BÜYÜK TEHLİKE: SÜNNİ-Şİİ SAVAŞI
Tarih: 13.3.2017 19:09:39 / 201okunma / 0yorum
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY

Önemli olan büyük resmi görebilmektir. Hani bilirsiniz zaman zaman yüzlerce küçük resimden ya da motiften çok büyük tek bir resim yaparlar. Bu tip sanat eserlerinde sanatçının esas yaratıcılığı küçük motiflerde değil, yüzlerce küçük motifi büyük bir yetenek ve sabırla bir araya getirerek anlamlı ve güzel büyük bir resim yapabilmektedir. Eğer resme o küçük motifleri inceleyerek ve onları anlamaya çalışarak bakarsak büyük resim görülmez olur. Büyük resmin ayrıntıları arasında zamanımızı harcar dururuz ve sanatçının gerçek yapıtını bir türlü olması gereken şekilde göremeyiz.

Türkiye, uzunca bir süredir içinde bulunduğu bölgede ciddi uluslar arası sorunlarla uğraşıp duruyor. Yaşanılan hem iç hem de dış politik sorunlar bu sıralarda çok sık dile getirildiği gibi, ülkemizin bekasını, Türkçesi ile devletimizin ebediliğini, kalıcılığını ilgilendiren sorunlar haline geldi. Uzun yıllardan beri Türkiye´nin canını acıtan, ülkemizin her köşesinde, kasabasında anaların, babaların ağlamasına yol açan bölücü terör sorunu bir yandan Körfez savaşının ve diğer yandan da Suriye savaşının etkileri ile çeşitli devletlerin karışımlarına yol açan bir uluslar arası soruna dönüştürülmeye çalışılmaktadır. Türkiye´nin iç sorunlarının bölgesel sorunlar haline getirilmek istenmesi ve ülkenin bir beka sorunuyla karşı karşıya kalmasının altında yatan nedenler nelerdir?

Elbette nedenlerin en başında, Türkiye´yi 15 yıldır önceleri Başbakan şimdilerde de Cumhurbaşkanı olarak Parlamentoda büyük bir çoğunluğa dayanarak yöneten Recep Tayyip Erdoğan ve AKP Hükümetlerinin, yanlışlığı şimdilerde kendilerince de kabul edilen politikaları bulunmaktadır. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve AKP Hükümetlerinin bölgesel politikalarının yanlış olmasının en büyük nedeni ise başta belirttiğimiz büyük resmi görememeleri, küçük motifler arasında sıkışıp kalmalarıdır.

Peki büyük resimde ne var?

Ortadoğu dünyanın en sorunlu bölgesidir. Petrol ve doğalgaz bu bölgededir. Petrol ve doğalgaza bağlı bir şekilde Euro-Dolar savaşı da bu bölgede. Dünyada su kıtlığı sorununun en ciddisi Ortadoğu´da yaşanıyor. Dinler ve mezhepler bu bölgede doğmuş ve en büyük çatışmalar burada yaşanmış ve yaşanmakta. Farklı dinler ve mezheplere bağlı İsrail ve Araplar Ortadoğu´da bir arada yaşamaya çalışıyor. Doğal olarak da ABD ve Rusya´nın güç mücadelesinin de en keskini bu bölgede. Kısacası sürdürülebilir bir kaotik durum için ne gerekiyorsa bu bölgede var.

Bir dönem ABD dışişleri bakanı olan Condoleezza Rice´in 2003´de yazdığı makalesinde 22 ülkenin sınırlarının değişeceğini belirtmesinden ve 2010 yılı Aralık ayında Tunus´ta başlayan Arap Baharından beri Ortadoğu´da kan gövdeyi götürmekte. Milyonlarca insan öldü ve gene milyonlarca insan da yerinden yurdundan olup dünyaya yayıldı. Böyle bir ortamda nedeninin tahlili daha ayrıntılı bir yazının konusu ama, Ortadoğu her geçen gün tehlikeli bir şekilde büyük bir Sünni-Şii savaşına yaklaşmakta. Halen Sünni-Şii çatışması bölgede bir çok küçük örneğiyle yaşanmakta. Yemen´de yaşanan iç savaş, Sünni İŞİD´in Suriye ve Irak başta olmak üzere Şii ağırlıklı birçok ülkede gerçekleştirdiği intihar komandoları saldırıları ve Şiilerin de verdiği karşılıklar tehlikeli çatışmanın örnekleri. Şii Hizbullah´ın Suriye safında Sünni muhalefete karşı ve Şii ağırlıklı Irak ordusunun Musul´u almak için Sünni İşid´e karşı savaşması da diğer örnekler. Korkulan bu küçük ölçekli savaş ve çatışmaların bir anda büyük bir savaşa dönüşmesidir.

Bu ortamda bir yandan Şiiler Irak´ta 90.000 kişilik bir ordu kurarken diğer yandan da Sünni bölge devletleri çeşitli ittifak arayışlarını hızla geliştiriyorlar. Örneğin; 2015 yılı Aralık ayında Suudi Savunma Bakanı Prens Muhammed bin Selman, Riyad´da bir basın toplantısıylaSuudi Arabistan liderliğinde, aralarında Türkiye´nin de bulunduğu 34 ülkenin ´Teröre Karşı İslam İttifakı´ adıyla yeni bir koalisyon kurduğunu açıkladı. 3 milyon askerin yer alacağı koalisyonda İran, Irak, Suriye gibi nüfusunun çoğunluğu Şii olan ülkeler yok. Öte yandan özellikle Türkiye, Suudi Arabistan ve Katar arasında bir süredir gözle görülen işbirliği güvenlik alanına da kaydırılmıştı. 28 Mart 2014´de Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Türkiye-Katar Askeri İş Birliği Anlaşması istihbarat paylaşımı yanı sıra Türkiye´nin Katar´da askeri üs kurmasına da izin veriyor. Türkiye başta olmak üzere bölgenin Sünni devletleri arasında askeri bir ittifak gerçekleştirilmesi yakın bir olasılık gibi görünüyor.

Dolayısıyla bölgede emperyalist güçler tarafından çıkması arzulanan bir Sünni-Şii savaşında Türkiye savaşın tam da göbeğinde yer alabilir. Böyle bir savaş Türkiye için büyük bir yıkım demektir. Bölgede çıkarları olan emperyalist güçler küçük yerel savaş ve çatışmalardan oluşan motiflerden aslında büyük bir Sünni-Şii savaşının resmini çizmeye çalışıyorlar.

İşte halk tabiriyle “zurnanın zırt dediği” nokta da burasıdır. 1 Mart 2003´de Türkiye´nin başına büyük dertler açabilecek olan emperyalist girişim bağımsız karar alabilme gücüne sahip Parlamentomuzun yani Meclisimizin onurlu duruşuyla engellenebilmişti. ABD´nin 60.000 den fazla bir güçle Türkiye´de konuşlanmasına izin verilmemişti. Sahi, Meclisimizi işlevsizleştirerek bir anlamda ortadan kaldıracak olan ve her konuda tüm yetkiyi Başkana bırakmayı amaçlayan son Anayasa değişikliği bölgede çıkarılabilecek bir Sünni-Şii savaşının gene bir Meclis kararı ile engellenmesini engellemek için gündeme getirilmiş olmasın? Büyük resimdeki bu büyük tehlikeyi başta Cumhurbaşkanı ve AKP Hükümeti olmak üzere tüm seçmenlerin görmesi ve Anayasa değişikliğine izin verilmemesi Türkiye´nin bekası için alınması gerekli kaçınılmaz bir karardır.

 

Anahtar Kelimeler: BÜYÜK, TEHLİKE, SÜNNİ, SAVAŞI
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa:
EKONOMİYE BAKIŞ
BAŞYAZI VE GÜNÜN YORUMU Çetin Remzi YÜREGİR
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI
Nurettin ÇELMEOĞLU - BİRAZ GÜL BİRAZ DİKEN
Nurettin ÇELMEOĞLU - BİRAZ GÜL BİRAZ DİKEN
KERRÜSE
Birgül Ayman GÜLER
Birgül Ayman GÜLER
AKP´NİN ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ KOMİSYONDA ELE ALINIRKEN, “REJİM DÖNÜŞTÜRÜLÜYOR” ELEŞTİRİLERİ SÜRÜYOR
Cumali KARATAŞ
Cumali KARATAŞ
İRFAN ATASOY, “İNCE CUMALİ”YLE SİNEMAYA GİRMİŞTİ
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
ATA´YA MEKTUP
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
MONDROS MÜTAREKESİNİ VE SEVR ANTLAŞMASINI RED EDEN, ÖZGÜRLÜK, EGEMENLİK VE ÇAĞDAŞLAŞMA GÜNEŞİ OLARAK 23 NİSAN 1920´de VAROLAN TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ´nin DOĞUŞ VE VAROLUŞ NEDENLERİ
Ahmet ERDOĞDU
Ahmet ERDOĞDU
21.12.2015 DEN 23.11.2016 YAZI VE RÖPORTAJLAR-5
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
İNANMAK BU OLSA GEREK.
KONUK YAZAR
KONUK YAZAR
Celal TOPKAN- CUMHURİYETİN 93. KURULUŞ YILDÖNÜMÜNDE ATATÜRK´Ü ANLAMAK VE KAVRAMAK
Tufan ALPAT-EMEKLİ HAKİM
Tufan ALPAT-EMEKLİ HAKİM
HAYATIMIZDAN BİRKAÇ KONU
Ahmet  DUMAN
Ahmet DUMAN
Artık, Hiçbir Şey Eskisi Gibi Değil.
Süreyya KÖLE - YANSIMALAR
Süreyya KÖLE - YANSIMALAR
ÜZÜNTÜYE CEZA
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
16 NİSANA DOĞRU, İZLENİMLER, DUYGULAR…
M. Ziya YERGÖK
M. Ziya YERGÖK
SAHADAN GÖZLEMLER: HAYIR YÖNÜNDE
Cihat OVALI-SPOR YORUM
Cihat OVALI-SPOR YORUM
82.DAKİKADA GÜÇ BİTTİ
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
BACASIZ FABRİKA TURİZM SEKTÖRÜ 2017´DE NE DURUMDA?
İlhan ALPER
İlhan ALPER
UÇAN ADAM İRFAN ATASOY
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
İnsanlığın Derinleşen Sosyal Sorunlarını Çözecek Olan İnsan Beyni mi? Yapay Zeka mı?
OKUR KÖŞESİ
OKUR KÖŞESİ
BAYRAM MI GELMİŞ?
Cezmi DOĞANER
Cezmi DOĞANER
SOSYAL DEMOKRASİ VE EKONOMİ
TANSEL ÇÖLAŞAN
TANSEL ÇÖLAŞAN
Sevgili dostlar merhaba,
AHMET KAYTANCI-GÖKÇEBEL
AHMET KAYTANCI-GÖKÇEBEL
ZELİHA VE ÇOCUKLARI
Av.Cemil DENLİ
Av.Cemil DENLİ
“ARTIK MECLİS VAR !”
Düşler Düşünceler-Tekgül Arı
Düşler Düşünceler-Tekgül Arı
Okur Hareketi
Celal Topkan
Celal Topkan
GELECEK SENİN DÜŞÜN VE ÖYLE KARAR VER
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
GENÇLİK KÜLTÜRÜ VE BAŞARISIZLIK
Hüseyin ÖZBEK
Hüseyin ÖZBEK
İNTİHAR BELGESİNİ YIRTAN MECLİSTEN ARDINDA İNTİHAR MEKTUBU BIRAKAN MECLİSE
Saniye Akay Demirel
Saniye Akay Demirel
´Beni kör kuyularda merdivensiz bıraktın Denizler ortasında bak yelkensiz bıraktın.´
Zekai BULUÇ
Zekai BULUÇ
MİLLİ BURJUVAZİYE SEVABINA ÖNERİLER -1 –
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
BÖLGESEL OYUNDA KARTLAR YENİDEN DAĞITILIYOR
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Hayallerim Var!
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
ERGENEKONCULAR
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
1982 ANAYASA REFERANDUMU
Vahit ŞAHİN
Vahit ŞAHİN
ERDDOĞAN´IN MİTİNGİNDEN İZLENİMLER
Ahmet YAHŞİ
Ahmet YAHŞİ
İHTİYARLAR PERİŞAN EDİLMESİN
GÖKTEN GELEN-BASRİ GÖK
GÖKTEN GELEN-BASRİ GÖK
ÇOCUĞA ŞİDDET
AZ ve  ÖZ A.AKDAMAR
AZ ve ÖZ A.AKDAMAR
BİRİ ANLATSA!...
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Bugün
11 °C
Çarşamba
13 °C
Perşembe
13 °C
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI

/resimler/2016-2/23/1416139429844.jpg

ADANA`DA NÖBETÇİ ECZANELER

/resimler/2015-5/28/1255038362873.jpg

ADANA İLİ ÖNEMLİ TELEFONLAR

/resimler/2016-3/22/1515302901917.jpg

HAFTANIN PANAROMASI

/resimler/2017-4/25/1421274409282.jpg