ÇİÇEKLERİN DİLİYLE BİR BİTKİ SOHBETİ
Tarih: 8.2.2016 12:05:54 / 1593okunma / 0yorum
Cumali KARATAŞ

Yağmurlu bir günde çiçekçinin yolunu tutuyoruz…Bir 14 Şubat Sevgililer Günü zamanlamasındaki, NASA araştırmalarına dek uzanan konuşmamızda, fotosentez yapan ev çiçeklerinin nem oranını dengelemek yanında karbondioksit, nitrojendioksit vb. maddeleri emerek hava kirliliğini azaltmak gibi yarar sağlamanın yanı sıra; Duvar sarmaşığı, Kasımpat, Barış Çiçeği, Açelya, Örümcek çiçeği, Mısır bitkisi, Paşa çiçeğinin Barış Çiçeğinin Benzen; Formaldehid; Trikloretilen gibi zararlı maddeleri de yok ettiğine kadar, çiçek ve bitki konusunda ilginç ve farklı bir sohbetimiz oldu çiçekçi Sadık Şenyılmaz´la…

 Cumali Karataş

            ***Kaç yıldan beri çiçekçilikle uğraşıyorsunuz Sadık bey?

            ---Yaklaşık bir yirmi yıldan beri çiçekçilik yapıyorum.

            ***Daha önceleri ne iş yapıyordunuz?

            ---Daha önce devlet memuruydum. Maliye´de çalışıyordum. Emekli olunca bu işe başladım.

            ***Nasıl oldu peki, nasıl çiçekçilik yapmaya karar verdiniz? Durup dururken olmadı sanıyorum.

            ---Ben doğuştan ziraatçıyım zaten. Pamuk, biber vb. sebze seracılığı gibi işler yaptım hep. Hâlâ çiçekçiliğin yanı sıra karpuz seracılığı da yapıyorum.

            ***Paradan öte bir şey sanıyorum çiçekçilik uğraşınız?..

            ---Tabii canım, parayla alakası yok. Parayla beni çalıştıramazlar. Bir hobi benim için çiçekçilik.   

            ***Peki en sevdiğiniz çiçekler hangisidir diye sorsam…

            ---Birini diğerinden fazla değil… Ben bütün bitkileri, çiçekleri, doğayı eşit olarak seviyorum.

           /resimler/2016-2/8/1207585202585.jpg

***Bir 14 Şubat daha geliyor… Sevgililer Günü´nde çiçeğe büyük bir ilgi oluyor değil mi? Görüldüğü kadarıyla, duygularımızı çiçeklerin diliyle, güzelliğiyle anlatmak konusunda gelenekselleşen bir yoğunluk oldu son yıllarda…  

            ---Tabii, son yıllarda 14 Şubat Sevgililer Günü´ne muhteşem bir ilgi var. Normal yoğunluğun dört - beş katı oluyor 14 Şubat´taki yoğunluk.

            ***İnsanlar çiçekleri seviyor, çiçeklerin dilini benimsiyor galiba. 

            ---Çiçekler ve bitkiler konusunda mümkün mertebe insanlara bilgi yönünden yardımcı oluyoruz. Çiçeklerin, bitkilerin özelliği, ortamı ve anlamı konusunda gelen sorularla karşılaşabiliyoruz zaman zaman.

            ***Tarihsel bir derinliği bile var. Öteden beri biliniyor çiçeklerin anlam ve özellikleri. Hatta bir yerde okuduğum kadarıyla 800 kadar çiçeğin anlamları konusunda evrensel, ortak bir dil oluşturma çabası da oldukça ilginç gelmişti.  

            ---Dünyadaki tüm çiçeklerin anlamı ve güzel yansıması olduğu kadar insana ve insan hayatına katkıları vardır. Başlı başına bir daldır çiçek ve bitki dünyası.

      /resimler/2016-2/8/1208277078105.jpg

      ***Tabii bizim öteden beri bu konudaki bildiklerimiz kırmızı, beyaz, sarı  gülün, pembe karanfilin, sevgi ve aşk yönündeki duygulara tercüman olan ifadeleridir.

            ---Elbette çiçek literatürü bir bilim dalına has derinliği olan bir alan. Hangi birini sayacaksın ki. Bir gülün, lalenin bile kendi içindeki çeşidine göre sayısısz anlamı var. Sizin saydıklarınıza sarı laleyi, beyaz leylağı, papatyayı, mimozayı, ıhlamuru, nergisi, naneyi ve rezeneyi ekleyebiliriz.

            ***Petunya, öksekotu, kaktüs, hanımeli,  hercai menekşe, gardenya, melekotu, orkide, mor menekşe, pembe karanfil, sardunya ve yasemin gibi çiçeklerin literatüre kattığı güzel anlamlar da var.

            ---Çiçeklerin dünyası çok güzel, doğayı taçlandırıyor adeta çiçekler. Gönlümüze ve duygularımıza da hitap ediyor. Ayrıca çiçeklerin, bitkilerin sağlıklı yaşamdan yana da çok faydaları olduğunu biliyoruz. Örneğin Arafarya insana huzur verir, Melisa´nın bir yaprağını su bardağına koyup da içersen rahatlatır. Biberiye özellikle etli yemeklerde kullanıldığında sindir imi kolaylaştırmanın yanı sıra etin de kokusunu alır. Zeytin yaprağının çayı şeker hastalarına iyi gelir. Güzellik alanında da kullanılan Alovera´nın yaprağı vücut yaralarına ve lekelerine sürüldüğünde iyi gelir. Elleme küserim stres bitkisidir, stres alır. Köşkmerküşünün çayı kabızlık konusunda yararlıdır. Kumkaatın kabuğu vücuttaki toksinleri atar, kötü hücreleri temizler. Dolayısıyla kansere iyi gelir. Reyhan (Sürahi kanadı) evdeki sinekleri kovar. 

/resimler/2016-2/8/1208582547447.jpg            ***Röportajımıza hazırlık yaparken dersime çalıştım biraz… Edindiğim bilgileri de, yarar sağlayabilecekleri nedeniyle insanlarla paylaşmanın bir ödev olduğunu düşünüyorum. Sonuçta şöyle bir baktım da bu konuda bildiğimiz de fazla bir şey yokmuş. Oysa NASA, uzay araştırmaları bağlantısıyla konuya hayli ciddi yaklaşmış ve yaptığı deney ve araştırmalarla oldukça yararlı sonuçlara ulaşmış. Amerikan Ulusal Uzay Araştırmaları Kuruluşu (NASA) evde yetiştirilen salon çiçeklerinin ev yaşamına nasıl katkı yaptıklarını incelemiş. Uzaya gönderilen insanların atmosferde rahat nefes alabilmeleri ve yaşamlarının dünyada olduğu gibi devam ettirilebilmesi için ev çiçeklerinin hava temizleme özelliğinden yararlanabileceğini keşfetmişler bilim adamları. Yapılan araştırmalar sonucunda, saksıda yetişen ve çiçek açan bitkilerin evlerdeki hava kirliliği ile mücadelede kullanabileceğini bulmuşlar. Her gün yaptıkları fotosentez aracılığı ile havadaki zehirli gazları filtreleyen çiçeklerin topraklarının da bazı zehirli maddeleri emerek, olumsuz etkiyi azalttıkları sonucu çıkmış ortaya.  Fotosentez yoluyla insanla ters orantılı ve örtüşen bir yararlılıkta karbon dioksit-oksijen alışverişi yapan ve genel olarak havadaki karbondioksit, nitrojendioksit vb. maddeleri emerek havayı temizleyen, nem oranını dengeleyen ve bu nedenle de hava sıcaklığını ve ortamdaki toz oranını düşürüp, uykusuzluk sorununa yardımcı olduğu bilinen bitkilerin bu hayati özelliğine ek olarak, karbondioksit dışında ev ortamında meydana gelen benzen, formaldehid ve trikloretilen gibi zararlı maddelerin de bazı çiçek türleri tarafından emilerek, havadaki olumsuz etkileri azaltark; Duvar sarmaşığı, Kasımpat, Barış Çiçeğinin:Benzen; Açelya, Örümcek çiçeği, Mısır bitkisi, Kasımpatı ve Paşa çiçeğinin Formaldehid; Kasımpatı ve Barış Çiçeğinin ise Trikloretilen gibi zararlı maddelerin olumsuz etkilerini azaltmak konusunda yararlı oldukları tespit edilmiş. Şimdi buna ek olarak. Birçok konuda yararlı olan bitkilerin koku vb. yönden zararlı olanları var mıdır acaba?  

            ---Verdiğiniz bilgiler oldukça yararlı ve olumlu elbette. Bitki ve çiçeklerin bu yönünün değerlendirilip, insanlığın hizmetine sunulması güzel. Sorunuza gelince… Hiçbir bitki zararlı değildir yerinde ve doğru kullanırsanız. Çünkü neden?.. Zakkumu kullanmaya kalksanız onun bazı tıbbi formülleri var. Doktor kontrolünde ve doktor önerisiyle ancak kullanılmalıdır. Aslında bütün bitkiler ne kadar yararlı olsalar bile doktor ya da yetkili tıbbi uzmanın önerisine göre değerlendirilip, kullanılması daha doğru ve yararlıdır.  

            ***Peki aylar önce sizinle ilk konuştuğumuzda dut ve çam gibi bazı ağaçların binaların yakınına ekilmemesi konusunda uyarmıştınız. Gerçekten öyle çıktı. Bir dutun boyu kadar da kökünün toprağa yatay olarak ilerlediğini gördük.

            ---Kaliptos, dut, akasya ve karaselvi çamı gibi bitkiler zararlı olduğundaa değil, köklerinin binaya zarar verdiği için bina yakınına ekilmez.

            ***Peki yeniden çiçek konusuna dönelim… Size göre, Türkiye´de insanların çiçeğe ve bitkiye bakış açısı nasıldır?

            ---Çok iyi de, ekonomik nedenlerden dolayı insanlar alırken zorlanıyorlar.

             *** Sanırım şimdi Antalya, Isparta ağırlıklı bir gül ihracatımız var belli başlı… Peki, çiçek ve bitki alanında Hollanda lalesi örneği dünyada etkin bir noktaya gelemez miyiz bu konuda?

            ---Bütün dünyaya hitap edecek bir noktaya gelmemiz mümkün değil. Adamlar daha bilimsel ve desteklenen uzun vadeli yatırımları var. Biz de uzun süreli işletmecilik olmuyor. Onlarda mevsim yok. Adamlar öyle bir tesisler yapmışlar ki yaz, kış istedikleri zaman bitkiye çiçek açtırıyorlar. 

            ***Pekii çiçek ve bitki konusundaki bu güzel ve ilginç sohbet için teşekkür ediyorum. Bu konuda daha dikkatli olacağız bundan sonra.

            ---Ben teşekkür ediyorum röportaj için.

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
LİSE DERGİLERİ (04 Eylül 2018 - Salı)
sanat gündemi (26 Temmuz 2018 - Perşembe)
sanat gündemi (13 Temmuz 2018 - Cuma)
GEZİ NOTU (10 Temmuz 2018 - Salı)
FOLKLOR VE TÜRKÜ USTASI AZİZ ÇELİK (28 Mayıs 2018 - Pazartesi)
ALTIN SES VEDAT ÇETİNKAYA (21 Mayıs 2018 - Pazartesi)
BESTEKÂR-YAPIMCI FIRAT GEN´LE KONUŞTUK (14 Mayıs 2018 - Pazartesi)
İLTER BİR SÖZ YAZARI YEŞİLAY… (23 Nisan 2018 - Pazartesi)
BİR BESTEKÂRIN ŞİİRSEL İTİRAFLARI (16 Nisan 2018 - Pazartesi)
NECMİ ÖZDEMİR´LE MÜZİK KONUŞTUK (16 Nisan 2018 - Pazartesi)
ŞİİRDEN ROMANA ŞARKI SÖZÜ (01 Nisan 2018 - Pazar)
ALİM İNTERNET ÇAĞINDA (19 Mart 2018 - Pazartesi)
ALİM KARNE ALIYOR (12 Mart 2018 - Pazartesi)
ALİM VE HAYVAN DÜŞMANI ÇOCUKLAR (12 Mart 2018 - Pazartesi)
ÇIRAK ALİM (05 Mart 2018 - Pazartesi)
ALİM SİMİT SATIYOR (05 Mart 2018 - Pazartesi)
ALİM VE ÇOCUK KAÇIRANLAR (26 Şubat 2018 - Pazartesi)
ALİM OKULDA (26 Şubat 2018 - Pazartesi)
ALİM KAZA GEÇİRDİ (20 Şubat 2018 - Salı)
ALİM KAYBOLDU (20 Şubat 2018 - Salı)
Çocuk Öyküsü - ALİM KAYBOLDU (13 Şubat 2018 - Salı)
ALİM HASTA (12 Şubat 2018 - Pazartesi)
ŞARKILARA CAN VEREN USTA (29 Ocak 2018 - Pazartesi)
***BİR KÜÇÜK BEYAZ GÜL*** (01 Ocak 2018 - Pazartesi)
YÜZYILIN EYLEMİ “YENİ ADANA” (27 Aralık 2017 - Çarşamba)
AHMET REMZİ DESTANI (27 Aralık 2017 - Çarşamba)
***GÜNEŞ, YAĞMUR VE RÜZGÂR*** (18 Aralık 2017 - Pazartesi)
“İSTANBUL, İSTANBULL” (18 Aralık 2017 - Pazartesi)
Çocuk Öyküsü***DÜNYAYA KÜSEN GÜNEŞ*** (27 Kasım 2017 - Pazartesi)
çocuk öyküsü ***HAYLAZ BULUT*** (20 Kasım 2017 - Pazartesi)
“Çukurova´dan Sesler” 5-6 (13 Kasım 2017 - Pazartesi)
***GÜNEŞ, YAĞMUR VE RÜZGÂR*** (06 Kasım 2017 - Pazartesi)
“Çukurova´dan Sesler” 5-6 (30 Ekim 2017 - Pazartesi)
“ÇUKUROVA´DAN SESLER”-4 (25 Ekim 2017 - Çarşamba)
Çocuk Öyküleri (16 Ekim 2017 - Pazartesi)
BİR FOLKLOR AĞIDI (09 Ekim 2017 - Pazartesi)
MUZAFFER İZGÜ´NÜN ARDINDAN (03 Ekim 2017 - Salı)
ALİLİMONCU´YA VEDA (25 Eylül 2017 - Pazartesi)
MESUT MERTCAN YOK ARTIK (18 Eylül 2017 - Pazartesi)
GÜNEYDE YAPRAK DÖKÜMÜ (11 Eylül 2017 - Pazartesi)
***ÖKSÜZ MARTILAR*** (06 Eylül 2017 - Çarşamba)
Çocuk Hikâyeleri (06 Eylül 2017 - Çarşamba)
SELAHATTİN SARIKAYA ANILAR (17 Ağustos 2017 - Perşembe)
USTALARDAN - MUSTAFA KEMAL´İN KAĞNIS (31 Temmuz 2017 - Pazartesi)
60. SANAT YILINDA CAHİT SEYHANLI (18 Haziran 2017 - Pazar)
***SELAHADDİN YANIKSES´LE RÖPORTAJ*** (05 Haziran 2017 - Pazartesi)
ADANA ÖZGENTÜRK´ÜNÜ UNUTMADI (30 Mayıs 2017 - Salı)
*** ASLAN İLE KARTAL *** (15 Mayıs 2017 - Pazartesi)
Çocuk öyküleri (02 Mayıs 2017 - Salı)
ÇUKUROVA VE TRT´NİN ONURU SUAT YILDIRIM (17 Nisan 2017 - Pazartesi)
SANAT SAYFASI YILLIĞI 2016-2017 24. YIL (03 Nisan 2017 - Pazartesi)
ADANA´DAN BİR BİLGE ÖZGEN GEÇTİ (31 Ocak 2017 - Salı)
*** AHMET REMZİ DESTANI *** (02 Ocak 2017 - Pazartesi)
“SEVENLER ANLAR” NEYZEN BESTEKÂRI (19 Aralık 2016 - Pazartesi)
ADANA´DA BİR MESAM GÜNÜ (05 Aralık 2016 - Pazartesi)
ŞARKININ “OKYANUS”UNDA BİR TALAT ER (24 Ekim 2016 - Pazartesi)
BİR TÜRKÜ USTASI ALİ LİMONCU… (26 Eylül 2016 - Pazartesi)
ABDURRAHMAN KESKİNER İLE RÖPORTAJ (12 Eylül 2016 - Pazartesi)
YAPI MESLEK LİSELİLER BULUŞTU (11 Temmuz 2016 - Pazartesi)
ÇUKUROVA´DA BİR ORHAN PAMUK (26 Haziran 2016 - Pazar)
***DERGİCİ LİSELİLER*** (09 Mayıs 2016 - Pazartesi)
BİR GURBET ÖYKÜSÜ (03 Mayıs 2016 - Salı)
***ERDAL YALÇIN İLE RÖPORTAJ *** (18 Nisan 2016 - Pazartesi)
“RESMİN GÖZYAŞLARI …” (11 Nisan 2016 - Pazartesi)
MESAM´DA BAŞKANLAR DÖNEMİ (28 Mart 2016 - Pazartesi)
DÜNYA ÖYKÜ GÜNÜ KUTLANDI (22 Şubat 2016 - Pazartesi)
ÇOCUKLARA İMZA GÜNÜ (17 Şubat 2016 - Çarşamba)
PORTRELERİN FOTOĞRAFÇISI ALİŞER AVCI (01 Şubat 2016 - Pazartesi)
ZEKÂYİ GÖKKAYA İLE RÖPORTAJ (26 Ocak 2016 - Salı)
ARİF KESKİNER´İN YAŞAR KEMAL´I (18 Ocak 2016 - Pazartesi)
“ŞİİR HAYATIN BURASINDA” (18 Ocak 2016 - Pazartesi)
ADANA´NIN KURTULUŞU ŞARKIYLA KUTLANDI (11 Ocak 2016 - Pazartesi)
TOROSLAR´DA BOZLAK TEŞEKKÜRÜ (09 Kasım 2015 - Pazartesi)
RESSAM SUAVİ NUMANOĞLU İLE GÖRÜŞME (02 Kasım 2015 - Pazartesi)
ÖDÜLLERLE ADINI DUYURAN BESTEKÂR (19 Ekim 2015 - Pazartesi)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-10 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-9 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-8 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-7 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-6 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-5 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-4 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-3 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-2 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-1 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
OZAN BİLDİK´LE GÖRÜŞTÜK… (15 Ekim 2015 - Perşembe)
KIBRIS DENİNCE… (07 Ekim 2015 - Çarşamba)
TED´İN SANAT ÇOCUKLARI (07 Ağustos 2015 - Cuma)
Sayfa:
EKONOMİYE BAKIŞ
BAŞYAZI VE GÜNÜN YORUMU Çetin Remzi YÜREGİR
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI
Nurettin ÇELMEOĞLU - BİRAZ GÜL BİRAZ DİKEN
Nurettin ÇELMEOĞLU - BİRAZ GÜL BİRAZ DİKEN
VOLGA´DA 11 GÜN –15
Vahit ŞAHİN
Vahit ŞAHİN
ADANA DEMİRSPOR´A BAŞARILAR DİLERİZ
Cumali KARATAŞ
Cumali KARATAŞ
LİSE DERGİLERİ
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
TEDAŞ´TAN AÇIKLAMA VAR
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
İZMİR´İN DAĞLARINDA ÇİÇEKLER AÇAR
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
MUSTAFA KEMAL´İN 20 EYLÜL 1917 İSYAN RAPORU (MIHTIRASI)
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
BİR MİLYON ÖĞRETMEN BİR MİLYON FİKİR VE ÖĞRETMENLERİN KARARA KATILMASININ SONUÇLARI
Ahmet ERDOĞDU
Ahmet ERDOĞDU
YENİ ADANA GAZETESİNİN KUVAYI MİLLİYE RUHUYLA 100. YILI
KONUK YAZAR
KONUK YAZAR
Dost acı söyler sayın Kılıçdaroğlu
Ahmet DUMAN
Ahmet DUMAN
Bu, İlk Rahip Değil.
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
SAVCI DOĞAN ÖZ´Ü SAYGIYLA ANARKEN...
M. Ziya YERGÖK
M. Ziya YERGÖK
SAHADAN GÖZLEMLER: HAYIR YÖNÜNDE
Cezmi DOĞANER
Cezmi DOĞANER
MAHATAMA GANDİ´DEN DERS
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
EKONOMİ YÖNETİMİNİN SORUMLULUĞU ARTIYOR!
Prof. Dr. Özer OZANKAYA
Prof. Dr. Özer OZANKAYA
9 EYLÜL ZAFERİ GÜNÜNDE ULUS YÖNETİCİLERİ İÇİN STRATEJİ DERSİ!
Zekai BULUÇ
Zekai BULUÇ
HASTA VELİNİMETİMİZDİR !
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
ABD´yi Yerli Malı ile Protesto Etmek Yerine Beyin Göçünü Engellemek ve Bilimin Öngörüsü ile Geleceği Kurmak Gerekir
OKUR KÖŞESİ
OKUR KÖŞESİ
BAYRAM MI GELMİŞ?
Ata Ali Alp
Ata Ali Alp
AŞK ÜZERİNE DİPNOTLAR-3
1923 YENİDEN - Ercan AKARPINAR
1923 YENİDEN - Ercan AKARPINAR
İDLİP
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
EKONOMİK KRİZ Mİ ASİMETRİK SAVAŞ MI?
Orhan ÖZDEMİR -OBRUK
Orhan ÖZDEMİR -OBRUK
KENDİ KÜLTÜRÜNDEN KORKMAK
Celal Topkan
Celal Topkan
CUMHURİYET´İN GELDİĞİ NOKTA VE SORUMLUSU KİM?
ALİ TAŞ ADN.
ALİ TAŞ ADN.
“YAŞAMAYA GEÇ KALDIM”(*)
Av.Cemil DENLİ
Av.Cemil DENLİ
ATATÜRK 30 AĞUSTOS´U ANLATIYOR
Saniye Akay Demirel
Saniye Akay Demirel
´Beni kör kuyularda merdivensiz bıraktın Denizler ortasında bak yelkensiz bıraktın.´
İlhan ALPER
İlhan ALPER
HÜLYA ŞENKUL VE EDEBİYAT
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Bereketli Hilal
Cihat OVALI-SPOR YORUM-PANORAMA
Cihat OVALI-SPOR YORUM-PANORAMA
PUANIN İYİSİ KÖTÜSÜ OLMAZ
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
DİŞLİ KEMAL
Adil OKAY
Adil OKAY
ADİL OKAY YAZDI: “ZAMANA ADANMIŞ YÜZLERİMİZ”*
Özcan İNCEOĞLU
Özcan İNCEOĞLU
ADANASPOR EVİNDE BOLU´YU AĞIRLIYOR
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
ADANASPOR BU KENTİN ASİL DURUŞUDUR
Süreyya KÖLE - YANSIMALAR
Süreyya KÖLE - YANSIMALAR
ÜZÜNTÜYE CEZA
Tufan ALPAT-EMEKLİ HAKİM
Tufan ALPAT-EMEKLİ HAKİM
RÜYAM VE YAŞADIĞIMIZ GERÇEKLER
Hüseyin ÖZBEK
Hüseyin ÖZBEK
PREVEZE Mİ İNEBAHTI MI
Ahmet YAHŞİ
Ahmet YAHŞİ
SEÇİM RENKLİ GEÇİYOR
Düşler Düşünceler-Tekgül Arı
Düşler Düşünceler-Tekgül Arı
Okur Hareketi
Birgül Ayman GÜLER
Birgül Ayman GÜLER
AKP´NİN ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ KOMİSYONDA ELE ALINIRKEN, “REJİM DÖNÜŞTÜRÜLÜYOR” ELEŞTİRİLERİ SÜRÜYOR
TANSEL ÇÖLAŞAN
TANSEL ÇÖLAŞAN
Sevgili dostlar merhaba,
GÖKTEN GELEN-BASRİ GÖK
GÖKTEN GELEN-BASRİ GÖK
İNSAN HAYATI BU KADAR UCUZ MU?
AZ ve  ÖZ A.AKDAMAR
AZ ve ÖZ A.AKDAMAR
BİRİ ANLATSA!...
AHMET KAYTANCI-GÖKÇEBEL
AHMET KAYTANCI-GÖKÇEBEL
ZELİHA VE ÇOCUKLARI
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Bugün
20 °C
Salı
21 °C
Çarşamba
21 °C
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI

/resimler/2016-2/23/1416139429844.jpg

ADANA`DA NÖBETÇİ ECZANELER

/resimler/2015-5/28/1255038362873.jpg

ADANA İLİ ÖNEMLİ TELEFONLAR

/resimler/2016-3/22/1515302901917.jpg

HAFTANIN PANAROMASI

/resimler/2018-9/10/1040464688482.jpg