ALİM KAYBOLDU
Tarih: 20.2.2018 11:25:08 / 218okunma / 0yorum
Cumali KARATAŞ

Ali ve arkadaşlarının sokak satıcısından aldıkları yiyeceklerle zehirlenmesi okulda ve mahalledeki tüm çocuklar tarafından duyulmuştu.  Okulda ve mahallede tek konu buydu…

Acaba nasıl olmuştu?..

Neden gıda zehirlenmesi olmuştu?

Nasıl zehirlenmişlerdi?

Herkes kendine bir fikir yürütüyordu. Her kafadan bir ses çıkıyordu. Ama olayın nedenini bilen yoktu.

Sonuçta…

Çocuklar seyyar gıda satıcılarına karşı daha dikkatli ve duyarlı olmaya başlamışlardı.

Çünkü…

Bu gıda zehirlenmesi olayı tüm çocuklara ders olmuştu. Artık yiyecek bir şey almadan önce nasıl, nerede ve hangi koşullarda yapıldığını irdelemeye başlamışlardı.

Ali ve arkadaşlarının bu tehlikeli olayından sonra satın aldıkları yiyecekler hakkında bilgi edinme gereğini duyuyorlardı.

Oysa daha önceleri anne, baba ve öğretmenlerinin bu konuda sık sık uyarmaları bir kulaklarından girip, öbür kulaklarından çıkıyordu. Yaşadıkları gıda zehirlenmesi olayından sonra ise anne, baba ve öğretmenlerinin ne kadar haklı olduğunu düşünmeye başladılar. 

 Gerçekten, yerden göğe kadar haklıydılar…

Hatta onlara karşı, sözlerini dinlemedikleri için bir mahcubiyet duygusu duymaya başlamışlardı. Ya gıda zehirlenmesi daha tehlikeli bir boyutta olsaydı. Kendilerinin hayatları kurtarılamayacağı gibi, aileleri, yakınları perişan olacaklardı. Bunu hiç düşünmek bile istemediler.

Ali, Ahmet ve Kemal´le birlikte bu konuyu konuşurlarken anne, baba ve öğretmenlerine olan mahcubiyetlerinin giderilmesi için onlarla konuşma kararı aldılar. Böyle bir üzücü olayı yaşamasalardı eğer yapılan uyarının da değerini anlamayacaklardı kuşkusuz.

O gün hemen üçü bir araya gelip, sınıf öğretmenlerinin yanına giderek teşekkür ettiler. Öğretmenlerinin gözü doldu; üçünü de bağrına basarak sevgiyle sarıldı onlara. O akşam anne ve babalarına da teşekkür ettiler.

Gıda zehirlenmesinden sonra ateşler içerisinde kalan Ali ve arkadaşları bir-iki gün içinde tanınmaz hâle gelmişlerdi. Bu da çocuklar için büyük bir ders olmuştu. O kadar acı ilaçları içmekte kolay değildi doğrusu. Sonra o acı çeke çeke vurulan iğneler de cabasıydı. 

Ali ve arkadaşlarının gözü de korkmuştu. Yaptıkları hataların nelere mal olacağını anlamışlardı. Çok daha dikkatli olmaları gerekiyordu.  

Yiyecek şeyler satan satıcılardan uzak duruyorlardı artık ama bir de baloncu, düdükçü, gibi yiyecek şeyler satmayan diğer satıcılar vardı. Bunlar da zaman zaman sokaklarını ziyaret ediyorlardı. Ve her geldiklerinde çocuklarda yine bir dalgalanma oluyordu. Hareketlenen çocuklar para istemek için annelerine doğru koşuyorlardı.

O gün de baloncu gelmişti yine…

Kalınca bir ipe bağlı kırmızı, beyaz, sarı, mavi, yeşil gibi rengârenk uçan balonlar yine ipe diziliydi.  Gökyüzüne doğru yükselen bu renk cümbüşünden çocukların adeta gözleri kamaşıyordu. Parası olan çocuklar daha fazla dayanamıyordu.  Elini cebine atıp bir balon alıyorlardı. Parası olmayan çocuklar da soluklarını annelerinin yanlarında alıyorlardı.

Ali de öyle yaptı hemen…

Bu renkli balonlardan birini alabilmek için eve doğru koşmaya başladı. Annesi komşu evin sofasında çamaşır seriyordu. Komşu dediyse halasının eviydi sonuçta. 

Nefes nefeseydi.

-Anne annee… diye seslendi yukarıya.

-Efendim oğlum, ne var yine dedi Ali´nin annesi. 

-Baloncu anne, baloncu geldi.

-Oğlum simit ile darı aldın ya; daha kaç saat geçti aradan?

-Olsun yine alacam para ver anne.

-Olmaz dedi annesi Ali´ye. Daha fazla para veremem.

Ali ağlayıp, sızlamaya başlayınca bu kez:

-Bozuk param yok dedi.

Ali ise uçan balon alabilmek için ısrarla para istemeyi sürdürüyordu.

Uyarıcı bir ses tonuyla bu kez kızdı annesi.

Ali´ye:

-Yine ne parası Ali, bu kaçıncı? Harçlığından fazlasını zaten harcadın.

Ağlamaya başlayan Ali sesini yükselttiğinde:

-Daha demin para harcadın… Akşama kadar her geçen satıcıdan alacak mısın sen? diyerek Ali´ye kızgınlığını sürdürdü annesi. 

            Ali´nin annesi aslında doğru söylüyordu. O gün gerçekten parası yoktu annesinin. Gerçekten parası kalmamıştı. Çünkü o gün bir ödemeleri olduğundan, eşi eve çok az para bırakmıştı. O da bitmişti sonuçta. Ama bunu Ali´nin anlayabilmesi çok zordu. Bu yüzden de, param yok diyordu zaten.  

Annesi para vermeyince bu kez Ali ağlayarak, kendini yerden yere atmaya başlamıştı.  Üstündeki elbisenin toz toprak olmasına aldırmadan balon isterim diyerek avazı çıktığı kadar bağırıyordu. Kadıncağız ne kadar kızsa da Ali bir türlü laftan anlamıyordu. Fakat, onun da verecek parası yoktu. 

-Yok” dedi Yookk… Olmaz… son kez. Ne yaparsan yap para vermeyeceğim.

Para almaktan umudunu kesen Ali´nin sesi ise yavaş yavaş azalmaya başlamıştı. Bir süre sonra da sesi hiç duyulmaz oldu. 

Ali, para alamayacağına aklı kesince yavaşça yerden kalkıp uzaklaşmaya başlamıştı. Daha sonra da sokağa çıkmıştı… Bir renk denizinin ardına takılmış gidiyordu…

Gökyüzüne doğru rengârenk yükselen sarı, yeşil, mavi, pembe, kırmızı renklerdeki balonlara hayranlıkla bakıyordu şimdi. O balonlar renkli düşlere götürüyordu Ali´yi. O balonların dünyasında saklanan düşleriydi sanki. Yitik düşlerinin kaybolan adresi gibiydi uçan balonlar.

Ali o balonlu düşlerin içinde koşuyordu durmaksızın… Sarı, kırmızı, beyaz, mavi, sarı, pembe balonlar dört tarafında uçuyordu.

Havaya dağılan rengârenk balonlara doğru coşkuyla koşuyordu. Yetiştiği balona bir kez vuruyordu. Vurduğu her balon ise o renk denizinin içine kendi rengiyle dalıyordu.  Balonsu düşler içinde dalıp gitmişti Ali. Ne kadar zamanda nereye geldiğini bilmiyordu.

Aradan geçen bir-iki saat içerisinde Ali´yi göremeyen annesi ise merak etmeye başlamıştı. Sokaktaki hangi çocuğa sorsa Ali´yi görmemişlerdi. Sormadık ne bir satıcı kalmıştı ne de bir çocuk. Belki bulurum diye her gelip geçene Ali´yi soruyordu. 

Onlar da:

-Yok diyorlardı. Yok görmedik… 

Her sorduğu insandan olumsuz yanıt alıyordu Ali´nin annesi. Zaman geçtikçe de sabrı tükeniyor; sabrı tükendikçe de daha çok meraklanıyordu.

Bütün aramaları boşa çıkınca, Ali´nin anne ve babası artık oldukça kaygılanmaya başlamışlardı. Kadınlar ve çocuklarla birlikte arayıp, sormadık bir yer bırakmamışlardı. Tüm aramalarına rağmen Ali´yi bulamamışlardı.

Bir süre sonra Ali´nin annesi artık daha çok paniklemeye başlamıştı.  Aklına hep kötü şeyler geliyordu. Ali´nin başına kötü bir şey gelmesinden korkuyordu. Ne kadar soğukkanlı olmaya başlarsa başlasın bunu başaramıyordu artık.

Daha sonra Ali´nin annesi ağlamaya başladı:

-Ben şimdi beyime ne diyeceğim, nasıl bulacağım Ali´mi. Keşke istediği parayı bulup buluşturup verseydim diye dizini dövmeye başladı.

Tüm aramalarına rağmen bir sonuç alamayınca, hemen Ali´nin babasına haber gönderdiler.

            Babası da geldikten sonra, Ali´nin annesi ağlayarak Ali´nin kaybolduğunu anlatmaya başladı. Daha sonra da, hep birlikte aramalarını sürdürmeye başladılar…

            Ali´nin babası, amcası ve diğer akraba ve komşu çocukları her yöne dağılmış onu arıyorlardı. Fakat bir türlü sonuç alamıyorlardı. Sanki yer yarılmıştı da Ali içine girip kaybolmuştu. İzi yoktu Ali´nin. Birden ortadan kaybolmuştu.

            Aramadıkları bir yer kalmamıştı ama ne yapsalar Ali´yi bulamıyorlardı. Daha sonra bunun böyle olmayacağını söyledi Ali´nin babası. Vakit çok geçmeden polise durumu bildirmeliydiler. En mantıklısı zaten buydu.

            Ali´nin babası hemen karakola giderek durumu bildirdi. Karakoldaki polis memurları da Ali´yi bulmak için seferber oldular. Ellerindeki telsiz ve telefonlarla diğer karakoldaki polislerle konuşarak, Ali´yi tarif ediyorlardı.

            Ali´nin anne ve babasının aklına her türlü şey geliyordu. Zaman kötüydü çünkü… Düşünmek istemedikleri binbir türlü kötü olaylar yaşanıyordu her gün. İnşallah bir kötüyle karşılaşmaz diye dua ediyorlardı.

            Dünyada neler olmuyordu ki…

            Bir zamanlar kaybolan bir çocuğun cesedini çok geçmeden nehir kıyısında bulmuşlardı. Kötü insanlar onu öldürüp bir kenara atmışlardı.

            Yine…

            Trafik kazası yapanlar çocuğu hastaneye götürecekleri yerde yol kenarına atıp kaçmışlardı.

            Dahası…

            Çocukları kaçırıp dilendiren dilenci mafyası vardı.

            Ya da…

            Kaçırılan çocukların böbreklerini pazarlayan böbrek mafyası.   

            Akıllarına bu tür kötü örnekler gelebiliyordu tabii ki…

Bütün bu olumsuz şeyleri düşündükçe kafaları karışıyordu.  İnşallah böyle bir şey yaşanmaz  diye Allah´a yalvarıyordu Ali´nin annesi. Yanlarında gelen babaanne de bunları düşündükçe:

-Allah´ım sen bizi kötü insanların şerrinden koru ya rabbim diyerek durmadan dualar okuyordu.  

Çok geçmeden bir başka karakoldan, küçük bir çocuk bulunduğuna dair bir haber geldi. Çocuğun ismi ve üzerindeki giysiler tarife uyuyordu. Polisler Ali´nin anne ve babasına da durumu bildirdiler.

Ali´nin bulunduğu yönünde haber alan anne ve babası, yanlarında diğer yakınları oldukları halde, Ali´nin bulunduğu polis karakoluna gittiler. Polis memuru onları hemen karakol komiserinin bulunduğu odaya aldı. Biraz sonra da Ali´yi getirdiler.   

Ali´yi gördüğünde annesi gözlerine inanamıyordu. Kalbi duracak gibiydi. İşte yine karşısındaydı Ali´si. Nihayet sağ salim yanındaydı. Gözü gibi baktığı oğluna sonunda kavuşmuştu çok şükür. 

Ali´nin elinde bir uçan balon vardı… Balonun ipini eliyle tutabilmişti sonunda, uçup gitmemişti daha öncekiler gibi. Sürekli anne diye ağladığından polisler ona bir uçan balon almışlardı. Şu işe bakın ki, Ali de o uçan balonlar yüzünden kaybolmuştu. 

Oğlunu karşısında görünce daha fazla dayanamadı Ali´nin annesi:

-Yavrum diye koşarak Ali´nin boynuna sarılıp, bağrına bastı. Sonra da ağlamaya başladı. Boynuna sarılmış ağlarken, bir yandan da doyası öpüyordu. Dünyalar onun olmuştu artık. Bir daha Ali´nin kaybolmasına fırsat vermeyecekti.  

Ali´ye gelince…

            Ağlaya ağlaya, uçan balonları satan satıcının peşine takılan Ali bir süre sonra kaybolmuştu. Eve dönmek istese de, evlerinin yolunu bulamıyordu.  Evlerinin yerini, adresini de bilmiyordu. Babasının, annesinin adını soranlara da olumlu bir yanıt veremiyordu.

Kaybolduğunu fark eden Ali ağlamaya da başlamıştı. Soru sorduklarında da daha çok sıkılıyor, korkuyordu. Artık hiç anne ve babasını bulamayacağını sanıyordu. 

Bir süre sonra, Ali´nin kaybolduğunu anlayan bir adam onu hemen en yakın polis karakoluna götürüp teslim etmişti. Neyse ki, Ali kötü insanlarla karşılaşmadan, başına bir şey gelmeden bulunmuştu.

Karakol komiseri ile polis memurlarına tek tek teşekkür eden Ali´nin anne ve babası, Ali´yi de yanlarına alarak, evlerinin yolunu tuttular.  Şimdi artık biraz önceki hüzünden bir eser yoktu yüzlerinde.

Anne ve babasını karşısında gören Ali çok sevinmişti… Ağlaya ağlaya onlara doğru koşarken ağlaması sevinç gözyaşlarıydı. Anne ve babasına sarılan Ali, bir daha evden izinsiz ayrılmayacağına dair anne ve babasına söz verdi.   

Cumali Karataş

Anahtar Kelimeler: ALİM, KAYBOLDU
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
LİSE DERGİLERİ (04 Eylül 2018 - Salı)
sanat gündemi (26 Temmuz 2018 - Perşembe)
sanat gündemi (13 Temmuz 2018 - Cuma)
GEZİ NOTU (10 Temmuz 2018 - Salı)
FOLKLOR VE TÜRKÜ USTASI AZİZ ÇELİK (28 Mayıs 2018 - Pazartesi)
ALTIN SES VEDAT ÇETİNKAYA (21 Mayıs 2018 - Pazartesi)
BESTEKÂR-YAPIMCI FIRAT GEN´LE KONUŞTUK (14 Mayıs 2018 - Pazartesi)
İLTER BİR SÖZ YAZARI YEŞİLAY… (23 Nisan 2018 - Pazartesi)
BİR BESTEKÂRIN ŞİİRSEL İTİRAFLARI (16 Nisan 2018 - Pazartesi)
NECMİ ÖZDEMİR´LE MÜZİK KONUŞTUK (16 Nisan 2018 - Pazartesi)
ŞİİRDEN ROMANA ŞARKI SÖZÜ (01 Nisan 2018 - Pazar)
ALİM İNTERNET ÇAĞINDA (19 Mart 2018 - Pazartesi)
ALİM KARNE ALIYOR (12 Mart 2018 - Pazartesi)
ALİM VE HAYVAN DÜŞMANI ÇOCUKLAR (12 Mart 2018 - Pazartesi)
ÇIRAK ALİM (05 Mart 2018 - Pazartesi)
ALİM SİMİT SATIYOR (05 Mart 2018 - Pazartesi)
ALİM VE ÇOCUK KAÇIRANLAR (26 Şubat 2018 - Pazartesi)
ALİM OKULDA (26 Şubat 2018 - Pazartesi)
ALİM KAZA GEÇİRDİ (20 Şubat 2018 - Salı)
Çocuk Öyküsü - ALİM KAYBOLDU (13 Şubat 2018 - Salı)
ALİM HASTA (12 Şubat 2018 - Pazartesi)
ŞARKILARA CAN VEREN USTA (29 Ocak 2018 - Pazartesi)
***BİR KÜÇÜK BEYAZ GÜL*** (01 Ocak 2018 - Pazartesi)
YÜZYILIN EYLEMİ “YENİ ADANA” (27 Aralık 2017 - Çarşamba)
AHMET REMZİ DESTANI (27 Aralık 2017 - Çarşamba)
***GÜNEŞ, YAĞMUR VE RÜZGÂR*** (18 Aralık 2017 - Pazartesi)
“İSTANBUL, İSTANBULL” (18 Aralık 2017 - Pazartesi)
Çocuk Öyküsü***DÜNYAYA KÜSEN GÜNEŞ*** (27 Kasım 2017 - Pazartesi)
çocuk öyküsü ***HAYLAZ BULUT*** (20 Kasım 2017 - Pazartesi)
“Çukurova´dan Sesler” 5-6 (13 Kasım 2017 - Pazartesi)
***GÜNEŞ, YAĞMUR VE RÜZGÂR*** (06 Kasım 2017 - Pazartesi)
“Çukurova´dan Sesler” 5-6 (30 Ekim 2017 - Pazartesi)
“ÇUKUROVA´DAN SESLER”-4 (25 Ekim 2017 - Çarşamba)
Çocuk Öyküleri (16 Ekim 2017 - Pazartesi)
BİR FOLKLOR AĞIDI (09 Ekim 2017 - Pazartesi)
MUZAFFER İZGÜ´NÜN ARDINDAN (03 Ekim 2017 - Salı)
ALİLİMONCU´YA VEDA (25 Eylül 2017 - Pazartesi)
MESUT MERTCAN YOK ARTIK (18 Eylül 2017 - Pazartesi)
GÜNEYDE YAPRAK DÖKÜMÜ (11 Eylül 2017 - Pazartesi)
***ÖKSÜZ MARTILAR*** (06 Eylül 2017 - Çarşamba)
Çocuk Hikâyeleri (06 Eylül 2017 - Çarşamba)
SELAHATTİN SARIKAYA ANILAR (17 Ağustos 2017 - Perşembe)
USTALARDAN - MUSTAFA KEMAL´İN KAĞNIS (31 Temmuz 2017 - Pazartesi)
60. SANAT YILINDA CAHİT SEYHANLI (18 Haziran 2017 - Pazar)
***SELAHADDİN YANIKSES´LE RÖPORTAJ*** (05 Haziran 2017 - Pazartesi)
ADANA ÖZGENTÜRK´ÜNÜ UNUTMADI (30 Mayıs 2017 - Salı)
*** ASLAN İLE KARTAL *** (15 Mayıs 2017 - Pazartesi)
Çocuk öyküleri (02 Mayıs 2017 - Salı)
ÇUKUROVA VE TRT´NİN ONURU SUAT YILDIRIM (17 Nisan 2017 - Pazartesi)
SANAT SAYFASI YILLIĞI 2016-2017 24. YIL (03 Nisan 2017 - Pazartesi)
ADANA´DAN BİR BİLGE ÖZGEN GEÇTİ (31 Ocak 2017 - Salı)
*** AHMET REMZİ DESTANI *** (02 Ocak 2017 - Pazartesi)
“SEVENLER ANLAR” NEYZEN BESTEKÂRI (19 Aralık 2016 - Pazartesi)
ADANA´DA BİR MESAM GÜNÜ (05 Aralık 2016 - Pazartesi)
ŞARKININ “OKYANUS”UNDA BİR TALAT ER (24 Ekim 2016 - Pazartesi)
BİR TÜRKÜ USTASI ALİ LİMONCU… (26 Eylül 2016 - Pazartesi)
ABDURRAHMAN KESKİNER İLE RÖPORTAJ (12 Eylül 2016 - Pazartesi)
YAPI MESLEK LİSELİLER BULUŞTU (11 Temmuz 2016 - Pazartesi)
ÇUKUROVA´DA BİR ORHAN PAMUK (26 Haziran 2016 - Pazar)
***DERGİCİ LİSELİLER*** (09 Mayıs 2016 - Pazartesi)
BİR GURBET ÖYKÜSÜ (03 Mayıs 2016 - Salı)
***ERDAL YALÇIN İLE RÖPORTAJ *** (18 Nisan 2016 - Pazartesi)
“RESMİN GÖZYAŞLARI …” (11 Nisan 2016 - Pazartesi)
MESAM´DA BAŞKANLAR DÖNEMİ (28 Mart 2016 - Pazartesi)
DÜNYA ÖYKÜ GÜNÜ KUTLANDI (22 Şubat 2016 - Pazartesi)
ÇOCUKLARA İMZA GÜNÜ (17 Şubat 2016 - Çarşamba)
ÇİÇEKLERİN DİLİYLE BİR BİTKİ SOHBETİ (08 Şubat 2016 - Pazartesi)
PORTRELERİN FOTOĞRAFÇISI ALİŞER AVCI (01 Şubat 2016 - Pazartesi)
ZEKÂYİ GÖKKAYA İLE RÖPORTAJ (26 Ocak 2016 - Salı)
ARİF KESKİNER´İN YAŞAR KEMAL´I (18 Ocak 2016 - Pazartesi)
“ŞİİR HAYATIN BURASINDA” (18 Ocak 2016 - Pazartesi)
ADANA´NIN KURTULUŞU ŞARKIYLA KUTLANDI (11 Ocak 2016 - Pazartesi)
TOROSLAR´DA BOZLAK TEŞEKKÜRÜ (09 Kasım 2015 - Pazartesi)
RESSAM SUAVİ NUMANOĞLU İLE GÖRÜŞME (02 Kasım 2015 - Pazartesi)
ÖDÜLLERLE ADINI DUYURAN BESTEKÂR (19 Ekim 2015 - Pazartesi)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-10 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-9 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-8 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-7 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-6 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-5 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-4 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-3 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-2 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-1 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
OZAN BİLDİK´LE GÖRÜŞTÜK… (15 Ekim 2015 - Perşembe)
KIBRIS DENİNCE… (07 Ekim 2015 - Çarşamba)
TED´İN SANAT ÇOCUKLARI (07 Ağustos 2015 - Cuma)
Sayfa:
EKONOMİYE BAKIŞ
BAŞYAZI VE GÜNÜN YORUMU Çetin Remzi YÜREGİR
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI
Nurettin ÇELMEOĞLU - BİRAZ GÜL BİRAZ DİKEN
Nurettin ÇELMEOĞLU - BİRAZ GÜL BİRAZ DİKEN
VOLGA´DA 11 GÜN –15
Vahit ŞAHİN
Vahit ŞAHİN
ADANA DEMİRSPOR´A BAŞARILAR DİLERİZ
Cumali KARATAŞ
Cumali KARATAŞ
LİSE DERGİLERİ
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
TEDAŞ´TAN AÇIKLAMA VAR
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
İZMİR´İN DAĞLARINDA ÇİÇEKLER AÇAR
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
MUSTAFA KEMAL´İN 20 EYLÜL 1917 İSYAN RAPORU (MIHTIRASI)
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
BİR MİLYON ÖĞRETMEN BİR MİLYON FİKİR VE ÖĞRETMENLERİN KARARA KATILMASININ SONUÇLARI
Ahmet ERDOĞDU
Ahmet ERDOĞDU
YENİ ADANA GAZETESİNİN KUVAYI MİLLİYE RUHUYLA 100. YILI
KONUK YAZAR
KONUK YAZAR
Dost acı söyler sayın Kılıçdaroğlu
Ahmet DUMAN
Ahmet DUMAN
Bu, İlk Rahip Değil.
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
SAVCI DOĞAN ÖZ´Ü SAYGIYLA ANARKEN...
M. Ziya YERGÖK
M. Ziya YERGÖK
SAHADAN GÖZLEMLER: HAYIR YÖNÜNDE
Cezmi DOĞANER
Cezmi DOĞANER
MAHATAMA GANDİ´DEN DERS
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
EKONOMİ YÖNETİMİNİN SORUMLULUĞU ARTIYOR!
Prof. Dr. Özer OZANKAYA
Prof. Dr. Özer OZANKAYA
9 EYLÜL ZAFERİ GÜNÜNDE ULUS YÖNETİCİLERİ İÇİN STRATEJİ DERSİ!
Zekai BULUÇ
Zekai BULUÇ
HASTA VELİNİMETİMİZDİR !
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
ABD´yi Yerli Malı ile Protesto Etmek Yerine Beyin Göçünü Engellemek ve Bilimin Öngörüsü ile Geleceği Kurmak Gerekir
OKUR KÖŞESİ
OKUR KÖŞESİ
BAYRAM MI GELMİŞ?
Ata Ali Alp
Ata Ali Alp
AŞK ÜZERİNE DİPNOTLAR-3
1923 YENİDEN - Ercan AKARPINAR
1923 YENİDEN - Ercan AKARPINAR
İDLİP
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
EKONOMİK KRİZ Mİ ASİMETRİK SAVAŞ MI?
Orhan ÖZDEMİR -OBRUK
Orhan ÖZDEMİR -OBRUK
KENDİ KÜLTÜRÜNDEN KORKMAK
Celal Topkan
Celal Topkan
CUMHURİYET´İN GELDİĞİ NOKTA VE SORUMLUSU KİM?
ALİ TAŞ ADN.
ALİ TAŞ ADN.
“YAŞAMAYA GEÇ KALDIM”(*)
Av.Cemil DENLİ
Av.Cemil DENLİ
ATATÜRK 30 AĞUSTOS´U ANLATIYOR
Saniye Akay Demirel
Saniye Akay Demirel
´Beni kör kuyularda merdivensiz bıraktın Denizler ortasında bak yelkensiz bıraktın.´
İlhan ALPER
İlhan ALPER
HÜLYA ŞENKUL VE EDEBİYAT
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Bereketli Hilal
Cihat OVALI-SPOR YORUM-PANORAMA
Cihat OVALI-SPOR YORUM-PANORAMA
PUANIN İYİSİ KÖTÜSÜ OLMAZ
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
DİŞLİ KEMAL
Adil OKAY
Adil OKAY
ADİL OKAY YAZDI: “ZAMANA ADANMIŞ YÜZLERİMİZ”*
Özcan İNCEOĞLU
Özcan İNCEOĞLU
ADANASPOR EVİNDE BOLU´YU AĞIRLIYOR
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
ADANASPOR BU KENTİN ASİL DURUŞUDUR
Süreyya KÖLE - YANSIMALAR
Süreyya KÖLE - YANSIMALAR
ÜZÜNTÜYE CEZA
Tufan ALPAT-EMEKLİ HAKİM
Tufan ALPAT-EMEKLİ HAKİM
RÜYAM VE YAŞADIĞIMIZ GERÇEKLER
Hüseyin ÖZBEK
Hüseyin ÖZBEK
PREVEZE Mİ İNEBAHTI MI
Ahmet YAHŞİ
Ahmet YAHŞİ
SEÇİM RENKLİ GEÇİYOR
Düşler Düşünceler-Tekgül Arı
Düşler Düşünceler-Tekgül Arı
Okur Hareketi
Birgül Ayman GÜLER
Birgül Ayman GÜLER
AKP´NİN ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ KOMİSYONDA ELE ALINIRKEN, “REJİM DÖNÜŞTÜRÜLÜYOR” ELEŞTİRİLERİ SÜRÜYOR
TANSEL ÇÖLAŞAN
TANSEL ÇÖLAŞAN
Sevgili dostlar merhaba,
GÖKTEN GELEN-BASRİ GÖK
GÖKTEN GELEN-BASRİ GÖK
İNSAN HAYATI BU KADAR UCUZ MU?
AZ ve  ÖZ A.AKDAMAR
AZ ve ÖZ A.AKDAMAR
BİRİ ANLATSA!...
AHMET KAYTANCI-GÖKÇEBEL
AHMET KAYTANCI-GÖKÇEBEL
ZELİHA VE ÇOCUKLARI
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Bugün
20 °C
Salı
21 °C
Çarşamba
21 °C
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI

/resimler/2016-2/23/1416139429844.jpg

ADANA`DA NÖBETÇİ ECZANELER

/resimler/2015-5/28/1255038362873.jpg

ADANA İLİ ÖNEMLİ TELEFONLAR

/resimler/2016-3/22/1515302901917.jpg

HAFTANIN PANAROMASI

/resimler/2018-9/10/1040464688482.jpg