İlhan ALPER


ÇANAKKALE´NİN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ-2


            Çanakkale derken, yazımızın başında Çanakkale ve Kurtuluş Savaşı´na katılan şair ve yazarlarımızdan söz edip; Nazım Hikmet, Vâlâ Nurettin, Ruşen Eşref Ünaydın ve Halide Edip Adıvar gibi isimleri sıralamıştık. Elbette daha başka isimler de var?

            Şimdi biz bu isimlerden söz ederken Mevlüt Uluğtekin Yılmaz´ın yazısına dönelim ve bakalım, o sözünü ettiğimiz 20. Yüzyılın Haçlı Ordusu´nda kimler varmış edebiyat dünyasına adına?

            Bakıyoruz? ?İngiliz şairlerinin de Türkler hakkındaki zihniyet çarpıklığına hiç şaşırmam çünkü onlar da kirli ve örtülü bir zihniyet ikliminin çocuklarıdır.? diyen Yılmaz, sözünü sürdürür: ??Ve onlar, Shakespeare ve Lord Byron´lardan beri bu konuda şiiri kirletmektedirler. (İliştir.:) Byron, 1820´lerde Yunan İsyanı´na destek vermek için İngiltere´den kalkıp Yunnaistan´a geldi; Türklerle savaştı; yaralanarak ülkesine döndüByron´a göre Yunanlılar mazlum; Türkler bir cani, bir kasap! Türklerin yüksek vicdan taşımalarına tanık olmak bile onuın canını sıkıyor??

            Ya Sahakespeare derseniz?

            Bakalım?

            Shakespeare´nin ?Bir Yaz Gecesi? rüyası oyunundaki kahramanıun sevgilisine, ?Niçin böyle zalimsin; yoksa sen Türk müsün?? gibi bir şoven yaklaşımda bulunması da Batı uygarlığı adına çoğalan soru işeretlerini bir küme haline getirdiğinin dolaylı da olsa somut bir vurgulama yapar gibidir.

            Sırada üçüncü şair var: Robert Brock!... Onunda; ?terbiyesiz, şerefsiz, aşağılık bir adam adam!..? olduğu vurgulanmış:?..Böyle bir insana ?şair´ demeyi dünya şairlerine hakaret sayarım.? (Yılmaz; TRT´nin  Robert Brock´u ?dönemin İngiliz şairi..? diye gündeme getirmesine de oldukça içerlemiş.) 

            Peki neden böyle bir kanıya varılmış, ona da bir bakalım?

            ?İngiliz Hükümeti, Çanakkale macerasına başlayacağını toplumuna açıklarken, özellikle ?gençlerin´ bu sefere katılmasını istemişti. Bu istekle beraber tüm İngiliz gençlerini, iğrenç amaçlı bir heyecan sarmıştı. Onlara göre; Çanakkale´yi geçecekler, İstanbul´u yağmalaaycaklar. Türk kızlarına tecavüz edecekler??

            O günlerde Mısırdaki üsten Çanakkale´ye doğru hareket eden İngiliz savaş gemisindeki Robert Brock da, ?Gidiyoruz. Galata Kulesi 15 pusluk toplarımızla yerle bir edilecek. Deniz kana boyanıp, leş gibi olacak. Ayasofya´nın mozaiklerini, halılarını yağmalayacağız. Türk lokumları (kadınları) benim olacak. İnanıyorum ki, bir devrin kapanışına şahit olacağım. Tanrım, hayatımda bu kadar mesut olmamıştım..?

 
*(Mevlüt Uluğtekin Yılmaz/Çanakkale Yolunda Şaerefsiz Bir Şair/Yeniçağ Gazetesi-31.03.2016)

*(20.06.2016)YAZARLAR

 • Perşembe 27 °C / 19 °C Güneşli
 • Cuma 27 °C / 20 °C Güneşli
 • Cumartesi 27 °C / 20 °C Gök gürültülü sağanak yağış
 • BIST 100

  101.930%0,48
 • DOLAR

  5,6842% 0,12
 • EURO

  6,2751% 0,18
 • GRAM ALTIN

  272,42% -1,04
 • ÇEYREK ALTIN

  449,493% -1,04