ÖNCE EĞİTİM - BURHAN YETKİL EMEKLİ EDEBİYAT ÖĞRETMENİ


BÜYÜMÜŞTE KÜÇÜLMÜŞ ÇOCUKLAR


            Büyümüşte küçülmüş çocukları “Çokbilmiş” diyerek dışlamamak gerekir. Onların bilgeliği şımarıklığından değil zeki oluşlarındandır. Yeşilçam’ın Ayşeciklerini, Ömerciklerini özenerek izler, çocuklarımızın da onlar gibi şirin ve açıkgöz olmalarını isterdik. Bu gün de dizilerde cana yakın ve hazırcevap çocuk oyunculara yer vermek adet oldu. Böyle çocukların sezgilerinin erken gelişmesinde zarardan çok yarar var, diyorum.

            Hem konuşkan hem de şirin afacanlar, müthiş sezgilerini iyi bir gözlemci olmalarına borçludur. Beş duyu organıyla algıladıkları somut olgular üzerinde mantık yürütürler. Sayı, zaman, mekan, boyut, hacim, uzaklık kavramlarını kafalarına yerleştirirler. Bunlardan sıralama, serileme ve gruplama yaparlar. Böylece somuttan soyuta geçerler, sebepten sonuca ulaşırlar. Bizim bile akıl erdiremediğimiz zor durumlarda bize akıl hocalığı yaparlar.

             Konuyu biraz daha açalım. Ufkun ötesini görmeye başlayan minik bilginler zamanından önce hayat dersi aldıklarından leb demeden leblebiyi bilirler. Dedelerinin, ninelerinin “Bu çocuğun altıncı hissi kuvvetli” dedikleri dâhiler, konuşmalarıyla herkesi hayrete düşürüp güldürürler. Yaşıtlarına göre küfrün kavgaya, küsmenin yalnızlığa, israfın yoksulluğa sebep olacağını bilir onlar hataya düşünce kibarca uyarırlar. Örneğin, “ Terli terli su içersen hasta olursun akıllım” derler.

            Zeka küpü büyümüşte küçülmüş çocukların soyut kavramları bilmelerinin ölçüsü deyim ve atasözlerinin mecaz anlamlarını bilmeleridir. Örneğin, “Karnım zil çalıyor” diyen arkadaşına “Benimki de korna çalıyor” demez acıktığını söyler.  “Atı alan Üsküdar’ı geçti” diyene “Ben hiç ata binmedim” demez “ Aklın neredeydi?” diye cevap verir. Aklıyla bin yaşasın, dediğimiz bücürükler bu sezgileriyle ileride kurda kuşa yem olup harcanmazlar.

             Hayatı yaşıtlarından önce doğru okuyan bu çocuklar için yurtta ve dünyada özel öğretim veren okullar vardır. Geleceğin bilim adamı ve sanatkarları bu çocuklardan yetişir. Ailelerin ve okulların bu çocukların yönlendirilmesi gerekir. Rehberlik servislerinin ölçme ve değerlendirme bölümleri onların zeka yaşını kolaylıkla saptar. Zeki çocukların normaller arasında kaybolmaması için belge verip özel öğretim görmelerini sağlar.YAZARLAR

 • Çarşamba 28 ° / 16 ° Fırtına
 • Perşembe 29 ° / 16 ° Güneşli
 • Cuma 32 ° / 15 ° Güneşli
 • BIST 100

  108.097%0,00
 • DOLAR

  6,6978% -0,11
 • EURO

  7,4963% -0,07
 • GRAM ALTIN

  372,89% -2,11
 • ÇEYREK ALTIN

  615,2685% -2,11