ÇİÇEKLERİN DİLİYLE BİR BİTKİ SOHBETİ
Tarih: 8.2.2016 12:05:54 / 1159okunma / 0yorum
Cumali KARATAŞ

Yağmurlu bir günde çiçekçinin yolunu tutuyoruz…Bir 14 Şubat Sevgililer Günü zamanlamasındaki, NASA araştırmalarına dek uzanan konuşmamızda, fotosentez yapan ev çiçeklerinin nem oranını dengelemek yanında karbondioksit, nitrojendioksit vb. maddeleri emerek hava kirliliğini azaltmak gibi yarar sağlamanın yanı sıra; Duvar sarmaşığı, Kasımpat, Barış Çiçeği, Açelya, Örümcek çiçeği, Mısır bitkisi, Paşa çiçeğinin Barış Çiçeğinin Benzen; Formaldehid; Trikloretilen gibi zararlı maddeleri de yok ettiğine kadar, çiçek ve bitki konusunda ilginç ve farklı bir sohbetimiz oldu çiçekçi Sadık Şenyılmaz´la…

 Cumali Karataş

            ***Kaç yıldan beri çiçekçilikle uğraşıyorsunuz Sadık bey?

            ---Yaklaşık bir yirmi yıldan beri çiçekçilik yapıyorum.

            ***Daha önceleri ne iş yapıyordunuz?

            ---Daha önce devlet memuruydum. Maliye´de çalışıyordum. Emekli olunca bu işe başladım.

            ***Nasıl oldu peki, nasıl çiçekçilik yapmaya karar verdiniz? Durup dururken olmadı sanıyorum.

            ---Ben doğuştan ziraatçıyım zaten. Pamuk, biber vb. sebze seracılığı gibi işler yaptım hep. Hâlâ çiçekçiliğin yanı sıra karpuz seracılığı da yapıyorum.

            ***Paradan öte bir şey sanıyorum çiçekçilik uğraşınız?..

            ---Tabii canım, parayla alakası yok. Parayla beni çalıştıramazlar. Bir hobi benim için çiçekçilik.   

            ***Peki en sevdiğiniz çiçekler hangisidir diye sorsam…

            ---Birini diğerinden fazla değil… Ben bütün bitkileri, çiçekleri, doğayı eşit olarak seviyorum.

           /resimler/2016-2/8/1207585202585.jpg

***Bir 14 Şubat daha geliyor… Sevgililer Günü´nde çiçeğe büyük bir ilgi oluyor değil mi? Görüldüğü kadarıyla, duygularımızı çiçeklerin diliyle, güzelliğiyle anlatmak konusunda gelenekselleşen bir yoğunluk oldu son yıllarda…  

            ---Tabii, son yıllarda 14 Şubat Sevgililer Günü´ne muhteşem bir ilgi var. Normal yoğunluğun dört - beş katı oluyor 14 Şubat´taki yoğunluk.

            ***İnsanlar çiçekleri seviyor, çiçeklerin dilini benimsiyor galiba. 

            ---Çiçekler ve bitkiler konusunda mümkün mertebe insanlara bilgi yönünden yardımcı oluyoruz. Çiçeklerin, bitkilerin özelliği, ortamı ve anlamı konusunda gelen sorularla karşılaşabiliyoruz zaman zaman.

            ***Tarihsel bir derinliği bile var. Öteden beri biliniyor çiçeklerin anlam ve özellikleri. Hatta bir yerde okuduğum kadarıyla 800 kadar çiçeğin anlamları konusunda evrensel, ortak bir dil oluşturma çabası da oldukça ilginç gelmişti.  

            ---Dünyadaki tüm çiçeklerin anlamı ve güzel yansıması olduğu kadar insana ve insan hayatına katkıları vardır. Başlı başına bir daldır çiçek ve bitki dünyası.

      /resimler/2016-2/8/1208277078105.jpg

      ***Tabii bizim öteden beri bu konudaki bildiklerimiz kırmızı, beyaz, sarı  gülün, pembe karanfilin, sevgi ve aşk yönündeki duygulara tercüman olan ifadeleridir.

            ---Elbette çiçek literatürü bir bilim dalına has derinliği olan bir alan. Hangi birini sayacaksın ki. Bir gülün, lalenin bile kendi içindeki çeşidine göre sayısısz anlamı var. Sizin saydıklarınıza sarı laleyi, beyaz leylağı, papatyayı, mimozayı, ıhlamuru, nergisi, naneyi ve rezeneyi ekleyebiliriz.

            ***Petunya, öksekotu, kaktüs, hanımeli,  hercai menekşe, gardenya, melekotu, orkide, mor menekşe, pembe karanfil, sardunya ve yasemin gibi çiçeklerin literatüre kattığı güzel anlamlar da var.

            ---Çiçeklerin dünyası çok güzel, doğayı taçlandırıyor adeta çiçekler. Gönlümüze ve duygularımıza da hitap ediyor. Ayrıca çiçeklerin, bitkilerin sağlıklı yaşamdan yana da çok faydaları olduğunu biliyoruz. Örneğin Arafarya insana huzur verir, Melisa´nın bir yaprağını su bardağına koyup da içersen rahatlatır. Biberiye özellikle etli yemeklerde kullanıldığında sindir imi kolaylaştırmanın yanı sıra etin de kokusunu alır. Zeytin yaprağının çayı şeker hastalarına iyi gelir. Güzellik alanında da kullanılan Alovera´nın yaprağı vücut yaralarına ve lekelerine sürüldüğünde iyi gelir. Elleme küserim stres bitkisidir, stres alır. Köşkmerküşünün çayı kabızlık konusunda yararlıdır. Kumkaatın kabuğu vücuttaki toksinleri atar, kötü hücreleri temizler. Dolayısıyla kansere iyi gelir. Reyhan (Sürahi kanadı) evdeki sinekleri kovar. 

/resimler/2016-2/8/1208582547447.jpg            ***Röportajımıza hazırlık yaparken dersime çalıştım biraz… Edindiğim bilgileri de, yarar sağlayabilecekleri nedeniyle insanlarla paylaşmanın bir ödev olduğunu düşünüyorum. Sonuçta şöyle bir baktım da bu konuda bildiğimiz de fazla bir şey yokmuş. Oysa NASA, uzay araştırmaları bağlantısıyla konuya hayli ciddi yaklaşmış ve yaptığı deney ve araştırmalarla oldukça yararlı sonuçlara ulaşmış. Amerikan Ulusal Uzay Araştırmaları Kuruluşu (NASA) evde yetiştirilen salon çiçeklerinin ev yaşamına nasıl katkı yaptıklarını incelemiş. Uzaya gönderilen insanların atmosferde rahat nefes alabilmeleri ve yaşamlarının dünyada olduğu gibi devam ettirilebilmesi için ev çiçeklerinin hava temizleme özelliğinden yararlanabileceğini keşfetmişler bilim adamları. Yapılan araştırmalar sonucunda, saksıda yetişen ve çiçek açan bitkilerin evlerdeki hava kirliliği ile mücadelede kullanabileceğini bulmuşlar. Her gün yaptıkları fotosentez aracılığı ile havadaki zehirli gazları filtreleyen çiçeklerin topraklarının da bazı zehirli maddeleri emerek, olumsuz etkiyi azalttıkları sonucu çıkmış ortaya.  Fotosentez yoluyla insanla ters orantılı ve örtüşen bir yararlılıkta karbon dioksit-oksijen alışverişi yapan ve genel olarak havadaki karbondioksit, nitrojendioksit vb. maddeleri emerek havayı temizleyen, nem oranını dengeleyen ve bu nedenle de hava sıcaklığını ve ortamdaki toz oranını düşürüp, uykusuzluk sorununa yardımcı olduğu bilinen bitkilerin bu hayati özelliğine ek olarak, karbondioksit dışında ev ortamında meydana gelen benzen, formaldehid ve trikloretilen gibi zararlı maddelerin de bazı çiçek türleri tarafından emilerek, havadaki olumsuz etkileri azaltark; Duvar sarmaşığı, Kasımpat, Barış Çiçeğinin:Benzen; Açelya, Örümcek çiçeği, Mısır bitkisi, Kasımpatı ve Paşa çiçeğinin Formaldehid; Kasımpatı ve Barış Çiçeğinin ise Trikloretilen gibi zararlı maddelerin olumsuz etkilerini azaltmak konusunda yararlı oldukları tespit edilmiş. Şimdi buna ek olarak. Birçok konuda yararlı olan bitkilerin koku vb. yönden zararlı olanları var mıdır acaba?  

            ---Verdiğiniz bilgiler oldukça yararlı ve olumlu elbette. Bitki ve çiçeklerin bu yönünün değerlendirilip, insanlığın hizmetine sunulması güzel. Sorunuza gelince… Hiçbir bitki zararlı değildir yerinde ve doğru kullanırsanız. Çünkü neden?.. Zakkumu kullanmaya kalksanız onun bazı tıbbi formülleri var. Doktor kontrolünde ve doktor önerisiyle ancak kullanılmalıdır. Aslında bütün bitkiler ne kadar yararlı olsalar bile doktor ya da yetkili tıbbi uzmanın önerisine göre değerlendirilip, kullanılması daha doğru ve yararlıdır.  

            ***Peki aylar önce sizinle ilk konuştuğumuzda dut ve çam gibi bazı ağaçların binaların yakınına ekilmemesi konusunda uyarmıştınız. Gerçekten öyle çıktı. Bir dutun boyu kadar da kökünün toprağa yatay olarak ilerlediğini gördük.

            ---Kaliptos, dut, akasya ve karaselvi çamı gibi bitkiler zararlı olduğundaa değil, köklerinin binaya zarar verdiği için bina yakınına ekilmez.

            ***Peki yeniden çiçek konusuna dönelim… Size göre, Türkiye´de insanların çiçeğe ve bitkiye bakış açısı nasıldır?

            ---Çok iyi de, ekonomik nedenlerden dolayı insanlar alırken zorlanıyorlar.

             *** Sanırım şimdi Antalya, Isparta ağırlıklı bir gül ihracatımız var belli başlı… Peki, çiçek ve bitki alanında Hollanda lalesi örneği dünyada etkin bir noktaya gelemez miyiz bu konuda?

            ---Bütün dünyaya hitap edecek bir noktaya gelmemiz mümkün değil. Adamlar daha bilimsel ve desteklenen uzun vadeli yatırımları var. Biz de uzun süreli işletmecilik olmuyor. Onlarda mevsim yok. Adamlar öyle bir tesisler yapmışlar ki yaz, kış istedikleri zaman bitkiye çiçek açtırıyorlar. 

            ***Pekii çiçek ve bitki konusundaki bu güzel ve ilginç sohbet için teşekkür ediyorum. Bu konuda daha dikkatli olacağız bundan sonra.

            ---Ben teşekkür ediyorum röportaj için.

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
***BİR KÜÇÜK BEYAZ GÜL*** (01 Ocak 2018 - Pazartesi)
YÜZYILIN EYLEMİ “YENİ ADANA” (27 Aralık 2017 - Çarşamba)
AHMET REMZİ DESTANI (27 Aralık 2017 - Çarşamba)
***GÜNEŞ, YAĞMUR VE RÜZGÂR*** (18 Aralık 2017 - Pazartesi)
“İSTANBUL, İSTANBULL” (18 Aralık 2017 - Pazartesi)
Çocuk Öyküsü***DÜNYAYA KÜSEN GÜNEŞ*** (27 Kasım 2017 - Pazartesi)
çocuk öyküsü ***HAYLAZ BULUT*** (20 Kasım 2017 - Pazartesi)
“Çukurova´dan Sesler” 5-6 (13 Kasım 2017 - Pazartesi)
***GÜNEŞ, YAĞMUR VE RÜZGÂR*** (06 Kasım 2017 - Pazartesi)
“Çukurova´dan Sesler” 5-6 (30 Ekim 2017 - Pazartesi)
“ÇUKUROVA´DAN SESLER”-4 (25 Ekim 2017 - Çarşamba)
Çocuk Öyküleri (16 Ekim 2017 - Pazartesi)
BİR FOLKLOR AĞIDI (09 Ekim 2017 - Pazartesi)
MUZAFFER İZGÜ´NÜN ARDINDAN (03 Ekim 2017 - Salı)
ALİLİMONCU´YA VEDA (25 Eylül 2017 - Pazartesi)
MESUT MERTCAN YOK ARTIK (18 Eylül 2017 - Pazartesi)
GÜNEYDE YAPRAK DÖKÜMÜ (11 Eylül 2017 - Pazartesi)
***ÖKSÜZ MARTILAR*** (06 Eylül 2017 - Çarşamba)
Çocuk Hikâyeleri (06 Eylül 2017 - Çarşamba)
SELAHATTİN SARIKAYA ANILAR (17 Ağustos 2017 - Perşembe)
USTALARDAN - MUSTAFA KEMAL´İN KAĞNIS (31 Temmuz 2017 - Pazartesi)
60. SANAT YILINDA CAHİT SEYHANLI (18 Haziran 2017 - Pazar)
***SELAHADDİN YANIKSES´LE RÖPORTAJ*** (05 Haziran 2017 - Pazartesi)
ADANA ÖZGENTÜRK´ÜNÜ UNUTMADI (30 Mayıs 2017 - Salı)
*** ASLAN İLE KARTAL *** (15 Mayıs 2017 - Pazartesi)
Çocuk öyküleri (02 Mayıs 2017 - Salı)
ÇUKUROVA VE TRT´NİN ONURU SUAT YILDIRIM (17 Nisan 2017 - Pazartesi)
SANAT SAYFASI YILLIĞI 2016-2017 24. YIL (03 Nisan 2017 - Pazartesi)
ADANA´DAN BİR BİLGE ÖZGEN GEÇTİ (31 Ocak 2017 - Salı)
*** AHMET REMZİ DESTANI *** (02 Ocak 2017 - Pazartesi)
“SEVENLER ANLAR” NEYZEN BESTEKÂRI (19 Aralık 2016 - Pazartesi)
ADANA´DA BİR MESAM GÜNÜ (05 Aralık 2016 - Pazartesi)
ŞARKININ “OKYANUS”UNDA BİR TALAT ER (24 Ekim 2016 - Pazartesi)
BİR TÜRKÜ USTASI ALİ LİMONCU… (26 Eylül 2016 - Pazartesi)
ABDURRAHMAN KESKİNER İLE RÖPORTAJ (12 Eylül 2016 - Pazartesi)
YAPI MESLEK LİSELİLER BULUŞTU (11 Temmuz 2016 - Pazartesi)
ÇUKUROVA´DA BİR ORHAN PAMUK (26 Haziran 2016 - Pazar)
***DERGİCİ LİSELİLER*** (09 Mayıs 2016 - Pazartesi)
BİR GURBET ÖYKÜSÜ (03 Mayıs 2016 - Salı)
***ERDAL YALÇIN İLE RÖPORTAJ *** (18 Nisan 2016 - Pazartesi)
“RESMİN GÖZYAŞLARI …” (11 Nisan 2016 - Pazartesi)
MESAM´DA BAŞKANLAR DÖNEMİ (28 Mart 2016 - Pazartesi)
DÜNYA ÖYKÜ GÜNÜ KUTLANDI (22 Şubat 2016 - Pazartesi)
ÇOCUKLARA İMZA GÜNÜ (17 Şubat 2016 - Çarşamba)
PORTRELERİN FOTOĞRAFÇISI ALİŞER AVCI (01 Şubat 2016 - Pazartesi)
ZEKÂYİ GÖKKAYA İLE RÖPORTAJ (26 Ocak 2016 - Salı)
ARİF KESKİNER´İN YAŞAR KEMAL´I (18 Ocak 2016 - Pazartesi)
“ŞİİR HAYATIN BURASINDA” (18 Ocak 2016 - Pazartesi)
ADANA´NIN KURTULUŞU ŞARKIYLA KUTLANDI (11 Ocak 2016 - Pazartesi)
TOROSLAR´DA BOZLAK TEŞEKKÜRÜ (09 Kasım 2015 - Pazartesi)
RESSAM SUAVİ NUMANOĞLU İLE GÖRÜŞME (02 Kasım 2015 - Pazartesi)
ÖDÜLLERLE ADINI DUYURAN BESTEKÂR (19 Ekim 2015 - Pazartesi)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-10 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-9 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-8 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-7 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-6 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-5 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-4 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-3 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-2 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-1 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
OZAN BİLDİK´LE GÖRÜŞTÜK… (15 Ekim 2015 - Perşembe)
KIBRIS DENİNCE… (07 Ekim 2015 - Çarşamba)
TED´İN SANAT ÇOCUKLARI (07 Ağustos 2015 - Cuma)
Sayfa:
EKONOMİYE BAKIŞ
BAŞYAZI VE GÜNÜN YORUMU Çetin Remzi YÜREGİR
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI
Nurettin ÇELMEOĞLU - BİRAZ GÜL BİRAZ DİKEN
Nurettin ÇELMEOĞLU - BİRAZ GÜL BİRAZ DİKEN
‘KANUN, KANUN´ DEYİP KANUNU TEPELEDİLER
Vahit ŞAHİN
Vahit ŞAHİN
ADANALIYIK ALLAH´IN ADAMIYIK
Cumali KARATAŞ
Cumali KARATAŞ
“ÇUKUROVA´DAN SESLER”-9 - BURHAN PAKER´LE ADANA RADYOSU…
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
TELEFONA ÇIKMAYAN İLÇE MÜDÜRÜ
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
BİR TÜRK SUBAYININ KORE GÜNLÜĞÜ
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
ULU ÖNDER ATATÜRK´ÜN EBEDİYETE İNTİKALİNİN 79. YILDÖNÜMÜNDE ATAMIZI ÖZLEMLE ANIYOR VE ARIYORUZ.
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
EĞİTİM ÖRGÜTLERİNDE ÇATIŞMA
Ahmet ERDOĞDU
Ahmet ERDOĞDU
21.12.2015 DEN 23.11.2016 YAZI VE RÖPORTAJLAR-5
KONUK YAZAR
KONUK YAZAR
YENİ ADANA GAZETESİ VE BASIN BAYRAMI..
Ahmet DUMAN
Ahmet DUMAN
Bu Neyin Kavgası?
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
YENİ ADANA GAZETESİNİN 100. YAŞ KUTLAMASI
M. Ziya YERGÖK
M. Ziya YERGÖK
SAHADAN GÖZLEMLER: HAYIR YÖNÜNDE
Cezmi DOĞANER
Cezmi DOĞANER
DARÜLFÜN´A GERİ DÖNÜŞ
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
İSTİKLAL SAVAŞINDA ADANA´NIN YURTSEVER KAHRAMANLARI
Prof. Dr. Özer OZANKAYA
Prof. Dr. Özer OZANKAYA
EMILE DURKHEIM´IN 100 YILDIR BALTALANAN HİZMETİ: GERÇEK TOPLUMBİLİM!
Zekai BULUÇ
Zekai BULUÇ
I HAVE A DREAM (*)
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
Adana´da Et-Eşek Eti Yedirtenlere Karşı Çıkan Öğrencilerimizin Haklı Çıkması ve Onara Zamanında Sahip Çıkamamamız
OKUR KÖŞESİ
OKUR KÖŞESİ
BAYRAM MI GELMİŞ?
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
AFRİN ÜZERİNDEN
Orhan ÖZDEMİR -OBRUK
Orhan ÖZDEMİR -OBRUK
KENDİ KÜLTÜRÜNDEN KORKMAK
Celal Topkan
Celal Topkan
TÜRKİYE´NİN GELDİĞİ NOKTA SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR DURUM DEĞİLDİR
Av.Cemil DENLİ
Av.Cemil DENLİ
VAHİDEDDİN´İN İHANETİ
Saniye Akay Demirel
Saniye Akay Demirel
´Beni kör kuyularda merdivensiz bıraktın Denizler ortasında bak yelkensiz bıraktın.´
İlhan ALPER
İlhan ALPER
BİR ZAMANLAR MÜZİK VE BURHAN PAKER
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Ortadoğuya Bulaşmayın!
Cihat OVALI-SPOR YORUM-PANORAMA
Cihat OVALI-SPOR YORUM-PANORAMA
İLK YARININ SON HAFTASI MUTLU BİTTİ
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
KİTAP´IN HİKAYESİ AL SEVGİNİ -1
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
DR.ERCAN ATALAY VE ASKF
Süreyya KÖLE - YANSIMALAR
Süreyya KÖLE - YANSIMALAR
ÜZÜNTÜYE CEZA
Tufan ALPAT-EMEKLİ HAKİM
Tufan ALPAT-EMEKLİ HAKİM
BASIN DÜNYASI
Hüseyin ÖZBEK
Hüseyin ÖZBEK
MANDADAN EVVEL İSTİKLAL
Ahmet YAHŞİ
Ahmet YAHŞİ
HER MAÇ BÖYLE OLMALI
Düşler Düşünceler-Tekgül Arı
Düşler Düşünceler-Tekgül Arı
Okur Hareketi
Birgül Ayman GÜLER
Birgül Ayman GÜLER
AKP´NİN ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ KOMİSYONDA ELE ALINIRKEN, “REJİM DÖNÜŞTÜRÜLÜYOR” ELEŞTİRİLERİ SÜRÜYOR
TANSEL ÇÖLAŞAN
TANSEL ÇÖLAŞAN
Sevgili dostlar merhaba,
GÖKTEN GELEN-BASRİ GÖK
GÖKTEN GELEN-BASRİ GÖK
KÖR, SAĞIR ve İKTİDARSIZ BİR NESİL YETİŞTİRİYORUZ
AZ ve  ÖZ A.AKDAMAR
AZ ve ÖZ A.AKDAMAR
BİRİ ANLATSA!...
AHMET KAYTANCI-GÖKÇEBEL
AHMET KAYTANCI-GÖKÇEBEL
ZELİHA VE ÇOCUKLARI
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Bugün
6 °C
Çarşamba
8 °C
Perşembe
6 °C
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI

/resimler/2016-2/23/1416139429844.jpg

ADANA`DA NÖBETÇİ ECZANELER

/resimler/2015-5/28/1255038362873.jpg

ADANA İLİ ÖNEMLİ TELEFONLAR

/resimler/2016-3/22/1515302901917.jpg

HAFTANIN PANAROMASI

/resimler/2017-12/27/1318540403036.jpg