ALİM OKULDA
Tarih: 26.2.2018 10:53:24 / 219okunma / 0yorum
Cumali KARATAŞ

         Ali artık büyümüştü. İlkokula kayıt olacak yaşa gelmişti. Babası ve annesi zaman zaman ona okuldan ve okumaktan söz ettiğinde heyecanlanıyor, bir an önce gitmek istiyordu. Okulu ve okumayı seven bir çocuk olacağı şimdiden anlaşılıyordu.

         Ali okula ve okula öğrencilere gıpta ile bakıyordu.

         -Beni de okula götürün, beni de diyerek bazen ısrarla üsteliyordu.

         Aradan birkaç gün geçince de:

         -Haydi beni okula gönderin; ne zaman daha beni okula göndereceksiniz.? diyerek sık sık sormaya başlıyordu.

         Oysa, Ali´nin okula gitmesine daha birkaç ay vardı. Öncelikle, karneler alınıp, okullar yaz tatiline girmeli. Yaz tatilinden sonra da okullar yeniden açılmalıydı. İşte o zaman Ali okula gidebilirdi.

         Bir gün yine böyle heyecanla:

         -Ben ne zaman okula gideceğim babacığım dediğinde;

         Ali´nin babası:

         -Yaz tatilinden sonra oğlum dedi.

         Bunu duyan Ali:

-Yaz tatilinden sonra mı babacığım dedi.

-Evet  yaz tatilinden sonra dedi Ali´nin babası.

-Okullar yaz tatilinden sonra yeniden açıldığında söz seni okula kayıt edeceğiz.

Bunun üzerine, daha çok sevinmesi gerekirken birden mahzunlaştı Ali.

-Yaz tatiline daha çok var ama değil mi dedi.

-Yok, çok değil dedi Ali´nin babası. Yakında okullar tatil olacak. Tatil olduktan 2-3 ay sonra seni okula yazdırırız. 

         Babası böyle deyince yeniden sevindi Ali. Bir yığın hayaller içinde, beklemekten başka çaresi yoktu.

         Yaz süresince evde konuştukları konuları Ali´nin okula kayıt olmasıyla ilgili oldu. Ali bazen okula nasıl gideceğinin anlatırken taklit de yapıp, evdekileri gülmekten kırıp geçiriyordu.

         Yaz tatili bittiğinde, Ali´nin de artık okula kayıt olma zamanı gelmişti.

Babası bir gün onu karşısına alarak:

-Nihayet tatil bitti ve okulların açılma zamanı geldi. Artık seni okula kayıt yaptıracağız Ali´m… dedi. Yarın sabah erkenden kalkıp, kahvaltımızı yaptıktan sonra seninle okula gideceğiz tamam mı?

Ali çok heyecanlanmıştı.

Sağ elini havaya kaldırarak “yaşasınnn okula gidiyorumm..” diyerek koşarak odanın içerisinde bir tur attı.

Daha sonra, koşup babasının boynuna sarılarak:

-Tamam babacığım  dedi çok teşekkür ederim.

Sonra da koşup annesini öptü:

-Yarın hangi elbisemi giyineceğim anneciğim dedi.

Annesi:

-Bayram da aldığımız elbiseni giyersin oğlum dedi.

Ali o elbisesini çok seviyordu.

-Çok güzel, çok güzel anneciğim dedi zıplayarak.

Annesi:

-Ayakkabın da yeni zaten biliyorsun dediğinde;

Ali:

-Evet, yarın sabah o ayakkabımı giyeceğim anneciğim dedi.

Sevinçten gözlerinin içi parlıyordu Ali´nin. Yerinde duramıyordu. Sabahı heyecanla bekliyordu artık. Gözlerine uyku girmeyecekti galiba bu gece.

Sabah okula giderken, annesinin hazırladığı, giyineceği mavi tişört ve kısa gri pantolonunu gizlice getirip başucuna koydu. Ayakkabılıktaki yeni siyah ayakkabısını da gözden geçirdi. Böylece Ali, yarın sabah okula gitmek için artık hazırdı.

Hemen kalkıp dişlerini fırçaladı. Anne ve babasına sarılıp öperek iyi geceler diledi.

Onlar da:

-İyi geceler oğlum dediler.

Pijamalarını giyip yatağa girdiğinde gözlerine gerçekten uyku girmiyordu. Sağa sola dönerek uyumaya başladı. Biran önce sabah olsun istiyordu. Bunun için de hemen uykuya dalmak gerekirdi.  Fakat ne yapsa boşunaydı. Daha sonra uykuya daldı.

Annesi Ali´nin yorganını örterken hafifçe tebessüm etti. Uykusunda okulu sayıklıyordu Ali. Gece de birkaç kez uyandı. Uykuya her daldığından bir süre sonra sabah oldu sanarak yeniden uyanıyordu. Nedense o sabah bir türlü olmak bilmiyordu.

Ali sabah annesinin sesiyle uykusundan uyandı:

-Uyan Ali, uyan oğlum sabah oldu, okula gideceğiz.

Başka zaman olsaydı, gecenin uykusuzluğu varken hiç bu saatte uyanmazdı. Ama bu sabah farklıydı… Ali okulla, okumayla, yazıyla, öğretmen ve eğitimle tanışacaktı. Bugün çok özel bir gündü.

         Annesi:

-Haydi kalk yavrum, kahvaltını yap; bak okula kayıt olmaya gideceğiz. Sıcağa ve kalabalığa kalmayalım boşuna diyerek yeniden sesleniyordu.

Ali bir süre yatakta dönüp durdu. Her şeye rağmen uyku tatlı geliyordu. Annesi seslendiğinde, gözleri kapalı olsa da uyumuyordu. Hemen uyanıp giyinmeliydi.

Çok geçmeden gözlerini açtı hemen Ali. Daha sonra da etrafına baktığı zaman sabahın daha ilk saatleri olduğunu anladı. Her zamankinden daha erkendi. Hiç bu kadar erken uyanmamıştı. Yatağında doğruldu hemen. Uyku mahmurluğunu üzerinden atar atmaz da karyolasından aşağı indi hemen. 
                Lavaboya giden Ali elini yüzünü yıkadıktan sonra, odasına geçerek, başucuna gizlice koyduğu elbiselerini hemen giyinmeye başladı. Daha sonra da aynanın karşısına geçip, elbisesinin kendisine çok yakıştığından bir kez daha emin oldu. Annesi kahvaltı masasını hazırlıyordu.

Ali´nin aylardır beklediği o gün nihayet gelmişti. Okullu olacaktı artık. Babasının dediği gibi, okuyup adam olacaktı artık.  Okuyup büyük bir adam olmak için okulu ve okumayı çok istiyordu.

         Bu ara annesi sütünü ısıtıp, çayı da demleyerek, sofrayı kurmuştu. Sofrada beyaz peynir, siyah ve yeşil zeytin, yumurta ve bal vardı. Ali, sofranın başına oturarak babasının ve annesini beklemeye başladı.

         Kısa bir süre sonra babasıyla annesi geldiğinde Ali yanlarına giderek:

         -Günaydın anneciğim, günaydın babacığım dedi.

-Günaydın Ali´m dediler her ikisi de sevinçli bir memnuniyetle. Anne ve babası Ali´nin her iki yanağından öptüler.

         Hep birlikte sofraya oturarak kahvaltı yapmaya başladılar…

Sütünü içen Ali, annesinin soyduğu yumurtayı da yemeye başladı.  Balı da arada bir ekmeğine sürüyordu. Ali, sütün kemiklerini geliştirip, güçlendireceğini; bal ile yumurtanın ise vücudunun sıhhatli gelişmesini sağlayacağını biliyordu. Hem sağlıklı, hem çalışkan bir öğrenci olacaktı.

         Annesi daima ona:

-Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur sözünü anımsatıyordu. Yararlı besin kaynaklarını ye daima Ali´m, çünkü “Can boğazdan gelir” diyordu. Ali´nin hoşuna gidiyordu böyle sözler.

Ali et, süt, yumurta, peynir, yoğurt gibi birçok besin kaynağının insanlar için çok yararlı olduğunu böylelikle öğrenmişti. Büyümesini sağlayan süt, et ve yumurtayı özellikle daha çok seviyordu.

         Babası ve annesi kahvaltı yapıp, kahvelerini içerken Ali de kahvaltısını bitirmişti. Daha sonra lavaboya giderek ellerini ve ağzını sabunla yıkayıp, dişlerini de fırçalamaya başladı. Böylece dişlerini bakterilerden koruyacak, çürümesini önleyecekti. Aynanın karşısına geçerek saçlarını da bir güzelce taradı.

         Bu ara anne ve babası hazırlanmıştı. Ali de lavabodan çıktığında okula gitme zamanı gelmişti artık. Annesi Ali´nin üstüne başına şöyle bir bakarak gözden geçirdi. Sonra da okul kaydı için gereken bilgi ve belgeleri yanına aldıklarına emin olmak için çantasının içini kontrol etti. Kapıya doğru yöneldiklerinde her şey tamamdı artık.

Aynada son bir kez kendilerine baktılar. Artık ayakkabılarını giyinmenin zamanıydı. Annesi önce Ali´nin ayakkabısını giydirdi. Sonra da kendileri ayakkabılarını giyerek dışarı çıktılar,

         Okul bir kilometre kadar ilerilerindeydi. Okul yolunda birlikte ilerlemeye başladılar. Annesi Ali´nin elinden tutuyordu.

         Hep birlikte yürürken bulundukları sokaktan çıkarak, pazar yoluna doğru ilerlemeye başladılar. Daha sonra da, pazar  yoluna dönerek, okula doğru yürümeye başladılar.

         Yolda giderlerken, babasının arada bir selamlaştığı, tebessüm ettiği insanlar oluyordu. Annesi de tanıştığı bir bayanı yolda görünce selamlaştı. O sıra kendileri gibi okula gittiği anlaşılan bir adam, kadın ve bir kız çocuğu da hemen arkalarından geliyordu. Kadının yanındaki sakız çiğneyen sevimli kız çocuğunun başında pembe bir kurdele vardı.

Okula yaklaştıkça, kendileri gibi okula çocuklarıyla giden birkaç kişi daha önlerinde gidiyordu. Anlaşılan onlar da okula kayıt olmak için gidiyorlardı. Ali, okul yolunda gördüğü bu çocuklarla arkadaşı olabileceğini düşündükçe  heveslenmeye başladı.  

Bunaltıcı yaz sıcaklarının bitmesi kentte biraz hareketlilik getirmişti. Kentin cadde ve sokakları yaz uykusundan sanki artık uyanmıştı. Ama bugün okul  kayıtlarının başlamasıyla daha bir canlılık vardı cadde ve sokaklarda. Okul yolu her zamankinden daha kalabalıktı. Yayaların çokluğu yanında, trafikteki araçlar da oldukça fazlaydı bugün doğal olarak.

         Okul ve okul çevresi bu günden canlanmıştı. Yolda tek tek ve gruplar halinde giden çocuklar da vardı. Çeşitli yaşlardaydı bunlar… Kimi çocuklar oyun oynarken, bazı çocuklar da meraklı bakışlarla okul bahçesinde dolanıp duruyorlardı.

         Okula geldiklerinde kalabalık vardı. Sabahın erken saati olmasına rağmen öğrenci velileri kayıt olacak çocuklarla birlikte sıraya dizilmişlerdi.  Ali, babası ve annesiyle birlikte sıranın en sonuna geçerek beklemeye başladılar.

          Yolda annesinin selamlaşıp geçtikleri pembe kurdeleli kızla anne ve babası da kendilerinden sonra sıraya eklendiler. Kendisi gibi kayıt olan başka çocuklar da vardı. Hatta, daha sonra gelen yine bir kız çocuğunun evlerinin bulunduğu sokağa yakın oturduklarını tahmin ediyordu.

          Kayıt sırasında sohbette ilerliyordu… Kayıt parası yakınmasından okul servisine kadar birçok konudan laf açılıyordu.

         Pembe kurdeleli kızın annesi:

-Hangi sokakta oturuyorsunuz? diye sordu annesine.

Annesi sokak numaralarını söyledi.

-Bize çok yakınmışsınız dedi kadın, bizimki de fırının, muhtarlığın hemen arkasında.

Sonra konuşmasını sürdürdü:

-Yakın olduğu iyi oldu, bizim kızla gidip gelsinler okula.

Ali´nin annesi bu yaklaşım karşısında memnun oldu:

-Tabii iyi olur, neden olmasın.

Annesi kadınla konuşurken Ali de pembe kurdeleli kızla konuşuyordu.

Ali:

-Adın ne senin dediğinde,

-Aysel demişti kız.

-Sen de altı yaşında mısın dediğinde ise:

-Evet, ben de altı yaşındayım demişti.

-Sıra kendilerine geldiğinde Ali´nin babası gerekli belgeleri eşinden alarak kayıt yapan görevliye doğru uzattı. Ali´nin kimlik ve fotoğraflarıyla birlikte diğer belgeleri alan görevli sarı zarfın içindeki boş belgeleri ona göre doldurmaya başladı

Kayıt işlemi bitince de hayırlı olsun deyip, kayıtla ilgili belgeyi Ali´nin babasına uzatarak:

-Tamam beyefendi, oğlunuz Ali artık bu ilkokulun öğrencisidir deyip sınıfını ve numarasını söyledi.

Ali´nin anne ve babası bu sözü duyunca gurur duydular. Ailelerinin ilk çocukları artık okula kayıt olmuştu. Okuyup adam olacaktı. Yıllardır bekledikleri an da bu değil miydi?

Fakat asıl sevinen, yere göğe sığmayan Ali´ydi…

Kayıt yapan görevli artık bu okulun öğrencisi olduğunu söylediğinde, dünyalar Ali´nin olmuştu. Hemen baba ve annesinin ellerini öptü. Onlar da Ali´nin yanaklarını öperek bu önemli anı kutladılar.

Ali´nin babası okul malzemesi olarak ne alınacağı yolunda diğer bir görevliyle görüştü. Görevlinin söylediklerini bir kağıda not olarak aldı. Daha sonra da teşekkür ederek hep birlikte okuldan ayrıldılar.

Bir sonraki gün Ali yine heyecanlıydı. Çünkü okul ihtiyaçlarını almak için babasıyla alışveriş yapacaklardı.

Öğleden sonra sokak kapısının yanındaydı Ali. Kitapçıya gitmek üzere sabırsızlıkla babasını bekliyordu. Çok keyifli ve heyecanlıydı yine. Evden çıkmış, arkadaşlarıyla coşkulu coşkulu konuşuyordu…

Konu yine okuldu. Ali okula nasıl kayıt olduklarını övüne övüne arkadaşlarına anlatıyordu…

Arkadaşlarından ikisi kendisinden birer yaş kadar büyüktüler. Geçen yıl okula kayıt olmuşlardı. Onlar da okulu ve öğretmenlerini çok seviyorlardı. Geçen yıl okudukları birinci sınıfta okumayı öğrenmişlerdi. İkisi de derslerinde başarılı olmuşlardı. Karnelerindeki notları iyiydi. Bu yıl yine okulların açılmasını dört gözle bekliyorlardı.

Bir süre sonra Ali´nin babası yolun başında göründüğünde, Ali koşarak onu karşıladı. El ele tutuşarak eve uğradıktan sonra çarşıdaki kitapçıya doğru ilerlemeye başladılar.

Kitapçıdan, ellerindeki listede yazan bütün ihtiyaçlarını karşıladılar… Defterler, kalemler, defter kapları, etiketler, sulu boya, kuru boya ne varsa alındı. Ali´nin beğendiği bir okul çantası da almışlardı. Ali için alınan okul malzemelerini, okul çantasının içerisine doldurdu kitapçı. Babasıyla birlikte sevinç içerisinde eve döndüler.

O akşam da annesiyle defterlerini bir güzel kaplayıp; kalemaçacağıyla  kalemlerini açtılar. Alınan malzemelerin bazılarını okul çantasına yerleştirdiler. Daha sonra da Ali´nin okul çantasını kapatarak, evin bir köşesine koydular. Şimdi her şey tamamlanmıştı. Okullar açıldığında Ali artık okula gidebilirdi.

Birkaç gün sonra okullar açıldığında Ali Çok heyecanlıydı. İlk gün annesi ve babası ile birlikte okula geldiler. Babası daha sonra işe gitse de, annesi okulun bahçesindeki diğer velilerle birlikte okul dağılana kadar Ali´yi bekledi.

Ali, okuldaki ilk günde, diğer çocuklar gibi biraz sıkıldı. Fakat, sonraki günlerde okulu, öğretmenini ve arkadaşlarını çok sevmeye başladı. Bir de kendilerini seven güzel bir öğretmenleri vardı. Ali ve arkadaşları öğretmenlerini çok seviyorlardı. Öğretmenleri de bu küçük afacanları çok seviyordu. Okuyup adam olacaklardı bunlar. Onlar bizim geleceğimizdi. Geleceğimizi Ali ve arkadaşlarına, bu sevimli afacanlara teslim edecektik. 
Cumali Karataş

Anahtar Kelimeler: ALİM, OKULDA
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
LİSE DERGİLERİ (04 Eylül 2018 - Salı)
sanat gündemi (26 Temmuz 2018 - Perşembe)
sanat gündemi (13 Temmuz 2018 - Cuma)
GEZİ NOTU (10 Temmuz 2018 - Salı)
FOLKLOR VE TÜRKÜ USTASI AZİZ ÇELİK (28 Mayıs 2018 - Pazartesi)
ALTIN SES VEDAT ÇETİNKAYA (21 Mayıs 2018 - Pazartesi)
BESTEKÂR-YAPIMCI FIRAT GEN´LE KONUŞTUK (14 Mayıs 2018 - Pazartesi)
İLTER BİR SÖZ YAZARI YEŞİLAY… (23 Nisan 2018 - Pazartesi)
BİR BESTEKÂRIN ŞİİRSEL İTİRAFLARI (16 Nisan 2018 - Pazartesi)
NECMİ ÖZDEMİR´LE MÜZİK KONUŞTUK (16 Nisan 2018 - Pazartesi)
ŞİİRDEN ROMANA ŞARKI SÖZÜ (01 Nisan 2018 - Pazar)
ALİM İNTERNET ÇAĞINDA (19 Mart 2018 - Pazartesi)
ALİM KARNE ALIYOR (12 Mart 2018 - Pazartesi)
ALİM VE HAYVAN DÜŞMANI ÇOCUKLAR (12 Mart 2018 - Pazartesi)
ÇIRAK ALİM (05 Mart 2018 - Pazartesi)
ALİM SİMİT SATIYOR (05 Mart 2018 - Pazartesi)
ALİM VE ÇOCUK KAÇIRANLAR (26 Şubat 2018 - Pazartesi)
ALİM KAZA GEÇİRDİ (20 Şubat 2018 - Salı)
ALİM KAYBOLDU (20 Şubat 2018 - Salı)
Çocuk Öyküsü - ALİM KAYBOLDU (13 Şubat 2018 - Salı)
ALİM HASTA (12 Şubat 2018 - Pazartesi)
ŞARKILARA CAN VEREN USTA (29 Ocak 2018 - Pazartesi)
***BİR KÜÇÜK BEYAZ GÜL*** (01 Ocak 2018 - Pazartesi)
YÜZYILIN EYLEMİ “YENİ ADANA” (27 Aralık 2017 - Çarşamba)
AHMET REMZİ DESTANI (27 Aralık 2017 - Çarşamba)
***GÜNEŞ, YAĞMUR VE RÜZGÂR*** (18 Aralık 2017 - Pazartesi)
“İSTANBUL, İSTANBULL” (18 Aralık 2017 - Pazartesi)
Çocuk Öyküsü***DÜNYAYA KÜSEN GÜNEŞ*** (27 Kasım 2017 - Pazartesi)
çocuk öyküsü ***HAYLAZ BULUT*** (20 Kasım 2017 - Pazartesi)
“Çukurova´dan Sesler” 5-6 (13 Kasım 2017 - Pazartesi)
***GÜNEŞ, YAĞMUR VE RÜZGÂR*** (06 Kasım 2017 - Pazartesi)
“Çukurova´dan Sesler” 5-6 (30 Ekim 2017 - Pazartesi)
“ÇUKUROVA´DAN SESLER”-4 (25 Ekim 2017 - Çarşamba)
Çocuk Öyküleri (16 Ekim 2017 - Pazartesi)
BİR FOLKLOR AĞIDI (09 Ekim 2017 - Pazartesi)
MUZAFFER İZGÜ´NÜN ARDINDAN (03 Ekim 2017 - Salı)
ALİLİMONCU´YA VEDA (25 Eylül 2017 - Pazartesi)
MESUT MERTCAN YOK ARTIK (18 Eylül 2017 - Pazartesi)
GÜNEYDE YAPRAK DÖKÜMÜ (11 Eylül 2017 - Pazartesi)
***ÖKSÜZ MARTILAR*** (06 Eylül 2017 - Çarşamba)
Çocuk Hikâyeleri (06 Eylül 2017 - Çarşamba)
SELAHATTİN SARIKAYA ANILAR (17 Ağustos 2017 - Perşembe)
USTALARDAN - MUSTAFA KEMAL´İN KAĞNIS (31 Temmuz 2017 - Pazartesi)
60. SANAT YILINDA CAHİT SEYHANLI (18 Haziran 2017 - Pazar)
***SELAHADDİN YANIKSES´LE RÖPORTAJ*** (05 Haziran 2017 - Pazartesi)
ADANA ÖZGENTÜRK´ÜNÜ UNUTMADI (30 Mayıs 2017 - Salı)
*** ASLAN İLE KARTAL *** (15 Mayıs 2017 - Pazartesi)
Çocuk öyküleri (02 Mayıs 2017 - Salı)
ÇUKUROVA VE TRT´NİN ONURU SUAT YILDIRIM (17 Nisan 2017 - Pazartesi)
SANAT SAYFASI YILLIĞI 2016-2017 24. YIL (03 Nisan 2017 - Pazartesi)
ADANA´DAN BİR BİLGE ÖZGEN GEÇTİ (31 Ocak 2017 - Salı)
*** AHMET REMZİ DESTANI *** (02 Ocak 2017 - Pazartesi)
“SEVENLER ANLAR” NEYZEN BESTEKÂRI (19 Aralık 2016 - Pazartesi)
ADANA´DA BİR MESAM GÜNÜ (05 Aralık 2016 - Pazartesi)
ŞARKININ “OKYANUS”UNDA BİR TALAT ER (24 Ekim 2016 - Pazartesi)
BİR TÜRKÜ USTASI ALİ LİMONCU… (26 Eylül 2016 - Pazartesi)
ABDURRAHMAN KESKİNER İLE RÖPORTAJ (12 Eylül 2016 - Pazartesi)
YAPI MESLEK LİSELİLER BULUŞTU (11 Temmuz 2016 - Pazartesi)
ÇUKUROVA´DA BİR ORHAN PAMUK (26 Haziran 2016 - Pazar)
***DERGİCİ LİSELİLER*** (09 Mayıs 2016 - Pazartesi)
BİR GURBET ÖYKÜSÜ (03 Mayıs 2016 - Salı)
***ERDAL YALÇIN İLE RÖPORTAJ *** (18 Nisan 2016 - Pazartesi)
“RESMİN GÖZYAŞLARI …” (11 Nisan 2016 - Pazartesi)
MESAM´DA BAŞKANLAR DÖNEMİ (28 Mart 2016 - Pazartesi)
DÜNYA ÖYKÜ GÜNÜ KUTLANDI (22 Şubat 2016 - Pazartesi)
ÇOCUKLARA İMZA GÜNÜ (17 Şubat 2016 - Çarşamba)
ÇİÇEKLERİN DİLİYLE BİR BİTKİ SOHBETİ (08 Şubat 2016 - Pazartesi)
PORTRELERİN FOTOĞRAFÇISI ALİŞER AVCI (01 Şubat 2016 - Pazartesi)
ZEKÂYİ GÖKKAYA İLE RÖPORTAJ (26 Ocak 2016 - Salı)
ARİF KESKİNER´İN YAŞAR KEMAL´I (18 Ocak 2016 - Pazartesi)
“ŞİİR HAYATIN BURASINDA” (18 Ocak 2016 - Pazartesi)
ADANA´NIN KURTULUŞU ŞARKIYLA KUTLANDI (11 Ocak 2016 - Pazartesi)
TOROSLAR´DA BOZLAK TEŞEKKÜRÜ (09 Kasım 2015 - Pazartesi)
RESSAM SUAVİ NUMANOĞLU İLE GÖRÜŞME (02 Kasım 2015 - Pazartesi)
ÖDÜLLERLE ADINI DUYURAN BESTEKÂR (19 Ekim 2015 - Pazartesi)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-10 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-9 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-8 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-7 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-6 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-5 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-4 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-3 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-2 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-1 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
OZAN BİLDİK´LE GÖRÜŞTÜK… (15 Ekim 2015 - Perşembe)
KIBRIS DENİNCE… (07 Ekim 2015 - Çarşamba)
TED´İN SANAT ÇOCUKLARI (07 Ağustos 2015 - Cuma)
Sayfa:
EKONOMİYE BAKIŞ
BAŞYAZI VE GÜNÜN YORUMU Çetin Remzi YÜREGİR
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI
Nurettin ÇELMEOĞLU - BİRAZ GÜL BİRAZ DİKEN
Nurettin ÇELMEOĞLU - BİRAZ GÜL BİRAZ DİKEN
VOLGA´DA 11 GÜN –15
Vahit ŞAHİN
Vahit ŞAHİN
ADANA DEMİRSPOR´A BAŞARILAR DİLERİZ
Cumali KARATAŞ
Cumali KARATAŞ
LİSE DERGİLERİ
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
TEDAŞ´TAN AÇIKLAMA VAR
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
İZMİR´İN DAĞLARINDA ÇİÇEKLER AÇAR
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
MUSTAFA KEMAL´İN 20 EYLÜL 1917 İSYAN RAPORU (MIHTIRASI)
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
BİR MİLYON ÖĞRETMEN BİR MİLYON FİKİR VE ÖĞRETMENLERİN KARARA KATILMASININ SONUÇLARI
Ahmet ERDOĞDU
Ahmet ERDOĞDU
YENİ ADANA GAZETESİNİN KUVAYI MİLLİYE RUHUYLA 100. YILI
KONUK YAZAR
KONUK YAZAR
Dost acı söyler sayın Kılıçdaroğlu
Ahmet DUMAN
Ahmet DUMAN
Bu, İlk Rahip Değil.
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
SAVCI DOĞAN ÖZ´Ü SAYGIYLA ANARKEN...
M. Ziya YERGÖK
M. Ziya YERGÖK
SAHADAN GÖZLEMLER: HAYIR YÖNÜNDE
Cezmi DOĞANER
Cezmi DOĞANER
MAHATAMA GANDİ´DEN DERS
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
EKONOMİ YÖNETİMİNİN SORUMLULUĞU ARTIYOR!
Prof. Dr. Özer OZANKAYA
Prof. Dr. Özer OZANKAYA
9 EYLÜL ZAFERİ GÜNÜNDE ULUS YÖNETİCİLERİ İÇİN STRATEJİ DERSİ!
Zekai BULUÇ
Zekai BULUÇ
HASTA VELİNİMETİMİZDİR !
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
ABD´yi Yerli Malı ile Protesto Etmek Yerine Beyin Göçünü Engellemek ve Bilimin Öngörüsü ile Geleceği Kurmak Gerekir
OKUR KÖŞESİ
OKUR KÖŞESİ
BAYRAM MI GELMİŞ?
Ata Ali Alp
Ata Ali Alp
AŞK ÜZERİNE DİPNOTLAR-3
1923 YENİDEN - Ercan AKARPINAR
1923 YENİDEN - Ercan AKARPINAR
İDLİP
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
EKONOMİK KRİZ Mİ ASİMETRİK SAVAŞ MI?
Orhan ÖZDEMİR -OBRUK
Orhan ÖZDEMİR -OBRUK
KENDİ KÜLTÜRÜNDEN KORKMAK
Celal Topkan
Celal Topkan
CUMHURİYET´İN GELDİĞİ NOKTA VE SORUMLUSU KİM?
ALİ TAŞ ADN.
ALİ TAŞ ADN.
“YAŞAMAYA GEÇ KALDIM”(*)
Av.Cemil DENLİ
Av.Cemil DENLİ
ATATÜRK 30 AĞUSTOS´U ANLATIYOR
Saniye Akay Demirel
Saniye Akay Demirel
´Beni kör kuyularda merdivensiz bıraktın Denizler ortasında bak yelkensiz bıraktın.´
İlhan ALPER
İlhan ALPER
HÜLYA ŞENKUL VE EDEBİYAT
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Bereketli Hilal
Cihat OVALI-SPOR YORUM-PANORAMA
Cihat OVALI-SPOR YORUM-PANORAMA
PUANIN İYİSİ KÖTÜSÜ OLMAZ
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
DİŞLİ KEMAL
Adil OKAY
Adil OKAY
ADİL OKAY YAZDI: “ZAMANA ADANMIŞ YÜZLERİMİZ”*
Özcan İNCEOĞLU
Özcan İNCEOĞLU
ADANASPOR EVİNDE BOLU´YU AĞIRLIYOR
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
ADANASPOR BU KENTİN ASİL DURUŞUDUR
Süreyya KÖLE - YANSIMALAR
Süreyya KÖLE - YANSIMALAR
ÜZÜNTÜYE CEZA
Tufan ALPAT-EMEKLİ HAKİM
Tufan ALPAT-EMEKLİ HAKİM
RÜYAM VE YAŞADIĞIMIZ GERÇEKLER
Hüseyin ÖZBEK
Hüseyin ÖZBEK
PREVEZE Mİ İNEBAHTI MI
Ahmet YAHŞİ
Ahmet YAHŞİ
SEÇİM RENKLİ GEÇİYOR
Düşler Düşünceler-Tekgül Arı
Düşler Düşünceler-Tekgül Arı
Okur Hareketi
Birgül Ayman GÜLER
Birgül Ayman GÜLER
AKP´NİN ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ KOMİSYONDA ELE ALINIRKEN, “REJİM DÖNÜŞTÜRÜLÜYOR” ELEŞTİRİLERİ SÜRÜYOR
TANSEL ÇÖLAŞAN
TANSEL ÇÖLAŞAN
Sevgili dostlar merhaba,
GÖKTEN GELEN-BASRİ GÖK
GÖKTEN GELEN-BASRİ GÖK
İNSAN HAYATI BU KADAR UCUZ MU?
AZ ve  ÖZ A.AKDAMAR
AZ ve ÖZ A.AKDAMAR
BİRİ ANLATSA!...
AHMET KAYTANCI-GÖKÇEBEL
AHMET KAYTANCI-GÖKÇEBEL
ZELİHA VE ÇOCUKLARI
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Bugün
20 °C
Salı
21 °C
Çarşamba
21 °C
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI

/resimler/2016-2/23/1416139429844.jpg

ADANA`DA NÖBETÇİ ECZANELER

/resimler/2015-5/28/1255038362873.jpg

ADANA İLİ ÖNEMLİ TELEFONLAR

/resimler/2016-3/22/1515302901917.jpg

HAFTANIN PANAROMASI

/resimler/2018-9/10/1040464688482.jpg