Ç İ N Ç İ N
Tarih: 26.12.2016 13:41:00 / 170okunma / 0yorum
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!

Ç İ N Ç İ N 

 

1986 yılı yazında Karaisalı Kızıldağ Yaylası´nda ilk defa çöp toplama organizasyonunun başlatılmış ve başarılmış olması, yayla sakinlerinin kaymakamlığa yönelik bakışlarını ve taleplerini artırdı.

O tarihte yaklaşık 110 hanenin oturduğu Kızıldağ yaylasının tarihi camiden yukarısındaki Çinçin mevkiinde içme suyu bulunmuyor, ihtiyaçlar Dedepınarı kaynağından taşıma ile gideriliyordu. Çinçin´de bazı kamu görevlilerinin de yayla evleri bulunmaktaydı.

Ben de yaz aylarında, sayın valinin bilgisi altında, yaklaşık iki ay süreyle eşimi ve çocuklarımı yayladaki Orman İşletme Müdürlüğü´ne ait misafirhaneye taşıyor, Orman işletmesinin çalışanları ile komşu olarak kalıyorduk. Telsizle haberleşme imkanı olduğundan, 25 km. mesafede gecelemek, ilçe yönetimi bakımından bir mahsur oluşturmuyordu. Kaldı ki Kızıldağ yaylası, Osmanlı döneminde Adana valilerinin maiyetleriyle birlikte taşındıkları, vilayeti buradan yönettikleri bir tarihi geçmişe sahipti. Osmanlı´dan kalma geçici vilayet konağının karakol bölümü enkaz halinde de olsa hala ortadadır.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Zamir Genç´le kaymakamlık makam şoförü Yücel Şeneldi bir gün birlikte gelerek konuyu açtılar. İçme suyunun olmaması yaylada yaşamı zorlaştırmakta, yaylanın Çinçin mevkisinin gelişmesini de engellemekteydi.

Bir hafta sonu, içme suyunun getirilmesi düşünülen Ağpınar kaynağına gidip gördüm. Yaklaşık üç kilo metrelik bir mesafe vardı. 3.000 metre boru satın alınması, su kaynağında toplama amaçlı, mahallenin üst kısmında da dağıtım amaçlı iki adet su deposu yapılması gerekiyordu. Mahalle içinde ana hatlarla dağıtım yapıldığında yayla sakinleri kendi su bağlantılarını yapabileceklerdi.

Köy Hizmetleri İl Müdürlüğü´nden boru alabilirdik. Gittim, görüştüm. “-Depoda ihtiyaç fazlası borumuz yok, var olanı planladık başka işlerde kullanacağız,” dediler.

O tarihte Adana valisi Erdoğan Şahinoğlu idi. Aynı konuyu sayın valiye açtım, ilgilendi. İl Özel İdare Müdürü´nü arayarak: -“İhaleli içme suyu yatırımlarının kırımlarından artan para ile ihtiyacın giderilmesini,” emretti.

İl Özel İdare Müdürü buna rağmen Köy Hizmetleri İl Müdürlüğü´nden “gereklilik ve ihtiyaç raporu” istedi. Onlar daha başından beri olumsuz baktıkları bu işi engelleme çabasındaydılar. Sayın valinin iradesi olmasa, reddedeceklerdi talebimizi. Önce zamana yaydılar, zeminde inceleme için eleman bulamadılar. Yoğun markajımız karşısında: “-2.800 metre içme suyu borusuna ihtiyaç duyulduğunu, ihale kırımlarından oluşan mevcutlardan bu iş için sadece 1.000 metre boru ve 30 torba çimento verebileceklerini” raporlarında belirttiler. Üstelik işin gerçekleştirilmesi için hiçbir teknik ve mühendislik yardımı yapamıyorlardı. Bütün teknik elemanlar sahada görevli olduğundan zaman ayıramazlarmış(!). Bu, işin yapılamayacağı anlamına geliyordu. Öyle ya, “genel bütçenin tüm yatırım harcamaları ile ilgili ödenekler valiliğe gönderilirdi, kaymakam geriye kalan 1.800 metre borunun alımı için parayı nereden bulacaktı?

İlçeye dönüşte Yücel´den rica ettim. Çinçin´de evi ve arsası bulunan tüm kamu görevlilerini kaymakamlıkta toplantıya çağırdım. Hatırladığım kadarıyla toplantıya İlçe Milli eğitim Müdürü Zamir Genç, kaymakamlık makam şoförü Yücel Şeneldi, Milli Eğitim Müdürlüğü çalışanlarından öğretmen Ali hoca ile Mustafa Gülen,  adliye personeli Abdullah Güngör katıldılar. Katılanlara durumu anlattım.”- Sizlerin önderliği ve teşviki ile içme suyundan yararlanacak halkın katılımını sağlayabilirsek, bu işi başarırız,” dedim. “Yayla komşularına durumu anlatmalarını, hafta sonunda yaylada da bir toplantı yaparak, işi olgunlaştırmamızı”, önerdim. Kabul edildi.

İlçe Özel İdare Müdürü´ne kalan boru ihtiyacı için piyasa araştırması yaptırdım. Hafta sonu Kızıldağ´da bir öğle namazı sonrası tarihi Ramazanoğlu camisinin avlusunda toplandık. Mahalle sakinleriyle konuyu enine boyuna tartıştık.

İnsanlar kendi ihtiyaçları görüleceğinden maddi katkıda bulunmaya hazırdılar. Ben: ”-Bu iş için maddi katkının yetmeyeceğini; mühendise, müteahhide, işçiye de ihtiyacımız olduğunu,” söyledim.

Katılanlar arasından beş kişilik bir komite oluşturduk.

Hatırladıklarım; önceki yıllarda Yol Su Elektrik (YSE) teşkilatından içme suyu ihaleleri alıp gerçekleştiren, Güvenç köyünden, emekli taşeron Şakir İyi, Orman teşkilatından emekli topograf Sami Bey, kamu görevlilerinden Zamir Genç ile Yücel Şeneldi ekibe katıldılar.

Hemen ertesi gün Sami amcanın hizmet yadigarı ölçüm aletiyle mahallelinin de yardımı ile suyun yüzde birlik eğimle Çinçin´e gelip gelemeyeceğini ölçtük. Soğanoluğu Gedik´ten  suyun yayla tarafına aşıp aşmayacağı konusunda tereddütler vardı. Pazar olduğu için bir ara ben de heyete eşlik ettim. Teorik olarak bir sorun gözükmüyordu.

Hemen ertesi gün isale hattı boyunca boruların döşeneceği kanalın kazımına başlamak istedik ama Çevlik ve Gildirli köylerinden temin ettiğimiz usta ve işçilerle anlaşamadık. Rahmetli Şakir amca gidip Barakdağı köyünden işçi getirdi. Kazı ile birlikte bir yandan da toplama ve dağıtım depolarının yapımına başladık. Mahalleliden makbuz karşılığı toplanan katkı payları inşaatın tamamlanmasına yetmiyordu. Köylere Hizmet Birliği´nin mütevazi bütçesinden de destek verdik.

Çalışmalar epey mesafe almışken bir cumartesi günü öğle sonu kaymakamlık makam şoförü Yücel Şeneldi, Orman İşletmesi misafirhanesine geldi. Gayet üzgün bir şekilde: “-Kaymakam bey, bugün Kızıldağ çarşıda Aytaç beyle karşılaştım. (Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak. Onun da yaylada oldukça bakımlı bir yaylalığı bulunmaktaydı.) -Ağpınar suyunu yararlanan göçerlerin rızası hilafına Çinçin´e getiriyormuşsunuz. Kaynağın tahsisi bile yapılmadan olur mu öyle şey? Kaymakam beye selam söyle akşam bize gelsin de konuşalım, diyor,” dedi.

Bu tavır hoşuma gitmedi. Yücel´e: “-Merak etme, bundan bir şey çıkmaz. Göçerlerin hayvanlarına yetecek suyu bırakıyoruz. Görürsen Aytaç Beye söyle, ilçe kaymakamını nerede bulabileceğini biliyor, buyursun gelsin,” dedim. Kaynağın tahsisine yönelik yazışmaları önceden başlatmıştım. Kaynaktan halen yararlanmakta olan iki göçer ailenin hayvanlarına yetecek miktarda suyun bırakılması halinde makul bir engel kalmıyordu.

Bir yandan da Yücel´e; mahalle sakinleri ile sözleşip yatsı namazından sonra topluca Aytaç beyin evine gidip; “-Siz burada yaşayan 120 haneyi Ağpınar mevkiindeki iki davarcıya değişecek misiniz? deyin” diye tembihledim.

Akşam dediğimi yaptılar. Aytaç bey, kalabalığı, halkın kararlılığını görünce pes etti. Bir daha da karşımıza çıkmadı. Bu taktik, daha sonraki sıkışık durumlarımda hep kullandığım ve elimi güçlendiren bir yöntemdir. Bu olayda da işe yaradı.

Depoların yapımı tamamlanmış, işin bitmesine az bir zaman kalmıştı. Hiç unutmuyorum bir perşembe günü, öğle üzeri vali bey aradı. Oldukça sinirliydi: “-Kaymakam bey, sen su getireceğim diye çırpınıyorsun, orada yaşayanlar bir birini şikayetle meşguller. Bu gün de milletvekili aradı. Bıktım bunların şikayetlerinden! Bırak ne halleri varsa görsünler. Durdur o işi!” dedi ve benim cevap vermemi dahi beklemeden telefonu kapattı, yüzüme.

Ne yapabilirdim? Kalktım yaylaya gittim. Komitedekileri topladım. Durumu anlattım: “-Bu iş pazartesiye bitecek! Gerekirse çift vardiya çalışacağız, bitireceğiz.” dedim. “-Eğer pazartesiye bitmezse tüm emeklerimiz boşa gider.

Yaz günü, dolunay zamanıydı. Son üç günde iki vardiya çalıştırdık işçileri ve pazar günü suyu dağıtım deposuna ulaştırdık.

Salı günü Adana´ya gitmiştim. Sayın valiye de uğradım. Görünce hemen yayladaki çalışmayı sordu. Ben de: “-Sayın Valim hafta sonu Kızıldağ´a çıktım. Siz işi durdurun, diyorsunuz ama iş bitmiş ve dağıtım deposuna ulaşmış. Durduracak bir şey yok, durmuş zaten. Evlerin bağlantıları yapılıyor,” dedim. “-Hayırlı olsun,” dedi.

Telefonda söylediklerinin ani bir kızgınlıkla söylendiği, anlaşıldı. Allah rahmet eylesin, uzun süre valilik yapan ve sonraki dönemlerde de zaman zaman karşılaştığım valim, öyle ani çıkışları olan, saman alevi gibi bu çıkışlarını sonradan telafi eden ve bana da, baş başa kaldığımızda hep “evladım” diye hitabeden, saygı duyduğum birisiydi. Öyle ki, hafta sonlarında Tarsus´a arabayla gitmek için izin istediğimde –ki komşu ilçe de olsa, il dışı çıkışı yapmam sebebiyle yasal olarak izin almam gerekiyordu, “- Aman evladım şoförünü kontrol et alkollü araba kullanmasın, hız yapmasın!” diye uyarmayı da ihmal etmezdi.

……………………………

Çinçin´e su elbette bir gün getirilirdi. Vatandaşın katkısı ve benim önderliğim bu olayı öne almıştır, sadece. Bir de, Köy Hizmetleri Müdürlüğü´nün binlerce liraya yapamayacağı yatırımı biz, gerçekte var olmayan, mütevazi bir bütçe ve halkın kendi çalışması, kendi katılımı ile gerçekleştirdik. Önemli bir toplum kalkınması örneği yaşadık. Özellikle zamanın milli eğitim müdürü Zamir Genç´i, köylüsü Şakir İyi amcayı, emekli ormancı Sami amcayı rahmet ve şükranla anıyorum. Onların gayreti ve fedakarlıkları olmasa, bu çalışma tamamlanamazdı.

……………………………………..

Otuz yıl sonra Kızıldağ´a çıktığımda Çinçin´in tamamen dolduğunu, Gökülüyurdu´nu da kaplayan yayla sınırlarının Soğanoluğu mevkiine ulaştığını gördüm.

Emeği geçenlerden Allah razı olsun.

Anahtar Kelimeler:
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
1982 ANAYASA REFERANDUMU (19 Nisan 2017 - Çarşamba)
TÜRK TİPİ BAŞKANLIK (3) (13 Nisan 2017 - Perşembe)
TÜRK TİPİ BAŞKANLIK (2) (12 Nisan 2017 - Çarşamba)
TÜRK TİPİ BAŞKANLIK (1) (11 Nisan 2017 - Salı)
MİLLİYETÇİLİK ÜLKÜCÜLÜK (09 Nisan 2017 - Pazar)
VALİLİK LOGOSU (06 Nisan 2017 - Perşembe)
BÖYLE Mİ OLMALIYDI ? (30 Mart 2017 - Perşembe)
PUTLAR VE İNSANLAR (29 Mart 2017 - Çarşamba)
KÖMÜR TAŞIMA VE DAĞITIM İHALESİ (23 Mart 2017 - Perşembe)
TACİZ Mİ, İFTİRA MI? (19 Mart 2017 - Pazar)
TACİZ Mİ, İFTİRA MI? (19 Mart 2017 - Pazar)
EĞRİYE EĞRİ DİYEBİLMEK (15 Mart 2017 - Çarşamba)
ATAMA YETKİSİ CUMHURBAŞKANINDA OLMALIDIR (11 Mart 2017 - Cumartesi)
TURAN KÖY (05 Mart 2017 - Pazar)
HAKİM HASAN BEY (22 Şubat 2017 - Çarşamba)
İFTİRA ATIYOR, HAKARET EDİYORSUNUZ! (20 Şubat 2017 - Pazartesi)
APAÇİLERİN YOLU (19 Şubat 2017 - Pazar)
SÜRGÜN (05 Şubat 2017 - Pazar)
KARLA MÜCADELE (15 Ocak 2017 - Pazar)
ALMAN FÜHRERİ HİTLER (03 Ocak 2017 - Salı)
BÖYLE GELMİŞ BÖYLE GİTMEZ! (15 Aralık 2016 - Perşembe)
ALADAĞ KKKKK (02 Aralık 2016 - Cuma)
SAKINCALI ÖĞRETMEN (2) (24 Kasım 2016 - Perşembe)
SAKINCALI ÖĞRETMEN (1) (23 Kasım 2016 - Çarşamba)
KIZILDAĞ 1986 (11 Kasım 2016 - Cuma)
MEYVELİ AĞAÇ (04 Kasım 2016 - Cuma)
TEBRİZLİ GENÇ (18 Ekim 2016 - Salı)
BİZ ONU GÜDEMEK, ARKASINDAN GİDEMEK (24 Ağustos 2016 - Çarşamba)
KARAİSALI´DA BİR MODEL DENEMESİ (29 Temmuz 2016 - Cuma)
YÜZÜNÜ DAHİ GÖRMEK İSTEMİYORUM (12 Temmuz 2016 - Salı)
TİN TİN GİDİP, TIN TIN DÖNMEK (28 Haziran 2016 - Salı)
ANGARYA YASAKTIR (27 Mayıs 2016 - Cuma)
DİLENCİSİ OLMAYAN İLÇELER (19 Mayıs 2016 - Perşembe)
Sayfa:
EKONOMİYE BAKIŞ
BAŞYAZI VE GÜNÜN YORUMU Çetin Remzi YÜREGİR
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI
Nurettin ÇELMEOĞLU - BİRAZ GÜL BİRAZ DİKEN
Nurettin ÇELMEOĞLU - BİRAZ GÜL BİRAZ DİKEN
KERRÜSE
Birgül Ayman GÜLER
Birgül Ayman GÜLER
AKP´NİN ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ KOMİSYONDA ELE ALINIRKEN, “REJİM DÖNÜŞTÜRÜLÜYOR” ELEŞTİRİLERİ SÜRÜYOR
Cumali KARATAŞ
Cumali KARATAŞ
İRFAN ATASOY, “İNCE CUMALİ”YLE SİNEMAYA GİRMİŞTİ
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
ATA´YA MEKTUP
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
MONDROS MÜTAREKESİNİ VE SEVR ANTLAŞMASINI RED EDEN, ÖZGÜRLÜK, EGEMENLİK VE ÇAĞDAŞLAŞMA GÜNEŞİ OLARAK 23 NİSAN 1920´de VAROLAN TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ´nin DOĞUŞ VE VAROLUŞ NEDENLERİ
Ahmet ERDOĞDU
Ahmet ERDOĞDU
21.12.2015 DEN 23.11.2016 YAZI VE RÖPORTAJLAR-5
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
İNANMAK BU OLSA GEREK.
KONUK YAZAR
KONUK YAZAR
Celal TOPKAN- CUMHURİYETİN 93. KURULUŞ YILDÖNÜMÜNDE ATATÜRK´Ü ANLAMAK VE KAVRAMAK
Tufan ALPAT-EMEKLİ HAKİM
Tufan ALPAT-EMEKLİ HAKİM
HAYATIMIZDAN BİRKAÇ KONU
Ahmet  DUMAN
Ahmet DUMAN
Artık, Hiçbir Şey Eskisi Gibi Değil.
Süreyya KÖLE - YANSIMALAR
Süreyya KÖLE - YANSIMALAR
ÜZÜNTÜYE CEZA
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
16 NİSANA DOĞRU, İZLENİMLER, DUYGULAR…
M. Ziya YERGÖK
M. Ziya YERGÖK
SAHADAN GÖZLEMLER: HAYIR YÖNÜNDE
Cihat OVALI-SPOR YORUM
Cihat OVALI-SPOR YORUM
82.DAKİKADA GÜÇ BİTTİ
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
BACASIZ FABRİKA TURİZM SEKTÖRÜ 2017´DE NE DURUMDA?
İlhan ALPER
İlhan ALPER
UÇAN ADAM İRFAN ATASOY
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
İnsanlığın Derinleşen Sosyal Sorunlarını Çözecek Olan İnsan Beyni mi? Yapay Zeka mı?
OKUR KÖŞESİ
OKUR KÖŞESİ
BAYRAM MI GELMİŞ?
Cezmi DOĞANER
Cezmi DOĞANER
SOSYAL DEMOKRASİ VE EKONOMİ
TANSEL ÇÖLAŞAN
TANSEL ÇÖLAŞAN
Sevgili dostlar merhaba,
AHMET KAYTANCI-GÖKÇEBEL
AHMET KAYTANCI-GÖKÇEBEL
ZELİHA VE ÇOCUKLARI
Av.Cemil DENLİ
Av.Cemil DENLİ
“ARTIK MECLİS VAR !”
Düşler Düşünceler-Tekgül Arı
Düşler Düşünceler-Tekgül Arı
Okur Hareketi
Celal Topkan
Celal Topkan
GELECEK SENİN DÜŞÜN VE ÖYLE KARAR VER
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
GENÇLİK KÜLTÜRÜ VE BAŞARISIZLIK
Hüseyin ÖZBEK
Hüseyin ÖZBEK
İNTİHAR BELGESİNİ YIRTAN MECLİSTEN ARDINDA İNTİHAR MEKTUBU BIRAKAN MECLİSE
Saniye Akay Demirel
Saniye Akay Demirel
´Beni kör kuyularda merdivensiz bıraktın Denizler ortasında bak yelkensiz bıraktın.´
Zekai BULUÇ
Zekai BULUÇ
MİLLİ BURJUVAZİYE SEVABINA ÖNERİLER -1 –
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
BÖLGESEL OYUNDA KARTLAR YENİDEN DAĞITILIYOR
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Hayallerim Var!
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
ERGENEKONCULAR
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
1982 ANAYASA REFERANDUMU
Vahit ŞAHİN
Vahit ŞAHİN
ERDDOĞAN´IN MİTİNGİNDEN İZLENİMLER
Ahmet YAHŞİ
Ahmet YAHŞİ
İHTİYARLAR PERİŞAN EDİLMESİN
GÖKTEN GELEN-BASRİ GÖK
GÖKTEN GELEN-BASRİ GÖK
ÇOCUĞA ŞİDDET
AZ ve  ÖZ A.AKDAMAR
AZ ve ÖZ A.AKDAMAR
BİRİ ANLATSA!...
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Bugün
13 °C
Perşembe
13 °C
Cuma
16 °C
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI

/resimler/2016-2/23/1416139429844.jpg

ADANA`DA NÖBETÇİ ECZANELER

/resimler/2015-5/28/1255038362873.jpg

ADANA İLİ ÖNEMLİ TELEFONLAR

/resimler/2016-3/22/1515302901917.jpg

HAFTANIN PANAROMASI

/resimler/2017-4/25/1421274409282.jpg