CUMHURİYETİN DÖNÜM NOKTALARI (18)
Tarih: 10.3.2017 13:08:53 / 884okunma / 0yorum
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe

13 Mayıs 2014´te, Manisa´nın Soma ilçesinden gelen haberle, tüm Türkiye sarsıldı. Maden ocağında meydana gelen kazada, yüzlerce madenci yer altında mahsur kaldı. Halk, daha önceki tecrübelerinden, yer altında mahsur kalan madencilerin sonunu tahmin edebiliyordu. 17 Mayıs´ta Enerji Bakanının yaptığı açıklamayla, beklenen, tahmin edilen gerçek ortaya çıktı. 301 maden işçisi hayatını kaybetti. Bu kazadan yaklaşık 20 gün önce, ilgili madenin güvenlik araştırması teklifinin Meclis´te reddedilmesi, sıkıntılı bir sürecin de başlamasına yol açtı.

Türkiye, arka arkaya yaşanan gelişmelerle, kaos ortamı içerisinde siyasal faaliyetlerine devam ederken, olayların ardı arkası kesilmemeye başladı.

12 Haziran 2014´te, Türkiye´nin başına bir kez daha çuval geçirildi. Dünya siyaset tarihinde ilklerden biri daha yaşanarak, Türkiye´nin Musul Başkonsolosluğu, IŞİD tarafından kuşatıldı ve ardından, içeride bulunan konsolosluk görevlilerinin teslim olmasıyla, işgal edildi. Başkonsolos ve başkonsolosluğu korumakla görevli Özel Harekat Polisleri dahil, 49 kişi rehin alındı. Bu eylemle ilgili birçok spekülasyon olsa da Devlet/Hükümet yetkililerince, IŞİD´in, Musul´u işgalinde, Türkiye´ye yönelik eylem yapmayacağı mesajları verdiği belirtilerek, bu nedenle, gelişmelerle Musul´un işgal edileceği bilindiği halde, Başkonsolosluğun, buradaki faaliyetlerine devam ettiği ve başkonsolosluğun faaliyetlerinin, bölgede takdirde karşılandığı bildirildi ama işgalle birlikte ülke topraklarının, bir terör örgütü tarafından işgal edilerek, yaşanan küresel ve bölgesel itibar kaybına kimse açıklama getiremedi.

Bu konuda ortaya atılan iddialar da Türkiye´nin dış siyasetini sıkıntıya soktu. Çünkü bu duruma bilerek düşüldüğü ve maksadın, IŞİD´e karşı doğrudan mücadeleyi geciktirmek olduğu iddia edildi.

Aslında Musul, Başkonsolosluk işgalinden iki hafta önce, IŞİD´in etkisi altındaydı ve Musul-Kerkük bölgesinde Türk istihbaratı yoğun bir etkinliğe sahipti. Gelen istihbaratla, iki haftalık süreçte tahliye hazırlıkları yapılsa da tahliye emri işgalden bir gün önce ve boşaltma kararının Başkonsolosa bırakıldığı şekilde geldiğinde, çok geç kalınmıştı. 

İşgalin ardından tüm Dünya ülkelerinden kınamalar gelse de Türkiye´de bir şeylerin ters gittiği, sürekli stratejik derinlik, derin siyaset söylemleri yapılsa da Devlet kademelerinde görev yapan kadroların veya Hükümetin, etkin analizler yapamadığı açıkça ortadaydı. Bu hata yeniden itibar kaybına yol açtı.

Türkiye gündemine yine bir ilk damgasını vurmak üzereydi. Cumhuriyet tarihinde ilk defa Cumhurbaşkanlığı seçimleri halk tarafından yapılacaktı ve 11´nci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül´ün görev süresi, 28 Ağustos 2014´te doluyordu. Önemli bir propaganda süreciyle, seçime üç adayla gidildi ve 10 Ağustos´ta yapılan seçimle, Recep Tayyip Erdoğan, %51,79 oy oranıyla, Türkiye´nin 12´nci Cumhurbaşkanı seçilerek, 28 Ağustos´ta görevine başladı. Bu seçimlerdeki önemli gelişmelerden biri, HDP´nin Cumhurbaşkanı adayı olarak seçime katılan Selahattin Demirtaş´ın, aldığı %9,76´lık oy oranıydı. Demirtaş, bu süreçte ortaya koyduğu performansla, halkın gözünde değerini artırdı. Bu gelişme, devam eden süreçte, HDP´nin konumunu tartışmaya açtı.

1998´de imzalanan Adana antlaşması sonrası, Esad rejiminin, Öcalan´ı sınır dışı ederek PKK kamplarını kapatmasıyla, Suriye´den çıkmak zorunda kalan PKK, 2003 yılında kurulan PYD ile Suriye´nin kuzeyinde faaliyetine yeniden başlamıştı. Suriye´de başlayan halk hareketlerinde, özellikle Kamışlı bölgesinde yoğunlaşan Kürt nüfus, Esad karşıtı gösterilere, başlangıçta diğer bölgeler kadar katılım sağlamadı. Bu aşamada, rejim karşıtı muhalif gruplarla birlikte olan Kürtler sıkıntıya girerken, de facto bir durum gelişerek, Esad rejimi ile PYD arasında sorun yok gibi bir görüntü ortaya çıktı ve PYD güç kazanmaya başladı. PYD´nin askeri kanadı olan YPG ile Suriye rejimi arasındaki çatışmalar, 16Temmuz 2013´te YPG´nin Ras el-Ayn´dan muhalif grupları çıkarmasıyla başladı. Ağustos´ta, muhalif gruplar Ayn el-Arap (Kobani) kuşatmasıyla, YPG/PYD´yi kontrol altına almaya çalıştı. Bu dönemde başlayan çatışmalarda, YPG/PYG gerilemeye başladı. Aralık sonlarında YPG/PYD, 40 civarında yerleşim yerini ele geçirmeyi başardı. Bu gelişmenin ardından PYD, üç bölgeli bir kanton oluşturacağını ve Asurilerle Arapları da plana dahil ederek, 82 kişilik bir meclis kuracağını açıkladı. Ocak 2014´te IŞİD, bölgede YPG/PYD ile çatışmaya başlayarak, yeniden çekilmeye başladı. Şubat sonlarında ise YPG/PYD, bazı ÖSO unsurlarıyla işbirliğine giderek, IŞİD´e karşı birlikte savaşmaya başladı. IŞİD, 9 Haziran´da yoğun olarak Ayn el-Arap´a saldırmaya başladı. Eylül 2014´te IŞİD´in, sonuca ulaşmak için başlattığı taarruzlarında, 17 Eylül´den itibaren inisiyatifi ele geçirerek baskısını artırdığında, Barzani´ye bağlı KBY´nin Peşmergelerinin yardımı istense de Barzani, Coğrafi konum ve Rojava´nın durumu bahanesiyle, güçlerini göndermedi. 5 Ekim 2014´de IŞİD, 300 kadar yerleşim yerini ele geçirerek, Ayn el-Arap´ın kenar mahallelerine girdi. 13 Ekim 2014´e gelindiğinde IŞİD, kent merkezinin yarısını ele geçirmişti.

Suriye´de, Türkiye sınırının hemen ötesinde yaşanan çatışmaların maksadı, Suriye petrol rezervlerinin çoğunluğun bölgede olması ve burada mümkün olduğunca Musul ve Kerkük bölgesinde de olduğu gibi demografik yapının değiştirilerek, güç odaklarının kontrolünde bir peyk oluşumu devreye sokmaktı. Böylelikle Musul-Kerkük-Süleymaniye bölgesinin, Türkiye´nin güneyi uzanımında oluşturulan bir koridordan Akdeniz´e ulaştırılması düşünülürken, devam eden BOP kapsamında, geleceğe yönelik şekillendirilen demografik yapıyla Türkiye kuşatılacaktı.   Türkiye, bu gelişmeler karşısında yoğun bir göçmen akınına uğrarken, yurt içinde yıllardır mücadele ettiği PKK terör örgütünün bir kolu olduğu çok açık olan YPG/PYD oluşumuna Ayn el Arap´da (Kobani) destek vermesi, yardım etmesi için yoğun bir propaganda faaliyeti ve algı operasyonları başlatıldı. Bu operasyonların başını, Mecliste grubu bulunan HDP çekiyordu. Gelişen olaylar karşısında YPG/PYD´nin sıkışmasıyla, 27 Eylül´de, HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, diğer Kürt kantonlarından Ayn el-Arap´a (Kobani) silah ve mühimmat aktarılması için, Türkiye tarafından bir koridor açılmasını talep etti. Aynı talep, 4 Ekim´de PYD lideri Salih Müslim tarafından da yapıldı. Bu arada, Türkiye´nin Güneydoğu bölgesindeki il ve ilçelerde protesto gösterileri ve eylemler başladı. Bu gösterilerde, Türkiye´nin IŞİD´e destek verdiği iddia edilerek, bu desteği keserek, PYD´ye yardım koridoruna müsaade etmesi isteniyordu. 6 Ekim´de, ülkenin birçok ilinde yoğun gösteriler başladı ve gösteriler sadece Doğu ve Güneydoğu Bölgeleri ile sınırlı kalmayarak İstanbul, İzmir, Mersin gibi illerde de etkisini göstererek, 9 Ekim´e kadar devam etti. Aslında bu gösteriler, KCK yapılanmasının, Türkiye´de yapmayı planladığı kalkışmanın, provasıydı. Hükümet sert tepki verdi ve yapılan müdahalelerle olaylar bastırıldı. Ancak, KCK yapılanması, bölgedeki etkisini göstermesi bakımından başarılı olmuştu.

Bu gelişmelerdeki önemli kriter, Kürt kavramının, PKK ile özdeşleşmiş terör tanımı dışına çıkarılarak insaniyet, etnik köken ve kardeşlik bağlarıyla üzerine gidildiğinde, sonuçlarını ortaya koymasıydı. Bölge halkı terörü desteklemese de sınırın öte tarafında bulunan kardeşlerinin, akrabalarının, kendi etnik kökeninin, IŞİD zulmü altında kalmasına razı olmuyordu ki bu gayet doğal, insani bir algıydı. Aynı zamanda, PKK yöneticisi Murat Karayılan, 23 Ekim 2014´te bir açıklama yaparak, çözüm sürecinin bittiğini açıkladı. Aslında PKK tarafından fırsat olarak algılanan ve çok iyi değerlendirilerek, yeniden yapılanma ve lojistik destek ile eğitim maksatlı kullanılan bu süreç, elde edilen kazanımlar ve uzantısı olan YPG/PYD´nin, uluslararası destek edinimiyle, PKK´nın, KCK bağlamında boyut değiştirmesine yaradı.

Türkiye, 29 Ekim 2014´te, Irak´ın Erbil kentinden hareket eden, kırk araçlık bir Peşmerge konvoyunun, Habur-Cizre-Kızıltepe-Şanlıurfa (İpek yolu) güzergâhını kullanarak, Suruç üzerinden Ayn el Arap´a geçmesine izin verdi. Bu geçişin Cumhuriyet bayramına denk getirilmesi, yol güzergâhında yapılan gösterilerle, açılan PKK bayrakları, Türkiye içerisinde egemenliğe tehdit olarak algılanırken, yurt dışında da yıllarca terör bazında mücadele ettiği PKK´nın kolu olan YPG/PYD oluşumuna destekle, Türkiye yeniden itibar kaybı yaşadı.

Kobani olayları olarak isimlendirilen süreç, Türkiye için yeni bir dönüm noktasıydı. (Devam edecek)

Anahtar Kelimeler: CUMHURİYETİN, DÖNÜM, NOKTALARI
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
ADI BARIŞ KONAN ŞEHİR (16 Mayıs 2018 - Çarşamba)
BÖLGESELDEN KÜRESELE YÖNELEN STRES (12 Nisan 2018 - Perşembe)
DENGELER DEĞİŞİRKEN (05 Nisan 2018 - Perşembe)
BÖLGESEL OYUN DEĞİŞİYOR MU? (31 Mart 2018 - Cumartesi)
KARARLILIK VE BAŞARIDAN FAYDALANMA (27 Mart 2018 - Salı)
BÖLGESEL DENGELERDE TÜRKİYE (23 Mart 2018 - Cuma)
AFRİN´LE DEVAM EDEN KAZANIMLAR (21 Mart 2018 - Çarşamba)
BÖLGESEL VAATLERDE GELİNEN DURUM (07 Mart 2018 - Çarşamba)
AFRİN GELİŞMELERİ ÜZERİNE (14 Şubat 2018 - Çarşamba)
TÜRKİYE´DE SOLU TEMSİL ETMEK (08 Şubat 2018 - Perşembe)
ZEYTİN DALIYLA İLERLERKEN (26 Ocak 2018 - Cuma)
ZEYTİN DALININ DAĞITTIĞI SİS PERDESİ (24 Ocak 2018 - Çarşamba)
HAREKÂTTA ENFORMASYON EKSİKLİĞİ (22 Ocak 2018 - Pazartesi)
HAREKÂT: ZEYTİN DALI (21 Ocak 2018 - Pazar)
AFRİN HAREKÂTINI BEKLERKEN (18 Ocak 2018 - Perşembe)
AFRİN ÜZERİNDEN (16 Ocak 2018 - Salı)
SINIR ÖTESİNDE GELİNEN DURUM (15 Ocak 2018 - Pazartesi)
DÜŞÜNDÜKÇE AKLIMIZA GELENLER (09 Ocak 2018 - Salı)
İRAN İSTİKAMETİNE BAKIŞ (04 Ocak 2018 - Perşembe)
BAŞ DÖNDÜREN GÜNDEM (29 Aralık 2017 - Cuma)
BM KARARI ARDINDAN (22 Aralık 2017 - Cuma)
TRUMP YİNE TEHDİT ETTİ (21 Aralık 2017 - Perşembe)
CEPHELERDE ÖNEMLİ BİR DEĞİŞİM YOK (20 Aralık 2017 - Çarşamba)
KUDÜS BAŞKENT DERKEN (19 Aralık 2017 - Salı)
KUDÜS KİMİN BAŞKENTİ (08 Aralık 2017 - Cuma)
GÜNDEMDEKİ KUDÜS (06 Aralık 2017 - Çarşamba)
İNGİLTERE NE YAPIYOR? (22 Kasım 2017 - Çarşamba)
NATO TATBİKATINDA SKANDAL (19 Kasım 2017 - Pazar)
KISA BİR BÖLGESEL DEĞERLENDİRME (15 Kasım 2017 - Çarşamba)
VE GÖZLER SUUDİ ARABİSTAN ÜZERİNDE (07 Kasım 2017 - Salı)
YENİ SINAV SİSTEMİ ÜZERİNE (05 Kasım 2017 - Pazar)
DENGELER DEĞİŞİRKEN (03 Kasım 2017 - Cuma)
RAKKA´DA AÇILAN POSTER (22 Ekim 2017 - Pazar)
CEPHELERDE YENİ BİR ŞEY YOK (17 Ekim 2017 - Salı)
GÜÇLÜ TÜRKİYE (13 Ekim 2017 - Cuma)
VİZE KRİZİNİN ANIMSATTIKLARI (11 Ekim 2017 - Çarşamba)
TSK İDLİP İSTİKAMETİNDE (10 Ekim 2017 - Salı)
EĞİTİM SİSTEMİNDE YENİDEN… (20 Eylül 2017 - Çarşamba)
DEVRİMLER KENDİ KAHRAMANLARINI YER (22 Ağustos 2017 - Salı)
KARADENİZ´DE PKK (16 Ağustos 2017 - Çarşamba)
KUZEY SURİYE ŞEKİLLENİRKEN (08 Ağustos 2017 - Salı)
BEYİNLERİN MÜCADELESİ (04 Ağustos 2017 - Cuma)
DÜNYA YENİDEN BLOKLARA AYRILIRKEN (02 Ağustos 2017 - Çarşamba)
PSİKOLOJİK HARBİN SINIRLARINDA (30 Temmuz 2017 - Pazar)
MUTAND YÜZÜNÜ GÖSTERDİ (25 Temmuz 2017 - Salı)
ORTADOĞU GELİŞMELERİ (21 Temmuz 2017 - Cuma)
CAZİBE MERKEZLERİ (17 Temmuz 2017 - Pazartesi)
DEMOKRASİ SINAVI (30 Haziran 2017 - Cuma)
TSK GÜVENİ HAK EDİYOR (20 Haziran 2017 - Salı)
CUMHURİYET HALK PARTİSİ YOLLARDA (18 Haziran 2017 - Pazar)
NATO ZİRVESİNİN ARDINDAN (26 Mayıs 2017 - Cuma)
ABD NEREYE KOŞUYOR (25 Mayıs 2017 - Perşembe)
ABD-TÜRKİYE VE BÖLGE (16 Mayıs 2017 - Salı)
ABD´NİN SİLAH YARDIMI (10 Mayıs 2017 - Çarşamba)
EĞİTİM DERKEN (04 Mayıs 2017 - Perşembe)
DENGESİZLERİN DOĞAL DENGESİ (28 Nisan 2017 - Cuma)
DEMOKRASİ VE ÖZGÜRLÜK (27 Nisan 2017 - Perşembe)
GELİŞMELERLE REFERANDUMUN GETİRİSİ (13 Nisan 2017 - Perşembe)
SURİYE GELİŞMELERİ (09 Nisan 2017 - Pazar)
UÇLARDA DOLAŞMAK (27 Mart 2017 - Pazartesi)
RAKKA HAREKÂTININ DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ (01 Mart 2017 - Çarşamba)
CUMHURİYETİN DÖNÜM NOKTALARI (16) (24 Şubat 2017 - Cuma)
REFERANDUM SÖYLEMLERİ ÜZERİNE (22 Şubat 2017 - Çarşamba)
DOĞRU KARAR VEREBİLECEK MİYİZ? (19 Şubat 2017 - Pazar)
CUMHURİYETİN DÖNÜM NOKTALARI (15) (17 Şubat 2017 - Cuma)
EVET Mİ HAYIR MI? (16 Şubat 2017 - Perşembe)
CUMHURİYETİN DÖNÜM NOKTALARI (14) (10 Şubat 2017 - Cuma)
GÜÇ HALKIN ELİNDE (07 Şubat 2017 - Salı)
REFERANDUMA GİDERKEN (06 Şubat 2017 - Pazartesi)
CUMHURİYETİN DÖNÜM NOKTALARI (13) (01 Şubat 2017 - Çarşamba)
ÖZGÜRLÜK ÜZERİNE (22 Ocak 2017 - Pazar)
CUMHURİYETİN DÖNÜM NOKTALARI (11) (18 Ocak 2017 - Çarşamba)
MEDENİYETİN HAFIZASI MI SİLİNİYOR? (16 Ocak 2017 - Pazartesi)
CUMHURİYETİN DÖNÜM NOKTALARI (10) (12 Ocak 2017 - Perşembe)
CUMHURİYETİN DÖNÜM NOKTALARI (9) (05 Ocak 2017 - Perşembe)
CUMHURİYETİN DÖNÜM NOKTALARI (8) (30 Aralık 2016 - Cuma)
CUMHURİYETİN DÖNÜM NOKTALARI (7) (21 Aralık 2016 - Çarşamba)
ANKARA´DA SUİKAST (21 Aralık 2016 - Çarşamba)
HATAY ÜZERİNDEN HALEP GELİŞMELERİ (19 Aralık 2016 - Pazartesi)
HALEP GELİŞMELERİYLE GELİNEN DURUM (15 Aralık 2016 - Perşembe)
CUMHURİYETİN DÖNÜM NOKTALARI (6) (15 Aralık 2016 - Perşembe)
KİN, NEFRET VE DÜŞMANLIK (13 Aralık 2016 - Salı)
KAOSTAN GEÇERKEN (12 Aralık 2016 - Pazartesi)
CUMHURİYETİN DÖNÜM NOKTALARI (5) (07 Aralık 2016 - Çarşamba)
CUMHURİYETİN DÖNÜM NOKTALARI (4) (04 Aralık 2016 - Pazar)
ŞAHSİ MENFAATLERLE TÜRKİYE (30 Kasım 2016 - Çarşamba)
TÜRKİYE NEREYE KOŞUYOR (25 Kasım 2016 - Cuma)
TERÖRLE MÜCADELEDE BÜTÜNLÜK (24 Kasım 2016 - Perşembe)
CUMHURİYETİN DÖNÜM NOKTALARI (3) (23 Kasım 2016 - Çarşamba)
CUMHURİYETİN DÖNÜM NOKTALARI (2) (17 Kasım 2016 - Perşembe)
CUMHURİYETİN DÖNÜM NOKTALARI (1) (09 Kasım 2016 - Çarşamba)
FIRAT´IN GAZABI (07 Kasım 2016 - Pazartesi)
BÖLGESEL GELİŞMELERDE TÜRKİYE (24 Ekim 2016 - Pazartesi)
MUSUL OPERASYONUYLA GELEN BÜYÜK TEHLİKE (19 Ekim 2016 - Çarşamba)
MUSUL OPERASYONUNDAN YANSIYANLAR (18 Ekim 2016 - Salı)
MUSUL OPERASYONU BAŞLADI (17 Ekim 2016 - Pazartesi)
DEMOKRASİ Mİ? (10 Ekim 2016 - Pazartesi)
SURİYE YENİDEN ŞEKİLLENİRKEN (26 Eylül 2016 - Pazartesi)
DERİNLİKTE HAREKÂT (22 Eylül 2016 - Perşembe)
Bölgesel Dengeler (05 Eylül 2016 - Pazartesi)
YENİ TERİMLER İLE YENİ HEDEFLER. (01 Eylül 2016 - Perşembe)
FIRAT KALKANI OPERASYONUNDA ENFORMASYONUN ÖNEMİ (29 Ağustos 2016 - Pazartesi)
FIRAT´IN BATISINDA GELİŞMELER (25 Ağustos 2016 - Perşembe)
FIRAT KALKANI (24 Ağustos 2016 - Çarşamba)
STRATEJİK DERİNLİK (17 Ağustos 2016 - Çarşamba)
YANLIŞ ÜSTÜNE YANLIŞ (14 Ağustos 2016 - Pazar)
O, YİNE HAKLI ÇIKTI (05 Ağustos 2016 - Cuma)
DEMOKRASİMİZ BÜYÜK BİR TEHLİKE ATLATTI (03 Ağustos 2016 - Çarşamba)
KORKARIM UYUYAN BİR DEVİ UYANDIRDIK (29 Temmuz 2016 - Cuma)
TÜRKİYE ÜZERİNE OYNANAN OYUN (26 Temmuz 2016 - Salı)
YENİDEN YAPILANMA ÜZERİNE (22 Temmuz 2016 - Cuma)
BÜYÜK TEHLİKENİN ARDINDAN (19 Temmuz 2016 - Salı)
GÖÇMENLER ÜZERİNDEN SİYASET (04 Temmuz 2016 - Pazartesi)
YENİDEN NORMALLEŞME SÜRECİ (03 Temmuz 2016 - Pazar)
HAK VERİLMEZ, ALINIR (31 Mayıs 2016 - Salı)
KURULAN OYUNDA SADECE PİYON OLMAK (16 Mayıs 2016 - Pazartesi)
TÜRKİYE ÜZERİNE KURULAN OYUN (05 Mayıs 2016 - Perşembe)
OYUN KURUCU OLMAK (03 Mayıs 2016 - Salı)
KUŞATMA ALTINDAKİ TÜRKİYE (26 Nisan 2016 - Salı)
YENİ SÜREÇTE TÜRKİYE (05 Nisan 2016 - Salı)
TERÖRLE MÜCADELE (18 Mart 2016 - Cuma)
DEVREYE YENİ PLANLAR MI GİRİYOR? (15 Mart 2016 - Salı)
YİNE TERÖR VE YİNE ANKARA (14 Mart 2016 - Pazartesi)
KAHRAMANLARIN ANISINA (11 Mart 2016 - Cuma)
ANLAYAMADIĞIMIZ KAVRAMLAR (01 Mart 2016 - Salı)
ZORUNLU BEYAZ BARIŞIN ARDINDAN (21 Şubat 2016 - Pazar)
İSTİHBARAT BİR BÜTÜNDÜR (18 Şubat 2016 - Perşembe)
TÜRKİYE SURİYE´YE GİRECEK Mİ? (08 Şubat 2016 - Pazartesi)
BUZLU ZEMİNDE İLERLERKEN (02 Şubat 2016 - Salı)
HAVA SAHASI İHLALLERİ (01 Şubat 2016 - Pazartesi)
CENEVRE´DEN SONUÇ ÇIKACAK MI? (28 Ocak 2016 - Perşembe)
CHP NEREYE KOŞUYOR (18 Ocak 2016 - Pazartesi)
BÖLGESEL DEĞERLENDİRME (08 Ocak 2016 - Cuma)
EKİP OYUNU (28 Aralık 2015 - Pazartesi)
KÖŞE KAPMACA (10 Aralık 2015 - Perşembe)
GÜÇ GEREKTİRİYORMUŞ DIŞ SİYASET (07 Aralık 2015 - Pazartesi)
BÖLGESEL GELİŞMELER (02 Aralık 2015 - Çarşamba)
NEDEN TÜRKMENLER (24 Kasım 2015 - Salı)
RADİKALLEŞME VE HASSASİYET (18 Kasım 2015 - Çarşamba)
YENİ BİR MİLAT (16 Kasım 2015 - Pazartesi)
DEĞİŞEN BOYUTUYLA TERÖR (15 Kasım 2015 - Pazar)
İDEOLOJİYE UYGUN YENİDEN YAPILANMA (13 Kasım 2015 - Cuma)
KÜRESELLEŞME YOLUNDA (13 Kasım 2015 - Cuma)
BÖLGESEL GELİŞMELER (11 Kasım 2015 - Çarşamba)
GÜNDEMİN SÖYLETTİKLERİ (09 Kasım 2015 - Pazartesi)
NEDİR BAŞARMAK (05 Kasım 2015 - Perşembe)
SEÇİM SÜRECİNİN ARDINDAN (02 Kasım 2015 - Pazartesi)
HALK EMANETİNİ SAHİPLENDİ (30 Ekim 2015 - Cuma)
HASTA ADAM (19 Ekim 2015 - Pazartesi)
DEMOKRASİ Mİ BARIŞ MI? (16 Ekim 2015 - Cuma)
SAĞDUYULU OLMA ZAMANI (13 Ekim 2015 - Salı)
DERİN SULAR SESSİZ AKAR (08 Ekim 2015 - Perşembe)
GÜNDEMDEN KISA BİR DEĞERLENDİRME (05 Ekim 2015 - Pazartesi)
DEMOKRASİLERDE İNANÇ (01 Ekim 2015 - Perşembe)
KARŞIDAKİNİ ANLAMAK (21 Eylül 2015 - Pazartesi)
GERÇEK DEMOKRASİ ZAMANI (09 Eylül 2015 - Çarşamba)
KORKTUKLARI OLDU (24 Ağustos 2015 - Pazartesi)
TERÖR SORUNU (12 Ağustos 2015 - Çarşamba)
BÜYÜK BİR HAYAL Mİ? (04 Ağustos 2015 - Salı)
MÜCADELE SÜREKLİ VE KARARLI OLMALIDIR (29 Temmuz 2015 - Çarşamba)
FALCI OLMAYA GEREK YOK (27 Temmuz 2015 - Pazartesi)
KRİTİK GÜNLER (2) (24 Haziran 2015 - Çarşamba)
KRİTİK GÜNLER (1) (23 Haziran 2015 - Salı)
Sayfa:
EKONOMİYE BAKIŞ
BAŞYAZI VE GÜNÜN YORUMU Çetin Remzi YÜREGİR
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI
Nurettin ÇELMEOĞLU - BİRAZ GÜL BİRAZ DİKEN
Nurettin ÇELMEOĞLU - BİRAZ GÜL BİRAZ DİKEN
“TUTUM–SEÇİM” BAYRAMI GELDİ
Vahit ŞAHİN
Vahit ŞAHİN
“NE YAPARSA YİNE AK PARTİ YAPAR.” (1)
Cumali KARATAŞ
Cumali KARATAŞ
Bir Gezginin Güncesi- İSTANBUL´DAN YALOVA´YA HAZİRAN GEZİSİ NOTLARI
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
EMPERYALİZMİN KISKACINDA TÜRK TARIMI - 14
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
ÇOK BAYRAMLAR GÖRESİNİZ
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
GAZİ MECLİSİN DOĞUŞ VE VAROLUŞ NEDENLERİ
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
ZEKA VE ÖĞRENCİ
Ahmet ERDOĞDU
Ahmet ERDOĞDU
YENİ ADANA GAZETESİNİN KUVAYI MİLLİYE RUHUYLA 100. YILI
KONUK YAZAR
KONUK YAZAR
YENİ ADANA GAZETESİ VE BASIN BAYRAMI..
Ahmet DUMAN
Ahmet DUMAN
Bir Takvim Yaprağından…
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
SAVCI DOĞAN ÖZ´Ü SAYGIYLA ANARKEN...
M. Ziya YERGÖK
M. Ziya YERGÖK
SAHADAN GÖZLEMLER: HAYIR YÖNÜNDE
Cezmi DOĞANER
Cezmi DOĞANER
GERİCİLİK VE İÇYÜZÜ
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
YAŞASIN 23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMIMIZ
Prof. Dr. Özer OZANKAYA
Prof. Dr. Özer OZANKAYA
“ÖZGÜRLÜKÇÜ” SANAT VE DÜŞÜN İNSANI KİMDİR?!?--Yine Aydın Özeleştirisi Üzerine-
Zekai BULUÇ
Zekai BULUÇ
İSMET İNÖNÜ: KÖY ENSTİTÜLERİ İÇİMDE HİCRANDIR!
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
Üniversite Mezunları Türkiye´nin Nitelikli İş Gücünü Karşılayacak Düzeyde Eğitimli mi?
OKUR KÖŞESİ
OKUR KÖŞESİ
BAYRAM MI GELMİŞ?
Ata Ali Alp
Ata Ali Alp
MUSTAFA CANAN´I ANARKEN
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
ADI BARIŞ KONAN ŞEHİR
Orhan ÖZDEMİR -OBRUK
Orhan ÖZDEMİR -OBRUK
KENDİ KÜLTÜRÜNDEN KORKMAK
Celal Topkan
Celal Topkan
19 MAYIS 1919
ALİ TAŞ ADN.
ALİ TAŞ ADN.
“PERİŞAN BABA TAHER VE ÇİFT BEYİTLERİ”(*)
Av.Cemil DENLİ
Av.Cemil DENLİ
UĞUR MUMCU
Saniye Akay Demirel
Saniye Akay Demirel
´Beni kör kuyularda merdivensiz bıraktın Denizler ortasında bak yelkensiz bıraktın.´
İlhan ALPER
İlhan ALPER
HÜLYA ŞENKUL VE EDEBİYAT
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Bereketli Hilal
Cihat OVALI-SPOR YORUM-PANORAMA
Cihat OVALI-SPOR YORUM-PANORAMA
TEŞEKKÜRLER TOROS KAPLANLARI
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
EMEVİ SİYASET
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
DR.ERCAN ATALAY VE ASKF
Süreyya KÖLE - YANSIMALAR
Süreyya KÖLE - YANSIMALAR
ÜZÜNTÜYE CEZA
Tufan ALPAT-EMEKLİ HAKİM
Tufan ALPAT-EMEKLİ HAKİM
SİYASİ HAKARET DAVALARI
Hüseyin ÖZBEK
Hüseyin ÖZBEK
PREVEZE Mİ İNEBAHTI MI
Ahmet YAHŞİ
Ahmet YAHŞİ
SEÇİM RENKLİ GEÇİYOR
Düşler Düşünceler-Tekgül Arı
Düşler Düşünceler-Tekgül Arı
Okur Hareketi
Birgül Ayman GÜLER
Birgül Ayman GÜLER
AKP´NİN ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ KOMİSYONDA ELE ALINIRKEN, “REJİM DÖNÜŞTÜRÜLÜYOR” ELEŞTİRİLERİ SÜRÜYOR
TANSEL ÇÖLAŞAN
TANSEL ÇÖLAŞAN
Sevgili dostlar merhaba,
GÖKTEN GELEN-BASRİ GÖK
GÖKTEN GELEN-BASRİ GÖK
İNSAN HAYATI BU KADAR UCUZ MU?
AZ ve  ÖZ A.AKDAMAR
AZ ve ÖZ A.AKDAMAR
BİRİ ANLATSA!...
AHMET KAYTANCI-GÖKÇEBEL
AHMET KAYTANCI-GÖKÇEBEL
ZELİHA VE ÇOCUKLARI
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Bugün
22 °C
Salı
21 °C
Çarşamba
21 °C
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI

/resimler/2016-2/23/1416139429844.jpg

ADANA`DA NÖBETÇİ ECZANELER

/resimler/2015-5/28/1255038362873.jpg

ADANA İLİ ÖNEMLİ TELEFONLAR

/resimler/2016-3/22/1515302901917.jpg

HAFTANIN PANAROMASI

/resimler/2018-5/3/1300599925334.jpg