“ÇUKUROVA´DAN SESLER”-9 - BURHAN PAKER´LE ADANA RADYOSU…
“Sevenler Anlar”(Yürüyorum Sokaklarda) şarkısı Müslüm Gürses´in sesi ve yorumuyla dile düştü.
Tarih: 8.1.2018 13:31:17 / 693okunma / 0yorum
Cumali KARATAŞ

/resimler/2018-1/8/1334369971743.jpgTRT Adana Radyosu ve “Çukurova´dan Sesler”in saz ekibinde yer aldı. Müzik yüzünden hukuk öğrenimini yarıda bırakarak, plak döneminin, gazinoların  aranan bir sazı olduğunda Orhan Gencebay, Arif Sağ, Yavuz Top ve İbrahim Tatlıses gibi sanatçıların da sazı oldu. Kavaldan geçtiği neyde uzmanlaşan Burhan Paker bir müzikolog sanatçı olarak Çukurova Üniversitesi´nde uzun yıllar öğretim üyeliğini sürdürdü. Hâlen besteler yapan, enstrümantel müzikle ilgilenen, ney imal eden, öğrenciler yetiştiren Burhan Paker, bestelerini okuyan sanatçılar konusundaki seçici tavrını sürdürüyor.

***Müziğe ciddi anlamda nasıl başladınız Sayın Paker?                 

---Adana Erkek Lisesi´nde okurken aynı sınıftan arkadaşım olan ve Adana Radyosu´na da devam eden Yaşar Akgüneş, okulda kurduğu koroya davet etti. O yıllarda çalgıcıya iyi gözle bakılmadığı için yapılan bu davete tepki verdim, utandım, ”yok” dedim. Daha sonra, Yaşar beni ikna etti. Bunun sonucunda da onlara dahil oldum bir  süre..

***TRT Adana İl Radyosu´na nasıl girdiniz

---Korodaki çalışmalarımız sonrasında Adana Radyosu yöneticileri okula geldiler. Okul müdürünün odasında görüştük. Adana Radyosu´na gitmeyi kabul ettim.

***Kimler geldi hatırlıyor musunuz?

/resimler/2018-1/8/1334568878276.jpg---Hangisiydi bilemiyorum.  Müdür Kemal Bey´di o zamanlar, Tonmeister Soner Baykara vardı.

***Sizin Adana Radyosu´na girdiğiniz dönemde kimler vardı peki?

---Benim Adana Radyosu´na girdiğim zaman Fahri Işık, Necla Babacan, Canan Işık, Sadık İçlises ve yurtdışına giden bir arkadaş ile kebapçı Bahri Hazinses gibi ses sanatçıları ile sazlardan Şaban Gen, Devran Baba, Halit Araboğlu ve Mithat Ateş gibi isimler vardı.  Şefimiz Yaşar Akgüneş´ti.

***Sizden sonra kimler gelip, kimler geçti Adana Radyosu´ndan?..

---1965 kadar Adana Radyosu´nda kaldım. 65´de üniversite sınavını kazananca İstanbul´a gittiğim için burda ne olup bittiğini bilmiyorum.

***O yıllarda, sizin dönemin sanatçılarından Adana dışında olan var mıydı?

---O sıralarda İstanbul´da bulunan Selahattin Sarıkaya ile Kazım Karaörs gibi müzik ustaları vardı. Selahattin Sarıkaya aynı zamanda iyi bir bestekârdı. Odeon Plak kendisine bağlayınca, Kazım Karaörs´ü de götürmüştü yanına İstanbul´a. Mustafa Sağyaşar, Aziz Şenses, İzzet Altınmeşe ve ayrıca Adana Radyosu´nda, başlarda yer alan Mustafa Canan  da vardı.

/resimler/2018-1/8/1335212316307.jpg***Evet… Rahmetli Kazım Karaörs´e bir parantez açalım demiştik daha önceki görüşmemizde, sonuçta Kazım Karaörsle anı ve bilgisi olan sizler gibi asıl kaynak olan döneminin sanatçılarının bilgi ve anısına başvurarak  müzik tarihine bir armağan da bırakmıştık. Bu konudaki ilgi, destek ve duyarlılığınız için teşekkür ederim ayrıca. Bundan sonrasında da bize ulaşan anı, bilgi ve anekdotların yardımıyla hemşerimiz olan yaşamayan Adanalı ve Çukurovalı sanatçıların adına da bu tür özel çalışmalar bırakmaya çalışacağız bu yolla.

---Sana bir şey söyleyi mi… Bana bir sayfa ayırıyorsan, rahmetli ustam Kazım Karaörse yüz sayfa ayırman gerekir. Biz ondan çok şey öğrendik. Benim ilk yaptığım besteleri o notaya aldı.

***Hangi eserlerinizdi bunlar?...

---Sadık İçlises´in okuduğu “Böyle Gelmiş Böyle Gider” ile İsmail Polat´ın okuduğu “Gelmişim Gurbete Dönmem.” Başka da var belki ama aradan yaklaşık 50-55 yıl geçmiş hatırlayamıyorum.

***İlk besteniz hangisiydi peki?

---“Böyle Gelmiş Böyle Gider”

***Radyo dışındaki çay bahçesi vb. özel çalışmalara da katıldınız mı?

---Emirgân Aile Çay bahçesi ile Piknik Aile Çay Bahçesi´nde program yaptım. İstanbul´dan Adana´ya dönüşte de, İbrahim Tatlıses gibi birçok sanatçının sahne aldığı Granda Gazinosu´ndaki programlarda saz olarak yer aldım.  

***Adana Radyosu´nda ne kadar kaldınız?

---Adana Radyosu´nda üç yıl kaldım. Yaşar Akgüneş yönetimindeki “Çukurova´dan Sesler” korosunda yer aldım.

***Adana Radyosu´ndan ne zaman ve niçin ayrıldınız?

/resimler/2018-1/8/1335414347911.jpg---Adana Radyosu´nda çalıştığımı ailemden gizliyordum. Fakat, ne kadar gizlesem de ismimi sonunda babam duymuş. Daha doğrusu bir arkadaşı duyup, babama söylemiş. Babam da bu çalgıcılık meselesi o yıllarda Adana´da hiç iyi karşılanmadığı için oldukça fazla tepki verdi. Adımın radyoda geçtiğini öğrenen babam bana çok kızdı, evden kovdu, evlatlıktan reddetti, benim öyle bir evladım yok dedi. Durum böyle olunca kaç kişi araya girdi. Sonunda ben radyoevine girmeyeceğim diye söz verince babam öyle eve aldı. Bu yüzden radyoyu bıraktım. O ara zaten liseyi bitirip, üniversite sınavlarına hazırlanıyordum.

***Tabii o da bir döneme özgü bir şey bizim Adana´da… O zamanlar öyleydi yani… Çalgıcıya da kız da vermezlerdi.

---Babam, çocukken bize karışmazdı fakat radyo işin içine girince durum değişti. Biraz da bizi adam etme çabası vardı. Çok sıkı tutardı bizi… Akşam eve geç gelsek babamızdan dayak yerdik.

***Sizin de vurguladığınız o 50-55 yıl öncesine gidecek olursak, müziğe yeni başladığınız o dönemde neler yaşanıyordu bir günde?

--- Sabah okula gidiyordum, öğleden sonra da Eski Vilayet´in karşısında bulunan Aydın Cangürger´e ait Yuvam Sazevi´ne devam ediyordum. Müzik sevgisi adına hiçbir bedel almadan onun dükkânına bakıyordum. Akşam babam eve dönmeden de eve dönüyordum.

            ***Müslüm Gürses, Özdemir Erdoğan, İsmail Polat ve Mahmut Taş´tan sonra eserlerini okuyan oldu mu? 

            ---Arada okuyanlar oldu oldu belki ama onu da hatırlayamıyorum… MESAM kayıtlarına bakmak gerekir.

            ***Bir de sizin seçiciliğiniz vardı… Eserleriniz için favori solistiniz Müslüm Gürses olsa da, Kibariye ile Mine Koşan´ın seslerini de eserlerinizi yorumlamak için uygun buluyordunuz anımsadığım kadarıyla..

            --- Sizin de dediğiniz gibi bu konuda seçiciliğim var… Her soliste şarkı vermem. Şarkılarımın hepsini Müslüm Gürses´e göre yaptım.

***Önceki görüşmemizde sanırım buna değinmiştiniz… Hatırladığım kadarıyla, 25 tane bestenizi Müslüm Gürses için hazırlamıştınız. Onu kaybettikten sonra İbrahim Tatlıses telefon etmişti: “Ben okuyacağım” diye. İbo´nun yaşadığı olaylar da malum… Neden bu seçiciliğiniz peki?

            ---Bestemi okuyamayacaklarını düşündüm. Müslüm Gürses´le, İbrahim Tatlıses dışındakiler okuyamazlardı. Yıldız Tilbe, kayıt yaptığı halde izin vermedim, çıkarttım bestemi.

***Hançere yetmezliği miydi sebebi?  

            ---Evet… Bestemi okuyamayacaklarını düşündüm.

            ***Yalnız besteci değil, bir notist ve müzikolog olarak ilkeli olmak, yalnız hayatta değil sanatta da güzel şey aslında bana göre…

            ---Bana göre de güzel ve önemli…

/resimler/2018-1/8/1336143411059.jpg            ---Peki şunu da sormak istiyorum… Adana Radyosu ve “Çukurova´dan Sesler” döneminde müzikteki altın çağını yaşadı, Adana ve Çukurova. Hatta bunun Türkiye geneline bir etkisi oldu. Peki bir bilginiz var mı? Neden kaldırıldı radyo Mersin´e. Bu naklin özellikle yöre müziği ve sanatçısına zararı oldu mu?

            ---İstanbul´daydım o yıllarda… Bu günkü gibi hızlı bir iletişim de yoktu. Bu nedenle Adana Radyosu´nun Mersin´e taşınmasının nedenini bilemiyorum. Yarar, zarar konusuna gelince… Gitmesinin, müzik ve eser yönünden çok zararı oldu.Gitti de sanatçı mı yetişti?...  Hani sanatçı?...Hani, kim?.. Radyo Adana´da kalsaydı mutlaka yararı olurdu. Maden, kaynak burdaydı. Sonuçta yanlış bir şey elbette.

            ***Son olarak söylemek istediğiniz bir şey var mı?

            ---Senin, müziğe, sanata gerçekten katkın var… Elinize sağlık, teşekkür ederim. İmzalayıp verdiğin, röportajlarımızın yer aldığı “Çukurova Söyleşileri” adlı  eserin için de kutlarım seni. Ayrıca Yeni Adana gazetesinin 100. yayın yılını kutlar, sonsuza kadar yayınını sürdürmesini dilerim.

            ***Çok teşekkür ederim Burhan abi… Adana´nın, Çukurova´nın müzik, edebiyat, sanat tarihi için sizlerin kanalıyla, asıl kaynaklardan alınan bilgilerle uzun yıllardan beri bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. Yeniden bir araya gelip müzik konuşmanın benim için bir zevk ve kazanım olduğunu belirtip, beğendiğiniz sanatçıları sorarken, bir müzik anınızla da söyleşimizi noktalayalım isterim…

            ---Beğendiğim  sanatçılar olarak Orhan Gencebay,  Arif Sağ ve Yavuz Top gibi sanatçıların ismini verebilirim…

Orhan Gencebay heykeli dikilecek bir adam. Neden heykeli dikilecek bir adam onu da söyleyeyim… İstanbul´da olduğum yıllarda Çakıl, Gar, Lunapark gibi gazinolarda çalıştım. Ayrıca besteler yaptım; stüdyolarda yüzlerce plak kaydına girdim. Bu ara bende panikatak rahatsızlığı /resimler/2018-1/8/1336456224200.jpgbaşgösterdi. O yüzden o yoğun tempolu ortamı bırkıp Adana´ya döndüm. İşte o panikatak sorunu olduğu günlerde bir gün Levent´te mi, Etiler´de mi bir yerde Orhan Gencebay´ın evinde çalışma yapıyorduk. Saz ekibi salondaydı. Biz odada Orhan abiyle konuşurken, daha doğrusu, Orhan Gencebay: ”Burhan´cığım panikatak geçer” şöyle yap böyle yap diye sakinleştirmeye çalışırken, bir ara eline kalemi alıyor, bana “bir saniye…”deyip, beste ilhamı olarak aklına gelen müzik ezgilerini 3-4 ölçü olarak notaya alıyordu. Sonra tekrar bazen sohbet ediyor, yine bir ara “bir saniye…” diyerek birkaç ölçü daha yazıyordu. Şaşırdım yani… Böyle böyle derken şarkı ortaya çıktı. Benle konuşurken ortaya çıkan besteyi salondaki orkestraya gönderdi. Şarkı çalınmaya başlayınca bir müzik sesi geldi içeriye ki yine şaşırmamak elde değil. Bu kadar mı güzel olur. Orhan Gencebay daha sonra, ”getirin onu” diyerek şarkıyı istedi. Bestenin birkaç yerinde rötuş yapınca şarkı daha güzel oldu.  Onun için heykeli dikilecek adam dedim. Sonra çok birikimli, kıymetli bir şahsiyet.

Arif Sağ da bana halk müziğini sevdiren bir insan. Gece sekizden sabah sekize kadar halk müziğini dinlerdik. Ne kadar geniş bir repertuvarı vardı. Ayaklı bir kütüphane gibiydi. Ben kendim türküleri ondan öğrendim. Boyumun ölçüsünü aldım.

Yavuz Top dersen bambaşka bir alem; insan kere insan.Tamam, bu anlayana yeter… İşimin bozuk olduğu dönem bayramda beni evine götürdü, dolabını açtı:”Eğer burda giyinmezsen şerefsizsin.” dedi. Ben de mecburen giyindim.  Sanatçılığını dersen makinalı tüfek gibi saz çalar.Bir ton güzel eserleri var.  

                                                           ***BURHANPAKER***

Üç kız, üç erkek kardeş olan, babası Nebati Yağ Fabrikası´nda (Marsa) çalışan Burhan Paker 05.05. 1946 yılında Adana´da doğdu. Milli Mensucat İlkokulu, İstiklâl Ortaokulu ve Adana Erkek Lisesi´nde öğrenimini tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi 2. sınıfından müzik çalışmaları yüzünden ayrıldı. Üç yıl kadar çalıştıktan sonra askerliğini Manisa´da (1969) bandocu olarak yaptı. Daha sonra yeniden İstanbul´a giderek yedi yıl kadar müzik çalışmalarını sürdürdü. Bu ara Adana´ya dönüp evlendi. Daha sonra döndüğü Adana´da Yıldız, /resimler/2018-1/8/1337371381469.jpgMaksim ve Grand gibi gazinolarda sanat hayatını sürdürmeye başladı. Çukurova Üniversitesi Güzel Sanatlar Nefesli Çalgılar Bölümü´nde öğretim üyesi olarak 1990-2008 yılları arasında görev alan Burhan Paker, bu süre zarfında Adana B.Şehir Belediyesi Konservatuvar Bölümü´nde de öğretim üyesi olarak altı yıl kadar görev aldı.(2000/2006) Özel dersler de veren Burhan Paker, Hayriye Hanım ile evli olup … ve .. adlarında iki çocuğu bulunmaktadır.

Mahallesindeki portakal bahçesinin bekçisinin oğlunun kaval çalmasından etkilenen Burhan Paker okula giderken çamurda bulduğu bir kavalla müziğe başladı. Ortaokul yıllarında öğretmeninin isteği üzerine kaval derste çalıyordu. Üflemeli çalgılarda hiç hocası olamayan Paker, Yüksek öğrenim için İstanbul´a gittiğinde neyle tanıştı. Ortaokul yıllarında, müzik sevgisi onu Aydın Cangürger´e ait olan Yuvam Sazevi´ne sürükledi. Ailesinden gizli olarak bir bedel almadan çalıştığı o saz evinde ders veren Adana Radyosu ve Çukuruva´dan Sesler´in şefi Kazım Karaörs´ün de öğrencisi oldu. Sınıf arkadaşı Yaşar Akgüneş´in kurduğu Adana Erkek Lisesi Korosu´nda yer aldıktan sonra da, gelen istek üzerine Adana Radyosu´nda da üç yıl kadar görev aldı. Radyoya gittiğinde Fahri Işık, Necla Babacan, Canan Işık, Sadık İçlises ve Bahri Hazinses gibi ses sanatçılarının yanı sıra Şaban Gen, Devran Baba, Halit Araboğlu ve Mithat Ateş gibi saz sanatçılarıyla birlikte program yaptı. Adana ve Ceyhan´da kiralanan yazlık sinemalarda verilen konserlere katıldı. Radyoda yaptığı programlar sonucunda babası adını duyduğunda kızıp, evden kovdu. O yıllarda çalgıcılık toplumda sevilmezdi. Bu yüzden babası büyük bir tepki vermişti. Daha sonra radyoevine girmeyeceği yolunda söz verince babası kendini affetti. Bu olayın ardından kendisi gibi söz-yazarı besteci olan ve altı ay kadar önce yitirdiğimiz kardeşi Tahir´i de müziğe aşıladı diye bu kez ikisini birden evden kovdu.

Anahtar Kelimeler: ÇUKUROVA, SESLER, BURHAN, PAKER, ADANA, RADYOSU
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
YÜZYILIN ARDINDAN*YENİ ADANA SEVDASI (24 Aralık 2018 - Pazartesi)
Sanat gündemi -BİR RESSAMIN ELLİ YILI (17 Aralık 2018 - Pazartesi)
BARIŞ SERGİSİ NOTLARI (07 Aralık 2018 - Cuma)
LİSE DERGİLERİ (04 Eylül 2018 - Salı)
sanat gündemi (26 Temmuz 2018 - Perşembe)
sanat gündemi (13 Temmuz 2018 - Cuma)
GEZİ NOTU (10 Temmuz 2018 - Salı)
FOLKLOR VE TÜRKÜ USTASI AZİZ ÇELİK (28 Mayıs 2018 - Pazartesi)
ALTIN SES VEDAT ÇETİNKAYA (21 Mayıs 2018 - Pazartesi)
BESTEKÂR-YAPIMCI FIRAT GEN´LE KONUŞTUK (14 Mayıs 2018 - Pazartesi)
İLTER BİR SÖZ YAZARI YEŞİLAY… (23 Nisan 2018 - Pazartesi)
BİR BESTEKÂRIN ŞİİRSEL İTİRAFLARI (16 Nisan 2018 - Pazartesi)
NECMİ ÖZDEMİR´LE MÜZİK KONUŞTUK (16 Nisan 2018 - Pazartesi)
ŞİİRDEN ROMANA ŞARKI SÖZÜ (01 Nisan 2018 - Pazar)
ALİM İNTERNET ÇAĞINDA (19 Mart 2018 - Pazartesi)
ALİM KARNE ALIYOR (12 Mart 2018 - Pazartesi)
ALİM VE HAYVAN DÜŞMANI ÇOCUKLAR (12 Mart 2018 - Pazartesi)
ÇIRAK ALİM (05 Mart 2018 - Pazartesi)
ALİM SİMİT SATIYOR (05 Mart 2018 - Pazartesi)
ALİM VE ÇOCUK KAÇIRANLAR (26 Şubat 2018 - Pazartesi)
ALİM OKULDA (26 Şubat 2018 - Pazartesi)
ALİM KAZA GEÇİRDİ (20 Şubat 2018 - Salı)
ALİM KAYBOLDU (20 Şubat 2018 - Salı)
Çocuk Öyküsü - ALİM KAYBOLDU (13 Şubat 2018 - Salı)
ALİM HASTA (12 Şubat 2018 - Pazartesi)
ŞARKILARA CAN VEREN USTA (29 Ocak 2018 - Pazartesi)
***BİR KÜÇÜK BEYAZ GÜL*** (01 Ocak 2018 - Pazartesi)
YÜZYILIN EYLEMİ “YENİ ADANA” (27 Aralık 2017 - Çarşamba)
AHMET REMZİ DESTANI (27 Aralık 2017 - Çarşamba)
***GÜNEŞ, YAĞMUR VE RÜZGÂR*** (18 Aralık 2017 - Pazartesi)
“İSTANBUL, İSTANBULL” (18 Aralık 2017 - Pazartesi)
Çocuk Öyküsü***DÜNYAYA KÜSEN GÜNEŞ*** (27 Kasım 2017 - Pazartesi)
çocuk öyküsü ***HAYLAZ BULUT*** (20 Kasım 2017 - Pazartesi)
“Çukurova´dan Sesler” 5-6 (13 Kasım 2017 - Pazartesi)
***GÜNEŞ, YAĞMUR VE RÜZGÂR*** (06 Kasım 2017 - Pazartesi)
“Çukurova´dan Sesler” 5-6 (30 Ekim 2017 - Pazartesi)
“ÇUKUROVA´DAN SESLER”-4 (25 Ekim 2017 - Çarşamba)
Çocuk Öyküleri (16 Ekim 2017 - Pazartesi)
BİR FOLKLOR AĞIDI (09 Ekim 2017 - Pazartesi)
MUZAFFER İZGÜ´NÜN ARDINDAN (03 Ekim 2017 - Salı)
ALİLİMONCU´YA VEDA (25 Eylül 2017 - Pazartesi)
MESUT MERTCAN YOK ARTIK (18 Eylül 2017 - Pazartesi)
GÜNEYDE YAPRAK DÖKÜMÜ (11 Eylül 2017 - Pazartesi)
***ÖKSÜZ MARTILAR*** (06 Eylül 2017 - Çarşamba)
Çocuk Hikâyeleri (06 Eylül 2017 - Çarşamba)
SELAHATTİN SARIKAYA ANILAR (17 Ağustos 2017 - Perşembe)
USTALARDAN - MUSTAFA KEMAL´İN KAĞNIS (31 Temmuz 2017 - Pazartesi)
60. SANAT YILINDA CAHİT SEYHANLI (18 Haziran 2017 - Pazar)
***SELAHADDİN YANIKSES´LE RÖPORTAJ*** (05 Haziran 2017 - Pazartesi)
ADANA ÖZGENTÜRK´ÜNÜ UNUTMADI (30 Mayıs 2017 - Salı)
*** ASLAN İLE KARTAL *** (15 Mayıs 2017 - Pazartesi)
Çocuk öyküleri (02 Mayıs 2017 - Salı)
ÇUKUROVA VE TRT´NİN ONURU SUAT YILDIRIM (17 Nisan 2017 - Pazartesi)
SANAT SAYFASI YILLIĞI 2016-2017 24. YIL (03 Nisan 2017 - Pazartesi)
ADANA´DAN BİR BİLGE ÖZGEN GEÇTİ (31 Ocak 2017 - Salı)
*** AHMET REMZİ DESTANI *** (02 Ocak 2017 - Pazartesi)
“SEVENLER ANLAR” NEYZEN BESTEKÂRI (19 Aralık 2016 - Pazartesi)
ADANA´DA BİR MESAM GÜNÜ (05 Aralık 2016 - Pazartesi)
ŞARKININ “OKYANUS”UNDA BİR TALAT ER (24 Ekim 2016 - Pazartesi)
BİR TÜRKÜ USTASI ALİ LİMONCU… (26 Eylül 2016 - Pazartesi)
ABDURRAHMAN KESKİNER İLE RÖPORTAJ (12 Eylül 2016 - Pazartesi)
YAPI MESLEK LİSELİLER BULUŞTU (11 Temmuz 2016 - Pazartesi)
ÇUKUROVA´DA BİR ORHAN PAMUK (26 Haziran 2016 - Pazar)
***DERGİCİ LİSELİLER*** (09 Mayıs 2016 - Pazartesi)
BİR GURBET ÖYKÜSÜ (03 Mayıs 2016 - Salı)
***ERDAL YALÇIN İLE RÖPORTAJ *** (18 Nisan 2016 - Pazartesi)
“RESMİN GÖZYAŞLARI …” (11 Nisan 2016 - Pazartesi)
MESAM´DA BAŞKANLAR DÖNEMİ (28 Mart 2016 - Pazartesi)
DÜNYA ÖYKÜ GÜNÜ KUTLANDI (22 Şubat 2016 - Pazartesi)
ÇOCUKLARA İMZA GÜNÜ (17 Şubat 2016 - Çarşamba)
ÇİÇEKLERİN DİLİYLE BİR BİTKİ SOHBETİ (08 Şubat 2016 - Pazartesi)
PORTRELERİN FOTOĞRAFÇISI ALİŞER AVCI (01 Şubat 2016 - Pazartesi)
ZEKÂYİ GÖKKAYA İLE RÖPORTAJ (26 Ocak 2016 - Salı)
ARİF KESKİNER´İN YAŞAR KEMAL´I (18 Ocak 2016 - Pazartesi)
“ŞİİR HAYATIN BURASINDA” (18 Ocak 2016 - Pazartesi)
ADANA´NIN KURTULUŞU ŞARKIYLA KUTLANDI (11 Ocak 2016 - Pazartesi)
TOROSLAR´DA BOZLAK TEŞEKKÜRÜ (09 Kasım 2015 - Pazartesi)
RESSAM SUAVİ NUMANOĞLU İLE GÖRÜŞME (02 Kasım 2015 - Pazartesi)
ÖDÜLLERLE ADINI DUYURAN BESTEKÂR (19 Ekim 2015 - Pazartesi)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-10 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-9 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-8 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-7 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-6 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-5 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-4 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-3 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-2 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-1 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
OZAN BİLDİK´LE GÖRÜŞTÜK… (15 Ekim 2015 - Perşembe)
KIBRIS DENİNCE… (07 Ekim 2015 - Çarşamba)
TED´İN SANAT ÇOCUKLARI (07 Ağustos 2015 - Cuma)
Sayfa:
EKONOMİYE BAKIŞ
BAŞYAZI VE GÜNÜN YORUMU Çetin Remzi YÜREGİR
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI
Cihat OVALI-SPOR YORUM-PANORAMA
Cihat OVALI-SPOR YORUM-PANORAMA
22.HAFTADA BİRER PUANLA YETİNDİK
Cumali KARATAŞ
Cumali KARATAŞ
BEYLİKDÜZÜ´NDEN SEFAKÖY´E İSTANBUL TÜYAP KİTAP FUARI
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
‘ŞİRK DİNİ´ VE BU DİNİN İLAHLARI
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
ADANA RESMİNE BAK
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
ATATÜRK İLKELERİNİN VE DEVRİMLERİNİN ÖLÜMSÜZ VE SADIK BEKÇİSİ UĞUR MUMCUNUN ŞEHADETİNİN 26.YIL DÖNÜMÜ
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
TOPLUMSAL AYRIŞMA VE EĞİTİM
KONUK YAZAR
KONUK YAZAR
Dost acı söyler sayın Kılıçdaroğlu
Ahmet DUMAN
Ahmet DUMAN
Yılmaz Özdil´in “Mustafa Kemal´i”
M. Ziya YERGÖK
M. Ziya YERGÖK
SAHADAN GÖZLEMLER: HAYIR YÖNÜNDE
Cezmi DOĞANER
Cezmi DOĞANER
SOSYAL DEMOKRASİDE YEREL YÖNETİMLER
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
SAVCI DOĞAN ÖZ´Ü SAYGIYLA ANARKEN...
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
EKONOMİ YÖNETİMİNİN SORUMLULUĞU ARTIYOR!
Prof. Dr. Özer OZANKAYA
Prof. Dr. Özer OZANKAYA
FRANSA´DA SARI-YELEKLİLER, YENİ BİR UYGARLIK TASARIMI ARIYORLAR - ARADIKLARI, ATATÜRK´ÜN UYGARLIK TASARIMI OLMASIN?! -
Zekai BULUÇ
Zekai BULUÇ
BU NE PERHİZ BU NE LAHANA TURŞUSU
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
Nasıl Bir Eğitim Sitemimiz Olsaydı Ar-Gör Ceren Şenel Öğrencisi Tarafından Öldürülmezdi
OKUR KÖŞESİ
OKUR KÖŞESİ
BAYRAM MI GELMİŞ?
Ata Alp And
Ata Alp And
DOSTLAR HATIRLANDIKÇA-2
1923 YENİDEN - Ercan AKARPINAR
1923 YENİDEN - Ercan AKARPINAR
İDLİP
EĞİTİMCİNİN KALEMİNDEN-Kemal Çelikkaya
EĞİTİMCİNİN KALEMİNDEN-Kemal Çelikkaya
Gözlemler…İzlenimler…
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
BÖLGEYE PANORAMİK BAKIŞ
Orhan ÖZDEMİR -OBRUK
Orhan ÖZDEMİR -OBRUK
KENDİ KÜLTÜRÜNDEN KORKMAK
Celal Topkan
Celal Topkan
TÜRKİYE´NİN GELDİĞİ NOKTANIN VE İKİ YÜZLÜLÜĞÜN RESMİ
ALİ TAŞ ADN.
ALİ TAŞ ADN.
“DOSTLAR BİZİ HATIRLASIN”
Saniye Akay Demirel
Saniye Akay Demirel
´Beni kör kuyularda merdivensiz bıraktın Denizler ortasında bak yelkensiz bıraktın.´
Av.Cemil DENLİ
Av.Cemil DENLİ
ATATÜRK 30 AĞUSTOS´U ANLATIYOR
İlhan ALPER
İlhan ALPER
HÜLYA ŞENKUL VE EDEBİYAT
Ahmet ERDOĞDU
Ahmet ERDOĞDU
YENİ ADANA GAZETESİNİN KUVAYI MİLLİYE RUHUYLA 100. YILI
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Tarihten Ders Almak
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
AL BAŞINA BELAYI
Adil OKAY
Adil OKAY
ADİL OKAY YAZDI: “ZAMANA ADANMIŞ YÜZLERİMİZ”*
Özcan İNCEOĞLU
Özcan İNCEOĞLU
DEMİRSPOR´DA ÜMİTLER TÜKENİYOR
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
ADANALI OLUNMAZ ADANALI DOĞULUR
Süreyya KÖLE - YANSIMALAR
Süreyya KÖLE - YANSIMALAR
ÜZÜNTÜYE CEZA
Tufan ALPAT-EMEKLİ HAKİM
Tufan ALPAT-EMEKLİ HAKİM
DÜNYA FAZİLET SAHİPLERİ İLE ŞEREFLİ VE MUTLUDUR
Hüseyin ÖZBEK
Hüseyin ÖZBEK
PREVEZE Mİ İNEBAHTI MI
Vahit ŞAHİN
Vahit ŞAHİN
ADANA DEMİRSPOR´A BAŞARILAR DİLERİZ
Düşler Düşünceler-Tekgül Arı
Düşler Düşünceler-Tekgül Arı
Okur Hareketi
Nurettin ÇELMEOĞLU - BİRAZ GÜL BİRAZ DİKEN
Nurettin ÇELMEOĞLU - BİRAZ GÜL BİRAZ DİKEN
Volgada 11 gün-23
Birgül Ayman GÜLER
Birgül Ayman GÜLER
AKP´NİN ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ KOMİSYONDA ELE ALINIRKEN, “REJİM DÖNÜŞTÜRÜLÜYOR” ELEŞTİRİLERİ SÜRÜYOR
TANSEL ÇÖLAŞAN
TANSEL ÇÖLAŞAN
Sevgili dostlar merhaba,
AZ ve  ÖZ A.AKDAMAR
AZ ve ÖZ A.AKDAMAR
BİRİ ANLATSA!...
AHMET KAYTANCI-GÖKÇEBEL
AHMET KAYTANCI-GÖKÇEBEL
ZELİHA VE ÇOCUKLARI
Ahmet YAHŞİ
Ahmet YAHŞİ
SEÇİM RENKLİ GEÇİYOR
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI

/resimler/2016-2/23/1416139429844.jpg

ADANA`DA NÖBETÇİ ECZANELER

/resimler/2015-5/28/1255038362873.jpg

ADANA İLİ ÖNEMLİ TELEFONLAR

/resimler/2016-3/22/1515302901917.jpg

HAFTANIN PANAROMASI

/resimler/2019-2/18/1521222535101.jpg