“ÇAVLANLARIN ÇIĞLIĞI´NDAN “SÖYLEM”E BİR EDEBİYAT GÖRÜŞMESİ
Tarih: 25.2.2019 11:03:00 / 480okunma / 0yorum
Cumali KARATAŞ

“Söylem” dergisi kurucusu Mehmet Çetinkaya ilk kitabı “Aşklar Yaşatır Aydınlığı”ndan yirmi yıl sonra, yine kurup ara verdiği Özgün Yayıncılık´ın 34. yayını olarak “Çavlanların Çığlığı” adlı şiir kitabını çıkarınca, güneşli bir şubat pazarında Atatürk Parkı´nda şiirden dergiciliğe uzanan bir söyleşi gerçekleştirdik.Cumali Karataş

Sevgili Mehmet, “Söylem”in çıktığı ilk sayılardan son sayıya kadar uzanan ve özgün bir konumda olan özel sayılarla yine edebiyat tarihine bırakılan güzelliklerde ses getiren, önemli çalışmalar yaptık.  Bu gün istersen yirmi yıl aradan sonra çıkardığın “Çavlanların Çığlığı” adlı şiir kitabın nedeniyle şiirden dergiciliğe uzanan bir söyleşi gerçekleştirelim…

/resimler/2019-2/26/1106113093190.jpg***İlk sorum da şu?..  Nasıl bir ailede yetiştin; kültür/sanat bağlamında böyle bir soruyla girelim söyleşimize?..

---Babam Hacı bey çitçilik, nakliyatçılık, tüccarlık yapardı. Annem Münife ev hanımı olmakla birlikte terzilik de yapardı. Bizim, akrabaların, komşuların giysilerini dikerdi. Haa bu ara şunu söyleyeyim; babamın Hacı´lığının da tarihi bir anısı var…  Babamın dedesi Hasan dedemin kardeşi Yemen´de şehit olunca, büyük dedem oğlu Ali´ye:“ O ölmedi orda hacı oldu, oğlun olursa adını Hacı koy” demiş. Babamın adı bu yüzden Hacı olmuş.

***Sizin ailede senden başka sanatla ilgilenen var mı peki?

---Benden öncekilerde yok ama benden sonrakilerde var. Yeğenlerim edebiyat ve müzikle ilgililer. 

***Ne zaman şiir yazmaya başladınız? İlk şiiriniz nerede yayımlandı?

---İlk şiirlerimi Adana´da 1985´lerde yazmaya başladım. İmamoğlu´nda Kemal Kutluca´nın çıkardığı, “İmamoğlu” gazetesinde de ilk şiirim yayımlandı.

/resimler/2019-2/26/1041500408429.jpg***Bir de, “Söylem”in kuruluşunda Yeni Adana Sanat Sayfası´nda yayımlamak üzere senden aldığım ve yayımladığım  üçleme dizeleri olan “Gece Yanar” gibi bir şiir vardı anımsıyor musun?... İkinci yayımlanan şiirin de o olsa gerek.

---Evet anımsadım,”Gece Yanar”dı… O şiir sonradan “Söylem”de de yayımlanmıştı. Bir, iki yerel gazetede de şiirlerim yayımlandı ama adlarını unuttum. 

***Dergilerde de yayımlanan şiirlerin de oldu senin… 

---“Söylem”, “İnsancıl”, ”Morca”, “Kıyı”, “Yaklaşım” “Agora”, “Çalı” ve “Beşparmak” gibi edebiyat dergilerinde şiirlerimin çıkmasının yanı sıra; Adana Belediyesi´nin çıkardığı şiir antolojinde de yer aldı.

***“Çalı” deyince, senin “Aşklar Yaşatır Aydınlığı” adlı kitabının hakkında da “Çalı”da yazmıştım galiba.  

---Evet hatırlıyorum…

/resimler/2019-2/26/1042444159418.jpg***Özelden genele yönelelim… Şiir nedir desem senin için; anlamı, önemi nedir? 

---“Çavlanların Çığlığı”na giriş yaptığım tümcede olduğu gibi:”İki ucu kırılmış dünyada şiir aydınlamadır.” Ayrıca, yine bir şiirimin adını taşıdığı gibi de:”Savaşımın Yenilmeyen Önderi: Şiir”dir…

***Herkes şiir yazabilir mi peki?

 ---Herkes şiir yazamaz tabii ki… Şiirin bir yetenek işi olduğunu düşünüyorum.  Şiirle yetenek arasında bir bağ ilişki hep vardır. Çok iyi edebiyat bilenler şiir yazamıyor örneğin. 

***Şiir yoluna koyulan gençlere neler önerirsiniz?..

----Şiirle buluşan gençler ruh sahibi olacak; şiire ben ne veririm diyecek; kendinden önceki şairleri okuyacaklardır mutlaka… O imgeleri, o buluşları sana verdiği zaman şiirin arkasında duracaksın. İyi şeylerin yanında olup savunursan şair olursun.

***Beğendiğin, etkilendiğin şairler var mıdır?

---Karacaoğlan, Dadaloğlu, Nâzım Hikmet, Ahmed Arif, Can Yücel, Hasan Hüseyin, Bertolt Brecht ve Federico Garcia Lorca  beğendiğim ve etkilendiğim şairlerdendir. 

/resimler/2019-2/26/1043152284970.jpg*** Yine özele dönecek olursak; ağırlıklı olarak, şiirle yaşamın arasında bir bağ olduğunu düşünüyor musunuz?

---Birçok şairde olduğu gibi, şiirle yaşamım arasında güçlü bir bağ vardır… Şiirle dost olmak, insanın var olan gücünü daha güçlü kılıyor, engelleri aşıyorsunuz. Şiiri düşündüğün anda kendinde müthiş bir güç hissediyorsun. Şiirin yetki verdiği şairler var. Karacaoğlan´dan Nâzım´a kadar yazılan şiirlerin enerjisini hissediyorsun.

***Şiir nasıl yetki veriyor şaire?..

---Pir Sultan´dan Ahmed Arif´e, Hasan Hüseyin´den Nâzım gibi şairlere baktığınız zaman onların dizelerinde ne kadar barışık, ne kadar güçlü olduklarını görüyoruz ve şiir de diyor ki, saf, temiz, güzel ruhla yanıma gel. O zaman ona verdiklerimi sana da veririm. Günümüzde yazılması gereken özgün dizeleri sana da veririm diyor. Veriyor da… Şiirle şair arasında müthiş bir köprü kuruluyor böylece.

***Sana göre şair, şiir nasıl olmalıdır?..

---Şair, sezgileri güçlü, ruh sahibi, aydın, etik değerleri olandır. Bazı eleştirmenler şairleri eleştirirken çok haksızlık yapıyorlar. Bunu yaparken de geleceği görebilme sezgi ve olasılığından yoksun olarak yapıyorlar. Örneğin:“Sarısızılı Sevgiler” şiirimde diyorum ki:”Kanımın ortasından/çarmıha/gerin beni/çivilerinizi/şiirlerimin imgesine çakın/yıllarca /resimler/2019-2/26/1043479316879.jpgdilime yazdığım/kanımdan meze yapın/damlayan dağ sıcağı kanım/ damarlarda dolaşmasın diye” sonra ikinci bölümde sürdürüyorum:”Çığlımın çiçeklerini gönderin/sarısızılı sevgilere/bulabilirseniz adresini” (Söylem/sy:51/Hziran 1999) Şimdi bir eleştirmen bu şiire isimsiz bir gönderme yaparak:”İslam ülkelerinde çarmıha germe yok, bazı şairler üfürüyor” diyor. Oysa son yıllarda IŞİD terör örgütünün İslam ülkelerinde çarmıha gererek insanları katletmesi ve şiirin ikinci bölümünde son yaşanan Cemal Kaşıkçı olayına gönderme yapmıyor mu? 

***Şiirde geleneğe inanıyor musun?

---Şiirde geleneğe inanıyorum. Halk şiiri olsun, hece ölçülü şiir olsun, bu temel üzerinde yükselen şiirimiz 1.ve 2.Yeni´lerden günümüze gelip ulaşan bir çizgi oluşturmuştur. 

***”Çavlanların Çığlığı” yirmi yıl aradan sonra gelen bir kitap… Bu konuda söylemek istediğin bir şey var mı?

---İlk kitabım “Aşklar Yaşatır Aydınlığı” ile ikinci kitabım “Çavlanların Çığlığı”nda  yer alan şiirlere Çukurova şiirleri diyebiliriz… Çukurova´nın öyküsü, romanı, filmi, müziği nasıl yapıldıysa, Çukurova´nın şiirleri de bu kitaplarda yer aldı. Örneğin, yirmi yıl önce Yaşar Kemal, “Aşklar Yaşatır Aydınlığı” kitabımda yer alan 51 şiirden dokuzuna şiir demişti.

/resimler/2019-2/26/1056289488021.jpg***Bir de Yaşar Kemal´le senin aranda Çukurova konulu kısa bir şiirin nedeniyle Çukurova´dan kaçtım, kaçmadım gibisinden bir şiir tartışması çıkmıştı galiba değil mi?  

---Doğrudur… Kitabımı Yaşar Kemal´e imzaladıktan sonra “Çukurova´dan Kaçamam” adlı şiirimi okuyunca üzerine alındı. “Sen bana kaçtı diyorsun” dedi. Ben de: “Ben size kaçtı demiyorum hocam, ben kaçamam diyorum” dedim. O da: ”Sen sus!..” dedi bana. Sonra konuşmasını sürdürdü: “Sen biliyor musun?.. Orhan Kemal´ın evini taşlayanlar arasında en başta halasının oğlu (dayısının oğlu da olabilir, aklımda halasının oğlu kalmış) Cumhuriyet Savcısı da vardı. Ben ordan ayrılmasam beni linç edeceklerdi” dedi. Ben de, Orhan Kemal´ın başına gelenleri ilk kez sizden duydum. Ama size yapılanları okumuştum hocam” dedim.  

Ayrıca bu “Çukurova´dan Kaçamam” şiiriyle ilgili Demirtaş Ceyhun abiyle de iki anımız oldu… İlki 1. Yenice Belediyesi Barış Şenliği´ndeydi (20005). Şenlik akşamı verilen yemekte ben “Çukurova´dan Kaçamam” adlı şiirimi okuyunca, hemen yanımda bulunan Demirtaş Ceyhun:”Bana taş atıyorsun…” dedi. Ben de, hayır abi, ben kaçamam diyorum dedim. Yaşar Kemal de üzerine alınarak aynısını söyledi dediğimde gülümsedi. İkincisinde  ise, “Söylem”de Demirtaş Ceyhun özel sayısını çıkardıktan sonra Beyoğlu Bindallı Sanat Merkezi´nde Demirtaş Ceyhun abiyle birlikte bir grup sanatçıyla bir araya geldiğimizde şiirler okundu. Demirtaş /resimler/2019-2/26/1057214176621.jpgCeyhun:”Mehmet de şair, o da bir şiir okusun” dedi. Ben de yine “Çukurova´dan Kaçamam”ı okuduğumda, Demirtaş Ceyhun yine:” Bana taş atıyorsun, kaçtı diyorsun” dedi”. Ben de, Yenice Barış Şenliği´nde de öyle dediğini, ben bunu kendi adıma kullandığımı söyleyince gülümseyerek bana sarıldı. O sırada, aramızda bulunan ve “Varlık” dergisinin de logosunu çizen ressam Berç Toroser bir şiir daha okumamı isteyince, ben de “Çavlanların Çığlığı”nı okudum. “Bu adam şair. Ben şairlerin portresini çiziyorum.” dedi ve çizdiği karakalem portremi çıkaracağım kitabıma koymamı isteyince, kitabımda kullanacağıma dair söz verdim o portreye kitabımda yer verdim.              

***”Çavlanların Çığlığı”, “Aşklar Yaşatır Aydınlığı” adlı kitabının temel özelliği olan aliterasyonellikten biraz sıyrılıp, farklı bir yöne gidiyor gibi. Bu konuda ne söylemek istersin?..

---Aliterasyonla bazı şiirlerimi daha iyi anlatabildiğimi düşünüyorum. İkinci kitabımda da bazı örnekleri var. Şiirin sürüklediği yere doğru gidiyorum.

/resimler/2019-2/26/1057567146063.jpg ***Ara verdiğin Özgün Yayıncılık´ın 34. kitabı olarak yayımlanan ”Çavlanların Çığlığı” bir yerde Özgün Yayıncılık´ın yeniden doğuşu olabilir mi?

---Olabilir. Böyle düşünülebilir.              

***”Söylem” dergisi de yeniden çıkacak mı peki?        

---“Söylem” dergisi şu an beklemede. İlk göz ağrım olan yayıneviyle dergiyi, ikisini birlikte yürütebilmem şu an zor. Yayınevini istediğim noktaya getirdikten sonra dergiyi de çıkaracağım. Çıkarmadığım süredeki deneyimim ve yaşadıklarımın ışığında “Söylem”i daha güçlü çıkarmak istiyorum. “Söylem” bitmiş değil. Önümüzdeki zaman diliminde telafi sayılarını çıkarmayı düşünüyorum.    

***Bazı insanlar yaşam boyu bir tek kitap çıkaramazken, sen Özgün Yayıncılık´la 34 kitap, “Söylem”le 137 sayı dergi yayımladın… Sormak istediğim şu: Özellikle Anadolu´da dergicilik, yayıncılık kolay bir iş olmasa gerek…

---Anadolu´da dergicilik ekonomik koşulların yanı sıra dergilerin şair, yazar kadrolarının ünlü olmayı şair, yazar olmanın önüne aldıkları için de dergiciliğe ve yayıncılığa zarar veriyorlar. Bu yüzden Anadolu dergiciliği uzun süre yaşamıyor.  

/resimler/2019-2/26/1058323240424.jpg***Son olarak söylemek istediğin bir şey var mı?

---Şiire devam… “Yaşam şiirde bir salıncak/Salındıkça şiir yaşamı saracak.”

***Peki… Teşekkür ediyorum bu söyleşi için.

---Ben de teşekkür ederim./resimler/2019-2/26/1059043709758.jpg/resimler/2019-2/26/1059207616382.jpg/resimler/2019-2/26/1059420898068.jpg


Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
sanat gündemi - KİTAPLAR VE FUARLAR (18 Mart 2019 - Pazartesi)
YÜZYILIN ARDINDAN*YENİ ADANA SEVDASI (24 Aralık 2018 - Pazartesi)
Sanat gündemi -BİR RESSAMIN ELLİ YILI (17 Aralık 2018 - Pazartesi)
BARIŞ SERGİSİ NOTLARI (07 Aralık 2018 - Cuma)
LİSE DERGİLERİ (04 Eylül 2018 - Salı)
sanat gündemi (26 Temmuz 2018 - Perşembe)
sanat gündemi (13 Temmuz 2018 - Cuma)
GEZİ NOTU (10 Temmuz 2018 - Salı)
FOLKLOR VE TÜRKÜ USTASI AZİZ ÇELİK (28 Mayıs 2018 - Pazartesi)
ALTIN SES VEDAT ÇETİNKAYA (21 Mayıs 2018 - Pazartesi)
BESTEKÂR-YAPIMCI FIRAT GEN´LE KONUŞTUK (14 Mayıs 2018 - Pazartesi)
İLTER BİR SÖZ YAZARI YEŞİLAY… (23 Nisan 2018 - Pazartesi)
BİR BESTEKÂRIN ŞİİRSEL İTİRAFLARI (16 Nisan 2018 - Pazartesi)
NECMİ ÖZDEMİR´LE MÜZİK KONUŞTUK (16 Nisan 2018 - Pazartesi)
ŞİİRDEN ROMANA ŞARKI SÖZÜ (01 Nisan 2018 - Pazar)
ALİM İNTERNET ÇAĞINDA (19 Mart 2018 - Pazartesi)
ALİM KARNE ALIYOR (12 Mart 2018 - Pazartesi)
ALİM VE HAYVAN DÜŞMANI ÇOCUKLAR (12 Mart 2018 - Pazartesi)
ÇIRAK ALİM (05 Mart 2018 - Pazartesi)
ALİM SİMİT SATIYOR (05 Mart 2018 - Pazartesi)
ALİM VE ÇOCUK KAÇIRANLAR (26 Şubat 2018 - Pazartesi)
ALİM OKULDA (26 Şubat 2018 - Pazartesi)
ALİM KAZA GEÇİRDİ (20 Şubat 2018 - Salı)
ALİM KAYBOLDU (20 Şubat 2018 - Salı)
Çocuk Öyküsü - ALİM KAYBOLDU (13 Şubat 2018 - Salı)
ALİM HASTA (12 Şubat 2018 - Pazartesi)
ŞARKILARA CAN VEREN USTA (29 Ocak 2018 - Pazartesi)
***BİR KÜÇÜK BEYAZ GÜL*** (01 Ocak 2018 - Pazartesi)
YÜZYILIN EYLEMİ “YENİ ADANA” (27 Aralık 2017 - Çarşamba)
AHMET REMZİ DESTANI (27 Aralık 2017 - Çarşamba)
***GÜNEŞ, YAĞMUR VE RÜZGÂR*** (18 Aralık 2017 - Pazartesi)
“İSTANBUL, İSTANBULL” (18 Aralık 2017 - Pazartesi)
Çocuk Öyküsü***DÜNYAYA KÜSEN GÜNEŞ*** (27 Kasım 2017 - Pazartesi)
çocuk öyküsü ***HAYLAZ BULUT*** (20 Kasım 2017 - Pazartesi)
“Çukurova´dan Sesler” 5-6 (13 Kasım 2017 - Pazartesi)
***GÜNEŞ, YAĞMUR VE RÜZGÂR*** (06 Kasım 2017 - Pazartesi)
“Çukurova´dan Sesler” 5-6 (30 Ekim 2017 - Pazartesi)
“ÇUKUROVA´DAN SESLER”-4 (25 Ekim 2017 - Çarşamba)
Çocuk Öyküleri (16 Ekim 2017 - Pazartesi)
BİR FOLKLOR AĞIDI (09 Ekim 2017 - Pazartesi)
MUZAFFER İZGÜ´NÜN ARDINDAN (03 Ekim 2017 - Salı)
ALİLİMONCU´YA VEDA (25 Eylül 2017 - Pazartesi)
MESUT MERTCAN YOK ARTIK (18 Eylül 2017 - Pazartesi)
GÜNEYDE YAPRAK DÖKÜMÜ (11 Eylül 2017 - Pazartesi)
***ÖKSÜZ MARTILAR*** (06 Eylül 2017 - Çarşamba)
Çocuk Hikâyeleri (06 Eylül 2017 - Çarşamba)
SELAHATTİN SARIKAYA ANILAR (17 Ağustos 2017 - Perşembe)
USTALARDAN - MUSTAFA KEMAL´İN KAĞNIS (31 Temmuz 2017 - Pazartesi)
60. SANAT YILINDA CAHİT SEYHANLI (18 Haziran 2017 - Pazar)
***SELAHADDİN YANIKSES´LE RÖPORTAJ*** (05 Haziran 2017 - Pazartesi)
ADANA ÖZGENTÜRK´ÜNÜ UNUTMADI (30 Mayıs 2017 - Salı)
*** ASLAN İLE KARTAL *** (15 Mayıs 2017 - Pazartesi)
Çocuk öyküleri (02 Mayıs 2017 - Salı)
ÇUKUROVA VE TRT´NİN ONURU SUAT YILDIRIM (17 Nisan 2017 - Pazartesi)
SANAT SAYFASI YILLIĞI 2016-2017 24. YIL (03 Nisan 2017 - Pazartesi)
ADANA´DAN BİR BİLGE ÖZGEN GEÇTİ (31 Ocak 2017 - Salı)
*** AHMET REMZİ DESTANI *** (02 Ocak 2017 - Pazartesi)
“SEVENLER ANLAR” NEYZEN BESTEKÂRI (19 Aralık 2016 - Pazartesi)
ADANA´DA BİR MESAM GÜNÜ (05 Aralık 2016 - Pazartesi)
ŞARKININ “OKYANUS”UNDA BİR TALAT ER (24 Ekim 2016 - Pazartesi)
BİR TÜRKÜ USTASI ALİ LİMONCU… (26 Eylül 2016 - Pazartesi)
ABDURRAHMAN KESKİNER İLE RÖPORTAJ (12 Eylül 2016 - Pazartesi)
YAPI MESLEK LİSELİLER BULUŞTU (11 Temmuz 2016 - Pazartesi)
ÇUKUROVA´DA BİR ORHAN PAMUK (26 Haziran 2016 - Pazar)
***DERGİCİ LİSELİLER*** (09 Mayıs 2016 - Pazartesi)
BİR GURBET ÖYKÜSÜ (03 Mayıs 2016 - Salı)
***ERDAL YALÇIN İLE RÖPORTAJ *** (18 Nisan 2016 - Pazartesi)
“RESMİN GÖZYAŞLARI …” (11 Nisan 2016 - Pazartesi)
MESAM´DA BAŞKANLAR DÖNEMİ (28 Mart 2016 - Pazartesi)
DÜNYA ÖYKÜ GÜNÜ KUTLANDI (22 Şubat 2016 - Pazartesi)
ÇOCUKLARA İMZA GÜNÜ (17 Şubat 2016 - Çarşamba)
ÇİÇEKLERİN DİLİYLE BİR BİTKİ SOHBETİ (08 Şubat 2016 - Pazartesi)
PORTRELERİN FOTOĞRAFÇISI ALİŞER AVCI (01 Şubat 2016 - Pazartesi)
ZEKÂYİ GÖKKAYA İLE RÖPORTAJ (26 Ocak 2016 - Salı)
ARİF KESKİNER´İN YAŞAR KEMAL´I (18 Ocak 2016 - Pazartesi)
“ŞİİR HAYATIN BURASINDA” (18 Ocak 2016 - Pazartesi)
ADANA´NIN KURTULUŞU ŞARKIYLA KUTLANDI (11 Ocak 2016 - Pazartesi)
TOROSLAR´DA BOZLAK TEŞEKKÜRÜ (09 Kasım 2015 - Pazartesi)
RESSAM SUAVİ NUMANOĞLU İLE GÖRÜŞME (02 Kasım 2015 - Pazartesi)
ÖDÜLLERLE ADINI DUYURAN BESTEKÂR (19 Ekim 2015 - Pazartesi)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-10 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-9 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-8 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-7 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-6 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-5 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-4 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-3 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-2 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-1 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
OZAN BİLDİK´LE GÖRÜŞTÜK… (15 Ekim 2015 - Perşembe)
KIBRIS DENİNCE… (07 Ekim 2015 - Çarşamba)
TED´İN SANAT ÇOCUKLARI (07 Ağustos 2015 - Cuma)
Sayfa:
EKONOMİYE BAKIŞ
BAŞYAZI VE GÜNÜN YORUMU Çetin Remzi YÜREGİR
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI
Cihat OVALI-SPOR YORUM-PANORAMA
Cihat OVALI-SPOR YORUM-PANORAMA
ŞİMŞEK ÇIKIŞA, KAPLAN DÜŞÜŞE DEVAM
Cumali KARATAŞ
Cumali KARATAŞ
sanat gündemi - KİTAPLAR VE FUARLAR
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
BEKA SORUNU VAR MI, YOK MU?
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
SARILIN O KALBE
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
18 MART ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ VE ÇANAKKALE ZAFERİNİN 104. YIL DÖNÜMÜ KUTLAMASI
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
OKUL YÖNETİCİLİĞİNDE EĞİTİM ESASTIR
KONUK YAZAR
KONUK YAZAR
Dost acı söyler sayın Kılıçdaroğlu
Ahmet DUMAN
Ahmet DUMAN
Hem Okudum Hem de Yazdım…
M. Ziya YERGÖK
M. Ziya YERGÖK
SAHADAN GÖZLEMLER: HAYIR YÖNÜNDE
Cezmi DOĞANER
Cezmi DOĞANER
İHTİLALLER
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
SAVCI DOĞAN ÖZ´Ü SAYGIYLA ANARKEN...
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
EKONOMİ YÖNETİMİNİN SORUMLULUĞU ARTIYOR!
Prof. Dr. Özer OZANKAYA
Prof. Dr. Özer OZANKAYA
CEYHUN ATUF KANSU: GERÇEK BİR TÜRK DEVRİMİ OZANI
Zekai BULUÇ
Zekai BULUÇ
TÜRKİYE ‘DE MİLLİ İLAÇ SANAYİSİNİN KURULMAMASI KAPİTÜLASYONUN DANİSKASIDIR !
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
8 Mart Dünya emekçi kadınalar günü tüm çalışan-emekçi kadınlarımız için kutlu olsun.
OKUR KÖŞESİ
OKUR KÖŞESİ
BAYRAM MI GELMİŞ?
Ata Alp And
Ata Alp And
aktüalite ve edebiyat - KİTAP VE YAZAR OLMAK
1923 YENİDEN - Ercan AKARPINAR
1923 YENİDEN - Ercan AKARPINAR
İDLİP
EĞİTİMCİNİN KALEMİNDEN-Kemal Çelikkaya
EĞİTİMCİNİN KALEMİNDEN-Kemal Çelikkaya
ALTMIŞ BEŞ YAŞ ÜSTÜ YOLCULARI VE ÖZEL HALK OTOBÜSLERİ
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
ÇANAKKALE GEÇİLMEZ
Celal Topkan
Celal Topkan
AKP´LİLER SORUYORUM
ALİ TAŞ ADN.
ALİ TAŞ ADN.
Kitaplık “ÇAVLANLARIN ÇIĞLIĞI”(*)
Av.Cemil DENLİ
Av.Cemil DENLİ
ATATÜRK 30 AĞUSTOS´U ANLATIYOR
İlhan ALPER
İlhan ALPER
HÜLYA ŞENKUL VE EDEBİYAT
Ahmet ERDOĞDU
Ahmet ERDOĞDU
YENİ ADANA GAZETESİNİN KUVAYI MİLLİYE RUHUYLA 100. YILI
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Tarihten Ders Almak
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
MÜZİK VE BEN-2
Adil OKAY
Adil OKAY
ADİL OKAY YAZDI: “ZAMANA ADANMIŞ YÜZLERİMİZ”*
Özcan İNCEOĞLU
Özcan İNCEOĞLU
TEMPOSUZ BİR TOROS KAPLAN!
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
ADANALI OLUNMAZ ADANALI DOĞULUR
AZ ve  ÖZ A.AKDAMAR
AZ ve ÖZ A.AKDAMAR
BİRİ ANLATSA!...
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI

/resimler/2016-2/23/1416139429844.jpg

ADANA`DA NÖBETÇİ ECZANELER

/resimler/2015-5/28/1255038362873.jpg

ADANA İLİ ÖNEMLİ TELEFONLAR

/resimler/2016-3/22/1515302901917.jpg

HAFTANIN PANAROMASI

/resimler/2019-3/19/1611549723586.jpg