ÖNCE EĞİTİM - BURHAN YETKİL EMEKLİ EDEBİYAT ÖĞRETMENİ


ÇOCUKLAR DÜNYAYI TANIR, BİZ DE ONLARI…


 Çocuklarımızı büyütürken günlük hayatın hay huyu içinde eğitimlerini ihmal ettiğimiz oluyor. Sonra da onların ele avuca sığmadıklarından, söz ve öğüt dinlemediklerinden yakınıyoruz. Onların haşarılığında bizim de payımız olduğu bir büyük olarak aklımıza gelmiyor. Ok yaydan çıkmadan başımızı iki elimizin arasına alarak evladımızı ne kadar tanıdığımızı, eğitiminde neleri eksik bıraktığımızı düşünmeliyiz.
Çocuklar anaokulu ve ilkokul çağına kadar mantıklı bir düşünme yetisinden yoksundur. Yani her şeyi sezgileriyle algılarlar. Beş duyu organlarıyla algıladıklarıyla özelden hareket edip genellemeye giderler. Zamanla zihinsel yeteneklerinin ve bedensel güçlerinin sınırlarının farkına varırlar. Örneğin, dört işlemi yardım almadan yapmayı, erken yatıp erkenden okula gitmeyi, her gün dişini fırçalayıp yatağını düzeltmeyi becerirler. Hayatını belli bir düzen içinde yaşamaya alışırlar. Bütün bu gelişme ve değişmelerde ailenin rolü büyüktür.
Çocuklar dünyayı tanırken biz büyükler de onu gözlemleyip tanımaya çalışırız. Yedirir, içirir, giydirir barındırırız. Tabi ki bakıp büyütmek yanında ona iyiyi, güzeli, doğruyu öğretmek gibi bir görevimiz var. Onu yönlendirirken sevgiyle yaklaşıp doğruyu yanlışı anlatarak davranışlarını düzeltiriz. Ayrıca davranışlarımızla onlara örnek oluruz. Evlatlarımızın bizlerin birer kopyası olduğunu göz ardı etmemeliyiz.
Şüphesiz ki çocukların ilk okulu ailesi, ilk öğretmenleri de anne ve babasıdır. Evin içinde ve dışında onlara danışmanlık yaparlar. Çocuğun çevresini ve dünyayı tanımasında yardım ederler. Örneğin, ilk defa sobanın ve ütünün “Cız” olduğunu, karın ve yağmurun “Is “ olduğunu, damın ve balkonun “Düş “ olduğunu, yolun ve trafiğin “ Uf “ olduğunu onlar öğretirler.  Anne sevgi ve merhametiyle doğruluğu ve dürüstlüğü verirken, baba da ağırlığıyla onurlu ve saygın olmaya örnek olurYAZARLAR

 • Pazar 28 ° / 15 ° Güneşli
 • Pazartesi 28 ° / 15 ° Parçalı bulutlu
 • Salı 30 ° / 15 ° Güneşli
 • BIST 100

  105.520%0,15
 • DOLAR

  6,8138% 0,03
 • EURO

  7,5785% 0,41
 • GRAM ALTIN

  379,64% 0,85
 • ÇEYREK ALTIN

  626,406% 0,85