ALİM VE HAYVAN DÜŞMANI ÇOCUKLAR
Tarih: 12.3.2018 10:02:34 / 326okunma / 0yorum
Cumali KARATAŞ

Ali sokakta arkadaşlarıyla oynarken türlü türlü yaramazlıklar da öğreniyordu. Şimdiye kadar yaptığı yaramazlıkların da dozunu aşan şeylerdi bunlar. Ali´nin yaptığı bu yaramazlıklar kuşkusuz ki hoş olmayan şeylerdi. Arkadaşlarını ve çevresini kırdığı gibi bazı olumsuz sonuçlar olabiliyordu.

Bunlar neydi diye soracak olursanız eğer birçok örnekleri sıralanabilirdi...  

Sokaklarından geçen insanlarla eğlenip, onlara gülebilmek için türlü türlü oyunlar, plânlar hazırlıyorlardı.

Para tuzağı kuruyorlardı örneğin…

Yoldan gelip geçen çocukları, insanları aldatıp, gülmek için ipin ucuna kâğıt para bağlıyorlardı.  Sonra da ucuna ip bağladıkları kâğıt parayı beş altı metre kadar ilerideki kaldırımın yanına bırakıyorlardı. Daha sonra da, oradan geçen çocuklar parayı görüp de eğilip almak istediklerinde kahkahalar atarak ipi hemen çekmeye başlıyorlardı. Tongaya düşen çocuklar da kendilerine kızarak sinirlenip gidiyorlardı.

Öyle ki…

Bu ipe para bağlama tuzağına bazen başkaları da düşüyorlardı

Yoldan geçen erkek ya da kadınlar parayı gördüklerinde almak için hemen eğiliyorlardı. Hata bazen kimselere görmeden bu işi yapmak istiyorlardı. Bir gören var mı diye sağına, soluna bakıp eğildiklerinde de, kendileriyle dalga geçerek eğlenen bir grup yumurcağın kahkahalar atan alaylı bakışlarıyla karşılaşmıyorlar mıydı. 

Bu hiç hoş olmuyordu elbette. Babaları anneleri de duymuş olsa kendilerine yapmadıklarını bırakmazlardı. Ama hep arkadaşlarına kanıyorlardı…

Bu kötü şaka da,  sokaklarına yeni taşınan bir arkadaşlarının icadıydı. Nedense ona kanmışlardı.

            Kurdukları para tuzağına yoldan gelip geçen yalnız çocuklar değil büyükler de düşüyorlardı.  Çünkü parayı bağladıkları dikiş ipi ince ve fark edilmeyecek bir açık gri renkteydi. Çok dikkatli bakmayınca fark edilmiyordu.  

Ali ve arkadaşlarının para tuzağına düşenler fazlalaştıkça tatsızlıklar da artmaya başlamıştı…

Öyle ki…

Birkaç gün sonra yakınma ve şikâyetlerin artık ardı arkası artık kesilmemeye başlamıştı. 

Hatta…

Geçen gün çocukların bu yolla tongaya düşürdükleri bir adam çocukları eve kadar kovalamıştı. Bir kadın da kızarak bağırıp çağırmıştı çocuklara; çocukların ailelerini suçlamıştı. En nihayetinde… Bir çocuk kendileriyle kavga etmişti de Bakkal Ramazan efendi zor ayırmıştı.

Bakkal Ramazan Efendi çocukları karşısına alıp:

-Bakın çocuklar şimdi bir şey demiyorum ama bir daha böyle bir çirkin şaka yaparsanız akşam babanıza söylerim haberiniz olsun diyerek kızmıştı. 

            Böylece bu para tuzağı şakası son buldu. Sonraki günlerde böyle bir çirkin şakayı çocuklar bir daha yapmadı. Bakkal Ramazan Efendi arada bir gözlemlediği kadarıyla çocukların artık bu yaramazlıklar yapmadığına inanmaya başlamıştı.

Çocuklar para tuzağına son vermişti ama kimsenin aklına gelmeyen daha çirkin oyunlar bulmuşlardı… 

Bu kez diğer sokaktan gelen Kemal´ın sözüne uymuşlardı…

Kemal, hepsini toplayıp ne yapacaklarını anlatmıştı. Hem bu sefer yakalanmayacaklardı. Sokağın öbür köşesine yakın bir evi kullanacaklardı çünkü bu iş için

Hemen işe koyuldular. 

Yoldan geçen satıcıları çağırarak:

-Amca annem seni çağırıyor bir şey satın alacak diyorlardı.

Bunu yaparken de kendi evlerinin değil de, arkadan çıkışı olan ilerdeki komşu evini kullandıklarından kimsenin haberi olmuyordu.

Gelen seyyar satıcılar uzun süre beklerken birkaç defa sokak kapısını vurup, içeriye sesleniyorlardı. İçeriden ses gelmesini bekliyorlardı.

Çağrılan seyyar satıcılar kapı önüne gelip, dakikalarca beklemeye başlıyorlardı. Bu bekleme bazen beş, on dakikayı buluyordu. Ama ne çare ki gelen giden olmuyordu. Seyyar satıcılar sonunda hiddetlenerek kızıp gidiyorlardı. Çocuklar da içeri girdikleri evin arka sokağına açılan diğer kapısından kaçıp gidiyorlardı.

Seyyar satıcılar sokak kapısından seslense de, avlunun köşesindeki kulübede yalnız başına yaşayan yaşlı teyzeye seslerini duyuramıyorlardı. Çünkü yaşlı teyzenin kulakları iyi işitmiyordu.  

Satıcılar, kimi çocukların bu oyununa aldırış etmiyor, bazıları da kızarak kendi kendilerine söyleniyorlardı. 

Ama yavaş yavaşta çocukların çirkin yaramazlıkları ortaya çıkmaya başlıyordu…

Bir gün seyyar satıcılardan biri sokağın köşe başındaki Ramazan efendinin bakkalından alışveriş yaparken,

-Yahu bu sokağın çocukları ne kadar yaramaz, illallah bunların elinden demişti.  

Ramazan efendi de:

-Hayırdır hemşerim bir şey mi oldu? dediğinde çocukların oyununu anlatmıştı seyyar satıcı. Ramazan efendi de diğer sokağın çocukları diye üzerinde fazla durmamıştı. Yine bizim çocukların bir oyunu olduğunu tahmin etmemişti.

Fakat artık iş tamamen rayından çıkmaya başlamıştı. 

Sonun da bu işin de foyası bir gün meydana çıktı… 

                        Köşedeki komşu evin avlu kapısı önünde bekleyen seyyar satıcı, evde oturan yaşlı teyzeyle karşılaşmıştı. Avludan dışarı çıkan yaşlı teyze burun buruna geldiğinde seyyar satıcı: 

-Sen mi çağırdın teyzeciğim ne alacaksın? Diye sormuştu?

Kulakları iyice duymadığından, satıcı bir kez daha tekrar etmek zorunda kalmıştı.

-Yokk demişti yaşlı teyze ben çağırmadım. Bu evde benden başka kimse oturmuyor, çocuk mocuk da yok.

            Birkaç gün sonra tesadüfen aynı satıcı yine o sokağa geldi. Çocuklar yaklaştığında da en öndeki Kerem´in bileğinden hemen yakaladı. Daha sonra da bakkalın köşeye kadar kızgınlıkla sürükleyerek yok mu bu çocuğun annesi, babası… demeye başladı yüksek sesle ve kızgınlıkla.

Bakkal Ramazan efendi o an işyerinin önündeydi. Sesin geldiği tarafa dönüp gördü adamı. Tanıdı adamın kızgınlıkla elinden tuttuğu çocuğu. Hemen adamın yanına gitti hızla. Ne olduğunu sorunca anlatmaya başladı adam. Daha sonra adamı ikna edip, yatıştırarak, Kerem´i elinden aldı. Akşama babaları geldiğinde onlarla konuşacağına dair söz de verdi seyyar satıcıya. Böylece adam gitti ama çocukları da bir korkudur aldı. Çünkü babaları bu işe pek iyi demeyeceklerdi. 

            Akşam, çocukların babaları geldiğinde de çoğuyla görüştü Ramazan Efendi. Onlar da evde çocuklarına iyice bir kızdılar. Bu yaramazlıktan Ali de payına düşeni aldı. Bir daha da bu satıcı kandırmacası olmadı artık o sokakta.

            Fakat başka şeyler olmuyor değildi…

            Daracık sokakta çocuklar uçurtma uçurmaya başlamışlardı bu sefer…

Bu kez de, birkaç metre yükselen uçurtma elektrik direğiyle, elektrik tellerine takılıyordu. Tele takılan bu uçurtmalar elektrik arızalarına neden olmuştu. Hatta bir gün, tele takılan bir uçurtma nedeniyle arkadaşlarından biri elektrik direğine tırmanmaya başlamıştı.

Onu da yine Ramazan efendi görmüştü…

Ramazan efendi çocuğa kızarak elektrik direğinden aşağıya indirmişti. Birkaç uçurtmanın tele takılıp tehlike yarattığını gören çocuklar, yine sıkı bir biçimde uyarılınca bundan da sonunda vazgeçmek zorunda kalmışlardı. 

            Ali ve arkadaşlarının hoşlandığı şeylerden biri de sokaktaki kedi ve köpekleri taşlamaktı. Ne zaman sokakta bir köpek ya da kedi görseler kovalamaca başlıyordu. Taşa tutuyorlardı hayvanları. Bu durum hiç de hoş değildi tabii.

Çocuklar taşladıkları zaman zavallı hayvanlar ne yapacaklarını şaşırıyorlardı…

Kedi ve köpekler önce sağa, sola bakıp, sonra da gideceği yöne doğru hızla uzaklaşıyorlardı. Bazen, önüne gelen avlu duvarlarına atlayıp, oradan da daha uygun alanlara doğru kaçıyorlardı.  Onların bu telaşlı kaçışları karşısında çocuklar ise katıla katıla gülüyorlardı.

Kedi ve köpeklerin taşlayarak oyun oynamalarına bir, iki kez tanık olan büyükler çocuklara kızmışlardı. Onlara, yaptıklarının doğru bir şey olmadığını anlatmaya çalışmışlardı. Çocuklar da, bir daha yapmayacağına ne kadar söz verseler, bu söz bir daha ki taşlamaya kadardı. Kedi ve köpekleri görünce çocukların yine yaramazlıkları tutuyordu. Çocuklar söz verseler de verdikleri sözü tutmuyorlardı.      

Kedi ve köpekleri böyle rastgele taşlamanın getirdiği bazı zararlar da vardı. Çocukların onlara attıkları taşlar bazen yönünü şaşırıp, başka zararlara neden olabiliyordu…

Yoldan geçen insanlara, satıcılara değebiliyordu bu taşlar. Ya da isabet etiği evlerde pencere camlarını kırabiliyordu. Çocuklar o zaman da anne ve babalarından iyi bir azar işitiyorlardı. Hatta hoş bir şey olmasa da  dayak yiyen çocuklar da oluyordu.

Hatta bir defasında, bir kediyi taşlayan Hasan´ın attığı taş okuldan dönen bir çocuğa isabet etmişti. Başı kırılan çocuk dakikalarca kıvranarak ağlayıp durmuştu. Çocuğun anne ve babası gelmişlerdi hemen. Babası taşı atan Hasan´a iyi bir çıkıştığı gibi, Hasan´ın anne ve babasına söylemedik laf bırakmamışlardı.  Araya girenler olmasa nerdeyse kavga edeceklerdi.

Ama bütün bunlara rağmen çocuklar pek eğlenceli bulduğu bu kedi, köpek taşlamasından vazgeçmiyorlardı. Anneleri, babaları, büyükleri ne kadar kızarsa kızsın sonuç değişmiyordu. Kedi ve köpeklerin taşlanması yolundaki uyarılara uymuş gibi görünseler de bir kedi veya köpek gördüklerinde yeniden taşa sarılıyorlardı. Çocukların hayvanlara karşı olan bu düşmanca davranışlarının bir türlü önü alınacağa benzemiyordu.

En son köpeği taşladıklarında Mehmet´in babası gelip yapmamaları için çocukları uyarırken, taşlanan köpeklerin kendilerini ısırabileceğini söylemişti. Fakat çocuklar Mehmet´in babası Ahmet amcanın bu uyarısını da hiç dikkate almamışlardı.

Bir gün çocuklar okul dönüşünde, evlerinin bulunduğu sokağın köşe başında birbirlerine saldıran kedi ile köpek görünce yine taşa sarılmışlardı. Attıkları taş ile kedi kaçmış ama köpek kaçmamıştı. Canı yanan köpek çocuklara dişini gösterince çocuklar hemen dönerek evlerine kaçmaya başlamışlardı. Ali ise hâlâ köpeğe taş atmayı sürdürüyordu. Son attığı taş köpeğe isabet ettiğinde kaçacağına saldırmaya başladı bu kez. Hızla ileri doğru atılan köpek koşarak kaçan Ali´nin ayağını ısırınca avazı çıktığı kadar bağırmaya başladı: 

-Anneee köpek ayağımı ısırdı. Anne!..

Köpek kovalamayı sürdürüyordu…

Sonunda yoldan geçen bir satıcı amca araya girerek köpeği başka bir yöne kovaladı. Böylece Ali köpeğin elinden kurtulmuş oldu. Kurtulmuştu kurtulmasına ama şimdi ne yapacaktı.  Köpeğin ısırdığı yer kanıyordu. Ali ise durmadan “anneee, anneciğim” diye çığlıklar atmaktaydı.  

Bu kez Ali´nin annesi ile birlikte komşu kadınları da bir telaştır almıştı. Kimi şöyle yapalım, kimi böyle yapalım diyordu. Her kafadan bir ses çıkmaya başlamıştı.

Annesi ise Ali´yi telaşla kucağına aldı. Hiç zaman kaybetmek istemiyordu. Duraktan çağırdıkları bir taksiye binerek, doğruca hastaneye gittiler.

Ali´nin annesinin telaşlanma nedeni ısıran köpeğin kuduz olabileceğiydi…

Hastaneye gittiklerinde acil servisteki doktor ve hemşireler hemen ilk müdahaleyi yaptılar. Daha sonra da Ali´ye kuduz aşısı için iğne vurdular. Vurulan koca koca iğneler günlerce devam etti. Ateşler içinde kaldığı zamanlar oldu Ali´nin. Bir süre sonra Ali ve arkadaşları iyileştiğinde artık sokak hayvanlarına karşı daha insancıl davranmaya başlamışlardı.

 

Ali ve arkadaşları kedi ve köpekleri kesinlikle taşlamıyorlardı artık. Hatta onları sevip yiyecek bile veriyorlardı. Mahallenin tüm çocukları sokaklarda dolaşan bu hayvanlara karşı daha duyarlı ve yardımsever olmaya başlamışlardı. Artık onların aç kalmalarına bile gönülleri razı olmuyordu.  Aralarında para toplayarak, onlara süt bile aldıkları oluyordu. Kedi ve köpekler de onlara alışmışlardı, kendilerinden hiç kaçmıyorlardı artık.  
Cumali Karataş

Anahtar Kelimeler: ALİM, HAYVAN, DÜŞMANI, ÇOCUKLAR
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
YÜZYILIN ARDINDAN*YENİ ADANA SEVDASI (24 Aralık 2018 - Pazartesi)
Sanat gündemi -BİR RESSAMIN ELLİ YILI (17 Aralık 2018 - Pazartesi)
BARIŞ SERGİSİ NOTLARI (07 Aralık 2018 - Cuma)
LİSE DERGİLERİ (04 Eylül 2018 - Salı)
sanat gündemi (26 Temmuz 2018 - Perşembe)
sanat gündemi (13 Temmuz 2018 - Cuma)
GEZİ NOTU (10 Temmuz 2018 - Salı)
FOLKLOR VE TÜRKÜ USTASI AZİZ ÇELİK (28 Mayıs 2018 - Pazartesi)
ALTIN SES VEDAT ÇETİNKAYA (21 Mayıs 2018 - Pazartesi)
BESTEKÂR-YAPIMCI FIRAT GEN´LE KONUŞTUK (14 Mayıs 2018 - Pazartesi)
İLTER BİR SÖZ YAZARI YEŞİLAY… (23 Nisan 2018 - Pazartesi)
BİR BESTEKÂRIN ŞİİRSEL İTİRAFLARI (16 Nisan 2018 - Pazartesi)
NECMİ ÖZDEMİR´LE MÜZİK KONUŞTUK (16 Nisan 2018 - Pazartesi)
ŞİİRDEN ROMANA ŞARKI SÖZÜ (01 Nisan 2018 - Pazar)
ALİM İNTERNET ÇAĞINDA (19 Mart 2018 - Pazartesi)
ALİM KARNE ALIYOR (12 Mart 2018 - Pazartesi)
ÇIRAK ALİM (05 Mart 2018 - Pazartesi)
ALİM SİMİT SATIYOR (05 Mart 2018 - Pazartesi)
ALİM VE ÇOCUK KAÇIRANLAR (26 Şubat 2018 - Pazartesi)
ALİM OKULDA (26 Şubat 2018 - Pazartesi)
ALİM KAZA GEÇİRDİ (20 Şubat 2018 - Salı)
ALİM KAYBOLDU (20 Şubat 2018 - Salı)
Çocuk Öyküsü - ALİM KAYBOLDU (13 Şubat 2018 - Salı)
ALİM HASTA (12 Şubat 2018 - Pazartesi)
ŞARKILARA CAN VEREN USTA (29 Ocak 2018 - Pazartesi)
***BİR KÜÇÜK BEYAZ GÜL*** (01 Ocak 2018 - Pazartesi)
YÜZYILIN EYLEMİ “YENİ ADANA” (27 Aralık 2017 - Çarşamba)
AHMET REMZİ DESTANI (27 Aralık 2017 - Çarşamba)
***GÜNEŞ, YAĞMUR VE RÜZGÂR*** (18 Aralık 2017 - Pazartesi)
“İSTANBUL, İSTANBULL” (18 Aralık 2017 - Pazartesi)
Çocuk Öyküsü***DÜNYAYA KÜSEN GÜNEŞ*** (27 Kasım 2017 - Pazartesi)
çocuk öyküsü ***HAYLAZ BULUT*** (20 Kasım 2017 - Pazartesi)
“Çukurova´dan Sesler” 5-6 (13 Kasım 2017 - Pazartesi)
***GÜNEŞ, YAĞMUR VE RÜZGÂR*** (06 Kasım 2017 - Pazartesi)
“Çukurova´dan Sesler” 5-6 (30 Ekim 2017 - Pazartesi)
“ÇUKUROVA´DAN SESLER”-4 (25 Ekim 2017 - Çarşamba)
Çocuk Öyküleri (16 Ekim 2017 - Pazartesi)
BİR FOLKLOR AĞIDI (09 Ekim 2017 - Pazartesi)
MUZAFFER İZGÜ´NÜN ARDINDAN (03 Ekim 2017 - Salı)
ALİLİMONCU´YA VEDA (25 Eylül 2017 - Pazartesi)
MESUT MERTCAN YOK ARTIK (18 Eylül 2017 - Pazartesi)
GÜNEYDE YAPRAK DÖKÜMÜ (11 Eylül 2017 - Pazartesi)
***ÖKSÜZ MARTILAR*** (06 Eylül 2017 - Çarşamba)
Çocuk Hikâyeleri (06 Eylül 2017 - Çarşamba)
SELAHATTİN SARIKAYA ANILAR (17 Ağustos 2017 - Perşembe)
USTALARDAN - MUSTAFA KEMAL´İN KAĞNIS (31 Temmuz 2017 - Pazartesi)
60. SANAT YILINDA CAHİT SEYHANLI (18 Haziran 2017 - Pazar)
***SELAHADDİN YANIKSES´LE RÖPORTAJ*** (05 Haziran 2017 - Pazartesi)
ADANA ÖZGENTÜRK´ÜNÜ UNUTMADI (30 Mayıs 2017 - Salı)
*** ASLAN İLE KARTAL *** (15 Mayıs 2017 - Pazartesi)
Çocuk öyküleri (02 Mayıs 2017 - Salı)
ÇUKUROVA VE TRT´NİN ONURU SUAT YILDIRIM (17 Nisan 2017 - Pazartesi)
SANAT SAYFASI YILLIĞI 2016-2017 24. YIL (03 Nisan 2017 - Pazartesi)
ADANA´DAN BİR BİLGE ÖZGEN GEÇTİ (31 Ocak 2017 - Salı)
*** AHMET REMZİ DESTANI *** (02 Ocak 2017 - Pazartesi)
“SEVENLER ANLAR” NEYZEN BESTEKÂRI (19 Aralık 2016 - Pazartesi)
ADANA´DA BİR MESAM GÜNÜ (05 Aralık 2016 - Pazartesi)
ŞARKININ “OKYANUS”UNDA BİR TALAT ER (24 Ekim 2016 - Pazartesi)
BİR TÜRKÜ USTASI ALİ LİMONCU… (26 Eylül 2016 - Pazartesi)
ABDURRAHMAN KESKİNER İLE RÖPORTAJ (12 Eylül 2016 - Pazartesi)
YAPI MESLEK LİSELİLER BULUŞTU (11 Temmuz 2016 - Pazartesi)
ÇUKUROVA´DA BİR ORHAN PAMUK (26 Haziran 2016 - Pazar)
***DERGİCİ LİSELİLER*** (09 Mayıs 2016 - Pazartesi)
BİR GURBET ÖYKÜSÜ (03 Mayıs 2016 - Salı)
***ERDAL YALÇIN İLE RÖPORTAJ *** (18 Nisan 2016 - Pazartesi)
“RESMİN GÖZYAŞLARI …” (11 Nisan 2016 - Pazartesi)
MESAM´DA BAŞKANLAR DÖNEMİ (28 Mart 2016 - Pazartesi)
DÜNYA ÖYKÜ GÜNÜ KUTLANDI (22 Şubat 2016 - Pazartesi)
ÇOCUKLARA İMZA GÜNÜ (17 Şubat 2016 - Çarşamba)
ÇİÇEKLERİN DİLİYLE BİR BİTKİ SOHBETİ (08 Şubat 2016 - Pazartesi)
PORTRELERİN FOTOĞRAFÇISI ALİŞER AVCI (01 Şubat 2016 - Pazartesi)
ZEKÂYİ GÖKKAYA İLE RÖPORTAJ (26 Ocak 2016 - Salı)
ARİF KESKİNER´İN YAŞAR KEMAL´I (18 Ocak 2016 - Pazartesi)
“ŞİİR HAYATIN BURASINDA” (18 Ocak 2016 - Pazartesi)
ADANA´NIN KURTULUŞU ŞARKIYLA KUTLANDI (11 Ocak 2016 - Pazartesi)
TOROSLAR´DA BOZLAK TEŞEKKÜRÜ (09 Kasım 2015 - Pazartesi)
RESSAM SUAVİ NUMANOĞLU İLE GÖRÜŞME (02 Kasım 2015 - Pazartesi)
ÖDÜLLERLE ADINI DUYURAN BESTEKÂR (19 Ekim 2015 - Pazartesi)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-10 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-9 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-8 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-7 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-6 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-5 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-4 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-3 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-2 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-1 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
OZAN BİLDİK´LE GÖRÜŞTÜK… (15 Ekim 2015 - Perşembe)
KIBRIS DENİNCE… (07 Ekim 2015 - Çarşamba)
TED´İN SANAT ÇOCUKLARI (07 Ağustos 2015 - Cuma)
Sayfa:
EKONOMİYE BAKIŞ
BAŞYAZI VE GÜNÜN YORUMU Çetin Remzi YÜREGİR
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI
Cihat OVALI-SPOR YORUM-PANORAMA
Cihat OVALI-SPOR YORUM-PANORAMA
22.HAFTADA BİRER PUANLA YETİNDİK
Cumali KARATAŞ
Cumali KARATAŞ
BEYLİKDÜZÜ´NDEN SEFAKÖY´E İSTANBUL TÜYAP KİTAP FUARI
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
‘ŞİRK DİNİ´ VE BU DİNİN İLAHLARI
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
ADANA RESMİNE BAK
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
ATATÜRK İLKELERİNİN VE DEVRİMLERİNİN ÖLÜMSÜZ VE SADIK BEKÇİSİ UĞUR MUMCUNUN ŞEHADETİNİN 26.YIL DÖNÜMÜ
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
TOPLUMSAL AYRIŞMA VE EĞİTİM
KONUK YAZAR
KONUK YAZAR
Dost acı söyler sayın Kılıçdaroğlu
Ahmet DUMAN
Ahmet DUMAN
Yılmaz Özdil´in “Mustafa Kemal´i”
M. Ziya YERGÖK
M. Ziya YERGÖK
SAHADAN GÖZLEMLER: HAYIR YÖNÜNDE
Cezmi DOĞANER
Cezmi DOĞANER
SOSYAL DEMOKRASİDE YEREL YÖNETİMLER
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
SAVCI DOĞAN ÖZ´Ü SAYGIYLA ANARKEN...
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
EKONOMİ YÖNETİMİNİN SORUMLULUĞU ARTIYOR!
Prof. Dr. Özer OZANKAYA
Prof. Dr. Özer OZANKAYA
FRANSA´DA SARI-YELEKLİLER, YENİ BİR UYGARLIK TASARIMI ARIYORLAR - ARADIKLARI, ATATÜRK´ÜN UYGARLIK TASARIMI OLMASIN?! -
Zekai BULUÇ
Zekai BULUÇ
BU NE PERHİZ BU NE LAHANA TURŞUSU
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
Nasıl Bir Eğitim Sitemimiz Olsaydı Ar-Gör Ceren Şenel Öğrencisi Tarafından Öldürülmezdi
OKUR KÖŞESİ
OKUR KÖŞESİ
BAYRAM MI GELMİŞ?
Ata Alp And
Ata Alp And
DOSTLAR HATIRLANDIKÇA-2
1923 YENİDEN - Ercan AKARPINAR
1923 YENİDEN - Ercan AKARPINAR
İDLİP
EĞİTİMCİNİN KALEMİNDEN-Kemal Çelikkaya
EĞİTİMCİNİN KALEMİNDEN-Kemal Çelikkaya
Gözlemler…İzlenimler…
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
BÖLGEYE PANORAMİK BAKIŞ
Orhan ÖZDEMİR -OBRUK
Orhan ÖZDEMİR -OBRUK
KENDİ KÜLTÜRÜNDEN KORKMAK
Celal Topkan
Celal Topkan
TÜRKİYE´NİN GELDİĞİ NOKTANIN VE İKİ YÜZLÜLÜĞÜN RESMİ
ALİ TAŞ ADN.
ALİ TAŞ ADN.
“DOSTLAR BİZİ HATIRLASIN”
Saniye Akay Demirel
Saniye Akay Demirel
´Beni kör kuyularda merdivensiz bıraktın Denizler ortasında bak yelkensiz bıraktın.´
Av.Cemil DENLİ
Av.Cemil DENLİ
ATATÜRK 30 AĞUSTOS´U ANLATIYOR
İlhan ALPER
İlhan ALPER
HÜLYA ŞENKUL VE EDEBİYAT
Ahmet ERDOĞDU
Ahmet ERDOĞDU
YENİ ADANA GAZETESİNİN KUVAYI MİLLİYE RUHUYLA 100. YILI
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Tarihten Ders Almak
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
AL BAŞINA BELAYI
Adil OKAY
Adil OKAY
ADİL OKAY YAZDI: “ZAMANA ADANMIŞ YÜZLERİMİZ”*
Özcan İNCEOĞLU
Özcan İNCEOĞLU
DEMİRSPOR´DA ÜMİTLER TÜKENİYOR
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
ADANALI OLUNMAZ ADANALI DOĞULUR
Süreyya KÖLE - YANSIMALAR
Süreyya KÖLE - YANSIMALAR
ÜZÜNTÜYE CEZA
Tufan ALPAT-EMEKLİ HAKİM
Tufan ALPAT-EMEKLİ HAKİM
DÜNYA FAZİLET SAHİPLERİ İLE ŞEREFLİ VE MUTLUDUR
Hüseyin ÖZBEK
Hüseyin ÖZBEK
PREVEZE Mİ İNEBAHTI MI
Vahit ŞAHİN
Vahit ŞAHİN
ADANA DEMİRSPOR´A BAŞARILAR DİLERİZ
Düşler Düşünceler-Tekgül Arı
Düşler Düşünceler-Tekgül Arı
Okur Hareketi
Nurettin ÇELMEOĞLU - BİRAZ GÜL BİRAZ DİKEN
Nurettin ÇELMEOĞLU - BİRAZ GÜL BİRAZ DİKEN
Volgada 11 gün-23
Birgül Ayman GÜLER
Birgül Ayman GÜLER
AKP´NİN ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ KOMİSYONDA ELE ALINIRKEN, “REJİM DÖNÜŞTÜRÜLÜYOR” ELEŞTİRİLERİ SÜRÜYOR
TANSEL ÇÖLAŞAN
TANSEL ÇÖLAŞAN
Sevgili dostlar merhaba,
AZ ve  ÖZ A.AKDAMAR
AZ ve ÖZ A.AKDAMAR
BİRİ ANLATSA!...
AHMET KAYTANCI-GÖKÇEBEL
AHMET KAYTANCI-GÖKÇEBEL
ZELİHA VE ÇOCUKLARI
Ahmet YAHŞİ
Ahmet YAHŞİ
SEÇİM RENKLİ GEÇİYOR
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI

/resimler/2016-2/23/1416139429844.jpg

ADANA`DA NÖBETÇİ ECZANELER

/resimler/2015-5/28/1255038362873.jpg

ADANA İLİ ÖNEMLİ TELEFONLAR

/resimler/2016-3/22/1515302901917.jpg

HAFTANIN PANAROMASI

/resimler/2019-2/18/1521222535101.jpg