ÇANAKKALE SAVAŞLARI DENİNCE, NEDEN AKLA İLK O GELİR?
Tarih: 19.3.2017 11:42:45 / 446okunma / 0yorum
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe

Çanakkale Savaşları, bölgenin özellikleri, savaşanların muharebeler boyunca yaşadığı sıkıntılara rağmen, silahların susmasıyla birbirlerine karşı gösterdikleri insaniyet, azim ve iradenin en üst seviyede örnekleri, mücadele ruhunun doruklara ulaşması, azmin, iradenin ve vatan sevgisinin teknoloji karşısındaki başarısı ile Dünya harp tarihinin en önemli savaşlarındandır.

Çanakkale savaşları denilince, bir yandan Osmanlı askerinin hastalıklara ve ikmalin zorluğuyla mühimmat sıkıntısına rağmen, gerektiğinde, süngü muharebeleriyle göğüs göğüse savaşması, diğer yandan emperyalist güçlerce ülkelerinden çok uzaklara savaşmaya getirilen, Hindistan´dan Avustralya´ya kadar olan uzak coğrafyanın çocuklarının, nedenini bilmeden hayatlarını kaybetmeleri tartışılır. Savaşın birçok ve yaptıklarıyla önemli komutanı vardır. Ancak bir isim vardır ki muharebelerdeki öngörüleri, üstün sevk ve idaresi ile savaş sonrası yaptığı söylemlerle, Çanakkale Savaşları denildiğinde akla doğrudan ve ilk o gelir.

Bir savaşta, doğal olarak birçok komutan görev alır ve içinde vatan, millet sevgisi olan, sorumluluk sahibi her komutan, rütbesi ve görevi gereği, sorumluluklarını yerine getirmek için tüm gayretlerini sergiler. Ancak, Dünya harp tarihinde, savaşlardaki kişilik özellikleriyle, aldıkları sorumluluklar ve inisiyatiflerle öne çıkan, liderleşen ve efsaneleşen komutanlar olduğu gibi, bu özelliklerin üstünde askeri strateji dehaları vardır.  Büyük İskender, Julius Caesar, Napolyon Bonapart gibi isimlerle birlikte Mustafa Kemal´de dehadır ve Çanakkale Savaşlarında sergilediği liderlik özellikleri, derin öngörüsü, yerinde ve zamanında çekinmeksizin kullandığı inisiyatifle elde ettiği başarılar, doğrudan savaşın kaderini etkilemiş, bu konumuyla, Türkiye ve Dünya harp tarihindeki haklı yerini edinmiştir.

Türk harp tarihinin önemli komutanları da Çanakkale muharebelerinde görev aldı. Aldıkları sorumluluklarla, yerine getirdikleri görevlerin başarısını göremeden hayatını kaybetmiş, birçok isimsiz kahraman da mevcut. Savaşlar bir ekip performansıyla kazanılırken, bu mücadelelerde en üst rütbeli komutan ile diğer tüm askerlerin, rütbesiz bir erin dahi kendilerince sorumlulukları, azim ve mücadeleleri önem kazanır. Çünkü en alt seviyedeki eğitimsizlik, isteksizlik, moral bozukluğuyla yapılacak bir hata dahi mevziinin düşmesine, cephenin dağılmasına, savaşın kaybedilmesine ve ülkenin işgaline neden olabilir.

Savaşların kaderlerindeki en önemli etken, komuta kademesinin iradesi, tecrübesi, öngörü yeteneği ile iyi sevk ve idaredir. Komutan seviyesindeki askerlerin eğitim yeterlilikleri, öngörüleri, aldıkları yerinde ve doğru inisiyatiflerle verdikleri kararlar önem kazanır. Mustafa Kemal´in, Çanakkale Savaşlarındaki önemi de bu konumundan kaynaklanır.

Çanakkale Savaşları başladığında Sofya´da askeri ataşe olarak görevli olan Mustafa Kemal, yaptığı ısrarlı atanma istekleri sonunda 19´uncu Piyade Tugay Komutanlığına görevlendirilmiş ve bu görevle, esasen Gelibolu Yarımadasında, Eceabat-Bigalı´da Kolordu ihtiyatında iken, Ordu Komutanı olan Liman Von Sanders´in muhtemel çıkarma bölgesi olarak belirlediği Kumkale bölgesi, Saroz Körfezi ve Seddülbahir alternatiflerinden, asıl taarruz bölgesini Saroz Körfezi olarak düşünmesine rağmen, bunun yanlış olduğunu değerlendirip, düşmanın Kaba tepe kuzeyi ve Arıburnu bölgesine çıkarma yapacağını öngörerek (İhtiyat birlikleri, muharebe için tertiplenmede, gerektiğinde cephenin herhangi bir yerinde ve kesin sonuçlu muharebe için kullanılmaya hazır birliklerdir. İhtiyat birlik komutanı, nerede ve ne zaman muharebeye gireceğini bilmediği için, tüm cephedeki gelişmeleri dikkatle takip edip, öngörüleriyle her an muharebeye hazır olmak zorundadır.) aldığı inisiyatifle ve verdiği anlık kararlarla, savaşın kaderini değiştirmeyi başardı.

Mustafa Kemal´in, Çanakkale Muharebelerine etki eden ve efsaneleşen, emre dönüşerek savaşın kaderini doğrudan etkileyen en önemli anlık kararlarından biri, “Ben, size Taarruzu değil, ölmeyi emrediyorum” diye başlar. Mustafa Kemal, büyük bir liderlik örneği sergileyerek, Conkbayırı´nda savaşın kaderini değiştirirken, imkânsızlıklar ve çaresizlikle geri çekilen askerlere büyük bir dirayetle; “Ben, size taarruzu emretmiyorum; ölmeyi emrediyorum! Biz ölünceye kadar geçecek zaman zarfında, yerimize başka kuvvetler ve kumandanlar gelebilir!” diyerek tarihi emrini verdiğinde, bu yerinde ve zamanında verilmiş anlık emirle, savaşın kaderi bir anda değişti. Aldığı bu emirle, süngü takarak yere yatan Türk askeri karşısında, taarruzuna devam eden Anzak kuvvetlerinin de bir anda yatarak mevzilenmesiyle, Mustafa Kemal, askeri strateji dehasıyla karşısındaki düşmanı çözdü.

Çanakkale Savaşları´nda 3. Kolordu Komutanı olan Esat Paşa (Korgeneral Bülkat), “Düşman donanmasına Çanakkale Boğazı´na yaklaşmak ve Boğaz´ı zorlayıp İstanbul´a gelmek fırsatını vermeyenlerin birincisi Cevat (Çobanlı) Paşa, ikincisi ben, kesin sonucu sağlayanı da Anafartalar Komutanı Mustafa Kemal Paşa´dır” demiştir. (Lokman Erdemir&Kürşat Solak, Çanakkale Muharebelerinin İdaresi, Çanakkale Valiliği Yayınları, Eflal Matbaacılık, Ankara, 2015, s: 105.) Bu söylemden de anlaşılacağı gibi savaşın kaderini değiştiren ve kesin sonucun alınmasını sağlayan komutan, Mustafa Kemal´dir.

Çanakkale savaşlarıyla ilgili birçok kahramanlık hikâyesi anlatılır ve doğrudur. Kazanılan her savaş, kendi kahramanları ile zafere dönüşür. Ancak bu savaşların dönüm noktalarını etkileyen liderler vardır ve onlar tarih sayfasında hak ettikleri yeri alır.

Çanakkale Seferi Kuvvetler Başkomutanı Ian Hamiton ve diğer generaller savaş sonrası İngiltere´ye dönünce, kabinede sert tartışmalar olmuş ve muhalefet lideri, Hükümetin ve komutanların hesap vermesini istemiştir. General Hamilton kürsüye gelmiş, kendisine, “yenilginin hesabını veriniz. Yenilmeyen İmparatorluk donanmasının mermileri mi bitti, niçin o Gelibolu Yarımadasını ateşle kaplamadınız? Hasta adam dediğiniz bir ordu önünde perişan oldunuz. Bu lekeyi temizleyiniz” sözleri üzerine, “Lordlarım, biz görevimizi yaptık. Binlerce ton mermi attık. Yaptığımız hesaba göre Gelibolu Yarımadasına dağ-dere-tepe 1 inç kalınlığında çelik bir levha ile kaplanacak kadar donanmamız mermi attı. Ancak ne yazık ki ölüme Allah Allah sesleriyle koşan bir Türk askeri ve çok iyi sevk ve idare eden bir komuta heyeti vardı. Biz ne yapabilirdik” demiştir. (Suat AKGÜL-Ali GÜLER, Atatürk´ün Düşünce Dünyası, Berikan Yayınevi, Ankara, 2008, S: 187) Buradan komuta heyetinin kıymeti anlaşılırken, İngiliz Times Gazetesi, Mustafa Kemal hakkında, “Gelibolu Yarımadasındaki muharebelerde, Mustafa Kemal´in yüksek dehası, kendisine tam ve parlak zaferler kazandırmıştır” diye yazmıştır. (Suat AKGÜL-Ali GÜLER, S: 188) İngiliz Generali Aspinali Oglander, Mustafa Kemal´in Çanakkale Muharebelerindeki başarılarını ve dehasını, “Şimdi, Türkiye´nin Cumhurbaşkanı bulunan Gazi Mustafa Kemal´in Çanakkale çarpışmalarındaki büyük başarılarını görünce, övme ve takdire imkân yoktur. Bu konuda ne söylense azdır.” (Suat AKGÜL-Ali GÜLER, S: 189) derken, Winston Churchill, “Çanakkale Boğaz Harbinde malzemece üstünlük bizde idi, fakat iradece üstünlük O´nda olduğu için, biz yenildik” der. Burada kast edilen O, Mustafa Kemal´dir.

Anahtar Kelimeler: ÇANAKKALE, SAVAŞLARI, DENİNCE, NEDEN, AKLA, GELİR
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
GELİŞMELERLE REFERANDUMUN GETİRİSİ (13 Nisan 2017 - Perşembe)
SURİYE GELİŞMELERİ (09 Nisan 2017 - Pazar)
UÇLARDA DOLAŞMAK (27 Mart 2017 - Pazartesi)
RAKKA HAREKÂTININ DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ (01 Mart 2017 - Çarşamba)
CUMHURİYETİN DÖNÜM NOKTALARI (16) (24 Şubat 2017 - Cuma)
REFERANDUM SÖYLEMLERİ ÜZERİNE (22 Şubat 2017 - Çarşamba)
DOĞRU KARAR VEREBİLECEK MİYİZ? (19 Şubat 2017 - Pazar)
CUMHURİYETİN DÖNÜM NOKTALARI (15) (17 Şubat 2017 - Cuma)
EVET Mİ HAYIR MI? (16 Şubat 2017 - Perşembe)
CUMHURİYETİN DÖNÜM NOKTALARI (14) (10 Şubat 2017 - Cuma)
GÜÇ HALKIN ELİNDE (07 Şubat 2017 - Salı)
REFERANDUMA GİDERKEN (06 Şubat 2017 - Pazartesi)
CUMHURİYETİN DÖNÜM NOKTALARI (13) (01 Şubat 2017 - Çarşamba)
ÖZGÜRLÜK ÜZERİNE (22 Ocak 2017 - Pazar)
CUMHURİYETİN DÖNÜM NOKTALARI (11) (18 Ocak 2017 - Çarşamba)
MEDENİYETİN HAFIZASI MI SİLİNİYOR? (16 Ocak 2017 - Pazartesi)
CUMHURİYETİN DÖNÜM NOKTALARI (10) (12 Ocak 2017 - Perşembe)
CUMHURİYETİN DÖNÜM NOKTALARI (9) (05 Ocak 2017 - Perşembe)
CUMHURİYETİN DÖNÜM NOKTALARI (8) (30 Aralık 2016 - Cuma)
CUMHURİYETİN DÖNÜM NOKTALARI (7) (21 Aralık 2016 - Çarşamba)
ANKARA´DA SUİKAST (21 Aralık 2016 - Çarşamba)
HATAY ÜZERİNDEN HALEP GELİŞMELERİ (19 Aralık 2016 - Pazartesi)
HALEP GELİŞMELERİYLE GELİNEN DURUM (15 Aralık 2016 - Perşembe)
CUMHURİYETİN DÖNÜM NOKTALARI (6) (15 Aralık 2016 - Perşembe)
KİN, NEFRET VE DÜŞMANLIK (13 Aralık 2016 - Salı)
KAOSTAN GEÇERKEN (12 Aralık 2016 - Pazartesi)
CUMHURİYETİN DÖNÜM NOKTALARI (5) (07 Aralık 2016 - Çarşamba)
CUMHURİYETİN DÖNÜM NOKTALARI (4) (04 Aralık 2016 - Pazar)
ŞAHSİ MENFAATLERLE TÜRKİYE (30 Kasım 2016 - Çarşamba)
TÜRKİYE NEREYE KOŞUYOR (25 Kasım 2016 - Cuma)
TERÖRLE MÜCADELEDE BÜTÜNLÜK (24 Kasım 2016 - Perşembe)
CUMHURİYETİN DÖNÜM NOKTALARI (3) (23 Kasım 2016 - Çarşamba)
CUMHURİYETİN DÖNÜM NOKTALARI (2) (17 Kasım 2016 - Perşembe)
CUMHURİYETİN DÖNÜM NOKTALARI (1) (09 Kasım 2016 - Çarşamba)
FIRAT´IN GAZABI (07 Kasım 2016 - Pazartesi)
BÖLGESEL GELİŞMELERDE TÜRKİYE (24 Ekim 2016 - Pazartesi)
MUSUL OPERASYONUYLA GELEN BÜYÜK TEHLİKE (19 Ekim 2016 - Çarşamba)
MUSUL OPERASYONUNDAN YANSIYANLAR (18 Ekim 2016 - Salı)
MUSUL OPERASYONU BAŞLADI (17 Ekim 2016 - Pazartesi)
DEMOKRASİ Mİ? (10 Ekim 2016 - Pazartesi)
SURİYE YENİDEN ŞEKİLLENİRKEN (26 Eylül 2016 - Pazartesi)
DERİNLİKTE HAREKÂT (22 Eylül 2016 - Perşembe)
Bölgesel Dengeler (05 Eylül 2016 - Pazartesi)
YENİ TERİMLER İLE YENİ HEDEFLER. (01 Eylül 2016 - Perşembe)
FIRAT KALKANI OPERASYONUNDA ENFORMASYONUN ÖNEMİ (29 Ağustos 2016 - Pazartesi)
FIRAT´IN BATISINDA GELİŞMELER (25 Ağustos 2016 - Perşembe)
FIRAT KALKANI (24 Ağustos 2016 - Çarşamba)
STRATEJİK DERİNLİK (17 Ağustos 2016 - Çarşamba)
YANLIŞ ÜSTÜNE YANLIŞ (14 Ağustos 2016 - Pazar)
O, YİNE HAKLI ÇIKTI (05 Ağustos 2016 - Cuma)
DEMOKRASİMİZ BÜYÜK BİR TEHLİKE ATLATTI (03 Ağustos 2016 - Çarşamba)
KORKARIM UYUYAN BİR DEVİ UYANDIRDIK (29 Temmuz 2016 - Cuma)
TÜRKİYE ÜZERİNE OYNANAN OYUN (26 Temmuz 2016 - Salı)
YENİDEN YAPILANMA ÜZERİNE (22 Temmuz 2016 - Cuma)
BÜYÜK TEHLİKENİN ARDINDAN (19 Temmuz 2016 - Salı)
GÖÇMENLER ÜZERİNDEN SİYASET (04 Temmuz 2016 - Pazartesi)
YENİDEN NORMALLEŞME SÜRECİ (03 Temmuz 2016 - Pazar)
HAK VERİLMEZ, ALINIR (31 Mayıs 2016 - Salı)
KURULAN OYUNDA SADECE PİYON OLMAK (16 Mayıs 2016 - Pazartesi)
TÜRKİYE ÜZERİNE KURULAN OYUN (05 Mayıs 2016 - Perşembe)
OYUN KURUCU OLMAK (03 Mayıs 2016 - Salı)
KUŞATMA ALTINDAKİ TÜRKİYE (26 Nisan 2016 - Salı)
YENİ SÜREÇTE TÜRKİYE (05 Nisan 2016 - Salı)
TERÖRLE MÜCADELE (18 Mart 2016 - Cuma)
DEVREYE YENİ PLANLAR MI GİRİYOR? (15 Mart 2016 - Salı)
YİNE TERÖR VE YİNE ANKARA (14 Mart 2016 - Pazartesi)
KAHRAMANLARIN ANISINA (11 Mart 2016 - Cuma)
ANLAYAMADIĞIMIZ KAVRAMLAR (01 Mart 2016 - Salı)
ZORUNLU BEYAZ BARIŞIN ARDINDAN (21 Şubat 2016 - Pazar)
İSTİHBARAT BİR BÜTÜNDÜR (18 Şubat 2016 - Perşembe)
TÜRKİYE SURİYE´YE GİRECEK Mİ? (08 Şubat 2016 - Pazartesi)
BUZLU ZEMİNDE İLERLERKEN (02 Şubat 2016 - Salı)
HAVA SAHASI İHLALLERİ (01 Şubat 2016 - Pazartesi)
CENEVRE´DEN SONUÇ ÇIKACAK MI? (28 Ocak 2016 - Perşembe)
CHP NEREYE KOŞUYOR (18 Ocak 2016 - Pazartesi)
BÖLGESEL DEĞERLENDİRME (08 Ocak 2016 - Cuma)
EKİP OYUNU (28 Aralık 2015 - Pazartesi)
KÖŞE KAPMACA (10 Aralık 2015 - Perşembe)
GÜÇ GEREKTİRİYORMUŞ DIŞ SİYASET (07 Aralık 2015 - Pazartesi)
BÖLGESEL GELİŞMELER (02 Aralık 2015 - Çarşamba)
NEDEN TÜRKMENLER (24 Kasım 2015 - Salı)
RADİKALLEŞME VE HASSASİYET (18 Kasım 2015 - Çarşamba)
YENİ BİR MİLAT (16 Kasım 2015 - Pazartesi)
DEĞİŞEN BOYUTUYLA TERÖR (15 Kasım 2015 - Pazar)
İDEOLOJİYE UYGUN YENİDEN YAPILANMA (13 Kasım 2015 - Cuma)
KÜRESELLEŞME YOLUNDA (13 Kasım 2015 - Cuma)
BÖLGESEL GELİŞMELER (11 Kasım 2015 - Çarşamba)
GÜNDEMİN SÖYLETTİKLERİ (09 Kasım 2015 - Pazartesi)
NEDİR BAŞARMAK (05 Kasım 2015 - Perşembe)
SEÇİM SÜRECİNİN ARDINDAN (02 Kasım 2015 - Pazartesi)
HALK EMANETİNİ SAHİPLENDİ (30 Ekim 2015 - Cuma)
HASTA ADAM (19 Ekim 2015 - Pazartesi)
DEMOKRASİ Mİ BARIŞ MI? (16 Ekim 2015 - Cuma)
SAĞDUYULU OLMA ZAMANI (13 Ekim 2015 - Salı)
DERİN SULAR SESSİZ AKAR (08 Ekim 2015 - Perşembe)
GÜNDEMDEN KISA BİR DEĞERLENDİRME (05 Ekim 2015 - Pazartesi)
DEMOKRASİLERDE İNANÇ (01 Ekim 2015 - Perşembe)
KARŞIDAKİNİ ANLAMAK (21 Eylül 2015 - Pazartesi)
GERÇEK DEMOKRASİ ZAMANI (09 Eylül 2015 - Çarşamba)
KORKTUKLARI OLDU (24 Ağustos 2015 - Pazartesi)
TERÖR SORUNU (12 Ağustos 2015 - Çarşamba)
BÜYÜK BİR HAYAL Mİ? (04 Ağustos 2015 - Salı)
MÜCADELE SÜREKLİ VE KARARLI OLMALIDIR (29 Temmuz 2015 - Çarşamba)
FALCI OLMAYA GEREK YOK (27 Temmuz 2015 - Pazartesi)
KRİTİK GÜNLER (2) (24 Haziran 2015 - Çarşamba)
KRİTİK GÜNLER (1) (23 Haziran 2015 - Salı)
Sayfa:
EKONOMİYE BAKIŞ
BAŞYAZI VE GÜNÜN YORUMU Çetin Remzi YÜREGİR
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI
Nurettin ÇELMEOĞLU - BİRAZ GÜL BİRAZ DİKEN
Nurettin ÇELMEOĞLU - BİRAZ GÜL BİRAZ DİKEN
KERRÜSE
Birgül Ayman GÜLER
Birgül Ayman GÜLER
AKP´NİN ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ KOMİSYONDA ELE ALINIRKEN, “REJİM DÖNÜŞTÜRÜLÜYOR” ELEŞTİRİLERİ SÜRÜYOR
Cumali KARATAŞ
Cumali KARATAŞ
İRFAN ATASOY, “İNCE CUMALİ”YLE SİNEMAYA GİRMİŞTİ
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
ATA´YA MEKTUP
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
MONDROS MÜTAREKESİNİ VE SEVR ANTLAŞMASINI RED EDEN, ÖZGÜRLÜK, EGEMENLİK VE ÇAĞDAŞLAŞMA GÜNEŞİ OLARAK 23 NİSAN 1920´de VAROLAN TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ´nin DOĞUŞ VE VAROLUŞ NEDENLERİ
Ahmet ERDOĞDU
Ahmet ERDOĞDU
21.12.2015 DEN 23.11.2016 YAZI VE RÖPORTAJLAR-5
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
İNANMAK BU OLSA GEREK.
KONUK YAZAR
KONUK YAZAR
Celal TOPKAN- CUMHURİYETİN 93. KURULUŞ YILDÖNÜMÜNDE ATATÜRK´Ü ANLAMAK VE KAVRAMAK
Tufan ALPAT-EMEKLİ HAKİM
Tufan ALPAT-EMEKLİ HAKİM
HAYATIMIZDAN BİRKAÇ KONU
Ahmet  DUMAN
Ahmet DUMAN
Artık, Hiçbir Şey Eskisi Gibi Değil.
Süreyya KÖLE - YANSIMALAR
Süreyya KÖLE - YANSIMALAR
ÜZÜNTÜYE CEZA
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
16 NİSANA DOĞRU, İZLENİMLER, DUYGULAR…
M. Ziya YERGÖK
M. Ziya YERGÖK
SAHADAN GÖZLEMLER: HAYIR YÖNÜNDE
Cihat OVALI-SPOR YORUM
Cihat OVALI-SPOR YORUM
82.DAKİKADA GÜÇ BİTTİ
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
BACASIZ FABRİKA TURİZM SEKTÖRÜ 2017´DE NE DURUMDA?
İlhan ALPER
İlhan ALPER
UÇAN ADAM İRFAN ATASOY
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
İnsanlığın Derinleşen Sosyal Sorunlarını Çözecek Olan İnsan Beyni mi? Yapay Zeka mı?
OKUR KÖŞESİ
OKUR KÖŞESİ
BAYRAM MI GELMİŞ?
Cezmi DOĞANER
Cezmi DOĞANER
SOSYAL DEMOKRASİ VE EKONOMİ
TANSEL ÇÖLAŞAN
TANSEL ÇÖLAŞAN
Sevgili dostlar merhaba,
AHMET KAYTANCI-GÖKÇEBEL
AHMET KAYTANCI-GÖKÇEBEL
ZELİHA VE ÇOCUKLARI
Av.Cemil DENLİ
Av.Cemil DENLİ
“ARTIK MECLİS VAR !”
Düşler Düşünceler-Tekgül Arı
Düşler Düşünceler-Tekgül Arı
Okur Hareketi
Celal Topkan
Celal Topkan
GELECEK SENİN DÜŞÜN VE ÖYLE KARAR VER
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
GENÇLİK KÜLTÜRÜ VE BAŞARISIZLIK
Hüseyin ÖZBEK
Hüseyin ÖZBEK
İNTİHAR BELGESİNİ YIRTAN MECLİSTEN ARDINDA İNTİHAR MEKTUBU BIRAKAN MECLİSE
Saniye Akay Demirel
Saniye Akay Demirel
´Beni kör kuyularda merdivensiz bıraktın Denizler ortasında bak yelkensiz bıraktın.´
Zekai BULUÇ
Zekai BULUÇ
MİLLİ BURJUVAZİYE SEVABINA ÖNERİLER -1 –
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
BÖLGESEL OYUNDA KARTLAR YENİDEN DAĞITILIYOR
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Hayallerim Var!
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
ERGENEKONCULAR
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
1982 ANAYASA REFERANDUMU
Vahit ŞAHİN
Vahit ŞAHİN
ERDDOĞAN´IN MİTİNGİNDEN İZLENİMLER
Ahmet YAHŞİ
Ahmet YAHŞİ
İHTİYARLAR PERİŞAN EDİLMESİN
GÖKTEN GELEN-BASRİ GÖK
GÖKTEN GELEN-BASRİ GÖK
ÇOCUĞA ŞİDDET
AZ ve  ÖZ A.AKDAMAR
AZ ve ÖZ A.AKDAMAR
BİRİ ANLATSA!...
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Bugün
11 °C
Çarşamba
13 °C
Perşembe
13 °C
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI

/resimler/2016-2/23/1416139429844.jpg

ADANA`DA NÖBETÇİ ECZANELER

/resimler/2015-5/28/1255038362873.jpg

ADANA İLİ ÖNEMLİ TELEFONLAR

/resimler/2016-3/22/1515302901917.jpg

HAFTANIN PANAROMASI

/resimler/2017-4/25/1421274409282.jpg