydı. Demirtaş, bu süreçte ortaya koyduğu performansla, halkın gözünde değerini artırdı. Bu gelişme, devam eden süreçte, HDP´nin konumunu tartışmaya açtı.

1998´de imzalanan Adana antlaşması sonrası, Esad rejiminin, Öcalan´ı sınır dışı ederek PKK kamplarını kapatmasıyla, Suriye´den çıkmak zorunda kalan PKK, 2003 yılında kurulan PYD ile Suriye´nin kuzeyinde faaliyetine yeniden başlamıştı. Suriye´de başlayan halk hareketlerinde, özellikle Kamışlı bölgesinde yoğunlaşan Kürt nüfus, Esad karşıtı gösterilere, başlangıçta diğer bölgeler kadar katılım sağlamadı. Bu aşamada, rejim karşıtı muhalif gruplarla birlikte olan Kürtler sıkıntıya girerken, de facto bir durum gelişerek, Esad rejimi ile PYD arasında sorun yok gibi bir görüntü ortaya çıktı ve PYD güç kazanmaya başladı. PYD´nin askeri kanadı olan YPG ile Suriye rejimi arasındaki çatışmalar, 16Temmuz 2013´te YPG´nin Ras el-Ayn´dan muhalif grupları çıkarmasıyla başladı. Ağustos´ta, muhalif gruplar Ayn el-Arap (Kobani) kuşatmasıyla, YPG/PYD´yi kontrol altına almaya çalıştı. Bu dönemde başlayan çatışmalarda, YPG/PYG gerilemeye başladı. Aralık sonlarında YPG/PYD, 40 civarında yerleşim yerini ele geçirmeyi başardı. Bu gelişmenin ardından PYD, üç bölgeli bir kanton oluşturacağını ve Asurilerle Arapları da plana dahil ederek, 82 kişilik bir meclis kuracağını açıkladı. Ocak 2014´te IŞİD, bölgede YPG/PYD ile çatışmaya başlayarak, yeniden çekilmeye başladı. Şubat sonlarında ise YPG/PYD, bazı ÖSO unsurlarıyla işbirliğine giderek, IŞİD´e karşı birlikte savaşmaya başladı. IŞİD, 9 Haziran´da yoğun olarak Ayn el-Arap´a saldırmaya başladı. Eylül 2014´te IŞİD´in, sonuca ulaşmak için başlattığı taarruzlarında, 17 Eylül´den itibaren inisiyatifi ele geçirerek baskısını artırdığında, Barzani´ye bağlı KBY´nin Peşmergelerinin yardımı istense de Barzani, Coğrafi konum ve Rojava´nın durumu bahanesiyle, güçlerini göndermedi. 5 Ekim 2014´de IŞİD, 300 kadar yerleşim yerini ele geçirerek, Ayn el-Arap´ın kenar mahallelerine girdi. 13 Ekim 2014´e gelindiğinde IŞİD, kent merkezinin yarısını ele geçirmişti.

Suriye´de, Türkiye sınırının hemen ötesinde yaşanan çatışmaların maksadı, Suriye petrol rezervlerinin çoğunluğun bölgede olması ve burada mümkün olduğunca Musul ve Kerkük bölgesinde de olduğu gibi demografik yapının değiştirilerek, güç odaklarının kontrolünde bir peyk oluşumu devreye sokmaktı. Böylelikle Musul-Kerkük-Süleymaniye bölgesinin, Türkiye´nin güneyi uzanımında oluşturulan bir koridordan Akdeniz´e ulaştırılması düşünülürken, devam eden BOP kapsamında, geleceğe yönelik şekillendirilen demografik yapıyla Türkiye kuşatılacaktı.   Türkiye, bu gelişmeler karşısında yoğun bir göçmen akınına uğrarken, yurt içinde yıllardır mücadele ettiği PKK terör örgütünün bir kolu olduğu çok açık olan YPG/PYD oluşumuna Ayn el Arap´da (Kobani) destek vermesi, yardım etmesi için yoğun bir propaganda faaliyeti ve algı operasyonları başlatıldı. Bu operasyonların başını, Mecliste grubu bulunan HDP çekiyordu. Gelişen olaylar karşısında YPG/PYD´nin sıkışmasıyla, 27 Eylül´de, HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, diğer Kürt kantonlarından Ayn el-Arap´a (Kobani) silah ve mühimmat aktarılması için, Türkiye tarafından bir koridor açılmasını talep etti. Aynı talep, 4 Ekim´de PYD lideri Salih Müslim tarafından da yapıldı. Bu arada, Türkiye´nin Güneydoğu bölgesindeki il ve ilçelerde protesto gösterileri ve eylemler başladı. Bu gösterilerde, Türkiye´nin IŞİD´e destek verdiği iddia edilerek, bu desteği keserek, PYD´ye yardım koridoruna müsaade etmesi isteniyordu. 6 Ekim´de, ülkenin birçok ilinde yoğun gösteriler başladı ve gösteriler sadece Doğu ve Güneydoğu Bölgeleri ile sınırlı kalmayarak İstanbul, İzmir, Mersin gibi illerde de etkisini göstererek, 9 Ekim´e kadar devam etti. Aslında bu gösteriler, KCK yapılanmasının, Türkiye´de yapmayı planladığı kalkışmanın, provasıydı. Hükümet sert tepki verdi ve yapılan müdahalelerle olaylar bastırıldı. Ancak, KCK yapılanması, bölgedeki etkisini göstermesi bakımından başarılı olmuştu.

Bu gelişmelerdeki önemli kriter, Kürt kavramının, PKK ile özdeşleşmiş terör tanımı dışına çıkarılarak insaniyet, etnik köken ve kardeşlik bağlarıyla üzerine gidildiğinde, sonuçlarını ortaya koymasıydı. Bölge halkı terörü desteklemese de sınırın öte tarafında bulunan kardeşlerinin, akrabalarının, kendi etnik kökeninin, IŞİD zulmü altında kalmasına razı olmuyordu ki bu gayet doğal, insani bir algıydı. Aynı zamanda, PKK yöneticisi Murat Karayılan, 23 Ekim 2014´te bir açıklama yaparak, çözüm sürecinin bittiğini açıkladı. Aslında PKK tarafından fırsat olarak algılanan ve çok iyi değerlendirilerek, yeniden yapılanma ve lojistik destek ile eğitim maksatlı kullanılan bu süreç, elde edilen kazanımlar ve uzantısı olan YPG/PYD´nin, uluslararası destek edinimiyle, PKK´nın, KCK bağlamında boyut değiştirmesine yaradı.

Türkiye, 29 Ekim 2014´te, Irak´ın Erbil kentinden hareket eden, kırk araçlık bir Peşmerge konvoyunun, Habur-Cizre-Kızıltepe-Şanlıurfa (İpek yolu) güzergâhını kullanarak, Suruç üzerinden Ayn el Arap´a geçmesine izin verdi. Bu geçişin Cumhuriyet bayramına denk getirilmesi, yol güzergâhında yapılan gösterilerle, açılan PKK bayrakları, Türkiye içerisinde egemenliğe tehdit olarak algılanırken, yurt dışında da yıllarca terör bazında mücadele ettiği PKK´nın kolu olan YPG/PYD oluşumuna destekle, Türkiye yeniden itibar kaybı yaşadı.

Kobani olayları olarak isimlendirilen süreç, Türkiye için yeni bir dönüm noktasıydı. (Devam edecek)

Anahtar Kelimeler: CUMHURİYETİN, DÖNÜM, NOKTALARI
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
DENGESİZLERİN DOĞAL DENGESİ (28 Nisan 2017 - Cuma)
DEMOKRASİ VE ÖZGÜRLÜK (27 Nisan 2017 - Perşembe)
GELİŞMELERLE REFERANDUMUN GETİRİSİ (13 Nisan 2017 - Perşembe)
SURİYE GELİŞMELERİ (09 Nisan 2017 - Pazar)
UÇLARDA DOLAŞMAK (27 Mart 2017 - Pazartesi)
RAKKA HAREKÂTININ DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ (01 Mart 2017 - Çarşamba)
CUMHURİYETİN DÖNÜM NOKTALARI (16) (24 Şubat 2017 - Cuma)
REFERANDUM SÖYLEMLERİ ÜZERİNE (22 Şubat 2017 - Çarşamba)
DOĞRU KARAR VEREBİLECEK MİYİZ? (19 Şubat 2017 - Pazar)
CUMHURİYETİN DÖNÜM NOKTALARI (15) (17 Şubat 2017 - Cuma)
EVET Mİ HAYIR MI? (16 Şubat 2017 - Perşembe)
CUMHURİYETİN DÖNÜM NOKTALARI (14) (10 Şubat 2017 - Cuma)
GÜÇ HALKIN ELİNDE (07 Şubat 2017 - Salı)
REFERANDUMA GİDERKEN (06 Şubat 2017 - Pazartesi)
CUMHURİYETİN DÖNÜM NOKTALARI (13) (01 Şubat 2017 - Çarşamba)
ÖZGÜRLÜK ÜZERİNE (22 Ocak 2017 - Pazar)
CUMHURİYETİN DÖNÜM NOKTALARI (11) (18 Ocak 2017 - Çarşamba)
MEDENİYETİN HAFIZASI MI SİLİNİYOR? (16 Ocak 2017 - Pazartesi)
CUMHURİYETİN DÖNÜM NOKTALARI (10) (12 Ocak 2017 - Perşembe)
CUMHURİYETİN DÖNÜM NOKTALARI (9) (05 Ocak 2017 - Perşembe)
CUMHURİYETİN DÖNÜM NOKTALARI (8) (30 Aralık 2016 - Cuma)
CUMHURİYETİN DÖNÜM NOKTALARI (7) (21 Aralık 2016 - Çarşamba)
ANKARA´DA SUİKAST (21 Aralık 2016 - Çarşamba)
HATAY ÜZERİNDEN HALEP GELİŞMELERİ (19 Aralık 2016 - Pazartesi)
HALEP GELİŞMELERİYLE GELİNEN DURUM (15 Aralık 2016 - Perşembe)
CUMHURİYETİN DÖNÜM NOKTALARI (6) (15 Aralık 2016 - Perşembe)
KİN, NEFRET VE DÜŞMANLIK (13 Aralık 2016 - Salı)
KAOSTAN GEÇERKEN (12 Aralık 2016 - Pazartesi)
CUMHURİYETİN DÖNÜM NOKTALARI (5) (07 Aralık 2016 - Çarşamba)
CUMHURİYETİN DÖNÜM NOKTALARI (4) (04 Aralık 2016 - Pazar)
ŞAHSİ MENFAATLERLE TÜRKİYE (30 Kasım 2016 - Çarşamba)
TÜRKİYE NEREYE KOŞUYOR (25 Kasım 2016 - Cuma)
TERÖRLE MÜCADELEDE BÜTÜNLÜK (24 Kasım 2016 - Perşembe)
CUMHURİYETİN DÖNÜM NOKTALARI (3) (23 Kasım 2016 - Çarşamba)
CUMHURİYETİN DÖNÜM NOKTALARI (2) (17 Kasım 2016 - Perşembe)
CUMHURİYETİN DÖNÜM NOKTALARI (1) (09 Kasım 2016 - Çarşamba)
FIRAT´IN GAZABI (07 Kasım 2016 - Pazartesi)
BÖLGESEL GELİŞMELERDE TÜRKİYE (24 Ekim 2016 - Pazartesi)
MUSUL OPERASYONUYLA GELEN BÜYÜK TEHLİKE (19 Ekim 2016 - Çarşamba)
MUSUL OPERASYONUNDAN YANSIYANLAR (18 Ekim 2016 - Salı)
MUSUL OPERASYONU BAŞLADI (17 Ekim 2016 - Pazartesi)
DEMOKRASİ Mİ? (10 Ekim 2016 - Pazartesi)
SURİYE YENİDEN ŞEKİLLENİRKEN (26 Eylül 2016 - Pazartesi)
DERİNLİKTE HAREKÂT (22 Eylül 2016 - Perşembe)
Bölgesel Dengeler (05 Eylül 2016 - Pazartesi)
YENİ TERİMLER İLE YENİ HEDEFLER. (01 Eylül 2016 - Perşembe)
FIRAT KALKANI OPERASYONUNDA ENFORMASYONUN ÖNEMİ (29 Ağustos 2016 - Pazartesi)
FIRAT´IN BATISINDA GELİŞMELER (25 Ağustos 2016 - Perşembe)
FIRAT KALKANI (24 Ağustos 2016 - Çarşamba)
STRATEJİK DERİNLİK (17 Ağustos 2016 - Çarşamba)
YANLIŞ ÜSTÜNE YANLIŞ (14 Ağustos 2016 - Pazar)
O, YİNE HAKLI ÇIKTI (05 Ağustos 2016 - Cuma)
DEMOKRASİMİZ BÜYÜK BİR TEHLİKE ATLATTI (03 Ağustos 2016 - Çarşamba)
KORKARIM UYUYAN BİR DEVİ UYANDIRDIK (29 Temmuz 2016 - Cuma)
TÜRKİYE ÜZERİNE OYNANAN OYUN (26 Temmuz 2016 - Salı)
YENİDEN YAPILANMA ÜZERİNE (22 Temmuz 2016 - Cuma)
BÜYÜK TEHLİKENİN ARDINDAN (19 Temmuz 2016 - Salı)
GÖÇMENLER ÜZERİNDEN SİYASET (04 Temmuz 2016 - Pazartesi)
YENİDEN NORMALLEŞME SÜRECİ (03 Temmuz 2016 - Pazar)
HAK VERİLMEZ, ALINIR (31 Mayıs 2016 - Salı)
KURULAN OYUNDA SADECE PİYON OLMAK (16 Mayıs 2016 - Pazartesi)
TÜRKİYE ÜZERİNE KURULAN OYUN (05 Mayıs 2016 - Perşembe)
OYUN KURUCU OLMAK (03 Mayıs 2016 - Salı)
KUŞATMA ALTINDAKİ TÜRKİYE (26 Nisan 2016 - Salı)
YENİ SÜREÇTE TÜRKİYE (05 Nisan 2016 - Salı)
TERÖRLE MÜCADELE (18 Mart 2016 - Cuma)
DEVREYE YENİ PLANLAR MI GİRİYOR? (15 Mart 2016 - Salı)
YİNE TERÖR VE YİNE ANKARA (14 Mart 2016 - Pazartesi)
KAHRAMANLARIN ANISINA (11 Mart 2016 - Cuma)
ANLAYAMADIĞIMIZ KAVRAMLAR (01 Mart 2016 - Salı)
ZORUNLU BEYAZ BARIŞIN ARDINDAN (21 Şubat 2016 - Pazar)
İSTİHBARAT BİR BÜTÜNDÜR (18 Şubat 2016 - Perşembe)
TÜRKİYE SURİYE´YE GİRECEK Mİ? (08 Şubat 2016 - Pazartesi)
BUZLU ZEMİNDE İLERLERKEN (02 Şubat 2016 - Salı)
HAVA SAHASI İHLALLERİ (01 Şubat 2016 - Pazartesi)
CENEVRE´DEN SONUÇ ÇIKACAK MI? (28 Ocak 2016 - Perşembe)
CHP NEREYE KOŞUYOR (18 Ocak 2016 - Pazartesi)
BÖLGESEL DEĞERLENDİRME (08 Ocak 2016 - Cuma)
EKİP OYUNU (28 Aralık 2015 - Pazartesi)
KÖŞE KAPMACA (10 Aralık 2015 - Perşembe)
GÜÇ GEREKTİRİYORMUŞ DIŞ SİYASET (07 Aralık 2015 - Pazartesi)
BÖLGESEL GELİŞMELER (02 Aralık 2015 - Çarşamba)
NEDEN TÜRKMENLER (24 Kasım 2015 - Salı)
RADİKALLEŞME VE HASSASİYET (18 Kasım 2015 - Çarşamba)
YENİ BİR MİLAT (16 Kasım 2015 - Pazartesi)
DEĞİŞEN BOYUTUYLA TERÖR (15 Kasım 2015 - Pazar)
İDEOLOJİYE UYGUN YENİDEN YAPILANMA (13 Kasım 2015 - Cuma)
KÜRESELLEŞME YOLUNDA (13 Kasım 2015 - Cuma)
BÖLGESEL GELİŞMELER (11 Kasım 2015 - Çarşamba)
GÜNDEMİN SÖYLETTİKLERİ (09 Kasım 2015 - Pazartesi)
NEDİR BAŞARMAK (05 Kasım 2015 - Perşembe)
SEÇİM SÜRECİNİN ARDINDAN (02 Kasım 2015 - Pazartesi)
HALK EMANETİNİ SAHİPLENDİ (30 Ekim 2015 - Cuma)
HASTA ADAM (19 Ekim 2015 - Pazartesi)
DEMOKRASİ Mİ BARIŞ MI? (16 Ekim 2015 - Cuma)
SAĞDUYULU OLMA ZAMANI (13 Ekim 2015 - Salı)
DERİN SULAR SESSİZ AKAR (08 Ekim 2015 - Perşembe)
GÜNDEMDEN KISA BİR DEĞERLENDİRME (05 Ekim 2015 - Pazartesi)
DEMOKRASİLERDE İNANÇ (01 Ekim 2015 - Perşembe)
KARŞIDAKİNİ ANLAMAK (21 Eylül 2015 - Pazartesi)
GERÇEK DEMOKRASİ ZAMANI (09 Eylül 2015 - Çarşamba)
KORKTUKLARI OLDU (24 Ağustos 2015 - Pazartesi)
TERÖR SORUNU (12 Ağustos 2015 - Çarşamba)
BÜYÜK BİR HAYAL Mİ? (04 Ağustos 2015 - Salı)
MÜCADELE SÜREKLİ VE KARARLI OLMALIDIR (29 Temmuz 2015 - Çarşamba)
FALCI OLMAYA GEREK YOK (27 Temmuz 2015 - Pazartesi)
KRİTİK GÜNLER (2) (24 Haziran 2015 - Çarşamba)
KRİTİK GÜNLER (1) (23 Haziran 2015 - Salı)
Sayfa:
EKONOMİYE BAKIŞ
BAŞYAZI VE GÜNÜN YORUMU Çetin Remzi YÜREGİR
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI
Nurettin ÇELMEOĞLU - BİRAZ GÜL BİRAZ DİKEN
Nurettin ÇELMEOĞLU - BİRAZ GÜL BİRAZ DİKEN
DAMARLARIMIZDA KİZZUVATNA KANI
Birgül Ayman GÜLER
Birgül Ayman GÜLER
AKP´NİN ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ KOMİSYONDA ELE ALINIRKEN, “REJİM DÖNÜŞTÜRÜLÜYOR” ELEŞTİRİLERİ SÜRÜYOR
Cumali KARATAŞ
Cumali KARATAŞ
İRFAN ATASOY, “İNCE CUMALİ”YLE SİNEMAYA GİRMİŞTİ
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
ATA´YA MEKTUP
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
MONDROS MÜTAREKESİNİ VE SEVR ANTLAŞMASINI RED EDEN, ÖZGÜRLÜK, EGEMENLİK VE ÇAĞDAŞLAŞMA GÜNEŞİ OLARAK 23 NİSAN 1920´de VAROLAN TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ´nin DOĞUŞ VE VAROLUŞ NEDENLERİ
Ahmet ERDOĞDU
Ahmet ERDOĞDU
21.12.2015 DEN 23.11.2016 YAZI VE RÖPORTAJLAR-5
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
İNANMAK BU OLSA GEREK.
KONUK YAZAR
KONUK YAZAR
Celal TOPKAN- CUMHURİYETİN 93. KURULUŞ YILDÖNÜMÜNDE ATATÜRK´Ü ANLAMAK VE KAVRAMAK
Tufan ALPAT-EMEKLİ HAKİM
Tufan ALPAT-EMEKLİ HAKİM
CUMHURİYETİN NİMETLERİ
Ahmet  DUMAN
Ahmet DUMAN
“Yok, Hükmündedir” in Hükmü…
Süreyya KÖLE - YANSIMALAR
Süreyya KÖLE - YANSIMALAR
ÜZÜNTÜYE CEZA
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
ÖRNEK BİR EĞİTİM SİSTEMİ: KÖY ENSTİTÜLERİ…
M. Ziya YERGÖK
M. Ziya YERGÖK
SAHADAN GÖZLEMLER: HAYIR YÖNÜNDE
Cihat OVALI-SPOR YORUM
Cihat OVALI-SPOR YORUM
82.DAKİKADA GÜÇ BİTTİ
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
DÜNYA BÜYÜRKEN TÜRKİYE KÜÇÜLÜYOR
İlhan ALPER
İlhan ALPER
UÇAN ADAM İRFAN ATASOY
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
İnsanlığın Derinleşen Sosyal Sorunlarını Çözecek Olan İnsan Beyni mi? Yapay Zeka mı?
OKUR KÖŞESİ
OKUR KÖŞESİ
BAYRAM MI GELMİŞ?
Cezmi DOĞANER
Cezmi DOĞANER
SOSYAL DEMOKRASİ VE EKONOMİ
TANSEL ÇÖLAŞAN
TANSEL ÇÖLAŞAN
Sevgili dostlar merhaba,
AHMET KAYTANCI-GÖKÇEBEL
AHMET KAYTANCI-GÖKÇEBEL
ZELİHA VE ÇOCUKLARI
Av.Cemil DENLİ
Av.Cemil DENLİ
“ARTIK MECLİS VAR !”
Düşler Düşünceler-Tekgül Arı
Düşler Düşünceler-Tekgül Arı
Okur Hareketi
Celal Topkan
Celal Topkan
GELECEK SENİN DÜŞÜN VE ÖYLE KARAR VER
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
TOPLUMSAL UZLAŞMA VE EĞİTİM
Hüseyin ÖZBEK
Hüseyin ÖZBEK
İNTİHAR BELGESİNİ YIRTAN MECLİSTEN ARDINDA İNTİHAR MEKTUBU BIRAKAN MECLİSE
Saniye Akay Demirel
Saniye Akay Demirel
´Beni kör kuyularda merdivensiz bıraktın Denizler ortasında bak yelkensiz bıraktın.´
Zekai BULUÇ
Zekai BULUÇ
MİLLİ BURJUVAZİYE SEVABINA ÖNERİLER -1 –
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
DENGESİZLERİN DOĞAL DENGESİ
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Hayallerim Var!
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
ERGENEKONCULAR
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
BUGÜN ÖĞRETMENLERİN MAAŞ GÜNÜ
Vahit ŞAHİN
Vahit ŞAHİN
ERDDOĞAN´IN MİTİNGİNDEN İZLENİMLER
Ahmet YAHŞİ
Ahmet YAHŞİ
İHTİYARLAR PERİŞAN EDİLMESİN
GÖKTEN GELEN-BASRİ GÖK
GÖKTEN GELEN-BASRİ GÖK
ÇOCUĞA ŞİDDET
AZ ve  ÖZ A.AKDAMAR
AZ ve ÖZ A.AKDAMAR
BİRİ ANLATSA!...
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Bugün
17 °C
Pazartesi
18 °C
Salı
16 °C
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI

/resimler/2016-2/23/1416139429844.jpg

ADANA`DA NÖBETÇİ ECZANELER

/resimler/2015-5/28/1255038362873.jpg

ADANA İLİ ÖNEMLİ TELEFONLAR

/resimler/2016-3/22/1515302901917.jpg

HAFTANIN PANAROMASI

/resimler/2017-4/25/1421274409282.jpg