CUMHURİYETİN DÖNÜM NOKTALARI (10)
Tarih: 12.1.2017 13:21:34 / 431okunma / 0yorum
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe

Halk, asker ve oyun kurucu güç odakları tarafından farklı algılanan gelişmelerle, gündeme yoğun tartışmalarla yansıyan ülkenin görüntüsü, yeni önemli gelişmelerin de sinyallerini açıkça vermeye başladı. Dönemin Hükümetinin ne yapmaya çalıştığı, kendi açıklamalarıyla halka anlatılamadı. Çünkü davranış şekilleriyle ortaya çıkan görüntü, halkın, Cumhuriyetin ilk yıllarından itibaren almaya başladığı çağdaşlık eğitimiyle kesinlikle bağdaşmadığı gibi, yine Cumhuriyetin ilk yıllarından itibaren, kurulma aşamasında ve önemli bir süreçte yapılan ayaklanmalardan da hafızasında yer eden ürkütücü görüntülerin, tekrar gözünde canlanmasına yol açmaya başladı. Bu durumda, oyun kurucu güç odaklarının istediği elverişli ortam da doğal olarak gelişmeye başladı. 28 Şubat 1997´de toplanan Milli Güvenlik Kurulu ve kararları, Türkiye için yeni bir dönüm noktası oluşturdu.

Dokuz saat süren toplantının ardından, irticayla mücadeleye yönelik bir karar ve alınacak tedbirleri içeren bir metin ortaya çıkarak, Cumhurbaşkanı Demirel, Başbakan Erbakan ve diğer MGK üyeleri tarafından imza altına alındı. Türkiye, “Batı Çalışma Grubu” ile tanışmaya başladı.

Bu dönemde yapılan çalışmalarla, ilköğretim kesintisiz sekiz yıla çıkarıldı. Maksat, öğrenimde çağdaş, modern, bilimsel temellerin atılması ve eğitimin dogmalardan, inanca dayalı biat sistemin etkisinden kurtarmaktı.  

Bir süre sonra Başbakan Necmettin Erbakan, üzerindeki yoğun baskıya dayanamayarak, 18 Haziran´da istifa etti. Başbakanlık görevini yeniden Tansu Çiller´e bırakmak istese de Cumhurbaşkanı, Hükümeti kurma görevini ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz´a vererek, Türkiye´nin önünü yeni gelişmelere açtı.

Mesut Yılmaz, tek başına Hükümeti kuramadığından, 30 Haziran´da ortaya, ANASOL-D Hükümeti çıktı.

Üç partili bir azınlık Hükümeti olmasına karşın, Mesut Yılmaz Başbakanlığında kurulan 55´inci Hükümet, yaklaşık 18 aylık görev süresi içinde, eğitim ve vergi reformlarını gerçekleştirdi. Güneydoğu ve Doğu Anadolu´ya yatırımları teşvik programı hazırladı ve uygulamaya koydu. Enflasyonun hızını büyük ölçüde kesmeye çalışarak, kapsamlı bir altyapı ve enerji yatırımları atılımı başlattı. 55´nci Hükümetin yaptıkları önemli çalışmalardı ve bu yapılanların önemi, 56´ncı Hükümeti kurma görevi alan Bülent Ecevit tarafından, Mecliste bizzat dile getirildi.

Ülke içinde gelişmeler devam ederken, Ortadoğu´da gelişen jeopolitikte artık, terörle mücadelede etkin kararlara ve yaptırımlara ihtiyaç vardı. Terör örgütü lideri Abdullah Öcalan´ın Suriye´de olduğu ve 1971-2000 yılları arası Suriye Devlet Başkanı olan, Hafız Esat tarafından desteklendiği biliniyordu.

Türkiye Hükümeti aldığı radikal kararlarla hareket etme yolunu seçti ve 16 Eylül 1998´de, Hatay´ın Reyhanlı ilçesine giden dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Atila Ateş, burada yaptığı konuşmayla Suriye´ye gözdağı verdi. Bu gelişmenin hemen ardından, 1 Ekim 1998´de, TBMM´nin açılışında konuşma yapan Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel de aynı konuda, “sabrımızı taşırmayın” uyarısı yaparak, gerektiğinde, Suriye´ye müdahale hakkının saklı tutulduğunu söyledi. Yeni radikal kararlarla başlayan bu süreçle, zaten 29 Ağustos 1998´de, MED Tv´de tek taraflı ateşkes kararı aldığını ilan eden terör örgütü lideri Öcalan,      9 Ekim 1998´de Suriye´den çıktı. Bu gelişme, Türkiye için yeni bir dönüm noktasını da beraberinde getiriyordu.

55´inci Hükümet, Türkbank´ın özelleştirilmesinde yolsuzluk iddialarıyla güvenoyu alamayarak, görevi Bülent Ecevit Başbakanlığında kurulan 56´ıncı Hükümete devrettiğinde, tarih 11 Ocak 1999´u gösteriyordu.

Bülent Ecevit´in Başbakanlığındaki Hükümet, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile uyumlu olarak çalışmaya devam etti. İki deneyimli siyasetçi, birbirlerini ve Türkiye gerçeğini iyi değerlendiriyor ve ülkeyi mümkün olduğunca düze çıkarmaya, gelişen bölgesel jeopolitikte güçlü olmaya çalışıyorlardı.

Suriye´den çıkışının ardından Yunanistan-Rusya-İtalya-Rusya-Yunanistan-Kenya arasında mekik dokuyan terörist başı Abdullah Öcalan´ın, Özel Kuvvetler Komutanlığı tarafından görevlendirilen bir ekip tarafından, özel uçakla, Kenya´dan Türkiye´ye getirildiği haberleri ulusal basında yer aldığında, tarih 15 Şubat 1999´du. Ülke duyduğu bu haberle, sevinçle, rahat bir nefes aldı.

İmralı´da özel güvenlikli bir cezaevine yerleştirilerek, 28 Nisan 1999´da yargılanmaya başlayan Öcalan ile ilgili kararda, tartışmaların ortadan kalkması için, Devlet Güvenlik Mahkemeleri (DGM) içerisinde bulunan asker hâkimlere yönelik düzenleme yapılarak, asker hâkimler DGM´lerden çıkarıldı. Böylelikle, alınan kararın AİHM´den dönmemesi de güvence altına alınmaya çalışıyordu. Yapılan yargılama sonunda Abdullah Öcalan, 29 Haziran 1999´da idama mahkûm edildi.

Öcalan´ın idama mahkûm edilmesiyle, halkta büyük bir psikolojik bir rahatlama olurken, bir yandan da o tarihsel anın beklentisi başladı. Ancak, önceleri ateşli konuşmalar yapan siyasilerin görüşleri, AB uyum yasaları üzerinde çalışmaların başlamasıyla değişmeye başladı.

Esasen, Öcalan´ı idam etmektense, terörün tamamen sonlandırılarak, ülke gündeminden çıkarılması maksadıyla kullanılması gerekliliği, strateji, istihbarat ve terör uzmanlarınca, daha uygun bir hareket tarzı olarak görülmeye başlandı. Çünkü Öcalan idam edildiğinde, terör örgütünün kısa sürede yeni bir liderle ve intikam duygularıyla katlanmış bir motivasyonla, eylemlerini artırarak devam ettirmesi, kuvvetle muhtemel bir hal tarzıydı.  Halen örgütün tartışmasız lideri durumunda olan Öcalan´ın, iyi bir siyasetle, bizzat kendi kararlarıyla örgüte silah bıraktırması ve hatta dağa çıkışları önleyerek, dağdan inmeyi de sağlaması imkânı elde edilebilirdi. Hükümet, akıllı bir tercihle, ikinci seçeneği uygulamayı seçti.

Bu kararın ardından yaşanabilecek muhtemel gelişmeler ve siyasi baskılarla gelecek olan siyasi sorumluluğun vereceği yük, Hükümeti devam eden siyaset sürecinde önemli derecede baskı altına alacak ve yapılabilecek spekülasyonlarla, geliştirilen manipüle edilmiş bilgilerle yaratılan farklı algılarla sıkıntıya sokacak olmasına rağmen, uygulamaya konuldu.

Bu gelişmenin ardından bir anda, Öcalan´ın yakalanmayıp teslim alındığı haberleriyle birlikte, ABD´nin, terörist başını idam edilmemek kaydıyla teslim ettiği söylemleri, medyada yer almaya başladı. Bir yandan da yine Mandela örneği ortaya atılarak, Öcalan´ın öldürülmemesi ve zamanı geldiğinde Kürt oluşumun liderliğine getirileceği söylemleri, iddiaları gündeme geldi ve geleceği yönelik soru işaretleriyle, toplumun aklını karıştırmaya başladı.

Tartışmalar devam eder ve süreç uzarken, eş zamanlı olarak devam eden AB sürecinde, uyum yasaları gündeme geldi. AB uyum yasalarından biri olan idamın kaldırılması, Meclisin gündemine geldi ve 3 Ağustos 2002 de 4771 Sayılı Kanunun 1´nci maddesi ile “savaş ve çok yakın savaş tehdidi halleri dışında” idam cezası kaldırıldı.

Bu kanunla, bir anda, halkta büyük bir şaşkınlık oluşsa da dönemin Hükümeti, Öcalan´ın idamını bürokrasiyle oyalayarak, bu kanun ile birlikte, cezasının idamdan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çevrilmesini sağladı.

Öcalan, yeni sürecin başında, uçakla ülkeye gelirken söz verdiği gibi, terörün bitirilmesine yönelik kararları açıklarken, daha sonra, uygulanan süreçte yeniden gelişen konjonktürde yapılan hatalarla, bu durumu kullanmaya başladı. PKK´yı, PKK-KONGRA GEL yaptı ve KCK oluşumuyla, ülkeyi gelecekte bekleyen çok büyük bir tehlikeye yönlendirdi.(Devam edecek)

Anahtar Kelimeler: CUMHURİYETİN, DÖNÜM, NOKTALARI
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
DENGESİZLERİN DOĞAL DENGESİ (28 Nisan 2017 - Cuma)
DEMOKRASİ VE ÖZGÜRLÜK (27 Nisan 2017 - Perşembe)
GELİŞMELERLE REFERANDUMUN GETİRİSİ (13 Nisan 2017 - Perşembe)
SURİYE GELİŞMELERİ (09 Nisan 2017 - Pazar)
UÇLARDA DOLAŞMAK (27 Mart 2017 - Pazartesi)
RAKKA HAREKÂTININ DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ (01 Mart 2017 - Çarşamba)
CUMHURİYETİN DÖNÜM NOKTALARI (16) (24 Şubat 2017 - Cuma)
REFERANDUM SÖYLEMLERİ ÜZERİNE (22 Şubat 2017 - Çarşamba)
DOĞRU KARAR VEREBİLECEK MİYİZ? (19 Şubat 2017 - Pazar)
CUMHURİYETİN DÖNÜM NOKTALARI (15) (17 Şubat 2017 - Cuma)
EVET Mİ HAYIR MI? (16 Şubat 2017 - Perşembe)
CUMHURİYETİN DÖNÜM NOKTALARI (14) (10 Şubat 2017 - Cuma)
GÜÇ HALKIN ELİNDE (07 Şubat 2017 - Salı)
REFERANDUMA GİDERKEN (06 Şubat 2017 - Pazartesi)
CUMHURİYETİN DÖNÜM NOKTALARI (13) (01 Şubat 2017 - Çarşamba)
ÖZGÜRLÜK ÜZERİNE (22 Ocak 2017 - Pazar)
CUMHURİYETİN DÖNÜM NOKTALARI (11) (18 Ocak 2017 - Çarşamba)
MEDENİYETİN HAFIZASI MI SİLİNİYOR? (16 Ocak 2017 - Pazartesi)
CUMHURİYETİN DÖNÜM NOKTALARI (9) (05 Ocak 2017 - Perşembe)
CUMHURİYETİN DÖNÜM NOKTALARI (8) (30 Aralık 2016 - Cuma)
CUMHURİYETİN DÖNÜM NOKTALARI (7) (21 Aralık 2016 - Çarşamba)
ANKARA´DA SUİKAST (21 Aralık 2016 - Çarşamba)
HATAY ÜZERİNDEN HALEP GELİŞMELERİ (19 Aralık 2016 - Pazartesi)
HALEP GELİŞMELERİYLE GELİNEN DURUM (15 Aralık 2016 - Perşembe)
CUMHURİYETİN DÖNÜM NOKTALARI (6) (15 Aralık 2016 - Perşembe)
KİN, NEFRET VE DÜŞMANLIK (13 Aralık 2016 - Salı)
KAOSTAN GEÇERKEN (12 Aralık 2016 - Pazartesi)
CUMHURİYETİN DÖNÜM NOKTALARI (5) (07 Aralık 2016 - Çarşamba)
CUMHURİYETİN DÖNÜM NOKTALARI (4) (04 Aralık 2016 - Pazar)
ŞAHSİ MENFAATLERLE TÜRKİYE (30 Kasım 2016 - Çarşamba)
TÜRKİYE NEREYE KOŞUYOR (25 Kasım 2016 - Cuma)
TERÖRLE MÜCADELEDE BÜTÜNLÜK (24 Kasım 2016 - Perşembe)
CUMHURİYETİN DÖNÜM NOKTALARI (3) (23 Kasım 2016 - Çarşamba)
CUMHURİYETİN DÖNÜM NOKTALARI (2) (17 Kasım 2016 - Perşembe)
CUMHURİYETİN DÖNÜM NOKTALARI (1) (09 Kasım 2016 - Çarşamba)
FIRAT´IN GAZABI (07 Kasım 2016 - Pazartesi)
BÖLGESEL GELİŞMELERDE TÜRKİYE (24 Ekim 2016 - Pazartesi)
MUSUL OPERASYONUYLA GELEN BÜYÜK TEHLİKE (19 Ekim 2016 - Çarşamba)
MUSUL OPERASYONUNDAN YANSIYANLAR (18 Ekim 2016 - Salı)
MUSUL OPERASYONU BAŞLADI (17 Ekim 2016 - Pazartesi)
DEMOKRASİ Mİ? (10 Ekim 2016 - Pazartesi)
SURİYE YENİDEN ŞEKİLLENİRKEN (26 Eylül 2016 - Pazartesi)
DERİNLİKTE HAREKÂT (22 Eylül 2016 - Perşembe)
Bölgesel Dengeler (05 Eylül 2016 - Pazartesi)
YENİ TERİMLER İLE YENİ HEDEFLER. (01 Eylül 2016 - Perşembe)
FIRAT KALKANI OPERASYONUNDA ENFORMASYONUN ÖNEMİ (29 Ağustos 2016 - Pazartesi)
FIRAT´IN BATISINDA GELİŞMELER (25 Ağustos 2016 - Perşembe)
FIRAT KALKANI (24 Ağustos 2016 - Çarşamba)
STRATEJİK DERİNLİK (17 Ağustos 2016 - Çarşamba)
YANLIŞ ÜSTÜNE YANLIŞ (14 Ağustos 2016 - Pazar)
O, YİNE HAKLI ÇIKTI (05 Ağustos 2016 - Cuma)
DEMOKRASİMİZ BÜYÜK BİR TEHLİKE ATLATTI (03 Ağustos 2016 - Çarşamba)
KORKARIM UYUYAN BİR DEVİ UYANDIRDIK (29 Temmuz 2016 - Cuma)
TÜRKİYE ÜZERİNE OYNANAN OYUN (26 Temmuz 2016 - Salı)
YENİDEN YAPILANMA ÜZERİNE (22 Temmuz 2016 - Cuma)
BÜYÜK TEHLİKENİN ARDINDAN (19 Temmuz 2016 - Salı)
GÖÇMENLER ÜZERİNDEN SİYASET (04 Temmuz 2016 - Pazartesi)
YENİDEN NORMALLEŞME SÜRECİ (03 Temmuz 2016 - Pazar)
HAK VERİLMEZ, ALINIR (31 Mayıs 2016 - Salı)
KURULAN OYUNDA SADECE PİYON OLMAK (16 Mayıs 2016 - Pazartesi)
TÜRKİYE ÜZERİNE KURULAN OYUN (05 Mayıs 2016 - Perşembe)
OYUN KURUCU OLMAK (03 Mayıs 2016 - Salı)
KUŞATMA ALTINDAKİ TÜRKİYE (26 Nisan 2016 - Salı)
YENİ SÜREÇTE TÜRKİYE (05 Nisan 2016 - Salı)
TERÖRLE MÜCADELE (18 Mart 2016 - Cuma)
DEVREYE YENİ PLANLAR MI GİRİYOR? (15 Mart 2016 - Salı)
YİNE TERÖR VE YİNE ANKARA (14 Mart 2016 - Pazartesi)
KAHRAMANLARIN ANISINA (11 Mart 2016 - Cuma)
ANLAYAMADIĞIMIZ KAVRAMLAR (01 Mart 2016 - Salı)
ZORUNLU BEYAZ BARIŞIN ARDINDAN (21 Şubat 2016 - Pazar)
İSTİHBARAT BİR BÜTÜNDÜR (18 Şubat 2016 - Perşembe)
TÜRKİYE SURİYE´YE GİRECEK Mİ? (08 Şubat 2016 - Pazartesi)
BUZLU ZEMİNDE İLERLERKEN (02 Şubat 2016 - Salı)
HAVA SAHASI İHLALLERİ (01 Şubat 2016 - Pazartesi)
CENEVRE´DEN SONUÇ ÇIKACAK MI? (28 Ocak 2016 - Perşembe)
CHP NEREYE KOŞUYOR (18 Ocak 2016 - Pazartesi)
BÖLGESEL DEĞERLENDİRME (08 Ocak 2016 - Cuma)
EKİP OYUNU (28 Aralık 2015 - Pazartesi)
KÖŞE KAPMACA (10 Aralık 2015 - Perşembe)
GÜÇ GEREKTİRİYORMUŞ DIŞ SİYASET (07 Aralık 2015 - Pazartesi)
BÖLGESEL GELİŞMELER (02 Aralık 2015 - Çarşamba)
NEDEN TÜRKMENLER (24 Kasım 2015 - Salı)
RADİKALLEŞME VE HASSASİYET (18 Kasım 2015 - Çarşamba)
YENİ BİR MİLAT (16 Kasım 2015 - Pazartesi)
DEĞİŞEN BOYUTUYLA TERÖR (15 Kasım 2015 - Pazar)
İDEOLOJİYE UYGUN YENİDEN YAPILANMA (13 Kasım 2015 - Cuma)
KÜRESELLEŞME YOLUNDA (13 Kasım 2015 - Cuma)
BÖLGESEL GELİŞMELER (11 Kasım 2015 - Çarşamba)
GÜNDEMİN SÖYLETTİKLERİ (09 Kasım 2015 - Pazartesi)
NEDİR BAŞARMAK (05 Kasım 2015 - Perşembe)
SEÇİM SÜRECİNİN ARDINDAN (02 Kasım 2015 - Pazartesi)
HALK EMANETİNİ SAHİPLENDİ (30 Ekim 2015 - Cuma)
HASTA ADAM (19 Ekim 2015 - Pazartesi)
DEMOKRASİ Mİ BARIŞ MI? (16 Ekim 2015 - Cuma)
SAĞDUYULU OLMA ZAMANI (13 Ekim 2015 - Salı)
DERİN SULAR SESSİZ AKAR (08 Ekim 2015 - Perşembe)
GÜNDEMDEN KISA BİR DEĞERLENDİRME (05 Ekim 2015 - Pazartesi)
DEMOKRASİLERDE İNANÇ (01 Ekim 2015 - Perşembe)
KARŞIDAKİNİ ANLAMAK (21 Eylül 2015 - Pazartesi)
GERÇEK DEMOKRASİ ZAMANI (09 Eylül 2015 - Çarşamba)
KORKTUKLARI OLDU (24 Ağustos 2015 - Pazartesi)
TERÖR SORUNU (12 Ağustos 2015 - Çarşamba)
BÜYÜK BİR HAYAL Mİ? (04 Ağustos 2015 - Salı)
MÜCADELE SÜREKLİ VE KARARLI OLMALIDIR (29 Temmuz 2015 - Çarşamba)
FALCI OLMAYA GEREK YOK (27 Temmuz 2015 - Pazartesi)
KRİTİK GÜNLER (2) (24 Haziran 2015 - Çarşamba)
KRİTİK GÜNLER (1) (23 Haziran 2015 - Salı)
Sayfa:
EKONOMİYE BAKIŞ
BAŞYAZI VE GÜNÜN YORUMU Çetin Remzi YÜREGİR
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI
Nurettin ÇELMEOĞLU - BİRAZ GÜL BİRAZ DİKEN
Nurettin ÇELMEOĞLU - BİRAZ GÜL BİRAZ DİKEN
DAMARLARIMIZDA KİZZUVATNA KANI
Birgül Ayman GÜLER
Birgül Ayman GÜLER
AKP´NİN ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ KOMİSYONDA ELE ALINIRKEN, “REJİM DÖNÜŞTÜRÜLÜYOR” ELEŞTİRİLERİ SÜRÜYOR
Cumali KARATAŞ
Cumali KARATAŞ
İRFAN ATASOY, “İNCE CUMALİ”YLE SİNEMAYA GİRMİŞTİ
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
ATA´YA MEKTUP
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
MONDROS MÜTAREKESİNİ VE SEVR ANTLAŞMASINI RED EDEN, ÖZGÜRLÜK, EGEMENLİK VE ÇAĞDAŞLAŞMA GÜNEŞİ OLARAK 23 NİSAN 1920´de VAROLAN TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ´nin DOĞUŞ VE VAROLUŞ NEDENLERİ
Ahmet ERDOĞDU
Ahmet ERDOĞDU
21.12.2015 DEN 23.11.2016 YAZI VE RÖPORTAJLAR-5
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
İNANMAK BU OLSA GEREK.
KONUK YAZAR
KONUK YAZAR
Celal TOPKAN- CUMHURİYETİN 93. KURULUŞ YILDÖNÜMÜNDE ATATÜRK´Ü ANLAMAK VE KAVRAMAK
Tufan ALPAT-EMEKLİ HAKİM
Tufan ALPAT-EMEKLİ HAKİM
CUMHURİYETİN NİMETLERİ
Ahmet  DUMAN
Ahmet DUMAN
“Yok, Hükmündedir” in Hükmü…
Süreyya KÖLE - YANSIMALAR
Süreyya KÖLE - YANSIMALAR
ÜZÜNTÜYE CEZA
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
ÖRNEK BİR EĞİTİM SİSTEMİ: KÖY ENSTİTÜLERİ…
M. Ziya YERGÖK
M. Ziya YERGÖK
SAHADAN GÖZLEMLER: HAYIR YÖNÜNDE
Cihat OVALI-SPOR YORUM
Cihat OVALI-SPOR YORUM
82.DAKİKADA GÜÇ BİTTİ
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
DÜNYA BÜYÜRKEN TÜRKİYE KÜÇÜLÜYOR
İlhan ALPER
İlhan ALPER
UÇAN ADAM İRFAN ATASOY
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
İnsanlığın Derinleşen Sosyal Sorunlarını Çözecek Olan İnsan Beyni mi? Yapay Zeka mı?
OKUR KÖŞESİ
OKUR KÖŞESİ
BAYRAM MI GELMİŞ?
Cezmi DOĞANER
Cezmi DOĞANER
SOSYAL DEMOKRASİ VE EKONOMİ
TANSEL ÇÖLAŞAN
TANSEL ÇÖLAŞAN
Sevgili dostlar merhaba,
AHMET KAYTANCI-GÖKÇEBEL
AHMET KAYTANCI-GÖKÇEBEL
ZELİHA VE ÇOCUKLARI
Av.Cemil DENLİ
Av.Cemil DENLİ
“ARTIK MECLİS VAR !”
Düşler Düşünceler-Tekgül Arı
Düşler Düşünceler-Tekgül Arı
Okur Hareketi
Celal Topkan
Celal Topkan
GELECEK SENİN DÜŞÜN VE ÖYLE KARAR VER
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
TOPLUMSAL UZLAŞMA VE EĞİTİM
Hüseyin ÖZBEK
Hüseyin ÖZBEK
İNTİHAR BELGESİNİ YIRTAN MECLİSTEN ARDINDA İNTİHAR MEKTUBU BIRAKAN MECLİSE
Saniye Akay Demirel
Saniye Akay Demirel
´Beni kör kuyularda merdivensiz bıraktın Denizler ortasında bak yelkensiz bıraktın.´
Zekai BULUÇ
Zekai BULUÇ
MİLLİ BURJUVAZİYE SEVABINA ÖNERİLER -1 –
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
DENGESİZLERİN DOĞAL DENGESİ
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Hayallerim Var!
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
ERGENEKONCULAR
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
BUGÜN ÖĞRETMENLERİN MAAŞ GÜNÜ
Vahit ŞAHİN
Vahit ŞAHİN
ERDDOĞAN´IN MİTİNGİNDEN İZLENİMLER
Ahmet YAHŞİ
Ahmet YAHŞİ
İHTİYARLAR PERİŞAN EDİLMESİN
GÖKTEN GELEN-BASRİ GÖK
GÖKTEN GELEN-BASRİ GÖK
ÇOCUĞA ŞİDDET
AZ ve  ÖZ A.AKDAMAR
AZ ve ÖZ A.AKDAMAR
BİRİ ANLATSA!...
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Bugün
17 °C
Pazartesi
18 °C
Salı
16 °C
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI

/resimler/2016-2/23/1416139429844.jpg

ADANA`DA NÖBETÇİ ECZANELER

/resimler/2015-5/28/1255038362873.jpg

ADANA İLİ ÖNEMLİ TELEFONLAR

/resimler/2016-3/22/1515302901917.jpg

HAFTANIN PANAROMASI

/resimler/2017-4/25/1421274409282.jpg