ÖNCE EĞİTİM - BURHAN YETKİL EMEKLİ EDEBİYAT ÖĞRETMENİ


BAŞARIDA KONTROL KADAR KOŞULLAR DA ÖNEMLİDİR


Başarılı çocuk yetiştirmek için uyarı ve denetim gereklidir. Çocuğun derslerinde başarılı olabilmesi için kontrol yanında ortam ve koşullarının da düzeltilmesi lazımdır. Bir lokma bir hırkayla bir göz oda içinde okuyup adam olan iradeli insanları saymazsak her öğrencinin başarı için ortamını bulması önemlidir. Günümüzde çocuk yaşta çalışmak zorunda kalmış, fakirlikten okuyamamış insanların bir eli balda bir eli yağda olduğu halde tembellikten bir baltaya sap olamamış şımarık tiplere söyleyeceği bir çift sözleri vardır. “ Sendeki imkanlar bende olsaydı şimdi doktor, mühendis, iş adamı olurdum.”
Eğitimde sorun benzetme yerindeyse iyi tohum kötü toprak ya da kötü tohum iyi toprak sorunu gibidir. Önemli olan iyi tohumu iyi toprakla buluşturmaktır. Olanağı olanlar çocuklarıyla madden ve manen ilgilenerek onları başarılı kılabilirler. Olanağı olmayanlar da devletimizin, vakıflarımızın olanaklarından yararlanmalıdır. Çocuklarını parasız yatılı ve burslu okutabilirler. Kredi yurtlar kurumu bunun için vardır. Zeki ve çalışkan çocuklarımıza burs veren iş adamlarımız, sanayicilerimiz ve derneklerimiz mevcuttur.
Velilerin yakındığı bir konu da “ Çocuğumuzun her ihtiyacını karşılıyoruz yine de başarılı olamıyor?” sorunudur. Gülüp izlediğimiz hababam sınıfı tipleri başarısızlığını kamufle etmeyi çok iyi başarırlar. Derslerinden başarısız olunca mazereti “ Öğretmen Bana taktı” olur. Eleştirilmeye tahammül etmiyorsa, gününü kendi gibi hayta çocuklarla geçiriyorsa, anayı babayı suçlayıp üste çıkıyorsa ya da bir yalanla işin içinden sıyrılmak istiyorsa bu çocukların adam akıllı rehberliğe ihtiyacı vardır.
Aile, başarısız çocuğuna “ Olumsuz vaka” gözüyle bakmamalıdır. Onu kendi haline terk etmek tembel ve sorumsuz kişiliğinin pekişmesine yol açar. Ödün vermek, cezalandırmak hatta şiddet uygulamak da sorunu çözmez. İlgiyle, sevgiyle ve sabırla yaklaşıp onun ailede bir değer olduğunu hatırlatmak lazımdır. Zamanla hayal kırıklığından kurtulup olumsuz kimliğinden sıyrıldığına tanık olursunuz.
Böyle düşük benlik özellikleri gösteren çocukların geciktirilmeden terapi edilip hayata kazandırılması gerekir. Atalarımız “ Ağaç yaşken eğilir” sözünü bunun için söylemişlerdir. Sevgi ve ilgi yanında çocuk psikoloğu ve rehberlik uzmanlarından yardım almak lazımdır. Sorumluluğunu hatırlayan, özgüvenini kazanan, azarlanmak yerine yüreklendirilen çocuklar zamanla hatalarını kabullenip otokontrol sağlarlar. Yüksek benlik gösterip başarılı olurlar.YAZARLAR

 • Salı 31 ° / 13 ° Güneşli
 • Çarşamba 34 ° / 15 ° Güneşli
 • Perşembe 30 ° / 16 ° Güneşli
 • BIST 100

  103.024%0,37
 • DOLAR

  6,7646% -0,66
 • EURO

  7,4116% -0,18
 • GRAM ALTIN

  375,31% -0,85
 • ÇEYREK ALTIN

  619,2615% -0,85