BESTEKÂR-YAPIMCI FIRAT GEN´LE KONUŞTUK
Tarih: 14.5.2018 09:25:37 / 306okunma / 0yorum
Cumali KARATAŞ

/resimler/2018-5/14/0929068520889.jpg “Söz Verip Gelmedin” adlı eseriyle tanınan Fırat Gen´in müziğe armağanı sadece eser düzeyinde kalmamış; İzzet Altınmeşe, Ferdi Tayfur ve Sabit Gürses gibi birçok sanatçının yetişmesine, plak ve kaset çıkarmasına katkı sağlayıp; İstanbul´a kadar uzanan şubeleriyle de Adana´da müzik yapımcılığını köklü bir biçimde sürdürmüş olan Fırat Gen, Debboy caddesinin isminin Müslüm Gürses caddesi olarak değiştirilmesi yolundaki taleplerini semt sakinleri adına Adana Büyükşehir Belediyesi´e duyurmak istiyor.  Cumali Karataş

***Nerede doğdunuz? Müziğe ne zaman başladınız?

--- Sonradan adı Alidede mahallesi olan, Adana´nın Şeyh Mustafa mahallesinde doğdum.

***Müzik bilgisini nerde aldınız? Kimlerden destek gördünüz?

 /resimler/2018-5/14/0923426014560.jpg           ---İnkîlap Ortaokulu´nda mandolin çalmasını öğrendim. Daha sonra, Karasoku´daki Sipahi Pazarı´nda bulunan işyerimizin karşısında işyerleri olan ve daha sonraları Adana Radyosu´nun önemli bir sazı olan  Mithat Ateş´le birlikte kendi kendimize saz çalmasını öğrendik. Herhangibir ustamız olmadı. Bu konuda kimseden yararlanmadık. Mithat´ın sazı sağlamdı. Bitpazarında terziydi. Dört dörtlük bir sazdı.

            ***Saz çalmanın dışında herhangi bir ustadan yararlandınız mı?

            ---Hocamolmadı; yanımda çalışanlardan birşeyler öğrendim. Onlar da benden öğrendiler. Yanımda çalışan Kazım Karaörs´ün müzik bilgisinden yararlandım. Kazım Karaörs deyip geçme… Onun karşısında herkes bilgi ve mesleğinden dolayı düğmesini iliklerdi. Ailesinin yüzünden heder oldu adam.      

***Müzik konusunda genetik bir özellik var mı ailede?

---Rahmetli kardeşim Murat Gen de saz çalardı. Benim eserlerimi okurdu. Müziksever olan babam, Kuruköprü´deki Yüksek Kahve´yi müzikhol olarak çalıştırdığını hayal meyal hatırlıyorum. İşte oraya Adanalı ünlü THM ses sanatçısı Aziz Şenses´i getirmiş. Babam Aziz Şenses´i tanıyordu da… Evimizi at arabalarıyla baharda Kurttepe´deki bağa taşır, kışın da gelirdik. Yolda Aziz Şenses´e rastladığında selamlaşır, konuşurdu. Babam selamlaşıp konuştuğunda, ben:”Bu kim?” dediğimde “Aziz Şenses” derdi.  Ali Şenozan da kebapçıydı. Arabaların çalışan sesine bile nota yazardı. Kazım Karaörs, bana göre en büyük müzik notistiydi. 

***Besteleri var mıydı Kazım Karaörs´ün?

/resimler/2018-5/14/0924059608748.jpg---Vardı, hem de büyük bestekârdı, öyle hello cello değildi. Kazım Karaörs, Gazipaşa Ortaokulu´nda çalışma yapan koroya ders verirdi. Çok, çok değerli bir insandı. Benim yanımda iki yıl kaldı. Ben öğle yemeklerini Eski Baraj ya da Yeni Baraj´da yerdim genelde. Bir gün eski Baraj´a gittiğimde, bir süre ortalarda görünmeyen Kazım Karaörs´ü orda gördüm. Boğmamı ne artık bir şey içiyordu. Kahrından içerdi, karısı bırakıp Almanya´ya gittiği için.  “Nerdesin, niye gelmiyorsun?” dediğimde kızarak, “Ya sana yük olmaya başladık.” dedi.  Dedim:”Olur mu öyle şey gel.” Yanıma geldi, hatta birkaç besteyi de notaya aldı. Sonra istanbul´a gitti. O da, Urfalı Yusuf da.

***Kazım Karaörs´ün besteleri var dediniz, bunlar hangileriydi?     

---Kendi üstüne kayıtlı bir bestesi olmadı ama birçok eserini başkaları üstüne aldı.

***Bunun adı da hırsızlık kim olursa olsun…

---Öyle.  

***Başka sanatçılarla da birlikte çalışmalarınız oldu mu?    

---İzzet Altınmeşe yanıma gelir giderdi. Benden ayrılmazdı. Bir eser yüzünden İstanbul Plak´la mahkemelik olsak da halen severiz birbirimizi. O olsun, kardeşi Sadık olsun iyiydi ilişkilerimiz. Bir gün İzzet´i aldım. Gazipaşa Ortaokulu´nda çalışma yapan Kazım Karaörs´ün yanına gittik. “Gardaş hoş geldiniz, hayırdır.” dedi. “Ya şu çocuğu bir dinle.” dedim. Çocuk dediğim İzzet de benim yaşımda vardı. O zamanlar Bekçi Bako´nun (Urfalı Baki Yurtsever) “Buradan bir atlı geçti” adlı türküsü tanınmıştı. İzzet bunu okudu. Meyandan çıkınca odanın camları titremeye başladı sesinin gürlüğünden. Tam orada Kazım´la ben kıbleye döndük:”Allah´ım senin büyüklüğün tartışılmaz.” dedik ve şükür ettik. İzzet´de böyle bir ses vardı. Ondan sonra tavsiyelerle, çalışmalarla İzzet sanatçı oldu.

***İzzet Altınmeşe Adana Radyosu´nda çalışmadı sanırım…   

---Yok çalışmadı… Adana Radyosu´nun en büyük sanatçısı ise rahmetli Sadık İçlises´di.           

            ***Bayağı uzaklaştık röportaj seyrinden…. Başa dönelim. Doğduğunuz aile ortamına. Oradan başlayalım dilerseniz…

---Ferit, Türkan, Fırat, Özgen, Özcan ve Murat ismindeki abim, ablam ve kardeşlerimle birlikte altı çocuklu bir aileydi bizimkisi. İnkilap İlkokulu ve Tepebağ Ortaokulu´ndaki öğreniminden sonra Adana Erkek Lisesi 3. sınıfından ayrıldım.  Müziksever bir insan olan babamın Yağcamii karşısındaki, Ali Nasip Eczanesi´nin ilerisinde köşebaşında Hasan-Bekir Satar kardeşlerle birlikte açtığı müzik aletleri satan işyerinde iki yıl kadar çalıştım. Daha sonra babam, aynı yerde ortaklığını yürütmekle birlikte, Karasoku´nun girişinde, Onbaşıların tam arkasında, Sipahi Pazarı´nda alım-satım üzerine bir işyeri açınca  orda çalışmaya başladım.

***Adana´da kasetçilik yaparak müziği sevdirmenin yanı sıra; önemli bir müzik yapımcısı olarak da yeriniz var. En büyüğü olduğu düşünülen ilk müzik yapımcılarından biriydiniz sanırım. Nasıl oldu bu işler? O günlere dönerek detaylı bir anlatabilir misiniz?  

---On sekiz yaşına kadar babamın işyerinde çalıştım. Ondan sonra Saydam caddesinde, daha sonra yıkılıp Akkapı dolmuş durağı olarak kullanılan yerde 1960 yılında Gen Plak´ı kurdum, açtım…. Şarkı sözü yazarlığım, besteciliğim, saz ve yapımcılığım hepsi birleşti bu Gen Plak olayında… Yapımcılığımın yanı sıra da plak ve kaset de satmaya başladım. Gen Plak´ın ayrıca Adana ve İstanbul´da şubeleri vardı… Adana´da, Kanalköprü´de, Vakıflar Sarayı´nın altında ve Çakmak Caddesi´yle birlikte İstanbul´da Sirkeci Doğubank´taydı Gen Plak´ın şubeleri. Doğubank´tan sonra Unkapanı, İMÇ 6. bloğa taşındık.  Ayrıca, Mehmet Zerentürk´le birlikte açtığımız Zeren Plak´ı sonradan ben devir almıştım.  Askere gittiğimde de işyerini, kardeşim Murat idare etti. Askerden sonra 90´lı yılların başına kadar devam etti yapımcılığım.  Eskiistasyon´da ise yapımcılığı bırakıp, kaset satmaya başladım. Sonra yapımcılığı ve kasetçiliği tamamen bırakıp, aynı yerde kot dükkânı açtığında da Gen Plak adını kullandım.

***Yani bu Gen Plak adı içinize işlemiş; kotçuluk yaparken de aynı adı kullanıyorsunuz…           

---Müzikten kopamadım bir türlü, böyle bir yansıması var hayatımdabugün dünyanın en büyük fabrikasını da kursam yine de adını Gen Plak diye kurarım.

***Çok emek verdiğiniz belli… Kimlere plak, kaset yaptınız?

--- Adana´da yetişmiş sanatçıların yüzde sekseninde emeğim var.  Sabit Gürses´in ilk plağını 17 yaşında ben çıkardım. Fevzi Süslü sanatçımdı, besteleri yoktu. İki plak yaptım ona. Ayrıca şimdi Avustralya´da olan Abdi Eraslan ile besteleri de olan Mehmet Eraslan vardı. Hülya Avcı vardı. Adanalı sanatçıydı. Mirzaçelebi´de otururdu. İki bestemi üstüne yazdım tutulsun diye. İbrahim Şenay Yürek´e kaset yaptırdım Harika Plak´tan. Gazelhan Ziya Adanalı Fırat Gen ona iki kaset çıkardı. Sedat Gazozcu (Kız Lisesi Md.) plak yaptım, bestelerimi verdim. Hilmi Çaykurt´a Çağlayan Plak ve Serenil Plak´tan plak çıkarttım. Şükrü Kara´nın benim eseri okuduğu plağı Harika Plak´tan çıktı.  Daha çok olsa da ilk anda aklıma gelenler bunlar. Ayrıca Ferdi Tayfur´a “Sen Benim Kaderimsin” adlı plağı Gen Plak-Zeren Plak´tan çıkarttım.

***Eskilere baktığınızda daha kimler geliyor gözünüzün önüne?

---Pire İsmet´in eserleri ve sazı vardı. Kadir Ergeç´in besteleri vardı, çöplükte öldü. Bir gün evlenmek isteyen ama evlenemeyen bir genç yanıma gelince Görgün Düğün sahibi Garip Boğa´ya telefon ederek ona düğün yaptım. Evini de kurdum. Yine bir gün… Fevzi Süslü´yle gelirken baktım biri elinde saz, kaldırıma uzanmış yatıyor. “Gel Fevzi…” dedim “bu adamı kaldıralım.” Kaldırdık, sorduk, kimsin, nesin diye… Dedi:”Sen beni tanıyor musun?”, “Yok” dedim.   Dedi ben Kadir Delikanlı´yım. Ruhumda bir sıkıntı var” adlı türküm var. Adana´ya geldim parasız kaldım. Otelde yer bulduk, yatmasını sağladık. Bir de… Benim düğünüme gelen bir akrabam Badeli Nahsen´in fotoğrafını hediye etti bana. O zamanın Kilisli kaçakçılarındandır bu Badeli Nahsen, Suriye´den gelirken vurulup öldürülüyor.  Hatta bir ağıt gibi de türküsü vardır:

 

        BADELİ  NAHSEN

Suriye´den çıktım beş gün vadeli

Adıma derler de Nahsen Badeli.

Vurma zalim vurma da Badeli Nahsen´im.

                Zincirlere bağlanmayan aslanım.

 

***Şiir mi yazıyorsunuz, şarkı sözü mü?

---Hem şiir, hem de şarkı sözü yazıyorum.

***Bir fark var mı peki size göre?

----Farkı şu bana göre: Şiir anlatım, şarkı sözü dinletimdir. Şiir hece vezni oluyor, diğeri müziğe uyuyor.   

***Şarkı sözü ve bestelerinizi hâlen devam ediyor mu?

---Yapıyorum evet. MSG asıl üyesiyim...

            ***Plaklara okunan ilk besteniz hangisi? 

            **Plaklara alınan ilk bestem “Yumurcak”tır.

            ***Ne kadar şiir ve beste yaptınız?

            ---50-60 kadar var.  

***Bestelerinizi ne zaman ve nasıl yapıyorsunuz? Beste yaparken özel bir zaman ve mekân gerekiyor mu?

---Yalnız kalınca beste yapıyorum. Herhangi bir yerde beste, güfte geliyor. Konuşurken etkileniyorum bazen…

***Nasıl yani?

---Konuşurken güzel bir kelime geçiyor konuşmam arasında hemen not alıyorum. Bunun üzerine kuruyorum şarkımı, türkümün güftesini.

***Beste yaparken kullandığınız bir saz oluyor mu?

            ---Bazen kullanıyorum, bazen kullanmıyorum. Gözlerimden dolayı, şu an eskisi gibi saz çalamıyorum.

            ***Bestelerinizi siz mi notaya alıyordunuz?

            ---Gözüm böyle olana kadar alıyordum. Eksiğim oluyordu ama Allah gani gani rahmet eylesin, nur içinde yatsın; onun da aldığı oluyordu. Aldığım notayı çalıp, bilgisinden yararlanıyordum. Kazım Karaörs´dü bu… O adamı inkâr edemem. Hiç kimse de inkâr edemez Adana´da. Mesela, “Söz Verip Gelmedin”i yaptığımda dinledi. Gülerek başını salladı. “Seni benim gibi yapacam, yapacam…” dedi. 

            ***Birkaç bestenizi söyleyebilir misiniz?

            -Ay ışığı güneş..

            -Yumurcak

            -Söz verip gelmemiştin.

           

             SÖZ VERİP GELMEDİN

 

                Söz verip gelmedin, söyle sebep ne.

                Zehirli bir ok muydu vurduğun/attığın kalbe?

                Seni melek sanmıştım olmuşsun kahpe.

                Zehirli bir yılan gibi girdin koynuma.

                Aşkın zalim hançerini vurdun bağrıma. 

                Hele zalim vurdun bağrıma.

                               *** 

                Çok bekledim seni ben o mahut yerde.

                Sen düştün, bir de beni düşürdün derde.

                Seni melek sanmıştım olmuşsun kahpe.

Zehirli bir yılan gibi girdin koynuma.

                Aşkın zalim hançerini vurdun bağrıma. 

                Hele zalim vurdun bağrıma.

                               ***

                Kör olaydı gözüm görmez olaydım.

                Kırılsaydı dizim gelmez olaydım.

                Nerden sevdim seni sevmez olaydım.

                Zehirli bir yılan gibi girdin koynuma.

                Aşkın zalim hançerini vurdun bağrıma. 

                Hele zalim vurdun bağrıma.

 Söz-Beste: Fırat Gen

***Şiir yazmaya ne zaman başladınız?

            ---Ortaokul´da iken şiir ve kompozisyon yarışmalarına katılır, ödüller kazanırdım. Bir defasında Kıbrıs için yazdığım şiirle ödül almıştım. Kanımla Kıbrıs haritasını da çizmiştim. Ufacık çocukken Kıbrıs´a gönüllü yazılmıştım. Vatandaş gazetesinde haberim çıkmıştı. Kore için de şiir yazmıştım.

            ***Bir şiir kitabınız oldu mu?

            ---Şiir kitabım yok ama, hâlâ yeni bir şiir kitabı çıkarmayı düşünüyorum.

            ***Edebiyat olarak başka tür çalışmalarınız var mı?

            ---Maliye için hazırladığım özlü sözlerimden dolayı ödül aldım.    

            ***İlk şiiriniz, ilk besteniz hangisi? …

            ---Kıbrıs´la ilgiliydi ilk şiirim. İlkokul 3. ya da 4. sınıfa giderken rüyamda bir kız görüp ona âşık olmuştum. Adını sorduğumda da, “Fatma” demişti. Ona bir beste de yapmıştım. Öyle çocukluk bestesiydibu. “Adın Fatma´ydı, aldattın beni” ismindeydi. Bu rüyamda gördüğüm kız gün geldi gitti hanımım çıktı. Bize kiracı gelmişlerdi.

***Telif hakkı olarak bir kazancınız oluyor mu?

            ---MSG üyesiyim. Birçok yerde kullanılan eserimden para alamıyorum. Seçimden önce 47 lira para geçti elime o kadar. O tarihlerde Orhan Gencebay´ın “Bir Teselli Ver”i falan çıkıyordu aynı firmadan. Onlar dünya kadar para alırken ben para alamadığım gibi, borç para bile alamıyordum… O zamanlar ben İstanbul Plak´ın eniştesi olan Yaşar Kekeva´dan yüz, ikiyüz lira gibi borç para alıyor ve sonra da borcumu ödüyordum. Bir gün yine borç para isteyince, “Eee borç vermiyorum.” dedi. “Niye vermiyorsun? Bende paran kaldı mı?” dedim. “Yok” dedi. Ben de İstanbul Plak´ı mahkemeye verdim. Mahkemeyi kazandım ama para elime geçmedi. Parayı alan avukatı bir daha göremedim.

            ***Sahne hayatınız oldu mu?

--- Sahnede okumadım. Profesyonel olarak sahneye çıkmadım. Ümit Şener isimli bir sanatçı Adana´ya gelip de (1963) Eskiistasyon´un karşı köşe başındaki Ada Bar´da potpori okuyor. Pire İsmet, Ben ve Türkiye Muhtarlar Derneği Genel Başkanı olan Ramazan Özünal´la birlikte üçümüz saz olarak çaldık.

***Günümüzün müziğini nasıl değerlendiriyorsunuz?

---Ben bu günkü müziği kesinlikle iyi görüyorum telif hakkı yönünde. İnternet para getiriyor ama bize vermiyorlar. Ayrıca müzik eskisi gibi değil. Müziğin gerilemesi bilimden oldu. Herkes elektronikte beste yapıyor.

***Yani suni oldu, doğallık yok oldu diyorsunuz.

---Evet öyle oldu.   

***Sağlıklar dilerken şunu sormak istiyorum… Gözlerinizi sonradan mı kaybettiniz? Tedavi konusunda neler yapıyorsunuz?

---Kotçuluğum 5-6 yıl kadar devam etti. Sonra işim tersine gitti… Kardeşim Murat evde otururken dört kişi gelip kendisinden para istiyorlar; elinde silah olduğu halde kendisi kullanmıyor ama kendisini vuruyorlar. Bu olay üzerine yıkıldım. İşlerim bozuldu. Görme bozukluğum başladı. Daha sonra ameliyat olsam da gözüm görmedi. Kornear nakli gerekir dediler en son. 

            ***Müziğin, şarkının, şiirin dışında ilgilendiğiniz bir sanat dalı oldu mu?

---Başka bir sanatla ilgilenmedim.

***Bundan sonrası için yapmak istediğiniz bir şey var mı?

--- Müzik sonsuzdur,müzik ruhun gıdasıdr müzik olmazsa bir şey olmaz ama bazen bir şeyler düşünüyorum ama yanımda kimse olmadığı için duraklıyorum. Bir de dediğim gibi bir şiir kitabı çıkarmayı düşünüyorum.

***Etkilendiğiniz, örnek aldığınız sanatçılar kimlerdir?

---Kimseyi örnek almadım.

            ***Beğendiğin bestekâr ve ses sanatçıları var mıdır?

            ---Müzeyyen Senar, Hamiyet Yüceses, Ferdi Tayfur, Müslüm Gürses, Mustafa Keser ve Cengiz Kurtoğlu.

***Son olarak söylemek istediğiniz bir şey var mıdır?

            ---Debboy caddesinin isminin Müslüm Gürses caddesi olarak değiştirilmesini istiyoruz. Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Hüseyin Sözlü´den böyle bir talebimiz var semt sakinleri olarak.

            ***Zaman ayırdınız, teşekkür ederim. Son olarak sanatsal bir anınız varsa bizimle paylaşmak ister misiniz?

---Halit Arapoğlu bir gün koltuğunun altına horozu almış, dolmuş durağının ordaki işyerine geldi. “On lira ver.” dedi.”Ne yapacan” dedim. “Horoz dövüştürecem.” dedi. Neyse verdim ve daha sonra gelip, “kazandık” diyerek 20 lira verdi. Daha sonra bir defa daha öyle gelerek 20 lira istediğinde yine verdim. Horoz dövüşünden sonra yanıma geldiğinde güle güle yerlere yıkılıyordu “ütüldük” diye.

 

Anahtar Kelimeler: BESTEK, YAPIMCI, FIRAT, KONUŞTUK
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
LİSE DERGİLERİ (04 Eylül 2018 - Salı)
sanat gündemi (26 Temmuz 2018 - Perşembe)
sanat gündemi (13 Temmuz 2018 - Cuma)
GEZİ NOTU (10 Temmuz 2018 - Salı)
FOLKLOR VE TÜRKÜ USTASI AZİZ ÇELİK (28 Mayıs 2018 - Pazartesi)
ALTIN SES VEDAT ÇETİNKAYA (21 Mayıs 2018 - Pazartesi)
İLTER BİR SÖZ YAZARI YEŞİLAY… (23 Nisan 2018 - Pazartesi)
BİR BESTEKÂRIN ŞİİRSEL İTİRAFLARI (16 Nisan 2018 - Pazartesi)
NECMİ ÖZDEMİR´LE MÜZİK KONUŞTUK (16 Nisan 2018 - Pazartesi)
ŞİİRDEN ROMANA ŞARKI SÖZÜ (01 Nisan 2018 - Pazar)
ALİM İNTERNET ÇAĞINDA (19 Mart 2018 - Pazartesi)
ALİM KARNE ALIYOR (12 Mart 2018 - Pazartesi)
ALİM VE HAYVAN DÜŞMANI ÇOCUKLAR (12 Mart 2018 - Pazartesi)
ÇIRAK ALİM (05 Mart 2018 - Pazartesi)
ALİM SİMİT SATIYOR (05 Mart 2018 - Pazartesi)
ALİM VE ÇOCUK KAÇIRANLAR (26 Şubat 2018 - Pazartesi)
ALİM OKULDA (26 Şubat 2018 - Pazartesi)
ALİM KAZA GEÇİRDİ (20 Şubat 2018 - Salı)
ALİM KAYBOLDU (20 Şubat 2018 - Salı)
Çocuk Öyküsü - ALİM KAYBOLDU (13 Şubat 2018 - Salı)
ALİM HASTA (12 Şubat 2018 - Pazartesi)
ŞARKILARA CAN VEREN USTA (29 Ocak 2018 - Pazartesi)
***BİR KÜÇÜK BEYAZ GÜL*** (01 Ocak 2018 - Pazartesi)
YÜZYILIN EYLEMİ “YENİ ADANA” (27 Aralık 2017 - Çarşamba)
AHMET REMZİ DESTANI (27 Aralık 2017 - Çarşamba)
***GÜNEŞ, YAĞMUR VE RÜZGÂR*** (18 Aralık 2017 - Pazartesi)
“İSTANBUL, İSTANBULL” (18 Aralık 2017 - Pazartesi)
Çocuk Öyküsü***DÜNYAYA KÜSEN GÜNEŞ*** (27 Kasım 2017 - Pazartesi)
çocuk öyküsü ***HAYLAZ BULUT*** (20 Kasım 2017 - Pazartesi)
“Çukurova´dan Sesler” 5-6 (13 Kasım 2017 - Pazartesi)
***GÜNEŞ, YAĞMUR VE RÜZGÂR*** (06 Kasım 2017 - Pazartesi)
“Çukurova´dan Sesler” 5-6 (30 Ekim 2017 - Pazartesi)
“ÇUKUROVA´DAN SESLER”-4 (25 Ekim 2017 - Çarşamba)
Çocuk Öyküleri (16 Ekim 2017 - Pazartesi)
BİR FOLKLOR AĞIDI (09 Ekim 2017 - Pazartesi)
MUZAFFER İZGÜ´NÜN ARDINDAN (03 Ekim 2017 - Salı)
ALİLİMONCU´YA VEDA (25 Eylül 2017 - Pazartesi)
MESUT MERTCAN YOK ARTIK (18 Eylül 2017 - Pazartesi)
GÜNEYDE YAPRAK DÖKÜMÜ (11 Eylül 2017 - Pazartesi)
***ÖKSÜZ MARTILAR*** (06 Eylül 2017 - Çarşamba)
Çocuk Hikâyeleri (06 Eylül 2017 - Çarşamba)
SELAHATTİN SARIKAYA ANILAR (17 Ağustos 2017 - Perşembe)
USTALARDAN - MUSTAFA KEMAL´İN KAĞNIS (31 Temmuz 2017 - Pazartesi)
60. SANAT YILINDA CAHİT SEYHANLI (18 Haziran 2017 - Pazar)
***SELAHADDİN YANIKSES´LE RÖPORTAJ*** (05 Haziran 2017 - Pazartesi)
ADANA ÖZGENTÜRK´ÜNÜ UNUTMADI (30 Mayıs 2017 - Salı)
*** ASLAN İLE KARTAL *** (15 Mayıs 2017 - Pazartesi)
Çocuk öyküleri (02 Mayıs 2017 - Salı)
ÇUKUROVA VE TRT´NİN ONURU SUAT YILDIRIM (17 Nisan 2017 - Pazartesi)
SANAT SAYFASI YILLIĞI 2016-2017 24. YIL (03 Nisan 2017 - Pazartesi)
ADANA´DAN BİR BİLGE ÖZGEN GEÇTİ (31 Ocak 2017 - Salı)
*** AHMET REMZİ DESTANI *** (02 Ocak 2017 - Pazartesi)
“SEVENLER ANLAR” NEYZEN BESTEKÂRI (19 Aralık 2016 - Pazartesi)
ADANA´DA BİR MESAM GÜNÜ (05 Aralık 2016 - Pazartesi)
ŞARKININ “OKYANUS”UNDA BİR TALAT ER (24 Ekim 2016 - Pazartesi)
BİR TÜRKÜ USTASI ALİ LİMONCU… (26 Eylül 2016 - Pazartesi)
ABDURRAHMAN KESKİNER İLE RÖPORTAJ (12 Eylül 2016 - Pazartesi)
YAPI MESLEK LİSELİLER BULUŞTU (11 Temmuz 2016 - Pazartesi)
ÇUKUROVA´DA BİR ORHAN PAMUK (26 Haziran 2016 - Pazar)
***DERGİCİ LİSELİLER*** (09 Mayıs 2016 - Pazartesi)
BİR GURBET ÖYKÜSÜ (03 Mayıs 2016 - Salı)
***ERDAL YALÇIN İLE RÖPORTAJ *** (18 Nisan 2016 - Pazartesi)
“RESMİN GÖZYAŞLARI …” (11 Nisan 2016 - Pazartesi)
MESAM´DA BAŞKANLAR DÖNEMİ (28 Mart 2016 - Pazartesi)
DÜNYA ÖYKÜ GÜNÜ KUTLANDI (22 Şubat 2016 - Pazartesi)
ÇOCUKLARA İMZA GÜNÜ (17 Şubat 2016 - Çarşamba)
ÇİÇEKLERİN DİLİYLE BİR BİTKİ SOHBETİ (08 Şubat 2016 - Pazartesi)
PORTRELERİN FOTOĞRAFÇISI ALİŞER AVCI (01 Şubat 2016 - Pazartesi)
ZEKÂYİ GÖKKAYA İLE RÖPORTAJ (26 Ocak 2016 - Salı)
ARİF KESKİNER´İN YAŞAR KEMAL´I (18 Ocak 2016 - Pazartesi)
“ŞİİR HAYATIN BURASINDA” (18 Ocak 2016 - Pazartesi)
ADANA´NIN KURTULUŞU ŞARKIYLA KUTLANDI (11 Ocak 2016 - Pazartesi)
TOROSLAR´DA BOZLAK TEŞEKKÜRÜ (09 Kasım 2015 - Pazartesi)
RESSAM SUAVİ NUMANOĞLU İLE GÖRÜŞME (02 Kasım 2015 - Pazartesi)
ÖDÜLLERLE ADINI DUYURAN BESTEKÂR (19 Ekim 2015 - Pazartesi)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-10 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-9 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-8 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-7 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-6 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-5 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-4 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-3 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-2 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-1 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
OZAN BİLDİK´LE GÖRÜŞTÜK… (15 Ekim 2015 - Perşembe)
KIBRIS DENİNCE… (07 Ekim 2015 - Çarşamba)
TED´İN SANAT ÇOCUKLARI (07 Ağustos 2015 - Cuma)
Sayfa:
EKONOMİYE BAKIŞ
BAŞYAZI VE GÜNÜN YORUMU Çetin Remzi YÜREGİR
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI
Nurettin ÇELMEOĞLU - BİRAZ GÜL BİRAZ DİKEN
Nurettin ÇELMEOĞLU - BİRAZ GÜL BİRAZ DİKEN
VOLGA´DA 11 GÜN –15
Vahit ŞAHİN
Vahit ŞAHİN
ADANA DEMİRSPOR´A BAŞARILAR DİLERİZ
Cumali KARATAŞ
Cumali KARATAŞ
LİSE DERGİLERİ
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
TEDAŞ´TAN AÇIKLAMA VAR
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
İZMİR´İN DAĞLARINDA ÇİÇEKLER AÇAR
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
MUSTAFA KEMAL´İN 20 EYLÜL 1917 İSYAN RAPORU (MIHTIRASI)
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
BİR MİLYON ÖĞRETMEN BİR MİLYON FİKİR VE ÖĞRETMENLERİN KARARA KATILMASININ SONUÇLARI
Ahmet ERDOĞDU
Ahmet ERDOĞDU
YENİ ADANA GAZETESİNİN KUVAYI MİLLİYE RUHUYLA 100. YILI
KONUK YAZAR
KONUK YAZAR
Dost acı söyler sayın Kılıçdaroğlu
Ahmet DUMAN
Ahmet DUMAN
Bu, İlk Rahip Değil.
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
SAVCI DOĞAN ÖZ´Ü SAYGIYLA ANARKEN...
M. Ziya YERGÖK
M. Ziya YERGÖK
SAHADAN GÖZLEMLER: HAYIR YÖNÜNDE
Cezmi DOĞANER
Cezmi DOĞANER
MAHATAMA GANDİ´DEN DERS
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
EKONOMİ YÖNETİMİNİN SORUMLULUĞU ARTIYOR!
Prof. Dr. Özer OZANKAYA
Prof. Dr. Özer OZANKAYA
9 EYLÜL ZAFERİ GÜNÜNDE ULUS YÖNETİCİLERİ İÇİN STRATEJİ DERSİ!
Zekai BULUÇ
Zekai BULUÇ
HASTA VELİNİMETİMİZDİR !
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
ABD´yi Yerli Malı ile Protesto Etmek Yerine Beyin Göçünü Engellemek ve Bilimin Öngörüsü ile Geleceği Kurmak Gerekir
OKUR KÖŞESİ
OKUR KÖŞESİ
BAYRAM MI GELMİŞ?
Ata Ali Alp
Ata Ali Alp
AŞK ÜZERİNE DİPNOTLAR-3
1923 YENİDEN - Ercan AKARPINAR
1923 YENİDEN - Ercan AKARPINAR
İDLİP
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
EKONOMİK KRİZ Mİ ASİMETRİK SAVAŞ MI?
Orhan ÖZDEMİR -OBRUK
Orhan ÖZDEMİR -OBRUK
KENDİ KÜLTÜRÜNDEN KORKMAK
Celal Topkan
Celal Topkan
CUMHURİYET´İN GELDİĞİ NOKTA VE SORUMLUSU KİM?
ALİ TAŞ ADN.
ALİ TAŞ ADN.
“YAŞAMAYA GEÇ KALDIM”(*)
Av.Cemil DENLİ
Av.Cemil DENLİ
ATATÜRK 30 AĞUSTOS´U ANLATIYOR
Saniye Akay Demirel
Saniye Akay Demirel
´Beni kör kuyularda merdivensiz bıraktın Denizler ortasında bak yelkensiz bıraktın.´
İlhan ALPER
İlhan ALPER
HÜLYA ŞENKUL VE EDEBİYAT
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Bereketli Hilal
Cihat OVALI-SPOR YORUM-PANORAMA
Cihat OVALI-SPOR YORUM-PANORAMA
PUANIN İYİSİ KÖTÜSÜ OLMAZ
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
DİŞLİ KEMAL
Adil OKAY
Adil OKAY
ADİL OKAY YAZDI: “ZAMANA ADANMIŞ YÜZLERİMİZ”*
Özcan İNCEOĞLU
Özcan İNCEOĞLU
ADANASPOR EVİNDE BOLU´YU AĞIRLIYOR
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
ADANASPOR BU KENTİN ASİL DURUŞUDUR
Süreyya KÖLE - YANSIMALAR
Süreyya KÖLE - YANSIMALAR
ÜZÜNTÜYE CEZA
Tufan ALPAT-EMEKLİ HAKİM
Tufan ALPAT-EMEKLİ HAKİM
RÜYAM VE YAŞADIĞIMIZ GERÇEKLER
Hüseyin ÖZBEK
Hüseyin ÖZBEK
PREVEZE Mİ İNEBAHTI MI
Ahmet YAHŞİ
Ahmet YAHŞİ
SEÇİM RENKLİ GEÇİYOR
Düşler Düşünceler-Tekgül Arı
Düşler Düşünceler-Tekgül Arı
Okur Hareketi
Birgül Ayman GÜLER
Birgül Ayman GÜLER
AKP´NİN ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ KOMİSYONDA ELE ALINIRKEN, “REJİM DÖNÜŞTÜRÜLÜYOR” ELEŞTİRİLERİ SÜRÜYOR
TANSEL ÇÖLAŞAN
TANSEL ÇÖLAŞAN
Sevgili dostlar merhaba,
GÖKTEN GELEN-BASRİ GÖK
GÖKTEN GELEN-BASRİ GÖK
İNSAN HAYATI BU KADAR UCUZ MU?
AZ ve  ÖZ A.AKDAMAR
AZ ve ÖZ A.AKDAMAR
BİRİ ANLATSA!...
AHMET KAYTANCI-GÖKÇEBEL
AHMET KAYTANCI-GÖKÇEBEL
ZELİHA VE ÇOCUKLARI
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Bugün
20 °C
Salı
21 °C
Çarşamba
21 °C
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI

/resimler/2016-2/23/1416139429844.jpg

ADANA`DA NÖBETÇİ ECZANELER

/resimler/2015-5/28/1255038362873.jpg

ADANA İLİ ÖNEMLİ TELEFONLAR

/resimler/2016-3/22/1515302901917.jpg

HAFTANIN PANAROMASI

/resimler/2018-9/10/1040464688482.jpg