İlhan ALPER


BASIN VE YAŞAM-3


        Varsa eğer okurumuz (!) sevgili okurlar diye başlamak istiyorum söze girerken? Zorla güzellik olmasa da, olabildiğince öznel bir duyarlılıkla bakış açımıza sizleri çekip, sonra da meramımızı biraz anlatmak istiyoruz?

        Uzun yıllardan beri yazdığımız bu köşede yaşamın akışını da bazen tutuyoruz basın yardımıyla. İlginç gelen, yaşama tanıklık adına vurgulanması gereken basın gündemindeki olayların altını içten bir paylaşımla birlikte çiziyoruz bir anlamda. Siyasetten ekonomiye, yaşamdan spora, sanata, kültüre yaşamımızın her alanındaki bu tarayış bir anlamda tarihe düştüğümüz küçük notlardır naçizane. İleriki yıllarda, belki de çağlar da insanlar bunlara bir ihitmal bakarak yaşamımız hakkında bilgilenecek, belki de güleceklerdir halimize çok mesafe alındığı takdirde. Komik, traji-komik, ilginç, yerine göre tanımsız da olsa dolaylı eleştirel göndermeler yapan bu basın taramalarında felsefi, şirsel özdeyiş vurguların da yeri ve ortamı vardır elbette.

        Zika dene bir baş belası çıktı şimdi de diyor yazımızın ilk alıntı haberinin başlığında gazete;?Zika cinsel yolla bulaşıyor? uyarısı yapıyor. Diğer bir haber de ?Kötü uyku kilo aldırıyor? uyarısı yer almakta. Aynı sayfadaki  ?Geçmişten Geleceğe? adlı köşesinde yazar Orhan Erinç´in ?Cumhurbaşkanı Erdoğan Başbakan Erdoğan´a karşı?? başlıklı bir yazısı var.  ?(Cumhuriyet Gazetesi, s.7-04.02.2015)

        Belçika´nın Batı Flandre valisi Carl Decaluw vatandaşlara ?sığınmacılara yardım etmeyin, yiyecek vermeyin, yardım ederseniz yerine yenileri gelecek? demiş. Doğru, yardım etmeyin(!) bize gönderin! Diğer bir küçük haberdeki ?Zurna çaldıklarını geri verecek? başlığı ilginç geldi bana. İlk önce müzikal bir şey gibi algıladım hem zurna hem çalmak olunca. Sonra baktım ki mesele başka. Bunun zurnayla murnayla ilgisi yok, bu Jacob Zurna? G.Afrika´daki yolsuzluk skandalında Devlet Başkanı Jacob Zurna pes etmiş?  ?(Cumhuriyet Gazetesi, s.12-04.02.2015)

        Bayan bir spor yazarı, Gültengül Altınsay, spor yazısının başlığı ?Yurtta sulh cihanda sulh?, ara bir başlık yapmış:?Barış denen düşman? ?(Cumhuriyet Gazetesi, s.19-04.02.2015)

         Son sayfadayız şimdi de?

         ?Çocuklar dışarıya çıkarmayın 101 yolu ? adlı araştırma/haber çok ilginç olduğu kadar da yararlı bize göre. ?Redhouse Kiclz, aileler ve çocukları bilgisayar, tablet başından kaldıracak 101 eğlenceli doğa etkinliğini bir kitapta toplamış? Hemen sağ köşede ise ?Koreliler evlenmek için 225 bin dolar harcıyor? başlıklı bir haber var. Acımak gerekir doğrusu Korelilere.  ?(Cumhuriyet Gazetesi, s.20-04.02.2015)

*(14.03.2016)YAZARLAR

 • Perşembe 27 °C / 19 °C Güneşli
 • Cuma 27 °C / 20 °C Güneşli
 • Cumartesi 27 °C / 20 °C Gök gürültülü sağanak yağış
 • BIST 100

  101.930%0,00
 • DOLAR

  5,6858% 0,15
 • EURO

  6,2846% 0,34
 • GRAM ALTIN

  272,42% -1,04
 • ÇEYREK ALTIN

  449,493% -1,04