‘´ARABESK AYDOĞAN TAYFUR LA NEFES ALACAK´´
Tarih: 19.9.2016 09:59:23 / 189okunma / 0yorum
Cumali KARATAŞ
/resimler/2016-9/27/1000241880245.jpgTRT´de 20 eseri bulunan, ayrıca 10 albüm yapan Aydoğan Tayfur amcası Ferdi Tayfur´un rahatsızlığı, İbrahim Tatlıses´in vurulması, Müslüm Gürses´in yaşamını yitirtmesi ve Orhan Gencebay´ın şu an müzik adına bir şey yapmaması nedeniyle müzikte oluşan o büyük boşluğu doldurmak görevinin kendisine verildiğini dile getirerek; bir zamanlar Ferdi Tayfur, Orhan Gencebay, Müslüm Gürses ve İbrahim Tatlıses fanatiklerinin artık kendisine yazarak, müziği bırakmamasını belirtmektedir.

Babasını kaybettiğinde cenazesinde bulunmamasından dolayı amcası Ferdi Tayfur´la görüşmeyen Aydoğan Tayfur, ülkemizde müziğin ve sanatçının önem ve değeri olmadığını belirtip; devleti, sanatçıyı, bir dönem arabeskten yararlananları eleştirirken;  halkın günlük yaşantısı olan arabeskin ölmesinin mümkün olmadığını, pop yapıyoruz diyenlerin farkında, dünyada ritm şekli en zengin müzik olan arabeskin alt yapısını kullandıklarını iddia etti.

 

                                                                                                       Cumali Karataş

***Sevgili Aydoğan Tayfur müzikle ne zaman ve nerde tanıştınız?

--- Ben müzikle ortaokul çağlarında tanıştım. Tabii içimde daha küçük yaşlarda da müzik aşkı vardı zaten. Benim yaşıtlarım sokakta oynarken ben evde genel olarak o zamanlar rahmetli Neşet Ertaş, Ahmet Sezgin, Nuri Sesigüzel gibi dönemin tanınmış ses sanatçılarının türkülerini radyodan dinlerken hep onlarla beraber söylemeye çalışırdım. Bu büyük bir aşktı benim için.

/resimler/2016-9/27/0955221718164.jpg***Besteleriniz var, bağlama çalıyorsunuz… Gerek ses, gerek saz vb. olarak herhangi bir müzik eğitimi aldınız mı?

---O zamanlar bu günkü gibi dersler ya da kurslar bu kadar yaygın değildi. Zaten çocukluğum, okul giderlerimi karşılamak amaçlı okuldan artan zamanlarda çıraklık yaparak geçti. Bir terzinin yanında çıraktım, kursa gitmeye falan ne zaman ne de para yoktu ki.

***Ünlü ses sanatçısı Ferdi Tayfur´un yeğenisiniz… Müzikal konularda ondan yararlandığınız, bir şeyler öğrendiğiniz oldu mu?

---Evet saz çalmayı amcam Ferdi Tayfur´u saz çalarken seyrederek çözdüm. O zamanlar daha meşhur olmamıştı Yüzüne hiç bakmazdım seyrederken sadece ve sadece ellerine bakardım. Böyle böyle çok uğraştım ve öğrendim şimdi saz çalıp bestelerimi kendim yapıyorum çok şükür.

---Bestelerinizin güftelerini de yazıyorsunuz bazen… Şiir yazıyor musunuz? Bu konuda bir iddianız var mı? Yazdığınız şiir ya da güfteler başka besteciler tarafından besteleniyor mu?

---Benim şarkılarımın sözleri tabii ki çoğunlukla benimdir en güzel şekilde yazmaya özen gösteririm. Sözlerimin başka bestek3ar arkadaşlarımın bestelemesine gerek olmadı, zaten ben kendim besteliyorum.

***İlk bestenizi ne zaman yaptınız? Adı nedir?

---Sazı ilk çözüp çalmaya başladığım zamanlarda yapmıştım ilk bestemin adı “Gelsen Ne Olur”dur.

***İlk kaset ya da albümünüzü ne zaman çıkardınız ve bugüne kadar toplam olarak kaç kaset ya da albüm çıkardınız?

---İlk profesyonel albüm çalışmamı bin dokuz yüz doksanda yapmıştım. Bayağı çok satmıştı. O albümüm adı “Tövbe” (Kadir Mevlam)/”Kara Gözlüm”dü. Toplamda 10 albüm yaptım.

***Sazın dışında çaldığınız enstrümanlar var mı?

---Bestelerimi hazırlarken org da kullanıyorum. Yani, bestelerime yetecek kadar org da çalarım.

***Arabesk diyorsunuz? Arabesk nasıl bir müziktir sizce; hâlâ günümüzde geçerli mi?

---Evet arabesk… Biz millet olarak yaşıyoruz zaten, yani bu bizim bir yaşantı tarzımızdır. Halkın günlük yaşantısı olan arabeskin ölmesine yok olmasına imkan var mı? Zaten yaşıyoruz onu. O yüzden arabesk hep vardır ve olacaktır çünkü biz duygulu bir milletiz.

***Arabesk için bir dönem yoğun olumsuz eleştiri vardı, bu konuda ne diyeceksiniz?

/resimler/2016-9/27/0955515468688.jpg--- Şimdi bu konuda söyleyeceğim çok ama çok şey var. Hepsini diyecek olduğum zaman sayfalar hatta kitaplar dolusu söz çıkar ağzımdan. O zamanlar arabesk filmleri çekilirken o filmlerin başrol oyuncuları ile film çekebilmek için sıraya giren çok bayan oyuncular bile pop müziğinin şatafatına kapılmış, arabeskten yıllarca ekmek kazanmış olanlar arabeski kötülemeye ve hor görmeye başlamışlardı ama hepsi yanıldı yanlış olanı seçtiler. Bu gibi insanlar arabesk müziğe ihanet edenler bunun cezasını çektiler ve çekeceklerde. Bizim arabeskten servetler kazananlar iki kelimeyi bir araya getiremeyip olanlara boyun eğdiler ya da eğmek zorunda kaldılar. Bir işi yapıyorsan, o işi temelden bileceksin. Arabesk nedir bileceksin ki arabeskçi olabilesin bilmezsen savunamaz çıkıp televizyonlarda kem küm eder kalırsın. Yukarıdaki sorunuzda da belirttiğim gibi arabesk bizim millet olarak yaşadığımız bir hayat biçimidir o yüzdendir ki arabesk bizde ölmez, ölmez arabesk

***Amcanız olan Ferdi Tayfur ile aranızda bazı sorunlar olduğu yönünde zaman zaman basında çıkan haberleri anımsıyorum? Geçmişte mi kaldı bu konu?

---Hayır, ben tükürdüğünü yalamayan bir insanım. Bu huyumu hiç sevmem ama yalakalık yapmak elimde değil işte ne yapayım. Amcamla yedi yıldır konuşmuyor ve görüşmüyorum da. Neden diyecek olursanız cevabım aynen şu olur. Biz Türk milleti olarak örf ve adetlerimizi büyüklerimizden öğrendik, küçüklerimizde bizden öğrenecekler. Bizim törelerimizde aileden biri vefat ederse ki, vefat eden ailenin en büyüğü ise, iki elimizde kanda olsa işimizi gücümüzü bırakıp o cenaze evine gider insanlık görevimizi yerine getiririz. Benim babam, yani Ferdi Tayfur´un abisi vefat etti, Allah gani gani rahmet eylesin babacığıma melek gibi bir insandı. Amcam babamın cenazesine gelmedi bu olay onu bende tamamen sildi. Gelmemesinin sebebi de …neymiş efendim, İstanbul´da klip çekiyormuş da bilmem ne, bilmem ne, sudan bahane bunlar. İşte bu yüzden ben amcamı kendimden komple sildim. İşim olmaz benim.

            S***Niteliğin sayılarla işi olmasa da şunu sormak isterim… Bugüne kadar kaç beste yaptınız, bunların kaçı TRT repertuarındadır. .

---Allah´a şükür TRT repertuarında yirmiye yakın eserim var söz, müzik bana ait olmak üzere. Bu benim için gururdur, mutluluktur; ne mutlu bana ki şarkılarım TRT de çalınıyor.

            ***Bestelerinizi nasıl bir ortamda yapıyorsunuz?..

/resimler/2016-9/27/0956294219435.jpg---Genel olarak bestelerimi duygularımla baş başa kalabileceğim bir ortamda yapmam gerekir. Çünkü en küçük bir olumsuzluk konsantremi bozarsa o anda hemen bırakırım ve tekrar böyle duygularımla sevgilerimle aşklarımla baş başa kalabileceğim bir ortam bulana kadar bu süreç bazen uzun, bazen de çok kısa olabilir tabii. Kaldığım yerden tekrar başlar ve uğraşıp en iyi şekle getirip bitiririm.

            13***Başka bir sanat dallarıyla ilişkiniz oldu mu?

            13----Hayır müzik, arabesk tek sanat dalımdır benim. Başka dönekler arabeski çekinilecek bir şey kötü, hatta öcü gibi görürken ben, ´´Arabesk benim” diye haykırabilirim, kimseden korkum olmadan.

            ***Genel anlamda müziğin bugünkü durumunu nasıl buluyorsunuz? Olumsuz bir yanıtınız varsa, bunun nedeni nedir sizce?

            ----Günümüzde bizim müziğimiz söz konusuysa; maalesef ayaklar altında bizim müziğimiz. ´´Neden´´ derseniz? Ülkemizde olan diğer değerler gibi müziğimizde değer biçilemeyecek konumdadır aslında. Ülkemizde maalesef müziğin ve sanatçının hiçbir değeri yoktur. Bu halk için yıllarını veren ve ölüp giden birçok abilerimize bakarsak ki bunların en önde geleni rahmetli Neşet Ertaş´tı, rahmetli Mahsuni idi. Yaptıkları türkülerin sözlerini açıklayabilmek için ben parşömenler dolusu yazılar yazmam gerekir, böylesine değerli bir abillerimizdi Neşet Ertaş ve Mahsuni. Bizim tabiiyetimizde var sanırım böyle değerlerimiz ancak öldükten sonra kıymete biniyor ve paylaşılamıyorlar. Yapmacıktan figanlar, feryatlar kopuyor şöyle iyiydi, böyle iyiydi diye. Bence bu feryat figan göstermelik birer şovdur,  başka bir şey değil. En başta sanat ve sanatçının devlet nezdinde değeri olsaydı müziğimiz böyle ayaklar altına düşmezdi. Devletin sanatçıya hiçbir şekilde önem verdiğine ben inanmıyorum. Haklarımız devlet tarafından hiç korunmuyor desteklenmiyoruz; oysa Avrupa´da millet sanatçısına toz kondurmuyor ve devlet sanatçısını hem koruyor hem de destekliyor. Ben yıllarca Avrupa´da yaşadım ama hiç çöplükte kendine yiyecek ararken ölen bir sanatçı görmedim…Ama ülkemizde….???

            ***Müziğin geleceği hakkında neler düşünüyorsunuz?

            ---Evet müziğimizin geleceği?.. Çokları belki karamsar olabilir ancak ben öyle görmüyorum. Nasıl ki, tarih tekerrürden ibaretse müzikte öyle olacak. O sahte mutluluk yaratan, pop denilen, bizim kültürümüzle, bizim örf ve adetlerimizle hiçbir şekilde bağdaşmayan müziğin terkedilmesi ve kendi özümüze dönmemiz halk olarak çok yakındır. Çünkü pop yapıyoruz diyenler, şimdilerde farkında olmadan arabesk alt yapıları kullanıyorlar haberleri yok. Dünyada ritm şekli en zengin müzik arabesk müziktir. Ben kendi adıma söylüyorum, tüm bestelerimde bu vardır zaten. Bir şarkıda en az üç değişik ritm kullanır, ayrıca aranağmeleri mümkün olduğunca değişik melodilerden yaparım. Arabesk tekrar dönüyor…

            ***Sizin, geleceğe yönelik planlarınız nelerdir?

            ---Benim gelecek için düşündüğüm yine müzik, yine müziktir. Amcam Ferdi Tayfur´un rahatsızlığı, İbo´nun vurulması, Müslüm abimin vefat etmesi, Orhan abiminde şu an müzik adına bir şey yapmamasından dolayı müzikte oluşan o büyük boşluğu doldurmak görevi bana veriliyor. Nasıl mı? Günümüzde sosyal medya olayları gerçekten çok büyük yankılar uyandırıyor. Zamanında Ferdi Tayfur, Orhan Gencebay Müslüm Gürses ve İbo fanatikleri şimdilerde hep bana yazıyorlar. Ne diyorlar biliyor musunuz?´´Abi biz o eski şarkılarla büyüdük o şarkıları ezberledik, onlar miyadlarını doldurdular ama bize yeni şarkılar lazım; bizim bu yöredeki tek adayımız sensin, ne olur sen de kenara çekilip, bizleri şarkısız, müziksiz bırakma. Bundan sonra o lezzetteki şarkıları bize ancak sen verebilirsin. Sen ki kendi bestelerini yapan, sen ki kendi sözlerini sen yazabilen ve yorumlayansın; o yüzden bu büyük boşluğu sen doldurabilirsin´´ diyorlar. Bundan sonraki işim de, bu gücümde bu olacak. Ben arabesk dinleyicilerimi nasıl kırabilirim ki. Yola devam…

            ***Müzikte, diğer alanlarda, beğendiğiniz sanatçılar kimlerdir?

            ---Ne sanatçısı?.. Şu an gerçekten kalıcılık özelliği olan bir kişi var mı? Hepsi soytarı… Ben on albüm yaptım hâlâ kendime sanatçıyım diyemiyorum ama günümüzde iki şarkı ezberleyen sanatçıyım diyebiliyor bu nedir? Soytarılıktır.

            ***Röportaj için teşekkür ederim…

            ***Ben teşekkür ederim. Sizler olmazsanız biz sesimizi sözümüzü dinleyenlerimize nasıl duyurabiliriz ki. Basının, benim gönlümdeki yeri bambaşkadır. Tüm dinleyenlerimize sizin aracılığınızla sağlık ve esenlikler diliyor ve onları sevgiyle selamlıyorum….

Anahtar Kelimeler: ARABESK, AYDOĞAN, TAYFUR, NEFES, ALACAK
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
ADANA´DAN BİR BİLGE ÖZGEN GEÇTİ (31 Ocak 2017 - Salı)
*** AHMET REMZİ DESTANI *** (02 Ocak 2017 - Pazartesi)
“SEVENLER ANLAR” NEYZEN BESTEKÂRI (19 Aralık 2016 - Pazartesi)
ADANA´DA BİR MESAM GÜNÜ (05 Aralık 2016 - Pazartesi)
ŞARKININ “OKYANUS”UNDA BİR TALAT ER (24 Ekim 2016 - Pazartesi)
BİR TÜRKÜ USTASI ALİ LİMONCU… (26 Eylül 2016 - Pazartesi)
ABDURRAHMAN KESKİNER İLE RÖPORTAJ (12 Eylül 2016 - Pazartesi)
YAPI MESLEK LİSELİLER BULUŞTU (11 Temmuz 2016 - Pazartesi)
ÇUKUROVA´DA BİR ORHAN PAMUK (26 Haziran 2016 - Pazar)
***DERGİCİ LİSELİLER*** (09 Mayıs 2016 - Pazartesi)
BİR GURBET ÖYKÜSÜ (03 Mayıs 2016 - Salı)
***ERDAL YALÇIN İLE RÖPORTAJ *** (18 Nisan 2016 - Pazartesi)
“RESMİN GÖZYAŞLARI …” (11 Nisan 2016 - Pazartesi)
MESAM´DA BAŞKANLAR DÖNEMİ (28 Mart 2016 - Pazartesi)
DÜNYA ÖYKÜ GÜNÜ KUTLANDI (22 Şubat 2016 - Pazartesi)
ÇOCUKLARA İMZA GÜNÜ (17 Şubat 2016 - Çarşamba)
ÇİÇEKLERİN DİLİYLE BİR BİTKİ SOHBETİ (08 Şubat 2016 - Pazartesi)
PORTRELERİN FOTOĞRAFÇISI ALİŞER AVCI (01 Şubat 2016 - Pazartesi)
ZEKÂYİ GÖKKAYA İLE RÖPORTAJ (26 Ocak 2016 - Salı)
ARİF KESKİNER´İN YAŞAR KEMAL´I (18 Ocak 2016 - Pazartesi)
“ŞİİR HAYATIN BURASINDA” (18 Ocak 2016 - Pazartesi)
ADANA´NIN KURTULUŞU ŞARKIYLA KUTLANDI (11 Ocak 2016 - Pazartesi)
TOROSLAR´DA BOZLAK TEŞEKKÜRÜ (09 Kasım 2015 - Pazartesi)
RESSAM SUAVİ NUMANOĞLU İLE GÖRÜŞME (02 Kasım 2015 - Pazartesi)
ÖDÜLLERLE ADINI DUYURAN BESTEKÂR (19 Ekim 2015 - Pazartesi)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-10 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-9 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-8 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-7 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-6 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-5 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-4 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-3 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-2 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-1 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
OZAN BİLDİK´LE GÖRÜŞTÜK… (15 Ekim 2015 - Perşembe)
KIBRIS DENİNCE… (07 Ekim 2015 - Çarşamba)
TED´İN SANAT ÇOCUKLARI (07 Ağustos 2015 - Cuma)
Sayfa:
EKONOMİYE BAKIŞ
BAŞYAZI VE GÜNÜN YORUMU Çetin Remzi YÜREGİR
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI
Nurettin ÇELMEOĞLU - BİRAZ GÜL BİRAZ DİKEN
Nurettin ÇELMEOĞLU - BİRAZ GÜL BİRAZ DİKEN
ESNAF ŞAKALARI
Birgül Ayman GÜLER
Birgül Ayman GÜLER
AKP´NİN ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ KOMİSYONDA ELE ALINIRKEN, “REJİM DÖNÜŞTÜRÜLÜYOR” ELEŞTİRİLERİ SÜRÜYOR
Cumali KARATAŞ
Cumali KARATAŞ
MÜZİSYEN BİR AİLENİN TEMSİLCİSİ ALİ CANBOLAT
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
“…NOW GIVE ME THE WORD AYAS, AYAS, AYAS.”
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
18 MART ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ
Ahmet ERDOĞDU
Ahmet ERDOĞDU
21.12.2015 DEN 23.11.2016 YAZI VE RÖPORTAJLAR-5
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
İNANMAK BU OLSA GEREK.
KONUK YAZAR
KONUK YAZAR
Celal TOPKAN- CUMHURİYETİN 93. KURULUŞ YILDÖNÜMÜNDE ATATÜRK´Ü ANLAMAK VE KAVRAMAK
Tufan ALPAT-EMEKLİ HAKİM
Tufan ALPAT-EMEKLİ HAKİM
ŞIMARIK VE ŞAŞKIN AVRUPA
Ahmet  DUMAN
Ahmet DUMAN
Evlilik Programları ve Riyakârlık Üzerine…
Süreyya KÖLE - YANSIMALAR
Süreyya KÖLE - YANSIMALAR
ÜZÜNTÜYE CEZA
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
YOL AYRIMINDA, DÜŞÜNME ZAMANI…
M. Ziya YERGÖK
M. Ziya YERGÖK
SAHADAN GÖZLEMLER: HAYIR YÖNÜNDE
Cihat OVALI-SPOR YORUM
Cihat OVALI-SPOR YORUM
OLMADI MI OLMUYOR
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
EKONOMİMİZ VE 16 NİSAN REFERANDUMU
İlhan ALPER
İlhan ALPER
ŞİİR
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
İnsanlığın Derinleşen Sosyal Sorunlarını Çözecek Olan İnsan Beyni mi? Yapay Zeka mı?
OKUR KÖŞESİ
OKUR KÖŞESİ
BAYRAM MI GELMİŞ?
Cezmi DOĞANER
Cezmi DOĞANER
HUKUK DEVLETİ
TANSEL ÇÖLAŞAN
TANSEL ÇÖLAŞAN
Sevgili dostlar merhaba,
AHMET KAYTANCI-GÖKÇEBEL
AHMET KAYTANCI-GÖKÇEBEL
ZELİHA VE ÇOCUKLARI
Av.Cemil DENLİ
Av.Cemil DENLİ
“ARTIK MECLİS VAR !”
Düşler Düşünceler-Tekgül Arı
Düşler Düşünceler-Tekgül Arı
Okur Hareketi
Celal Topkan
Celal Topkan
GELECEK SENİN DÜŞÜN VE ÖYLE KARAR VER
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
BAĞDAŞTIRMACILIK VE EĞİTİM
Hüseyin ÖZBEK
Hüseyin ÖZBEK
İNTİHAR BELGESİNİ YIRTAN MECLİSTEN ARDINDA İNTİHAR MEKTUBU BIRAKAN MECLİSE
Saniye Akay Demirel
Saniye Akay Demirel
´Beni kör kuyularda merdivensiz bıraktın Denizler ortasında bak yelkensiz bıraktın.´
Zekai BULUÇ
Zekai BULUÇ
İSMET İNÖNÜ: BIRAKIN ÇOCUKLAR OYNASIN!
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
UÇLARDA DOLAŞMAK
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Takdir Senin Türkiye!
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
YAZIK ÇOK YAZIK
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
BÖYLE Mİ OLMALIYDI ?
Vahit ŞAHİN
Vahit ŞAHİN
KİM DOĞRULARI SÖYLEMİYOR?
Ahmet YAHŞİ
Ahmet YAHŞİ
İHTİYARLAR PERİŞAN EDİLMESİN
BASRİ GÖK EMEKLİ NÜFUS MÜDÜRÜ
BASRİ GÖK EMEKLİ NÜFUS MÜDÜRÜ
REFERANDUM
AZ ve  ÖZ A.AKDAMAR
AZ ve ÖZ A.AKDAMAR
BİRİ ANLATSA!...
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Bugün
13 °C
Cumartesi
12 °C
Pazar
11 °C
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI

/resimler/2016-2/23/1416139429844.jpg

ADANA`DA NÖBETÇİ ECZANELER

/resimler/2015-5/28/1255038362873.jpg

ADANA İLİ ÖNEMLİ TELEFONLAR

/resimler/2016-3/22/1515302901917.jpg

HAFTANIN PANAROMASI

/resimler/2017-3/20/1347519475780.jpg