BACASIZ FABRİKA TURİZM SEKTÖRÜ 2017´DE NE DURUMDA?
Tarih: 10.4.2017 16:42:20 / 157okunma / 0yorum
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY

24 Ocak 1980 Türkiye´nin ekonomi tarihinde önemli bir dönüm noktasıdır. Süleyman Demirel hükümeti tarafından bu tarihte alınan ekonomik kararlarla Türkiye, sanayileşme mücadelesinde ithal ikameci politikayı terk ederek dışa açık sanayileşme politikası uygulamaya başlamıştır. Dışa açık sanayileşme politikasının en önemli ayaklarından birisi de turizm olmuş ve 1980´ler turizm sektörüne yapılan büyük yatırımlarla geçmiştir. 1980´ler ve sonrasında da devam eden turizm sektörüne yatırımlar kısa bir sürede Türkiye´yi turizmde dünyanın önemli destinasyonlarından birisi haline getirdi. Hızla artan turist sayıları ve turizmden elde edilen döviz gelirleri de uzun yıllardır ülkenin sanayileşmesinde en önemli döviz kaynaklarından birisini oluşturdu.

Bu gerçeğe rağmen, Türkiye´nin ekonomik kalkınma çabasında yıllardır en önemli katkıda bulunan turizm sektörü ne yazık ki son yıllarda büyük sıkıntılar içinde. Sektör, kalkınmamız için çok gerekli olan döviz kaynağı olma özelliğini yitirmeye başladı. Kuşkusuz turizmde yaşanan sıkıntıların ana kaynağı bölgemizde ve ülkemizde yaşanan terör olaylarıdır. Terör olaylarının bir kaynağı PKK terörü iken diğer kaynağı da Suriye savaşı sonrasında Ortadoğu bölgesinde ortaya çıkan dinci terör, özellikle de İŞİD terörüdür. Ancak son yıllarda artarak yaşanan bu terör olaylarına rağmen sağlam bir altyapıya ve çok cazip koşullara sahip olan Türkiye turizm sektörü 2016 yılına kadar ülke ekonomik kalkınmasında ana döviz kaynaklarından birisi olma özelliğini küçük kayıplara karşın yitirmemiştir. Örneğin; TUİK rakamlarına göre 2014 yılında 34.305.904 bin dolar olan Türkiye´nin Turizm geliri 2015 yılında küçük bir azalmayla 31.464.777 bin dolar olarak gerçekleşmiştir.

Genel olarak uzun yıllardır terör olaylarının olumsuz etkilerine direnen ve Dünyanın önemli destinasyonlarından birisi olmayı sürdüren Türkiye Turizmine ve dolaylı olarak ekonomiye en büyük darbe ise esas olarak 24 Kasım 2015 tarihinde Türk Hava Kuvvetleri tarafından sınırımızı ihlal eden Rus savaş uçağının düşürülmesi sonrası ortaya çıkmıştır. Uzun yılardan beri Türkiye´ye gelen turistler arasında en büyük paya sahip olan Rus turistler bu olaydan sonra Rusya Hükümetinin aldığı engelleme kararları sonrasında Türkiye´ye gelmekten hızla vazgeçmişler ve Türkiye´nin turizmden elde ettiği döviz gelirleri dramatik bir şekilde azalmıştır. Rus savaş uçağının düşürülmesi sonrasında uzun yıllardır 30 milyar doların üzerinde olan turizm gelirimiz 2016 yılında 10 milyar dolara yakın azalmış ve 22.107.440 bin dolara inmiştir. Öte yandan Rusya´nın tepkisi sadece Rus turist göndermemekle sınırlı kalmamış, Türkiye´den sebze, meyve ithalini de yasaklamış, birçok ekonomik faaliyete de kısıtlama getirmiştir. Dolayısıyla 2016 yılı Türkiye turizminin bir anlamda uzun yıllardan sonra en kötü yılı olmuştur. Turizm sektöründe yaşanan bu olumsuz gelişme sadece ülkenin döviz kaybıyla sonuçlanmamakta turizm istihdamını da büyük ölçüde olumsuz etkilemektedir. Türkiye Otelciler Federasyonuna göre turizm sektöründe ortaya çıkan istihdam kaybı 150.000 dolayındadır. Turizm sektöründeki bu gelişmeler genel olarak Türkiye´nin ekonomik kalkınmasını da ciddi boyutlarda olumsuz etkilemektedir. 2012 yılından beri yüzde 2.0 ve 4.0 arasında bir büyüme hızına sıkışıp kalan Türkiye ekonomisinin büyüyememe sorunu bu gelişmeler sonucunda daha da kalıcı hale gelme riskine sahiptir.

Yaşanan bütün bu olumsuzluklara ek olarak son gelişme Türkiye´nin, Dünya Ekonomik Forumu (WEF) tarafından iki yılda bir hazırlanan Seyahat ve Turizm Rekabetçiliği Raporuna göre turizm güvenliği açısından 139 ülke arasında 116 sıraya düşmesidir. Bir yandan PKK ve İŞİD terörleri diğer yandan Suriye savaşına Fırat Kalkanı hareketiyle dahil olmamız ve bu konuda ortaya çıkan belirsizlikler ve en son olarak da ülkede toplumsal gerginliği daha da arttıran referandum süreci Türkiye´nin turizm güvenliği açısından hızla aşağılara düşmesine neden olan olaylardır. Türkiye böylelikle güvenlik açısından birçok Afrika ülkesinin bile gerisine düşmüştür. Öte yandan geçtiğimiz günlerde referandum çalışmaları nedeniyle Avrupa Birliği ülkeleri ile yaşadığımız tartışmalar da Avrupalı turistlerin Türkiye´yi tercih etmelerini olumsuz etkileyebilecektir. Çünkü Türk hükümeti ile bir kısım Avrupa Birliği ülkeleri arasında yaşanan ciddi tartışmalar Avrupa´ya bir süredir egemen olan İslamofobi´nin Türkofobi´ye dönüşmesine yol açmaya başlamıştır.

Türkiye turizm pazarına uzun yıllardır egemen olan anlayış 4S diye tanımlanan anlayıştır. 4S İngilizcede Güneş, Deniz, Kum ve Güvenlik anlamına gelen Sea, Sun, Sand ve Security´dir. Dünya Ekonomik Forumu´nun son raporu bu dört S´den güvenlik unsurunda Türkiye´yi güvenilmez ülkeler arasına sokmaktadır. Bu gelişme, Türkiye´ye gelmeyi düşünen turistleri kuşkusuz olumsuz etkileyecektir. Çünkü özellikle turizm faaliyeti güvenlik sağlanmadan gerçekleşecek bir faaliyet değildir. Dünyanın hiçbir yerinde insanoğlu rahat ve huzur içinde geçirmek istediği tatilini güvenli olmayan bir ülkede geçirmek istemez. Kısacası 2017 yılı turizm sezonunun yaklaştığı bu aylarda “bacasız fabrika” ve “kalkınmanın lokomotifi” gibi sözlerle de tanımlanan turizm sektöründe yaşanan bu gelişmelerin zaten ciddi ekonomik sorunlarla karşı karşıya olan Türkiye ekonomisinde riskleri daha da arttıracağı ve sıkıntıları büyüteceği açıktır. 

Anahtar Kelimeler: BACASIZ, FABRİKA, TURİZM, SEKTÖRÜ, 2017, DURUMDA
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa:
EKONOMİYE BAKIŞ
BAŞYAZI VE GÜNÜN YORUMU Çetin Remzi YÜREGİR
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI
Nurettin ÇELMEOĞLU - BİRAZ GÜL BİRAZ DİKEN
Nurettin ÇELMEOĞLU - BİRAZ GÜL BİRAZ DİKEN
KERRÜSE
Birgül Ayman GÜLER
Birgül Ayman GÜLER
AKP´NİN ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ KOMİSYONDA ELE ALINIRKEN, “REJİM DÖNÜŞTÜRÜLÜYOR” ELEŞTİRİLERİ SÜRÜYOR
Cumali KARATAŞ
Cumali KARATAŞ
İRFAN ATASOY, “İNCE CUMALİ”YLE SİNEMAYA GİRMİŞTİ
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
ATA´YA MEKTUP
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
MONDROS MÜTAREKESİNİ VE SEVR ANTLAŞMASINI RED EDEN, ÖZGÜRLÜK, EGEMENLİK VE ÇAĞDAŞLAŞMA GÜNEŞİ OLARAK 23 NİSAN 1920´de VAROLAN TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ´nin DOĞUŞ VE VAROLUŞ NEDENLERİ
Ahmet ERDOĞDU
Ahmet ERDOĞDU
21.12.2015 DEN 23.11.2016 YAZI VE RÖPORTAJLAR-5
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
İNANMAK BU OLSA GEREK.
KONUK YAZAR
KONUK YAZAR
Celal TOPKAN- CUMHURİYETİN 93. KURULUŞ YILDÖNÜMÜNDE ATATÜRK´Ü ANLAMAK VE KAVRAMAK
Tufan ALPAT-EMEKLİ HAKİM
Tufan ALPAT-EMEKLİ HAKİM
HAYATIMIZDAN BİRKAÇ KONU
Ahmet  DUMAN
Ahmet DUMAN
Artık, Hiçbir Şey Eskisi Gibi Değil.
Süreyya KÖLE - YANSIMALAR
Süreyya KÖLE - YANSIMALAR
ÜZÜNTÜYE CEZA
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
16 NİSANA DOĞRU, İZLENİMLER, DUYGULAR…
M. Ziya YERGÖK
M. Ziya YERGÖK
SAHADAN GÖZLEMLER: HAYIR YÖNÜNDE
Cihat OVALI-SPOR YORUM
Cihat OVALI-SPOR YORUM
82.DAKİKADA GÜÇ BİTTİ
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
BACASIZ FABRİKA TURİZM SEKTÖRÜ 2017´DE NE DURUMDA?
İlhan ALPER
İlhan ALPER
UÇAN ADAM İRFAN ATASOY
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
İnsanlığın Derinleşen Sosyal Sorunlarını Çözecek Olan İnsan Beyni mi? Yapay Zeka mı?
OKUR KÖŞESİ
OKUR KÖŞESİ
BAYRAM MI GELMİŞ?
Cezmi DOĞANER
Cezmi DOĞANER
SOSYAL DEMOKRASİ VE EKONOMİ
TANSEL ÇÖLAŞAN
TANSEL ÇÖLAŞAN
Sevgili dostlar merhaba,
AHMET KAYTANCI-GÖKÇEBEL
AHMET KAYTANCI-GÖKÇEBEL
ZELİHA VE ÇOCUKLARI
Av.Cemil DENLİ
Av.Cemil DENLİ
“ARTIK MECLİS VAR !”
Düşler Düşünceler-Tekgül Arı
Düşler Düşünceler-Tekgül Arı
Okur Hareketi
Celal Topkan
Celal Topkan
GELECEK SENİN DÜŞÜN VE ÖYLE KARAR VER
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
GENÇLİK KÜLTÜRÜ VE BAŞARISIZLIK
Hüseyin ÖZBEK
Hüseyin ÖZBEK
İNTİHAR BELGESİNİ YIRTAN MECLİSTEN ARDINDA İNTİHAR MEKTUBU BIRAKAN MECLİSE
Saniye Akay Demirel
Saniye Akay Demirel
´Beni kör kuyularda merdivensiz bıraktın Denizler ortasında bak yelkensiz bıraktın.´
Zekai BULUÇ
Zekai BULUÇ
MİLLİ BURJUVAZİYE SEVABINA ÖNERİLER -1 –
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
BÖLGESEL OYUNDA KARTLAR YENİDEN DAĞITILIYOR
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Hayallerim Var!
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
ERGENEKONCULAR
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
1982 ANAYASA REFERANDUMU
Vahit ŞAHİN
Vahit ŞAHİN
ERDDOĞAN´IN MİTİNGİNDEN İZLENİMLER
Ahmet YAHŞİ
Ahmet YAHŞİ
İHTİYARLAR PERİŞAN EDİLMESİN
GÖKTEN GELEN-BASRİ GÖK
GÖKTEN GELEN-BASRİ GÖK
ÇOCUĞA ŞİDDET
AZ ve  ÖZ A.AKDAMAR
AZ ve ÖZ A.AKDAMAR
BİRİ ANLATSA!...
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Bugün
11 °C
Çarşamba
13 °C
Perşembe
13 °C
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI

/resimler/2016-2/23/1416139429844.jpg

ADANA`DA NÖBETÇİ ECZANELER

/resimler/2015-5/28/1255038362873.jpg

ADANA İLİ ÖNEMLİ TELEFONLAR

/resimler/2016-3/22/1515302901917.jpg

HAFTANIN PANAROMASI

/resimler/2017-4/25/1421274409282.jpg